Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοριτσακι που θελει να βαφεται???


Recommended Posts

Ψιτ φιστικί, άμα συναντηθούμε :rolleyes: μην έρθετε με βαμμένα νύχια....

 

Η μικρή μου τα παρατηρεί όλα και μου ζητάει αλλά κάνω το παπί. Επίσης σιχαίνομαι τα βαμμένα νύχια στα μικρά κοριτσάκια.

 

Η δική μου κοιτάει τι χρώμα θα βάψω τα νύχια μου (όποτε τα βάφω) ή τι χρωμα σκιά θα βάλω και μου κάνει και υποδείξεις.:?:-?

 

1-2 φορές της τα πέρασα με ένα μανό και αυτό για να της φύγει η καίλα.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω σιχαινομαι τα βαμενα νυχια στα πιτσιρικια αλλα τι να κανω η γυναικα....

της εχω παρει ενα διαφανο μανο και εριξα μεσα λιγο ροζ glitter και ετοιμη,

να σημειωσω οτι εγω δεν εχω πολλα καλυντικα και κανένα μανο αλλα δυστυχως η πεθερουλα εχει κουτες με αμφιβολης-κακιστης ποιοτητας πραγματα και η πληρης απαγορευση μετα την ελευση του δωρου εφερε προβληματα. βλεπετε η γιαγια τα εδινε κρυφα οποτε της πηρα τα δικά της και ελπιζω να περασει γρηγορα η φαση , το ενδιαφερον της εχει ελλατωθει εντυπωσιακά πρεπει να σας πω μετά την αρχική φουρια.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ!γυναικες απο κουνια μας βγηκαν....η δικια μου καθε φορα που με βλεπει να βαφω νυχια,να βαφομαι,να ισιωνω μαλλι γινεται κολαση......θελει κ εκεινη τα ιδια,κ οχι τωρα που ειναι 5μιση,απο 2 χρονων.ετσι κ γω της πηρα ενα ψευτικο κραγιον για αρχη,μετα πηγαμε στο απιβιτα απο το φαρμακειο.ενα μικρο μανο διαφανο με καρδουλες με τον ορο οτι τα βαφουμε μονο χριστουγεννα κ πασχα κ ξεμπερδεψα.οσο για το ισιωμα κλεινω το ισιοτικο κ προσποιουμε οτι τα ισιωνω.ασε δε που οι γοβες μου εχουν μαρτυρισει οι καημενες,αν ειχαν φωνη θα ουρλιαζαν..........επισης κατα καιρους της ειχα παρει κ ψευτικες σκιες,που αντι για χρωμα εχουν χρωματιστα σφουγγαρακια,εκει να δειτε γελιο που το ψωνιο μου ερχοταν με στιλ κ ρωταγε,πως ειμαι?μηπως θελω κ κατι αλλο?κ αν εκανα το τραγικο λαθος να γελασω γινοταν χαμος.παρολα αυτα ειναι χαριτομενα τα ατιμα τι να τα κανουμε?αλλωστε πολλες απο εμας τα ιδια δεν καναμε στην ηλικια τους?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Φυς! :D

Τελικα οι συνονοματες εχουν πολλααααα κοινα.. ;)

 

Τι να σου πρωτοπω.. Για να κοψουμε νυχια ποδιων απαραιτητη προυποθεση ειναι να της υποσχεθω πως θα τα βαψουμε μετα.

Καθε πρωι θα διαλεξει εκεινη κοκκαλακι για τα μαλλια της και δεν δεχεται να το φορεσει αν δεν βαλουμε τη λοσιον για ξεμπερδεμα.

Εχει δικο της "lip gloss" (liposan) και βαζει τακτικοτατα.

Στη γιορτη του σχολειου ειχα την ατυχη εμπνευση να φωναξω κομμωτρια να της κανει δυο μπουκλες με το σιδερο. Η κοπελα ισχυριζοταν πως δεν θα καθησει, αλλα η δικια μου οχι απλα εκατσε, ηθελε και περισσοτερη λακ, οχι αυτο το κοκκαλακι αλλα ενα αλλο κλπ. Και φυσικα μετα το χτενισμα εβαλε λιποζαν και κολωνια (παιδικη, δικια της)

 

Δεν ξερω αν θα της επαιρνα κατι αναλογο (αν και ειμαι σιγουρη πως θα ξετρελαθει), απο την αλλη θελω να εχει πληρη συναισθηση του τι βαζουμε στη μουρη μας και γιατι. Θελω να πω πως το εχω στο μυαλο μου αλλα για αργοτερα οταν πλεον το δωματιο μας θα ειναι εφηβικο και οχι τοσο bebe.

