Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοιοπαθητικη και παιδι


Recommended Posts

Μια φίλη μου έχει έναν παιδίατρο που είναι ομοιοπαθητικός. Είναι πολύ ευχαριστημένη, καθώς τα παιδιά της είναι 10 και 7 ετών και δεν έχουν πάρει μέχρι τώρα αντιβίωση!!!!!!!

 

Έχω βρεί και εγώ έναν κοντά στην περιοχή που μένω, αλλά ακόμα δεν έχω πάρει την απόφαση να τον επισκεφτώ.

 

Έχει καμμιά σας εμπειρία στο θέμα? Αξίζει τον κόπο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 281
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατά τη γνώμη μου σίγουρα αξίζει!!!Η Έλενα κάνει ομοιοπαθητική εδώ και ένα χρόνο και έχουμε βρει την υγειά μας. Το παιδί είχε φοβερό πρόβλημα με τα αυτιά:απανωτές ωτίτιδες, επέμβαση στα αυτιά, ένα τσουβάλι εξετάσεις για ανοσοποιητικό-αλλεργείες κλπ και όλες ήταν καλές αλλά οι ωτίτιδες επέμεναν. Τότε ο παιδίατρός μας και επειδή είχαμε φτάσει να μας προτείνουν πλέον χημειοπροφύλαξη, μας σύστησε ομοιοπαθητικό και ξεκινήσαμε. Αρχίκα δοκιμάστηκε η εμπισοσύνη μας αλλά πλέον για τα πάντα (μέχρι μολυσμένο τσίμπημα κουνουπίου) ομοιοπαθητική χρησιμοποιούμε!Δοκίμασα κι εγώ πρίν 1 μήνα που έπαθα μαστίτιδα και είδα άμεση βελτίωση με 3 μόνο κάψουλες.

Πάντως πιστεύω πως τα παιδιά είναι οι καλύτερη μάρτυρες για τα αποτελέσματα της ομοιοπαθητικής. Η κυριότερη κατηγορία εναντίον της είναι ότι τα φάρμακα είναι σκέτο νερό και στην ουσία πρόκειται για αυθυποβολή και αυτό δεν το δέχομαι γιατί δε φαντάζομαι ότι η κόρη μου στην ηλικία των 2 κατάλαβε την διαφορά αντιβίωσης-ομοιοπαθητικής και να έγινε καλά μέσω αυθυποβολής.

Σε κάθε περίπτωση αξίζει μια επαφή με τον γιατρό, να δεις αν αυτή η προσέγγιση που διαφέρει απότ ην κλασική ιατρική σου ταιριάζει!

Link to comment
Share on other sites

Η ομοιοπαθητική μπορεί να εφαρμοστεί σε όλες τις ηλικίες. Η αλήθεια είναι ότι οι πιο "σκληροπυρηνικοί" ομοιοπαθητικοί είναι κατά των εμβολίων. Υπάρχουν όμως και άλλοι που απλά περιορίζονται στα βασικά. Αυτό θα πρέπει να το δεις συγκεκριμένα με τον γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποστηρίζω με τρέλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Και εμένα μια φίλη μου επιτέλους επισκέφτηκε έναν παιδίατρο - ομοιοπαθητικό γιατί η μικρή της πρώτη χρονιά παιδικό, από το σεπτέμβριο είχε πάρει 4 !!!!! φορές αντιβίωση....

 

Και σημειωτέον ότι αυτός είναι κατ'αρχήν παιδίατρος και σε συνέχεια ομοιο.

 

Βρίσκεται στο Χαλάνδρι. Θα τον επισκεφτώ και εγώ. Είναι στο χαλάνδρι

 

Εδώ ο αδερφός μου, πριν 30 χρόνια, με ομοιοπαθητική είχε αντιμετωπίσει τις συνεχόμενες αμυγδαλίτιδες, φαρυγγίτδες κλπ που είχε.

Link to comment
Share on other sites

Αααααχχχχ ευλογημένη πρωτεύουσα!!

