Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να αγοράσω τα πρώτα βρεφικά (εσω)ρούχα από επώνυμα καταστήματα ή όχι;


Recommended Posts

κοριτσια,ποια είναι η γνώμη σας;;

είναι καλύτερα να τα αγοράσω από επώνυμα καταστήματα ή και από κάποιο άλλο πολυκατάστημα τύπου jumbo;

λένε ότι στα επώνυμα έχουν ποιότητα και μόνο εκεί!

τί λέτε;;

γιατί τίθεται και το οικονομικό θέμα!

είναι πανάκριβα από τα επώνυμα καταστήματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια,ποια είναι η γνώμη σας;;

είναι καλύτερα να τα αγοράσω από επώνυμα καταστήματα ή και από κάποιο άλλο πολυκατάστημα τύπου jumbo;

λένε ότι στα επώνυμα έχουν ποιότητα και μόνο εκεί!

τί λέτε;;

γιατί τίθεται και το οικονομικό θέμα!

είναι πανάκριβα από τα επώνυμα καταστήματα!

 

 

1. Μην την πατήσεις και αγοράσεις πολλά εσώρουχα, γιατί 2-3 μήνες μετά θα χρειαστούν μεγαλύτερα!

 

2. Εγω ψώνισα από ένα κατάστημα με παιδικά στη γειτονιά μου, που είναι και πρατήριο βιοτεχνίας, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΆ εσωρουχάκια ελληνικής κατασκευής 2 και 3 ευρω το ένα. Θα τα φορέσει και η δεύτερη κόρη μου που περιμένω και δεν εχουν παθει τίποτε!

 

3.Ασε που θα σου φέρουν και πολλά τέτοια δωράκια όταν γεννήσεις.

 

4. Κι ένα κόλπο: Την περίοδο των εποχιακών εκπτώσεων Γενάρη και Αύγουστο, να ψωνίζεις πάντα 2-3 μεγαλύτερα νούμερα, ωστε να υπάρχουν τα πάντα στη ντουλάπα.

Για παράδειγμα, αν γεννήσεις το Μάρτιο που έρχεται, τότε στις εκπτωσεις του Γενάρη να ψωνίσεις χειμωνιάτικα για παιδάκι 12-14 μηνών! Κάτι αντίστοιχο κάνε και στις εκπτώσεις του Αυγούστου.

 

Με το καλό!;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ οτι σαφώς είναι καλύτερα ποιοτικά τα επώνυμα, αλλά σκέψου πόσο καιρό θα φορά κάποια εσωρουχάκια? Στο χρονικό διάστημα για τα οποιά τα χρειάζεσαι, τί μπορεί να πάθουν τα τύπου jumbo??? Δίνουμε τόσα λεφτά για επώνυμα πραματάκια που το μωράκι μας τα φορά 1,2 ή 3 φορές... Αξίζει να δίνουμε τόσα λεφτά για ένα μήνα που μπορεί να τα φορέσει?

Απο την άλλη, υπάρχουν κατά καιρούς και διάφορες προσφορές σε επώνυμα καταστήματα, που αν το ψάξεις θα γλυτώσεις αρκετά λεφτά!

 

Link to comment
Share on other sites

εαν έμενες Αθήνα θα σου πρότεινα να αγοράσεις επώνυμα απο στοκατσίδικα.

Τα πρώτα εσώρουχα δεν πρέπει να είναι απο jumbo. Μερικά βρεφάκια έχουν εμφανίσει αλλεργίες.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου και μπορείς άνετα να περιμένεις τις εκπτώσεις. Μπορείς να βρείς αρκετά κομμάτια σε καλυτερες τιμές. Εγώ είχα πάρει επώνυμα τύπου mother που είχαν βγει πολύ καλά αλλά και τζάμπο που και αυτα έκαναν τη δουλειά τους. Τα περισσότερα πάντως τα είχα πάρει από την βιοτεχνία της ερσα στο ,σταθμό του Περισσού σε πάρα πολύ καλές τιμες. Άποψη μου να μην δώσεις πολλά χρήματα σε ακριβά κομμάτια για τους πρώτους μήνες γιατί τα μωρά κάθε μήνα αλλάζουν και νούμερο. Με το καλό σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα αγοράσει από το carrefour φορμάκια ασυγκρίτως καλύτερης ποιότητας από τα jumbo αλλά ίδιας τιμής περίπου. Όχι αυτά που είναι με τα σχέδια disney γιατί πληρώνεις μόνο το όνομα, έχει άλλα σε σετάκι των 4 ή 6 τεμαχίων. Μπορείς να πάρεις μια εξάδα να τα δοκιμάσεις και αφού γεννήσεις βλέπεις μετά πόσα χρειάζεσαι, γιατί θα σου φέρουν και δώρα και μάλλον δεν θα χρειαστείς παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα ιουλιο και ολο το καλοκαιρι το βγαλαμε με αμανικα φανελακια jumbo και μονο. τιποτα δεν επαθε ο μικρουλης μου.....για αρχη παρε μερικα για να δεις αν το μικρο σου κανει αλλεργιες και μετα παρε περισσοτερα.