 

Αντε και καλα μας κουραγια! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει να ασχολούνται τα κοριτσάκια με το μακιγιάζ, στο σπιτι εννοώ, σαν παιχνίδι... έτσι εκανα κι εγώ, ότι εχω μαγαζί και πηγαινα και δοκίμαζα τι θα αγοράσω (σε μια θεια μου, γιατι η μανα μου δε με άφηνε ούτε να βλεπω τα καλλυντικά της, όχι να τα αγγίζω κιόλας!). Μια φορά μου ειχαν βαψει τα νύχια και ο πατερας μου θυμωσε, εννοείται ζήτησα μόνη μου να τα ξεβάψω και δεν το ξαναζητησα, μεσα μου όμως το ήθελα.

Εγω ανυπομονω να μεγαλώσει λίγο η μικρή μου να δω αν θα της αρεσουν. Γιατί για την ωρα παιζει μόνο με τα εργαλεία και τα αυτοκινητάκια του αδελφού της... Προσωπικά τα βαμμενα νυχακια μου αρεσουν στα πιτσιρίκια, αυτό που δε μου αρεσει ειναι τα σκουλαρίκια που βαζουν ακόμα και στα βρέφη. Ισως ειμαι επηρεασμενη από τη δική μου φρικτή εμπειρία που μου εβαλαν σκουλαρίκια με το ζόρι και μαζεψαν πυον και υπεφερα (αλλο αν στο λύκειο εκανα 3 τρύπες στο καθε αυτί :D ).

Βαμμένη εξω όμως δε θα την έβγαζα την πιτσιρίκα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

μηπως το βαρεθει και το ξεπερασει και γλυτωσουμε?

 

Ποντάρω σε αυτό :D

 

...

 

όσο και να της λες εσύ ότι είναι σαν καρνάβαλος (αφού τον έχουν κάψει κιόλας), αυτή θα σε γράφει και θα πεισμώνει! μόλις της το πει ο μπαμπάς, θα βουτηχτεί από μόνη της στο νέφτι να ξεβαφτεί χο χο χο

 

γυναίκες :rolleyes:

και αυτό σωστό :lol::lol::lol::lol:

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Και η κόρη μου εντυπωσιάζεται πολύ από τη διαδικασία του βαψίματος, όπως και οι περισσότερες φίλες της από ότι έχω δει.

Το ενδιαφέρον της ξεκίνησε από πολύ μικρή, εκεί 3-4 χρονών δεν θυμάμαι ακριβώς. Της το ξέκοψα αμέσως και της εξήγησα και τους λόγους ακριβώς:

1. Τα μικρά κορίτσια δεν φαίνονται "όμορφα" όταν βάφονται όπως οι μεγάλες γυναίκες, γιατί φαίνεται γελοίο ένα παιδάκι με πράσινα και μπλε πάνω από τα μάτια και κόκκινα κραγιόν

2. Είναι επικίνδυνο για ένα παιδικό δερματάκι να έρθει σε επαφή με τα καλλυντικά που έχουν διάφορες ουσίες που μπορούν να βλάψουν τα παιδάκια.

 

Όλως περιέργως τα κατάλαβε όλα αμέσως και ενώ εκστασιάζεται όταν με βλέπει να βάφομαι, έρχεται δίπλα μου και επαναλαμβάνει τα επιχειρήματα μόνη της, για να τα χωνέψει και η ίδια.:roll: Αν δει δε κανένα άλλο κοριτσάκι βαμμένο, μου λέει ότι δεν της αρέσει αισθητικά γιατί είναι παιδάκι και ότι η μαμά του έπρεπε να μην το αφήνει να βάλει χημικά πάνω στο δέρμα του.

 

Ωστόσο, επειδή βλέπω ότι τρελλαίνεται γι' αυτά, ως γνήσια χαζομαμά χάλασα μόνη μου ότι είχα πετύχει :mrgreen: και της παράγγειλα το καλοκαίρι 2-3 πραγματάκια από το iherb, ένα ηλεκτρονικό κατάστημα που έχει αρκετά φυτικά και βιολογικά προϊόντα. Εκεί βρήκα μια σκιά ματιών ροζουλί, σχεδόν ίδιο χρώμα με το δέρμα, φυτικοβιολογικοκάτι :roll:, μανό για τα νύχια (ή όζα που λέμε κι εμείς οι βόρειες) σε λευκομπλε γυαλιστερό χρώμα με βάση το νερό! που αραιώνεται με καθαρό νεράκι και ένα κραγιόν butter σε φυσικό χρώμα φτιαγμένο με οργανικοφυτικο τέτοια.:wink:

 

Και αυτά τα φοράει όχι καθημερινά, μην το ξεφτυλίσσουμε, αλλά σε πολύ ειδικές περιπτώσεις, όταν πάει σε κάποιο πάρτυ, στη γιορτή του σχολείου, στα γεννέθλιά της, κ.λπ.