Οκ...η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήθελα και δεν θα μπορούσα να ζήσω στην Αθήνα και χαίρομαι πολύ που ζω στην επαρχία. Αλλά από την άλλη όταν σκέφτομαι τις επιλογές που έχεις σε μια μεγάλη πόλη σε σχεση με την επαρχία...σε όλους τους τομείς...

Εγώ αν είχα την δυνατότητα μάλλον θα επέλεγα ομοιπαθητικό. Προς το παρόν δεν έχουμε (ουσιαστικά) ούτε καν συμβατικό...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου σίγουρα αξίζει!!!Η Έλενα κάνει ομοιοπαθητική εδώ και ένα χρόνο και έχουμε βρει την υγειά μας. Το παιδί είχε φοβερό πρόβλημα με τα αυτιά:απανωτές ωτίτιδες, επέμβαση στα αυτιά, ένα τσουβάλι εξετάσεις για ανοσοποιητικό-αλλεργείες κλπ και όλες ήταν καλές αλλά οι ωτίτιδες επέμεναν. Τότε ο παιδίατρός μας και επειδή είχαμε φτάσει να μας προτείνουν πλέον χημειοπροφύλαξη, μας σύστησε ομοιοπαθητικό και ξεκινήσαμε. Αρχίκα δοκιμάστηκε η εμπισοσύνη μας αλλά πλέον για τα πάντα (μέχρι μολυσμένο τσίμπημα κουνουπίου) ομοιοπαθητική χρησιμοποιούμε!Δοκίμασα κι εγώ πρίν 1 μήνα που έπαθα μαστίτιδα και είδα άμεση βελτίωση με 3 μόνο κάψουλες.

Πάντως πιστεύω πως τα παιδιά είναι οι καλύτερη μάρτυρες για τα αποτελέσματα της ομοιοπαθητικής. Η κυριότερη κατηγορία εναντίον της είναι ότι τα φάρμακα είναι σκέτο νερό και στην ουσία πρόκειται για αυθυποβολή και αυτό δεν το δέχομαι γιατί δε φαντάζομαι ότι η κόρη μου στην ηλικία των 2 κατάλαβε την διαφορά αντιβίωσης-ομοιοπαθητικής και να έγινε καλά μέσω αυθυποβολής.

Σε κάθε περίπτωση αξίζει μια επαφή με τον γιατρό, να δεις αν αυτή η προσέγγιση που διαφέρει απότ ην κλασική ιατρική σου ταιριάζει!

 

 

 

 

θα ηθελα στοιχεια με ενδιαφερει πολυ.να σε ρωτησω παραλληλα εχεις και τον συμβατικο?εμβολια?

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά από τόσο καιρό τελικά κατάφερα εχθές να πάω τον μπέμπη στον ομοιοπαθητικό παιδίατρο και επανέρχομαι με τις αρχικές μου εντυπώσεις.

 

Κατ'αρχήν με ρώτησε όλο το ιστορικό του, το δικό μου και του πατέρα του, καθώς και όλες τις συνήθειες του παιδιού - πως του αρέσει να κοιμάται, αν πάει εύκολα σε άλλους ανθρώπους, αν του αρέσει το λεμόνι στο φαγητό, κλπ.

 

Έπειτα τον εξέτασε και μου έδωσε ομοιοπαθητικό σκεύασμα για τα σπυράκια που είχε βγάλει στα πόδια. Είπε ότι αυτά ειναι ατοπική δερματίτιδα η οποία υπάρχει ως προδιάθεση στο παιδί και μπορεί να εμφανιστεί για οποιονδήποτε λόγο.