οσο για τα δωρα δεν ειναι απολυτο οτι θα σου φερουν φορμακια. εμενα περα απο 1-2 ολα τα υπολοιπα ηταν φυλαχτα(7-8!!!!), παιχνιδακια και τετοια και μετα εστελνα να μου ψωνισουν

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

να σου πω τι εκανα εγω...εχω μια μπουμπου 3 μηνων....

τα εσωρουχα τα πειρα απο τα mothercare...εχει φανελακια σε συσκευασια των 6-7 πολυ καλα σαν ποιοτητα και ειναι σχετικα φτηνα...σου φτανουνε για 2 μηνες....τον πρωτο θα ειναι λιγο μεγαλα τον δευτερο θα ειναι μια χαρα...αρα 20 ευρω και καθαρισες και!!!

μετα τα μπιτζαμακια τα περνω ολα απο τα jumbo....:-P

Link to comment
Share on other sites

παντως απο οπου και να τα παρεις κινεζικα θα ειναι... αντε στην καλυτερη περιπτωση να ειναι ινδικα.μη σας ξεγελασει το P.R.C. κι αυτο κινα λεει αλλα με αρχικα. Παρ΄ολα αυτα ελληνικης κατασκευης δεν υπαρχουν πλεον.. κανουν εισαγωγες απο κινα και κοτσαρουν την ετικετα ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ και ξεμπερδευουν.. ειναι επισης και καποια επωνυμα που δεν εχουν χωρα προελευσης , αυτα υποθετω πως τα ραβουν σε καραβια για να γλυτωνουν τους φορους.. ολα απατη... κι στην τελικη γιατι οχι jumbo?? ειναι και ελληνικη εταιρια,, οχι πολυεθνικη..

Link to comment
Share on other sites

να σημειωσω οτι πηρα φορμακι 19 ευρω απο καταστημα με ετικετα ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ και μετα απο λιγο καιρο βρηκα το ιδιο σχεδιο στα jumbo με 4,99 ευρω με ετικετα made in china. τετοιο οιστρο ο ελληνας και ο κινεζος κατασκευαστης ωστε να ραψουν το ιδιο σχεδιο και μαλιστα στο ιδιο χρωμα??? εννοειται και η ιδια ποιοτητα......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τα jumbo καλά είναι, άμα είναι βαμβακερά, πλυμένα, σιδερωμένα, εγώ δεν είχα πρόβλημα. Μου φαινόταν όμως ότι είχαν πολύ μεγάλη λαιμόκοψη.

Θα προτιμούσα ελληνική βιοτεχνία αν έχει τιμές βιοτεχνίας.

Είχα πάρει και από το zara κάτι πολύ γλυκά φανελάκια για νεογέννητο.

Link to comment
Share on other sites

Τα φορμάκια του Μάδερκεαρ είναι κατά την γνώμη μου τα καλύτερα. Καλά υφάσματα και ραφές, άψογη ποιότητα.

 

Για το Τζάμπο, έχω μια αμφιβολία, δεν τα έχω και σε πολύ εκτίμηση. Βέβαια, μετράει και το πορτοφόλι του καθενός και τι μπορεί να διαθέσει.

 

Αν έχεις χρόνο και όρεξη, ρίξε μια ματιά εδώ, στο τόπικ με τις ονλάιν αγορές.

 

Δεν είχα ασχοληθεί έγκαιρα και έσκασα αρκετά χρήματα για πράγματα που τελικά αντιλήφθηκα ότι πλήρωνα διπλή τιμή εδώ :evil::evil:

 

Τέρμα πια για μένα, πρώτα κοιτάζω στα δοκιμασμένα ονλάιν καταστήματα της λίστας στην αρχική σελίδα και μετά έξω. Σπάνιες φορές ως καθόλου, δεν με έχει καλύψει η λίστα.

