Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγοράκι που "τρελαίνεται" για κοριτσίστικα


Recommended Posts

Τα δικα μου τα παιδια παντως διεκριναν αγοριστικα και κοριτσιστικα παιχνιδια απο πολυ μικρα, και πιστεψτε με δεν ειναι παιδια-θαυματα!

 

Kαι ο δικός μου το ίδιο...;)

Βασικά για να είμαι ειλικρινής και εγώ γυναίκα είμαι αλλά είμαι απόλυτα σίγουρη ότι δεν θα μου ήταν και πολύ ευχάριστο να κάθεται να βλέπει barbie ή να κάθεται να χτενίζει κούκλες....Θέλω να πω ότι δεν είναι αποκλειστικό πρόβλημα μπαμπάδων.

Εννοείται φυσικά ότι δεν εγκρίνω που κάποιοι μπαμπάδες ( το βλέπω στο ποδόσφαιρο που πάει ο μικρός ) τα φέρνουν όχι γιατί τους αρέσει το αντίθετο θα έλεγα, αλλά μόνο και μόνο για να αγαπήσουν κάτι ίσως πιο αντρικό.

Και αυτό καταπίεση είναι. Μα το παιδί δεν γουστάρει με τίποτα αυτό που κάνει και φαίνεται...Τι το φέρνεις ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα παντως τα παιδια μου εχουν και κοριτσιστικα και αγοριστηκα παιχνιδια... και ολα παιζουν με ολα... πολυ συχνα τα κοριτσια παιζουν με αυτοκινητακια καθως και ο γιος μου παιζει με την κουζινα, την σκουπα, το μωρο, το καροτσι, και ακομα και με τις μπαρμπι(επαιζα με τα κοριτσια τις χτενιζαμε κτλ και ηρθε και πηρε και αυτος μια να την χτενισει...) σε γενικες γραμμες δεν μπορω να πω οτι προτιμα τα κοριτσιστικα παιχνιδια αλλα αν τυχει θα παιξει...

επισης εχει τυχει να δει κανα δυο φορες την ταινια με την μπαρμπι και ειδικα εκεινη με τους 3 σωματοφυλακες του αρεσε πολυ....

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως τα παιδια μου εχουν και κοριτσιστικα και αγοριστηκα παιχνιδια... και ολα παιζουν με ολα... πολυ συχνα τα κοριτσια παιζουν με αυτοκινητακια καθως και ο γιος μου παιζει με την κουζινα, την σκουπα, το μωρο, το καροτσι, και ακομα και με τις μπαρμπι(επαιζα με τα κοριτσια τις χτενιζαμε κτλ και ηρθε και πηρε και αυτος μια να την χτενισει...) σε γενικες γραμμες δεν μπορω να πω οτι προτιμα τα κοριτσιστικα παιχνιδια αλλα αν τυχει θα παιξει...

επισης εχει τυχει να δει κανα δυο φορες την ταινια με την μπαρμπι και ειδικα εκεινη με τους 3 σωματοφυλακες του αρεσε πολυ....

 

Αυτό είναι φυσιολογικότατο από τη στιγμή που υπάρχουν και κορίτσια στο σπίτι. Επίσης παρόλα αυτά δεν τα προτιμά και απλά τυχαίνει...

Αν ο δικός μου που δεν υπάρχουν κορίτσια στο σπίτι μου ζητούσε barbie ή καθόταν να δει τις ταινίες της, η διαφορά νομίζω είναι τεράστια...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι φυσιολογικότατο από τη στιγμή που υπάρχουν και κορίτσια στο σπίτι. Επίσης παρόλα αυτά δεν τα προτιμά και απλά τυχαίνει...

Αν ο δικός μου που δεν υπάρχουν κορίτσια στο σπίτι μου ζητούσε barbie ή καθόταν να δει τις ταινίες της, η διαφορά νομίζω είναι τεράστια...

 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που είπες...Γιατί μου φέρνει στο μυαλό ότι τα αγόρια που μεγαλώνουν με κορίτσια στο σπίτι έχουν τελείως διαφορετική προσέγγιση στη ζωή από αυτά που μεγαλωνουν χωρίς κορίτσια.

 

Δηλαδή τα πρώτα έχουν μεγαλύτερη ευκολία να έρθουν σε επαφή με τη θηλυκή πλευρά τους, γι' αυτά θεωρείται πιο "φυσιολογικό" και αποδεκτό να θέλουν να δουν barbie, να παίζουν με κοριτσίστικα παιχνίδια, κ.λπ.

 

Εγώ μεγαλώνω δύο αγοράκια με μια μεγαλύτερη αδερφή, η οποία λόγω της ηλικίας και του χαρακτήρα της τους ασκεί μεγάλη επιρροή. Οπότε για μας είναι απόλυτα φυσιολογικό να παίζουν τα αγόρια μας με την κόρη μας με τις barbie της ή να επιλέγουν να δουν την barbie σχολείο για πριγκήπισσες και όχι τον BEN10! Για μένα, τυχερή θα είναι η γυναίκα που θα τους πάρει, όταν μεγαλώσουν.:mrgreen:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που είπες...Γιατί μου φέρνει στο μυαλό ότι τα αγόρια που μεγαλώνουν με κορίτσια στο σπίτι έχουν τελείως διαφορετική προσέγγιση στη ζωή από αυτά που μεγαλωνουν χωρίς κορίτσια.

 

Δηλαδή τα πρώτα έχουν μεγαλύτερη ευκολία να έρθουν σε επαφή με τη θηλυκή πλευρά τους, γι' αυτά θεωρείται πιο "φυσιολογικό" και αποδεκτό να θέλουν να δουν barbie, να παίζουν με κοριτσίστικα παιχνίδια, κ.λπ.

 

Εγώ μεγαλώνω δύο αγοράκια με μια μεγαλύτερη αδερφή, η οποία λόγω της ηλικίας και του χαρακτήρα της τους ασκεί μεγάλη επιρροή. Οπότε για μας είναι απόλυτα φυσιολογικό να παίζουν τα αγόρια μας με την κόρη μας με τις barbie της ή να επιλέγουν να δουν την barbie σχολείο για πριγκήπισσες και όχι τον BEN10! Για μένα, τυχερή θα είναι η γυναίκα που θα τους πάρει, όταν μεγαλώσουν.:mrgreen:

 

έπιασες ακριβώς αυτό που ήθελα να πω;)

Επίσης είμαι σίγουρη ότι οι δικές σου νύφες θα είναι πολύ πιο τυχερές από τη δική μου:lol::lol:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μου θυμησατε ενα περιστατικο.. ειχε ερθει μια γνωστη μας μαζι με τον αντρα της και τον 2χρονο γιο της επισκεψη στο σπιτι... εμενα και τα 3 ετυχε να παιζουν με τα κουζινικα ... μολις λοιπον κοντεψε και το δικο της του λεει... <<μη μη αστα.. αυτα ειναι κοριτσιστικα...>> ....... μου ρθε να γελασω αλλα τελικα ουτε καν το σχολιασα...

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

παντως και τα αγορια που μεγαλωνουν μονα τους θα εχουν την ευκαιρια να παιξουν με μπαρμπι σε ενα φιλικο σπιτι για παραδειγμα... ή να δουν το παιδικο της στην τηλεοραση..... απλα δεν εκτιθονται καθημερινα...

και για να απαντησω και σε αυτον που εβαλε το θεμα μπορει να μην του αγοραζα μπαρμπι αλλα δεν θα εδινα σημασια αν επαιζε η εβλεπε βιντεακια με αυτην... επισης εννοειται οτι θα του αγοραζα ντορα κουζινικα και διαφορα παιχνιδια ρολων...

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που είπες...Γιατί μου φέρνει στο μυαλό ότι τα αγόρια που μεγαλώνουν με κορίτσια στο σπίτι έχουν τελείως διαφορετική προσέγγιση στη ζωή από αυτά που μεγαλωνουν χωρίς κορίτσια.

 

σιγουρα!

Εγω το εχω δει απο γνωστους και φιλους μου....αγορια που ειχαν αδερφη , ηταν πολυ πιο 'ανετα' γενικοτερα..

έπιασες ακριβώς αυτό που ήθελα να πω;)

 

Επίσης είμαι σίγουρη ότι οι δικές σου νύφες θα είναι πολύ πιο τυχερές από τη δική μου:lol::lol:

οντως....Αν μεγαλωνεις με ενα κοριτσακι καταλαβαινεις λιγο και τη γυναικεια νοοτροπια....

Εμεις εχουμε μια ξαδερφουλα που μενει κοντα μας αλλα και παλι, δεν ειναι το ιδιο...

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

έπιασες ακριβώς αυτό που ήθελα να πω;)

 

Επίσης είμαι σίγουρη ότι οι δικές σου νύφες θα είναι πολύ πιο τυχερές από τη δική μου:lol::lol:

 

Δεν το νομίζω, γιατί η τύχη της νύφης επηρεάζεται πάρα πολύ και από τον παράγοντα "πεθερά".:cool:

 

Πάντως, θεωρώ ότι όλοι μας έχουμε και θηλυκή και αρσενική πλευρά που την εκφράζει ο καθένας μας με διαφορετικό τρόπο και σε διαφορετικούς τομείς της ζωής του. Η έκφραση όμως της θηλυκής πλευράς ενός αγοριού στην κοινωνία μας είναι ταμπού (ενώ δεν ειναι ταμπού η έκφραση της αρσενικής σε ένα κορίτσι).

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

μη ξεχναμε....η barbie ειναι "γυναικα"...και ειναι πολυ φυσιολογικο να ενδιαφερθει ενα αγορακι για γυναικες :) ολο αυτο ισως κρυβει περιεργεια για το αλλο φυλο απλα.! ενας φιλος μας στο αγορακι του εχει αγορασει κουζινα με κουζινικα γιατι ειδε πως του αρεσε. που το κακο? πορει να θελει να γινει σεφ!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι, θεωρω οτι η barbie ειναι κακο προτυπο και για αγορια και για κοριτσια.. καμια γυναικα δεν μοιαζει στην πραγματικοτητα με barbie, οι ταινιες της ειναι σαχλαμαρα και κακως τα δινουμε στα παιδια μας γενικως...

 

θα μου πεις τωρα, ωραια η θεωρια σου φιλαρακι.... πες μας τωρα οτι κλεινεις την τηλεοραση οταν παιζει barbie... πες μας οτι η κορη σου δεν εχει barbie... ή οτι εσυ, μικρη δεν ζηταγες να σου παρουν....

 

ΘΕΩΡΙΑ <--------------- ΧΑΟΣ ----------------> ΠΡΑΞΗ

Link to comment
Share on other sites

Η έκφραση όμως της θηλυκής πλευράς ενός αγοριού στην κοινωνία μας είναι ταμπού (ενώ δεν ειναι ταμπού η έκφραση της αρσενικής σε ένα κορίτσι).

μεγαλη συζητηση....εκφραση θηλυκης πλευρας σε αγορι θα μπορουσε να θεωρηθει η υπερευαισθησια ή το κλαμα.

Δεν μιλαμε ομως για τετοιες εκφρασεις. Μιλαμε για μια κουκλα που το παιδακι που παιζει με αυτη, ταυτιζεται. Δεν ειναι ουτε μωρο που θα το ταισεις, ουτε play mobil που ειναι πιο unisex....μιλαμε για μια κουκλα που 'σημαια΄ της ειναι τα ψηλοτακουνα και το ντεκολτε :).

 

 

εγω παλι, θεωρω οτι η barbie ειναι κακο προτυπο και για αγορια και για κοριτσια.. καμια γυναικα δεν μοιαζει στην πραγματικοτητα με barbie, οι ταινιες της ειναι σαχλαμαρα και κακως τα δινουμε στα παιδια μας γενικως...

 

θα μου πεις τωρα, ωραια η θεωρια σου φιλαρακι.... πες μας τωρα οτι κλεινεις την τηλεοραση οταν παιζει barbie... πες μας οτι η κορη σου δεν εχει barbie... ή οτι εσυ, μικρη δεν ζηταγες να σου παρουν....

 

ΘΕΩΡΙΑ <--------------- ΧΑΟΣ ----------------> ΠΡΑΞΗ

ναι συμφωνω! Το ιδιο συμβαινει και με πολλα αγοριστικα παιχνιδια.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

επειδη θελουμε τα κοριτσια να ειναι ''αντρακια'' ομως δεν θελουμε τα αγορια μας να ειναι ''γυναικουλες" γιαυτο δινουμε παραπανω σημασια στη συμπεριφορα των αγοριων!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου θυμησατε ενα περιστατικο.. ειχε ερθει μια γνωστη μας μαζι με τον αντρα της και τον 2χρονο γιο της επισκεψη στο σπιτι... εμενα και τα 3 ετυχε να παιζουν με τα κουζινικα ... μολις λοιπον κοντεψε και το δικο της του λεει... <<μη μη αστα.. αυτα ειναι κοριτσιστικα...>> ....... μου ρθε να γελασω αλλα τελικα ουτε καν το σχολιασα...

 

Εγώ θυμήθηκα ένα άλλο που γέλασα πολύ (από μέσα μου). Στην παιδική χαρά έχει ένα ξυλινο σπιτάκι με έναν άβακα με σειρές σε διάφορα χρώματα, κόκκινο, μπλε, ροζ, μωβ κλπ. Έπαιζε η κόρη μου κι ερχεται δίπλα της ένα αγοράκι 2-2,5 ετών, απλώνει το χέρι να πιάσει να μετρήσει τα ροζ "κουλουράκια" του άβακα. Πετάγεται ο πατερας του πανικόβλητος και του λεει "μη όχι αυτά είναι κοριτσίστικα, παίξε με τα μπλε που ειναι αγορίστικα"!!!!!!!!!!!!!!

Και μετά σου λένε πώς αποκτας κόμπλεξ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

[quote name=missirlou;2252850

Εμενα και οι δυο μου γιοι' date=' γυρω στον 1.5 χρονο τους, με εβλεπαν να βαφομαι και ηθελαν να βαφτουν και αυτοι. Επρεπε να τους αφησω?[/quote]

 

Έχω και εγώ έναν γιο 20 μηνών και κάνει ακριβώς αυτό που περιγράφεις!!!Με βλέπει που βάφομαι και προσπαθεί να με μιμηθεί!Παίρνει το ρουζ μου και πάει να το βάλει στα μάγουλα,το κραγιον μου στα χείλη του.Φυσικά δεν τον αφήνω να βαφτεί αλλά όταν το έκανε πρώτη φορά (γύρω στους 18 μήνες) με εντυπωσίασε!Λόγω της πολύ μικρής ηλικίας του σαν χαζομαμά το θεώρησα δείγμα "εξυπνάδας".Και το πιστεύω αυτό!Είναι απόλυτα φυσιολογικό σε αυτή τη φάση ο μιμητισμός.Αλλά στην περίπτωση του φίλου μας που έγραψε το θέμα έχουμε να κάνουμε ένα νήπιο 3,5 ετών που καταλαβαίνει αρκετά πράγματα.Δεν είναι ένα μωρό 1,5 ετών.Δεν ξέρω πως θα συμπεριφερόμουν αν το έκανε ο γιος μου αυτό.Μάλλον δεν θα τον άφηνα να βλέπει τέτοια βίντεο,ούτε να παίζει με κούκλες!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω πρόσωπο στο φιλικό μας περιβάλλον που είχε το ίδιο θέμα και φυσικά ο μπαμπάς του τράβαγε μεγάλο ζόρι που ήθελε Μπάρμπι ο πιτσιρικάς....

Η μαμά του την αγόρασε και ο μπαμπάς για να του έρθει πιο "ελαφρύ", έλεγε στο γιο του οτι η Μπαρμπι θα είναι το κορίτσι του!!!!:D

 

 

off topic αλλά πέθανα στα γέλια:D:D:D:D Πολύ καλό!!!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπερα!ειμαι καινουρια στο φορουμ κ δεν ξερω αν υπαρχει ηδη αυτο το θεμα κ αλλου.εχω 2 αγορακια 5 κ 3.5 ετων!αυτο που με απασχολει ειναι οτι ο μικρος μου εχει μια προτιμηση σε παιχνιδια που ειναι για κοριτσια θελει να βαφεται να φοραει τακουνια κ γενικως εχει μια ταση στα ροζ...εχει τυχει σε καμια αλλη μανουλα κατι αντιστιχο???δεν ξερω πως να του φερθω απο την μια θελω να γελασω κ απο την αλλη θελω να κλαψω!!!θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας.ειναι φυσιολογικο ολο αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoumpaki2016 είπε:

Καλησπερα!ειμαι καινουρια στο φορουμ κ δεν ξερω αν υπαρχει ηδη αυτο το θεμα κ αλλου.εχω 2 αγορακια 5 κ 3.5 ετων!αυτο που με απασχολει ειναι οτι ο μικρος μου εχει μια προτιμηση σε παιχνιδια που ειναι για κοριτσια θελει να βαφεται να φοραει τακουνια κ γενικως εχει μια ταση στα ροζ...εχει τυχει σε καμια αλλη μανουλα κατι αντιστιχο???δεν ξερω πως να του φερθω απο την μια θελω να γελασω κ απο την αλλη θελω να κλαψω!!!θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας.ειναι φυσιολογικο ολο αυτο???

 

Το αγνοείες. Τόσο απλά.

Εξηγείς ότι τα παιδιά ούτε βάφονται ούτε φοράνε τακούνια, το ξεκόβεις αυτό το κομμάτι. Αγοράζεις και κανένα ροζ μακώ, υπάρχουν πολλά με μοτίβα που το ίδιο καλά φοριούνται από αγόρια χωρίς να προκαλέσουν σχόλια, και δεν το κάνεις θέμα.

Τώρα για παιχνίδια, κουζίνες, κουκλάκια, κουκλόσπιτα κλπ, σε μκρές ηλικίες είναι πολύ συνηθισμένα παιχνίδια ανεξαρτήτως φύλου. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...