Επίσης, από τα χρώματα που της πήρα, όσο και να βάλει, δεν μπορεί να βγει κλόουν.

 

Γενικότερα, πάντως θα το συνιστούσα το iherb για τέτοια πραγματούδια.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, επειδή βλέπω ότι τρελλαίνεται γι' αυτά, ως γνήσια χαζομαμά χάλασα μόνη μου ότι είχα πετύχει :mrgreen: .

 

Μα, είπα και εγω... :lol::lol::lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν μπορω να βλεπω παιδακια με βαμμενα νυχια,κατι παθαινω...ουτε στο σχολειο τα αφηνω να ερθουν με βαμμενα νυχια,μαλιστα τα μαλλωνω κιολας αν τα δω ετσι.καλα,για κραγιον,λιπ γκλος κ σκιες,δεν το συζητω καν...

δεν υπαρχει πιο ασχημο θεαμα,απο ενα 6χρονο βαμμενο.ειναι τοσο ομορφα απο μονα τους,με τα κοκκινα τους μαγουλακια,με τα ροζ τους χειλακια,γιατι να τα κανουμε καρναβαλους?

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν μπορω να βλεπω παιδακια με βαμμενα νυχια,κατι παθαινω...ουτε στο σχολειο τα αφηνω να ερθουν με βαμμενα νυχια,μαλιστα τα μαλλωνω κιολας αν τα δω ετσι.καλα,για κραγιον,λιπ γκλος κ σκιες,δεν το συζητω καν...

δεν υπαρχει πιο ασχημο θεαμα,απο ενα 6χρονο βαμμενο.ειναι τοσο ομορφα απο μονα τους,με τα κοκκινα τους μαγουλακια,με τα ροζ τους χειλακια,γιατι να τα κανουμε καρναβαλους?

 

Δε νομίζω ότι μας πέφτει λόγος ως εκπαιδευτικοί. Δεν είναι αυτή η δουλειά μας. Είναι καθαρά θέμα της μαμάς τους αυτό. Προσωπικά θα με πρόσβαλε αν η δασκάλα της κόρης μου της έκανε παρατήρηση για τα βαμμένα της νύχια.

 

Απ' την άλλη, ούτε κι εμένα μου αρέσουν τα βαμμένα νύχια στα μικρά κοριτσάκια, παρόλο που η ίδια είμαι η προσωποποίηση της περιποίησης και του καλωπισμού. Υποθέτω πως αν η κόρη μου το ζητούσε, θα της εξηγούσα ότι αυτά είναι μόνο για μεγάλες γυναίκες κι όταν μεγαλώσει θα μπορεί να τα χρησιμοποιεί κι εκείνη, αλλά όχι τώρα γιατί δεν της κάνουν καλό.

 

Παιδική κασετίνα με "βαφτικά" θα της έπαιρνα για να της φύγει το μεράκι, αλλά θα προτιμούσα να βάφει τις κούκλες της κι όχι να βάφεται η ίδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε νομίζω ότι μας πέφτει λόγος ως εκπαιδευτικοί. Δεν είναι αυτή η δουλειά μας. Είναι καθαρά θέμα της μαμάς τους αυτό. Προσωπικά θα με πρόσβαλε αν η δασκάλα της κόρης μου της έκανε παρατήρηση για τα βαμμένα της νύχια.

 

Απ' την άλλη, ούτε κι εμένα μου αρέσουν τα βαμμένα νύχια στα μικρά κοριτσάκια, παρόλο που η ίδια είμαι η προσωποποίηση της περιποίησης και του καλωπισμού. Υποθέτω πως αν η κόρη μου το ζητούσε, θα της εξηγούσα ότι αυτά είναι μόνο για μεγάλες γυναίκες κι όταν μεγαλώσει θα μπορεί να τα χρησιμοποιεί κι εκείνη, αλλά όχι τώρα γιατί δεν της κάνουν καλό.

