Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγνώριση παιδιού εκτός γάμου


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

 

Σε ποια χαρτιά αναφέρεται εκτός γάμου; Γιατί αν μιλάς για τη συμβολαιογραφική πράξη, αυτή δεν έχει σημασία στη μετέπειτα ζωή του παιδιού σου. Εφόσον γίνει η συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης τέκνου, το παιδάκι θα έχει και επίσημα το επώνυμο του μπαμπά του και θα γραφτεί στη μερίδα εκείνου - εκτός αν αποφασίσετε να έχει το δικό σου όνομα οπότε θα είναι αντίστοιχα στη δική σου μερίδα με το δικό σου επώνυμο και θα αναφέρεται (με μια ειδική αίτηση που θα κάνεις) το ονοματεπώνυμο του πατέρα.

 

Προσπάθησα να είμαι σαφής. Γενικά, αν εξαιρέσεις λίγη επιπλέον γραφειοκρατία, δεν υπάρχει πουθενά κανένα πρόβλημα. Σκέψου το: πόσες φορές δήλωσες οπουδήποτε ότι οι γονείς σου είναι παντρεμένοι; Καμία! Απλά γράφεις το ονοματεπώνυμο του πατέρα σου και της μητέρας σου. Μόνο λίγη επιπλέον γραφειοκρατία στην αρχή χρειάζεται γιατί δεν έχει προηγηθεί γάμος για να υπάρχει μια κοινή οικογενειακή μερίδα.

 

Αν μου πεις πιο συγκεκριμένα τι θέλεις να κάνεις, μπορώ να προσπαθήσω να σε κατευθύνω.

 

 

Μετά τη γέννα στο νοσοκομειο και πριν πάρεις το μωρό, σου ζητούν να συμπληρώσεις τη δήλωση γέννησης. Στο σχετικό χαρτί σου ζητούν να δηλώσεις αν το παιδί είναι τέκνο που γεννήθηκε εντός γάμου ή εκτός γάμου. Μάλιστα στα περισσότερα δημόσια νοσοκομεία δεν έχουν ακόμη εκσυγχρονίσει αυτά τα χαρτιά και αντί για εκτός γάμου, γράφει εξώγαμο.

Υπάρχει κάποια που έχει αναγνωρισμένο από τον πατέρα τέκνο και έχει γεννήσει, χωρίς να έχει παντρευτεί, για να μας διαφωτίσει;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος/καποια συμβολαιογράφο που να αναλαμβάνει πράξη αναγνώρισης κυοφορούμενου, παρακαλώ να μου στείλει τα στοιχεία . Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στον 6ο μηνα σχεδον και ακουσαμε οτι γινεται πραξη αναγνωρισης κατα τη διαρκεια της κυησης

Τηλεφωνησα σε 3 συμβολαιογραφους της περιοχης μου και δεν ξερουν τιποτα

Εχει κανει καποια Αν ναι σε ποιον συμβολαιογραφο;

Ευχαριστω πολυ

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

 

Σίγουρα βοηθάει και λύνει τις απορίες πολλών γυναικών!!

 

Έγώ πάλι ειμαι μια άλλη περίπτωση.

Ειμαι μαμά 2 κοριτσιών μεγάλων και παντρεμενη γύρω στα 23 χρόνια- ΜΕΓΑΛΗ μπροστά σε σας:-( εζησα πολύ ευτυχισμένα χρόνια- αλλά το παραμύθι δεν συνεχίστηκε....ο άντρας μου μεταλλάχτηκε μια μέρα και απο την τρελλή αγάπη που είχαμε - με μίσησε και ήθελε να χωρίσουμε. γκρεμίστηκαν όλα γύρω μου- καταλαβαίνετε πως ένοιωσα! εγω καμμία αντίδραση- 2 χρόνια κρατάει αυτη η ιστορια και ήρθε η ωρα να αρχίσω να μιλάω και να διεκδικώ.

εμαθα απο διάφορες πηγές οτι ειχε μια σχεση και προεκυψε εγκυμοσυνη διδυμων και για να μην σας ζαλίζω θελω να μου πει καποιος που μπορω να αποτανθω για να δω αν εχει αναγνωρίσει αλλα παιδιά εκτος τα δικα μας-στο ληξιαρχειο? μηπως εχει κανεις κανεναν γνωρστο να με βοηθησει? πρεπει να μαθω - καταλαβαίνετε? πρεπει να εχω στοιχεία στα χέρια μου για να καλύψω και να προστατεύσω και τα παιδιά μου

σας ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κουρασα!!

Link to comment
Share on other sites

Η ΓΕΝΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΤΟΥ 2009- ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΜΑΡΤΗ ΝΟΜΙΖΩ!

ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΜΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ΑΝ τα εχει αναγνωρίσει θα φανούν ώς προστατευομένα μέλη στην φορολογική ...

ετσι νομίζω

τωρα αν θες να το ψάξεις αλλιως δνε ξερω πως γίνεται !

σου εύχομαι καλή τυχη !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι στον 6ο μηνα σχεδον και ακουσαμε οτι γινεται πραξη αναγνωρισης κατα τη διαρκεια της κυησης

Τηλεφωνησα σε 3 συμβολαιογραφους της περιοχης μου και δεν ξερουν τιποτα

Εχει κανει καποια Αν ναι σε ποιον συμβολαιογραφο;

Ευχαριστω πολυ

 

 

Καλησπέρα

πριν δυο μήνες έκανα εγω αναγνώριση κυοφορούμενου. Και εγω όπου είχα ρωτήσει μου είχαν απαντήσει ότι δεν γίνεται. Τα κορίτσια από το forum μου προτειναν κάποιους συμβολαιογράφους, επέλεξα έναν και όλα καλα. Στείλε μου pm να σου δώσω ονόματα και τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

πριν δυο μήνες έκανα εγω αναγνώριση κυοφορούμενου. Και εγω όπου είχα ρωτήσει μου είχαν απαντήσει ότι δεν γίνεται. Τα κορίτσια από το forum μου προτειναν κάποιους συμβολαιογράφους, επέλεξα έναν και όλα καλα. Στείλε μου pm να σου δώσω ονόματα και τηλέφωνα.

 

 

 

και εμείς μια από τα ιδια!!!μας σωζεις αν μασ στείλεις πμ!!!!!!!!

ευχαριστούμε προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εμείς με την βοήθεια των κοριτσιών από το φορουμ τα καταφέραμε , βρήκαμε συμβολαιογράφο και όλα τέλεια! Πάει και αυτό για να μην έχουμε να τρέχουμε μετά . όλα τα πράγματα μπαίνουν σε μια σειρά επιτέλους. :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

Πρέπει να γίνει κάποια εξέταση για αναγνώριση του κοινού DNA με τον γενήτορα;όσο το μωρό είναι έμβρυο...

Μαμά του Δημήτρη.Προσεχώς και της μπέμπας

27r9p3.png Xbgqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι;

Πρέπει να γίνει κάποια εξέταση για αναγνώριση του κοινού DNA με τον γενήτορα;όσο το μωρό είναι έμβρυο...

 

 

 

Εμάς δε μας ζητήθηκε τίποτα τέτοιο από την συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

Πρέπει να γίνει κάποια εξέταση για αναγνώριση του κοινού DNA με τον γενήτορα;όσο το μωρό είναι έμβρυο...

 

Γιατι αν γεννηθει το μωρο μετα το γαμο ζητανε DNA? Εφοσον συνενουν και οι 2 γονεις γιατι να χρειαζεται DNA?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα marchalina.

εμεις καναμε αναγνωριση κυοφορουμενου αφου ψαξαμε αρκετα.στο μαιευτηριο ομως δεν το δεχτηκαν και αρχικα πηρε το επωνυμο μου και στην συνεχεια πηγες ο μπαμπας του με την ιδια πραξη και το δηλωσε

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κορίτσια!Είμαι κ εγώ καινούρια στο φορουμ...κ έγκυος 4,5 μηνών...Θα ήθελα να μάθω κάποιο όνομα συμβολαιογράφου για την αναγνώριση κυοφορούμενου τέκνου στην αθήνα,γιατί από ότι κατάλαβα δε το γνωρίζουν κ πολλοί, καθώς επίσης πόσο σας κόστισε...Χρειάζεται κάτι ΄άλλο εκτός από τις ταυτοτητές μας;:-P

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άρθρο του ΑΚ που προβλέπει ακριβώς αυτό...

την αναγνώριση του τέκνου ως έμβρυο, με δεδομένο ότι θα γεννηθεί βιώσιμο.

 

δυστυχώς όμως δεν έχουν όλοι οι συμβολαιογράφοι τη "φόρμα" της αντίστοιχης μορφής αναγνώρισης...

Ίσως δικηγόρος θα μπορέσει να σου συστήσει έναν συμβολαιογράφο που να μπορεί να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θέλω να ρωτήσω αν στην αναγνώριση κυοφορούμενου μπορείς να παραθέσεις ανάλογα την περίπτωση υπο-όρους...π.χ. να υπογράψει ο πατέρας ότι δεν μπορεί να βλέπει το παιδί χωρίς επίβλεψη και γενικά κάποιους όρους που θα καλύπτουν την ανύπαντρη μητέρα από οποιαδήποτε μελλοντική αντίδραση ή απαίτηση του πατέρα...ειδικά αν είναι αμφιβόλου εμπιστοσύνης...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...