Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φρέσκο γάλα!!


Recommended Posts

Καλημέρα....τόν τελευταίο καιρό έχω ξεκινήσει προσπάθειες για να κόψω την σκόνη γάλα απο την μπέμπα και να ξεκινήσω με φρέσκο γάλα όπως είπε ο γιατρός..αλλα η δικιά μου δεν το θέλει!!

 

Πήρα το delta advance που έχει και άρωμα βανίλια και δεν το ήθελε, της το ζέστανα λίγο και πάλι δεν το ήθελε...δοκίμασα να της το δώσω αφού κοιμηθεί και πάλι δεν το ήθελε...τελικά πάντα καταλήγουμε να κοιμάται πρώτα και μετά να της δίνω γάλα σκόνη.....καμία συμβουλή???

 

Τώρα τελευταία είδα ότι βγήκε και NAN 3 για παιδιά ενός έτους και πάνω και σκέφτομαι αν τυχόν δεν πιεί φρέσκο γάλα να της δίνω απο αυτό μετά απο κάποιο καιρό αφού ρωτήσω τον γιατρό, κάνει όμως ή πρέπει να μάθουν στο φρέσκο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mamavasia κι εμεις δυσκολευτηκεμε να κοψουμε το γαλα σκονη μιας και στην αρχη δεν το ηθελε το φρεσκο αλλα σιγα σιγα της το εδινε μονο τα πρωινα που ηταν μισοκοιμησμενη ,ξυπναγε για να πιει γαλα και μετα ξανακοιμοτανε οποτε και το συνηθισε.Αυτο που διαπιστωσα ομως ηταν οτι το μονο γαλα που της αρεσε και ηθελε να πινει ηταν το Α Β Γ της φαγε.

Παντως σε σχεση με το γαλα κουτι μακρας διαρκειας το φρεσκο γαλα ειναι πολυ καλυτερο....

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και μεις πέρισυ το καλοκαίρι είχαμε προβληματάκι. Μου είχε πει η παιδίατρος να την περάσω από το γάλα σκόνη στο Almiron (στο χάρτινο κουτάκι, για 2-3 μήνες και μετά σε φρέσκο, αλλά δεν το ήθελε καθόλου. Δοκίμασα το Noulac το οποίο έπινε με το ζόρι και νομίζω της έπεφτε και λίγο βαρύ. Ξαναγύρισα λοιπόν στην σκόνη και το φθινόπωρο της έδωσα φρέσκο. Απ' ότι μου είχε πει και η γιατρός δεν χρειάζεται να τα ζορίζουμε. Μετά από λίγο καιρό ξαναδοκιμάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα και εγώ πριν 10μέρες το φρέσκο γάλα.

Στην αρχή βέβαια του δίνω τη σκόνη για βράδυ (μην του έλθει βαρύ) μέχρι να μου τελειώσει και το κουτί. Αλλά από ότι φάινεται όλα καλά και σε 1-2 ημέρες θα πίνουμε και το βράδυ φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα συνεχίζει να μην πίνει....σήμερα της έδωσα αντί για νερό λίγο γάλα στο ποτηράκι της και ήπιε λίγο για να συνηθίσει αλλά δεν την έβλεπα και πολύ πρόθυμη...

 

Θα δοκιμάσω να πάρω και άλλες μάρκες φρέσκο παιδικό γάλα..και θα δω πως θα κυλίσει

Link to comment
Share on other sites

ανακατέψτε σταδιακά το ένα με το άλλο!

πολύ λίγο στην αρχή....και μετά σιγά σιγά όλο και περισσότερο.

είναι η συνήθεια στην γεύση, τίποτε άλλο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα καταφέραμε....ήπιε φρέσκο γάλα με μια κουταλιά βανίλια μέσα για την γέυση όπως μου είχε πει ο παιδίατρος...RENIA πήρα και εγώ το ΑΒΓ της Φάγε και απο αυτό ήπιε τελικά! Thankssss για τις συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτρης πίνει γενικά πολύ γαλά.. και φρέσκο και Νουνού και αυτό γιατι το βράδυ πριν κοιμηθεί το θέλει ζεστο το γάλα του ο κύριος και δεν του αρέσει το φρεσκο ζεσταμενο.. στη διάρκεια της ημερας όταν θα πιει γάλα το θέλει κρύο σε ποτήρι..