 

Θέλει λίγο διάβασμα για να δεις πως γίνεται αυτό το παιχνίδια, αλλά ειλικρινά, αξίζει τον κόπο. Βρίσκεις σχεδόν τα πάντα και σε τιμές που εδώ δεν υπάρχουν.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αγοράσει από το carrefour φορμάκια ασυγκρίτως καλύτερης αιόταποιότητας από τα jumbo αλλά ίδιας τιμής περίπου. Όχι αυτά που είναι με τα σχέδια disney γιατί πληρώνεις μόνο το όνομα, έχει άλλα σε σετάκι των 4 ή 6 τεμαχίων. Μπορείς να πάρεις μια εξάδα να τα δοκιμάσεις και αφού γεννήσεις βλέπεις μετά πόσα χρειάζεσαι, γιατί θα σου φέρουν και δώρα και μάλλον δεν θα χρειαστείς παραπάνω.

Και εμένα αυτά τα φορμάκια του καρφουρ μου αρεσουν πολύ από αποψη ποιότητας καμία σχέση με του jumbo.Από το jumbo πάντως πήραμε πετσετούλες σεντονάκια καλαθούνας μπουρνοθζακια σελτεδακια και ήταν μια χαρα ωραιοτατα. Μονο κατι σεντόνια για την κούνια που πήραμε ήταν με λάστιχο και δεν έκαναν στην κούνια αλλα τα χρεισιμοποιω τώρα στο παρκοκρέβατο

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι εννοείς όταν λες επώνυμα. Π.χ. εγώ από τα Lapin δεν θα αγόραζα γιατί οι τιμές τους είναι υπερβολικές και η ποιότητά τους μέτρια (αν κρίνω από δύο φορμάκια που μας έκαναν δώρο). Θα αγόραζα άνετα Μινέρβα ή Ήρα - ό,τι πήραμε από αυτές τις δύο εταιρίες μας βγήκε πολύ καλό. Και της Mothercare είναι καλά, και του Marks & Spencer, αν και το M&S χτυπάει πολύ τις τιμές σε σχέση με την Αγγλία (μήπως έχεις καμιά "ξαδέρφη" να μεσολαβήσει; :wink: χεχε). Από τα Jumbo δεν έτυχε να πάρουμε φορμάκια, πάντως τα σελτεδάκια του είναι σούπερ και πολύ οικονομικά σε σχέση με κάποια επώνυμα που μας έφεραν.

 

Συμφωνώ πάντως να μην πάρεις πολλά πράγματα και να περιμένεις να δεις τι δώρα θα σου κάνουν, επίσης να δεις και το μέγεθος του μωρού!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με φορμάκια από το jumbo, αν και δεν αγοράζω συχνά από εκεί. Όπως είπαν και τα κορίτσια, αν τα πλύνεις καλά, χρησιμοποιήσεις απορρυπαντικά ειδικά για μωρά, τα σιδερώσεις - όπως όλα τα ρουχαλάκια δηλαδή - δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αν είναι 100% βαμβάκι, είσαι οκ.

Το μόνο "πρόβλημα" που νομίζω ότι έχουν τα φορμάκια του Jumbo είναι η στενή τους φόρμα. Επίσης ξεθωριάζει εύκολα το σχέδιό τους. Αντίθετα, του Mothercare έχουν πιο φαρδιά φόρμα και αντέχουν περισσότερο στα πλυσίματα. Εγώ είχα πάρει και αρκετά από τα H&M που μου βγήκαν καλά...

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θέμα είναι να είναι 100 % κοττον αλλά και οι βαφές που χρησιμοποιούνται για τα υφάσματα Γιαυτό δεν παίρνω ποτέ jumbo

Και τα επώνυμα μπορεί να γίνονται στην Κίνα αλλά με άλλες προδιαγραφές

Μπορεί στο ιντερνετ να παραγγείλεις σε λογικές τιμές

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι να είναι 100 % κοττον αλλά και οι βαφές που χρησιμοποιούνται για τα υφάσματα Γιαυτό δεν παίρνω ποτέ jumbo

Και τα επώνυμα μπορεί να γίνονται στην Κίνα αλλά με άλλες προδιαγραφές

Μπορεί στο ιντερνετ να παραγγείλεις σε λογικές τιμές

 

Συμφωνώ!!! Αγόρασα βαμβακερά φανελάκια μπένετον και είναι πάρα πολύ λεπτά. Ακόμα και επώνυμες εταιρίες έχουν ρίξει την ποιότητα.

