Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νερό


Recommended Posts

οχι μελι εννοειται αυτο!!!εμεις ειμαστε εννια μηνων και νερακι πινουμε ελαχιστο γιατι δεν μας αρεσει αλλα η παιδιατρος μου ειπε να μην ανυσηχω γιατι το αναπληρωνει με το γαλα της,και ξεκινησα να δινω απο τοτε που αρχισαμε τις στερεες τροφες..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα. είμαι πρωτάρης στο forum, αν και σας διαβάζω καρό. η κόρη μου είναι κοντά στους 6 μήνες. τρώει φρουτόκρεμα για δεκατιανό και κρέμα ρυζάλευρο για απόγευμα. είναι αναπτυγμένη για την ηλικία της και εύκολη στο φαγητό. πίνει γάλα 3 φορές την ημερα, από 240 ml περίπου.δεν πίνει όμως νερό καθόλου. αναγουλιάζει και σφραγίζει το στόμα της.τί να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. είμαι πρωτάρης στο forum, αν και σας διαβάζω καρό. η κόρη μου είναι κοντά στους 6 μήνες. τρώει φρουτόκρεμα για δεκατιανό και κρέμα ρυζάλευρο για απόγευμα. είναι αναπτυγμένη για την ηλικία της και εύκολη στο φαγητό. πίνει γάλα 3 φορές την ημερα, από 240 ml περίπου.δεν πίνει όμως νερό καθόλου. αναγουλιάζει και σφραγίζει το στόμα της.τί να κάνω;

 

καλημέρα, τα ίδια κάνει και η κόρη μου! Δεν το ηθελε καθόλου. Συνεχίζεις να δίνεις και σιγά σιγά θα πιεί. Να ξέρεις ότι το γάλα και τα φρούτα της της δίνουν τα υγρά που χρειάζεται. επίσης΄, όταν θα αρχίσει τα χορταρικά και θα πιάσουν και οι ζέστες θα διψάσει και θα πιεί.

 

Η μαμά μου πάντως όταν φτάσαμε να "φάει" πορτοκάλι, άρχισε να της φτιάχνει πορτοκαλάδα (χυμό φρέσκου πορτοκαλιού και λιγο νερό) και προς μεγάλη μου έκπληξη το πίνει και κυνηγάει και το μπιμπερό! Τώρα είμαστε σε αυτή τη φάση και πλέον μπορεί να πιει και μερικές γουλιές νερό. Η πορτοκαλάδα πάντως είναι δική μας έμπνευση και όχι οδηγία γιατρού!

 

Σε κάθε περίπτωση μην ανησυχείς, εν τέλει θα πιει!

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

η δικια μου δεν τρελαινεται ..της εχω παρει το ποτηρακι και της δινω 1,2 φορες τη μερα μετα το φαγητο ..η να βγουμε εξω τις ζεστες μερες ....

δεν ειναι αρνητικη ..αλλα δεν το ζηταει κιολας ..

αλλωστε και τα φαγητα της ειναι αναλατα ..οποτε φανταζομαι οτι δεν εχει μεγαλη αναγκη ...φανταζομαι οτι αν διψουσε θα το ζητουσε

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η κορούλα μου, 5μισι μηνών τώρα, πίνει γάλα πρωί και βράδυ με το ζόρι γύρω στα 100ml και κατά τη διάρκεια της μέρας τρώει ρυζάλευρο, φρούτο και φρουτόκρεμα. Το νερό δεν το θέλει καθόλου, οπόταν κι εγώ δεν επιμένω αφού ακόμη είναι μικρούλα. Γενικά είναι λίγο το γάλα που πίνει, αλλά το λιγόστεψε από τότε που άρχισε το ρυζάλευρο. Όσο κι αν επιμένω δεν θέλει να πιει περισσότερο. Θα δοκιμάσω και με το νέο γάλα που θα το αλλάξουμε μόλις κλείσει τους 6. Θα δείξει...

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε σχεδον εντεκα μηνων και ξεκινησαμε να πινουμε βρασμενο νερακι εδω και ενα μηνα περιπου..στην αρχη ουτε να το δει δεν ηθελε δεν της αρεζε καθολου αλλα σιγα σιγα μαλλον λογω τροφων της δινω μετα το φαι αφου περασει μιση ωριτσα η οταν ξυπναει το απογευμα και αλλες φορες πινει αρκετο αλλες λιγοτερο..μην ανυσηχεις!το χρονο τους θελουνε και τα μωρακια!

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ηταν πιο μικρος του εσταζα στο στομα με το μπιμπερο μετα απο καθε γευμα(μετα τους πρωτους 6 μηνες-που θηλαζε αποκλειστικα).αηδιαζε λιγο αλλα το επινε.τωρα (13 μηνων)πινει ασταματητα!

Link to comment
Share on other sites

Και μεις 10 μηνων το ιδιο προβλημα εχουμε...στον μεγαλο δεν δυσκολευτηκα γιατι ηταν καλοκαιρι οποτε το εμαθε ευκολα. Της βαζω λιγο νερακι οταν αλεθω τα φρουτα και προσπαθω να κανω οσο πιο νερουλο μπορω το φαγητο της...της το δινω στο ειδικο ποτηρακι που δεν σταζει και αφου ρουφηξει το φτυνει! Απο τα δικα μας ποτηρια πινει καμια φορα αλλα σαν παιχνιδι μαλλον. Κανω υπομονη μπας και καλοκαιριασει και πιει! Με κουταλι δοκιμασε καμια?

Link to comment
Share on other sites

Σ' εμάς δούλεψε πολύ κουταλάκι... Βαρετό αλλά λόγω αποκλειστικού θηλασμού δεν ήξερε τι θα πει μπιμπερό, του το έδινα και απλώς έπαιζε! Στη συνέχεια πειραματιστήκαμε με διάφορες θηλές, με ισχνά αποτελέσματα, μέχρι που δοκιμάσαμε θηλή ΜΑΜ από καουτσούκ και -μιλάω ειλικρινά- μόλις την έβαλε στο στόμα του άρχισε να πίνει! Ε, κάποια νούμερα στην αρχή τα έκανε για την τιμή των όπλων, είναι πολύ ουδέτερη η γεύση του νερού και δεν τρελαινόταν... Τουλάχιστον τώρα γλίτωσα το κουταλάκι, τι ήταν κι εκείνο! Υπομονή, συνάδελφοι, όλα θα γίνουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας!

Εχω ενα μωρούλι 5 μηνών που ακόμα το θηλάζω. Το πρόβλημά μου είναι ότι στις αρχές του μήνα ξεκινήσαμε την κρεμούλα του και η παιδίατρος μας είπε να του δίνουμε νερό με το μπιμπερον.... Ελα όμως που ο άτιμος δεν το θέλει καθόλου (έχει μια έκφραση αηδίας)... :lol:

Εχετε καμιά ιδέα για να τον κάνω να το συνηθίσει?

eNortjKzUjI0NDO2NFKyBlwwFX8C0w,,02.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση πως όσα παιδιά θηλάζουν δεν χρειάζονται επιπλέον υγρά. Ας μιλήσει όμως κάποια πιο έμπειρη.

Ένας άλλος τρόπος να του το δώσεις αν τελικά χρειάζεται είναι με το σφηνοποτηράκι, εκείνο το ειδικό για μωρά. Εξάλλου όλα τα παιδιά ξέρουν πως να καταπίνουν.

Link to comment
Share on other sites

αστα τα μπιμπερο και παισε τα ποτηρακια...σιγα σιγα θα μαθει να το πινει οπως εμαθαν και ολα τα παιδακια....μην αγχωνεσαι ....παρε αυτα τα ειδικα που οταν αναποδογυριζουν δε χυνεται το νερο και σιγα σιγα θα το μαθει...δωστου το σαν παιχνιδι να ειναι ολη μερα μαζι του...(ετσι το ειχα εγω και το επαιρνε το εκανε σβουρα οτι θες το εκανε πηρε το μυνημα και αρχισε να πινει σιγα σιγα ).....δε χρειαζεται ντε και καλα να μαθει το μπιμπερο....αργοτερα οταν μαθει το ποτηρακι και θα αποθηξλασεις (οποτε το κανεις ) θα του δωσεις εκει κατευθειαν το γαλα του.....και μην τον πιεζεις γιατι θα αντιδραει....υγρα παιρνει αφου εχει ενα γευμα κρεμας (που και αυτο εχει μεσα νερο ) και πινει γαλα.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας!

Εχω ενα μωρούλι 5 μηνών που ακόμα το θηλάζω. Το πρόβλημά μου είναι ότι στις αρχές του μήνα ξεκινήσαμε την κρεμούλα του και η παιδίατρος μας είπε να του δίνουμε νερό με το μπιμπερον.... Ελα όμως που ο άτιμος δεν το θέλει καθόλου (έχει μια έκφραση αηδίας)... :lol:

Εχετε καμιά ιδέα για να τον κάνω να το συνηθίσει?

 

με ποτηράκι και κουταλάκι! εγώ έτσι της το δίνω ακόμη...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του δεν νομιζω να ειναι τοσο το μπιμπερο, οσο το νερο.. ολα τα παιδια αντιδρανε καπως στη γευση του αρχικα.

Θα συμφωνησω απολυτα! Εχουν συνηθισει στη γευση του γαλακτος και τα ξενιζει το νερακι! Και η δικια μου καθε φορα που της εδινα εκανε τα μουτρα της λες και της διναμε να πιει δυλητηριο!:roll:

Εγω παντως της το εδινα ειτε με μπιμπερο ειτε με ποτηρακι! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη κανενα δεν γουσταρει πιστεψε με, εγω της εδινα συνεχεια μετα το φαι ..... αλλα συνεχεια λεμε. Επινε απο λιγο σε ποτηρακι με καλαμακι. Μετα καταλαβε οτι 'ξεκουραζει' το στομα της απο τις γευσεις και πλεον εχει ξεφυγει. πχ. σημερα πρεπει να ηπιε 3 Χ 250 ml. Λογω πασχα ειμασταν παππουδες και πηγαμε παιδικη χαρα και ολη μερα γυρω γυρω ξελαρυγγιαστηκε στην διψα. Του δωσε και καταλαβε. Αλλαξαμε σε 5 ωρες 4 πανες να καταλαβεις. Θα το συνηθησει και να ξερεις δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα για τον οργανισμο απο το νερο (αργοτερα βεβαια) γιατι τωρα το μπεμπε σου το μονο που 'ουσιαστικα' χρειαζεται ειναι το γαλατακι του.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Χρειάζεται λίγος χρόνος να το συνηθίσει. Έτσι έκανε κι εμένα η πρώτη μου κόρη και μετά από λίγες ημέρες δεν την προλαβαίναμε στο νερό (κι ακόμα, ευτυχώς).

Πάντως επειδή κι εγώ θηλάζω το 2ο, η παιδίατρος μου είπε ότι δε χρειάζεται νερό.

Τώρα μετά το φαγητό λίγο νεράκι θα του δίνω για να πω την αλήθεια μου, γιατί υγρά μπορεί να μην χρειάζεται, αλλά δε μου κάθεται και καλά να ξεδιψάει ή να κατεβαίνει το φαγητό με γάλα...

Αυτό που έκανα επίσης και νομίζω είναι πολύ χρήσιμο είναι ότι δεν της έδωσα ποτέ νερό με το μπιμπερό. Από την πρώτη στιγμή πήρα τα ποτηράκια που δε στάζουν, της avent συγκεκριμένα. Α, και τις πρώτες 4-5 φορές, της είχα δώσει με το κουταλάκι για να συνηθίζει.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

εγω το δινω με το μπιμπερο..ειναι κακο??να το δινω με κουταλακι?

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

εγώ το κουταλάκι το φοβάμαι.

Το νερό είναι πολύ αραιό και κάθε φορά ψιλοπνίγεται.

Στην αρχή της έδινα με το μπιμπερό, όπως είχε συστήσει η παιδίατρος, μια μια γουλίτσα, όσο ήθελε, μέχρι να το συνηθίσει.

Μετά το χρόνο αλλάξαμε στο ποτηράκι με την ειδική πιπίλα για νερό. Ακόμα σε αυτό πίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ακόμα ΝΕΡΟ! Εμένα πάντως έτσι μου είπε η παιδίατρος, διότι καλύπτεται με το γάλα. Τώρα εγώ της δίνω απλώς να το γεύεται λίγο με το μπιμπερό, αλλά όχι οτί πίνει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλο ειναι να πινει νερακι ! ξεπλενετε ο οργανισμος ! και εμενα δεν το επινε καθολου στην αρχη , καθε μερα παλευα σιγα σιγα , γουλια γουλια , μια απο πλαστικο κανονικο ποτηρι , που το βλεπει σαν παιχνιδι , μια απο μπιμπερο , μια με κουταλακι , μια στο μπανιο με το ντουζ , ( του εριχνα μεσα στο στομα νερο και το καταπινε ) ε τωρα τελικα το πινει ! αμα εχω τσαι εννοειτε πως προτιμαει το τσαι , αλλα θελει δεν θελει , αμα διψαει το πινει ! τωρα που καλοκαιριασε , επειδη ιδρωνει το πινει πιο ευχαριστα !

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...