Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

tattoo και piercing μετα τα 30


Georgia!

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, να μπω κι εγώ στην παρέα σας! Μου έχει γίνει σχεδόν έμμονη ιδέα το tattoo, το σκεφτόμουν πάντα, αλλά τώρα (στα 32 μου) νομίζω ότι ωρίμασαν οι συνθήκες ;) Δεν θα πρωτοτυπήσω, θέλω να κάνω κάτι "μαμαδίστικο" για το γιο μου..Ψάχνω συχνά στο ίντερνετ για ιδέες και έχω μερικές υπόψη μου, αλλά δεν έχω κατασταλλάξει ακόμα..

Τώρα για το piercing, οπουδήποτε αλλού εκτός από τα αυτιά, προσωπικά δεν μου αρέσει. Και το λέω εγώ, μετά από δύο piercing στα φρύδια και ένα στη μύτη (οκ, οκ, για τη δεκαετία του '90 μιλάμε! :lol: ). Θέλω όμως πολύ να κάνω τρύπα στο εσωτερικό του αυτιού μου τώρα, και θα την κάνω δηλαδή, εκεί που θα κάνω και το tattoo, όταν και αφόσον καταλήξω...Εν τω μεταξύ, όσες ιδέες για "μαμαδίστικα" tattoo ευπρόσδεκτες! :)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω εκτος απο τα 3 τατουαζ που εχω ειχα και πολλες τρυπες αλλα αυτη που μου αρεσε παρα μα παρα πολυ ηταν η τρυπα κατω απο τη γλωσσα.τρελαινομουν για αυτη τη τρυπα.βεβαια αρεσε μονο σε μενα και σε κανεναν αλλον.

 

για πειτε κανενα προτεινομενο μερος για τατουαζ στην αθηνα.

μου εχουν πει για καποιο μερος στη νεα σμυρνη αλλα δεν εχω παει απο εκει. καμια ιδεα? θελω πολυ να κανω καιρο τωρα..

τα δικα μου τα εκανα στο δημητρη τον καρπη.ειναι στην ανω γλυφαδα και εχει κανει τα ταττου πολλων γνωστων.για τρυπες πιστευω οτι ενας απο τους πολυ καλους ειναι ο τζενιος ο οποιος κανει και ταττου αλλα δεν εχω ακουσει ιδιαιτερα καλα πραγματα για τα σχεδια του.

http://www.karpis.gr/house.html αυτο ειναι του δημητρη

http://dildostudio.gr/ και αυτο του τζενιου.ριξε μια ματια.

 

Θέλω όμως πολύ να κάνω τρύπα στο εσωτερικό του αυτιού μου τώρα, και θα την κάνω δηλαδή, εκεί που θα κάνω και το tattoo, όταν και αφόσον καταλήξω...Εν τω μεταξύ, όσες ιδέες για "μαμαδίστικα" tattoo ευπρόσδεκτες! :)

που ακριβως εννοεις δε καταλαβα...:roll:

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

που ακριβως εννοεις δε καταλαβα...:roll:

 

Ναι όντως, δεν το είπα σωστά :oops: Εννοούσα στο πτερύγιο σε κάποιο σημείο..

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

 

τα δικα μου τα εκανα στο δημητρη τον καρπη.ειναι στην ανω γλυφαδα και εχει κανει τα ταττου πολλων γνωστων.για τρυπες πιστευω οτι ενας απο τους πολυ καλους ειναι ο τζενιος ο οποιος κανει και ταττου αλλα δεν εχω ακουσει ιδιαιτερα καλα πραγματα για τα σχεδια του.

http://www.karpis.gr/house.html αυτο ειναι του δημητρη

http://dildostudio.gr/ και αυτο του τζενιου.ριξε μια ματια.

 

 

που ακριβως εννοεις δε καταλαβα...:roll:

 

 

ευχαριστω! δεν ενδιαφερομαι για τρυπες, μονο τατουαζ.

και ποια ειναι η διαδικασια?

πας μια φορα, βλεπεις σχεδια, αποφασιζεις, σου λεει κοστος κλπ και κατοπιν πας αλλη φορα και στο χτυπαει?

 

παρεπιπτοντως εγω κανω τατου στο φρυδι, δεν ειναι μονιμο οπως το κανονικο τατου, κραταει 2 χρονια σχεδον και ποναει πολύυυυυυυυυυυ

ειναι τελειο ομως...απιθανο σχεδιο και δεν καταλαβαινει κανεις οτι ειναι τατουαζ και οχι πραγματικο φρυδι ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θελω το δευτερο τατουαζ μου να ειναι ''μαμαδιστικο'' οπως λετε, για πειτε καμια ιδεα βρε κοριτσια γιατι δεν μαρεσει τιποτα απο οσα εχω δει..

Μια ιδεα που εχω χωρις να το εχω δει καπου ειναι να κανω ενα εξωτικο πουλι με ωραια χρωματα, πολυ παραμυθενιο και να κραταει στο στομα του μια κορδελα πανω στην οποια να γραφει την ημερομηνια γεννησης του γιου μου. Αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι μεγαλουτσικο και επειδη εχω ηδη ενα δε θελω να γεμισω σχεδια, προτιμω κατι μικρο αλλα γλυκο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρεπιπτοντως εγω κανω τατου στο φρυδι, δεν ειναι μονιμο οπως το κανονικο τατου, κραταει 2 χρονια σχεδον και ποναει πολύυυυυυυυυυυ

ειναι τελειο ομως...απιθανο σχεδιο και δεν καταλαβαινει κανεις οτι ειναι τατουαζ και οχι πραγματικο φρυδι ;)

 

Αυτό με ενδιαφέρει πολύ! Τα φρύδια μου έχουν αραιώσει αρκετά και ήθελα κι εγώ να τα γεμίσω με μόνιμη βαφή, αλλά μου είπαν ότι το αποτέλεσμα είναι "σκληρό" και θα φαίνεται. Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις λεπτομέρειες, πού το κάνεις, κόστος κτλ; Στείλε μου πμ αν μπορείς! :)

 

Κι εγω θελω το δευτερο τατουαζ μου να ειναι ''μαμαδιστικο'' οπως λετε, για πειτε καμια ιδεα βρε κοριτσια γιατι δεν μαρεσει τιποτα απο οσα εχω δει..

 

Επειδή κι εγώ θέλω κάτι πολύ μικρό, λέω να γράψω απλά την ημερομηνία γέννησης ή/και το όνομα του γιου μου με καλλιγραφική γραμματοσειρά..Είναι βέβαια "φορεμένο" αρκετά αυτό, αλλά αν θέλεις κάτι μικρό, δεν έχεις και πολλές επιλογές..

Επίσης είδα ότι κάνουν tattoo με λευκή μελάνη μόνο, και το αποτέλεσμα ίσα-ίσα που φαίνεται..Αλλά διάβασα ότι πετυχαίνει μόνο σε ανοιχτόχρωμη επιδερμίδα.

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είδα ότι κάνουν tattoo με λευκή μελάνη μόνο, και το αποτέλεσμα ίσα-ίσα που φαίνεται..Αλλά διάβασα ότι πετυχαίνει μόνο σε ανοιχτόχρωμη επιδερμίδα.

ειχα δει μια κοπελας με ασπρο μελανι,ειχε κανει μια χιονονυφαδα,ηταν παρα πολυ ομορφο και παρα πολυ διακριτικο.

 

ευχαριστω! δεν ενδιαφερομαι για τρυπες, μονο τατουαζ.

και ποια ειναι η διαδικασια?

πας μια φορα, βλεπεις σχεδια, αποφασιζεις, σου λεει κοστος κλπ και κατοπιν πας αλλη φορα και στο χτυπαει?

 

θα παρεις ενα τηλεφωνο και θα κλεισεις ενα ραντεβου αλλα θα πεις ακριβως αυτο που θες να κανεις.πχ αν θες να πας για να βρεις σχεδιο ΚΑΙ να κανεις ταττου θα το πεις.γιατι η ωρα ειναι περιορισμενη.μπορεις να πας πιο νωρις απο το ραντεβου να ψαξεις με την ησυχια σου και να το κανεις η να εχεις ψαξει απο πριν να ξερεις τι θες και απλα να πας για να το χτυπησεις.

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

ειχα δει μια κοπελας με ασπρο μελανι,ειχε κανει μια χιονονυφαδα,ηταν παρα πολυ ομορφο και παρα πολυ διακριτικο.

