Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάθισμα αυτοκινήτου Renolux: μικρές ζώνες!


Recommended Posts

Αγόρασα στην online αγορά καθισματάκι αυτοκινήτου Renolux (Step 1-2-3) για παιδί από 9 ως 36 κιλά. Υποτίθεται ότι το παιδί δένεται με τις ζώνες του καθίσματος από 9 ως 18 κιλά και αργότερα δένουμε καθισματάκι και παιδί με τη ζώνη αυτοκινήτου.

Οι ζώνες του καθίσματος όμως είναι τόσο μικρές σε μήκος, που δεν χωράνε ένα παιδάκι 16 κιλών (όσο είναι τώρα η κόρη μου). Ωστόσο δεν θέλω να τη δένω από τώρα, σε ηλικία 3 χρόνων (παρά 3 μήνες), με τη ζώνη του αυτοκινήτου.

Έχει κανείς σας Renolux; Είναι τόσο μικρές οι ζώνες τους ή πρόκειται για σφάλμα του δικού μου καθίσματος; Μέχρι πόσα κιλά χωράει να δένεται το παιδάκι στις ζώνες του καθίσματος τελικά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Ζέλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Ζέλια σκέφτομαι να πάρω το ίδιο κάθισμα. Πέρα από αυτό που αναφέρεις τι άλλα σχόλια έχεις να κάνεις? Έβγαλες άκρη με το πρόβλημα που είχες? Το άλλο που σκέφτομαι είναι το recaro.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα στην online αγορά καθισματάκι αυτοκινήτου Renolux (Step 1-2-3) για παιδί από 9 ως 36 κιλά. Υποτίθεται ότι το παιδί δένεται με τις ζώνες του καθίσματος από 9 ως 18 κιλά και αργότερα δένουμε καθισματάκι και παιδί με τη ζώνη αυτοκινήτου.

Οι ζώνες του καθίσματος όμως είναι τόσο μικρές σε μήκος, που δεν χωράνε ένα παιδάκι 16 κιλών (όσο είναι τώρα η κόρη μου). Ωστόσο δεν θέλω να τη δένω από τώρα, σε ηλικία 3 χρόνων (παρά 3 μήνες), με τη ζώνη του αυτοκινήτου.

Έχει κανείς σας Renolux; Είναι τόσο μικρές οι ζώνες τους ή πρόκειται για σφάλμα του δικού μου καθίσματος; Μέχρι πόσα κιλά χωράει να δένεται το παιδάκι στις ζώνες του καθίσματος τελικά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Ζέλια.

 

Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο αλλά τα περισσότερα έχουν ένα "ρεγουλαδόρο" στο πίσω μέρος ή από κάτω που ρυθμίζει το μήκος των ζωνών. Το δικό σας έχει κάτι ανάλογο;

 

Το κάθισμά σας είναι το ίδιο με αυτό το video; Κάτι δείχνει για τις ζώνες, μήπως σε βοηθήσει...

http://www.youtube.com/watch?v=nafpcgakG_E

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Απάντηση που δε φτάνει στην ώρα της δεν είναι απάντηση, αλλά σοβαροί λόγοι υγείας με κράτησαν μακρυά από πολλά.

Αν κάποιον ενδιαφέρει η συνέχεια του θέματος αναφέρω ότι οι ζώνες του καθίσματος όντως δεν μεγαλώνουν τόσο ώστε να προσφέρουν σχετική άνεση και τη δυνατότητα να φοράει το παιδάκι και το μπουφάν όταν κάνει κρύο, άλλα τα παιδιά μεγαλώνουν γρηγορότερα από ότι νομίζουμε και σύντομα καταργήσαμε τις ζώνες αυτές και χρησιμοποιούμε τη ζώνη του αυτοκινήτου. Κατά τα άλλα είναι ένα πολύ ωραίο και άνετο κάθισμα που θα μας πάει για αρκετά χρόνια.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τη συμμετοχή!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το αγορασαμε και εμεις απο αμαζον και θα συμφωνησω στο θεμα με τις ζωνες......:(

Το ιδιο σκεφτομασταν ομως, οτι καποια στιγμη θα χρησιμοποιησουμε τις ζωνες του αυτοκινητου και θα ειναι πιο ευκολο το δεσιμο.

Προεχει η ασφαλεια!!!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...