 

Η αλήθεια είναι ότι το φρέσκο δεν είναι ωραίο ζεστο..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια εγω της δινω αλμιρον 2 και μου ειπε η γιατρος μεχρι 18 μηνων και μετα υπαρχει και 3.Δεν ειναι νωρις για φρεσκο η εβαπορε?καλιτερα φρεσκο η αυτα τα μωρουδιακα σε τερτρα πακ η εβαπορε?και αμα θελουμε να της δωσουμε το γαλα εξω το φρεσκο που θα το κουβαλαμε?

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

zebelia ο κάθε γιατρός έχει τις δικές του απόψεις...εμένα μου είπε να της δίνω φρέσκο πια και να κόψω τις σκόνες επειδή το φρέσκο είπε είναι καλύτερο...Τώρα για το έξω εγώ πλέον δεν της δίνω γάλα όταν είμαστε έξω...γάλα πίνει μόνο το πρωί και το βράδυ πρίν κοιμηθεί...αν τυχόν κοιμηθεί και είμαστε ακόμα έξω όταν γυρίσουμε την ταίζω κοιμισμένη...επίσης έξω θα έχω πάντα μαζί μου γιαουρτάκι ή σκόνη βανίλια ή μπανάνα και αν είμαστε εμείς σε καμία ταβέρνα της δίνω και λίγο ψωμάκι το οποίο το τρώει για ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το απόγευμα της δίνω γιαούρτι αντί για κρέμα, αυτό που βλέπω όμως είναι ότι δεν χορταίνει, χθες έφαγε ένα γιαούρτι στις 4.30 και ήπιε στο καπάκι σχεδόν 50gr νερό, και μετά περίπου στις 6.30 έκλαιγε κοίταζε επίμονα το μπιμπερό με το νερό και αντί να πιεί νερό της έδωσα και έφαγε ευχαρίστως άλλο μισό γιαούρτι. Ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε ότι μετά το γιαούρτι να της δίνω συμπλήρωμα γάλα. Εσείς τι κάνετε?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το απόγευμα της δίνω γιαούρτι αντί για κρέμα, αυτό που βλέπω όμως είναι ότι δεν χορταίνει, χθες έφαγε ένα γιαούρτι στις 4.30 και ήπιε στο καπάκι σχεδόν 50gr νερό, και μετά περίπου στις 6.30 έκλαιγε κοίταζε επίμονα το μπιμπερό με το νερό και αντί να πιεί νερό της έδωσα και έφαγε ευχαρίστως άλλο μισό γιαούρτι. Ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε ότι μετά το γιαούρτι να της δίνω συμπλήρωμα γάλα. Εσείς τι κάνετε?????

 

Εμενα μου ειπε μετα το χρονο για δυο γευματα την ημερα κανονικο φαγητο μεσημερι βραδακι.

Εμας το προγραμμα μας ειναι

πρωι γαλα

δωδεκατιανο φρουτοκρεμα η αυγο

απογευματινο γιαουρτι(εδω πρεπει να βαλω το δευτερο γευμα, αλλα ακομα τις δινω γιαουρτι )

ενιαμεσα κανα μπισκοτακι

και βραδυ γαλα και υπνο.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το πρόγραμμα μας είναι το εξής

 

8.30 πρωί γάλα

11 φρουτόκρεμα ή αυγό και 1 μπανάνα

2 το μεσημέρι αλεσμένο φαγητό

6 κρέμα βανίλια ή γιαούρτι

9 γιαούρτι ή μπανάνα ή βανίλια ανάλογα με το προηγούμενο

11 βραδυνό γάλα

 

η δικιά μου τρώει ένα παραπάνω γεύμα στις 9 επειδή αν δεν της έδινα γκρίνιαζε και γουργούριζε η κοιλίτσα της... βέβαια κιλά παραπανίσια δεν έχει πάρει

 

Μήπως Ρούλα να της εισάγεις ένα γεύμα ακόμα όπως έκανα εγώ???

Link to comment
Share on other sites

mamavasia καλή ιδέα θα το δοκιμασω αύριο, γιατί πάλι σήμερα τα ίδια έγιναν, της έδωσα στις 6 το γιαούρτι, στις 7 γάλα και στις 8.30 που την πήγα για ύπνο ιδρώσαμε για να την κοιμήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως απο μωρό που ήταν στις 11 κοιμόταν για βράδυ και μέσα στην μέρα 3 φορές κοιμόταν απο μια και δύο ώρες...τώρα τελευταία την βάζω στην κούνια απο τις 10.30 και παίζει στα σκοτεινά και τελικά κοιμάται..

 

Πάντως ευτυχώς ακόμα μου είναι υπναρού...Κοιμάται 11.00 με 8.30 σερί όπου την ταίζω κοιμισμένη στις 8.30 και συνεχίζει μέχρι τις 11.00 και μετά κοιμάται για μεσημέρι απο 2.30 έως τις 4.30

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως απο μωρό που ήταν στις 11 κοιμόταν για βράδυ και μέσα στην μέρα 3 φορές κοιμόταν απο μια και δύο ώρες...τώρα τελευταία την βάζω στην κούνια απο τις 10.30 και παίζει στα σκοτεινά και τελικά κοιμάται..

 

Πάντως ευτυχώς ακόμα μου είναι υπναρού...Κοιμάται 11.00 με 8.30 σερί όπου την ταίζω κοιμισμένη στις 8.30 και συνεχίζει μέχρι τις 11.00 και μετά κοιμάται για μεσημέρι απο 2.30 έως τις 4.30

 

:shock::roll::shock:

 

Φτού Φτού καλέ!!! :wink:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως απο μωρό που ήταν στις 11 κοιμόταν για βράδυ και μέσα στην μέρα 3 φορές κοιμόταν απο μια και δύο ώρες...τώρα τελευταία την βάζω στην κούνια απο τις 10.30 και παίζει στα σκοτεινά και τελικά κοιμάται..

 

Πάντως ευτυχώς ακόμα μου είναι υπναρού...Κοιμάται 11.00 με 8.30 σερί όπου την ταίζω κοιμισμένη στις 8.30 και συνεχίζει μέχρι τις 11.00 και μετά κοιμάται για μεσημέρι απο 2.30 έως τις 4.30

 

Που τέτοια τύχη εμείς :cry::cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά δηλαδή γιατί αλλιώς δεν θα δούλευα...να δώ τώρα στις διακοπές που θα κόψει το πρωινό ύπνο λόγω μπάνιου μετά μόλις γυρίσω τι θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Περί φρέσκου γάλακτος ο λόγος χθες το βράδυ ήπιε για πρώτη φορά μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι ήπιε παραπάνω απ΄ότι τη σκόνη και δεν αντέδρασε καθόλου :D:D

Πληροφοριακά ο γιατρός μας είχε πει να αποφύγουμε τα παιδικά καθώς και τις μεγάλες εταιρείες....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλα βρε Ρουλα εσενα ο γιατρος σου εχει καταρριψει όλα τα ρεκορ.. Ολοι λενε αγελαδινο μετα το χρονο και σενα σου το εδωσε από τωρα? Θυμαμαι που σου ειχε πει να της δινεις και μακαρονια με κιμα αλλα πιο λαιτ.. Μενουμε και μακρυα να μου τον συστησεις γιατι εναν τετοιο γιατρο χρειαζομαι που το παιδακι μου τρωει σουβλακια και παιδακια από τωρα..

 

Εμεις αλλαξαμε γαλα στις διακοπες γιατι ειχε αρχισει και καμια 10αρια μερες επινε 50-100 γραμ ολη την ημερα και αυτο με τα χιλια ζορια. Πιναμε το Νativa 2. Του πηρα αρχικα αυτο της νεστλε στο κουτι (οχι το φρεσκο) αυτο που ειναι ετοιμο για καταναλωση απλα ειναι μακρας διαρκειας αλλα επισης δεν το επινε και του εδωσα νουλακ. Με αυτο ειδα αρχικα μεγαλη διαφορα, το επινε πολύ πιο ευχαριστα και τωρα το τσακιζει.. κυμαινομαστε από 2.50 εως 300 γρ σε καθε γευμα. Ο γιατρος βεβαια μου ειχε σκονη μεχρι το χρονο αλλα απ΄το να μην πινει τιποτα ας πιει εβαπορε.. δεν θα πεθανουμε κιολας.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...