Εγώ είχα αγοράσει μια 7δα φανελάκια μοδερκερ 0-3 μηνών. Ο δικός μου τα φόρεσε μέχρι 4,5 μηνών. (Είναι ακριβά 33 ευρώ αλλά τότε δεν ήξερα τα πρατήρια). Αν μένεις Ιωάννινα κοίταξε και σε μικρά μαγαζάκια και σύγκρινε

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν αλλαζω με τιποτα τα εσωρουχα του mothercare.πλυνε βαλε 100 φορες και ειναι σαν καινουργια.θα τα φορεσει και το 2 παιδακι μου.απο jumbo οσα ειχα παρει τα πεταξα μετα το 7ο πλυσιμο γιατι γαργιασαν τοσο που ηταν αισχος.και βεβαια αρχισα να τα αγοραζω μετα το εξαμηνο γιατι μου αρεσαν μερικα σχεδια.σε καμια περιπτωση δεν θα εβαζα εσωρουχα στο νεογεννητο απο εκει τωρα που ξερω τη διαφορα στην ποιοτητα.πιο μετα που θα ειναι και καλοκαιρι και θα το αλλαζω 3 φορες την ημερα, ισως παρω jumbo για τα σχεδια και μονο για αυτο.οσον αφορα στα πρατηρια της γειτονιας, εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο ζακετακια και φορμες, αλλα στα εσωρουχα δυστυχως οχι γιατι αμεσως ξεχειλωσαν.οπως προειπα mothercare και ξερο ψωμι για εσωρουχα.και εννοειται, αγορες μονο στις εκπτωσεις πλεον!

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο jumbo εγω δεν θα το προτεινα...ειχα παρει κανα δυο και μου φεραν μερικα,αλλα το υφασμα τους δεν μου αρεσε καθολου.Πολυ σκληρο υφασμα για βρεφακι...

Βολευτηκα πολυ τα φορμακια απο τα zara.Το υφασμα απιστευτα απαλο και πολυ οικονομικα..ειχε νομιζω 15,50 ευρω τα πεντε.Αλλα τα εχουμε πλυνε βαλε και ειναι παρα πολυ καλα!

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω εσωρουχακια δεν πηρα καθολου απο τα jumbo γιατι με ολα αυτα που διαβαζω τα φοβηθηκα..αγορασα απο το ΗΡΑ που μου φαινονται πολυ καλη ποιοτητα κ απο το ZARA..οσο για τα πιτζαμακια κ φορμιτσες βελουτε που ηθελα αγορασα πολυ ωραια απο το motherbaby κ καποια απο το carrefour. εγω προσωπικα απο μαγαζακια συνοικιακα δεν βρηκα τπτ φτηνο οσο κ αν εψαξα..ολα τα ειχαν απο 20 ευρω κ πανω τα απλα πιτζαμακια που θα τα χρησιμοποιησουμε 2 μηνες..δεν τρελλαθηκα κιολας!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολύ καλά σε ποιότητα είναι τα μινερβακια.

Πωλούνται σε συσκευασίες των 4 τα κοντομάνικα και κανουν γύρω στα 16 ευρω και σε συσκευασίες των 6 τα φανελάκια στα 18 ευρω.

Απαλά, μαλακούλια στην υφή και το κυριότερο δεν "στραβώνουν" οι ραφές στα πλυσίματα και τα σιδερώματα.

Link to comment
Share on other sites

εσώρουχα μινερβάκια χωρίς ραφές, είναι λίγο ακριβά αλλά τα βρήκα στη γειτονιά μου πιο φθηνά. πήρα ελληνικά πράγματα.. όχι jumbo (είναι όλα κινέζικα)!! βρήκα αρκετά μαγαζιά με βρεφικά και άφού τα είδα μετά αποφάσισα από πού θα ψωνίσω! άρχισε να κάνεις βόλτες και να ψάχνεις, ποιότητα και τιμή. Έχεις τόσα να ψωνίσεις και δε χρειάζεται να βιαστείς. ότι βρίσκεις που σου αρέσει να το παίρνεις. εγώ έπαιρνα 2 πάνες από ένα μαγαζί, 2 σαλιάρες από άλλο μαγαζί και τσουπ τα μικρά πράγματα τα είχα αγοράσει σε 1 μήνα χαλαρά.

 

Η ποιότητα από τα ξένα μαγαζιά (τύπου mothercare) για ρούχα, σεντόνια κτλ. δεν μου άρεσε!! Ζυγκρίονται τα ελληνικά? Βέβαια, στη Θεσ/κη έχει μεγάλη πιοκιλία..

Link to comment
Share on other sites

Ποιά απο εσάς μένει Ιωάννινα και ξέρει πρατήριο βρεφικών ρούχων???????:D

 

 

εγώ μένω Ιωάννινα!:P

έκανα μια έρευνα στο νετ αλλά δε βρήκα κάτι!

μήπως απλά δεν υπάρχει;;;

 

σε ποια εβδοομάδα είσαι κορίτσι;

ποιός γιατρός σε παρακολουθεί;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...