Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνωρίζετε κάτι για την υπέρυθρη θέρμανση;


korina1974

Recommended Posts

Είδα στην τηλέοραση στον Alpha το Σπίτι απ' την αρχή. Έβαλαν κάποια σώματα υπέρυθρης θέρμανσης. Δεν είπαν λεπτομέρειες, αλλά απ' ότι κατάλαβα πρέπει να είναι με ρεύμα.

Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είδα στην τηλέοραση στον Alpha το Σπίτι απ' την αρχή. Έβαλαν κάποια σώματα υπέρυθρης θέρμανσης. Δεν είπαν λεπτομέρειες, αλλά απ' ότι κατάλαβα πρέπει να είναι με ρεύμα.

Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο ;

 

 

Βρήκα κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει για τον τρόπο λειτουργίας των θερμοπομπών

 

http://www.sanihellas.gr/function/

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει για τον τρόπο λειτουργίας των θερμοπομπών

 

http://www.sanihellas.gr/function/

 

 

Σ' ευχαριστώ rouvasi, πολύ κατατοπιστικό. Τώρα για το πόσο κοστίζουν ή αν καταναλώνουν πολύ ρεύμα, θέλει ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρεύμα καίνε αλλά καίνε πολύ λίγο.βαλτο στο γκουγκλ σαν ΘΕΡΜΟΠΟΜΠΟΙ και θα βρεις πολλά

 

 

Καίνε λιγότερο από τα κλιματιστικά και μπορούν από μόνα τους να αποτελέσουν την κύρια θέρμανση του σπιτιού, ή χρησιμοποιούνται σαν συμπλήρωμα στην κυρίως θέρμανση ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλημέρα. Ψάχνω και εγώ να βάλω σώματα υπέρυθρης (σσ. άλλο πράγμα οι ΘΕΡΜΟΠΟΜΠΟΙ!) σαν εναλλακτική μορφή θέρμανσης (κρατώντας το λέβητα πετρελαίου). Κατέληξα σε αυτή τη λύση γιατί το ενεργειακό τζάκι βγαίνει αρκετά ακριβά, όπως και ο λέβητας πέλλετ (αξίζει μάλλον να τα βάλει κανείς από την αρχή, όχι όταν ήδη έχει λέβητα πετρελαίου!), ενώ τα σώματα υπέρυθρης δεν θέλουν καμιά ιδιαίτερη εγκατάσταση - μπορεί δηλ. κανείς να τα βάλει αρχικά σε έναν χώρο (όροφο, δωμάτιο) και να τα δοκιμάσει, και σταδιακά να τα εγκαταστήσει σε όλο το σπίτι (αν είναι ευχαριστημένος) και να τα έχει παράλληλα με κάποια άλλη μορφή θέρμανσης (αέριο, πέτρέλαιο...). Επίσης, σκέφτομαι να βάλουμε χρονοδιακόπτη, και να τα ανάβουμε περισσότερο τις ώρες με το μειωμένο ωράριο. Από το ψάξιμο στο ιντερνετ, μάλλον καταλήγω σε αυτή την εταιρεία (έχει και πιστοποίηση από μελέτη που έγινε από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο): http://www.redwell.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν βγαζω ακρη με ολα αυτα τα συστηματα θέρμανσης. Εχω καταμπερδευτει. Τελικα ποιο ειναι το καλο και οικονομικο;;;Για μας που ειμαστε στο νοικι και δεν μπορουμε να επενδύσουμε σε πέλλετ και ενεργειακά τζάκια.

 

Αυτη η υπέρυθρη πόσο κοστίζει;