 

Παιδική κασετίνα με "βαφτικά" θα της έπαιρνα για να της φύγει το μεράκι, αλλά θα προτιμούσα να βάφει τις κούκλες της κι όχι να βάφεται η ίδια.

Κάπως έτσι και εγώ. Όταν η μικρή με ρωτάει πότε θα βάψει τα νύχια/μαλλιά/μάτια της, της δείχνω τα μεγάλα κορίτσια -συγκεκριμένα τα 20άρια:mrgreen:- και έτσι της έφυγε σιγά σιγά η επιθυμία. Σε εμένα βέβαια κάνει υποδείξεις (κάνε τα νυχάκια σου κόκκινα) και όσο με παίρνει τις ακολουθώ.

 

Αυτό με την κασετίνα το φοβάμαι λίγο, μην κυλίσει δηλαδή.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

προτεινω στις μαμαδες με παρομοιο προβλημα να παρουν καποια φυτικα καλλυντικα (μανο ποτε!!δεν εχετε ιδεα τι επικινδυνα καρκινογονα βαζουν μεσα!)και να βαφει το παιδακι η εσας η μια μεγαλη κουκλα.

Ετσι θα "ξεχασει" να ασχολειται με το να τα βαζει πανω του ....

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου 3,5 έχει έμφυτη την αυταρέσκεια.... σε αντίθεση με τη μητέρα της. Το εχει μεσα της και καθώς μεγαλώνει αυτό ξεδιπλώνεται ολοένα και περισσότερο. πηγαίνουμε στα μαγαζιά με παπούτσια και δοκιμάζει αυτά με τα τακούνια. Με ρωτάει εσύ γιατί δε φοράς τακούνια κλπ. Κάποια στιγμή η πεθερά μου της έδωσε τα δικά της να βαφτεί :evil:, Διαφώνησα κάθετα. Της εξήγησα ότι ειναι πολύ όμορφη σα λουλούδι και δε χρειάζεται κάτι περισσότερο για να γίνει πιο όμορφη. Της έδειξα στον καθρέφτη τα μάτια της (πραγματικά όμορφα γαλάζια μάτια). Της είπα νομίζεις οτι με τις μπογιές θα γινουν τα μάτια σου πιο όμορφα? Μου ειπε οχι. Ετσι σταμάτησε το θέμα του βαψίματος. Εννοείται οτι κοιτάει τα σκουλαρίκια, τα κολιέ αλλά ξέρει ότι αυτα θα μπορεί να τα φορέσει μόνο οταν μεγαλώσει. Διαφωνώ στο να τους πέρνουμε ψεύτικα ή να τους βάφουμε τα νύχια για αστείο. Το αστείο με την πραγματικότητα ειναι πολύ κοντά. Τι πιο όμορφο να βλέπεις κοριτσίστικα πρόσωπα με κοκαλάκια, χτενισμένα ωραία....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι καθόλου,μα καθόλου κοκέτα. Τα καλλυντικά μου είναι ένα μολύβι ματιών ,ένα μολύβι χειλιών,μια μάσκαρα κι ένα κραγιον. Τα οποία τωρα που το σκέφτομαι μπορεί και να έχουμ λήξει τόσο καιρό που τα έχω αγορασμένα..Μια φορά,βάφτηκα,και η κορη μου με είδε μετά..μαμά τι έβαλες μου λέει?βαφτηκα για να είμαι πιο όμορφη της απαντάω..μην ξαναβάλεις τέτοια χαζά μου λέει.χάλια είσαι.η ψυχολογία στα πατώματα.έτσι προς το παρόν την έχω γλιτώσει!!! είναι και μικρή ακόμη βέβαια!!δεν ξέρω τι με περιμένει!!

Φιστικάκι να σου πω την αλήθεια εγώ διαφωνώ με την ιδέα της κασετίνας. Δεν μου αρέσει σαν παιχνίδι για μικρά κορίτσια καθόλου.ούτε τα κολιέ,ούτε τα καλλυντικά,ούτε το βάψιμο νυχιών εννοείται. Οπότε και να μου βγάλει αργότερα η μικρή μια τάση κοκεταρίας θα προσπαθήσω να την καταπνιξω(εμοτικον της ντροπής),και δεν θα την καλλιεργήσω αγοράζοντάς της τέτοιου τύπου παιχνίδια. Το ξέρω ότι δεν είναι δημοκρατικό και φιλελεύθερο αυτό που θα κάνω, αλλά έτσι θα έκανα(υπάρχει εμοτικόν της κατάπτυστης μάνας - τυράννου?)

Τώρα για τον άντρα σου ένα έχω να σου πω: κάντου δώρο ένα ζευγάρι σεξυ εσώρουχα(που θα τα φορέσεις εσύ εννοείται) και δεν θα ασχοληθεί καθόλου με τα καλλυντικά της κορης σου!!! έτσι θα γλιτώσεις και το διαζύγιο και τα τραβολογήματα για την επιμέλεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι κοροιδευει ο ανθρωπος αυτο λουζεται:rolleyes:

 

Μην εβλεπα μικρο παιδι με βαμμενα νυχια, γελοια την ανεβαζα, νουμερο την κατεβαζα τη μανα.

 

Καλα να παθω! με συμμοσφωσε η κορη μου δεοντως.

 

Χαμος γινεται για να βαψει νυχια, ματια, χειλια και ο,τι βρει μπροστα της. Να βαλει τακουνια, να κανει μπουκλες στα μαλλια, να ερθει στο κομμωτηριο.

 

Και οχι δεν τα ειχε δει απο εμενα αυτα, καθως οταν ξεκινησε η εξαρση αυτη εγω ημουν εγκυος, ειχα γεννησει και γενικα απεφευγα ολα τα παραπανω, γιατι κακα τα ψεμματα τα χημικα τους τα εχουν. Επιπλεον δε βαφομαι καθημερινως, αλλα 2-3 φορες το μηνα.

 

Εχουν μπει κανονες φυσικα, ξερει οτι δεν μπορει να βγει εξω βαμμενη ή να παει στο σχολειο με βαμμενα νυχια, αλλα πιο πολυ δεν γινοταν να αντισταθω.

 

Δεν ειναι και τοσο τρομερο τελικα βρε παιδια ομως. Οκ δε θα την αφησω ποτε να παει σχολειο βαμμενη ουτε τωρα που ειναι 5 ουτε οταν με το καλο γινει 15.

Αλλα δεν ειναι και κανενα εγκλημα...

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο,τι κοροιδευει ο ανθρωπος αυτο λουζεται:rolleyes:

 

Μην εβλεπα μικρο παιδι με βαμμενα νυχια, γελοια την ανεβαζα, νουμερο την κατεβαζα τη μανα.

 

Καλα να παθω! με συμμοσφωσε η κορη μου δεοντως.

 

Χαμος γινεται για να βαψει νυχια, ματια, χειλια και ο,τι βρει μπροστα της. Να βαλει τακουνια, να κανει μπουκλες στα μαλλια, να ερθει στο κομμωτηριο.

 

Και οχι δεν τα ειχε δει απο εμενα αυτα, καθως οταν ξεκινησε η εξαρση αυτη εγω ημουν εγκυος, ειχα γεννησει και γενικα απεφευγα ολα τα παραπανω, γιατι κακα τα ψεμματα τα χημικα τους τα εχουν. Επιπλεον δε βαφομαι καθημερινως, αλλα 2-3 φορες το μηνα.

 

Εχουν μπει κανονες φυσικα, ξερει οτι δεν μπορει να βγει εξω βαμμενη ή να παει στο σχολειο με βαμμενα νυχια, αλλα πιο πολυ δεν γινοταν να αντισταθω.

 

Δεν ειναι και τοσο τρομερο τελικα βρε παιδια ομως. Οκ δε θα την αφησω ποτε να παει σχολειο βαμμενη ουτε τωρα που ειναι 5 ουτε οταν με το καλο γινει 15.

Αλλα δεν ειναι και κανενα εγκλημα...

 

 

AYTO............

μια απο τα ιδια ρε φιλεναδα, καλα να παθω που κοροιδευα τα βαμμενα παιδακια:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

AYTO............

μια απο τα ιδια ρε φιλεναδα, καλα να παθω που κοροιδευα τα βαμμενα παιδακια:mrgreen:

 

 

σωπατε βρε κοριτσια..

 

δεν ειπαμε να τα κανουμε λατέρνες, αλλά η χαρά του να έχεις κόρη ειναι να μπορείς να της βαλεις και μια πινελιά ρουζάκι στην καλή περίσταση, αντε και λιγο γκλοςς να γυαλιζει το χειλακι για την τσακπινιά!! ;);)

 

εγω ειμαι περιχαρής οταν κανουμε γυναικεία πραγματα παρέα, ακομα και οταν κοιτάμε μαζι μια βιτρίνα με παπούτσια ! :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και τοσο τρομερο τελικα βρε παιδια ομως. Οκ δε θα την αφησω ποτε να παει σχολειο βαμμενη ουτε τωρα που ειναι 5 ουτε οταν με το καλο γινει 15.

Αλλα δεν ειναι και κανενα εγκλημα...

 

ε καλα, οταν ειναι 15 να την αφηνεις λιγη μασκαρα να τη βαζει, και λιγο λιποζανακι για να ροζιζει το στομα. Μεχρι κι εγω που τελειωσα το σχολειο Προ Χριστού και ημουν και φυτό στο λυκειο, την ηθελα την πινελία μου, ποσο μαλλον σε 10 χρονια απο σημερα τι θα θελουν τα κοριτσια μας...:D:D

Link to comment
Share on other sites

ε καλα, οταν ειναι 15 να την αφηνεις λιγη μασκαρα να τη βαζει, και λιγο λιποζανακι για να ροζιζει το στομα. Μεχρι κι εγω που τελειωσα το σχολειο Προ Χριστού και ημουν και φυτό στο λυκειο, την ηθελα την πινελία μου, ποσο μαλλον σε 10 χρονια απο σημερα τι θα θελουν τα κοριτσια μας...:D:D

 

Μα ακόμα κι αν εμείς ως μάνες της το απαγορεύουμε, εκείνη θα το κάνει αν θέλει και δεν θα παίρνουμε και χαμπάρι. Δεν τα βλέπω εγώ πώς έρχονται τα περισσότερα στο σχολείο βαμμένα σαν καρναβάλια από το γυμνάσιο; Βάφονται στις τουαλέτες πριν μπουν για μάθημα, όσα δεν έρχονται ήδη βαμμένα από το σπίτι. Και το μαλλί και το νύχι υπερπαραγωγή. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μα ακόμα κι αν εμείς ως μάνες της το απαγορεύουμε, εκείνη θα το κάνει αν θέλει και δεν θα παίρνουμε και χαμπάρι. Δεν τα βλέπω εγώ πώς έρχονται τα περισσότερα στο σχολείο βαμμένα σαν καρναβάλια από το γυμνάσιο; Βάφονται στις τουαλέτες πριν μπουν για μάθημα, όσα δεν έρχονται ήδη βαμμένα από το σπίτι. Και το μαλλί και το νύχι υπερπαραγωγή. :mrgreen:

 

τι χαριτωμενες....! στις τουαλετες πριν το μαθημα ε? πωπω...

ενας λογος παραπανω να την αφηνω να το κανει απο το σπιτι, να τσεκαρω τουλαχιστον οτι δεν βγηκε σαν σουργελο..να της μαθω να κανει και μια ισια γραμμη...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτή τη δήλωση, μπορώ να πάω να χωθώ στην κουζίνα μου! ΑΧαχαχαχαχααχαα

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

μετα την αναγνωση ΟΟΟοοολων των ποστ, υποκλινομαι σε αυτο!!

ΘΕΑΑ!!!

xx

SM

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτή τη δήλωση, μπορώ να πάω να χωθώ στην κουζίνα μου! ΑΧαχαχαχαχααχαα

 

κοριτσοκοσμος ειπα βρε, οχι μαμαδοκοσμος:mrgreen:

 

εσυ στην κουζινα σου!!!!!! κι αμα πετυχει το φαι... μπορει να σ αφησουμε να βαλεις και λιγο λιπστικ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι ζήτησε από τον Άγιο Βασίλη σετ με μακιγιάζ και τί να κάνει κι αυτός ο καημένος του το πήρε του παιδιού...

 

Ορίστικαν όμως κανόνες γύρω από τη χρήση...

 

1) βαφόμαστε μόνο μέσα στο σπίτι για παιχνίδι. Δεν πάμε στο σχολείο, βόλτα ή στην εκκλησία βαμμένες. (άντε μόνο σε κανένα πάρτυ...)

 

2) βαφόμαστε και ξεβαφόμαστε μετά από λίγο,

 

3) δεν χρησιμοποιούμε τα καλλυντικά της μαμάς

 

4) έγινε σεμινάριο για το που μπαίνει τί (πχ το κραγιόν μπαίνει στα χείλια και όχι στα μάτια...)

 

Και να φανταστείς ότι εγώ δεν βάφομαι καθόλου στην καθημερινότητά μου (μόνο σε επίσημες εξόδους, γάμους κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...