 

Προσεχτε τα ανοιχτοχρωμα και ανευ περιγραμματος γιατι τα διαβρωνει ο χρονος πολυ ευκολα. Και οταν σε βαραει βελονα δεν το κανεις για να γινει διαφανες μετα απο καποια χρονια ;) Επισης προσεξτε σε ποιον θα πατε......και τι θα σας πει.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

καλα εννοειται οτι δε θα εκανα ποτε ασπρο γιατι οπως ειπα δε φαινοταν πολυ.εγω ηθελα να τα βλεπω απλα ειναι πολυ πρωτοτυπο και πολυ ωραιο σα σχεδιο.τι εννοεις να προσεχουμε τι θα μας πει?οσο για το ποιος τα κανει εχεις απολυτο δικιο.ειχα κανει τρυπα στον αφαλο στο μοναστηρακι και μου την ειχε κανει ενας εξυπνος με πιστολι που τρυπανε τα αυτια!!!εκτος του οτι μου ηρθε εμετος ασπρισα και κοντεψα να χασω τις αισθησεις μου,οχι απο τον πονο δε πονεσα καθολου σχεδον αλλα απο τη τεχνικη περισσοτερο μαλλον επαθα σοκ,μετα απο ενα διασημα αρχισε το σκουλαρικι και εβγαινε προς τα εξω σαν να το εσπρωχνε η κοιλια μου με αποτελεσμα το δερμα που ηταν απο πανω του να ειναι ελαχιστο και αμα πιανοταν πουθενα ηταν παρα πολυ ευκολο να με σκισει.οποτε το εβγαλα εβαλα οξυζενε και το κομματι δερματος εκατσε αμεσως κατω και εκλεισε η τρυπα!!!μεγαλη αποτυχια και παλι καλα που δεν επαθα και τιποτα χειροτερο.απο εκει και περα μονο σε στουντιο με αποστειρωμενα εργαλεια και συστασεις.

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

οταν το εκανα δεν πονεσε καθολου.μου εδωσε να τρωω παγακια ναι ναι μην γελας παγακια γιατι η γλωσσα ειναι μυς και πριζεται οπως οταν χτυπας καπου.το σκουλαρικι που σου βαζουν εχει πολυ μεγαλη μπαρα γιατι η γλωσσα πριζεται!!!!!τα παγακια τα εφαγα αλλα η γλωσσα πριστηκε.και οταν σου λεω πριστηκε εννοω σε σημειο να μην μπορω να πω το σ και το ρ.με ενοχλουσε αλλα δεν μπορουσα να κανω κατι.ολα αυτα μονο την μερα που το εκανα.την επομενη με το που ξυπνησα δεν ειχα τιποτα.η γλωσσα ειχε ξεπρηστει μιλουσα κανονικα και βεβαια μπορουσα να φαω τα παντα!!!το λατρευα και ειμαι ετοιμη σχεδον να παω να το ξανανοιξω!αν σου αρεσει μην το σκεφτεσαι καθολου!!!!!!!πηγαινε;)

Ναι, μου αρεσει αλλα δεν το σκεφτομουν επειδη φοβομουνα τον πονο..Αλλα αφου ειναι για μια μερα μονο με βλεπω μαζι με το δευτερο tattoo να τρυπαω και την γλωσιτσα μου;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω δεν θα εκανα με τιποτα λευκο τατουαζ, δεν θα φαινεται και σε λιγα χρονια δεν θα υπαρχει. Αυτο που εχω ειχε λιγο ασπρο σε καποια σημεια, τωρα μετα απο εξι χρονια δεν φαινεται καθολου το ασπρο.

Δεν μου αρεσει η ιδεα να γραψω ενα σκετο ονομα ή ημερομηνια, για πειτε καμια ''μαμαδιστικη'' ιδεα βρε κοριτσια. Στο ιντερνετ βρισκω πολλα που εχουν κανει τα προσωπα των παιδιων τους αλλα ουτε αυτο μου αρεσει, μου κανει λιγο μακαβριο δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 από τα 3 tattoo που έχω τα έκανα πριν τα 30 και πριν γίνω μαμά.

Το τελευταίο είναι το όνομα της κόρης μου στον καρπό μου και το έκανα πριν 1 μήνα.

Είμαι υπέρ των διακριτικών tattoo και επιλέγω να τα κάνω σε σημεία που αν θελήσω κάποια στιγμή να τα κρύψω (π.χ. για μία δουλειά) να μπορέσω να το κάνω εύκολα.

Τα θεωρώ όμορφα, αρκεί να μην καλύπτουν μεγάλη επιφάνεια του σώματος.

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Με τετοιο νικ δεν θα μπορουσα να μην απαντησω..:)

(Αν και ειναι το ονομα του σκυλου μου...)

Εκτος απο τα ταττου που ηδη εχω,χρονια σκεφτομουν πως θα κανω σε ταττου τα wise monkeys...και επειδη το να εχω πανω μου μαιμουδες με ξενερωνε σαν ιδεα σκεφτηκα να το κανω αλλα με νεραιδες..3 νεραιδες λοιπον (see no evil,hear no evil,speak no evil) προεκυψε η εγκυμοσυνη ομως και μου τα χαλασε κι επειδη θα πιανει κατι παραπανω απο τη μιση πλατη μαζι με λουλουδια κλπ λεω βρε δε βαζω και μια τεταρτη νεραιδα να κραταει την ημερομηνια γεννησης της Ιζαμπελας?

Ουτως η αλλως νεραιδακι την λεω απο τοτε που γεννηθηκε...

Διακριτικο καθολου,πολυ για τους πιο πολλους αλλα ασχετα με τα υπολοιπα που θα κανα ετσι κι αλλιως μια νεραιδα σε συνδιασμο με ημ.γεννησης η με ονομα γραμμενο καπως καλλιγραφικα εμενα μου αρεσει πολυ σαν ιδεα...

Οσο για το piercing στο εσωτερικο του αυτιου να πω απλα οτι πρεπει να το ψαξεις πολυ ποιος θα στο κανει γτ εγω 12 χρονια πριν που το κανα επεσα σε ηλιθια και με τσακισε..ολα πηγαν καλα στο τελος αλλα μιση ωρα με διελυσε..Ακομα το λεω οτι τοτε ειχα πληρωσει 40.000 δρχ για να με γ@@@σουν :)

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επισης κατι που εχω δει και ξερω οτι το κανουν στο εξωτερικο(για Ελλαδα δεν ξερω σιγουρα) ειναι τατουαζ με μελανι που φαινεται μονο σε black light η ισως καπου πιο σκοτεινα δεν ειμαι πολυ σιγουρη...Απιστευτο..στο φως της μερας δεν φαινεται τιποτα απολυτως...Το χε κανει ενας πελατης σε ενα μαγαζι που δουλευα...Πραγματικα πολυ εντυπωσιακο αλλα πολυ επωδυνο απο οτι μου πε...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και αγόρια, προσοχή μεγάλη στα μελάνια,

 

Μια συνοπτική πληροφορία από το Ιντερνετ:

 

"Επειδή ορισμένα μελάνια περιέχουν υψηλά επίπεδα του οξειδίου του σιδήρου, υπάρχει το ενδεχόμενο για εμφάνιση μικρών εγκαυμάτων στα σημεία του τατουάζ που προκαλούνται από το μαγνητικό πεδίο κατά τη διάρκεια μιας μαγνητικής τομογραφίας (MRI). Παρόλα αυτά, τα τατουάζ δεν αποτελούν αντένδειξη για μαγνητική τομογραφία, ιδίως αν χρησιμοποιούν μελάνι χαμηλή περιεκτικότητα σε υδράργυρο, χρώμιο, κάδμιο, κοβάλτιο και οξείδιο του σιδήρου."

 

 

Κάτι άλλο εδώ:

http://www.reamaternity.gr/page.aspx?id=1076

 

Έχω γνωστό, που δεν μπόρεσε να κάνει μαγνητική τομογραφία, οι γιατροί την κρίνανε απαγορευτική στην συγκεκριμένη κλινική που είχε πάει.

 

Κάτι λέει και ο FDA: http://www.dailymail.co.uk/health/article-2032696/Now-tattoos-cancer-U-S-regulator-probes-fears-inks-contain-carcinogenic-chemicals.html

 

 

Κατά τα άλλα, προσωπικά θεωρώ πως πρέπει να γίνεται συνειδητά και να συμβολίζει κάτι συναισθηματικά ουσιώδες, καλύπτοντας μια επιφάνεια σε διακριτικό επίπεδο, όταν λειτουργεί σαν μόδα και μόνο, απλά το βαριέσαι και ταλαιπωρείσαι αρκετά μετά για την αφαίρεσή του.:|

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια? θελω να κανω τατου στον αυχενα ποναει? το μονο που με προβληματηζει ειναι αν ποναει πειτε οσες κανατε????:lol:

 

καλημερα,εγω εχω κανει στον αυχενα και ειναι και σχετικα μεγαλο.μπορω να πω οτι δε πονουσε τρελλα,ηταν ενας πονος ανεκτος.στο εσωτερικο του καρπου πονεσα πολυυυυυ περισσοτεροοοοοοο!!!!!!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια? θελω να κανω τατου στον αυχενα ποναει? το μονο που με προβληματηζει ειναι αν ποναει πειτε οσες κανατε????:lol:

 

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ολα τα τατου πονανε, αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο αλλα πονανε..;)

Στον αυχενα εχει η κολλητη μου, ναι πονεσε, γενικα υποτιθεται οτι οσο πιο κοντα σε κοκκαλο τοσο πιο πολυ ποναει.

Αλλα ειναι ενας πονος περιεργος, εννοειται τον αντεχεις αν το εχεις παρει αποφαση (εδω γεννησαμε στον πονο του τατου θα κολλησουμε?:cool: ) αλλα βασικα μονο στην αρχη ποναει πολυ, μετα απο δυο τρια λεπτα μουδιαζει το σημειο και δεν το νιωθεις τοσο εντονα. Και τα σχετικα μικρα σχεδια δεν θελουν πολυ ωρα να γινουν, ας πουμε το δικο μου πηρε 20 λεπτα και εχει μεσαιο μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,εγω εχω κανει στον αυχενα και ειναι και σχετικα μεγαλο.μπορω να πω οτι δε πονουσε τρελλα,ηταν ενας πονος ανεκτος.στο εσωτερικο του καρπου πονεσα πολυυυυυ περισσοτεροοοοοοο!!!!!!!

 

Ωχ σοβαρα? Και σκεφτομαι να κανω εκει τελικα το δευτερο μου... Τι σχεδιο εχεις κανει αν επιτρεπεται? Ψαχνομαι ακομα αλλα δεν εχω βρει καποιο να με τρελλαινει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσωπικά δεν καταλαβαίνω τι εννοείτα σχέδιο που να σας "τρελλαίνει".

Βασικά σκέφτεσαι τι ακριβώς θέλεις να "αποτυπώσεις", συναίσθημα, κάτι να συμβολίσει, τι ?? και μετά επιλέγεις σχέδιο.

Προσωπικά όσα έχω δει και με "τρέλλαναν" δεν θα τα έκανα διότι είναι τεράστια..

Εγώ όταν ξεκίνησα να κάνω τατού είπα ότι δεν θέλω, λουλούδια,νεραίδες, τραιμπαλ και οτιδήποτε "χαριτωμένο" διότι πολύ απλά δεν ήμουν εγώ.

Το τετράφυλλο που έχω δεν είναι και κάτι που "τρελλαίνει" αλλά για εμένα σημαίνει κάποια πράγματα.;) δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται ?

θεωρώ ότι ψάχνοντας πρώτα το σχέδιο ξεκινάτε λάθος...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι ψάχνοντας πρώτα το σχέδιο ξεκινάτε λάθος...

 

Πολύ σωστά! Παρεμπιπτόντως, εγώ σήμερα το μεσημέρι έχω ραντεβού να κάνω το δεύτερο τατουάζ μου. :-D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου Dalia, αυτο εννοω και εγω, εχω στο μυαλο μου καποια συναισθηματα που θελω να εκφρασω μεσα απο το τατου απλα δεν βρισκω καποιο σχεδιο να με καλυπτει. Καποια ειναι ωραια, αλλα δεν με τρελλαινουν, δεν ειναι αυτο που θελω ακριβως. Δεν κολλαω στο σχεδιο αλλα στο τι συναισθημα ή μηνυμα βγαζει το καθε σχεδιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...