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος εξαρτάται από τα τετραγωνικά που θες να ζεστάνεις (μεγάλο ενιαίο χώρο;ένα δωμάατιο; 2, ,3 κτλ.) Eγώ υπολόγισα για έναν όροφο με 3 δωμάτια 40 τ.μ. (όχι στο διάδρομο + μπάνιο ) θα χρειαστούμε 3 πάνελ κόστους 1100-1300 Ε. Δεν ξέρω πόσο πάει η εγκατάσταση, αλλά απ'τη στιγμή που είναι πολύ εύκολη, δεν πιστεύω ότι θα κοστίσει πολύ. Υπάρχει και άλλη λύση: το βάζεις σε ένα δωμάατιο, βλέπεις αν σε ικανοποιεί και προχωράς ανάλογα και σε άλλα. Βέβαια όλα αυτά τα λέω θεωρητικά ακόμα, αλλά έχω κάτι μήνες που ψάχνω κάτι συμπληρωμαατικό στο πετρέλαιο και σχετικά οικονομικό, που να μη θέλει μεγάλες αλλαγές. Σόμπα πέλλετ είναι καλή λύση απ'ό,τι λένε, αλλά θα μου κοστίσει το ίδιο και παραπάνω, επιπλέον πρέπει να κουβαλάω και πέλλετ (συν το χώρο αποθήκευσης που θα χρειαστώ έξτρα - εκτός τα ξύλα του τζακιού) ενώ με αυτά τα σώματα φαίνεται ότι είναι όλα πιο απλά και οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Είδα στην τηλέοραση στον Alpha το Σπίτι απ' την αρχή. Έβαλαν κάποια σώματα υπέρυθρης θέρμανσης. Δεν είπαν λεπτομέρειες, αλλά απ' ότι κατάλαβα πρέπει να είναι με ρεύμα.

Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο ;

 

Όσα διαφημίζονται σαν υπέρυθρα θερμαντικά δουλεύουν με ρεύμα.Όλα αυτά χρησιμοποιούν το ηλεκτρομαγνητικό φάσμα που βρίσκεται σε χαμηλότερη συχνότητα από το ορατό φως-σε υψηλότερη λέγεται υπεριώδες-και χρησιμοποιούν αυτή την ακτινοβολία για να ζεσταίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την υπέρυθρη έψαξα για το σπίτι που θα φτιάξω. Έχω και τιμές γιατί πήρα προσφορά, για τα redwell και τα wellina.

Εμένα για 90 τετραγωνικά με 5 σώματα, μου βγαίνει γύρω στις 3.000 ευρώ.

 

Με απλά λόγια λειτουργούν σαν το ήλιο. Δηλαδή: όταν κάνει κρύο, με το που θα βγεις στον ήλιο ζεσταίνεσαι, ενώ όταν πας στη σκιά κρυώνεις. Κάπως έτσι.

Τη ζέστη τη μεταδίδουν αμέσως, με το που θα τα ανάψεις ζεσταίνεσαι κατ'ευθείαν γιατί ζεσταίνουν πρώτα το σώμα και μετά τον χώρο. (όπως ο ήλιος, το ξαναλέω).

 

Λειτουργούν με ρεύμα και λειτουργούν αυτόνομα σε κάθε δωμάτιο. Δηλαδή μπορείς να ζεστάνεις μόνο τα δωμάτια που χρησιμοποιείς.

Επίσης κάτι άλλο που μου είπαν τα παιδιά που μου έδωσαν την προσφορά, ήταν οτι στα μπάνια πχ μπορείς να μην βάλεις αλλά να έχεις θέρμανση. Πως;

Παράδειγμα: έχεις το δωμάτιο κολλητά με το μπάνιο. Βάζεις το σώμα στο δωμάτιο αλλά στον τοίχο που συνορεύει με το μπάνιο. Η θέρμανση περνάει και στο μπάνιο.

 

Και στο νοίκι μπορείτε να το κάνετε, γιατί πολύ απλά, αν φύγετε απο το σπίτι τα παίρνετε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά αυτό με τις υπέρυθρες είναι υγιεινό;;;:roll:

 

Φαντάζομαι ότι άλλο αυτό και άλλο οι θερμοπομποί έτσι;;;:confused:

 

Υπέρυθρη ακτινοβολία εκπέμπει και το τζάκι και οι σόμπες και το καλοριφέρ ακόμα και..οι άνθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα πάνελ υπάρχει και η κουρτίνα υπέυρθρης θέρμανσης - η πιο απλή μορφή της υπέπυθρης θέρμανσης, ας πούμε. Το καλό με αυτές τις κουρτίνες είναι ότι είναι πιο οικονομικές και αποθηκεύονται ευκολά μετά (τυλίγουνται σε ρολό), κατά τα άλλα είναι σαν ένα μικρό πάνελ.

Και όσο αφορά την αρχική απορεία, αν και έχει απαντηθεί ήδη επαρκώς αυτό το θέμα, να προσθέσω πως όντως η υπέρυθρη θέρμανση είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό - ότι έκπέμπει ένα ζεστό σώμα. Ο μόνος κύνδηνος είναι η υπερθέρμανση όπως και κάτω από τον ήλιο. Όποτε άν νιώθετε πολύ ζέστη - απομακρύνεστε!

Link to comment
Share on other sites

Για την υπέρυθρη έψαξα για το σπίτι που θα φτιάξω. Έχω και τιμές γιατί πήρα προσφορά, για τα redwell και τα wellina.

Εμένα για 90 τετραγωνικά με 5 σώματα, μου βγαίνει γύρω στις 3.000 ευρώ.

 

Με απλά λόγια λειτουργούν σαν το ήλιο. Δηλαδή: όταν κάνει κρύο, με το που θα βγεις στον ήλιο ζεσταίνεσαι, ενώ όταν πας στη σκιά κρυώνεις. Κάπως έτσι.

Τη ζέστη τη μεταδίδουν αμέσως, με το που θα τα ανάψεις ζεσταίνεσαι κατ'ευθείαν γιατί ζεσταίνουν πρώτα το σώμα και μετά τον χώρο. (όπως ο ήλιος, το ξαναλέω).

 

Λειτουργούν με ρεύμα και λειτουργούν αυτόνομα σε κάθε δωμάτιο. Δηλαδή μπορείς να ζεστάνεις μόνο τα δωμάτια που χρησιμοποιείς.

Επίσης κάτι άλλο που μου είπαν τα παιδιά που μου έδωσαν την προσφορά, ήταν οτι στα μπάνια πχ μπορείς να μην βάλεις αλλά να έχεις θέρμανση. Πως;

Παράδειγμα: έχεις το δωμάτιο κολλητά με το μπάνιο. Βάζεις το σώμα στο δωμάτιο αλλά στον τοίχο που συνορεύει με το μπάνιο. Η θέρμανση περνάει και στο μπάνιο.

 

Και στο νοίκι μπορείτε να το κάνετε, γιατί πολύ απλά, αν φύγετε απο το σπίτι τα παίρνετε μαζί.

 

 

Γνωρίζεις τι κατανάλωση ρεύματος έχουν ;

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εχουμε ψάξει πολύ το θέμα της αυτόνομης θέρμανσης και έχουμε καταλήξει σε αυτή την εταιρεία. Βέβαια είναι πιο ακριβή σε σχέση με άλλες αλλά έχει και πιστοποίηση από το ΑΠΘ στο θέμα της οικονομίας κατανάλωσης. Μήπως έχει κάποιος σπίτι του redwell να μας πει αν όντως αξίζουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Καλημερα σας!

Φετος δυστυχως καλοριφερ γιοκ!! Ειμαστε στο ψαξιμο για αλλους τροπους να ζεσταθουμε κ ετυχε να δω κατι καταχωρησεις για πανελ υπερυθρης ακτινοβολιας που ειναι απολυτα υγιεινος τροπος (συμφωνα με τις πληροφοριες) αλλα καπως τσουχτερα στην τιμη τους...

Ξερετε κατι σχετικο? Ειμαστε πολυ προβληματισμενοι μιας και τα χρηματα δεν υπαρχουν κ θα ηθελα να ξερω αν πραγματικα αξιζει....

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

Φετος δυστυχως καλοριφερ γιοκ!! Ειμαστε στο ψαξιμο για αλλους τροπους να ζεσταθουμε κ ετυχε να δω κατι καταχωρησεις για πανελ υπερυθρης ακτινοβολιας που ειναι απολυτα υγιεινος τροπος (συμφωνα με τις πληροφοριες) αλλα καπως τσουχτερα στην τιμη τους...

Ξερετε κατι σχετικο? Ειμαστε πολυ προβληματισμενοι μιας και τα χρηματα δεν υπαρχουν κ θα ηθελα να ξερω αν πραγματικα αξιζει....

Ευχαριστω!!!

 

Το μόνο που ξέρω (και αυτό από διαφημιστικό μήνυμα) είναι ότι για να ζεστάνεις ένα χώρο 70 τ.μ. θέλεις 70 ευρώ το μήνα. Νομίζω ότι είναι πολύ, δεν έχω όμως προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι διαβασα σε συζητηση απο ατομα που ασχολουνται επαγγελματικά με ψυξη - θερμανση οτι τα πανελ υπερυθρης ακτινοβολιας ζεσταινουν μονο το ανθρωπινο σωμα και οχι τον χωρο. που σημαινει οτι ολη η ακτινοβολια παει επανω μας....

 

αληθεια ψεμμα τα δεν ξερω, απλά το διαβασα

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά, αλλά είστε τελείως ανημέρωτοι πάνω στο θέμα.

Εγώ έχω πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης (το καλύτερο της αγοράς και το πιο ακριβότερο). Αν κάνεις μια αναζήτηση στο ιντερνετ θα το βρείς, μην το γράψω εδώ και θεωρηθεί διαφήμιση. Κόψαμε το καλοριφέρ και έχουμε βάλει σε κάθε δωμάτιο ένα πάνελ ανάλογα με τα τετραγωνικά. Είναι όντως οικονομικό στην κατανάλωση, πολύ πιο φτηνό από το πετρέλαιο και πολύ πιο ζεστό, συν ότι έχεις και αυτόνομη θέρμανση (γιατί εμείς είχαμε κεντρική).

Πρόσεξε όμως, υπάρχουν πολλές εταιρείες υπέρυθρης. Η κορυφαία αυτή την στιγμή στον κόσμο εταιρεία είναι αυτή που έχω εγώ και είναι όντως δοκιμασμένα η πιο οικονομική.

Και τέλος, η υπέρυθρη ακτινοβολία είναι η πιο υγιεινή για τον οργανισμό μας. Μέχρι και το ΕΜΠ έχει κάνει μελέτη και εγκρίνει το προιόν.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά, αλλά είστε τελείως ανημέρωτοι πάνω στο θέμα.

Εγώ έχω πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης (το καλύτερο της αγοράς και το πιο ακριβότερο). Αν κάνεις μια αναζήτηση στο ιντερνετ θα το βρείς, μην το γράψω εδώ και θεωρηθεί διαφήμιση. Κόψαμε το καλοριφέρ και έχουμε βάλει σε κάθε δωμάτιο ένα πάνελ ανάλογα με τα τετραγωνικά. Είναι όντως οικονομικό στην κατανάλωση, πολύ πιο φτηνό από το πετρέλαιο και πολύ πιο ζεστό, συν ότι έχεις και αυτόνομη θέρμανση (γιατί εμείς είχαμε κεντρική).

Πρόσεξε όμως, υπάρχουν πολλές εταιρείες υπέρυθρης. Η κορυφαία αυτή την στιγμή στον κόσμο εταιρεία είναι αυτή που έχω εγώ και είναι όντως δοκιμασμένα η πιο οικονομική.

Και τέλος, η υπέρυθρη ακτινοβολία είναι η πιο υγιεινή για τον οργανισμό μας. Μέχρι και το ΕΜΠ έχει κάνει μελέτη και εγκρίνει το προιόν.

 

Παόσο περίπου σου κοστίζει το μήνα? Τους κρύους μήνες εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ξέρω (και αυτό από διαφημιστικό μήνυμα) είναι ότι για να ζεστάνεις ένα χώρο 70 τ.μ. θέλεις 70 ευρώ το μήνα. Νομίζω ότι είναι πολύ, δεν έχω όμως προσωπική εμπειρία.

 

70 euros τον μήνα? ακριβό?:P:p:p

 

120 τετραγωνικά, πετραίλαιο, τζάκι και aircondition, πέρσι 3500....

 

θα έκανα πάρτυ για 70 τον μήνα!

 

ας μας πει η κοπέλα που το έκναε πόσο της βγήκε η εγκατάσταση, και ας πει και την μάρκα, εδώ στο θέμα ξυλόσομπες πχ τα δίνουμε όλα τα στοιχεία για πληροφόρηση...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή! Τα πάνελ υπέρυθρης υπόσχονται εξοικονόμηση ενέργειας με την προϋπόθεση ότι ο χώρος για τον οποίο προορίζονται είναι επαρκώς μονωμένως και ενεργειακά αποδοτικός. Δηλαδή, εάν βάλει κάποιος σε παλιά οικοδομή χωρίς καλή μόνωση σε τοίχους, ταράτσα και με ξύλινα παράθυρα, την πάτησε. Το διάβασα σε σάιτ εταιρείας που τα προμηθεύει. Επίσης διάβασα ότι για σπίτι με 2 Υ/Δ, κουζίνα, μπάνιο, σαλόνι (δεν έλεγε τετραγωνικά) και με τις παραπάνω προϋποθέσεις, το κόστος αγγίζει τα 120? το μήνα.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Και μένα 70 ευρώ μου φαίνεται τζάμπα!!!!

Εμείς έχουμε φυσικό αέριο, αλλα τελικά κ αυτό ασύμφορο ειναι. Εχουμε κ τζάκι αλλά πολ βρωμιά κ δεν το ανάβω. Θα πέσει ζακέτα φουλ :-P8-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...