 

Πρότεινε αντί της κρέμας με κορτιζόνη που μου έδωσε ο άλλος παιδίατρος, κρέμα καλέντουλα ή την κεραλοιφή που του έβαζα μέχρι τώρα (φυσικό κερί και ελαιόλαδο). Είπε αυτό που υποψιαζόμουν και εγώ ότι η κορτιζόνη αναστέλλει προσωρινά τα συμπτώματα, όμως αυτά ξαναεμφανίζονται αργότερα με μεγαλύτερη δύναμη, καθώς δεν τα βοηθάει να "ξεσπάσουν" και απλώς τα καταστέλλει.

 

Για τα εμβόλια είπει ότι και αυτοί κάνουν, προσπαθούν όμως να επιλέγουν τα ποιό ελαφριά σχήματα όσο το παιδί είναι μικρό και δεν κάνουν τόσο νωρίς τα εμβόλια του ροταροϊου και της ανεμοβλογιάς. Το σκεπτικό είναι ότι σε τόσο παρθένους οργανισμούς όταν δίνεις βαριά αντισώματα μπορεί να προκύψουν παρενέργειες, όπως αυτή της ατοπικής δερματίτιδας. Βέβαια όλα αυτά δεν είναι αποδεδειγμένα.

 

Θα ακολουθήσω τη θεραπεία που μου έδωσε και θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!!Πράγματι η λήψη του ιστορικού έχει πολύ ενδιαφέρον!!!Να είσαι αισιόδοξη και όλα θα είναι ok.Εγώ ένα χρόνο τώρα έχω ξεχάσει όλα τα κλασικά φάρμακα από τα οποία δεν είδα και προκοπή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ως νέο μέλος μπαίνω λίγο αργά στη συζήτηση.

Κάνω η ίδια ομοιοπαθητική από πολύ μικρή. Αν δεν απατώμαι ξεκίνησα γύρω στα δέκα που την ανακάλυψε η μάνα μου και σώθηκε η ίδια από τις αλεργίες.

όπως καταλαβαίνεται μάλλον την πιστεύω για να συνεχίζω ακόμα :)

Δεν έχω ομοιοπαθητικό παιδίατρο αλλά πάντα συμβουλεύομαι τη δική μου γιατρό για τον Κωστή, παράλληλα με τον παιδίατρό του.

Θα σας δώσω απλά λίγες πληροφορίες για το τι σημαίνει ομοιοπαθητική:

-ασχολείται συνολικά με τον οργανισμό και όχι με τα συμπτώματα μεμονωμένα, γι'αυτό και ο γιατρός μπορεί να σε ρωτήσει τα πιο απίθανα και αναπάντεχα φαινομενικά άσχετα πράγματα για τον εαυτό σου και το παιδί σου.

-στόχος της είναι να ανεβάσει συνολικά το επίπεδο της υγείας, ώστε να μην αρρωσταίνουμε εύκολα.

-τα ομοιοπαθητικά φάρμακα είναι πάντα από φυσικές ουσίες σε απειροελάχιστες δόσεις και ενεργοποιουν τον οργανισμό να παράγει αντισώματα σε ότι τον έχει προσβάλει -αντί να καταπολεμουν τους ιούς.

-Δεν κάνει το ίδιο φάρμακο για όλους τους ανθρώπους που έχουν τα ίδια συμπτώματα, οπότε ΠΑΝΤΑ ρωτάμε το γιατρό μας.

Τέλος πολύ σημαντικό ο ομοιοπαθητικός να ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ώστε να μπορεί να κρίνει κατα περίπτωση και όχι να έχει παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια και να παριστάνει το γιατρό.

Όπως με οποιονδήποτε άλλο γιατρό εμπιστευτείτε το ένστικτό σας. Αν δεν σας πάει, πάτε αλλού.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μια φίλη μου έχει έναν παιδίατρο που είναι ομοιοπαθητικός. Είναι πολύ ευχαριστημένη, καθώς τα παιδιά της είναι 10 και 7 ετών και δεν έχουν πάρει μέχρι τώρα αντιβίωση!!!!!!!

 

Έχω βρεί και εγώ έναν κοντά στην περιοχή που μένω, αλλά ακόμα δεν έχω πάρει την απόφαση να τον επισκεφτώ.

