Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγνώριση παιδιού εκτός γάμου


Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι φίλη μου, δεν χρειάζεται να δηλώσετε κανένα όνομα.

Όταν θα γίνει αναγνώριση απλά το παιδί παίρνει το επώνυμο του πατέρα. Τίποτα άλλο δεν γίνεται. Δεν υπάρχει βέβαια καμιά υποχρέωση απο τον πατέρα να δίνει χρήματα...το έχεις ακούσει άλλωστε ποτέ αυτό; Επειδή δηλώνει ότι είναι παιδί του να πρέπει να δίνει και μηνιαίο επίδομα;..καλα θα ήταν πάντως...χαχαχα....

 

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να μου συστήσει κάποιος έναν συμβολαιογράφο στην Αθήνα για να προχωρήσουμε σε πράξη αναγνώρισης κυοφορούμενου τέκνου. Έχω επικοινωνήσει με μερικούς και δεν γνωρίζουν κάτι επί του συγκεκριμένου θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να μου συστήσει κάποιος έναν συμβολαιογράφο στην Αθήνα για να προχωρήσουμε σε πράξη αναγνώρισης κυοφορούμενου τέκνου. Έχω επικοινωνήσει με μερικούς και δεν γνωρίζουν κάτι επί του συγκεκριμένου θέματος.[/quote

Ηταν κι εγω να το κανω.. αλλα βλεποντας οτι οι περισσοτεροι δεν εχουν ιδεα..σκεφτηκα οτι μπορει να τρεξω περισσοτερο και να γινει καποιο μπερδεμα Γι αυτο και την καναμε μετα τη γεννηση

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

πολυ σημαντικεσ η πληροφοριες σου. κ εγω ανηπαντρη ειμαι αλλα δεν θελω να εχω προβλημα με δηκαστηρια για την αναγνωρισει... κ πανρεβομαι μετα... αδινατη :P

aoifp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια,όποια ξέρει συμβολαιογράφο αρμόδιο για το θέμα της αναγνώρισης,παρακαλώ να μου στείλει τα στοιχεία του.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,όποια ξέρει συμβολαιογράφο αρμόδιο για το θέμα της αναγνώρισης,παρακαλώ να μου στείλει τα στοιχεία του.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Φωτοπούλου όλγα, 210 3616900

Καμπανέλου Τζια, 2103390541

Εγω δεν το εκανα γιατι σκεφτηκα οτι επειδη οι περισσοτεροι εχουν αγνοια αυτης της διαδικασιας..ισως γινοταν καποιο μπερδεμα Ετσι εκανα την αναγνωριση μετα

Τα τηλεφωνα μου τα στειλε ενα μελος που εχει καμνει τη διαδικασια

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Φωτοπούλου όλγα, 210 3616900

Καμπανέλου Τζια, 2103390541

Εγω δεν το εκανα γιατι σκεφτηκα οτι επειδη οι περισσοτεροι εχουν αγνοια αυτης της διαδικασιας..ισως γινοταν καποιο μπερδεμα Ετσι εκανα την αναγνωριση μετα

Τα τηλεφωνα μου τα στειλε ενα μελος που εχει καμνει τη διαδικασια

 

Ευχαριστώ πολύ!! :D:D

Καλές γιορτές να έχεις με υγεία και τύχη!!

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ! ΕΙΜΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ,ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ ΜΟΝΟ ΕΓΩ? ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΟ ΤΟΥ.

ΥΓ.ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΣΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΠΙΘΕΤΟ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.ΙΣΧΥΕΙ? ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΟΡΟ ΟΤΙ ΤΗ ΜΟΝΗ ΚΗΔΕΜΟΝΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΓΩΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΗ-ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο,ΤΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να πάει το παιδί δύο ετών μπορεί ο "πατερας" να ζητήσει DNA και να το αναγνωρίσει με δικαστική απόφαση παρά τη θέληση σου. Μέχρι να γίνει πέντε ετών δικαιούσαι εσύ να διεκδικήσεις την αναγνώριση με DNA και δικαστική απόφαση. Μετά το παιδί όταν γίνει 18 ετών και για ένα χρόνο δικαιούται να ζητήσει την αναγνώριση (πάλι με DNA και δικαστήριο) . Εμένα το παιδάκι μου κοντεύει δύο ετών και θα κάνω τη διαδικασία πρόσληψης πατρωνύμου. Ξέρω ότι γίνεται στη Νομαρχία. Θα ήθελα να μου πεί κανείς αν ξέρει σε πιο τμήμα πιο γραφείο, γιατί η Νομαρχία Πειραια στεγάζεται σε πολλά κτίρια και οι υπάλληλοι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν τέτοια θέματα (δεν τα συναντάς και συχνά)! Καλή χρονιά και ψυχραιμία. Αν υπάρχει υγεία, όλα καλά!!!!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να πάει το παιδί δύο ετών μπορεί ο "πατερας" να ζητήσει DNA και να το αναγνωρίσει με δικαστική απόφαση παρά τη θέληση σου.

 

Μέχρι να γίνει δύο ετών;;;

Αυτό δε το ήξερα. Σίγουρα;;;

Εγώ νομίζω πως το δικαίωμα του πατέρα δε χάνεται ποτέ

σε αντίθεση με αυτό της μάνας που μέχρι τα 5 έχει το δικαίωμα...

Μακάρι ssttaa να έχεις δίκιο...

Αν ξέρει κάποια κάτι περισσότερο να μας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό:

 

Το δικαίωµα του πατέρα ή των γονέων του να ζητήσουν τη δικαστική

αναγνώριση παραγράφεται τρία χρόνια αφότου η µητέρα αρνήθηκε να δώσει

τη συγκατάθεσή της για εκούσια αναγνώριση.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να πάει το παιδί δύο ετών μπορεί ο "πατερας" να ζητήσει DNA και να το αναγνωρίσει με δικαστική απόφαση παρά τη θέληση σου. Μέχρι να γίνει πέντε ετών δικαιούσαι εσύ να διεκδικήσεις την αναγνώριση με DNA και δικαστική απόφαση. Μετά το παιδί όταν γίνει 18 ετών και για ένα χρόνο δικαιούται να ζητήσει την αναγνώριση (πάλι με DNA και δικαστήριο) . Εμένα το παιδάκι μου κοντεύει δύο ετών και θα κάνω τη διαδικασία πρόσληψης πατρωνύμου. Ξέρω ότι γίνεται στη Νομαρχία. Θα ήθελα να μου πεί κανείς αν ξέρει σε πιο τμήμα πιο γραφείο, γιατί η Νομαρχία Πειραια στεγάζεται σε πολλά κτίρια και οι υπάλληλοι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν τέτοια θέματα (δεν τα συναντάς και συχνά)! Καλή χρονιά και ψυχραιμία. Αν υπάρχει υγεία, όλα καλά!!!!

 

απευθύνσου στην ∆ιεύθυνση Αστικής και ∆ημοτικής κατάστασης :wink:

EfDvp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ωστοσο μπορω να εμποδισω μια αναγνωριση? και αν ξερει καποια ποσο κοστιζει σε χρονο και χρημα η διαδικασια αναγνωρισεισ μεσω δικαστηριων με τεστ dna-δικηγορουσ-παραστασεισ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Odyseia: Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν γίνεται να απαγορεύσεις στον πατέρα να αναγνωρίσει το τέκνο του. Εάν ο πατέρας επιθυμεί την εκούσια αναγνώριση, προσέρχεται σε συμβολαιογράφο για να συνταχθεί η σχετική πράξη. Απαιτείται όμως και η συναίνεση της μητέρας. Αν η μητέρα αρνηθεί, ο πατέρας μπορεί να πετύχει δικαστικώς την αναγνώριση του τέκνου μέσα σε δύο χρόνια από τότε που η μητέρα αρνηθεί να δώσει τη συναίνεσή της (άρθρο 1483 ΑΚ). Τα παραπάνω προυποθέτουν φυσικά το αυτονόητο γεγονός ότι ο ενδιαφερόμενος πατέρας είναι πράγματι πατέρας του παιδιού.

Το μόνο που μπορείς εσύ να ρυθμίσεις δικαστικώς είναι το θέμα της επιμέλειας. Η επιμέλεια φυσικά κατά πάσα πιθανότητα θα ανατεθεί μόνο σε εσένα, απλά μπορούν να ρυθμιστούν οι επισκέψεις του πατέρα (συχνότητα, υπό επίβλεψη ή όχι κλπ.) . Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλή τύχη.

Επεξεργάστηκαν by ischnurzchen
παράλειψη αναφοράς προσώπου στο οποίο απευθύνεται η απάντηση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Παρακολουθώ εδώ και ένα μήνα τα διάφορα θέματα συζήτησης καθώς είμαι μέλλουσα ανύπαντρη μητέρα. Ο πατέρας του παιδιού δεν έχει συνειδητοποιήσει ακόμα τι συμβαίνει και ως εκ τούτου δεν μου έχει ανακοινώσει τις προθέσεις του περί αναγνώρισης του παιδιού. Επί της ουσίας δεν με απασχολεί και τόσο καθώς δεν έχω σκοπό να σπαταλήσω την ενέργεια και τον χρόνο μου σε αυτόν την στιγμή που θα έχω να ασχοληθώ με το παιδί μου.

 

Παρόλο που έχω μάθει αρκετά για το θέμα από τις συζητήσεις σας, θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να μου συστήσει κάποιον νομικό που να με κατευθύνει σε πρακτικά ζητήματα (δήλωση παιδιού κα) αλλά και να προετοιμαστώ ως προς τις πιθανές αντιδράσεις του και ποιες είναι οι εναλλακτικές μου.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι νομικό για την αρχή, γιατί οι διαδικασίες είναι πολύ απλές. Το παιδί που θα γενηθεί εκτός γάμου, και εφόσον δεν έχει προηγηθεί αναγνώριση, θα δηλωθεί όπως όλα τα παιδιά αλλά θα πάρει το επίθετό σου και θα είναι 'αγνώστου πατρός'. Στη συνέχεια θα συνεχίσεις τη ζωή σου και θα περιμένεις αντιδράσεις από τον φυσικό πατέρα. Αν ΕΣΥ θέλεις να το αναγνωρίσει, άσχετα με το ποιος θα έχει την επιμέλεια, τότε θα πας σε έναν δικηγόρο. Αν πάλι σε πλησιάσει αυτός, τότε πρέπει να δεις τί πραγματικά θέλεις και τί είναι καλό για το παιδάκι σου.

Δεν ξέρω βρε κορίτσια, όλες εσείς που δεν θέλετε να έχουν σχέση τα παιδιά με τους μπαμπάδες τους, το έχετε σκεφτεί καλά, από την άποψη του παιδιού? Προσωπικό σας θέμα βέβαια, εσείς ξέρετε καλύτερα.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι δεν θέλω να το αναγνωρίσει. Αντιθέτως, δεν θέλω το παιδί μου να θεωρείται ¨αγνώστου πατρός¨ και κάπου είχα διαβάσει ότι ο νόμος πλέον προστατεύει τα παιδιά από τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς. Αυτά τα θέματα θα ηθελα να ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

Το 'αγνώστου πατρός' δεν είναι απαξιωτικός χαρακτηρισμός, είναι ένα πραγματικό γεγονός. Ακριβώς έτσι το αναφέρει ο νόμος. Και εννοεί ότι ο φυσικός πατέρας του παιδιού είναι 'άγνωστος' για το νόμο, φυσικά. Αν θέλεις να το αναγνωρίσει (και αυτό δε σημαίνει ότι θα πάρει το παιδί για weekend), θα του ζητήσεις να προβεί σε εκούσια αναγνώριση μέσα σε εύλογο χρόνο και, αν όχι, μετά θα κάνεις αγωγή αναγνώρισης της πατρότητας. Αυτό δεν δημιουργεί δικαιώματα για εσένα, αλλά για το παιδί. Προσωπικά θεωρώ ότι οι μητέρες που το κάνουν, κάνουν μία πράξη θετική για το παιδί. Αντίθεται γι αυτές αρχίζει συνήθως μία ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος άγνωστου πατρός έχει θεωρηθεί απαξιωτικός και ρατσιστικός χαρακτηρισμός προς τα ανήλικα τέκνα απο μια πληθώρα διεθνών οργανισμών αγαπητή μου kyra !

 

για αυτο και ο όρος unmarried mother - ανύπαντρη μητέρα δεν είναι καθώς απευθύνεται σε εναν ενήλικα και χαρακτηρίζει την κοινωνική του κατασταση (πως λέμε κατοικος βορίου προαστείων - χήρα - κοκ)

το αγνώστου πατρός προσδιορίζει διαφορετικά

ενα ανήλικο τεκνο

το οποίο και δεν έχει ευθύνη για την κατασταση την οποία βρίσκεται

αλλα και δεν έχει καμία σημασία καθώς όπως έχω πει (ακόμα για τον νόμο αν πάρουμε το παράδειγμα αυτο του νόμου ) οι κυρίες ξέρουν με ποιον το εκαναν

εσεις δεν ξέρετε (νόμος, γειτόνισά, κλπ κλπ) ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου δεν ξέρω κάποιον να σου συστήσω, λογικα όμως κάπου θα υπάρχει κάποια γραμμή ενημέρωσης για τέτοια θέματα... θα σου πρότεινα να το ψάξεις πριν γεννήσεις για να δεις λίγο τα διαδικαστικά... στο συμβουλεύω γιατί εγώ στο μαιευτηριο που γέννησα όταν κατεβήκαμε με τον αντρα μου στον αντίστοιχο όροφο του ληξιαρχείου να δηλώσουμε το παιδί, "εξυπηρετούσαν" ένα ζευγάρι πριν από εμας .. από αυτά που έλεγαν γιατί γινόταν χαμός ακούσαμε ότι η κοπέλα είχε γεννήσει και είχε δηλώσει το όνομα το δικό της και μετά του ήρθε του πατέρα να το αναγνωρίσει και ήθελαν να αλλάξουν το όνομα και τους έκαναν μπαλάκι το μαιευτήριο στο ληξιαρχείο Αμαρουσίου και τελικά από ότι καταλάβαμε άκρη δεν είχαν βρει όταν φύγαμε εμείς... γι' αυτό ψάξε να δεις ποια ειναι τα διαδικαστικά και τι χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος άγνωστου πατρός έχει θεωρηθεί απαξιωτικός και ρατσιστικός χαρακτηρισμός προς τα ανήλικα τέκνα απο μια πληθώρα διεθνών οργανισμών αγαπητή μου kyra !

 

;)

 

Ίσως εγώ, με τη διαστροφή του νομικού, να μην το βλέπω έτσι γιατί το έχω συνηθίσει. Έτσι το χαρακτηρίζει ο νόμος και, όπως είπα πιο πάνω, εννοεί το παιδί, το οποίο δεν είναι αναγνωρισμένο από τον φυσικό του πατέρα. Υπάρχει το παιδί εκτός γάμου (όπου οι δύο γονείς είναι γνωστοί) και υπάρχει και η 'ανύπανδρη μητέρα'. Το τελευταίο όμως λέει μόνο κάτι για τη μητέρα, όχι για τον πατέρα, οπότε δεν είναι κάτι αρκετό. Δηλαδή η ανύπανδρη μητέρα μπορεί να έχει παιδί και γνωστού και αγνώστου πατρός. όπως σου είπα, εγώ τα έχω συνηθίσει και δεν τα θεωρώ απαξιωτικά αλλά απλώς περιγραφικά. Το ότι η μητέρα 'ξέρει' τον πατέρα έχει σημασία για το παιδί βέβαια, αν όμως δεν υπάρξει αναγνώριση, εκούσια ή ακούσια από τον πατέρα, δεν μπορεί να είναι νομικά παιδί του.

Link to comment
Share on other sites

η κοπέλα είχε γεννήσει και είχε δηλώσει το όνομα το δικό της και μετά του ήρθε του πατέρα να το αναγνωρίσει και ήθελαν να αλλάξουν το όνομα και τους έκαναν μπαλάκι το μαιευτήριο στο ληξιαρχείο Αμαρουσίου και τελικά από ότι καταλάβαμε άκρη δεν είχαν βρει όταν φύγαμε εμείς... γι' αυτό ψάξε να δεις ποια ειναι τα διαδικαστικά και τι χρειάζεται...

 

Το παιδί που γεννιέται εκτός γάμου, παίρνει το όνομα της μητέρας ακόμα και αν αναγνωριστεί από τον πατέρα του. Αν θέλουν ΚΑΙ οι δύο γονείς να πάρει το όνομα του πατέρα, τότε πρόκειται για μία χρονοβόρα διαδικασία αλλά γίνεται, δεν είναι τόσο δύσκολο. Απλά δεν είναι αυτόματο. Όπως σου είπα και παραπάνω enalia, πρέπει να εξετάσεις ακριβώς τί θέλεις για το παιδί σου και για εσένα, γιατί η κάθε μανούλα, θέλει και διαφορετικά πράγματα. Μία φίλη μου, με παιδί εκτός γάμου, ήθελα να διατηρήσει το δικό της επίθετο το παιδί. Αναγνωρίστηκε αλλά δεν άλλαξε επίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...