Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνωρίζετε κάτι για την υπέρυθρη θέρμανση;


korina1974

Recommended Posts

Πάνελ υπερύθρων έχουμε εμείς σε όλο το σπίτι. Δεν τίθεται θέμα υγείας φυσικά, αντιθέτως χρησιμοποιούνται σε πολλές ιατρικές εφαρμογές οι υπέρυθρες.

 

Σε θέμα απόδοσης δεν θα το σύστηνα καθόλου, εν συγκρίσει με πετρέλαιο ή φυσικό αέριο. Η θερμαντική τους απόδοση είναι χειρότερη από πετρέλαιο ή φυσικό αέριο και πρέπει για να πιάνουν μια θερμοκρασία και να τη διατηρούν στο σπίτι να είναι ανοιχτά μέρα και νύχτα. Αν σταματήσουν, ακριβώς όπως και το ερ κοντίσιον, σταματά και η θέρμανση, η θερμοκρασία πέφτει ξανά στην θερμοκρασία περιβάλλοντος, καθώς δεν έχουν κάποια συσσωρευτική ικανότητα π.χ. όπως το καλοριφέρ να εκπέμπουν θερμότητα και αφού το σβήσεις. Γενικώς μόνο βοηθητικά θα το σύστηνα και μάλλον ένας θερμοπομπός θα ήταν καλύτερος βοηθητικά για λίγες ώρες. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Eυχαριστω για τις απαντησεις :)

Μονο μια ερωτηση ακομη αν γνωριζετε. Οπως ειπωθηκε ζεσταινει ο,τι ειναι μπροστα. Δηλαδη αν βαλω ενα πανελ 90Χ60 στο κεντρο του ταβανιου θα ζεσταινει μονο το κεντρο του δωματιου, αυτο το κομματι 90Χ60 που υπαρχει απο κατω;;; (μην με πυροβολησετε αν ειναι χαζη η ερωτηση :-P ). Δηλαδη η ακτινα εκπομπης της ακτινοβολιας ειναι ιση με τις διαστασεις του πανελ;;; Θελω να πω, μηπως ειναι προτιμοτερο να το βαλω στον τοιχο ωστε να ζεσταινει και τα αντικειμενα που θα εκπεμπεται η θερμοτητα;

Θα ζεσταίνει όλη την επιφάνεια που βλέπει όχι μόνο το 90-60. Αν ειχες κουκέτα κρεβάτι πχ το από κάτω κρεβάτι δεν θα ζεσταινόταν. Πως είναι με το τζάκι που κάθεσαι, μπροστά καις και η πλάτη παγώνει; Ταβάνι και ψηλά τοίχος είναι το ιδεατό.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες και οι εμπειριες σας! @Lenia16 την ειδα την εταιρια που λες (Red in) και μου φαινονται πολυ καλα. Θα παρουμε και την αποψη ενος γνωστου μας απο τον χωρο και θα παραγγειλουμε. Απ'οτι βλεπω το πανελ των 550 βατ της συγκεκριμενης εταιριας μας καλυπτει συμφωνα με τα τετραγωνικα που αναφερει (μεχρι 15τμ), αλλα γενικως νομιζω μεχρι 600 βατ θα παρουμε, παραπανω δεν το θεωρω αναγκαιο. Επιπλεον, το δωματιο βρισκεται ανατολικα, οποτε απο την στιγμη που ανατελλει και μεχρι το μεσημερι το βλεπει ηλιος. Θα σας ενημερωσω και αν θυμηθειτε οποιαδηποτε πληροφορια μη διστασετε να την παραθεσετε :)

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες και οι εμπειριες σας! @Lenia16 την ειδα την εταιρια που λες (Red in) και μου φαινονται πολυ καλα. Θα παρουμε και την αποψη ενος γνωστου μας απο τον χωρο και θα παραγγειλουμε. Απ'οτι βλεπω το πανελ των 550 βατ της συγκεκριμενης εταιριας μας καλυπτει συμφωνα με τα τετραγωνικα που αναφερει (μεχρι 15τμ), αλλα γενικως νομιζω μεχρι 600 βατ θα παρουμε, παραπανω δεν το θεωρω αναγκαιο. Επιπλεον, το δωματιο βρισκεται ανατολικα, οποτε απο την στιγμη που ανατελλει και μεχρι το μεσημερι το βλεπει ηλιος. Θα σας ενημερωσω και αν θυμηθειτε οποιαδηποτε πληροφορια μη διστασετε να την παραθεσετε :)

Ρώτησα τον άντρα μου και το δικό μας είναι 1300 βατ και μάρκα ceramic sun. Λιγα μου φαίνονται τα 550 βατ που λες πάντως...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , ΜΑΡΙΤΑ είπε:

Ρώτησα τον άντρα μου και το δικό μας είναι 1300 βατ και μάρκα ceramic sun. Λιγα μου φαίνονται τα 550 βατ που λες πάντως...

Δεν προτιμαω τους κεραμικους πομπους, για πανελ ενδιαφερομαι. Απ'οσο εχω ψαξει στο διαδικτυο νομιζω πως για τον συγκεκριμενο χωρο και την διαρρυθμιση των επιπλων, τον προσανατολισμο του κλπ τα 600 watt ειναι καλα. Παρ'ολα αυτα δεν θα κανω καμια κινηση αν δεν μιλησω και με τον γνωστο μου.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν από κάποια χρόνια είχαμε πάρει ένα πάνελ για το υπνοδωμάτιο (δε θυμάμαι watt). Δεν μείναμε ικανοποιημένοι. Δεν είχε καλή απόδοση, καλύτερα είναι τα ηλεκτρικά σώματα ή η σόμπες χαλαζία. Μετά από μερικούς μήνες το χαρίσαμε σε κάτι γνωστούς, δεν ξέρω τι απέγινε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Επαναφερω το θεμα γιατι βρισκομαστε παλι στην φαση συζητησης για αποκτηση ενος πανελ για το παιδικο (μαλλον μαρκας red in). Περυσι την βγαλαμε τελικα με το σωμα λαδιου αλλα φετος θα παρουμε το πανελ υπερυθρων και ξαναγραφω μηπως υπαρχουν νεοτερες εμπειριες ή αποψεις απο τα νεοτερα μελη του φορουμ:)

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εχω χρησιμοποιήσει κεραμικά σώματα υπέρυθρης τα οποία ενώ φαίνεται ότι κάνουν μια φιλότιμη προσπάθεια να σε ζεστάνουν, και όντως είναι υγιεινά, πολύ δύσκολα να βασιστείς μόνο σ αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...