 

Έχει καμμιά σας εμπειρία στο θέμα? Αξίζει τον κόπο?

 

Αξίζει τον κόπο αν θέλεις το καλύτερο για το παιδί σου (πάντα προσωπική μου άποψη).

 

Οι αντιβιώσεις σκοτώνουν το φυσικό αμυντικό σύστημα του οργανισμού και αποδυναμώνουν το παιδί.

 

Όσο για τα εμβόλια, αυτό εξαρτάται από σένα. Εγώ αποφάσισα να μην κάνω εμβόλια στο παιδί μου και ο γιατρός συμφωνεί μαζί μου.

 

Μετά τον πρώτο χρόνο το ξανασυζητάμε λέει και τον εμπιστεύομαι.

 

Η μικρή είναι 6 μηνών, δεν έχει αρρωστήσει ούτε μια φορά και όποια μικροπροβλήματα είχαμε, τα αντιμετώπισε με οποιοπαθητικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Εμείς την πηγαίναμε σε ένα καταπληκτικό παιδίατρο κλασσικής ιατρικής, ο οποίος ήταν πάντα φιλικός και διαθέσιμός τόσο με το παιδί όσο και με εμάς, στις όποιες απορρίες είχαμε. Επειδή όμως η κόρη μου από 8 μηνών μέχρι και 2 ετών περίπου ήταν συνέχεια άρρωστη πότε με τη μία ίωση πότε με την άλλη και επειδή δεν ήθελα να της δείνω άλλο τα χημικά φάρμακα συμβουλεύτηκα μια φίλη που ο γιός της κάνει κι εκείνος ομοιοπαθητική θεραπεία και είναι πολύ ευχαριστημένη !!! Έτσι αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε. Ο πρώτος ομοιοπαθητιοκός παιδίατρος δεν μου έκανε καλή εντύπωση γιατί δεν ήταν φιλικός και διαθέσιμός ούτε με τα παιδιά ούτε με εμάς και τις ερωτήσεις μας. Δεν είχα πρόβλημα με την αγωγή του αλλά με την συμπεριφορά του. Έτσι ξαναέψαξα και βρήκα την ομοιοπαθητικό που πηγαίνουμε τώρα η οποία είναι πολύ καλή και φιλική. Η αγωγή που της δείνει την έχει προστατέψει και έχει να αρρωστήσει 3-4 μήνες. Και μια ιωσούλα που κόλλησε την πέρασε πολύ ελαφρά. Άρα είμαι θετική !!!

Link to comment
Share on other sites

Βέρα, Ξέρω ότι τα ομοιοπαθητικά φάρμακα έχουν να κάνουν με το άτομο και το χαρακτήρα του και όχι τόσο με τα συμπτώματα μιας ασθένειας. Εγώ θα πρότεινα να πεις την ανησυχία σου στο γιατρό ευθέως αν δηλαδή σχετίζεται η λήψη φαρμάκου με τους εφιάλτες

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τα ομοιοπαθητικά φάρμακα ΔΕΝ έχουν παρενέργειες. Ή που θα σου κάνουν καλό -αν είναι τοσωστό φάρμακο για σένα, ή που δεν θα σου κάνουν τίποτα.

Βέρα, για τους εφιάλτες, πρέπει σίγουρα να το πεις στο γιατρό, όχι ως παρενέργεια, αλλά ως στοιχείο σχετικό με το παιδί σου, το οποίο ο γιατρός πρέπει να αξιολογήσει στην αγωγή που σου δίνει.

