Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφικός σταθμός ή Babysitter?


Βρεφικός σταθμός ή Babysitter?  

834

  1. 1. Βρεφικός σταθμός ή Babysitter?

    • Βρεφικός σταθμός
      275
    • Babysitter
      103


Recommended Posts

Μετα απο συζήτηση με την νηπιαγωγο της οικογένειας καταλήξαμε σε γυναίκα στο σπίτι απο 9 μηνών τον κρατάει κ θα συνεχίσουμε λιγάκι ακομη μιας κ είμαι έγκυος οπότε δεν θελω όταν γεννήσεων να κολλάει το μικρό ιωσεις.αυτο που μου είπε η ειδικός είναι ότι τόσο μικρά μωρά ταλαιπωρούνται στους βρέφικους τότε έχουν ανάγκη απο αγκαλια και όταν μια κοπέλα εχει κ αλλα μωρά στην επίβλεψη της είναι παρά πολύ δύσκολο να τους δώσει την προσοχή που χρειάζονται.επισης δεν είναι σε θέση να ζητήσουν αυτο που θέλουν εφόσον δεν μιλάνε ούτε περπατάνε κ έτσι ταλαιπωρούνται κ άλλο.στα τρία χρόνια τους επιβάλλεται να πανε ,τότε αρχίζει η ομαδοποίηση και η κοινωνικοποίηση,μπορούν να παίξουν ,να ζητήσουν αυτο που θέλουν.αυτο που αναφέρθηκε πιο πάνω για τη ζυγαριά του τι παθαίνουν απο τι τους προσφέρει σ αυτη την ηλικία είναι πολυ σωστό.

Είμαστε υπέρ ευχαριστημένοι απο τη γυναίκα που το κρατάει,είναι εμπιστος άνθρωπος,χρειάζεται ψάξιμο και καλή επιλογή.εμας ήταν συστημένη.

Συμφωνά απόλυτα τα μωρά τις πρώτες χίλιες ημέρες τις ζωής τους πρέπει να παραμένουν στο σπίτι τους με ένα άτομο του οικογενειακού περιβάλλοντος ή έστω με μια νταντά (οταν δεν γίνεται αλλιώς), γιατί χρειάζονται την προσοχή των άλλων, σε ένα βρεφικό σταθμό όσο καλός και να είναι υπάρχουν 2-3 βρεφονηπιοκόμοι που δεν μπορούν ταυτόχρονά να απάντουν στις ανάγκες τόσων παιδιών.Μάλιστα σε ένα βιβλίο διάβασα ότι μπορεις να το πάς σε βρεφικό-παιδικό σταθμό πιο πρίν αν υπάρχει αναλογία παιδαγωγών-παιδιων 1 προς 1, πράγμα αδύνατον.

Συμφωνώ επίσης οτι μετα τα 3 είναι καλό να πάνε σε παιδικό σταθμό γιατί τότε αρχίζει η κοινωνικοποίηση τους και πρέπει να βγούν από το σπίτι τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Συμφωνά απόλυτα τα μωρά τις πρώτες χίλιες ημέρες τις ζωής τους πρέπει να παραμένουν στο σπίτι τους με ένα άτομο του οικογενειακού περιβάλλοντος ή έστω με μια νταντά (οταν δεν γίνεται αλλιώς), γιατί χρειάζονται την προσοχή των άλλων, σε ένα βρεφικό σταθμό όσο καλός και να είναι υπάρχουν 2-3 βρεφονηπιοκόμοι που δεν μπορούν ταυτόχρονά να απάντουν στις ανάγκες τόσων παιδιών.

 

Εγώ μάλλον θα διαφωνήσω μαζί σας. Δεν ξέρω πιο είναι το πιο μεγάλο ρίσκο. Να πας το παιδί σου σε ένα βρεφονηπιακό σταθμό που οι παιδαγωγοι έχουν εκπαιδευτεί πάνω σε αυτό και σίγουρα δεν γίνεται να υπάρχει μια παιδαγωγός για ένα παιδί (το οποίο το θεωρώ υπερβολικό) ή (αν δεν έχεις βέβαια κάποιον στο οικογενειακό σου περιβάλλον) να εμπιστευτείς κάποια νταντά και να κάνεις το σταυρό σου να ασχοληθεί με το παιδί σου (δεν λέω για όλες, μιλάω για το ρίσκο). Στο βρεφονηπιακό σταθμό το παιδί μπορεί να παίρνει ερεθίσματα όχι μόνο από τους παιδαγωγούς αλλά και από τα ίδια τα πιτσιρίκια.

 

Μάλιστα σε ένα βιβλίο διάβασα ότι μπορεις να το πάς σε βρεφικό-παιδικό σταθμό πιο πρίν αν υπάρχει αναλογία παιδαγωγών-παιδιων 1 προς 1, πράγμα αδύνατον.

 

Όπως είπα και πιο πάνω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ

 

Συμφωνώ επίσης οτι μετα τα 3 είναι καλό να πάνε σε παιδικό σταθμό γιατί τότε αρχίζει η κοινωνικοποίηση τους και πρέπει να βγούν από το σπίτι τους.

 

Δεν νομίζω ότι η κοινωνικοποίηση του παιδιού ξεκινάει μετά τα 3, αλλά από πιο βρεφική ηλικία.

 

Εγώ τον μικρό μου το πήγα στο παιδικό σταθμό από ενός έτους και μέχρι και σήμερα είμαι πάρα πολύ ευχαριστήμενη. Το μόνο που ίσως να με κράταγε θα ήταν οι ιώσεις και τίποτα από τα προαναφερόμενα

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπητές μανουλες και αγαπητοι πατερουληδες,

ειμαι βρεφονηπιοκομος και θα ηθελα να σας πω και εγω την γνωμη μου σε σχεση με το θέμα! Λοιπον, καταλαβαινω οτι ειναι το πιο δυσκολο πραγμα να εμπιστευτεισ το αγγελουδι σου σε εναν ξενο ανθρωπο !!!! εχετε απολυτο δικιο!!! Κατα την γνωμη μου ο παιδικος σταθμος σταθμος ειναι μια καλη λυση για σας αρκει να ειναι το παιδι σας ανω των 2,5 χρονών. Τοτε μιλα και μπορειτε να καταλαβαιτε αν του αρεσει ή οχι!Επικοινωνιστε με το παιδι σας και βγαλτε τα συμπερασματα σας!!!! Θα πρεπει ομως να μελετησετε και να κανετε ερευνες για το που θα στειλετε το λουλουδακι σας!!!Εχετε τα ματια σας δεκατεσσερα γιατι ο χωρο των ιδιωτικων παιδικων σταθμων δυστυχως "βρωμαει".Εχω εργαστει και εργαζομαι ακομη τα ματια εχουν δει πολλα και τα αυτια μου εχουν ακουσει ακομη περισσοτερα!!! Προσεχετε πολυ!!!! Δυστυχως σας λενε πολλες φορες ψεματα!!! Ειναι κατι που δεν μπορω να διανοηθω αλλα συμβαινει!!!

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Σαν μαμά που στέλνει εδώ και λίγους μήνες για πρώτη φορά το μωρό της σε σταθμό ομολογώ ότι με τρόμαξες λίγο. Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις κάποιο από τα ψέμματα που λες ότι λένε στους γονείς;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ειμαι κ εγω σε διλημμα....δεν ηθελα να σκεφτω καν να κρατησει γυναικα τον μπεμπη μου μεχρι που μου προτεινε καποια ο παιδιατρος μας. Δεν ξερω ομως τι να κανω....Ακουω τοσα πολλα κ μπλεκομαι παραπανω. Απο την μια δεν νιωθω ηρεμη με την γυναικα κ απο την αλλη λεω κ που ξερεις τι γινεται στους παιδικους; Ο μικρος θα ειναι 13 μηνων οταν θα πρεπει να τον αφησω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητές μανουλες και αγαπητοι πατερουληδες,

ειμαι βρεφονηπιοκομος και θα ηθελα να σας πω και εγω την γνωμη μου σε σχεση με το θέμα! Λοιπον, καταλαβαινω οτι ειναι το πιο δυσκολο πραγμα να εμπιστευτεισ το αγγελουδι σου σε εναν ξενο ανθρωπο !!!! εχετε απολυτο δικιο!!! Κατα την γνωμη μου ο παιδικος σταθμος σταθμος ειναι μια καλη λυση για σας αρκει να ειναι το παιδι σας ανω των 2,5 χρονών. Τοτε μιλα και μπορειτε να καταλαβαιτε αν του αρεσει ή οχι!Επικοινωνιστε με το παιδι σας και βγαλτε τα συμπερασματα σας!!!! Θα πρεπει ομως να μελετησετε και να κανετε ερευνες για το που θα στειλετε το λουλουδακι σας!!!Εχετε τα ματια σας δεκατεσσερα γιατι ο χωρο των ιδιωτικων παιδικων σταθμων δυστυχως "βρωμαει".Εχω εργαστει και εργαζομαι ακομη τα ματια εχουν δει πολλα και τα αυτια μου εχουν ακουσει ακομη περισσοτερα!!! Προσεχετε πολυ!!!! Δυστυχως σας λενε πολλες φορες ψεματα!!! Ειναι κατι που δεν μπορω να διανοηθω αλλα συμβαινει!!!

Σας ευχαριστω

 

Συμφωνώ απόλυτα.... αυτά ακριβώς σκέφτηκα και εγώ και τελικά το παιδι μου το κραταει μια βρεφονηπιοκομος στο σπίτι. είναι κάτω του έτους ο μικρός μου και δε βλεπωω καποια περιεργη συμπεριφορα εδώ και 2 μήνες...αντίθετα στο παιδικό σταθμό ποιος να ασχοληθεί μαζί του και ποιο να πρωτοκοιταξει αυτή η δασκάλα;;;;; ο δε ιδιωτικός σταθμός;;;; εχώ δει ανασφάλιστες κοπέλες να δουλεύουν με 300 ευρώ και μιλάμε πριν 6 χρόνια αυτά και φυσικά όταν είναι ανασφάλιστη αμφιβάλλω αν τις έχουν υποχρεώσει να έχουν βιβλιάριο υγείας....

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ δε θα ψηφίσω σε αυτό το topic, αλλά θα πω τη γνώμη μου και για τα δύο θέματα.

 

Αν επιλέξετε μία κοπέλα με γνώσεις και ειδική άδεια που να της επιτρέπει να κάνει αυτή τη δουλειά, τότε θα έχετε έναν άνθρωπο ειδικά εκπαιδευμένο και εστιασμένο στις ανάγκες του δικού σας παιδιού. Αυτός ο άνθρωπος, θα λογοδοτεί άμεσα σε εσάς και θα σας πληροφορεί αναλυτικά για ΟΛΕΣ τις κινήσεις των παιδιών σας και για όλα τα συμπεράσματα που βγαίνουν από αυτές. Θα μπορεί να οργανώνει μία εκπαιδευτική και πλούσια καθημερινότητα, κομμένη και ραμμένη στα μέτρα σας. Θα γλυτώσετε από πολλές παιδικές αρρώστιες που θα κόλλαγε το παιδί αν ανήκε σε ένα σύνολο παιδιών κοινής ηλικίας και θα έχετε λόγο στην αλλαγή του προγράμματος που ακολουθεί η συγκεκριμένη κοπέλα.

Επίσης, η κοπέλα που μπορεί να επιλέξει ένας γονέας, θα περάσει από τον δικό του έλεγχο και δε θα υπάρχουν στοιχεία γι αυτήν, που θα "κουκουλώνει" ένα ίδρυμα.

Από την άλλη, είναι πολύ πιο οικονομικό να γράψετε το παιδί σας σε έναν βρεφικό σταθμό.

 

Στο βρεφικό σταθμό, το παιδί θα έρθει από πολύ νωρίς σε επαφή με άλλα παιδιά. Εκεί, θα βαδίσει στα πρώτα βήματα της κοινωνικοποίησης και θα μάθει να συνεργάζεται. Θα δείτε πόσο διαφορετικά θα αντιδράει σε μία βόλτα στην παιδική χαρά. Θα γνωρίσει διαφορετικές οικογένειες, μέσα από τα διαφορετικά παιδάκια και ουσιαστικά θα είναι η πρώτη του ένταξη στην προσχολική εκπαίδευση, που σημαίνει ότι θα κάνει πολύ πιο εύκολο το βήμα για το Νηπιαγωγείο. Μην περιμένετε από το προσωπικό του βρεφικού σταθμού όμως, να δίνει την ίδια προσοχή με μία "babysitter". Μην περιμένετε να δει το προσωπικό όλες τις λεπτομέριες της συμπεριφοράς του παιδιού και να ανακαλύψει όλα τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζει ένα παιδάκι, καθώς και να έχει το χρόνο και τη δυνατότητα να ασχοληθεί με αυτά.

 

Πραγματικά, λοιπόν, το τι θα διαλέξετε, εξαρτάται από την προσωπικότητα που ήδη έχει επιδείξει το παιδάκι. Αν είναι ένα παιδάκι που δε φαίνεται να νιώθει άνετα με άλλους τριγύρω, ίσως να δυσκολευτεί πιο πολύ στο βρεφικό σταθμό, αλλά θα του κάνει πολύ καλό. Αν είναι ένα παιδάκι που βαριέται εύκολα ή που ίσως να είναι λίγο πιο υπερκινητικό, αλλά είναι αρκετά κοινωνικό, θα βρει πιο ενδιαφέρουσες τις δραστηριότητες μιας κοπέλας που θα εστιάσει στις ανάγκες του.

 

Απλά θέλω να πω κάτι για το μεγάλο "μπέρδεμα" που δημιουργείται σε αυτή τη χώρα, μιας που οι "εταιρείες" που παρέχουν προσωπικό τύπου babysitters είναι λίγες και κυκλοφορούν διάφορες... γνώμες για τις freelancer babysitters. Κάποιος μπορεί να προσλάβει ένα κοριτσάκι 18 χρονών που δηλώνει "αγάπη για τα παιδιά και γλυκιά φυσιογνωμία". Κάποιος άλλος μπορεί να επιλέξει μία κυρία που αυτοχαρακτηρίζεται "μαμά δύο παιδιών στο πανεπιστήμιο με μεγάλη εμπειρία στην ανατροφή των παιδιών". Στο εξωτερικό υπάρχουν ολόκληρες σχολές γι αυτές τις κατηγορίες. Δε βάζει μία αγγελία κάθε κοπέλα που θεωρεί ότι "έλα μωρέ... πόσο δύσκολο θα είναι να κρατάς ένα παιδάκι". Αυτό το πρωτοφανές φαινόμενο λοιπόν, βγάζει συμπεράσματα σαν το παρακάτω:

 

εμείς προτιμήσαμε σταθμό από όταν ήταν 50 ημερών και αυτό γιατί δεν εμπιστεύομαι να βάλω κάποια κοπέλα άγνωση σπίτι για όλους τους γνωστούς λόγους. Στο σταθμό είναι πιο υπεύθυνα τα πράγματα και μπορείς όποια στιγμή θέλεις να πας απροειδοποίητα να δεις τι γίνεται.

 

Μία άγνωστη κοπέλα, παραμένει άγνωστη είτε στο χώρο ενός βρεφικού σταθμού, είτε στο σπίτι σας (τώρα όταν μιλάμε για επαγγελματίες, γιατί δεν καταλαβαίνω τι άλλο θα μπορούσατε να προσλάβετε όταν μιλάμε για το παιδί σας, δεν ξέρω τι εννοείτε "για όλους τους γνωστούς λόγους"). Επίσης, μία βρεφονηπιοκόμος είναι το ίδιο υπεύθυνη είτε δουλεύει σε σταθμό είτε στο σπίτι. Και στους δύο χώρους έχει να λογοδοτήσει σε κάποιον, επειδή είναι υπεύθυνη για ένα παιδάκι. Επίσης, τον ίδιο "απροειδοποίητο έλεγχο" μπορεί να κάνει μία μαμά και στο σταθμό και στο σπίτι. Τώρα, δεν μπορώ να καταλάβω κάτι. Αν είναι να νιώθει κάποιος την ανάγκη για απροειδοποίητο έλεγχο, σημαίνει ότι δε νιώθει την απαιτούμενη εμπιστοσύνη. Χωρίς αυτήν λοιπόν, δεν ξέρω πώς επέτρεψε να μείνει το παιδί του μόνο σε ένα χώρο.

 

Για να μην τα πολυλογώ, το θέμα είναι να κάνετε τους σωστούς ελέγχους. Τόσο αν επιλέξετε ένα σταθμό, όσο κι αν επιλέξετε μία επαγγελματία που δε συνεργάζεται με ένα σταθμό, έχετε το δικαίωμα να μάθετε κάποια πράγματα, ζητήστε τους λοιπόν κάποια διαπιστευτήρια για την ίδια ή για το προσωπικό του σταθμού...

 

Για μία babysitter ζητήστε να δείτε το πτυχίο της, ζητήστε της ένα αντίγραφο του ποινικού μητρώου της (πλέον το παίρνουμε και από τα ΚΕΠ - αν διαθέτει άδεια άσκησης ή διδασκαλίας, δε χρειάζεται, μιας που το έχει ήδη καταθέσει για να βγάλει την άδεια), ζητήστε να μιλήσετε με άλλους γονείς που έχει συνεργαστεί (συστατικές επιστολές) και αφιερώστε αρκετή ώρα στο να συζητήσετε μαζί της, τόσο πριν την προσλάβετε, όσο και μετά, ώστε να καταλήξετε στο καλύτερο δυνατόν πρόγραμμα για το μωράκι. Επίσης, ζητήστε να δείτε μία άδεια διδασκαλίας ή άσκησης που μπορούν να βγάλουν σε αυτά τα επαγγέλματα, καθώς, για να την πάρουν, έχουν περάσει από ψυχιατρικό έλεγχο. Ζητείστε να σας αναλύσει το εκπαιδευτικό πρότυπο που ακολουθεί, καθώς και τους τρόπους πειθαρχίας που χρησιμοποιεί.

 

Όσον αφορά το σταθμό, ρωτήστε για το προσωπικό του. Είναι απόφοιτοι κάποιου ΑΕΙ/ΤΕΙ/ΙΕΚ και αν ναι ποιου; Έχουν έμπειρο προσωπικό; Σε ένα σταθμό, το 100% του προσωπικού μπορεί να αποτελείται από κοπέλες που κάνουν την πρακτική τους αμισθί. Είναι ωραίο να υπάρχουν νέα πρόσωπα σε ένα σταθμό που ασχολείται με μωράκια, αλλά καλό θα ήταν να ελέγχονται -τουλάχιστον- από κάποιον πιο έμπειρο. Μάθετε για την ασφάλεια του κτιρίου. Υπάρχουν πολλές σκάλες; Θα πρέπει τα παιδιά να αλλάζουν συχνά χώρους; Ελένξτε οι ίδιοι την καθαριότητα του χώρου. Μην ξεχνάτε ότι τα παιδάκια σας θα τρώνε και θα επισέπτονται την τουαλέτα εκεί. Ρίξτε μία ματιά στα παιχνίδια που υπάρχουν εκεί. Σε τι κατάσταση είναι; Μία από τις πιο σημαντικές ερωτήσεις που θα πρέπει να κάνετε είναι αν τα παιδιά επιβλέπονται κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, του φαγητού και του ύπνου και να ζητήσετε να σας δώσουν μία σαφή και λεπτομερή ιδέα του τι εννοούν "επίβλεψη" γι αυτές τις ώρες της ημέρας. Τέλος, αν δε σας ενδιαφέρει απλά να είναι το παιδί σας σε ένα χώρο, όσο εσείς θα είστε στη δουλειά, ζητήστε να σας ενημερώνουν για το "τι μαθαίνουν" και για το αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος στόχος να μάθουν κάποια πράγματα. Επίσης, μάθετε πόσα παιδάκια αντιστοιχούν σε κάθε εκπαιδευτικό. Αν είναι πάνω από 6-7 παιδάκια για κάθε εκπαιδευτικό, θα μου κακοφαινόταν. Μάθετε για το εκπαιδευτικό "σύστημα" που ακολουθούν οι εκπαιδευτικοί στο σταθμό και τις μεθόδους πειθαρχίας.

 

Όπως καταλαβαίνετε, ο δρόμος για την τελική επιλογή του βρεφικού σταθμού ή της εκπαιδευτικού ενός παιδιού, είναι μακρύς και θα πρέπει η τελική απόφαση να στηρίζεται στην υπευθυνότητα και τη σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

εσείς που βάλατε κάμερες, το έχετε πει στις κυρίες που κρατάνε το παιδί? πόσο σας κόστισε?

 

Παρεπιπτόντως, αν δεν το έχετε πει, είναι παράνομο. Από την άλλη, επειδή είναι κατανοητό το άγχος των γονέων σε αυτήν την περίπτωση, θεωρώ ότι όποια κοπέλα δουλεύει σε αυτόν τον τομέα και δεν έχει τίποτα να κρύψει, θα έπρεπε να το ζητάει από μόνη της, μιας που αυτό καλύπτει και την ίδια. Αυτές οι κάμερες που ανά πάσα στιγμή συνδέεσαι μέσω internet και έχεις εικόνα, είναι πραγματικά σωτήριες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

η τοποθέτηση κάμερας σε ιδιωτικό χώρο (οικία) είναι νόμιμη. Ο ισχυρισμός ότι έχω κάμερα για να βλέπω το ΠΑΙΔΙ μου (και όχι για να βλέπω τη νταντά) καλύπτει μια χαρά - ρωτήστε το νομικό σας σύμβουλο. Ειδικά αν οι κάμερες βρίσκονται αποκλειστικά στους χώρους που ζει και κινήται το παιδί.

 

Πράγμα που σημαίνει ότι δεν απαιτείται η ενημέρωση κανενός για νομιμοποίηση.

 

Το θέμα είναι αν πείτε ότι έχετε κάμερα, η νταντά σε κάποιες περιπτώσεις που δρα κακόπιστα ή απλά λανθασμένα θα θεωρήσει ότι έχει τη σιωπηλή συγκατάθεσή σας - ενώ εσείς έχετε άγνοια καθώς δεν είναι δυνατόν να βλέπετε ότι καταγράφει η κάμερα όταν λείπετε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έβαζα ποτέ κάμερα για να παρακολουθώ την babysitter του παιδιού μου...Καταρχήν το θεωρώ προσβλητικό για την ίδια. Κατά δεύτερον, είμαι φύσει καλοπροαίρετη απέναντι στους ανθρώπους, και εμπιστεύομαι το ένστικτο και την κρίση μου ότι θα επιλέξω μια σωστή επαγγελματία και άνθρωπο. Θεωρώ ότι υπάρχουν τρόποι να "ελέγξεις" αν όλα πάνε καλά (καταρχήν από το ίδιο το παιδί, ακόμα κι αν δε μιλάει, βλέπεις τις αντιδράσεις του κλπ., κατα δεύτερον κάνοντας "έφοδο" στο σπίτι, στο πάρκο κλπ.).

 

Καταλαβαίνω τους λόγους για τους οποίους αρκετοί θα το έκαναν, αλλά θεωρώ ότι η λογική της κάμερας παρακολούθησης μας βάζει σε επικίνδυνα μονοπάτια, ακόμη κι όταν πρόκειται για κάτι τόσο ανεκτίμητο όσο το παιδί μας.

 

Για να απαντήσω στο ερώτημα της δημοσκόπησης:

- πριν τα 2,5 babysitter: το μωρό χρειάζεται αποκλειστικό χρόνο, άπειρη αγκαλιά και τρυφερότητα, πολλά ερεθίσματα κλπ.

- μετά τα 2,5 παιδικό σταθμό: αρχίζει η κοινωνικοποίηση, η μάθηση κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

το σεπτεμβρη ξεκιναμε βρεφικο.θα ειναι 9 μηνων.δυστυχως η πεθερα μου που την κρατουσε δε μπορει αλλο γιατι θα κραταει και της κουνιαδας μου...βεβαια η μικρη ειναι εξαιρετικα κοινωνικη μιας και την κρατανε συνολικα 4 ατομα.πρωι η πεθερα απογευμα η μαμα μου και μια κοπελα φιλη που την πληρωνω, καποιες φορες και η κουμπαρα μου.δουλευω πρωι απογευμα και ειναι δυσκολο.αλλα αν δεν ηταν γνωστη σε ξενο ατομο δε θα την αφηνα για κανενα λογο!!!!!!!στο βρεφικο δεν εχει πανω απο 5 παιδα τοσο μικρα και ειναι δυο οι κοπελες που τα προσεχουν.εξαλλου απο οτι βλεπω της αρεσει να παιζει μονη της...τι να πω.θα δειξει πως θα παει......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν τα δυο χρόνια babysitter για να παραμένει το μωρο στον χώρο του. Σκοπευω να περναει αρκετες ώρες μαζί με την κοπέλα και το μωρό και η μαμά μου ή μια από τις θείες μου ώστε να υπάρχει επίβλεψη και από συγγενικό άτομο και να μην υπάρχει κίνδυνος για το μωρό.

Μετά τα δυο χρόνια βρεφικό σταθμο για να κοινωνικοποιηθεί το μωρό και να πάρει ερεθίσματα και εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει δυνατότητα οικονομική, καλύτερα το παιδί να μην πάει βρεφονηπιακό πριν από τα 3, τόσο γιατί πριν από τα 3 δεν έχουν νόημα οι έννοιες παράλληλο παιχνίδι, κοινωνικοποίηση κτλ, όσο και γιατί το ανοσοποιητικό σύστημα ωριμάζει μετά την ηλικία αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει δυνατότητα οικονομική, καλύτερα το παιδί να μην πάει βρεφονηπιακό πριν από τα 3, τόσο γιατί πριν από τα 3 δεν έχουν νόημα οι έννοιες παράλληλο παιχνίδι, κοινωνικοποίηση κτλ, όσο και γιατί το ανοσοποιητικό σύστημα ωριμάζει μετά την ηλικία αυτή.

 

 

 

 

Σε περίπτωση που το μωρό κατά την έναρξη της "σχολικής χρονιάς" δηλ Σεπτέμβριο είναι περιπου 2,5 χρονών τι θα πρότεινες?? Να ξεκινησει στα 2,5 ή να ξεκινησει την επόμενη χρονιά στα 3,5 ?????

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει δυνατότητα οικονομική, καλύτερα το παιδί να μην πάει βρεφονηπιακό πριν από τα 3, τόσο γιατί πριν από τα 3 δεν έχουν νόημα οι έννοιες παράλληλο παιχνίδι, κοινωνικοποίηση κτλ, όσο και γιατί το ανοσοποιητικό σύστημα ωριμάζει μετά την ηλικία αυτή.

Εμάς η παιδίατρος μας είπε ότι το ανοσοποιητικό σύστημα τελειοποιείται στα 5 και ότι δεν έχει νόημα ούτε προτείνει να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε ένα δίχρονο μακριά από άλλα παιδάκια. Επίσης επειδή δεν πολυμιλάει μας είπε ότι με τον παιδκό σταθμό θα δούμε μεγάλες αλλαγές στην ανάπτυξή του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν υπάρχει δυνατότητα οικονομική, καλύτερα το παιδί να μην πάει βρεφονηπιακό πριν από τα 3, τόσο γιατί πριν από τα 3 δεν έχουν νόημα οι έννοιες παράλληλο παιχνίδι, κοινωνικοποίηση κτλ, όσο και γιατί το ανοσοποιητικό σύστημα ωριμάζει μετά την ηλικία αυτή.

 

 

 

 

Σε περίπτωση που το μωρό κατά την έναρξη της "σχολικής χρονιάς" δηλ Σεπτέμβριο είναι περιπου 2,5 χρονών τι θα πρότεινες?? Να ξεκινησει στα 2,5 ή να ξεκινησει την επόμενη χρονιά στα 3,5 ?????

 

Εξαρτάται από το παιδί! Αν είναι μοναχοπαίδι, κολλημένο στη μαμά, χωρίς άλλα παιδάκια στον περίγυρο, θα το έστελνα. Αν υπάρχουν αδερφάκια ή άλλα παιδάκια με δυνατότητα συναναστροφής, θα περίμενα. Το ίδιο και στην περίπτωση που φαίνεται ευαίσθητο και κάθε επίσκεψη σε παιδότοπο ισοδυναμεί με βρογχίτιδα/ωτίτιδα.

 

Vivien, άλλο απομόνωση από τα παιδάκια και άλλο καθημερινή επαφή, 8 το πρωί με 5 το απόγευμα, με 10-12 από αυτά.

 

Εντιτ: για τη γλωσσική ανάπτυξη, υποθέτω πως τεράστιο ρόλο παίζει το επίπεδο των άλλων παιδιών, αλλά και η αναλογία δασκάλας/παιδιών. Μια ορεξάτη δασκάλα που έχει στην τάξη λίγα παιδάκια, σίγουρα μπορεί να κάνει πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

η κόρη μου είναι 25-26 μηνών και ξεκίνησε παιδικό σταθμό φέτος. Είχαμε μια κυρία που φρόντιζε τη μικρή και περνούσε και η γιαγιά πολύ χρόνο μαζί της, αλλά σκέφτηκα ότι θα είναι καλός ο παιδικός για την κοινωνικοποίηση, ότι θα της αρέσει να είναι με άλλα παιδάκια, να παίζουν κλπ. Γιατί στην πόλη που ζούμε ούτε ξαδερφάκια-γειτονάκια υπάρχουν για παιχνίδι σε καθημερινή βάση, αλλά και η όποια έξοδος (π.χ. βόλτα στην παιδική χαρά) εξαρτάται από την κρίση της γιαγιάς για τις καιρικές συνθήκες (καύσωνα, βροχή, κρύο) και αναγκαστικά είναι σποραδική και σύντομη. Προτίμησα, λοιπόν, τον παιδικό για να έχει ερεθίσματα από νηπιαγωγούς καταρτισμένες, να παίζει με άλλα παιδάκια, και να μην περνάει όλη την ημέρα στο σπίτι. Ουσιαστικά, βέβαια, είναι προ-προνήπιο, γιατί τα άλλα παιδάκια είναι από 2,5 και πάνω. Είναι 8 παιδάκια συνολικά στην τάξη της - ευτυχώς! νομίζω ότι ο αριθμός είναι μικρός και γίνεται καλή δουλειά. Για τη διαφορά ηλικίας, οι δασκάλες της θεωρούν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Νομίζω ότι, ενώ της αρέσουν οι δραστηριότητες που κάνουν εκεί και δείχνει να περνάει καλά, ήταν μεγάλο σοκ γι' αυτήν ότι δεν είναι το αποκλειστικό επίκεντρο της προσοχής. Έχουν περάσει τρεις εβδομάδες, οι δύο πρώτες ήταν πιο δύσκολες στην προσαρμογή, τώρα έχει αρχίσει να συνηθίζει, απλά αναρωτιέμαι μήπως βιάστηκα και τη ζόρισα με το να την βάλω στο "σχολείο" από τόσο νωρίς. Έχει εδώ καμιά μαμά ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

γεια σου mary chris

 

ειχα ρωτησει τον παιδιατρο γι αυτο το θεμα γιατι κι εγω σκεφτομουν να τη στειλω παιδικο τη δικη μου (ειναι 21 μηνων) και μου ειχε πει ο γιατρος οτι καλο για το παιδι ειναι να πηγαινει παιδικο μετα την ηληκια των 3 ετων, πριν απο αυτη την ηληκια ειναι απλα εξυπηρετικο για τους γονεις.

Συμφωνα με τον γιατρο μετα την ηληκια των 3 εχει αναγκη και μπορει να οφεληθει απο την κοινωνικοποιηση συναναστροφη με τα αλλα παιδακια ενω νωριτερα (πριν τα 3) εχει πιο εντονο το αγχος αποχωρισμου απο το προσωπο φροντιδας.

Μπορει το προσωπο φροντιδας (η γιαγια ισως στη περιπτωση σου) να ειναι λιγο πιο θερμη και στρογικη μαζι της τωρα που ξεκινησε παιδικο σταθμο για πρωτη φορα, να την παιρνει λιγο πιο συχνα αγκαλια και να της μιλαει πιο πολυ εχοντας αμεση επαφη τα ματια της με της μικρουλας σας. Απλα ετσι θα απαλυνει το αγχος της και θα την κανει να νοιωσει μεγαλυτερη ασφαλεια κι ετσι θα εχει πιο ευκολη προσαρμογη

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς ο παιδίατρος μας όταν τον ρώτησα σχετικά με τον παιδικό για τις μεγάλες μου, μου είπε ότι καλύτερα για τα παιδιά ειναι να ξεκινάνε παιδικό μετά τα τρία, κυρίως για να αποφευχθούν οι ιώσεις. Θεωρώ ότι ένα παιδάκι μέχρι αυτή την ηλικία έχει μεγαλύτερη ανάγκη απο ένα σταθερό περιβάλλον στην ασφάλεια του σπιτιού του καθώς και απο αποκλειστικότητα, παρά απο κοινωνικοποίηση. Οποτε και με τον μικρό μου τώρα τον ίδιο δρόμο θα ακολουθήσω όταν επιστρέψω στη δουλειά. Ένα άτομο εμπιστοσύνης στο σπίτι μας.

Link to comment
Share on other sites

Ασυζητητί , προτιμώ τον σταθμό!!!!!! Ο γιος βέβαια δεν πήγε βρέφος , αλλά 2,5 χρονών , και ήταν όλα πολύ καλά !!!!!!! Εκανε κι αλλους φίλους , μαθαίνουν απίστευτα πολλά πράγματα . κάνουν εργασίες , χειροτεχνίες , τραγούδια . Ο παιδικός προσφέρει πολλά στα παιδιά !!!!! Κι όσο για τις ιώσεις , εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα οργανισμού. Ο δικός μου γενικά δεν αρρωσταίνει......με ή χωρίς παιδικό , 2-3 πυρετό τον χρόνο και δεν έχει πάρει ποτέ μέχρι τώρα αντιβίωση.

Αντιθέτως , το αγοράκι φίλης που είναι 3 και ξεκίνησε φέτος έχει πάει συνολικά 9 μέρες.Τις υπόλοιπες είναι άρρωστος .....αλλά έτσι ήταν και πριν.

 

Ανάμεσα σε γιαγιά και παιδικό .ειλικρινά θα διάλεγα τον παιδικό.Μια γιαγιά είναι αδύνατον να απασχολήσει το παιδί τόσο δημιουργικά , επιπλέον κάνουν όλα τα χατήρια και ότι ζητήσουν προκειμένου να μην στεναχωρηθούν τα εγγόνια τους και μετά εμείς προσπαθούμε να τα βάλουμε σε ένα πρόγραμμα.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω έκανα μια δοκιμή πριν λίγες μέρες στο βρεφονηπιακό αλλά όταν πήγαμε κατάλαβα εν τέλει οτι βιάστηκα γιατί είχα μπεί στο τρυπάκι της κοινωνικοποίησης κι εγώ... (2,5ετών τώρα ). Από το τρόπο συμπεριφοράς του εκεί κατάλαβα ότι πρέπει να του δώσω λίγο χρόνο ακόμα να χαρεί την μεταβρεφική του ηλικία στο σπίτι εφόσον δεν παρίσταται επιτακτική ανάγκη να πάει από τώρα. Από 6 μηνών είναι με έμπειρη babysitter όσο εγώ εργάζομαι και μέχρι στιγμής τα πράγματα έχουν πάει πολύ καλά. Δεν έχω κανένα παράπονο. Επιπλέον ρώτησα τη γνώμη του παιδιάτρου και μου είπε καλό είναι να πάει μετά τα 3 του χρόνια.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Χρόνια Πολλά σε όλους.... Έχουμε κι εμείς τον ίδιο προβληματισμό. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο και από πότε στέλνουμε τα παιδιά μας σε σταθμό. Μέχρι στιγμής με βοηθάει μια κυρία που όμως δεν είναι παιδαγωγός... Γιαγιάδες παππούδες είναι όλοι μακριά... Τι κάνουμε?

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπατε στην Χριστουγεννιάτικη γιορτή , τα 2χρονα και 2,5χρονα , πόσο άψογα συνεργάστηκαν και έκαναν θεατρικό , θα καταλαβαίνατε την διαφορά του να είναι ένα παιδί στο σπίτι με μαμά.γιαγιά ή νταντά και να πηγαίνει παιδικό και να αλληλεπιδρά με άλλα παιδιά της ηλικίας του

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους.... Έχουμε κι εμείς τον ίδιο προβληματισμό. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο και από πότε στέλνουμε τα παιδιά μας σε σταθμό. Μέχρι στιγμής με βοηθάει μια κυρία που όμως δεν είναι παιδαγωγός... Γιαγιάδες παππούδες είναι όλοι μακριά... Τι κάνουμε?

 

Δεν υπαρχει σωστο η λαθος γενικα σε αυτην την απαντηση γι αυτο και προβληματιζεσαι. Το ερωτημα ειναι αν τηρουνται καποιες προυποθεσεις, και στις δυο λυσεις. Και η γυναικα ειναι καλη λυση αν ειναι εμπιστοσυνης και ειναι καλη, και ο σταθμος αν ειναι καλος. Αν εισαι λοιπον ευχαριστημενη απο την κυρια, κρατα την σπιτι. Δεν εχει σημασια αν ειναι παιδαγωγος, αλλα αν αγαπα το παιδι και το φροντιζει σωστα. Οποτε καποιος εχει προβλημα και δεν εχει καποιον εμπιστο να τα κρατησει, τοτε τα παει πριν τα 5.

 

Εμεις την πηγαμε απο τα 3 της απο αναγκη, μας ελεγαν κατι κουλα φιλοι-γνωστοι οτι....αργησαμε και δεν θα κοινωνικοποιηθει, δεν θα ειναι τοσο προχωρημενη στο λογο....ασε τι ειχα ακουσει...τελος παντων ηταν σπιτι με εμενα μεχρι τα 1 και μετα με γιαγια-παππου μεχρι τα 3. Χωρις αδερφια-ξαδερφια, φιλες με παιδια δεν εχω. Ολες ανυπαντρες.

 

Τελικα και κοινωνικοποιηθηκε, εχει ενα σωρο φιλες, και σημερα στα 5,5, διαβαζει, γραφει, μιλαει καθαρα, κανενα προβλημα. Παει σε δημοσιο νηπιαγωγειο.

 

Οποτε μην ψαχνεις σε αλλων γνωμες το ιδανικο εκει θελω να καταληξω. Πριν την υποχρεωτικη φοιτηση του Υπουργειου Παιδειας, πας το παιδι σε σταθμους-προνηπια-φυλαξη κλπ αν εισαι αναγκασμενη επειδη εργαζεσαι. Και φυσικα για να μην παρεξηγηθω καλα κανουμε οσες το καναμε, μια χαρα περνανε-αλλα δεν ειναι καθολου απαραιτητο. Γιατι εχουμε καταληξει τη λυση αναγκης να την αναγαγουμε σε...αναγκη για ολους, χρηζοντες βοηθειας και μη. Εννοειται οτι αν παει ενα παιδι σχολειο απο τα 5 που ειναι το επισημο ολα θα τα μαθει μια χαρα και μαθησιακα και απο θεμα κοινωνικοποιησης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...