Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποχη απ'λα τα γαλακτομικα. τι να τρωω?


Recommended Posts

Just now, Pegodou είπε:

Σε ευχαριστώ παααρα πολύ νομίζω όταν μιλάω με άλλες μαμάδες που απλά δίνουν συμβουλές και δεν σου την λένε η δεν στο παίζουν έξυπνες ανακουφιζομαι. Να πω την αλήθεια μια μου λέει τα δόντια ( επειδή είναι ανήσυχη όταν τρώει) Μια ότι έχει αλλεργίες δεν ξέρω με αυτήν τη παιδίατρο με έχει μπερδέψει.

Δηλαδή να κάνω αποχή αλλά σιγά σιγά , να ξεκινήσω από τα πιο βαριά γάλα, γιαούρτι,κρέμα γάλακτος, βούτυρα ,κασέρι ; Τι θα με συμβουλευες;; 

Ξέχασα να πω πως μας είπε να πάρουμε και γάλα το νοβακαλ υποαλεργγικο , αλλά δυστυχώς δεν πιάνει μπουκάλι αν και προσπάθησα σήμερα αλλά τίποτα. 

Aν σου είπε για αλλεργία στο γάλα και μετά σου είπε να αντικαταστήσεις το θηλασμό με ξένο, όσο ειδικό κι αν είναι, χρειάζεσαι άλλο παιδίατρο...

τουλάχιστον στο κομμάτι των διατροφικών συμβουλών !

Αν το παιδί έχει κάποιο θέμα με τα γαλακτοκομικά, δεν υπάρχει λόγος πανικού και όπως τα περιγράφεις, πρώτα πάρε δεύτερη γνώμη και μετά ασχολήσου με εξετάσεις. Απλά ξεκινάς με αποχή από γάλα, τυριά, γιαούρτι, σόγια, μοσχάρι, για κάτι σαν 10-15 μέρες. Αν δεις αλλαγή στο παιδί, συνεχίζεις και μετά από κανένα μήνα δοκιμάζεις να ξαναρχίσεις να τρως, για αρχή μοσχάρι, αν δεν πειράξει μετά τυρί ή γιαούρτι σε μικρές ποσότητες και τελευταίο το γάλα. Αν δεις αντίδραση σε κάτι, ξανασταματάς, και δοκιμάζεις πάλι μετά από κανένα μήνα κοκ.  Αν με την αποχή, δε δεις αλλαγή στο παιδί, ξαναρχίζεις να τρως κανονικά. Σε αυτό το διάστημα, εννοείται ότι εφόσον θηλάζεις δεν δίνεις σταγόνα ξένο, κανενός είδους, αλλιώς πάει χαμένη η προσπάθειά σου και δε θα βγάλεις συμπέρασμα. Το ίδιο και όταν φάει στερεά, αν εσύ είσαι σε δίαιτα, καθυστερείς τα γαλακτοκομικά και στο μωρό, και ειδικά το γάλα, πρώτα να τρώει άνετα γιαούρτι, να αποθηλάσει όποτε γίνει αυτό, και μετά του δίνεις γάλα που δεν είναι δικό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vicky86 said:

Παρεθεσα της μαριποζ γτ τα λεει μια χαρα. Η μαγιερ ειναι καλο να γινει, αν βγει καθαρη πιθανον τα καθαρα γαλακτοκομικα να πρεπει να κοπουν η να μειωθουν εστω

Γαλα, γιαουρτι, τυρι κ βλεπεις

Αυτο με το μια μερα μετα δ νομιζω οτι ισχυει, γτ μπορει να φας κτ κ να φανει 2-3μερες μετα, η επι μια βδομαδα να εχει ενοχληση απο κτ που εφαγες μια φορα

Αν σε προβληματιζει ο παιδιατρος μια δευτερη γνωμη δ βλαπτει. Σε σοβαρη αλλεργια θα ειχες κ αλλα συμπτωματα

Γαλα γτ σας εδωσε σκονη; δ θηλαζεις; 

Α τωρα το ειδα με το γαλα σκονη. Συγγνωμη δεν το ειχα προσεξει. Ποσο θηλαζει κα ποσο σκονη πινει? Γιατι αν πινει σκονη αρκετο ισως τοτε να μην επρεπε να ειναι ρευστα τα κακα. Συγγνωμη αλλα δεν το ειδα νωριτερα αυτο. Στα αποκλειστικα θηλαζοντα ειναι νορμαλ να ειναι ρευστα τα κακα, αμα πινει και σκονη ειναι κατι που δεν το ξερω. Για πες μας Pegodou

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Παρεθεσα της μαριποζ γτ τα λεει μια χαρα. Η μαγιερ ειναι καλο να γινει, αν βγει καθαρη πιθανον τα καθαρα γαλακτοκομικα να πρεπει να κοπουν η να μειωθουν εστω

Γαλα, γιαουρτι, τυρι κ βλεπεις

Αυτο με το μια μερα μετα δ νομιζω οτι ισχυει, γτ μπορει να φας κτ κ να φανει 2-3μερες μετα, η επι μια βδομαδα να εχει ενοχληση απο κτ που εφαγες μια φορα

Αν σε προβληματιζει ο παιδιατρος μια δευτερη γνωμη δ βλαπτει. Σε σοβαρη αλλεργια θα ειχες κ αλλα συμπτωματα

Γαλα γτ σας εδωσε σκονη; δ θηλαζεις; 

Πράγματι, οι πρωτεϊνες του γάλακτος μένουν και 10 και βάλε μέρες, δεν περιμένεις να δεις κάτι σε μία μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Κοριτσια γεια σασ..κ εμεισ ειχαμε αλλεργια κ ευτυχωσ την ξεπερασαμε..

Γενικα οι πανεσ σ αυτη την ηλικια ειναι υδαρεισ..αν ομωσ οι δικεσ σασ ειναι διαρροικεσ  σασ τοτε μπορει να παιζει κ γαστρεντεριτιδα..επισησ η γαστρεντεριτιδα μπορει να κανει κ λθγξ αιματακι...καμμια φορα ευθυνονται κ τα εμβολια κ ασ μην το παραδεχονται οι παιδιατροι..εμασ πχ το ποσιμο για τον ροταροιο μασ εκανε αιμα..

Τεσπα..θελω να πω πωσ υπαρχουν πολλεσ αιτιεσ για το αιματακι που ειδεσ..κ αν δεν εχεισ αλλα συμπτωματα οπωσ βλεννεσ κολικουσ..στασιμοτητα αναπτυξησ..νομιζω οωσ τζαμπα θα αρχισεισ αποχη..προσεξε λιγο την διατροφη σου κ περιμενε να βγουν οι εξετασεισ..

Ευχομαι να μην ειναι τιποτα...αλλα κ αλλεργια να διαπιστωθει να μην φοβηθεισ..κ στο λεω εγω που εκανα αυστηρη αποχη απο τον 2ο μηνα εωσ τον 12ο..

Ασ βγουν τα αποτελεσματα κ ξαναμιλαμε..

Κ κατι τελευταιο..Για μενα αν θηλαζεισ αυτοσ ειναο ο καλυτεροσ τροποσ για να νικησεισ την αλλεργια..

Ευχομαι περαστικα

Πολυ σωστα κ αυτα

Στα θηλαζοντα τα κακα ειναι υγρα, κ στα δυο μου παιδια ετυχε να τα απορροφα η πανα καποιες φορες

Πχ στην κορη μου λογω της υπερπαραγωγης κ της λακτοζης δλδ τον πρωτο καιρο

Ο μικρος ηταν στο αλλο ακρο με κακα μια φορα στις 5μερες,καποιες φορες αν ετρωγε πολυ απο κτ που μπορει σε νορμαλ ποσοτητα να μην τον πειραζε, εκανε ετσι

Κ σε περιπτωση δοντιων, εμβολιου, ασθενειας(οπως κ για το ποσιμο το εχω ξαναδιαβασει) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Πολυ σωστα κ αυτα

Στα θηλαζοντα τα κακα ειναι υγρα, κ στα δυο μου παιδια ετυχε να τα απορροφα η πανα καποιες φορες

Πχ στην κορη μου λογω της υπερπαραγωγης κ της λακτοζης δλδ τον πρωτο καιρο

Ο μικρος ηταν στο αλλο ακρο με κακα μια φορα στις 5μερες,καποιες φορες αν ετρωγε πολυ απο κτ που μπορει σε νορμαλ ποσοτητα να μην τον πειραζε, εκανε ετσι

Κ σε περιπτωση δοντιων, εμβολιου, ασθενειας(οπως κ για το ποσιμο το εχω ξαναδιαβασει) 

Το ποσιμο ( rotarix αν θυμαμαι σωστα) η παιδογαστρεντεροκογσο που μασ ανελαβε μετεπειτα μασ απαγορευσε να παρουμε τη 2η κ 3η δοση..μασ ειπε πωσ ειναι πολυ καλο  εμβολιο..αλλα πολυ βαρυ..κ εχει τετοιεσ αντιδρασεισ..

Το θεμα ειναι να ξεχωρισει αν ειναι υδαρη..η ειναι διαρροια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Παρεθεσα της μαριποζ γτ τα λεει μια χαρα. Η μαγιερ ειναι καλο να γινει, αν βγει καθαρη πιθανον τα καθαρα γαλακτοκομικα να πρεπει να κοπουν η να μειωθουν εστω

Γαλα, γιαουρτι, τυρι κ βλεπεις

Αυτο με το μια μερα μετα δ νομιζω οτι ισχυει, γτ μπορει να φας κτ κ να φανει 2-3μερες μετα, η επι μια βδομαδα να εχει ενοχληση απο κτ που εφαγες μια φορα

Αν σε προβληματιζει ο παιδιατρος μια δευτερη γνωμη δ βλαπτει. Σε σοβαρη αλλεργια θα ειχες κ αλλα συμπτωματα

Γαλα γτ σας εδωσε σκονη; δ θηλαζεις; 

Ναι θηλάζω , απλά είπα για να μην ταλαιπωρείται το μωρό και εγώ κύριος γιατί δεν έχω την ψυχολογία να θηλάσω ( έχω κάποια θέματα στο σπίτι και νιώθω χάλια) το κάνω από "αγγαρεία" γτ δεν μπορώ να της δώσω μπουκαλι . 

Αφού με το που πεινάει θέλω να βάλω τα κλάματα, τρώει ρεβετε και ξανά και ξανά αυτό αν δεν την αφήσω θα μας πάρει ως το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Pegodou είπε:

Ναι θηλάζω , απλά είπα για να μην ταλαιπωρείται το μωρό και εγώ κύριος γιατί δεν έχω την ψυχολογία να θηλάσω ( έχω κάποια θέματα στο σπίτι και νιώθω χάλια) το κάνω από "αγγαρεία" γτ δεν μπορώ να της δώσω μπουκαλι . 

Αφού με το που πεινάει θέλω να βάλω τα κλάματα, τρώει ρεβετε και ξανά και ξανά αυτό αν δεν την αφήσω θα μας πάρει ως το βράδυ.

Τα μωρακια ετσι κανουν...κ εμεισ ημασταν ολη την ωρα αγκαλια..με το στηθοσ στο στομα..απειρεσ φορεσ ειπα θα τα παρατησω..κ αλλεσ τοσεσ το μετανιωσα γιατι ειχαμε κ το προβλημα με το εντερο κ ηθελα να τρωει μητρικο..την εβλεπα να μεγαλωνει απο το γαλα μου κ ημουν περηφανη στο τελοσ!!!

Βεβαια εγω δεν ειχα τα δικα σογ θεματα..ειχα σκαμπανεβασματα λογο λοχειασ αλλα σε φυσιολογικα πλαισια που μπορουσα να ανταπεξελθω..

Για μενα εχει μεγαλη σημασια να ειναι κ η μαμα καλα..γιατι ετσι θα ειναι κ το μωρο..αν δεν αντεχεισ να θηλασεισ θα βρεισ γαλα ειδικο..εχει τοσα!!

Απλα με.μια μονο πανα με.λιγο αιματακι δεν μπιρεισ να εισαι σιγουρη για αλλεργια..εγω εκει κολλαω ακομη..θα ειχατε βλεννεσ σιγουρα..κολικουσ..αερια..γκρινια..( εμεισ δερματικα θεματα κ στασιμοτητα αναπτυξησ δεν ειχαμε παντωσ..)

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Τα μωρακια ετσι κανουν...κ εμεισ ημασταν ολη την ωρα αγκαλια..με το στηθοσ στο στομα..απειρεσ φορεσ ειπα θα τα παρατησω..κ αλλεσ τοσεσ το μετανιωσα γιατι ειχαμε κ το προβλημα με το εντερο κ ηθελα να τρωει μητρικο..την εβλεπα να μεγαλωνει απο το γαλα μου κ ημουν περηφανη στο τελοσ!!!

Βεβαια εγω δεν ειχα τα δικα σογ θεματα..ειχα σκαμπανεβασματα λογο λοχειασ αλλα σε φυσιολογικα πλαισια που μπορουσα να ανταπεξελθω..

Για μενα εχει μεγαλη σημασια να ειναι κ η μαμα καλα..γιατι ετσι θα ειναι κ το μωρο..αν δεν αντεχεισ να θηλασεισ θα βρεισ γαλα ειδικο..εχει τοσα!!

Απλα με.μια μονο πανα με.λιγο αιματακι δεν μπιρεισ να εισαι σιγουρη για αλλεργια..εγω εκει κολλαω ακομη..θα ειχατε βλεννεσ σιγουρα..κολικουσ..αερια..γκρινια..( εμεισ δερματικα θεματα κ στασιμοτητα αναπτυξησ δεν ειχαμε παντωσ..)

Είχαμε κολλικους την εδεινα κάτι σταγόνες ηρέμησε, είχα δει στο 2ο μήνα της βλενες. Με αίμα και η παιδίατρος μου είπε θα την πείραξε κάτι που έφαγες χθες την άλλη μέρα δεν είχε κάτι οπότε μου λέει αυτό ήταν την πείραξε κάτι που εφαγες.

Ειμαι πρωτάρα μαμά και εγώ την πεθερά μου και την κόρη της πάνω στο κεφάλι μου και τα έχω παίξει η ανιψιά του άντρα μου έχει αλλεργίες σε πολλά τρόφιμα και σονι και καλά να έχει και το παιδί μας ότι αλλεργία η αρρώστια πρέπει να την έχει και πραγματικά τα έχω παίξει , τώρα βάζει το χεράκι στο στόμα και μου λένε θα γίνει ατροφικο η αν η μικρή κάθεται κ χαζεύει ήσυχα γιατί το κάνει είναι ήσυχη γενικά και μου λένε ότι κάποιο πρόβλημα θα έχει το παιδί...άντε μετά να έχω ψυχολογία... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pegodou είπε:

Είχαμε κολλικους την εδεινα κάτι σταγόνες ηρέμησε, είχα δει στο 2ο μήνα της βλενες. Με αίμα και η παιδίατρος μου είπε θα την πείραξε κάτι που έφαγες χθες την άλλη μέρα δεν είχε κάτι οπότε μου λέει αυτό ήταν την πείραξε κάτι που εφαγες.

Ειμαι πρωτάρα μαμά και εγώ την πεθερά μου και την κόρη της πάνω στο κεφάλι μου και τα έχω παίξει η ανιψιά του άντρα μου έχει αλλεργίες σε πολλά τρόφιμα και σονι και καλά να έχει και το παιδί μας ότι αλλεργία η αρρώστια πρέπει να την έχει και πραγματικά τα έχω παίξει , τώρα βάζει το χεράκι στο στόμα και μου λένε θα γίνει ατροφικο η αν η μικρή κάθεται κ χαζεύει ήσυχα γιατί το κάνει είναι ήσυχη γενικά και μου λένε ότι κάποιο πρόβλημα θα έχει το παιδί...άντε μετά να έχω ψυχολογία... 

Αχ κλεισε τα αυτια κ μην ακουσ..τοσα ξερουν τοσα λενε...

Να μην σε επηρεαζουν αυτα που λενε..εσυ να κοιτασ το μωρο σου..ο γιατροσ θα σε κατευθυνει σωστα..

Οσο για το χερακι στο στομα ειναι αναπτυξιακο σταδιο..να χαιρεσαι που επεξεργαζεται το σωμα του..αναπτυσσςται σωστα

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Αχ κλεισε τα αυτια κ μην ακουσ..τοσα ξερουν τοσα λενε...

Να μην σε επηρεαζουν αυτα που λενε..εσυ να κοιτασ το μωρο σου..ο γιατροσ θα σε κατευθυνει σωστα..

Οσο για το χερακι στο στομα ειναι αναπτυξιακο σταδιο..να χαιρεσαι που επεξεργαζεται το σωμα του..αναπτυσσςται σωστα

Με έχουν τρομάξει με το παραμικρό ότι καινούργιο κάνει το μωράκι μου εγώ δεν ξέρω αν χαρώ η όχι πραγματικά και γι'αυτό η ψυχολογία μου έχει πέσει δεν μου πάει να θηλάσω άλλο αλλά το θέλω αφού βλέπω το μωρό μου χαρούμενο αλλά όπως είπα πλέον θέλει να φάει και εγώ κλαίω δεν θέλω... Ξέρω ότι ίσως είναι ορμονικό όλο αυτό έχω και πεθερά και κουνιάδα και αυτά μαζί με κάνουν τόσο άσχημα ψυχολογικά . 

Δευτέρα θα πάρουμε τηλέφωνο για ραντεβού σε μικροβιολογικό ( απεργούν στην πόλη μου γι'αυτό Δευτέρα) για την εξέταση Μαγιερ και βλέπουμε .

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pegodou είπε:

Με έχουν τρομάξει με το παραμικρό ότι καινούργιο κάνει το μωράκι μου εγώ δεν ξέρω αν χαρώ η όχι πραγματικά και γι'αυτό η ψυχολογία μου έχει πέσει δεν μου πάει να θηλάσω άλλο αλλά το θέλω αφού βλέπω το μωρό μου χαρούμενο αλλά όπως είπα πλέον θέλει να φάει και εγώ κλαίω δεν θέλω... Ξέρω ότι ίσως είναι ορμονικό όλο αυτό έχω και πεθερά και κουνιάδα και αυτά μαζί με κάνουν τόσο άσχημα ψυχολογικά . 

Δευτέρα θα πάρουμε τηλέφωνο για ραντεβού σε μικροβιολογικό ( απεργούν στην πόλη μου γι'αυτό Δευτέρα) για την εξέταση Μαγιερ και βλέπουμε .

 

Να μιλησεισ στον αντρα σου

.κ εγω ειχα ευαισθησιεσ πολλεσ τοτε..κ μπορει ακομη κ το παραμικρο να με ενοχλουσε...μεγαλοποιουσα τα παντα καποιεσ φορεσ..εισαι πιο ευαισθητη αυτη τη περιοδο..το θεμα ειναι πωσ με * καταλαβαινε* οσο μπορουσε ο αντρασ μου..

Αφου εσυ δεν αισθανεσαι καλα με το να ανακατευονται οι συγγενεισ σασ να του πεισ να ειναι πιο τυπικεσ απο δω κ περα..

Να μην φοβασαι..ολεσ με το 1ο μασ ετσι ειμαστε..αφχωνομαστε με το παραμικρο

.

Κ εδω απεργια εχουν τα μικροβιολογικα

.παντωσ ειναι.καλο που δεν βλεπεισ αιματακι με γυμνο ματι..ισωσ να μην εχει καν..αλλα κ να εχει..δεν ειναι τιποτα..θα σου πουμε κ εμεισ τι τρωγαμε για να μην αγχωνεσαι

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , tzenaki1982 είπε:

Να μιλησεισ στον αντρα σου

.κ εγω ειχα ευαισθησιεσ πολλεσ τοτε..κ μπορει ακομη κ το παραμικρο να με ενοχλουσε...μεγαλοποιουσα τα παντα καποιεσ φορεσ..εισαι πιο ευαισθητη αυτη τη περιοδο..το θεμα ειναι πωσ με * καταλαβαινε* οσο μπορουσε ο αντρασ μου..

Αφου εσυ δεν αισθανεσαι καλα με το να ανακατευονται οι συγγενεισ σασ να του πεισ να ειναι πιο τυπικεσ απο δω κ περα..

Να μην φοβασαι..ολεσ με το 1ο μασ ετσι ειμαστε..αφχωνομαστε με το παραμικρο

.

Κ εδω απεργια εχουν τα μικροβιολογικα

.παντωσ ειναι.καλο που δεν βλεπεισ αιματακι με γυμνο ματι..ισωσ να μην εχει καν..αλλα κ να εχει..δεν ειναι τιποτα..θα σου πουμε κ εμεισ τι τρωγαμε για να μην αγχωνεσαι

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Είχαμε κολλικους την εδεινα κάτι σταγόνες ηρέμησε, είχα δει στο 2ο μήνα της βλενες. Με αίμα και η παιδίατρος μου είπε θα την πείραξε κάτι που έφαγες χθες την άλλη μέρα δεν είχε κάτι οπότε μου λέει αυτό ήταν την πείραξε κάτι που εφαγες.

Ειμαι πρωτάρα μαμά και εγώ την πεθερά μου και την κόρη της πάνω στο κεφάλι μου και τα έχω παίξει η ανιψιά του άντρα μου έχει αλλεργίες σε πολλά τρόφιμα και σονι και καλά να έχει και το παιδί μας ότι αλλεργία η αρρώστια πρέπει να την έχει και πραγματικά τα έχω παίξει , τώρα βάζει το χεράκι στο στόμα και μου λένε θα γίνει ατροφικο η αν η μικρή κάθεται κ χαζεύει ήσυχα γιατί το κάνει είναι ήσυχη γενικά και μου λένε ότι κάποιο πρόβλημα θα έχει το παιδί...άντε μετά να έχω ψυχολογία... 

Ναι αλλα δ θα τρελαθεις εσυ λογω αυτων

Ειναι δυνατον που βαζει το μωρο στο στομα το χερι να γινει ατροφικο; 

Απλα κλεινεις αυτια, ακους το ενστικτο σου κ κανεις ο, τι ειναι καλυτερο για σενα κ το μωρο σου

Ακομη κ σε αλλεργια θα σε βοηθησει ο θηλασμος

Τωρα αν γενικα δ θες να θηλασεις, θα βρειτε γαλα να σας κανει

Μπορεις να μιλησεις τηλ με αλκυονη για τον θηλασμο, κ φαιναρετη κ για θηλασμο, αλλα κ για υποστηριξη ψυχολογικη

Μην αφηνεις κανεναν να σου χαλαει τις πρωτες στιγμες με το μωρο σου.ακομη κ ο θηλασμος, αν θες να το προσπαθησεις, γτ να το στερηθειτε λογω αλλων

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

Ναι αλλα δ θα τρελαθεις εσυ λογω αυτων

Ειναι δυνατον που βαζει το μωρο στο στομα το χερι να γινει ατροφικο; 

Απλα κλεινεις αυτια, ακους το ενστικτο σου κ κανεις ο, τι ειναι καλυτερο για σενα κ το μωρο σου

Ακομη κ σε αλλεργια θα σε βοηθησει ο θηλασμος

Τωρα αν γενικα δ θες να θηλασεις, θα βρειτε γαλα να σας κανει

Μπορεις να μιλησεις τηλ με αλκυονη για τον θηλασμο, κ φαιναρετη κ για θηλασμο, αλλα κ για υποστηριξη ψυχολογικη

Μην αφηνεις κανεναν να σου χαλαει τις πρωτες στιγμες με το μωρο σου.ακομη κ ο θηλασμος, αν θες να το προσπαθησεις, γτ να το στερηθειτε λογω αλλων

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ κορίτσι μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπαν για το χέρι είναι απαράδεκτο, τα μωρά σε αυτή την ηλικία αρχίζουν να ανακαλύπτουν τα χέρια τους και αρχίζουν να βάζουν πράγματα στόμα, με πρώτο και καλύτερο το χέρι που το έχουν και ευκαιρο. Επίσης το κάνουν για self-soothing που λένε οι Άγγλοι, δηλαδή για να παρηγορηθουν και να ηρεμησουν. Σε αυτή την ηλικία τα μωρά αρχίζουν να μαθαίνουν να μπορούν λίγο και μόνα τους να "παρηγορηθουν". Θυμάμαι η δική μου 3 μηνών μετά το εμβόλιο μπουκωσε το μεγάλο δάχτυλο Κ καθόταν έτσι για να ξεπεράσει το κλάμα το καλό μου. Σταμάτησε μόνη της το πιπιλισμα σε ηλικία 7 μηνών περίπου. Και το άλλο που σου λένε ότι το παιδί έχει πρόβλημα που είναι ήσυχο είναι επίσης απαράδεκτο, μα καλά επίτηδες το κάνουν;; Κλείσε τα αυτιά σου κοπέλα μου και απόλαυσε το μωράκι σου, κρίμα είναι να το χάνεις. Αν μπορείς να θηλασεις καντο πάντως βοηθάει και στο δέσιμο με το μωρό και μπορεί να σε βοηθήσει με το άγχος. Αν όχι δεν χάλασε ο κόσμος αλλά να είναι δική σου απόφαση όχι επειδή σε έχουν τσακίσει οι φάρμακογλωσσες. Ξέρω σε τι ευαίσθητη φάση είσαι τώρα αλλά κάποιος πρέπει να τους κόψει τα πολλά πολλά αλλιώς θα ακούς συνέχεια τις βλακειες τους και δεν θα μπορείς να χαρείς το παιδί σου. Ελπίζω να έχεις κάποιον άνθρωπο να σε βοηθήσει και να τους πει να είναι πιο τυπικες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, maripoz είπε:

Αυτό που σου είπαν για το χέρι είναι απαράδεκτο, τα μωρά σε αυτή την ηλικία αρχίζουν να ανακαλύπτουν τα χέρια τους και αρχίζουν να βάζουν πράγματα στόμα, με πρώτο και καλύτερο το χέρι που το έχουν και ευκαιρο. Επίσης το κάνουν για self-soothing που λένε οι Άγγλοι, δηλαδή για να παρηγορηθουν και να ηρεμησουν. Σε αυτή την ηλικία τα μωρά αρχίζουν να μαθαίνουν να μπορούν λίγο και μόνα τους να "παρηγορηθουν". Θυμάμαι η δική μου 3 μηνών μετά το εμβόλιο μπουκωσε το μεγάλο δάχτυλο Κ καθόταν έτσι για να ξεπεράσει το κλάμα το καλό μου. Σταμάτησε μόνη της το πιπιλισμα σε ηλικία 7 μηνών περίπου. Και το άλλο που σου λένε ότι το παιδί έχει πρόβλημα που είναι ήσυχο είναι επίσης απαράδεκτο, μα καλά επίτηδες το κάνουν;; Κλείσε τα αυτιά σου κοπέλα μου και απόλαυσε το μωράκι σου, κρίμα είναι να το χάνεις. Αν μπορείς να θηλασεις καντο πάντως βοηθάει και στο δέσιμο με το μωρό και μπορεί να σε βοηθήσει με το άγχος. Αν όχι δεν χάλασε ο κόσμος αλλά να είναι δική σου απόφαση όχι επειδή σε έχουν τσακίσει οι φάρμακογλωσσες. Ξέρω σε τι ευαίσθητη φάση είσαι τώρα αλλά κάποιος πρέπει να τους κόψει τα πολλά πολλά αλλιώς θα ακούς συνέχεια τις βλακειες τους και δεν θα μπορείς να χαρείς το παιδί σου. Ελπίζω να έχεις κάποιον άνθρωπο να σε βοηθήσει και να τους πει να είναι πιο τυπικες 

Σε ευχαριστώ και εσένα καλή μου , κορίτσια να ξέρατε πόσο με έχετε κάνει να νιώθω ήρεμη , θα απεχω μέχρι την εξέταση από τα γαλακτοκομικά, αν κ χθες έδωσα το νοβακαλ υποαλλεργικο το ήπιε στο 2 γεύμα της απλά έβγαλε πάνω στο τάισμα, ρεβοταν και πιο πολλές φορές δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία. 

Παρεμπιπτόντως αυτό που λέτε με την παρηγοριά το έχω καταλάβει γιατί η μικρή μου όταν θέλει να αεριστει η να κάνει κακά και δεν μπορεί ενώ ζορίζεται βάζει το χέρι στο στόμα η θέλει λίγο να φάει αν τα κάνει σταματάει το φαγητό της και ηρεμεί.. τώρα ξυπνήσαμε για φαγητό και ήθελε να αεριστει ήταν ανήσυχη .....

Link to comment
Share on other sites

@Pegodou για να μη βλαστημάς μια ζωή, ή τουλάχιστον σε όλη την παιδική ηλικία του παιδιού σου, αντιμετώπισε το πραγματικό πρόβλημα και όχι άσχετα θέματα. Δεν ακούγεται σαν το πρόβλημά σου να είναι η διατροφή του μωρού, αλλά η σχέση με τα πεθερικά. Που θα συνεχιστεί και μέσα στα χρόνια, από το αν το παιδί έπρεπε ή δεν έπρεπε να φάει παγωτό, να πάρει βάρος, να διαβάσει περισσότερο, να βάψει τα νύχια του και δεν ξέρω τι άλλο όσο μεγαλώνει. Ή εσύ θα καταλήξεις στον ψυχίατρο, ή θα πρέπει να βρεις τρόπο αντιμετώπισης. Θες να αγνοείς τα πεθερικά, να σου λένε το παιδί υποφέρει και να απαντάς "έφαγα μία καταπληκτική μπουγάτσα χτες, το ξέρετε το τάδε μαγαζί", θες να τους κόψεις την καλημέρα, να τους διαολοστείλεις; Πάντως να έχεις μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι σου να κρίνει πώς μεγαλώνεις το παιδί σου και να προσπαθείς να βγάλεις άκρη, δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

@Pegodou για να μη βλαστημάς μια ζωή, ή τουλάχιστον σε όλη την παιδική ηλικία του παιδιού σου, αντιμετώπισε το πραγματικό πρόβλημα και όχι άσχετα θέματα. Δεν ακούγεται σαν το πρόβλημά σου να είναι η διατροφή του μωρού, αλλά η σχέση με τα πεθερικά. Που θα συνεχιστεί και μέσα στα χρόνια, από το αν το παιδί έπρεπε ή δεν έπρεπε να φάει παγωτό, να πάρει βάρος, να διαβάσει περισσότερο, να βάψει τα νύχια του και δεν ξέρω τι άλλο όσο μεγαλώνει. Ή εσύ θα καταλήξεις στον ψυχίατρο, ή θα πρέπει να βρεις τρόπο αντιμετώπισης. Θες να αγνοείς τα πεθερικά, να σου λένε το παιδί υποφέρει και να απαντάς "έφαγα μία καταπληκτική μπουγάτσα χτες, το ξέρετε το τάδε μαγαζί", θες να τους κόψεις την καλημέρα, να τους διαολοστείλεις; Πάντως να έχεις μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι σου να κρίνει πώς μεγαλώνεις το παιδί σου και να προσπαθείς να βγάλεις άκρη, δεν γίνεται.

