Fine

ΕΞΕΤΑΣΗ ΙΣΧΥΩΝ ΣΕ ΒΡΕΦΟΣ...

Recommended Posts

Και μεις προληπτικά φοράγαμε 2πλή πάνα τον 1ο μήνα. Στην 6η βδομάδα( 17 Ιανουαρίου ) με παραπεμπτικό του ΙΚΑ κάναμε τον υπέρηχο στο ΜΗΤΕΡΑ με συμμετοχή 1,20 ευρώ. Το περίεργο είναι πως η λίστα με τα συμβεβλημμένα κέντρα για υπέρηχους που σου δίνει το ΙΚΑ δεν είχε το ΜΗΤΕΡΑ μέσα.

Όποια μαμά ψάχνει για τον υπέρηχο ας κάνει ένα τηλ πρώτα να επιβεβαιώσει πως ισχύει αυτή τη τιμή.Δεν περιμέναμε καθόλου και ο Παιδίατρος ήταν πολύ ευγενικός και προσεχτικός με το παιδί. Τις απαντήσεις τις πήραμε την ίδια στιγμή.

Διαφημίσεις

Και μεις προληπτικά φοράγαμε 2πλή πάνα τον 1ο μήνα. Στην 6η βδομάδα( 17 Ιανουαρίου ) με παραπεμπτικό του ΙΚΑ κάναμε τον υπέρηχο στο ΜΗΤΕΡΑ με συμμετοχή 1,20 ευρώ. Το περίεργο είναι πως η λίστα με τα συμβεβλημμένα κέντρα για υπέρηχους που σου δίνει το ΙΚΑ δεν είχε το ΜΗΤΕΡΑ μέσα.

Όποια μαμά ψάχνει για τον υπέρηχο ας κάνει ένα τηλ πρώτα να επιβεβαιώσει πως ισχύει αυτή τη τιμή.Δεν περιμέναμε καθόλου και ο Παιδίατρος ήταν πολύ ευγενικός και προσεχτικός με το παιδί. Τις απαντήσεις τις πήραμε την ίδια στιγμή.

Πολυ κατατοπιστικές οι πληροφορίες σου!

Το κοριτσακι μου έχει προβλημα. το ενα ποδαρακι ειναι πιο μακρυ απο το άλλο. Το κακο ειναι οτι ο δικος μας παιδιατρος αν και το εντοπισε το προβλημα τον πρώτο μηνα δεν μας ειπε τι να κανουμε. Απλα να περιμενουμε. Τωρα πηγε 4 μηνων μαι μας ειπε να το παμε σε ορθοπαιδικο! εχω εκνευριστει πολυ μαζι του που δεν έκανε καθολου αναφορα για υπερηχο!!!! τωρα θα παω σε παιδοορθοπαιδικο και ραντεβου για υπερηχο βρηκα σε ενα μηνα σε παιδον!!! Τα νευρα μου! οσο καθυστερουμε τοσο πιο επιβαριντικο ειναι!!!

θα παρω τηλεφωνο στο μητερα!

Tελικά κορίτσια σε σας που στα μωρακια σας έκανε το ισχίο αυτό το κλικ τι συνέβη τελικά? Και στην δικιά μου άκουσε (10 μηνών) αυτό το κλικ στο αριστερό της ισχίο και μου είπε να την πάω σε ορθοπεδικό.

Όλες οι μανουλες έχετε κάνει υπέρηχο ισχύων νεογνού σαν προληπτική εξέταση στα μωρά σας; Εμείς δεν κάναμε κάτι τέτοιο , πρώτη φορά το άκουσα σήμερα από μια φίλη και ξαφνιάστηκα. Τον πέμπτο μήνα τον κλείνουμε σε λίγες μέρες... Πείτε μου σας παρακαλώ αν υπάρχει μαμά που δεν της το έχει αναφέρει ο παιδίατρος γιατί ανησύχησα.

