Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

• Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Αγαπητοι γονεις, εχω μια κορούλα 5 μηνων και προσπαθω να την μαθω να πινει νερο χωρις ομως επιτυχία.Να σημειωσω οτι ειναι πολυ δυσκολη στο φαγητο -πινει γαλα μονο οταν ειναι κοιμισμενη και το απογευμα ρυζαλευρο βανιλια .Η παιδιατρος που την παρακολουθει μου ειπε να αρχισω να της δινω νερο ειτε με το μπιμπερο ειτε με το κουταλακι.Δυστυχως τιποτα απο τα δυο δεν εχει πετυχει μεχρι στιγμης -προσπαθω εδω και μια εβδομαδα.Ανησυχω λιγο γιατι εχει πολυ ζεστη αυτες τις μερες.

Εχετε καμια ιδεα για το τι αλλο μπορω να κανω? Μηπως να βαλω λιγο ζαχαρη στο νερο και να την μειωνω σταδιακα,μερα με την μερα?

m1.lilypie.com/Z1wmp3.png

Διαφημίσεις

• Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το νερό επειδή δεν έχει γεύση δεν το θέλουν στην αρχή, όμως σιγά σιγά το συνηθίζουν, και η δικιά μου στην αρχή δεν το ήθελε καθόλου, όμως σιγά σιγά με το μπιμπερό το συνήθισε!!!

Ζαχαρη ουτε για αστειο...κανει μεγαλο κακο στα παιδια..

Νομιζω οτι το γαλα σε αυτη την ηλικια ειτε σκονη ειτε μητρικο τα καλυπτει σε νερο.

Δοκιμασε να της βαζεις τη πιπιλα βρεγμενη καθε τοσο...θα δροσιζετε κιολας και θα συνηθισει! :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif

Διαφημίσεις

κάτσε τώρα είδα οτι είναι 5 μηνών...ποιός ο λόγος να αγχωθείς?? το γάλα τα καλύπτει λογικά (στον θηλασμό είμαι σίγουρη,για το γάλα σκόνη απλώς το υποθέτω). Το βράζεις να υποθέσω?

τα μωρά ξεκινάνε σιγά σιγά το νερό όταν πλέον έχουν μπει στην στερεά τροφή

εφόσοιν όπως λες καλά καλά δεν τρώει ούτε το ρυζάλευρο του, δεν υπάρχει θέμα...

αν πίνει μία γουλίτσα μετά το ρυζάλευρο είσαι οκ

ακόμα και να μην πίνει όμως, πάλι οκ είσαι

το μωρό σου θρέφεται αποκλειστικά με γάλα ουσιαστικά κι έχει καλυμμένες όλες τις ανάγκες του

διαφορετικά θα έπινε να είσαι σίγουρη

είναι ένστικτο η δίψα

Πάντως και γω απ'όσο μπορώ να θυμηθώ η Μαρία δεν έπινε νερό σε αυτή την ηλικία (5 μηνών). Δεν θυμάμαι ακριβώς πότε το ξεκινησε, μάλλον όταν πια ξεκινήσαμε να τρώμε και φαγητό (χορτόσουπα, κρεατόσουπα). Αν και εγώ επειδή, δεν τα πηγαίναμε καλά με το φαγητό προσπαθούσα ακόμα και στο ενδιάμεσο της ημέρας να της δίνω γάλα και όχι νερό.

sL7ap2.png

εμείς ξεκινήσαμε το νεράκι μόλις μπήκε και η κοτοχορτόσουπα...στην αρχή η δικιά μου δεν έπινε, αλλά σιγά σιγά, το συνήθισε και τώρα με τις ζέστες θα πιει 5-6 γουλιές.

Να σημειώσω ότι την άρχισα κατευθείαν με εκπαιδευτικό ποτηράκι (spill), και τώρα έχει αρχίσει και το πιάνει μόνη της και πίνει (όταν τελιώνει και αρχίζει να παίζει με το ποτηράκι, της το παίρνω γιατί θα τα κάνει όλα μούσκεμα :D ).

Κι εγώ όπως προαναφέρθηκε από τις άλλες μαμάδες της άρχισα νερό από 6 μηνών , όταν μπήκε δηλαδή στις κρέμες.Βέβαια δε μας είχαν πιάσει τότε οι ζέστες και πραγματικά δε γνωρίζω αν τώρα το καλοκαίρι πρέπει εκτός από το γάλα να της δίνεις και σκέτο νερό, παρ'όλο που δεν τρώει.Θα πρέπει να συμβουλευτείς τον παιδίατρό σου. Επειδή όμως και η δικιά μου δεν ήθελε το νερό στην αρχή, μας είπε ο γιατρός να την αρχίσω με χαμομήλι που είναι λιγάκι πιο γευστικό και μετά από λίγο καιρό δέχτηκε και το νερό.Απλά θέλει υπομονή, λίγες σταγόνες και συχνά μέχρι να το συνηθίσει.Νομίζω ότι και το δικό σου μωρό όταν αρχίσει να τρώει και να διψάει πραγματικά θα πίνει νερό κανονικά.

Διαφημίσεις

Το νερο το βραζω, το αφηνω να κρυωσει και μετα το ρυζαλευρο της δινω μερικες γουλιες αλλα το φτυνει :cry:. Ξεκινησαμε ρυζαλευρο αυτο τον μηνα γιατι δεν επινε πολυ λιγο γαλα (σε σκονη/θηλασε 4 μηνες).Τωρα τρωει γυρω στα 120 γρ. ρυζαλευρο και γυρω στα 800 ml γαλα την ημέρα συνολικα. Είναι γενικα πολυ δυσκολη στο φαγητο.Για να φαει πρεπει να ειναι κοιμισμενη.Τρωει γυρω στα 100 ml και το σταματαει.Υστερα την βαζω στο κρεβατι της και αν και οταν την παρει ο υπνος μετα απο κανενα 20λεπτο της δινω το υπολοιπο( οσο φαει δηλαδη). Υπαρχουν φορες που θα φαει 180 ml και αλλες μονο 80 !!!

Για το νερο θα πορσπαθησω και με λιγο χαμομηλι.

m1.lilypie.com/Z1wmp3.png

ΤΕίναι γενικα πολυ δυσκολη στο φαγητο.Για να φαει πρεπει να ειναι κοιμισμενη.Τρωει γυρω στα 100 ml και το σταματαει.Υστερα την βαζω στο κρεβατι της και αν και οταν την παρει ο υπνος μετα απο κανενα 20λεπτο της δινω το υπολοιπο( οσο φαει δηλαδη). Υπαρχουν φορες που θα φαει 180 ml και αλλες μονο 80 !!!

Κι εμείς έτσι τρώμε τώρα τελευταία. Χτες ξεκινήσαμε και ρυζάλευρο. Υπομονή θέλει νομίζω. Πάντως ο γιατρός μας είπε να μην βράζουμε το νεράκι που θα πίνει....

tndLp2.png

FgHKp2.png

• 2 weeks later...

Ο Γιώργος έπινε κίντερτε. Όταν ξεκινήσαμε τις κρέμες έπινε νερό αλλά πολύ λίγο. Ηξερα μια κοπέλα που το παιδί της δεν έπινε νερό, και μια μέρα έβαλε λίγο βιολογική μερέντα στη θηλή του μπιμπερό και ήπιε. Όταν όμως διψασει το μωράκι, θα πιει νερό.

ISGLp2.pngilpPp3.png

ΤΕίναι γενικα πολυ δυσκολη στο φαγητο.Για να φαει πρεπει να ειναι κοιμισμενη.Τρωει γυρω στα 100 ml και το σταματαει.Υστερα την βαζω στο κρεβατι της και αν και οταν την παρει ο υπνος μετα απο κανενα 20λεπτο της δινω το υπολοιπο( οσο φαει δηλαδη). Υπαρχουν φορες που θα φαει 180 ml και αλλες μονο 80 !!!

Κι εμείς έτσι τρώμε τώρα τελευταία. Χτες ξεκινήσαμε και ρυζάλευρο. Υπομονή θέλει νομίζω. Πάντως ο γιατρός μας είπε να μην βράζουμε το νεράκι που θα πίνει....

Εμένα δεν μου φαίνονται και τόσο λίγα αυτά που τρώει :roll::roll:

Ο παιδίατρος τι λέει? Παίρνει βάρος?

Για το νερό τώρα:

Σ'αυτή τη φάση που οι στερεές είναι τόσο λίγες καλύπτονται οι ανάγκες για υγρά από το γάλα, οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Επιπλέον, μια εβδομάδα είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να σε κάνει να ανησυχείς. :wink:

Κανένα μωράκι δεν άρπαξε το μπουκάλι με το νερό και να αρχίσει να πίνει μόνο του :lol::lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png

Λοιπον κοριτσια,θα σας πω τα δικα μας να γελασετε κιολας!

Εδω κι 1 μηνα προσπαθουμε να φαμε φρουτα.Ξεκινησαμε πολυ διστακτικα και σιγα σιγα φτασαμε να τρωμε αρκετα με κοπο βεβαια αλλά τρωμε.

Απο την 1η μερα που προσπαθουσα να της δωσω νερο με το μπιμπερο δεν ηθελε με τιποτα,αναγουλιαζε.Μια φορα μαλιστα που την ξεγελασα και ηπιε,εκανε εμετο.

Εντωμεταξυ,μετα το φρουτο την επιανε μιααααα γκρινια, της διναμε λιγο γαλα και της περνουσε.Γενικα ομως αυτο τον μηνα μειωσε και το γαλα της πολυ.

Για να μην τα πολυλογω,το μωρο διψουσε πολυυυυυυυυυυυ αλλά δεν επινε νερο με το μπουκαλι(μαλλον ειχε συνδυασει το μπουκαλι μονο με το γαλα,δεν ξερω.....).Ξερετε πως πινει;;;Απο την χουφτα μου!!! :lol::lol:

Ή απο κανονικο ποτηρι που πινουμε εμεις.Πιο πολυ της αρεσει ομως απο την χουφτα μου!Παμε στο νεροχυτη,γεμιζω νερο το χερι μου και αυτη πινει,εχει πολυ πλακα!!

Εδω και 3 μερες που το ανακαλυψα αυτο,παρατηρω οτι τρωει πιο πολυ γαλα και γενικα ειναι πιο καλα!

Και την βοηθησε και στα κακα της το νερο!

Τι να πω...θελουν φαντασια τα μωρα!!!

Διαφημίσεις

Εμείς είχαμε βγει έξω με παρέα και όλοι πίναμε από κάτι και το μωρό μου γκρίνιαζε. Μου λέει η ξαδέλφη μου: μήπως διψάει? Όχι απαντάω εγώ αφού δεν της αρέσει το νερό. Καλα μου λέει, δωσε μου το νερό της. Παιρνει το μπιμπερό και ήπιε το μωρό. Ζήλια ήταν που μας έβλεπε να πίνουμε, διψούσε??? Πάντως το παιδί έμαθε να πίνει νεράκι. και η ξαδέλφη, μάνα τριων παιδιών, κάτι ήξερε.....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Εμένα δεν μου φαίνονται και τόσο λίγα αυτά που τρώει :roll::roll:

Ο παιδίατρος τι λέει? Παίρνει βάρος?

:lol::lol:

Μια χαρά είναι το βάρος μας. Για αυτό και δεν αγχωνομαι αν φάει λίγότερο. Ασε που κι αυτά τα επηρεάζει η ζέστη...

tndLp2.png

FgHKp2.png

• 1 year later...

καλησπερα,ειμαι καινουργια στο φορουμ....εδω και 7 μηνες που γεννησα την μπουμπουκα μου παρακολουθω συζητησεις μ'ενδιαφερον και σημερα αποφασισα τελικα να γραφτω!!!!

θελω να σας ρωτησω....ποτε δωσατε σκετο νερο στα ζουζουνια σας;;εμενα ειναι εφτα μηνων,τρωει κρεμες φρουτα λαχανικα κρεας αλλα ακομη δεν της εδωσα νερακι του θεου!!!ο γιατρος πριν ενα μηνα που τον ρωτησα μου ειπε δεν χρειαζεται ακομη.....ομως η μικρη μια μερα που της εδωσα το ποτηρι με το νερο που επινα για πλακα....τρελαθηκε κι αρχισε να καταπινει γουλιες σαν τρελη!!!!λετε να διψαει κι εγω καθομαι και καμαρωνω ακομη;;;

επισης στην φρουτοκρεμα που φτιαχνω με φρεσκα φρουτα σκεφτομαι να βαλω λιγο μελι....το 'χει κανει καμια;;;κανει;;

περιμενω με αγωνια της απαντησεις σας...φιλακια

:lol:

ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟ ΜΕΛΙ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!! ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ!Ολόγος είναι ότι από τον βρεφικό οργανισμό λείπει κάποιο ένζυμο που απαιτείται για την απορρόφηση του μελιού από τον οργανισμό. Αν δώσεις μέλι το μωρό κινδυνεύει να πάθει δηλητηρίαση, νομίζω λέγεται αλλαντίαση.

Από τη στιγμή που άρχισε τις στέρεες τροφές, μπορείς να του δώσεις νερό, εγώ τουλάχιστον το δοκίμασα στον δικό μου. Τώρα είναι 10 1/2 μηνών και πίνει με το μπιμπερό, όχι όμως πολύ. Δεν αγχώνομαι αφού βλέπω ότι πίνει όσο θέλει

Μέλι ούτε συζήτηση όσο για το νερό εγω τώρα το άρχισα στον μπέμπη μου που ξεκινήσαμε την φρουτόκρεμα και το ριζάλευρο( 6 μηνών) και το πίνει με πολύ ευχαρίστηση.Του δίνω σε μπιμπερό βρασμένο νεράκι βρύσης.....

Νερό μου είχε πει η παιδίατρος δίνουμε με το που θα ξεκινήσει τις στερεές τροφές δηλ. φρούτα,κρέμες,φαγητό. Και εγώ έδινα και νερό βρύσης από την αρχή, όχι βρασμένο.

Στην αρχή δυσκολεύονται λίγο τα περισσότερα παιδάκια μετά όμως....και πρέπει να πίνουν νερό για τα νεφρά τους.

Μέλι όπως είπαν και τα κορίτσια πιο πάνω μετά το χρόνο.

Για όλα αυτά καλό είναι να ρωτάς και τον παιδίατρό σας.

Εχει δικιο η Αnta 1 για το μελι μεχρι να χρονισει το μωρο απαγορευεται.

Οσο για το νερο καλο ειναι να του δωσεις νερακι βρυσης αλλα βρασμενο,με το μπιμπερο.

6Eujp3.png svAfp3.png

Μέλι απαγορεύεται μετά το χρόνο μπορείς να δώσεις, νεράκι ξεκινάς με τις στερές τροφές. Αλλα παιδάκια δεν το θέλουν αμέσως, άλλα πίνουν πολύ.

Μίλα με τον παιδίατρο γιατί τώρα με το φαγητό θα θέλει, εσύ δεν θέλεις?

:P

το μελι απαγορευετε οπως προειπαν τα κοριτσια μεχρι το 1ο ή 2ο ετος, ρωτα τον παιδιατρο σας. σχετικα με το νερο η μπεμπα μου ειναι 7,5 μηνων και της δινω νερο βρυσης με τον εξης τροπο: βαζω το νερο σε ενα φλυτζανακι του καφε και τη δινω λιγι λιγο με μικρο κουταλακι. θελει υπομονη αλλα ειναι αποτελεσματικο και διασκεδαστικο!! 2-3 φορες την ημερα ή και περισσοτερες, ορεξη να εχεις