Έχεις απόλυτο δίκαιο έχουμε ξανά μιλήσει....

Με αγχόνη το μωρό και επιρεαζομαι από αυτά που μου λένε και έτσι το άγχος μου γίνετε μεγαλύτερο

Και χάνω το μπουσουλα μετά. 

Να ρωτήσω κάτι σαν πιο έμπειρες; 

Η παιδίατρος είπε να της δώσω γάλα ξένο και να θηλάζω μικτή διατροφή για να χαλαρώσω λόγο μέσα μου , της δίνω από χθες το νοβακαλ ΧΑ χθες όλα καλά αλλά σήμερα ήταν γκρινιάρα έκλαιγε με βοή μετά το γάλα και ρεβοταν συχνά , όταν έπινε το γάλα μετά από λίγο το έβγαζε , μήπως δεν της κάθεται καλά;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pegodou είπε:

Έχεις απόλυτο δίκαιο έχουμε ξανά μιλήσει....

Με αγχόνη το μωρό και επιρεαζομαι από αυτά που μου λένε και έτσι το άγχος μου γίνετε μεγαλύτερο

Και χάνω το μπουσουλα μετά. 

Να ρωτήσω κάτι σαν πιο έμπειρες; 

Η παιδίατρος είπε να της δώσω γάλα ξένο και να θηλάζω μικτή διατροφή για να χαλαρώσω λόγο μέσα μου , της δίνω από χθες το νοβακαλ ΧΑ χθες όλα καλά αλλά σήμερα ήταν γκρινιάρα έκλαιγε με βοή μετά το γάλα και ρεβοταν συχνά , όταν έπινε το γάλα μετά από λίγο το έβγαζε , μήπως δεν της κάθεται καλά;; 

 

Καμία μάνα ποτέ δε χαλάρωσε με τη μικτή διατροφή από όσες γνωρίζω. Απλά σου κόβεται το γάλα και έχεις και τις τύψεις αν ήθελες να θηλάσεις, ή παρατείνεις μία ταλαιπωρία χωρίς λόγο αν το έχεις πάρει απόφαση ότι δεν μπορείς ή δε θες να θηλάσεις (που ναι, είναι απόλυτα σεβαστό, αν πράγματι εσύ αυτό θέλεις).

Συν ότι στην περίπτωσή σου έχεις όλο το πακέτο των προβλημάτων, επί δύο, δηλαδή και δική σου διατροφή θα προσέχεις, και το γάλα θα ψάχνεις να βρεις γιατί ενοχλεί το μωρό. 

Αν θες να αποθηλάσεις, το πακέτο μέχρι να βρεις γάλα που κάνει στο μωρό, είναι αναπόφευκτο. Θα θέλεις πειραματισμό και θα έχετε ταλαιπωρία. Αλλά τελικά φυσικά και θα βρείτε κάτι που να ταιριάζει στο μωρό.

Αν θες να συνεχίσεις να θηλάσεις, με τα προβλήματα που έχετε, μη μπλέκεις και το ξένο, δε θα βγάλεις άκρη με το συνδυασμό δίαιτας δικής σου και ξένου γάλακτος, θα είναι διπλή η ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pegodou said:

Έχεις απόλυτο δίκαιο έχουμε ξανά μιλήσει....

Με αγχόνη το μωρό και επιρεαζομαι από αυτά που μου λένε και έτσι το άγχος μου γίνετε μεγαλύτερο

Και χάνω το μπουσουλα μετά. 

Να ρωτήσω κάτι σαν πιο έμπειρες; 

Η παιδίατρος είπε να της δώσω γάλα ξένο και να θηλάζω μικτή διατροφή για να χαλαρώσω λόγο μέσα μου , της δίνω από χθες το νοβακαλ ΧΑ χθες όλα καλά αλλά σήμερα ήταν γκρινιάρα έκλαιγε με βοή μετά το γάλα και ρεβοταν συχνά , όταν έπινε το γάλα μετά από λίγο το έβγαζε , μήπως δεν της κάθεται καλά;; 

Η αλήθεια είναι πως γάλα σκόνη ευπεπτο όσο το μητρικό δεν υπάρχει, ειδικά για μωράκι που έχει συνηθίσει στο μητρικό το γάλα σκόνη πέφτει βαρύ. Οπότε σίγουρα δεν της κάθεται καλά όπως το μητρικο, από αυτά που λες δηλαδή ότι το βγάζει κλπ είναι σαφές ότι δεν της κάθεται καλά. Αν σε βοηθάει να χαλάρωσεις οκ το καταλαβαίνω να της δίνεις συμπλήρωμα. Αλλά μήπως τελικά το ότι το μωρό δεν αντιδρά καλά στο γάλα αυτό σου δημιουργεί επιπλέον έννοια? Πρέπει να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις λίγο και να καταλάβεις τι σου προκαλεί άγχος. Είναι σημαντικό για εσένα και το μωρό σου που σε χρειάζεται να μπορείς να δεις τα πράγματα ξεκάθαρα και να μην τα βάζεις όλα μαζί γιατί μπερδεύεσαι. Εύχομαι σύντομα να είσαι καλύτερα και εσύ και το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2019 at 1:05 ΠΜ, maripoz είπε:

Εννοουμε συστηματικα αιμα στα κακα, εντονη παλινδρομηση (μπορει κ κρυφη η παλινδρομηση, δηλαδη να μην κανει εμετό, αλλα θα ειναι σαν να πνιγεται το μωρο), εκζεμα, δερματικα προβληματα. Παιρνε συμπληρωμα βιταμινη D αν κοψεις γαλακτοκομικα, μην καταρρευσεις. Στειλε μας πώς τα πατε και κανε κουραγιο με την διαιτα ξερω οτι ειναι εκνευριστικο να μη μπορείς να βαλεις λιγο τυρακι στο μακαρονι αλλα λιγοι μηνες ειναι θα περασουν. Τουλαχιστον σουβλακι μπορεις να φας, εγω εκει εβρισκα παρηγορια οταν με πιαναν λιγουρες χαχα. Περαστικα γρήγορα και ο,τι θελεις μην διστασεις να ρωτησεις :) 

Καλησπέρα , από την Δευτέρα αλλάξαμε παιδίατρο μας είπε πως θα αποκλείσουμε κάποια ενδεχόμενα όπως γαστρεντερίτιδα η ουρολοίμωξη, ουρολοίμωξη δεν έχει κάναμε εξετάσεις ούρων, τώρα κάναμε κοπράνων θα δούμε αύριο τι θα μας δείξουν, εγώ από την Δευτέρα έχω κόψει τα γαλακτοκομικά φανερά και μη .

Κορίτσια έχω όμως πολύ χαμηλό σίδηρο και σήμερα Παρασκευή λίγες μέρες αποχής έχω ζαλάδες και πονοκεφάλους.

Έχω άγχος για τις εξετάσεις κοπράνων αλλά το αύριο έρχεται σε λίγες μέρες...

Μα ρωτήσω κάτι κορίτσια η γαλοπούλα επιτρέπεται; 

Link to comment
Share on other sites

Η γαλοπούλα μπορεί να έχει κάποια ίχνη πρωτεΐνης γάλακτος αλλά εγώ έτρωγα. Τι συμπτώματα έχει το μωρό και το ψάχνετε για ουρωλοιμωξη και γαστρεντεριτιδα? Όσο για τον χαμηλό σίδηρο δε νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο η αποχή από τα γαλακτοκομικα. Τα γαλακτοκομικα είναι η κύρια πηγή βιταμίνης d στην οποία θα εμφανίσεις έλλειψη αν δεν παίρνεις συμπλήρωμα βιταμίνη d3

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pegodou είπε:

Καλησπέρα , από την Δευτέρα αλλάξαμε παιδίατρο μας είπε πως θα αποκλείσουμε κάποια ενδεχόμενα όπως γαστρεντερίτιδα η ουρολοίμωξη, ουρολοίμωξη δεν έχει κάναμε εξετάσεις ούρων, τώρα κάναμε κοπράνων θα δούμε αύριο τι θα μας δείξουν, εγώ από την Δευτέρα έχω κόψει τα γαλακτοκομικά φανερά και μη .

Κορίτσια έχω όμως πολύ χαμηλό σίδηρο και σήμερα Παρασκευή λίγες μέρες αποχής έχω ζαλάδες και πονοκεφάλους.

Έχω άγχος για τις εξετάσεις κοπράνων αλλά το αύριο έρχεται σε λίγες μέρες...

Μα ρωτήσω κάτι κορίτσια η γαλοπούλα επιτρέπεται; 

Γαλοπουλα σε φετεσ ειχε μια καθαρη απο ιχνη το λιντλ.τη ντουλανο .   . Αλλα τσεκαρε ετικετα  ξανα γιατι εμεισ σταματησαμε αποχη κανα 6μηνο κ μπορει κατι να αλλαξαν στα συστατικα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Η γαλοπούλα μπορεί να έχει κάποια ίχνη πρωτεΐνης γάλακτος αλλά εγώ έτρωγα. Τι συμπτώματα έχει το μωρό και το ψάχνετε για ουρωλοιμωξη και γαστρεντεριτιδα? Όσο για τον χαμηλό σίδηρο δε νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο η αποχή από τα γαλακτοκομικα. Τα γαλακτοκομικα είναι η κύρια πηγή βιταμίνης d στην οποία θα εμφανίσεις έλλειψη αν δεν παίρνεις συμπλήρωμα βιταμίνη d3

Διάρροια έχει η μικρή μου εδώ και 2 εβδομαδες τώρα. Κάναμε Μάγιερ αρνητική , ουρά αρνητική και τώρα αύριο έχουμε καλλιέργεια κοπράνων να πάρουμε αποτελεσματα...

Χαμηλό σίδηρο είχα από πολύ πριν, πριν γίνω καν μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...