Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκόλληση πλακούντα χωρίς αίμα (6η εβδομάδα)


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια κοπέλα είχε ανάλογη εμπειρία και πως το αντιμετώπισε.

 

Κατά τη διάρκεια της 6ης εβδομάδας ο γυναικολόγος διέγνωσε αποκόλληση πλακούντα.

 

Αίμα δεν είχα, ούτε καφέ υγρά, μόνο έχω αρκετά συχνά πόνους στην κοιλιά, μερικές φορές κάπως δυνατούς.

 

Μου έδωσε να βάζω μια φορά την ημέρα κολπική αλοιφή Vasclor και μου είπε απλά να μην κουράζομαι πολύ.

Δεν μου είπε να μείνω στο κρεββάτι, ούτε να σταματήσω τη δουλειά, ούτε να μην παίρνω την κόρη μου αγκαλιά.

 

Βάζω την αλοιφή εδώ και μια εβδομάδα, αλλά οι πόνοι δεν έχουν σταματήσει. Εκτός από τις δουλειές του σπιτιού που σταμάτησα να κάνω, όλα τα υπόλοιπα τα κάνω όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σίγουρα πρέπει να προσέχω περισσότερο. Ήδη δεν περπατάω πια όσο πριν που πήγαινα τη μικρή βόλτα με το καρότσι μια ώρα την ημέρα, προσπαθώ να την παίρνω αγκαλιά όσο γίνεται λιγότερο και δεν κάνω τις βαριές δουλειές του σπιτιού.

 

Όμως πηγαίνω κανονικά στη δουλειά, οδηγάω, παίζω με τη μικρή, την αλλάζω, την κάνω μπάνιο και κάνω το πλύσιμο των πιάτων και των ρούχων.

 

Σε 2 εβδομάδες θα πάω πάλι στο γιατρό και αναλόγως της εξέλιξης της κατάστασης, θα λάβω και τις αντίστοιχες οδηγίες.

 

Εσύ Ξανθή είχες κάποιο παρόμοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Απορία: πώς διέγνωσε την αποκοληση πλακούντα ο γιατρός στην 6η εβδομάδα εφόσον δεν υπήρχε αιμορραγία; Φαινόταν υπερηχογραφικά; Καλά καλά δεν βλέπεις έμβρυο τότε, όχι πλακούντα! Τόσο έξω πέφτω; Και γιατί δεν σου είπε να πάρεις άδεια και να ξαπλώσεις εφόσον έχεις αποκόληση; Βρε κορίτσι, μήπως δεν κατάλαβες καλά;

Link to comment
Share on other sites

Απορία: πώς διέγνωσε την αποκοληση πλακούντα ο γιατρός στην 6η εβδομάδα εφόσον δεν υπήρχε αιμορραγία; Φαινόταν υπερηχογραφικά; Καλά καλά δεν βλέπεις έμβρυο τότε, όχι πλακούντα! Τόσο έξω πέφτω; Και γιατί δεν σου είπε να πάρεις άδεια και να ξαπλώσεις εφόσον έχεις αποκόληση; Βρε κορίτσι, μήπως δεν κατάλαβες καλά;

κι γω δε θυμάμαι καν να είδαμε καθαρά πλακούντα, τότε όλα είναι σε αρχικό στάδιο και σχηματίζονται.

Μάλιστα μας έδειξε που άρχισε να σχηματίζεται ο πλακούντας. Τώρα αν μπορούν να διαγνώσουν αποκόλληση χωρίς να βλέπουν δεν ξέρω.

Ανησυχητικό είναι πάντως που δε συνέστησε ξεκούραση, όταν έχεις αποκόλληση προσέχεις παραπάνω και δε συνεχίζεις την καθημερινότητα σου όπως πρίν," |χωρίς δουλειές σπιτιού" που είπε η κοπέλα.

Εμένα μέχρι και συστάσεις μου έκανε ότι καλύτερα συνοδηγός και όχι οδηγός (και μάλιστα να κάθομαι πίσω με ζώνη) γιατί ο οδηγός με τα πεντάλ πιέζει την περιοχή.

Και δεν είχα καμμιά αποκόλληση ούτε υποψία της, πόσο μάλλον αν είχα κάτι...!

drosoula μήπως τώρα που έιναι νωρίς να πάρεις την γνώμη και από άλλο γιατρό? Δε λέω να αλλάξεις γιατρό αλλά άλλη μια γνώμη δε βλάπτει.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά τη διάρκεια του υπερηχογραφήματος μου είπε ότι έχω αποκόλληση πλακούντα και μάλιστα μου έδειξε και το σημείο όπου φαινόταν μία σκιά σαν διαχωριστική γραμμή. Έψαξα στο ιντερνετ και διάβασα ότι υπάρχουν 2 είδη αποκόλλησης, η περιφερειακή που εμφανίζεται και αίμα και η κεντρική αποκόλληση που δεν υπάρχει αίμα ως σύμπτωμα παρά μόνο πόνοι στην κοιλιά.

 

Γι'αυτό μου έδωσε και την αλοιφή που προανέφερα και μου είπε απλά ξεκούραση.

 

Μάλιστα επειδή ο άντρας μου στενοχωρήθηκε με αυτά που του είπα (εκείνος δεν ήταν παρόν κατά την εξέταση, περίμενε έξω με τη μικρή) τον πήρε τηλέφωνο την επόμενη ημέρα και του είπε τα ίδια πράγματα.

 

Επειδή και στην 1η εγκυμοσύνη ο γιατρός μου ήταν πολύ χαλαρός, δεν μου έδωσε ποτέ ιδιαίτερες συμβουλές και οδηγίες (βέβαια τότε πήγαν όλα καλά), γι'αυτό κι εγώ έχω ανησυχία, μήπως πρέπει να προσέξω κάτι περισσότερο απ'αυτά που μου είπε.

Link to comment
Share on other sites

 

Γι'αυτό μου έδωσε και την αλοιφή που προανέφερα και μου είπε απλά ξεκούραση.

 

 

Vasclor πήρα κι εγώ προληπτικά σε όλο το πρώτο τρίμηνο κι ας μην είχα αποκόληση. Προγεστερόνη είναι, κακό δεν κάνει. Όμως ξεκούραση και εργασία δεν συμβαδίζουν. Εκτός κι αν στη δουλειά είσαι ανάσκελα και κοιτάς το ταβάνι. :mrgreen: Ξεκούραση σημαίνει ξάπλα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και στην 1η εγκυμοσύνη ο γιατρός μου ήταν πολύ χαλαρός, δεν μου έδωσε ποτέ ιδιαίτερες συμβουλές και οδηγίες (βέβαια τότε πήγαν όλα καλά), γι'αυτό κι εγώ έχω ανησυχία, μήπως πρέπει να προσέξω κάτι περισσότερο απ'αυτά που μου είπε.

Εγώ άλλαξα γιατρό ακριβώς γι΄αυτό το λόγο λίγο πρίν τον πρώτο υπέρηχο.

Θεωρούσα ότι έπρεπε (αφού έβλεπε ότι το ζητώ) να είναι πιο συμβουλευτικός και επικοινωνιακός.

Εσύ έχεις κάνει ήδη ένα παιδί μαζί του, αν εξακολουθεί να σε καλύπτει δε βλέπω το λόγο να μην τον εμπιστευτείς.

Αν είναι να μπείς στο τρυπάκι μήπως πρέπει να προσέξεις κάτι παραπάνω από όσα σου λέει και να ψάχνεσαι μόνη σου, νομίζω δεν αξίζει το άγχος και στη θέση σου θα άλλαζα γιατρό.

΅Επίσης κανείς ποτέ δεν ξέρει τί εγγυμοσύνη θα έχουμε, κάποια πράγματα οφείλουν να τα πουν έτσι κι αλλιώς, ανησυχούν δεν ανησυχούν, πάνε δε πάνε όλα καλά.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

:lol: newbie πολύ γέλασα, ωραία δουλειά θα ήταν αυτή.

 

Δεν ξέρω τι να πω, ίσως επειδή δεν έχω αίμα δεν είναι πολύ σοβαρά τα πράγματα. Και μένα μου έκανε εντύπωση πως το διέγνωσε, αφού διάβασα στο ιντερνετ ότι είναι πολύ δύσκολο να διαγνώσεις αποκόλληση πλακούντα.

 

Πάντως έχω πόνους στην κοιλιά και μερικές φορές πιο έντονους και αυτό με ανησυχεί.

 

Αλλά είτε είναι λίγο ή περισσότερο σοβαρά τα πράγματα δεν πρέπει ν προλάβουμε τα χειρότερα;

Link to comment
Share on other sites

Dimmi στην 1η εγκυμοσύνη έμεινα πολύ ευχαριστημένη κατά τη διάρκεια του τοκετού από αυτό το γιατρό, όχι ότι υπήρξε κάποια έκτακτη ανάγκη, αλλά με την ηρεμία του και την καθοδήγησή του μου ενέπνεε σιγουριά και όλα εξελίχθηκαν ήρεμα και ομαλά.

 

Είχα επιλογή μαιευτηρίου δημόσιου (Αττικό), αλλά και όποιου ιδιωτικού (Ρέα, Γαία, Λητώ, Ιασώ, Μητέρα) εγώ ήθελα να γεννήσω.

 

Οι εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου που μου έγραψε ήταν απ'όσα έχω διαβάσει πλήρεις.

 

Τον βλέπω ιδιωτικά στο ιατρείο του, αλλά είναι και στο ΙΚΑ, οπότε ότι φάρμακα ή χαρτί χρειαστώ μπορεί να μου τα γράψει.

 

Σίγουρα δεν είναι πρωτεύον το οικονομικό, μου εμπνέει εμπιστοσύνη ως επιστήμονας, απλά δεν είναι τόσο επεξηγηματικός και αυστηρός.

 

Κατά τη διάρκεια των επισκέψεων μου έλεγε ότι δεν έπρεπε να αλλάξω κάτι στη διατροφή μου, μπορούσα να συνεχίσω να κάνω δουλειές αφού ήξερε ότι είμαι παράξενη με την καθαριότητα και γενικώς δεν μου είχε κάνει ιδιαίτερες επισημάνσεις.

 

Πίστευα το ότι δεν ήταν ποτέ υπερβολικός, ότι αυτό ήταν και το σωστό για να μην πανικοβάλλομαι και να μην έχω άγχος. Απλά μετά που συζήτησα με άλλες κοπέλες μου έλεγαν ότι οι δικοί τους γιατροί ήταν πολύ πιο σχολαστικοί και αυτό κάπου με προβλημάτισε.

 

Και τώρα που παρουσιάστηκε αυτό πάλι ψύχραιμα το αντιμετωπίζει.

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά, αλλά εαν χρειαστεί σίγουρα θα πάρω δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@ drosoula: Ένα θα σου πω: Better safe than sorry! Βέβαια εσύ ξέρεις τα ορια και τις αντοχές σου. Κι εγώ ζω μια φυσιολογική ζωή και κάνω και δουλειές, αλλά προσέχω κι ας μην έχω πρόβλημα. Κι εννοείται ότι σταμάτησα να δουλεύω, μόνο και μόνο για να αποφύγω την καθημερινή οδήγηση, τα πολλά χιλιόμετρα και την ορθοστασία. Τι να πω... πρέπει να δεις αίμα δλδ για να κάτσεις σπίτι σου; Δεν μπορείς να του ζητήσεις να σου γράψει λίγες μέρες άδεια, μέχρι να περάσει η αποκόληση;

Link to comment
Share on other sites

newbie νομίζω πως έχεις δίκιο, καλύτερα να προσέξω, παρά να περιμένω τα χειρότερα. Τα όριά μου πολλές φορές τα ξεπερνάω, αλλά σ'αυτήν την περίπτωση δεν με παίρνει να κάνω παλικαριές. Ούτε πιτσιρίκα είμαι

να έχω περιθώρια για λάθη, αλλά και οποιαδήποτε άσχημη εξέλιξη θα είναι πολύ τραυματική εμπειρία.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.

Link to comment
Share on other sites

Δροσουλα μου γεια σου και απο εμενα...Με το καλο να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη..

Ειχα και εγω αποκολληση πλακουντα χωρις αιμα στην 10η εβδομαδα ομως.Ειχα παει για το κανονικο μου ραντεβου και ειδε καποια μικρη αποκολληση.Βεβαια εγω δεν ειχα καμια μα καμια ενοχληση και δεν πηρα αλοιφες ουτε χαπια...Βεβαια εκατσα 10 μερες μες το σπιτι χωρις δουλειες κ κουραση...

Προσωπικα θα σε συμβουλευα να ξεκουραστεις κ αν μπορεις να μην οδηγας, σηκωνεις την μικρη , δουλευεις...Καλυτερα να προσεχουμε για να εχουμε..

Και εγω τοτε προληπτικα και μονο εκατσα και σε καλο μου βγηκε!!!

Τωρα ειμαι στην 31 εβδομαδα κ εχω ξεθαρεψει εντελως...Εκανα τα παντα χωρις να αισθανομαι εγκυος και που κατεληξα???Την Δευτερα ειδα αιμα και μπηκα νοσοκομαιο..Το αιμα σταματησε μολις εφτασα εκει ..Με εξετασαν και ολα ηταν οκ ..Ο τραχηλος, ο πλακουντας , το μωρο ολα τελεια..Προληπτικα εκατσα 2 μερες μεσα κ τωρα ειμαι σπιτι ξαπλα, καναπες, κρεβατι για 10 μερουλες...ΟΠως ελεγα καλυτερα να προσεχεις για να εχεις!

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Εσύ Ξανθή είχες κάποιο παρόμοιο πρόβλημα;

 

 

Πριν πολλα χρονια ειχα αποκολληση και το εχασα το μωρο .Και τοτε μου ειπε ο γιατρος να προσεχω και εγω εκανα ολες της δουλιες .Τωρα ειμαι παλι εγκυος και ειμαι στο κρεβατι και βαζω και vasclor προληπτικα .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επικοινώνησα πάλι με τον γιατρό μου και τον ρώτησα εάν χρειάζεται να μείνω στο κρεββάτι για κάποιο διάστημα και μου είπε όχι, εφόσον δεν έχω δει αίμα. Μου είπε ότι η αποκόλληση είναι πολύ σοβαρό θέμα και δεν πρέπει να επιδεινωθεί, αλλά στην περίπτωσή μου οφείλεται καθαρά στον θηλασμό, τον οποίο και σταμάτησα από την ημέρα που το έμαθα.

 

Μου εξήγησε ότι κατά τις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης ο σάκος μέσα στον οποίο είναι το έμβρυο είναι κολλημένος στα τοιχώματα της μήτρας για να μπορεί να τρέφεται από τον πλακούντα και να παίρνει το απαραίτητο οξυγόνο.

Μόλις δημιουργηθεί ο ομφάλιος λώρος τότε ο σάκος αρχίζει να αιωρείται μέσα στη μήτρα.

 

Έτσι πιστεύω διέγνωσε την αποκόλληση τόσο νωρίς, αφού σάκος, μήτρα και πλακούντας θα έπρεπε να είναι ένα.

 

Με το θηλασμό η μήτρα συνεχώς συσπάται και έτσι δεν αφήνει τον πλακούντα να κολλήσει επάνω της. Αυτός μου είπε είναι καθαρά ο λόγος για την αποκόλληση και όχι η κούραση ή κάτι άλλο. Ακόμα και οι πόνοι στην κοιλιά δεν είναι εξαιτίας της αποκόλλησης.

 

Να επισημάνω ότι πρώτα με εξέτασε και διέγνωσε την αποκόλληση και μετά του είπα ότι συνεχίζω να θηλάζω το πρώτο μου παιδί.

 

Εγώ θα προσπαθήσω να ξεκουράζομαι το περισσότερο δυνατό και ελπίζω στο επόμενο ραντεβού να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ τρόμαξα με αυτά που διάβασα:?

Εμένα ο γιατρός μου βρήκε μικρή αποκόλληση, είμαι στην 7η βδομάδα, όχι πλακούντα αλλά σάκου, είδε δηλαδή λίγο αίμα στη μήτρα πάνω από το σάκο. Δεν ανησύχησε ιδιαίτερα, όχι ότι του άρεσε βέβαια. Αλλά είπε ότι είναι κάτι που το συναντούν συχνά στις αρχές:confused: Μου είπε να μην σηκώνω βάρη και να μην κάνω δουλειές αλλά να μην μείνω στο κρεβάτι και να συνεχίσω κανονικά τη δουλειά μου. Παίρνω φυσικά προγεστερόνη.

Δεν έχω δει αίμα προς το παρόν (ΕΥΤΥΧΩΣ) εκτός από κάτι καφέ μια μέρα και τότε έμεινα σπίτι για εκείνη τη μέρα.

Μου είπε μάλιστα ότι δεν παίζει ρόλο το αν θα μείνεις ξάπλα, αν δεν υπάρχει αιμορραγία. Αρκεί να μην κουράζομαι. Ξέρει το ιστορικό μου και νομίζω ότι δεν θα διακινδύνευε κάτι. Αν ήταν να πρέπει να μείνω ξάπλα θα μου το έλεγε. Τι να πω, ανησυχώ λίγο είναι η αλήθεια:?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....Είχα απολόλληση στη δευτερη εγκυμοσύνη από τις 7 εβδομάδες.Δεν είδα ποτέ αίμα αλλά ξεκινηση utrogestan για ένα διάστημα και σταματησα απο τη δουλειά για 10 μέρες. Η αλήθεια είναι οτι ειχα πονάκια, τα οποίαα έφυγαν στη συνέχεια.Μουχε πει απλά να μη κουράζομαι πολύ, ούτε κρεβάτι ούτε τίποτα.Αργότερα που σταμάτησε να φαίνεται στον υπέρηχο η αποκόλληση έκανα τα πάντα...Οσο για την οδήγηση, οδήγησα ακόμα και τη προηγούμενη μέρα πριν μπω στο νοσοκομείο για να γεννήσω και γενικά σε όλη την εγκυμοσύνη καθώς δεν είχα και άλλη επιλογή!!!!

[URL="http://tickers.cafemom.com/"][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0MbC0MFayBlwwFY0C1g,,16.png[/IMG][/URL][[URL="http://tickers.cafemom.com/"][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0MbC0MFCyBlwwFYQC0w,,34.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Προβατάκι, σου εύχομαι να ξεπεράσεις το πρόβλημά σου και να συνεχίσει η εγκυμοσύνη σου ομαλά.

 

Έχω ανησυχήσει αφού βλέπω ότι οι πιο πολλές κοπέλες το αντιμετώπισαν αλλιώς.

Αλλά θέλω να πιστεύω ότι οι γιατροί μας με το να μην προτείνουν να μείνουμε ξαπλωμένες δεν μπορεί να διακινδυνεύουν να χαθεί ή να πάθει κάτι το έμβρυο. Γι'αυτούς δεν νομίζω να είναι δύσκολο το να γράψουν μια άδεια.

 

Σίγουρα κι εγώ έχω φοβηθεί πολύ. Σκέφτομαι, μήπως το έμβρυο δεν παίρνει το κατάλληλο οξυγόνο, μήπως έτσι πάθει κάποια μόνιμη βλάβη;

 

Δεν ξέρω τι να πω. Στην 1η εγκυμοσύνη είχα άγχος και ανασφάλεια χωρίς να συντρέχει ιδιαίτερος λόγος και έλεγα ότι τώρα θα είμαι πιο χαλαρή. Αλλά μάλλον αυτό είναι αδύνατο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....Είχα απολόλληση στη δευτερη εγκυμοσύνη από τις 7 εβδομάδες.Δεν είδα ποτέ αίμα αλλά ξεκινηση utrogestan για ένα διάστημα και σταματησα απο τη δουλειά για 10 μέρες. Η αλήθεια είναι οτι ειχα πονάκια, τα οποίαα έφυγαν στη συνέχεια.Μουχε πει απλά να μη κουράζομαι πολύ, ούτε κρεβάτι ούτε τίποτα.Αργότερα που σταμάτησε να φαίνεται στον υπέρηχο η αποκόλληση έκανα τα πάντα...Οσο για την οδήγηση, οδήγησα ακόμα και τη προηγούμενη μέρα πριν μπω στο νοσοκομείο για να γεννήσω και γενικά σε όλη την εγκυμοσύνη καθώς δεν είχα και άλλη επιλογή!!!!

 

Αχ, πολύ παρήγορο αυτό!!!;) Μακάρι να είναι έτσι! Μετά από πόσο καιρό σταμάτησε να φαίνεται στον υπέρηχο;

Ελπίζω αλήθεια να μην κάνω κακό που δεν είμαι στο κρεβάτι!

Δουλειές δεν κάνω καθόλου πια εκτός κι αν ξεχαστώ και βάλω κανένα πιάτο από το πλυντήριο στο ράφι. Αλλά μάλλον πρέπει να σταματήσω γιατί τώρα που το σκέφτομαι έχει σκύψιμο και τέντωμα.

Better safe than sorry όπως είπατε και πριν!

Link to comment
Share on other sites

Προβατάκι, σου εύχομαι να ξεπεράσεις το πρόβλημά σου και να συνεχίσει η εγκυμοσύνη σου ομαλά.

 

Έχω ανησυχήσει αφού βλέπω ότι οι πιο πολλές κοπέλες το αντιμετώπισαν αλλιώς.

Αλλά θέλω να πιστεύω ότι οι γιατροί μας με το να μην προτείνουν να μείνουμε ξαπλωμένες δεν μπορεί να διακινδυνεύουν να χαθεί ή να πάθει κάτι το έμβρυο. Γι'αυτούς δεν νομίζω να είναι δύσκολο το να γράψουν μια άδεια.

 

Σίγουρα κι εγώ έχω φοβηθεί πολύ. Σκέφτομαι, μήπως το έμβρυο δεν παίρνει το κατάλληλο οξυγόνο, μήπως έτσι πάθει κάποια μόνιμη βλάβη;

 

Δεν ξέρω τι να πω. Στην 1η εγκυμοσύνη είχα άγχος και ανασφάλεια χωρίς να συντρέχει ιδιαίτερος λόγος και έλεγα ότι τώρα θα είμαι πιο χαλαρή. Αλλά μάλλον αυτό είναι αδύνατο.

 

Σ΄ευχαριστώ και ελπίζω και για σένα το ίδιο!

Ελπίζω ότι όλες θα πάμε μια χαρά! Κι εγώ αυτό πιστεύω, δεν θα διακινδύνευε ο γιατρός μου να πάθω κάτι μόνο και μόνο για να πάω δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Ntinouli κι εγώ παίρνω θάρρος από περιπτώσεις σαν τη δική σου που όλα πήγαν καλά.

 

Δυστυχώς υπάρχουν και οι άλλες περιπτώσεις που τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν το ίδιο καλά. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να προσέχουμε όσο μπορούμε περισσότερο και να ελπίζουμε για το καλύτερο.

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου, μου έδωσε κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

1-2 μήνες μετά δεν φαινόταν κάτι....Πέρασε και αίμα δεν ειδα ποτέ ευτυχώς....Πρόσεχα πολύ οσο καιρό είχα τα πονάκια.Βεβαια δεν ξαναγύρισα στη δουλειά ποτε για άλλους λόγους.Είναι περίεργο ομως....Στη πρώτη εγκυμοσύνη πήγαινα γυμναστήριο, σήκωνα βάρη,κουραζόμουν και γενικά έκανα ότι κάνει κάποια που ΔΕΝ είναι εγκυος πριν το μάθω και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα...Τη 2η φορά που πρόσεχα γιατί ήξερα οτι πιθανόν να ειμαι έγκυος από το πρώτο υπέρηχο (αυτόν που κάνεις για να ακούσεις καρδιά) φανηκε αποκόλληση.:rolleyes: Ποτέ δεν ξέρεις....

 

Προβατάκι συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!!!Δεν το ήξερα,εχω διαβάσει την ιστορία σου.Με το καλό...ότι καλύτερο σου εύχομαι!!!!!:D

[URL="http://tickers.cafemom.com/"][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0MbC0MFayBlwwFY0C1g,,16.png[/IMG][/URL][[URL="http://tickers.cafemom.com/"][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0MbC0MFCyBlwwFYQC0w,,34.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Κορίτσια πήγαμε σήμερα με τον αντρουλη μου 6η εβδομάδα, ακούσαμε καρδούλα και τρελαθηκαμε από την χαρά μας. Αλλά μας εδειξε στον υπέρηχο ένα σημείο σκούρο που ήταν σημάδι αποκόλλησης. Μας είπε 15 μέρες ξαπλα χωρίς κούραση βάρη κλπ. Μου άλλαξε vasclor και ultrogestan σε μια ενέσιμη προγεστερονη. Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία τόσο νωρίς? Να κάτσω κρεββάτι? Είναι επικίνδυνο για τα χειρότερα? Είχα μια πάλινδρομηση ίδια εβδομάδα στο παρελθόν (δεν ακούσαμε ουτε καρδούλα) και έχω αγχωθεί. Τα φώτα σας κορίτσια, σας παρακαλώ. 

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τις οδηγίες του για ξαπλα! Όλα θα πάνε καλά μην αγχώνεσαι! Πάρε την αγωγή σου και αν έχεις αμφιβολία κάνε μια επίσκεψη και σε άλλο γυναικολόγο για υπέρηχο για να συγκρίνεις απόψεις! Καλή εγκυμοσύνη!!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, eleni36 είπε:

Κορίτσια πήγαμε σήμερα με τον αντρουλη μου 6η εβδομάδα, ακούσαμε καρδούλα και τρελαθηκαμε από την χαρά μας. Αλλά μας εδειξε στον υπέρηχο ένα σημείο σκούρο που ήταν σημάδι αποκόλλησης. Μας είπε 15 μέρες ξαπλα χωρίς κούραση βάρη κλπ. Μου άλλαξε vasclor και ultrogestan σε μια ενέσιμη προγεστερονη. Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία τόσο νωρίς? Να κάτσω κρεββάτι? Είναι επικίνδυνο για τα χειρότερα? Είχα μια πάλινδρομηση ίδια εβδομάδα στο παρελθόν (δεν ακούσαμε ουτε καρδούλα) και έχω αγχωθεί. Τα φώτα σας κορίτσια, σας παρακαλώ. 

σε αυτη την εβδομαδα ειναι πολυ συχνες οι αποκολλησεις γιατι τωρα δημιουργητε ο πλακουντας κ δεν εχει δεσει καλα αλλα αν ξεκουραστεις κυριως κ μετα με τα φαρμακα δεν θα εχεις κανενα προβλημα δεν ειναι κατι ασυνιθιστο δηλαδη ξαπλα χρειαζετε. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...