Recommended Posts

Για την ιστορία, τελικά πήγα και είδα και τα δύο είδη, όμως τα παρκοκρέβατα (ακόμα και τα ακριβότερα που κοίταξα) καθ' ότι πτυσσόμενα είχαν πολύ ασταθή πάτο για να σηκώνεται όρθιος ο μπέμπης και να τριγυρνάει περιμετρικά κι επίσης είχαν κι ένα πολύ πυκνό δίχτυ που κάνει το βλέμμα να κουράζεται (μυρμηγκιάζει όπως μου είπε ο υπεύθυνος και δεν το είχα σκεφτεί). Πολλά είχαν και ελάχιστο δίχτυ για να βλέπει δηλαδή. Είναι περισσότερο ένα πτυσσόμενο κρεβατάκι για εύκολη μεταφορά πιστεύω.

Οπότε πήραμε πάρκο, που είναι πολύ σταθερό, έχει ψιλό δίχτυ χαμηλά για να μη σκαρφαλώνει, αλλά χοντρό δίχτυ ψηλά για να πιάνεται και να βλέπει ξεκούραστα. Μας χρειάζεται περισσότερο για τον μουσακά που λέγαμε :cool:

Για τις διακοπές μας σε εξοχικό, μάλλον στο πάρκο θα βάλουμε το στρώμα που έχουμε το ορθοπεδικό κι εκεί θα κοιμάται. Έχει έναν όγκο στη μεταφορά για όσες σκέφτονται την ίδια λύση, αλλά είναι ελαφρύ. Χωράει στα πόδια των πίσω καθισμάτων. Για τα...Κουφονήσια θα χρειαστεί παρκοκρέβατο!

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις!

Καλημέρα, chv! Τελικά σας βόλεψε το πάρκο; Κάθεται μέσα ο μπέμπης; Κάπου στα ίδια είμαι κι εγώ και εξετάζω τις επιλογές μου.

WBWJp2.pngq6XOp3.png

Διαφημίσεις

Καλημέρα, chv! Τελικά σας βόλεψε το πάρκο; Κάθεται μέσα ο μπέμπης; Κάπου στα ίδια είμαι κι εγώ και εξετάζω τις επιλογές μου.

Καλημέρα, ζοζεφίν! Ναι, το πάρκο μας καταβόλεψε για την ακρίβεια! Μπορώ να πεταχτώ μια τουαλέτα, να μαγειρέψω ένα φαγητό, να πλύνω τα πιάτα (όλα αυτά όχι συνεχόμενα, ε!) χωρίς να πηγαίνει η καρδιά μου στην Κούλουρη κάθε φορά!!! Ο μπέμπης κάθεται μέσα για περίπου 20λ. ή αν γκρινιάζει πάω κοντά, μιλάμε και παίζουμε και κάθεται άλλο λίγο ή απλώς τον βγάζω. Πάντως γενικά το κολπάκι που πιάνει είναι να πάω να κάτσω με τον μπέμπη αγκαλιά πάνω απ' το πάρκο του, να εποπτεύσει τα παιχνίδια του και ν' αρχίσει να απλώνει τα χεράκια του για να μπει μέσα. Έτσι κάθεται! Επίσης, σηκώνεται και περπατάει τριγύρω και μασουλάει το γύρω γύρω. Να πάρεις, θα σου λύσει τα χέρια και θα είσαι ήσυχη για λίγη ωρίτσα. Ό,τι άλλο θελήσεις, πες μου!

Kαλησπέρα! Καμιά ιδέα για παρκοκρέβατο καλό και σταθερό για τις διακοπές μας, για παιδάκι ζωηρούλι άνω του έτους; Θα μας βγάλει (στις διακοπές πάντα) ως 2,5 ετών; Ή θα το διαλύσει και θα το φέρει τούμπα ολόκληρο;

WBWJp2.pngq6XOp3.png

Kαλησπέρα! Καμιά ιδέα για παρκοκρέβατο καλό και σταθερό για τις διακοπές μας, για παιδάκι ζωηρούλι άνω του έτους; Θα μας βγάλει (στις διακοπές πάντα) ως 2,5 ετών; Ή θα το διαλύσει και θα το φέρει τούμπα ολόκληρο;

Σε καταστήματα όπως το ΛΗΤΩ υπάρχει τεράστια ποικιλία και τα περισσότερα είναι καλά και στοιβαρά. Πάρε για διαστάσεις στρώματος 120 Χ 60, ώστε να σου χωράει μέχρι και την ηλικία που θέλεις. Κατά τα άλλα, από όταν το παιδί αρχίζει να περπατάει και μετά, το παρκοκρέβατο είναι μόνο για ύπνο, δεν υπάρχει περίπτωση να μένει μέσα να παίζει, ώστε να φοβάσαι μην το φέρει τούμπα.

Πάντως, είδα πρόσφατα σε φιλικό σπίτι αυτό το παρκοκρέβατο

http://www.inglesina.gr/seira-gia-to-spiti/lodge και μου φάνηκε πολύ καλό και σταθερό.

Εγώ έχω της mothercare, το οποίο είναι πολυ σταθερό και με πολύ καλό στρώμα, αλλά μικρό, η κόρη μου (2 ετών και 2 μηνών, 92 εκ. δεν πολυχωράει πια).

Σ' ευχαριστώ για άλλη μια φορά, Deena, της inglesina φαίνεται όντως στιβαρό. Υπάρχουν δηλ. και μικρότερα από 120χ60; Εγώ αυτά θεωρούσα μικρά, λίγο οριακά θα μας βγάλουν ως 2,5 ετών, αλλά διακοπές θα 'ναι, δεν μπορούμε να κουβαλάμε και μεγαλύτερα. Για το παιχνίδι εννοείται ούτε λόγος να κάτσει μέσα, για τον ύπνο φοβάμαι μην το φέρει τούμπα, δηλ. μόλις ξυπνάει έτσι και δεν τον ακούσουμε αμέσως. Μου φάνηκαν σαν αντίσκηνα όσα είδα. Θα ψάξω να βρω και της inglesina να το δω από κοντά, ευχαριστώ πολύ!

WBWJp2.pngq6XOp3.png

Σ' ευχαριστώ για άλλη μια φορά, Deena, της inglesina φαίνεται όντως στιβαρό. Υπάρχουν δηλ. και μικρότερα από 120χ60; Εγώ αυτά θεωρούσα μικρά, λίγο οριακά θα μας βγάλουν ως 2,5 ετών, αλλά διακοπές θα 'ναι, δεν μπορούμε να κουβαλάμε και μεγαλύτερα. Για το παιχνίδι εννοείται ούτε λόγος να κάτσει μέσα, για τον ύπνο φοβάμαι μην το φέρει τούμπα, δηλ. μόλις ξυπνάει έτσι και δεν τον ακούσουμε αμέσως. Μου φάνηκαν σαν αντίσκηνα όσα είδα. Θα ψάξω να βρω και της inglesina να το δω από κοντά, ευχαριστώ πολύ!

120X60 είναι οι διαστάσεις που έχουν και οι περισσότερες κούνιες, όσες δεν μετατρέπονται σε προεφηβικά κρεβάτια. Αυτό που είχα εγώ είναι πιο φαρδύ (74 εκ) αλλά έχει μήκος 1 μέτρο, είναι οριακά μέχρι 2 ετών.

Αυτό της inglesina έχει και φερμουάρ στην μια στενή πλευρά που μπορεί να ανοίγει και να δημιουργεί ένα "πορτάκι". Αν φοβάσαι ότι ο μικρός θα είναι υπερ το δέον "δραστήριος" μπορείς να το αφήνεις ανοιχτό μέσα στη νύχτα, ώστε να βγαίνει μόνος του το πρωί.

Παρόμοια παρακοκρέβατα - αρκετά πιο οικονομικά - έχει και η hauck, δες εδώ : https://www.babyartikel.de/prod/hauck-reisebett-set-sleepn-play-center-60-x-120-stone

Deena, για άλλη μια φορά σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις σου, μας έχουν γλυτώσει τεράστια έρευνα και αναζήτηση! Για την ιστορία να πω ότι καταλήξαμε στο hauck sleep and play go plus που μας φάνηκε το πιο στιβαρό value for money.

WBWJp2.pngq6XOp3.png

Deena, για άλλη μια φορά σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις σου, μας έχουν γλυτώσει τεράστια έρευνα και αναζήτηση! Για την ιστορία να πω ότι καταλήξαμε στο hauck sleep and play go plus που μας φάνηκε το πιο στιβαρό value for money.

Να'σαι καλά, καλές εκδρομές!

Πήρα κι εγώ το ίδιο δώρο σε μια φίλη/μέλλουσα μαμά, ελπίζω να δικαιωθώ!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα