Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

επισκεψη στο γυναικολογο μετα τις 40 ημερες

vaso lux

Recommended Posts

καλησπερα σε ολες :) γεννησα και εγω 9 δεκεμβριου,ενω ημουν 36 εβδομαδες κ 5 μερες.... και τωρα θα ηθελα τη γνωμη-βοηθεια σας.... εβγαλα την παρασκευη τα ραμματα της καισαρικης,και ο γιατρος μου ειπε να ξαναπαω σε ενα μηνα,που θα εχω σαραντησει,για να με εξετασει... και ερωτω εγω, 1) πως ακριβως εξεταζει ο γιατρος σε αυτη την εξεταση;;;; με κοιλιακο υπερυχο,για να δει την μητρα,η με κολπικο υπερυχο;;;; και 2) τι αλλο κανει;;; ευχαριστω πολυ πολυ :) :)

dev000br___.png

Διαφημίσεις

γεια σου καλη μου αι να σου ζησει! βιαστικο το μικρακι σου ε?εκτος κι αν ηταν προγραμματισμενη καισαρικη. κοιτα εγω που γεννησα επισης με καισαρικη οταν πηγα για την εξεταση στις 40 μερες μου πιεσε σε καποια σημεια την κοιλια ρωτωντας με αν ποναω. ειπα πως οχι εφοσον δεν πονουσα και μου ειπε οτι επουλωθηκε και η εσωτερικη τομη. μετα ελεγξε την τομη μου,ειπε οτι επουλωνεται πολυ καλα και σε λιγο καιρο δεν θα πολυφαινεται(καλα δε μ'απασχολει γιατι ειναι τερμα χαμηλα ετσι κι αλλιως).τελος με κοιταξε κολπικα και αφου τα βρηκε ολα καλα μου ειπε οτι μπορουμε να αρχισουμε τις επαφες και οτι σε 6 μηνες μπορω να ξαναμεινω εγκυος. για τεστ παπ μου ειπε να παω μετα τις γιορτες δηλ περιπου 5 μηνες μετα τη γεννηση του μικρου. αυτα. δεν ιεναι κατι σαν εξεταση,μην ανησυχεις,ενα τσεκαρισμα ειναι οτι ολα ειναι οκ!

και παλι να σου ζησει!

tt1108c2.aspx

γεια σου καλη μου αι να σου ζησει! βιαστικο το μικρακι σου ε?εκτος κι αν ηταν προγραμματισμενη καισαρικη. κοιτα εγω που γεννησα επισης με καισαρικη οταν πηγα για την εξεταση στις 40 μερες μου πιεσε σε καποια σημεια την κοιλια ρωτωντας με αν ποναω. ειπα πως οχι εφοσον δεν πονουσα και μου ειπε οτι επουλωθηκε και η εσωτερικη τομη. μετα ελεγξε την τομη μου,ειπε οτι επουλωνεται πολυ καλα και σε λιγο καιρο δεν θα πολυφαινεται(καλα δε μ'απασχολει γιατι ειναι τερμα χαμηλα ετσι κι αλλιως).τελος με κοιταξε κολπικα και αφου τα βρηκε ολα καλα μου ειπε οτι μπορουμε να αρχισουμε τις επαφες και οτι σε 6 μηνες μπορω να ξαναμεινω εγκυος. για τεστ παπ μου ειπε να παω μετα τις γιορτες δηλ περιπου 5 μηνες μετα τη γεννηση του μικρου. αυτα. δεν ιεναι κατι σαν εξεταση,μην ανησυχεις,ενα τσεκαρισμα ειναι οτι ολα ειναι οκ!

και παλι να σου ζησει!

το νινι μου μια χαρα ειχε βολευτει,απλα ο πλακουντας ηταν στα κατωτερα φυσιολογικα ορια,το νινι μου δεν τρεφοταν καλα,φαντασου το γεννησα κ μινιον 2.320 και 48 εκατοστα,και ειχε πει ο μτοκτορ καλυτερα να το παρουμε το νινι.... εκανα καισαρικη τελικα γιατι δεν εκανα διαστολη.... τωρα δεν εχω καθολου πονο....ελπιζω κ οταν θα με ζουληξει να μην εχω παλι!!!! δεν αγχωνομαο απλα θελω να ξερω πανω-κατω τι με περιμενει στην εξεταση :) :) κ εμενα δεν με πολυνοιαζει η τομη,αν κ ειναι κ εμενα χαμηλα και ειναι πολυ μικρη σε μηκος :D να χερεσαι κ εσυ το νινακι σου,να τα δουμε να μεγαλωνουν οπως επυθημουμε η καθεμια μας :) :) :)

dev000br___.png

κι εμενα δεν προχωρουσε η διαστολη μου κι ετσι επεσε η κοπτοραπτικη! τελοσπαντων,καλα να ειναι τα μπουμπουκια μας κι ολα τ'αλλα ειναι λεπτομερειες. οταν λεμε ζουλαει μην φανταστεις οτι καθεται πανω σου:) απλα πιεζει λιγακι.ξερουν αυτοι τι κανουν μην σκας,ασχολησου αποκλειστικα με το μπεμπακι σου και μην σκεφτεσαι την εξεταση,στ'αληθεια δεν ειναι τιποτα και στο λεω εγω που ειχα πραγματικα δυσκολη γεννα και ακομα πιο δυσκολες μερες μετα τη γεννα. ολα περνανε!

tt1108c2.aspx

κι εμενα δεν προχωρουσε η διαστολη μου κι ετσι επεσε η κοπτοραπτικη! τελοσπαντων,καλα να ειναι τα μπουμπουκια μας κι ολα τ'αλλα ειναι λεπτομερειες. οταν λεμε ζουλαει μην φανταστεις οτι καθεται πανω σου:) απλα πιεζει λιγακι.ξερουν αυτοι τι κανουν μην σκας,ασχολησου αποκλειστικα με το μπεμπακι σου και μην σκεφτεσαι την εξεταση,στ'αληθεια δεν ειναι τιποτα και στο λεω εγω που ειχα πραγματικα δυσκολη γεννα και ακομα πιο δυσκολες μερες μετα τη γεννα. ολα περνανε!

αχαχαχαχαχαχα πολυ ωραια το εθεσες,κοπτοραπτικη.....:rolleyes: αχαχαχα :) :) τεστ παπκανεις οππσδηποτε ειτε κανεις καισαρικη ειτε φυσιολογικο τοκετο;;; υποθετω πως ναι.... και ζουλαει ολη την κοιλια,η μονο στο μερος που ειναι η καισαρικη;;; ξερω κανω πολλες ερωτησεις αλλα η καγμενη η μανουλα θελω να ξερω :D

dev000br___.png

Διαφημίσεις

Εγω ου πηγα μετα τις 40 μερες μου εικανε και κολπικη εξεταση και απλα ρωτησε αν σε καποια σημεια πονο και γενικα ειδε σε τι κατασταση ειναι η μητρα....να σοθ ζησει το μωρακι σου ,να ειναι γερο και τυχερο...αυτες οι επισκεψεις ειναι ρουτινας....καλες γιορτες

Εγω ου πηγα μετα τις 40 μερες μου εικανε και κολπικη εξεταση και απλα ρωτησε αν σε καποια σημεια πονο και γενικα ειδε σε τι κατασταση ειναι η μητρα....να σοθ ζησει το μωρακι σου ,να ειναι γερο και τυχερο...αυτες οι επισκεψεις ειναι ρουτινας....καλες γιορτες

ναι,ρουτινας και αυτοι ξερουν καλα τι κανουν :) καλες γιορτες κ σε εσενα!!

dev000br___.png

Να σου ζήσει το μωράκι σου Βάσω!!

Λοιπόν εγώ δεν πήγα στον γιατρό μου στις 40 μέρες.

Είμαι από επαρχία και ο γιατρός Αθήνα και μου ήταν αδύνατον

Μιλούσαμε βεβαια στο τηλέφωνο.Δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε ενόχληση

Και πήγα πριν από κανένα μήνα περίπου, ενα χρόνο σχεδόν μετά τον τοκετό.Κάναμε όλες τις εξετάσεις και υπέρηχο στήθους ζήτησα επειδή θήλασα για καιρό και το είχα αγχος να ξερω ότι όλα είναι καλά

Να σου ζήσει το μωράκι σου Βάσω!!

Λοιπόν εγώ δεν πήγα στον γιατρό μου στις 40 μέρες.

Είμαι από επαρχία και ο γιατρός Αθήνα και μου ήταν αδύνατον

Μιλούσαμε βεβαια στο τηλέφωνο.Δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε ενόχληση

Και πήγα πριν από κανένα μήνα περίπου, ενα χρόνο σχεδόν μετά τον τοκετό.Κάναμε όλες τις εξετάσεις και υπέρηχο στήθους ζήτησα επειδή θήλασα για καιρό και το είχα αγχος να ξερω ότι όλα είναι καλά

ευχαριστω πολυ :) μου εδωσες καλη ιδεα,να εισαι καλα :) θα ζητησω κ εγω υπερυχο στηθους,γιατι δεν εχω κανει ποτε... η

μηπως ειναι λιγο νωρις; :)

dev000br___.png

Και ο δικός μου γιατρός δε ζήτησε να με δει στις 40 μέρες, εκτός μου είπε αν εγώ νοιώθω κάτι και θέλω να πάω. Απο τη μεριά του ολα ειναι ΟΚ. Βέβαια δε χάνεις κάτι να πας, προσωπικά ομως βαρέθηκα τους γιατρούς 9 μήνες και θέλω να κάνω και ένα διάλλειμα. Δεν ειμαι και καθολου των γιατρών. Να μας ζήσουν τα μπεμπάκια μας

iHQAp2.png

Διαφημίσεις

για μενα απο τη στιγμη που εκανες καισαρικη καλο ειναι να πας να σε δει. να ξερεις και με τη βουλα οτι ολα ειναι οκ!

εμενα με πιεσε κατα μηκος του αφαλου και γυρω γυρω.και επαναλαμβανω ελαφρα πιεση και οχι ζουληγμα ετσι οπως το εννοουμε.

υποθετω οτι τεστ παπ δεν εχεις κανει ποτε,σωστα? η καθε γυναικα με την εναρξη της σεξουαλικης της ζωης, επιβαλλεται καθε χρονο να κανει την συγκεκριμενη εξεταση! αν θυμαμαι καλα εισαι μικρουλα οποτε αν δεν το εχεις κανει,κατοπιν συνεννοησης με το γιατρο σου θα σου συστηνα να κανεις το εμβολιο για τον καρκινο του τραχηλου της μητρας(αυτο ακριβως ανιχνευει το τεστ παπ). δεν ειναι τυχαιο το οτι η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια και στα λεω για να τ'ακουω κι εγω που τελευταια δεν ημουν πολυ συνεπης.

εφοσον θηλαζεις δεν θα κανεις τωρα υπερηχο στηθους αλλα αφου αποθηλασεις.θα το συζητησεις και με το γιατρο σου και θα σου πει αυτος ποτε ειναι η καλυτερη χρονικη περιοδος.

να μην τα φοβασαι αυτα τα πραγματα.κι εγω δεν τα παω καλα με τους γιατρους αλλα απο τοτε που ηρθε το μωρο στη ζωη μου θελω να ξερω οτι ειμαι γερη και δυνατη. και μην σκας γι'αυτα τα πραγματα δολια μανα!σκασε μονο για το αν εκανε κακα η τσισα το μπεμπε σου,τι ωρα κοιμηθηκε,τι ωρα ξυπνησε,ποσο εφαγε κτλ(που και σ'αυτο δεν θελει υστεριες ετσι?γενικα βρε παιδι μου stay coooool):)ολα τα υπολοιπα ειναι απλα λεπτομερειες!

tt1108c2.aspx

για μενα απο τη στιγμη που εκανες καισαρικη καλο ειναι να πας να σε δει. να ξερεις και με τη βουλα οτι ολα ειναι οκ!

εμενα με πιεσε κατα μηκος του αφαλου και γυρω γυρω.και επαναλαμβανω ελαφρα πιεση και οχι ζουληγμα ετσι οπως το εννοουμε.

υποθετω οτι τεστ παπ δεν εχεις κανει ποτε,σωστα? η καθε γυναικα με την εναρξη της σεξουαλικης της ζωης, επιβαλλεται καθε χρονο να κανει την συγκεκριμενη εξεταση! αν θυμαμαι καλα εισαι μικρουλα οποτε αν δεν το εχεις κανει,κατοπιν συνεννοησης με το γιατρο σου θα σου συστηνα να κανεις το εμβολιο για τον καρκινο του τραχηλου της μητρας(αυτο ακριβως ανιχνευει το τεστ παπ). δεν ειναι τυχαιο το οτι η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια και στα λεω για να τ'ακουω κι εγω που τελευταια δεν ημουν πολυ συνεπης.

εφοσον θηλαζεις δεν θα κανεις τωρα υπερηχο στηθους αλλα αφου αποθηλασεις.θα το συζητησεις και με το γιατρο σου και θα σου πει αυτος ποτε ειναι η καλυτερη χρονικη περιοδος.

να μην τα φοβασαι αυτα τα πραγματα.κι εγω δεν τα παω καλα με τους γιατρους αλλα απο τοτε που ηρθε το μωρο στη ζωη μου θελω να ξερω οτι ειμαι γερη και δυνατη. και μην σκας γι'αυτα τα πραγματα δολια μανα!σκασε μονο για το αν εκανε κακα η τσισα το μπεμπε σου,τι ωρα κοιμηθηκε,τι ωρα ξυπνησε,ποσο εφαγε κτλ(που και σ'αυτο δεν θελει υστεριες ετσι?γενικα βρε παιδι μου stay coooool):)ολα τα υπολοιπα ειναι απλα λεπτομερειες!

ναι ειμαι μικρουλα,20 χρονων.... κ για να πω την αληθεια δεν εχω προβλημα με τους γιατρους,μονο με τους γυναικολογους ειχα,αλλα αυρος που εχω ρωρα ειναι τοοοοσο γλυκος,τοοοοσο καλος που μου αλλαξε γνωμη :) τεστ παπ μονο μια φορα εχω κανει....γιατι ειμαι σχετικα "καινουργια" στο αθλημα ηταν να κανω κ το εμβολιο κατα του καρκινου της μητρας αλλα με ολες τις παρενεργειες που λενε σκιαζομαι:rolleyes: αλλα τωραπου θα κανω τεστ παπ θα κανω οτι πει ο ντοκτορ.αν δεν εχω καποιο προβλημα :) δεν σκαω για την εξεταδη στο γιατρο αλλα μονο για το νινι μου οπως ειπες :) (ασχετο αλλα τωρα εχει πεντε ωρες το καημενο που κοιμαται ασταματητα :) ) και σκιαχτηκα στην αρχη που ειπες για πιεση λεω θα αρχισει να ζουλαει να ζουλαει να ζουλαει.... αχαχαχα :) αλλα παλι καλα που δεν θα κανει ετσι :D ειτε γεννουσα δυσιολογικα ειτε με καισαρικη θα πηγαινα ετσι κ αλλιως,δεν μαρεσει να αφηνω στην τυχη του ειδικα θεματα γυναικολογικα :) :)

dev000br___.png

Και ο δικός μου γιατρός δε ζήτησε να με δει στις 40 μέρες, εκτός μου είπε αν εγώ νοιώθω κάτι και θέλω να πάω. Απο τη μεριά του ολα ειναι ΟΚ. Βέβαια δε χάνεις κάτι να πας, προσωπικά ομως βαρέθηκα τους γιατρούς 9 μήνες και θέλω να κάνω και ένα διάλλειμα. Δεν ειμαι και καθολου των γιατρών. Να μας ζήσουν τα μπεμπάκια μας

όπως νιωθει ο καθενας ανετα πρατει κ κανει :) εγω θα ειχα ακουλικια στον ποπο κ φοβο αν δεν πηγαινα,ετσι να ειμαι κ απολυτως σιφουρη οτι οοοολα ειναι οκ :)

dev000br___.png

• 4 months later...

Κορίτσια έχω 2,5 μήνες που έχω γεννήσει με ΦΤ και ακόμη δεν μου έχει έρθει η περίοδος. Πότε συνήθως έρχεται? Για να πάω στον γυναικολόγο μου πρέπει να αδιαθετήσω πρώτα ή δεν παίζει ρόλο?

Εγώ αδιαθέτησα στους 6 μήνες...

Ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά, δε χρειάζεται να σε ανησυχεί αυτό!

Στο εξάμηνο που πήγα να με δεί, δεν είχα αδιαθετήσει ακόμη, αδιαθέτησα λίγες μέρες μετά, δε μου είπε κάτι για επανάληψη μετά τη περίοδο!

Διαφημίσεις

Oχι κορίτσια, δεν θήλασα καθόλου. Δηλαδή προσπάθησα αλλά έβγαζα γύρω στα 5-10 ml, πλήρη αποτυχία δηλαδή. Αρα να πάω τώρα στον γυναικολόγο και ας μην έχω αδιαθετήσει?

εμένα μου είπε θα με δεί 10 μέρες μετά την πρώτη περίοδο, όποτε έρθει αυτή (ξου ξου να μην έρθει γρήγορα, ακόμα τα λόχεια έχω (35 ημερών μαμα! Εσείς?)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Να σου ζήσει το μπεμπε. Εγώ είμαι 2,5 μηνών από την γέννα, είναι φυσιολογικό να αργεί τόσο πολύ η περίοδος??? Βέβαια δεν με χαλάει αλλά επειδή είχα ξεκινήσει την εγκυμοσύνη με μια κύστη στην ωοθήκη λέω να πάω να δώ τι απέγινε αυτή η κυστούλα. Μακάρι να εξαφανίστηκε!

Λογικά είναι φυσιολογικό, εμένα άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο πότε θα έρθει περίοδος, μπορείς να τον ρωτήσεις, θα μας πουν και οι κοπέλες εδώ εμπειρίες.

Σε ευχαριστώ, να σου ζήσει κι εσένα! Η κύστη παίζει να σε έχει αποχαιρετήσει αν κρίνω από εμπειρία φίλης!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

εμενα μου ηρθε 3 μηνες μετα τη γεννα και ειχα θηλασει ενα μηνα μονο. πηγα μετα τις 40 μερες στο γιαυρο δεν χρειαζετι να εχεις αδιαθετησει απλα να εχουν τελειωσει τα λοχεια

• 5 weeks later...

Κοριτσια εκανε καμμια τεστ παπ στην επισκεψη στις 40 μερες????

Ο γιατρος οταν εφευγα απο την κλινικη μου ειπε θα ερθεις στις 40 μερες θα κανουμε ενα τεστ παπ εναν υπερυχο απλη εξεταση μ λεει μην φοβασαι....

Το τεστ παπ υποτιθεται δεν το κανουμε μια εβδομαδα μετα την περιοδο???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Μια φορα εχω κανει τεστ παπ και ουτε πολυθυμαμαι....αφηστε που απο οτι ψιλοθυμαμαι ειχα πονεσει παρα πολυ...και μονο στην ιδεα πως θα κανω τεστ παπ με πιανει ταραχη.....μετα την γεννα φοβαμαι οτιδηποτε απο κατω(ψυχολογικο μηπως?how knows??:rolleyes::rolleyes:)

Ποναει η εγω στον γιατρο που το ειχα κανει τοτε απλα με πονεσε??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Κοριτσια εκανε καμμια τεστ παπ στην επισκεψη στις 40 μερες????

Ο γιατρος οταν εφευγα απο την κλινικη μου ειπε θα ερθεις στις 40 μερες θα κανουμε ενα τεστ παπ εναν υπερυχο απλη εξεταση μ λεει μην φοβασαι....

Το τεστ παπ υποτιθεται δεν το κανουμε μια εβδομαδα μετα την περιοδο???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Μια φορα εχω κανει τεστ παπ και ουτε πολυθυμαμαι....αφηστε που απο οτι ψιλοθυμαμαι ειχα πονεσει παρα πολυ...και μονο στην ιδεα πως θα κανω τεστ παπ με πιανει ταραχη.....μετα την γεννα φοβαμαι οτιδηποτε απο κατω(ψυχολογικο μηπως?how knows??:rolleyes::rolleyes:)

Ποναει η εγω στον γιατρο που το ειχα κανει τοτε απλα με πονεσε??

Εμενα τζο και τις 2 φορες μου εκανε τεστ παπ αλλα γενικως τεστ παπ κανω καθε χρονο . Ελα βρε συ λιγο τσιμπαει , οχι και πονος . Μην το αμελεις ειναι παρα παρα πολυ σημαντικη ε3εταση και χρειαζεται 1 φορα το χρονο ιδιαιτερα για οσεσ γυναικες εχουνε γινει μαμαδες.

QRyOp2.png

Εμενα τζο και τις 2 φορες μου εκανε τεστ παπ αλλα γενικως τεστ παπ κανω καθε χρονο . Ελα βρε συ λιγο τσιμπαει , οχι και πονος . Μην το αμελεις ειναι παρα παρα πολυ σημαντικη ε3εταση και χρειαζεται 1 φορα το χρονο ιδιαιτερα για οσεσ γυναικες εχουνε γινει μαμαδες.

ναι θα το κανω δεν το αφηνω και απο δω και περα καθε χρονο...απλα πριν 5 χρονια π εκανα στα 18 στον γιατρο που ειχα παει ειχα πονεσει πολυ και απο τον κολποδιαστολεα.....ελπιζω τωρα να ναι διαφορετικα;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"