Κάνω χρόνια ομοιοπαθητική η ίδια και συμβουλεύομαι τη γιατρό μου και για τα παιδιά, παράλληλα με τον κανονικό παιδίατρο

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λες να πρέπει να μου αλλάξει την αγωγή? Του είπα για τους εφιάλτες και το μόνο που μου είπε είναι ότι δεν φταίνε τα ομοιοπαθητικά. δε μου είπε κάτι για να μου αλλάξει την αγωγή. Κάνουμε μια αγωγή για ενίσχυση του ανοσοποιητικού και τώρα είμαστε στη συντήρηση. Δηλαδή πήραμε 1 χάπι την πρώτη μέρα, ένα άλλο τη 2η και ένα άλλο για 30 μέρες που υποτίθεται είναι συντήρηση. Αλλά η μικρή άρχισε τώρα να μου κάνει νερά. Έχει καταλάβει ότι το πρωί στο κουταλάκι με το νερό έχει σκόνη και δε θέλει να το πιεί. Το κοιτάει καλά καλά και γυρνάει αλλού. Σήμερα το μισό ήπιε με το ζόρι.

 

Αλήθεια Eliza εσένα σε βοήθησαν τα ομοιοπαθητικά?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
...Έχει καταλάβει ότι το πρωί στο κουταλάκι με το νερό έχει σκόνη και δε θέλει να το πιεί. Το κοιτάει καλά καλά και γυρνάει αλλού. Σήμερα το μισό ήπιε με το ζόρι....

και το μισό αρκεί.

όσο και να φαίνεται περίεργο δεν παίζει ρόλο η ποσότητα!

 

γνωρίζω πως στην Αμερική χρησιμοποιούν νερό αλλά δεν ήξερα πως γίνεται και εδώ.

Αν ανοίγεις κάποια κάψουλα και την αδειάζεις σε κουταλάκι με νερό τότε εναλλακτικά μπορείς να ρίξεις την σκόνη κατευθείαν στην γλώσσα.

Εγώ χρησιμοποιώ και για μένα και για τα παιδιά τις γνωστές μπιλίτσες. (μπιλίτσες για παιδιά / κάψουλες για ενήλικες, έτσι κάνουν συνήθως αλλά δεν παίζει ρόλο)

 

Τέλος εγώ όσο αφορά τα ομοιοπαθητικά προτιμώ να μην τα πιέζω, και μια μέρα να μην το πάρει δεν έγινε τίποτα (ειδικά τα 6Χ που λογικά δίνεις τώρα). Επίσης αβίαστα τα δέχονται συνήθως ποιο ευχάριστα, είναι και νόστιμα.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τα ομοιοπαθητικά φάρμακα ΔΕΝ έχουν παρενέργειες. Ή που θα σου κάνουν καλό -αν είναι το σωστό φάρμακο για σένα, ή που δεν θα σου κάνουν τίποτα.

Βέρα, για τους εφιάλτες, πρέπει σίγουρα να το πεις στο γιατρό, όχι ως παρενέργεια, αλλά ως στοιχείο σχετικό με το παιδί σου, το οποίο ο γιατρός πρέπει να αξιολογήσει στην αγωγή που σου δίνει.

Συμφωνώ.

 

Κάνω χρόνια ομοιοπαθητική η ίδια και συμβουλεύομαι τη γιατρό μου και για τα παιδιά, παράλληλα με τον κανονικό παιδίατρο

Δεν έρχονται καμια φορά σε σύγκρουση; Τι κάνεις; Πως αποφασίζεις για τα παιδιά; Δύσκολο μου φαίνεται....

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

παιδια εγω πηγα τα παιδια πριν 2 μερες σε ομοιπαθητικο και εφυγα με ενα καρο αποριες και με αδειες τσεπες !!!!!!!!οσοι ασχολειστε με ομοιπαθητικη και ξερετε κατι παραπανω μηπως μπορειτε να μου πειτε αν ο ομοιπαθητικος χρειαζεται να ειναι γιατρος ή να ειναι παιδιατρος ? τι γινεται αν σε ενα εκτατο περιστατικο πρεπει να παν τα παιδια νοσοκομειο ? απο ενα ατυχημα παραδειγμα .εκει δεν υπαρχουν ομοιπαθητικα φαρμακα , ετσι δεν ειναι ?

sppJp2.png

 

73j1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...