kortessa

αποχη απ'λα τα γαλακτομικα. τι να τρωω?

Recommended Posts

Just now, tzenaki1982 είπε:

Εγω σε θυμαμαι που ησουν μπερδεμενη κ γενικα πωσ δεν εχετε καταληξει..

τεσπα δεν εχει νοημα..εδω να βοηθησουμε θελουμε.αν δεν το καταλαβαινεισ λυπαμαι πολυ...

Δεν νομίζω πως είπα ότι δεν θέλω, άλλωστε γι'αυτό γράφω κιόλας αλλά συγνώμη αν ήθελα να μου το παίζουν έξυπνες μαμάδες θα ρωτούσα εκεί που ήξερα.

Μπερδεμένη δεν νομίζω πως ήμουν απλά είχα θέμα με την παλιά μας παιδίατρο αλλά έχω αλλάξει, ο τωρινός μας παιδίατρος ήταν πολλά χρόνια στο νοσοκομείο μας οπότε γι'αυτό πήγα σε αυτών και δεν βγάζω συμπεράσματα από το μυαλό μου , εάν δεν θέλετε να απαντάτε και απλά να συνεχιστεί αυτό δεν είμαι πρόθυμη έχω αλλά στο κεφάλι μου από το να καυγαδιζω γενικά και δε με άγνωστες.  Δεν νομίζω πως χωρίς να είχα γνώμη από παιδίατρο μπορούσα να πάω μόνη μου σε παιδογαστρεντερολόγο , όπως είπατε θα πηγενα στον παιδίατρο η στο νοσοκομείο και από εκεί θα έπαιρνα οδηγίες όπως και τώρα. Κάτι άλλο;; 

Διαφημίσεις

Just now, Pegodou είπε:

Δεν νομίζω πως είπα ότι δεν θέλω, άλλωστε γι'αυτό γράφω κιόλας αλλά συγνώμη αν ήθελα να μου το παίζουν έξυπνες μαμάδες θα ρωτούσα εκεί που ήξερα.

Μπερδεμένη δεν νομίζω πως ήμουν απλά είχα θέμα με την παλιά μας παιδίατρο αλλά έχω αλλάξει, ο τωρινός μας παιδίατρος ήταν πολλά χρόνια στο νοσοκομείο μας οπότε γι'αυτό πήγα σε αυτών και δεν βγάζω συμπεράσματα από το μυαλό μου , εάν δεν θέλετε να απαντάτε και απλά να συνεχιστεί αυτό δεν είμαι πρόθυμη έχω αλλά στο κεφάλι μου από το να καυγαδιζω γενικά και δε με άγνωστες.  Δεν νομίζω πως χωρίς να είχα γνώμη από παιδίατρο μπορούσα να πάω μόνη μου σε παιδογαστρεντερολόγο , όπως είπατε θα πηγενα στον παιδίατρο η στο νοσοκομείο και από εκεί θα έπαιρνα οδηγίες όπως και τώρα. Κάτι άλλο;; 

Εννοειται πωσ υπαρχει κατι αλλο.....σε ολα μου τα σχολια προσεχω παρα πολυ τι λεω...εσυ ομωσ εισαι εριστικη κ επιθετικη.....μονη σου τονξεκινησεσ..κ ενω σου εξηγω εσυ το χοντραινεισ κιολασ..να προσεχεισ πωσ μιλασ..γιατι μαλλον δεν φταιει μονο η πεθερα κ η κουνιαδα..φταινε οι τροποι σου..αντε καλη συνεχεια κ περαστικα στο παιδι..

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Just now, Pegodou είπε:

Πραγματικά τι σε ρώτησα ;;; αν έχεις δείξει τις πάνες σε ρώτησα !!!και ξέρεις γιατί σε ρώτησα ; διότι σε κάποια φάση πίστευα πως η μικρή μου είχε διάρροια και είχα σκάσει όταν όμως το έδειξα στη παιδίατρο γέλαγε . Πολλές φορές δεν κάνουμε το αυτονόητο . 

Σε ότι αφορά εςενα Τώρα έβγαλες το συμπεραςμα ότι είμαστε οι έξυπνες μαμάδες και εκνευρίστηκες όμως ξερεις κάτι νομίζω ότι τα θέματα είναι αλλου τύπου κυρίως γιατί παντού βλέπεις εχθρούς , το είχες γράψει και σε πακαιοτερο ποστ αυτό με τους "έξυπνους άλλους ". 

Δεν θα σχολιάσω τις τελευταίες γραμμές του ποστ για να μην στο παίξω έξυπνη 

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

8 hours ago, Pegodou said:

Στην αρχή η πρώτη παιδίατρος είπε να της δώσω σκόνη την έδωσα την μπέμπα μόνο για 2-3 ημέρες και δεν έπινε και μετά το έκοψα. Θηλάζει μόνο και εγώ κάνω αποχή... (Μια φορά να πω κ αυτό την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν έξω και ζαλίστηκα και έφαγα κουλουράκι για να συνέλθω ( γαλακτοκομικο) )στην αρχή έκανε σε κάθε γεύμα της τώρα από την Παρασκευή κάνει 3 φορές την ημέρα το χρώμα τώρα είναι κίτρινο και τα απορροφάει η πάνα. 

Δεν ξέρω αν γίνεται να δείξω κάποια φωτογραφία .

Ούτε εγώ ξέρω αν επιτρέπεται να δείξεις φωτογραφία αν και είμαι περίεργη να δω τι εννοείς. Πάντως και εμένα η κόρη μου τέτοια κακά (κίτρινα νερουλα που τα απορροφουσε η πάνα) έκανε συνήθως μέχρι που άρχισε τις στερεες τροφές. Και την περίοδο που έκανα αποχή και πριν, δηλαδή την περίοδο που δεν έκανα. Τρεις φορές την ημέρα είναι νορμάλ σε αυτή την ηλικία όπως και το μετά από κάθε γεύμα που έκανε νωρίτερα. Πριν αρχίσει αυτή η διαρροια, που προσωπικά δεν είμαι σίγουρη ότι είναι διαρροια, οι κενωσεις του μωρού πώς ήταν? Τι διαφορά είχαν με τώρα δηλαδή? Άλλο χρώμα, άλλη υφή? Γενικά το μωρό φαίνεται να δυσφορει, έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα εκτός από τη διαρροια? Πάντως για να είναι και ο γιατρός χαλαρός πιστεύω πως είναι απλά μια από τις συνηθισμένες ευαισθησίες των πολύ μωρων και όχι διαρροια πραγματική, η διαρροια τόσον καιρό εξαντλει και αφυδατωνει και δεν θα έπρεπε να είναι τόσο χαλαρός ο γιατρός αν όντως πίστευε ότι τόσες εβδομάδες το παιδί έχει διαρροια. Μήπως απλώς τα κακά του δεν έχουν την τυπική υφή? Στα θηλαζοντα μωρά τα κακά μπορεί να έχουν πολλές διαφορετικές υφες και αποχρώσεις και όλες να είναι νορμάλ. Οκ η τυπική είναι μουσταρδι κρεμωδης με σπορακια αλλά δεν είναι έτσι για όλα τα μωρά (για το δικό μου δηλαδή δεν ήταν)

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

2 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Ούτε εγώ ξέρω αν επιτρέπεται να δείξεις φωτογραφία αν και είμαι περίεργη να δω τι εννοείς. Πάντως και εμένα η κόρη μου τέτοια κακά (κίτρινα νερουλα που τα απορροφουσε η πάνα) έκανε συνήθως μέχρι που άρχισε τις στερεες τροφές. Και την περίοδο που έκανα αποχή και πριν, δηλαδή την περίοδο που δεν έκανα. Τρεις φορές την ημέρα είναι νορμάλ σε αυτή την ηλικία όπως και το μετά από κάθε γεύμα που έκανε νωρίτερα. Πριν αρχίσει αυτή η διαρροια, που προσωπικά δεν είμαι σίγουρη ότι είναι διαρροια, οι κενωσεις του μωρού πώς ήταν? Τι διαφορά είχαν με τώρα δηλαδή? Άλλο χρώμα, άλλη υφή? Γενικά το μωρό φαίνεται να δυσφορει, έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα εκτός από τη διαρροια? Πάντως για να είναι και ο γιατρός χαλαρός πιστεύω πως είναι απλά μια από τις συνηθισμένες ευαισθησίες των πολύ μωρων και όχι διαρροια πραγματική, η διαρροια τόσον καιρό εξαντλει και αφυδατωνει και δεν θα έπρεπε να είναι τόσο χαλαρός ο γιατρός αν όντως πίστευε ότι τόσες εβδομάδες το παιδί έχει διαρροια. Μήπως απλώς τα κακά του δεν έχουν την τυπική υφή? Στα θηλαζοντα μωρά τα κακά μπορεί να έχουν πολλές διαφορετικές υφες και αποχρώσεις και όλες να είναι νορμάλ. Οκ η τυπική είναι μουσταρδι κρεμωδης με σπορακια αλλά δεν είναι έτσι για όλα τα μωρά (για το δικό μου δηλαδή δεν ήταν)

Ναι συμφωνώ πιστεύω το καθε μωράκι είναι διαφορετικό.

Τα κακάκια που έκανε δεν ήταν έτσι δλδ υπήρχαν στοιχεία πάνω στο παμπερσ ( το οποίο μου το ρωτάει κ ο γιατρός εάν υπάρχουν στοιχεία) 

Και σπορακια είχαν ήταν παχιά , αυτά τώρα είναι νερουλα με το που θα κάνει απορροφούνται .

Στην μικρή δεν βλέπω κάτι διαφορετικό δόξα τω θεώ σήμερα που ξύπνησε έκανε ελάχιστα κακά και ήταν έτσι, πριν λίγο που ξανά έκανε ήταν διαφορετικά λιγάκι πιο παχιά , ίσως να είναι αυτό που λες ότι θα είναι έτσι μέχρι να αρχίσει στερεές

Ο γιατρός δεν μας έχει πει κάτι ως τώρα και που του έδειξα τα κακά της απλά μου είπε διάρροια θα δούμε πως πάει και τα λέμε ξανά , εγώ με το που κάνει κακά τα τραβάω φωτογραφία για να του δείξω όταν θα πάμε μια εικόνα .

Να αναφέρω εάν όμως παρατήρησα την μικρή μου καμιά φορά θέλει να φάει και με το που τρώει λίγο μετά αρχίζει κ γκρινιάζει για λίγο , αλλά τρώει κανονικά και από την κοιλίτσα της ακούω σαν σταγονιτσες να πέφτουν καμιά φορά ίσως ακούγεται αστείο αυτό .

Δεν ξέρω αν έχουν σχέση με το θέμα. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα