ΝΙΚΟΛΕΤΑ

Πόσο πια να περιοριζω το παιδι μου για να μην ενοχλει στην πολυκατοικια;

Recommended Posts

Άποψή μου μην ξανανοίξεις την πόρτα για να δεχθείς παρατήρηση.Αν έχουν κάποιο πρόβλημα ας πάνε στην αστυνομία.Όταν σου κοπανάνε ή μην δώσεις σημασία (όσο δύσκολα και αν είναι το ξέρω) ή κοπάνα και εσύ.Εμείς αυτό κάναμε την τελευταία φορά.Κοπανήσαμε τόσο πολύ που σπάσαμε μια καρέκλα μας!Από τότε δεν μας έχουν ξανακοπανήσει!Ζήσε τη ζωή σας στο σπίτι σου σεβόμενη τις ώρες κοινής ησυχίας και μην αγχώνεσαι για το αν ήρθαν, είναι το αυτοκίνητο κάτω, δεν είναι.Το έκανα και εγώ και είναι πολύ ψυχοφθόρο για όλους!Άλλο ο σεβασμός και άλλο να σε πατάνε.'Αλλο να μου πει η από πάνω μου ευγενικά μια φορά το χρόνο που το παιδί της γράφει εξετάσεις, να χαμηλώσω πχ λίγο τη μουσική γιατί διαβάζει και άλλο κάθε μέρα και ένα πρόβλημα!

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Διαφημίσεις

manoula τί να πω, σε ευχαριστώ για το μήνυμα γιατί παρακολουθούσα το θέμα (καθότι καμμένη από τους αποκάτω) είχα αρχίσει να απογοητεύομαι ότι μόνο σε εμάς συμβαίνουν αυτά και κανείς δε θα με καταλάβαινε. Να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη, όπως ούτε κι εμείς, και συμφωνώ με 1000 σε όσα συμβούλεψες την θεματοθέτρια!

Χαίρομαι που τους το ξεκόψαμε κι εμείς πρίν έρθει το παιδί, από τότε δε μας ξαναενόχλησαν, και όποτε πάνε για επανασύνδεση "το κόβουμε" μαχαίρι.

Ελπίζω και με το παιδί να τηρήσουμε ίδια τακτική σαν ζευγάρι και να έχουμε την ησυχία μας και πάλι.

Αν μου τα έκαναν αυτά ενώ είχα το παιδί μου σπίτι θα τους είχα πιάσει από το μαλλί. Θα μας έγραφαν και στις εφημερίδες όχι τίποτε άλλο...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

2 μεχρι τις 6 κανει απολυτη ησυχια γιατι τρωει και μετα κοιμαται,το βραδυ 9μισυ 10 παλι

την πεφτει στον καναπε γαλα ,παιδικα κ.τ.λ οι παρατηρησεις με το σκπουποξυλο και λεκτικα εγιναν σε ωρες ασχετες-οχι ωρες κοινης ησυχιας,η κορη μου ειναι ενα παιδι που ειναι σχεδον ολη μερα σπιτι γιατι εγω εχω και την 10 μηνων κορουλα ειμαι μονη ολη μερα μεσα στο καταχειμωνο που να τρεχω και με τα δυο,οπως καταλαβαινετε παραμελω καποιες στιγμες τη μεγαλη..το θεμα ειναι οτι το τρεξιμο μεσα στο σπιτι δεν με πειραζει τρεχει προσεκτικα χωρις να κανει ζημιες να χτυπαει κ.τ.λαπλα ακουγεται πολυ κατω-το πιστευω γιατι η μονωση ειναι χαλια, αλλα παιζει και πολυ ησυχα με παζλ,δεν τρεχει συνεχεια.

Αν το παιδί όλο το μεσημέρι είναι ήσυχο και το βράδυ κοιμάται τόσο νωρίς, τι άλλο να κάνεις; Είναι ένας ζωντανός άνθρωπος και μάλιστα παιδάκι και θα έπρεπε να υπάρχει περισσότερη ανοχή, αφού δεν ενοχλείτε τις ώρες που ο άλλος θα ήθελε να ξεκουραστεί. Μαλλον έχεις πέσει σε περίεργους γείτονες και δεν υπάρχει καλή προθεση.

Συμφωνώ ότι η ηχομόνωση μπορεί να είναι χάλια, οπως συχνά συμβαίνει στις περισσότερες πολυκατοικίες. ΤΟ θεμα όμως δεν είναι δικό σου. Προφανώς όλα ακούγονται κάτω. Οχι μονο το παιδί, αλλά και η σκουπα, το πλυντηριο κ.λπ. Εγώ θα τους μίλαγα ήρεμα και θα τους εξηγούσα ότι στο μέτρο του δυνατού γίνεται όσο το δυνατόν περισσότερη ησυχία. Από κει και ύστερα, μάλλον δεν θα ασχολιόμουν ξανα.

Σιγουρα ολοι θελουμε να μην υπάρχουν προστριβές μεταξύ γειτόνων, αλλά αυτό είναι κατι αμφίδρομο. Δεν μπορεί μόνο ο ένας να απαιτεί, γιατί έχει μάθει αλλιώς ή γιατί τα θέλει όλα τέλεια ενώ μένει μαζί με άλλους.

Πολύ νευρικούς γείτονες έχετε. Περαστικά σας.

Το παιδί να μην το περιορίσεις εφόσον δεν δημιουργείται θέμα σε ώρες κοινής ησυχίας.

Μπορείς να στρώσεις χαλια που θα αποροφήσουν αρκετά τον θόρυβο.

Επιπλέον πρότεινε στους νευρικούς γειτόνους πιο συχνό και εντατικό σεξ ώστε να αποκτήσουν και αυτοί τέκνο και να πάψουν να ενοχλούνται με το δικό σου.

Συμφωνώ σε όλα εκτός του θέματος με τα χαλια...Από πάνω μένει η ξαδέρφη μου έχει χαλιά αλλά όταν τρέχει η μικρή ( 6 στών συνομίλη με τον γιο μου ) ακούγονται όλα κανονικότατα.

Φυσικά και δεν ενοχλούμε.

Από κάτω δεν έχω θέμα διότι είναι δικό μου, είναι μεζονέτα.

Η πολυκατοικία μας έχει ώς εξής. Εμείς με 1 6χρονο, δίπλα με 3 αγόρια ( 3ετών,7 ετών και 8 ετών ), πάνω η ξαδέρφη μου 1 παιδάκι 6 ετών.Μένει το διπλανό από πάνω, όπου όταν ήρθαν να το νοικιάσουν, ενημερώσα μας πως έχει η κατάσταση με όλα αυτά τα παιδιά. Υπάρχουν πολλές φορές που όλα τα παιδιά αυτά παίζουν όλα μαζί. Εκεί να δείτε.

Και ναι τρέχουν μέσα στα σπίτια και πολλές φορές έξω στον κήπο, όπου και εκεί ο θόρυβος είναι δυνατός διότι εκεί φωνασκούν επίσης:lol::lol::lol:

Όχι κορίτσι μου δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

rQGhp3.png

Μία ερώτηση να κάνω (σόρυ για το οφ τοπικ αλλά θα σκάσω) πως κάνετε τα παιδιά να μην τρέχουν? Γιατί το δικό μου 3χρονο μονίμως τρέχει… είναι λες και του έχεις πατήσει κουμπί…. Δεν περπατάει… τρέχει!!!! :oops:

Manoula στεναχωρήθηκα πολύ με αυτά μου σας συνέβησαν…

Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να διαχειριστώ μία τέτοια καθημερινή κατάσταση άγχους μη κουνηθούν/τρέξουν/φωνάξουν τα παιδιά γιατί θα ενοχληθούν οι από κάτω!!! :oops:

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Μία ερώτηση να κάνω (σόρυ για το οφ τοπικ αλλά θα σκάσω) πως κάνετε τα παιδιά να μην τρέχουν? Γιατί το δικό μου 3χρονο μονίμως τρέχει… είναι λες και του έχεις πατήσει κουμπί…. Δεν περπατάει… τρέχει!!!! :oops:

την ίδια απορία έχω και εγώ παρόλλο που ο δικός μου είναι 6 ετών και παρόλλο που πέρυσι τέτοια εποχή άνοιξε "γαρύφαλλο" το πηγούνι του.

Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να διαχειριστώ μία τέτοια καθημερινή κατάσταση άγχους μη κουνηθούν/τρέξουν/φωνάξουν τα παιδιά γιατί θα ενοχληθούν οι από κάτω!!!

ούτε εγώφ θα μπορούσα να διαχειριστώ μία τέτοια κατάσταση.

Υ.γ.: το σπίτι των από κάτω είναι δικό τους ή το νοικιάζουν ?

rQGhp3.png

:

Δεν είναι και τόσο δύσκολο....εμείς απλά της λέμε:φτάνει τώρα αγάπη μου,μην ενοχλούμε και τη κα Τάδε από κάτω που είναι κουρασμένη. Θες να παίξουμε κάτι άλλο χωρίς να τρέχουμε;

Και αλλάζουμε παιχνίδι πολύ απλά! 3 χρονών είναι και εμένα δεν είναι 1 έτους όπου εκεί πολύ δύσκολα μπορείς να τα πείσεις να κάνουν ησυχία!

Αυτή η έλλειψη ηχομόνωσης φταίει για όλα δυστυχώς...αν ήταν καλύτερα τα πράγματα στις πολυκατοικίες δεν θα είχαν αυτά τα προβλήματα!

Δε ξέρω τι μπορείς να κάνεις..νομίζω πως δε κάνεις κάτι λάθος...αφού στις ώρες κοινής ησυχίας δεν ενοχλείτε τι άλλο να κάνεις;

Και στο λεω που είμαι καμμένη με τους απο πάνω...4 αγόρια να τρέχουν όλα μαζί όλη την ώρα!!!!Το μόνο που σκέφτομαι είναι:μα καλά τα αγόρια άλλο παιχνίδι δε ξέρουν;;;;Τόσο δύσκολο είναι να παίξουν κάτι δημιουργικό;;;

Γενικά παν μέτρο άριστο είναι η άποψη μου....και θα τρέξει το παιδί, και θα χορέψει και θα χοροποδησει αλλά με μέτρο...δε γινεται να τρέχει 1 ώρα ασταμάτητα εφόσον γνωρίζουμε ότι υπάρχει πρόβλημα ηχομόνωσης...εμείς τουλάχιστον προσπαθούμε να μην ενοχλούμε γιατί ξέρουμε πόσο ακούγεται να τρέχει και να χοροπηδάει από πάνω μας ένα παιδάκι 2 ώρες!!!Πόσο μάλλον 4 που έχουμε εμείς!

κορίτσι μου δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλά έχοντας παρόμοιο πρόβλημα...

και μη αντέχοντας το συνεχή τσακωμό

(εμένα ενοχλούνταν οι από πάνω , ιδιοκτήτες, και με βρίζανε με τα χειρότερα λόγια, και με κάνανε ρόμπα στη γειτονιά)

τελικά μετακόμισα :oops: (ήμουν σε ενοίκιο)

πήγα σε ένα ισόγειο με κήπο και βρήκα την υγειά μου :P

ΜΑΡΙΑΛ

Manoula στεναχωρήθηκα πολύ με αυτά μου σας συνέβησαν…

Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να διαχειριστώ μία τέτοια καθημερινή κατάσταση άγχους μη κουνηθούν/τρέξουν/φωνάξουν τα παιδιά γιατί θα ενοχληθούν οι από κάτω!!! :oops:

Άστα εμάς εδώ είναι δράμα η κατάσταση και είμαστε και οι δύο ιδιοκτήτες!Αν ήμουν στο νοίκι θα είχα φύγει προ πολλού, όπως έκαναν βέβαια και όλοι οι νοικάρηδές μας.Μέχρι και το υγειονομικό μας έστειλε για τον σκύλο!Το μόνο που μένει είναι το χαμόγελο του παιδιού χαχαχα!

Όσο για το πρώτο ερώτημα και εμένα ο δικός μου γενικά δεν περπατάει αργά κανονικά.Είναι κάτι μεταξύ περπατήματος και τρεξίματος:)Αυτό που κάνω είναι κάποια στιγμή να του λέω στοπ πχ"Αγάπη μου τέρμα το τρέξιμο τώρα ή φτάνει το παίξιμο με το μπαλόνι έλα να ζωγραφίσουμε/να φτιάξουμε πύργους/να μαγειρέψουμε/να γενικώς!"

Τώρα για το πως να διαχειριστείς την κατάσταση.Στην αρχή ήμασταν μες στο άγχος και ήταν απλά ψυχοφθόρο!Κάποια στιγμή πρέπει να γίνεις αναίσθητος και να τους γράφεις.Δεν γίνεται αλλιώς.Αυτό που είπα και στην θεματοθέτρια.Τηρείς αυστηρά τις ώρες κοινής ησυχίας και μετά είσαι οκ!Εγώ είχα μιλήσει και με το αστυνομικό τμήμα και μου είχαν πει να μην αγχώνομαι για τον κάθε περίεργο.

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Δεν είναι και τόσο δύσκολο....εμείς απλά της λέμε:φτάνει τώρα αγάπη μου,μην ενοχλούμε και τη κα Τάδε από κάτω που είναι κουρασμένη. Θες να παίξουμε κάτι άλλο χωρίς να τρέχουμε;

Και αλλάζουμε παιχνίδι πολύ απλά! 3 χρονών είναι και εμένα δεν είναι 1 έτους όπου εκεί πολύ δύσκολα μπορείς να τα πείσεις να κάνουν ησυχία!

Χαράς το κουράγιο σας και την υπομονή σας κορίτσια… εμένα πάντως μου φαίνετε πολύ δύσκολο… ακόμα και όταν καθόμαστε και παίζουμε μπορεί να θέλει νερό… θα πάει τρέχοντας να το πάρει…!!

Ίσως επειδή μια ζωή είμαστε σε μονοκατοικία δεν μπορώ να το νιώσω αλλά (αυτό που λέει και η Dalia) έχουμε τον κήπο που εκεί γίνετε πανζουρλισμός τρέχουν, φωνάζουν, κλαίνε…

Λέω στους γείτονες (είναι και ηλικιωμένοι) … ‘’σας έχουμε ζαλίσει με τα πιτσιρίκια… ε :oops: ?’’… ‘’Τι λες κορίτσι μου, μας ζωντανεύουν τα παιδιά… τα παιδιά είναι χαρά’’ :D

Διαφημίσεις

Manoula… μαζί γράφαμε… τελικά είναι ‘’πού θα μπλέξεις’’ ή μάλλον ‘’μη μπλέξεις’’ Δύσκολα όλα αυτά… και πώς να μη δίνεις σημασία αν είναι και καθημερινό κάποια στιγμή σου σπάνε τα νεύρα (να σου πω την αλήθεια, μόνο που τα διαβάζω νευριάζω) :evil:

εγώ θα φρόντιζα τις ώρες κοινής ησυχίας 3-5 και μετά τις 11 το βράδυ να είναι όσο πιο ήσυχη είναι δυνατόν...

από εκεί κ πέρα, αν ήξερα ας πούμε ότι ο γείτονας γυρίζει σπίτι του στις 2κ30 κ θέλει να ξεκουραστεί θα ήμουν ελαστική ως προς αυτό, κ θα άρχιζα την ώρα ησυχίας από τις 2κ30...

από εκεί κ πέρα, θα άφηνα το παιδάκι μου να χαρεί το σπίτι του κ το παιχνίδι του, όπως αυτό το επιθυμεί..τρέχοντας, χοροπηδώντας και παίζοντας τον ταρζαν σε βιβλιοθήκες κ ντουλάπες χωρίς τύψεις συνειδήσεως και μάλιστα τρέχω μαζί της βάζοντας τη μουσική τέρμα, αφού μου έκοψε η άτιμη η κόρη μου το γυμναστήριο, τι να κάνω....

οσον αφορά τον κανόνα μη τρεξίματος στο σπίτι...:shock::shock::shock::shock: εχω απλά να ρωτήσω (ορμούμενη κ από προηγούμενο θέμα βεβαίως) πόσους πια κανόνες να αντέξει ένα παιδί...;

μπα εμας ωρες ξεκουρασης συγκεκριμενες δεν εχουν

μια μερα ηρθε επισκεψη μια φιλη μου με το παιδι της!το παιδακι μαθημενο να τρεχει!αλωνισε ολο το σπιτι!κρεμαστηκε απο της κουρτινες!ανεβοκατεβενε απο τις καρεκλες!σφουγκαρισε ολο το πατωμα!πασαλιψε μπισκοτα στο πατωμα και μετα ανακαλυψε και τον καθρεπτη στο σαλονι οπου τον γεμισε σοκολατα λιωμενη απο τα γλυκα του τα χερακια!!κ η μαμα ολο ελεγε ¨΄αγαπη μου και λατρεια μου εσυ΄΄!οταν φυγανε το σπιτι ηταν βομβαρδισμενο!γιαυτο ειπα οτι δεν ειναι γηπεδο!αν αυτο ειναι ωραιος τροπος και ελευθερος να μεγαλωνει ενα παιδι για να μη βγει καταπιεσμενο,τοτε ευχαριστω αλλα δεν θα παρω!ας τα κανουν στα ξενα σπιτια!εκει που δεν τους νοιαζει!!πιστευω οτι εν απαιδι περα του οτι αν ειναι ζωηρο η οχι υπαρχουν και οι κανονες συμπεριφορας!αν δεν τους μαθει μικρο τοτε ζητω που καηκαμε!!

Νομίζω ότι το θέμα με τα όρια των παιδιών κτλ κτλ έχει συζητηθεί προσφάτως σε άλλη ενότητα… τεσπα… τα δικά μου ζουζούνια στο σπίτι μας τρέχουνε, σκαρφαλώνουν καναπέδες, τρώνε ψωμί/μπισκότο χωρίς πιάτο και άλλα πολλά… Όταν πάμε επίσκεψη όμως είναι παράδειγμα…

Ακόμα και στο δρόμο όταν τους πέσει ένα χαρτάκι κάτω τους λέω ‘’για μαζέψτε το δεν είμαστε σπίτι μας’’…

Προτιμώ να τα κάνουνε στο δικό μου σπίτι παρά στα ξένα!!!!

Εμεις μενουμε σε κουλη πολυκατοικια...οταν αγορασα το διαμερισμα εκανα ριζικη ανακαινιση καθοτι παλια πολυκατοικια και εγινε το σωσε...τι πολεοδομιες, τι μηνυσεις, τι δικαστηρια και γενικα υπαρχουν 2-3 ιδιοκτητες που ειναι λιγο 'γεια σου' να το πω, στριμμενοι να το πω, δικομανεις να το πω ΑΛΛΑ οσον αφορα τα παιδια υπαρχει αγραφος νομος στην πολυκατοικια...αμεριστη ανοχη!!!! Βεβαια παραπονακια δεξια και αριστερα γινονται αλλα ποτε δεν εχουν ερθει να μου χτυπησουν την πορτα για τα παιδια οπως κι εγω ουδεποτε διανοηθηκα να κανω παρατηρηση στην απο κατω μου επειδη ετρεχε το κοριτσακι μεσα στο σπιτι (δεν το πιστευα οτι μπορει να ακουστει τοσο πολυ!!!).

Να πω την αληθεια μου ειμαι πολυ τυπικη με τις ωρες κοινης ησυχιας καθως φροντιζω αυτες τις ωρες να κοιμουνται και τα 2 αλλα τις υπολοιπες ωρες και θα τρεξουν (ο μεγαλος) - αν και για να ειμαι ειλικρινης δεν μου αρεσει γιατι παιρνει παραμαζωμα και τη μικρη και μετα αρχιζουν οι τσιριδες- και θα πεταξουν παιχνιδια και κουζινικα στο πατωμα (η μικρη). Ευτυχως απο κατω μας ειναι αδειο το διαμερισμα (παει το κοριτσακι που ετρεχε πανω κατω) και μονο στην κρεβατοκαμαρα μου εχουμε απο κατω οπου εχουμε πολυ καλες σχεσεις (τωρα πια)...

bjTVp2.pngDG1bp2.png

Διαφημίσεις

Η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.

Ο αμοιβαίος σεβασμός είναι απαραίτητος στην κοινωνία.

Αν είμασταν σε κοινωνία με τους συνανθρώπους μας δεν θα υπήρχε καν αυτό το θέμα σε forum

Αν είμασταν σε κοινωνία με τους συνανθρώπους μας δεν θα υπήρχε καν αυτό το θέμα σε forum

Συμφωνω απολυτα μαζι σου οταν εχουμε να κανουμε με ενηλικες...οταν ομως εχεις να κανεις με μωρα και παιδια νομιζω οτι αυτες οι εννοιες πανε περιπατο!!!

Υπαρχουν ορισμενες περιπτωσεις που οσο και να θες να σεβαστεις τον αλλον οι συνθηκες δεν στο επιτρεπουν...και εκει καπου νομιζω μπαινει και η λεξη 'καταννοηση'...:P:p

bjTVp2.pngDG1bp2.png

Σιγα μην βαλω περιορισμο στο παιδι να μην τρεχει. Τι λετε......εμενα και θα τρεξει και θα παιξει και θα ουρλιαξει και θα σηκωσει τον κοσμο στο ποδι και θα ειναι παιδι οσο της περισσευει γιατι μεγαλωνει και σε λιγο δεν θα τα κανει αυτα. Εχουμε καλους γειτονες και καταλαβαινουν.

Ξανθιά δώσε μου σε παρακαλώ την διεύθυνσή σου, γιατί θέλω από καιρό να κάνω μαθήματα ντράμς και που θα βρω τόσο ανεκτικούς γείτονες όσο οι δικοί σου???!! :P

Πέρα από την πλάκα, θα συμφωνήσω με:

Πιστεύω θα βοηθήσει την πορεία της συζήτησης αν δεχτούμε ότι δεν υπάρχουν μόνο 2 κατηγορίες παιδιών + γονιών

1) Γονείς -αντίγραφα των εκπαιδευτών της Τρεμπλίνκα και του Άουσβιτς + παιδιά ρομπότ

2) Γονείς που αρνούνται να πουν μία κουβέντα σε παιδί που ενοχλεί τρίτους - τα αδέρφια του -τους ίδιους τους γονείς + παιδιά μηχανές καταστροφής...

Υπάρχουν και ενδιάμεσες καταστάσεις...

Αλλά και:

Συμφωνω απολυτα μαζι σου οταν εχουμε να κανουμε με ενηλικες...οταν ομως εχεις να κανεις με μωρα και παιδια νομιζω οτι αυτες οι εννοιες πανε περιπατο!!!

Υπαρχουν ορισμενες περιπτωσεις που οσο και να θες να σεβαστεις τον αλλον οι συνθηκες δεν στο επιτρεπουν...και εκει καπου νομιζω μπαινει και η λεξη 'καταννοηση'...:P:p

Φυσικά και τα παιδιά μιας ηλικίας χρειάζεται να εκτονώσουν την ενέργειά τους παίζοντας, τρέχοντας, κλπ. Γι'αυτό και υπάρχουν τα πάρκα, οι παιδότοποι, κλπ. Αν κάποια φορά δε μπορέσουν τα παιδιά για x λόγους να βγούνε έξω, και τύχει να κάνουν φασαρία, θα πρέπει (λογικά!) να δείξουν οι γείτονες κατανόηση.

Μου φαίνονται εξίσου ακραίες συμπεριφορές όπως αυτές που περιέγραψε η manoula, με γείτονες που ερίζουν για καυγά άνευ λόγου όσο και η λογική του ότι να θεωρούμε δεδομένη την ανοχή των γειτόνων 24 ώρες το 24ωρο, σε οτιδήποτε μπορεί να κάνουν τα παιδιά μας, μόνο και μόνο γιατί είναι παιδιά.

Εμείς και αν καταπιεζόμαστε από τους από κάτω!!!

Με είχαν προειδοποιήσει όταν μετακόμισα εδώ ότι η κυρία κάτω είναι τρελλή αλλά δεν έδωσα σημασία... Μας έκανε τη ζωή μαύρη!!!! Ο γιός μου είναι γενικά ήσυχος και προσπαθώ να του εξηγώ ότι δεν είναι σωστό να κάνουμε θορύβους που ενοχλούν αλλά αυτοί είναι παράλογοι και το είχαν ξεφτιλίσει... Στην αρχή μου χτύπαγε συνέχεια το καλοριφέρ μετά τις 10... και καλά σιωπητήριο. Μας έβριζε σε όλη τη γειτονιά ότι δεν περιορίζουμε το παιδί και δεν του μαθαίνουμε να σέβεται και άλλα τέτοια.

Αφού δεν δεχόμασταν επισκέψεις από άλλα παιδάκια γιατί αυτή έβγαινε στα μπαλκόνια και φώναζε και μας έκανε ρεζίλι.. Μέχρι που δεν αντέξαμε άλλο και αρχίσαμε να τη γράφουμε όταν μας χτύπαγε αλλά προσέχαμε τις ώρες κοινής ησυχίας. Ώσπου μια μέρα, Φεβρουάριος με πολύ κρύο, είχαμε να βγούμε έξω πολλές μέρες και το παιδί ήταν μόλις 3 χρόνων, παίζαμε έντονα στις 9 το βράδυ, ανεβαίνει ο άντρας της και τι μας λέει?? "Καλά παίζεται μπάλα μες στο σπίτι??? Και γιατί το παιδί σας δεν το κοιμίζετε νωρίς αλλά το αφήνετε να αλωνίζει κάθε μέρα μέχρι στις 10 το βράδυ??" Του είπαμε να μην ξανατολμήσει να μας κάνει παρατήρηση γιατί είναι υπερβολικοί και προσβλητικοί και ότι θέμα έχουν να φωνάξουν την αστυνομία. Από τότε κόψαμε την καλημέρα και ότι θέλει το λέει στο διαχειριστή και αυτός που τους ξέρει καλά τους χειρίζεται μια χαρά. Τώρα το παιδί μου μεγάλωσε και ελέγχει πιό πολύ τις κινήσεις του, αλλά δεν θα τους συγχωρήσω που με έκαναν να λέω συνέχεια υποδείξεις "μην κάνεις θόρυβο", "σιγά τα πόδια σου", "μην τρέχεις","μην φωνάζεις", "ησυχία",κτλ. και περιόρισα έτσι τη έκφραση του παιδιού μου....

Η γνώμη μου είναι να μην κάνεις το ίδιο λάθος και να θέσεις μεν κάποια όρια αλλά χωρίς υπερβολές και να αφήσεις το παιδί σου να παίξει και να εκφραστεί, ας κάνει και λίγο θόρυβο.... δεν πειράζει... δλδ δεν τους ενοχλούν τα αμάξια που περνάνε με τσίτα τα γκάζια από το δρόμο, τα κορναρίσματα, τα μηχανάκια...και τους ενοχλούν τα παιδιά... να πάνε να ζήσουν στα βουνά αν δεν μπορούν να ανεχτούν για λίγο τις φωνές των παιδιών...

Μάλλον σε όλες τις πολυκατοικίες υπάρχουν οι παράξενοι....

Εγώ μένω πια σε μονοκατοικία και ξεμπέρδεψα οριστικά με γείτονες και κ.λ.π......αλλά μέχρι να φτιάξουμε το σπίτι αλλάξαμε τρία διαμερίσματα και στο καθένα βρίσκαμε κι έναν παράλογο ....

Στο ένα μάλιστα η από κάτω ήταν κυριολεκτικά φλιπαρισμένη.....όχι με μας, εμείς τότε ούτε παιδιά είχαμε ούτε σκυλιά, σχεδόν όλη μέρα ήμασταν έξω, και αν τύχαινε να μας βρει στην είσοδο, άρχιζε τα παράπονα για όλους.....προσπαθούσαμε να την κόψουμε, αλλά αυτή μας επαινούσε που δεν κάναμε θόρυβο, και έλεγε τα χαζά για τους άλλους....μέχρι που είπε ότι ακούει τους δίπλα μας όταν έκαναν έρωτα......εν τω μεταξύ εμείς ποτέ δεν τους ακούσαμε....δεν έστηνα κι αυτί βέβαια όπως έκανε αυτή......όλα μα όλα της έφταιγαν......ο παππούς που έμενε δίπλα κι άκουγε το μπαστούνι του, το τι μαγείρεψε ο άλλος και της μύρισε.....μιλάμε για ΤΗΝ περίπτωση!!!!!!!!

Εγώ πάλι ούτε άκουγα τίποτα ούτε μου μύριζε τίποτα.....και η αποπάνω που είχε μωράκι τότε ούτε καν το κλάμα δεν ακούγαμε......ε αυτή το άκουγε........δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από τον κακό γείτονα.....

Αυτό είναι το ένα άκρο......το άλλο άκρο είναι να μη σέβεται ο άλλος τίποτα.........τέτοιο περιστατικό δεν έχω......

Πάντως από τη στιγμή που τηρούνται οι ώρες κοινής ησυχίας νομίζω πως όλα είναι εντάξει.....τώρα αν θα τρέξει το τρίχρονο και λίγο δεν έγινε τίποτα....τρίχρονο είναι δεν είναι ελέφαντας να ακούγεται τόσο πολύ πια....

δεν τρεχει συνεχεια.

Θες να πεις δεν τρέχει 16 ώρες το 24ωρο;;;;;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Θες να πεις δεν τρέχει 16 ώρες το 24ωρο;;;;;[/quote

Κοιτα τρεχει ισως για κανενα 5 λεπτο μετα σταματαει μετα απο καμμια ωρα μπορει

να την πιασει και να τρεχει παλι περα δωθε οχι πανω απο 10λεπτο σιγουρα...μετα παλι το μεσημερι πριν φαει μετα το απογευμα ισως κανενα 10λεπτο,μετα λιγο το βραδυ πριν κοιμηθει 5 λεπτα και με τον ανιψιο μου προχθες δεν ετρεχαν συνεχεια αλλα ο ανιψιος μου τρεχει πολυ εντονα και τα δυο μαζι...αλλες μερες μπορει να λειπει ολη μερα στη γιαγια της η να ειναι σπιτι τελειως ησυχη οπως τυχει..οπως και να χει αυτοι πριν ερθουν στο πλεον αγορασμενο τους σπιτι δεν εμεναν σε πολυκατοικια και νομιζουν μαλλον οτι πρεπει να προσαρμοστουμε

στις δικες τους ωρες

Η αληθεια ειναι οτι φρικαρα σημερα που ειπα στην κορη μου να την κυνηγησω

και μου απαντησε οχι μαμα δεν πρεπει να τρεχουμε θα ξυπνησουμε τους απο κατω!

κολλησα να την κοιταω.Μαλλον αυτο που ηθελα με τις απαντησεις σας ειναι να καταλαβω

αν εχω δικιο οταν ειμαι τσατισμενη γιατι αυτες τις μερες μου την εδωσε πραγματικα!σκεφτομαι οτι εμενα που μου μυρισε μεσα στο σπιτι τσιγαρο καναδυο φορες και βγηκα στο διαδρομο και ανοιξα το παραθυρο γιατι βρωμουσε και ειπα στον αντρα μου αν την πετυχω να καπνιζει στο διαδρομο θα της κανω παρατηρηση και με ειπε υπερβολικηκ.τ.λ τωρα αναθεωρησε!απο τοτε που ηρθαν να μια με τα σεντονια μου που απλωνα τους εκοβα τη θεα ενταξει τους ειπα εχετε δικιο τα αλλαξα μερος,οχι κατι περι παρκιν χαριτολογωντας μεν αλλα μαζευονται..υπηρξαν μεν και καλες κινησεις να φερει ας πουμε κανενα ρουχο μου

να ειχε πεσει και τετοια...δεν ξερω τελικα αν εστω και καποιες τυπικες σχεσεις ειναι ο,τι καλυτερο ισως ετσι δινουμε παραπανω θαρρος τι να πω

ότι έγραψα ισχύουν προς όλες τις πλευρές.

Και οι μεγάλοι πρέπει να έχουν κατανόηση προς οικογένειες με παιδιά, και οι οικογένειες με παιδιά πρέπει να βάζουν απο νωρίς κανόνες ώστε σιγά-σιγά να μάθουν τα παιδιά ότι υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες ώρες που πρέπει να κάνουν ησυχία για να μην ενοχλούν τους συνανθρώπους τους.

να μην έχεις φιλίες με κανένα, δεν αξίζει, κι εμείς οροφοδιαμέρισμα, είπαμε θα έχουμε καλές σχέσεις και μας πατάνε όπου βρουν. Μέχρι και λεφτά μας χρωστάνε.

Αν είμαι σε αυτό το σπίτι όταν ξεπεταχτεί το παιδί μου θα παίζει όπως και όποτε θέλει, θα κάνει ό,τι θέλει αρκεί να μη σπάει τα πράγματά μου, να μην πειράζει τα νεύρα μου, θα παίζει με όποιον, όποτε και όπως θέλει (πηδώντας, γελώντας, τρέχοντας) αρκεί να μην είναι ώρα κοινής ησυχίας. (την οποία εγώ στη μεγενθύνω και στη βάζω 2-6 το μεσημέρι) και εννοείται το βράδυ από νωρίς.

Στο σπίτι μου δε θα ξανααφήσω κανένα να μου κάνει υποδείξεις πως θα ζήσω, όποιου δε του αρέσει κάθετι νόμιμο που κάνω μπορεί να βρεί σπίτι αλλού.

Ας κοιτάξουν οι άλλοι τις παρανομίες τους και ας αφήσουν τους αποπάνω ήσυχους. Πολύ τους πάει που ασχολούμαστε και νοιαζόμαστε και τόσο κούκλα μου.

Ζήσε το παιδί σου κι άσε το παιδί να ζήσει μες το σπίτι του.

Μπορείς να του μάθεις ότι το μεσημέρι δεν κάνουμε φασαρία, μη μπλέκεις να τσεκάρεις αν λείπει δε λείπει ο αποκάτω, μην έχεις πολλά πολλά, κράτα τυπικες σχέσεις όσο προλαβαίνεις μα με κακό γείτονα άκρη δε θα βγάλεις. Γι'αυτό σου λέω κάνε όσα προβλέπει ο νόμος και είσαι ΟΚ.

γιατι σας χρωστανε λεφτα;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα