Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα από εμένα.... Είδα το θέμα και έίπα να πω ή μάλλον να σας γράψω και για το δικό μου πρόβλημα.

Είμαι 23 χρόνων και έχω επιληψία απο τα 12. Τα πρώτα χρόνια είχα δυνατές, συχνές κρίσεις με σπασμούς ενώ τα τελευταία έχω απλά κάποιες αφαιρέσεις (περίπου μία κάθε δύο μήνες). Έχω αλλάξει πολλά φάρμακα ενώ τα τελευταία χρόνια πέρνω Trileptal 600mg και Depakine Chrono 500mg. Η δοσολογία είναι μεγάλη (Τrileptal 2100mg Depakine 1500mg την ημέρα). Ετοιμάζομαι να παντρευτώ όταν αποφασίσουμε να κάνουμε παιδί υπάρχει κίνδυνος να παρουσιάσει και αυτό πρόβλημα υγείας ή να έχω προβλήματα στην εγκυμοσύνη? Τι θα πρέπει να προσέχω? Καταλαβαίνετε πως είναι ένα θέμα που με απασχολεί πολύ ιδιαίτερα όσο περνάει ο καιρός. Όποιος γνωριζει κάτι θα σας παρακαλούσα να μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

επαναφέρω το θέμα γιατί προ ενός μήνα διαγνωστήκαμε ( η κόρη μου 8 ετών) με επιληψία (αφαιρεσεις) και ξεκινήσαμε αγωγή με depacine. Θα ήθελα να μας πει κάποια μανούλα με μεγαλύτερο παιδάκι με την ίδια πάθηση πως εξελίχθηκε και αν όλα πήγαν καλά. Αν υπάρχει ομοιοπαθής και επιθυμεί ανταλλαγή απόψεων επίσης θα ήθελα να το συζητήσω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ...ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΗ ΕΠΙΛΗΨΙΑ? ΠΑΣΧΕΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ 3,5 , ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 5,5 ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΖΑΡΟΝΤΙΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ!ΔΕΝ ΥΠΑΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ...ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!ΤΙ ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ?Η ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΩΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ 80% ΤΟ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ 20% ΠΟΥ ΜΕΤΑΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΙΔΟΣ ΕΠΙΛΗΨΙΑΣ.....ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Ρε κορίτσια...μόλις ανακάλυψα οτι αυτό μου συμβαίνει και θυμάμαι περιστατικά απο τα 6 μου μέχρι και την τελευταία σοβαρή κρίση στο λύκειο..(τώρα είμαι 39)...απο τότε προσπαθώ να το περιορίζω όποτε νιώθω οτι μου συμβαίνει και όντως γίνεται σε μικρό βαθμό...έχω όμως πολύ την τάση να νιώθω οτι "θέλω να χάνομαι" ...απλά δεν θεωρούσα οτι είναι κάτι σοβαρό, εκτός που είχα γίνει ρεζίλι εκείνη τη μέρα στο σχολείο,καθώς χρειάστηκε να με σκουντήξουν για να επανέλθω, αλλα δεν ειχα ιδέα οτι είναι επιληπτική κρίση....το θέμα είναι οτι έχω παρατηρήσει και τον μικρό μου να "χάνεται" έτσι μερικές φορές....τον είδα μια μέρα να έχει ένα βλέμμα απλανές με το στόμα ανοιχτό και τα μάτια στο υπερπέραν, αλλα μόλις του μίλησα αμέσως επανήλθε, οπότε δεν το θεώρησα σοβαρό... πρέπει να μας δει γιατρός λέτε???Ανχώθηκα τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...