Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνωρίζετε κάτι για την υπέρυθρη θέρμανση;


korina1974

Recommended Posts

Ster, παρακαλώ στείλε pm όνομα εταιρείας. Εδώ και ένα μήνα έχω κάνει την έρευνα μου μέσω internet(πολύύύ ψάξιμο) , και θέλω να απευθυνθώ για αγορά κάπου δοκιμασμένα.Επιπλέον πες μου πόσο σου κόστισε η αγορά των πάνελ.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν βλάπτουν, αντιθέτως κάνουν καλό στην υγεία, και είναι πιο οικονομικά στην κατανάλωση.

 

και σε εμενα παρακαλω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

......

Σίγουρα παίζει ρόλο και αν το σπίτι σου είναι καλά μονωμένο. Αλλά το δικό μας που λίγο πολύ μπάζει από παντού (μέχρι και υγρασία είχαμε) γινότανε φούρνος, μέχρι που φτάναμε στο σημείο να ανοίγουμε και τα παράθυρα να παίρνουμε αέρα. Γιατί αυτό έχει θερμοστάτη (τον παίρνεις εξτρά) και μόλις φτάσει την θερμοκρασία που θέλεις, σβήνει και κρατάει αρκετά μέχρι να ξανανοίξει.

Τώρα από τιμές, είναι όντως τα πιο ακριβά στην αγορά, αλλά αν συγκρίνετε με άλλες μάρκες υπέρυθρης θα διαπιστώσετε ότι στα άλλα ανεβαίνουν τα βατ, δηλαδή η κατανάλωση. Οπότε οικονομικά είναι πιο ασύμφορα. Εμείς πχ στο υπνοδωμάτιο έχουμε ένα 900w (της σειράς standard που είναι και πιο οικονομικά στην τιμή) ενώ με έναν θερμοπομπό τύπου adax χρειαζόμασταν 2000 w! Ιδού και η διαφορά στην τιμή. Ενδεικτικά ένα 900 κόστιζε (δεν ξέρω τώρα αν άλλαξαν οι τιμές) στα 612 με ΦΠΑ.

 

 

Κάποιες ερωτήσεις για τη STER.

Το δωμάτιο στο οποίο βάλατε το panel των 900W τι διαστάσεις είχε;; (πλάτος x μήκος x ύψος).

Σαν αίσθηση νιώθεις ότι ζεσταίνεσαι ολόκληρος ή μόνο στα σημεία που είσαι αντικριστά στο panel (όπως το τζάκι);

Εμείς ενδιαφερόμαστε να ξεκινήσουμε από 2 κρεβατοκάμαρες σε καλά μονωμένο σπίτι (με ξύλινα κουφώματα και διπλά τζάμια). Κάθε δωμάτιο είναι γύρω στα 9 τετραγωνικά (δεν υπολογίζω ντουλάπες).

Ρωτώ διότι στη μια κρεβατοκάμαρα είχαμε ένα θερμοπομπό 800W που ζέσταινε ικανοποιητικά (19 βαθμούς). Μας πρότειναν για τη συγκεκριμένη μάρκα ένα panel 1000W και μου φάνηκε υπερβολή (δεν με απασχόλησε η διαφορά της τιμής όσο η διαφορά κατανάλωσης)

 

Ευχαριστώ

Κατερίνα

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

τον τελευταιο καιρο ψαχνω ποιο πανελ με υπερυθρη ακτινιβολία ειναι καλύτερο.Το απλό το οποίο ειναι μεταλλικό η αυτό που έχει πάνω μάρμαρο?Αν ξέρει κάποιος ας μας πει την γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανισιακά είναι πολύ εντυπωσιακά. Αλλά στη ζέστη έχουν αποτέλεσμα; Και πόση οικονομία κάνουν στο ρεύμα;

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα,

εγώ αυτά τα πάνελ πρώτη φορά τα ακούω.

εμείς απο θέρμανση έχουμε τα εξής..

στο σπίτι που μένουμε τώρα έχω τζακολέβητα. δηλαδή ανάβω το τζάκι που είναι αρκετά μεγάλο μέσα απο το οποίο περνάνε σωλήνες νερού. αυτοί οι σωλήνες συνδέονται με τα καλοριφέρ και ζεσταίνουν συγχρώνος και το νερό.. πέρσι δεν άναψα καθόλου θερμοσίφωνα και έκαψα για ξύλα όλο το χειμώνα 1000 ευρώ περίπου μπορεί και λιγότερα. στο σπίτι όμως σκάγαμε πραγματικά..

στο πάνω το σπίτι τώρα που το χτίζουμε τώρα βάλαμε τζάκι με αερόθερμο όπου το συνδέσαμε με αεραγωγούς για να βγάζει ζεστό αέρα και στα δωμάτια . και θα βάλουμε και λέβητα που να καίει κουκούτσια και πέλετ ίσως και ξύλο. οι λέβητες αυτοί μάθαμε πως θέλουν μια σακούλα την ημέρα με κουκούτσια ή πελετ. μια τέτοια σακούλα στοιχίζει 5 ευρώ. άρα ο μήνας βγαίνει 150 ευρώ. οι λέβητες αυτοί αν θες να πάρεις κάτι καλό στοιχίζουν απο 2500 χιλιάδες και φτάνουν τις 5000 αν καινε και ξύλο και κουκούτσι και πέλετ.. αν ψάξεις θα βρείς στην τιμή που θες. αυτα ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

δηλ. πολίνα μόνο με το αερόθερμο τζακιού δεν ζεσταίνεστε;

 

δεν το δοκιμάσαμε ακόμα αλλά γενικά επειδή τώρα χτίζουμε θέλουμε να έχουμε επιλογές έτσι ώστε να μην την πατήσουμε.. άλλωστε το πέλετ ο άντρας μου θα το φτοιάξει ;)

Link to comment
Share on other sites

σακουλα πελλετ βρισκεις κ με 3μιση 4 ευρω

 

Ο τζακολεβητας πρεπει να ειναι σουπερ!!!

 

όντως είναι και το συστήνω ανεπυφύλακτα.. και ζεσταίνεις το καλοριφέρ και κάνεις το χαβαλέ σου γιατί είναι τζάκι ;):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απορία: αν έχεις ήδη τζάκι για να το κάνεις τζακολέβητα θες πολλά λεφτά και πολύ ανακατωσούρα ή γίνεται απλά;

 

γίνεται απλά αλλά ο μάστορας που θα το κάνει πρέπει να έχει γνώσεις . ούτε πολλά λέφτα θές .. ρώτησα τον άντρα μου για αυτό που σου λέω που ξέρει

Link to comment
Share on other sites

γίνεται απλά αλλά ο μάστορας που θα το κάνει πρέπει να έχει γνώσεις . ούτε πολλά λέφτα θές .. ρώτησα τον άντρα μου για αυτό που σου λέω που ξέρει

 

πολινα ευχαριστώ για την απαντησή σου, και κάτι άλλο: όταν έχουμε τζακολέβητα μπορούμε να έχουμε μαζί και πετρέλαιο; δηλ. είχα ακούσει για έναν καυστήρα -δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς ποιον- ο οποίος συνδέεται και με το πετρέλαιο και όταν θες γυρνάς τη βάνα σε πετρέλαιο και οταν θες σε πελετ, νομίζω..... γίνεται να κάνουμε κάτι τέτοιο και σε τζακολέβητα;

Link to comment
Share on other sites

πολινα ευχαριστώ για την απαντησή σου, και κάτι άλλο: όταν έχουμε τζακολέβητα μπορούμε να έχουμε μαζί και πετρέλαιο; δηλ. είχα ακούσει για έναν καυστήρα -δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς ποιον- ο οποίος συνδέεται και με το πετρέλαιο και όταν θες γυρνάς τη βάνα σε πετρέλαιο και οταν θες σε πελετ, νομίζω..... γίνεται να κάνουμε κάτι τέτοιο και σε τζακολέβητα;[/quote

 

εννοείς να συνδέσεις τα καλοριφέρ και με τζακολέβητα και με τον λέβητα πετρελαίου???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολινα ευχαριστώ για την απαντησή σου, και κάτι άλλο: όταν έχουμε τζακολέβητα μπορούμε να έχουμε μαζί και πετρέλαιο; δηλ. είχα ακούσει για έναν καυστήρα -δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς ποιον- ο οποίος συνδέεται και με το πετρέλαιο και όταν θες γυρνάς τη βάνα σε πετρέλαιο και οταν θες σε πελετ, νομίζω..... γίνεται να κάνουμε κάτι τέτοιο και σε τζακολέβητα;

 

γίνεται στην ίδια εγκατάσταση στα σώματα να έχεις και καυστηρα και τζακολέβητα αρκεί ο καυστήρας πετρελαίου να απομονώνεται με τρίωδες βάνες ή με ηλεκτροβάνες και να λειτουργούν μία μια μονάδα δηλαδή ή πετρέλαιο ή τζακολέβητα ή πελετ κλπ..

στα γράφω όπως μου τα υπαγόρευσε ο άντρας μου..:wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω δενεχω καταλαβει εαν πρεπει τοτζακι να ειναι ενεργειακο για να το συνδεσεις με καλοριφερ....

 

όλα τα τζάκια με αερόθερμα και νερό θεωρούνται ενεργιακά... αυτά που μπορούν να συνδεθούν με τα καλοριφέρ είναι αυτά με το νερό.. αν έχεις τζάκι παλιού τύπου μπορείς να το μετατρέψεις σε τζακολέβητα .

Link to comment
Share on other sites

γίνεται στην ίδια εγκατάσταση στα σώματα να έχεις και καυστηρα και τζακολέβητα αρκεί ο καυστήρας πετρελαίου να απομονώνεται με τρίωδες βάνες ή με ηλεκτροβάνες και να λειτουργούν μία μια μονάδα δηλαδή ή πετρέλαιο ή τζακολέβητα ή πελετ κλπ..

στα γράφω όπως μου τα υπαγόρευσε ο άντρας μου..:wink:

 

thak you!!!!!!!!! να σαι καλα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω προχωρησει στην παραγγελεια πανελ με υπερυθρη ακτινοβολια και σκοπευω να την τοποθετησω στο δωματιο της 7μηνων κορουλας μου, ομως ακουσα οτι η συνεχομενη ροη ακτινοβολιας προκαλει μια ασθενεια στα ματια . Εψαξα παντου και δεν βρισκω καμια σχετικη ενημερωση τοσο για την βλαβη στα ματια οσο και για τα πιστοποιητικα των πανελ που να την εγγυουν. Πιθανος θα την ακυρωσω και θα την αλλαξω με θερμοπομπους αλλα πρωτα θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας γνωμες

Link to comment
Share on other sites

http://www.imoney.gr/blog/προτάσεις-για-οικονομική-θέρμανση-στ/?

 

Προτάσεις για οικονομική θέρμανση στο σπίτι

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εχω προχωρησει στην παραγγελεια πανελ με υπερυθρη ακτινοβολια και σκοπευω να την τοποθετησω στο δωματιο της 7μηνων κορουλας μου, ομως ακουσα οτι η συνεχομενη ροη ακτινοβολιας προκαλει μια ασθενεια στα ματια . Εψαξα παντου και δεν βρισκω καμια σχετικη ενημερωση τοσο για την βλαβη στα ματια οσο και για τα πιστοποιητικα των πανελ που να την εγγυουν. Πιθανος θα την ακυρωσω και θα την αλλαξω με θερμοπομπους αλλα πρωτα θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας γνωμες

 

Θεωρω πως οτιδηποτε εκπεμπει ακτινοβολια δεν ειναι για καλο και μαλιστα οταν γινεται σε καθημερινη βαση. Εδω ακομα για τα κινητα και μας κοροιδευουν οτι ειναι ασφαλη!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...