Καλησπέρα,Εμείς δεν έχουμε κάνει,ο γιος μου πλέον είναι 12 μηνών,έχω δυο παιδίατρους,Όταν τους ρώτησα στην αρχή μου είπανε ότι συστήνεται όταν συντρέχει κάποιος λόγος 

Κι εμενα δεν μου εχει πει κατι ο παιδιατρος και στους δυο. Τα ισχια εξεταζονται κατα τη γεννηση και σε καθε παιδιατρικη επισκεψη και αν υπαρξει καποιος λογος ανησυχιας δινεται οδηγια για υπερηχο. Φιλη μου ειχε παρει απλα την οδηγια να φοραει διπλη πανα για καποιο διαστημα αλλα δεν της προτεινε ουτε ο δικος της παιδιατρος υπερηχο οποτε φανταζομαι οτι δεν γινεται ουτε για κατι λιγοτερο ανησυχητικο, μονο για καποια σοβαροτερη ενδειξη. Ο προληπτικος ελεγχος μου φαινεται υπερβολικος.

Στη μεγάλη μου δεν κάναμε κ δεν είχε αναφερθεί ποτέ από την παιδίατρο.Στον μικρό μου κάναμε στον τέταρτο μήνα ύστερα από υπόδειξη της γιατρου μιας κ στην καθορισμένη μηνιαία εξέταση είδε κάποια χαρακτηριστικά που απαιτούσαν περισσότερο έλεγχο

Γειά σας δείτε εδώ πληροφορίες για αυτή την εξέταση

https://parents.org.gr/2013/07/09/yperichografikos-elegchos-tou-neognikou-ischiou/

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

Εξεταση ισχυων εκανα στο γιο μου οταν ηταν 35 ημερων.Η παιδιατρος μας ζητησε να κανουμε τον υπερηχο διοτι στο σοι του μπαμπα μου ειχαμε καποια θεματακια.ευτυχως ολα καλα.

Συνήθως συστήνεται αν εντοπίσει κάποιο εύρημα στο βρέφος ο παιδίατρος ή αν η προβολή του μωρού εντός της μήτρας ήταν ισχιακή (λόγω της παρατεταμένης θέσης των ποδιών σε αυτή τη στάση). Εμάς (που ανήκουμε στη δεύτερη περίπτωση) μας σύστησαν να την κάνουμε την εξέταση, η παιδίατρός μας όμως που την εξετάζει από βρέφος μας είπε ότι την βρίσκει εντάξει και δεν χρειάζεται. Εν τέλει, όντως δεν είχε κάποιο θέμα.

ndgFp3.png

Διαφημίσεις

Στην κόρη μου έγινε υπέρηχος ισχιων σε ηλικία 15 ημερών. Η όλη διαδικασία διήρκησε ούτε ένα λεπτό και δεν ενόχλησε καθόλου το μωρό. Μας την ζήτησαν τόσο από το μαιευτήριο, όσο και παιδίατρος, λόγω ισχιακης προβολής της, αλλά και δικού μου προβλήματος με τα ισχια, ως μωρό. Φαινόταν ξεκάθαρα πως δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά έπρεπε να γίνει και για το τυπικό της υπόθεσης.

Εμεις κάναμε τον υπέρηχο πριν τους 2 μήνες δε θυμάμαι ακριβώς τώρα. Είναι μια εξέταση που κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να γίνεται πάντα, όχι τόσο γιατί συμβαίνει συχνά να χει πρόβλημα το μωρό αλλα γιατί αν υπάρχει και το μάθεις νωρίς διορθώνεται πιο εύκολα. Προσωπικά είμαι μια τέτοια περίπτωση που δεν εντοπίστηκε (ή λύθηκε) όταν έπρεπε το πρόβλημα- τότε οι γιατροί πήγαν σε 2η πάνα κ όλα καλά και τώρα είμαι χειρουργεία κ χαρά!

Επομένως την έκανα στο παιδί μου λόγω της κακής τύχης μου.

Επίσης σκέφτομαι αν γινόταν προληπτικά (σε άλλες χώρες εδώ και χρόνια είναι στο στάνταρ πακέτο του νοσοκομείου) θα είχα (ποιος ξέρει) ίσως καλύτερη τύχη. 

Κλείνω με το, ακομα κ με το ιστορικό μου δεν ενημερώθηκα από το νοσοκομείο όταν γέννησα για την εξέταση αυτή. Κάπως κάπου κάποτε τυχαία το χα μάθει κ ευτυχώς. Αν κ στην πορεία κ η παιδίατρος μας που μας ανέλαβε μου είπε απαραίτητο να το κανω. Το τελευταίο το αναφέρω γιατί κ γω μπορεί να μην το μάθαινα ποτέ.

Αυτά! Να μαστε καλά!!!! :)

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα