Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Τρομάζει όταν την πετάω ψηλά!

evgenia
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Από χθες πρόσεξα ότι η μικρή μου φοβάται πολύ, όχι μόνο όταν την πετάω ψηλά στον αέρα, αλλά ακόμα κι αν τη σηκώσω με τα χέρια μου λίγο πιο πάνω από το ύψος του κεφαλιού μου!

Είναι φυσιολογικό αυτό? Θυμάμαι μέχρι πριν λίγο καιρό ότι τρελλαινόταν με αυτό το παιχνίδι!

.png

Διαφημίσεις

evgenia,έχουνε συμβεί πολλά ατυχήματα με το πέταγμα μωρών ψηλά...χωρίς να θέλω να σε τρομοκρατήσω ..

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Θα συμφωνήσω με την Gavrias

To πέταγμα των μωρών ψηλά είναι πολύ επικύνδυνο άλλωστε το παραπάνω λινκ είναι παραδειγματικό.

Όσο μεγαλώνουν τα παιδιά τόσο πιο έντονο έχουν το αίσθημα του φόβου.

Είναι λογικό πιστεύω να φοβάται.

Το καλύτερο είναι να μην ξαναπετάξεις ψηλά το μωρό σου και προς το παρόν ούτε να το σηκώσεις και πάνω από το κεφάλι σου.

Μην ανυσηχείς όμως με το καιρό πιστεύω αυτός ο φόβος του ύψους θα εξαφανιστει.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

evgenia, αντιμετώπιζα και ακόμη αντιμετωπίζω παρόμοιο θέμα με την μικρή μου κόρη. Φοβάται πολύ αν την σηκώσεις ψηλά κλαίει και μερικές φορές της κόβετε η αναπνοή. Τώρα που μεγάλωσε λίγο (20μηνών) μόλις πάς να την σηκώσεις πιο ψηλά από το κανονικό λέει μπάμ μαμά. Προφανώς φοβάται ίσως έχει και υψοφοβία δεν ξέρω. Επίσης τελεύταια παρατήρησα ότι όταν πάεινα βγεί ή να μπει στο ανσασέρ φοβάται γιατί υπάρχει ένα μικρό κενό ανάμεσα στο θάλαμο και στην πόρτα (ένα πολύ μικρό κενό) και στέκεται και δεν απλώνει το ποδαράκι της και λέει πάλι μπαμ. Δηλαδή κάνει σαν να έχει να περάσει ποιος ξέρει τι χαντάκι. Άρα μάλλον έχει κα΄ποια φοβία με το ύψος ή φοβάται μην πέσει , ενώ γενικά είναι ριψοκίνδυνο παιδάκι και μάλιστα ανεβαίνει πολύ εύκολα και συνέχεια στα τραπέζια και προσπαθεί να πηδήξει. Δεν ξέρω.......Πάντως να σου πώ την αλήθεια και εγώ θα φοβ΄΄ομουν να με πετάνε ψηλά νομίζω ότι θα μου κοβόταν η αναπνοή.

[.png .png

Εγώ γενικά τα απεφευγα αυτού του είδους τα παιχνίδια, αφενος γιατι πολλά ατυχήματα έχουν γινει οπως η περιπτωση στο λινκ παραπανω, αφετερου γιατι νομίζω ότι περισσότερο το τρομάζουμε το παιδί παρά το διασκεδάζουμε...

Και η μικρη μου φοβόταν όταν ήταν ψηλά και οσο μεγαλώνει ακομη περισσότερο., αφού οσο περναει ο καιρος έχει πιο εντονο το αισθημα του φοβου... Καμια φορα ο μπαμπας μας τη σηκωνει για να τη βαλει στους ώμους του να παιξουν και την βλεπω που γραπώνεται πάνω του με φοβισμενο βλεμμα...

Επειδη κι εγώ εχω εντονη υψοφοβια μπορω να καταλάβω πως αισθάνονται :?

oaiqp2.pngm9YLp2.png

Διαφημίσεις

Ποτε δεν θα πετουσα το μωρο ψηλα............ :?

Εχει ενα σωρο παιχνιδια να παιξεις με το μωρο,ειναι αναγκη να τα πεταμε ψηλά???

θα συμφωνησω απολυτα!

δεν το καναμε ποτε ουτε σκοπευουμε! :)

καλημέρα σας!

ευχαριστώ πάαααααρα πολύ για την ανταπόκριση σας!

εννοείται ότι δεν θέλω να την πετάω ψηλά και δεν το κάνουμε, αλλά με ανησύχησε το γεγονός ότι ξαφνικά άρχισε να φοβάται πολύ μόνο που θα την απομακρύνω λίγο από την αγκαλιά μου. φοβήθηκα ότι μπορεί να δείχνει κάποιο πρόβλημα...

θυμάμαι από μία μαμά που είχε πέσει το μωράκι της κάτω (3-4 μηνών) ότι οι γιατροί της είχαν πει να το πετάξει ψηλά και αν φοβόταν αυτό θα έδειχνε ίσως πρόβλημα. και θα έπρεπε να το προσέχει για 2 ώρες μήπως κάνει εμετό για να το πάει στο νοσοκομείο. γι' αυτό λίγο φρίκαρα...

ξερέτε όμως πολύ καλά, πως την τρίχα μπορούμε άνετα να την κάνουμε τριχιά, εμείς οι μαμάδες! :roll::roll::roll:

μπορεί επειδή μεγαλώνει να έχει αναπτυχθεί το αίσθημα του φόβου παραπάνω...

και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!

.png

Διαφημίσεις