Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ουρεοπλασμα και αποβολες


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

FANI ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.

ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΕΝΑ 30% ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΣΥΛΛΑΒΕΙ Η' ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΕΙ.

ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΠΕΡ/ΜΑ ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ.

ΑΝ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΕΣ ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ...ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΦΤΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

εκανα προγεννετικο ελεγχο και το μονο που μου βρηκαν ηταν θετικο ουρεοπλασμα και μυκοπλασμα πηρα και εγω και ο αντρας μου απο 3 κουτια vibramycin.μετα ομως δεν εκανα επανελεγχο αν εφυγε το μικροβιο γιατι σε εναν αλλο γυναικολογο που πηγα μου ειπε οτι δεν χρειζεται και οτι παρα πολλες γυναικες το εχουν και δεν το γνωριζουν και οτι δεν ειναι ικανο να δημιουργηση κανενα προβλημα σε μια μελλοντικη μου εγκυμοσυνη εσεις τι λετε?να παω να κανω επανεξεταση και να το ψαξω το θεμα η να το αφησω οπως εχει?ποιος γιατρος να εχει δικιο?πειτε μου τι γνωμη σας απτην εμπειρια σας.

Link to comment
Share on other sites

εκανα προγεννετικο ελεγχο και το μονο που μου βρηκαν ηταν θετικο ουρεοπλασμα και μυκοπλασμα πηρα και εγω και ο αντρας μου απο 3 κουτια vibramycin.μετα ομως δεν εκανα επανελεγχο αν εφυγε το μικροβιο γιατι σε εναν αλλο γυναικολογο που πηγα μου ειπε οτι δεν χρειζεται και οτι παρα πολλες γυναικες το εχουν και δεν το γνωριζουν και οτι δεν ειναι ικανο να δημιουργηση κανενα προβλημα σε μια μελλοντικη μου εγκυμοσυνη εσεις τι λετε?να παω να κανω επανεξεταση και να το ψαξω το θεμα η να το αφησω οπως εχει?ποιος γιατρος να εχει δικιο?πειτε μου τι γνωμη σας απτην εμπειρια σας.

Kουκλά μου εμενα ο δικος μου (τον εχω 6 χρόνια)μου συνεστησε να επαναλάβω την εξέταση!γιατι δεν την κάνεις να σου φύγει απο το μυαλό?!

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

κοριτισια πηγα κ εγω σημερα κ εδωσα αιμα για προγεννητικο ελεγχο.. Ειπα στον γυναικολογο να μου γραψει αναλυτικες εξετασεις...Εχω βιβλιαριο δημοσιου. Η εξεταση για το μυκοπλασμα/ουρεοπλασμα δεν δικαιολογειται και στοιχιζει 100 ευρώ. Αληθεια τοσο παει; Ειναι σημαντικο να το κανω ε? Ποια αλλη εξεταση θεωρειτε σημαντικη κοριτσια?

Α! και κατι αλλο...Πρεπει να κανει και ο αντρας μου καποιες εξετασεις? Βασικα εχει κανα μηνα που ξεκινησαμε προσπαθειες..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεία σας ειμαι λιγο φοβησμενη....8α η8ελα να ρωτησω ειμαι στην ογδοη ωδομαδα εγκθμοσινης...και εκανα εξετασεις και το ουρεοπλασμα μου βγικε 8ετικο...ο γιατρος μου μου εδvσε δυο κουτακια Azithromycin ton 500mg... epeidh fovamai me tosa pou akouw yparxh kundinos apovolhs h na vlapsh to embrio?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΑΝΙΧΝΕΥΘΕΙ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ RULID ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΝ 15 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!!!! ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ? ΚΑΙ ΑΝΔΕΝ ΦΥΓΕΙ ΠΑΣ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω χαζεψει και ανχωθει ταυτοχρονα!

Εγω ειχα κανει προγεννητικο ελεγχο και ημουν καθαρη το ιδιο και ο αντρας μου μετα οταν εμεινα εγγυος επαναλλαβαμε τον ελεγχο και παλι ημουν καθαρη,η γυναικολογος μου στον 6ο μηνα μου ζητησε καλιεργεια και παλι ηταν καθαρη και για τυπικους λογους μου ζητησε τωρα ξανα και βγηκε θετικο στο ουρεοπλασμα!

Η πλακα ειναι απο τον 5ο μηνα και μετα δεν ειχαμε επαφες με τον συζηγο!!

Πως το κολλησα?

Η μοναδικη σκεψη της γιατρου μου ειναι η τουαλετα μου ειπε οτι ειναι πιθανο αφου δεν εχουμε ερωτικες επαφες, αλλιως θα τον τσακιζα καταλαβαινετε!

Αληθεια προσπαθω να βρω πως εγινε και το κολλησα και δεν κατλληγω πουθενα!

Τωρα μου εδωσε κολπικο χαπι και αντιβιωση εμενα και του συζηγου μου!

Φευγει ευκολα?

Η πλακα ειναι οτι τωρα που το ξερω οτι εχω εδω και 2 μερες εχω αρχισει να εχω φαγουριτσα αλλα δεν ξερω αν ανθιποβαλλομαι????

Αν μπορει ας μου καποιος πως το κολλησα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εχω χαζεψει και ανχωθει ταυτοχρονα!

Εγω ειχα κανει προγεννητικο ελεγχο και ημουν καθαρη το ιδιο και ο αντρας μου μετα οταν εμεινα εγγυος επαναλλαβαμε τον ελεγχο και παλι ημουν καθαρη,η γυναικολογος μου στον 6ο μηνα μου ζητησε καλιεργεια και παλι ηταν καθαρη και για τυπικους λογους μου ζητησε τωρα ξανα και βγηκε θετικο στο ουρεοπλασμα!

Η πλακα ειναι απο τον 5ο μηνα και μετα δεν ειχαμε επαφες με τον συζηγο!!

Πως το κολλησα?

Η μοναδικη σκεψη της γιατρου μου ειναι η τουαλετα μου ειπε οτι ειναι πιθανο αφου δεν εχουμε ερωτικες επαφες, αλλιως θα τον τσακιζα καταλαβαινετε!

Αληθεια προσπαθω να βρω πως εγινε και το κολλησα και δεν κατλληγω πουθενα!

Τωρα μου εδωσε κολπικο χαπι και αντιβιωση εμενα και του συζηγου μου!

Φευγει ευκολα?

Η πλακα ειναι οτι τωρα που το ξερω οτι εχω εδω και 2 μερες εχω αρχισει να εχω φαγουριτσα αλλα δεν ξερω αν ανθιποβαλλομαι????

Αν μπορει ας μου καποιος πως το κολλησα?

 

Καλησπερα,ειχα κ εγω ουρεοπλασμα κ η γιατρος αφου τελειωσαμε την θεραπ κ ''καθαρισαμε'' οταν της ειπα παει το ατιμο γλυτωσαμε..μου απαντησε οτι απο την στιγμη που ειχα μια φορα μπορει να ξαναερθει...απο τον ιδιο τον οργανισμο, αυτο που καταλαβα ειναι οτι υπαρχει στον οργανισμο(δεν φευγει εντελως)κ καποια στιγμη ξανα χτυπα!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω χαζεψει και ανχωθει ταυτοχρονα!

Εγω ειχα κανει προγεννητικο ελεγχο και ημουν καθαρη το ιδιο και ο αντρας μου μετα οταν εμεινα εγγυος επαναλλαβαμε τον ελεγχο και παλι ημουν καθαρη,η γυναικολογος μου στον 6ο μηνα μου ζητησε καλιεργεια και παλι ηταν καθαρη και για τυπικους λογους μου ζητησε τωρα ξανα και βγηκε θετικο στο ουρεοπλασμα!

Η πλακα ειναι απο τον 5ο μηνα και μετα δεν ειχαμε επαφες με τον συζηγο!!

Πως το κολλησα?

Η μοναδικη σκεψη της γιατρου μου ειναι η τουαλετα μου ειπε οτι ειναι πιθανο αφου δεν εχουμε ερωτικες επαφες, αλλιως θα τον τσακιζα καταλαβαινετε!

Αληθεια προσπαθω να βρω πως εγινε και το κολλησα και δεν κατλληγω πουθενα!

Τωρα μου εδωσε κολπικο χαπι και αντιβιωση εμενα και του συζηγου μου!

Φευγει ευκολα?

Η πλακα ειναι οτι τωρα που το ξερω οτι εχω εδω και 2 μερες εχω αρχισει να εχω φαγουριτσα αλλα δεν ξερω αν ανθιποβαλλομαι????

Αν μπορει ας μου καποιος πως το κολλησα?

 

Πριν γίνει πανικός στο σπίτι, έχε υπόψη σου ότι το ουρεόπλασμα βρίσκεται σε λανθάνουσα μορφή στον κόλπο μας (κάτι σαν το μικρόβιο του έρπητα). Μπορεί να μην ενεργοποιηθεί ποτέ, μπορεί να εμφανιστεί όμως χωρίς να το κολλήσεις απαραίτητα από κάπου, αν πέσουν για κάποιο λόγο οι άμυνες του οργανισμού. Μεταδίδεται με την ερωτική επαφή, από τουαλέτες ή ακόμη και από γυναικολογικές εξετάσεις, από μη καλά αποστειρωμένα εργαλεία. Αυτά είναι όσα ξέρω από διαβάσματα που έχω κάνει επί του θέματος και συζητήσεις με γυναικολόγους και μικροβιολόγους. Με ταλαιπωρεί και μένα καιρό Δυστυχώς, ειδικά αυτό το μικρόβιο είναι από τα πιο συνηθισμένα και επίμονα, αλλά επίσης να ξέρεις ότι πλέον θεωρείται ακίνδυνο, καθώς έχει κατά κόρον απενοχοποιηθεί για επιπλοκές στην κύηση.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ να ειστε καλα κοριτσια με ηρεμησατε λιγο!

Τον συζηγο δεν τον φοβομουν γιατι και να ειχε κανει την διαολια του πώς να μου το κολλησει χωρις επαφες?

Επισης επειδη αντιμετωπιζαμε υπογονιμοτητα εκεινος και εγω το ειχαμε ψαξει πριν μεινω εγγυος!

Μαλλον αυτο με την αμυνα του οργανισμου παιζει να φταιει!

Η γιατρος μου μου ειπε οτι πολλες φορες το ενεργοποιοει και το γεγονος οτι στην εγγυμοσυνη εχουμε απωλεια ουρων και αυτο χαλαει το ph του κολπου!

Το θεμα ειναι απαλασσεσαι ποτε απο αυτο????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα εγω είμαι έγκυος 32 βδομάδων και εχω κ γω ουρεόπλασμα.Σε τι ποσοστό δεν μου είπαν αλλά μου έγραψε αντιβίωση το klaricid 500 για δέκα μέρες μόνο για μένα όμως οχι για τον σύζυγο.Η αντιβίωση αυτή είναι απαίσια γιατί εχω μονίμως μια πικρίλα στο στόμα...έχει πάρει καμία άλλη την συγκεκριμένη αντιβίωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Έκανα καλλιέργεια και έδειξε ουρεόπλασμα και κολοβακτηρίδια. Παίρνω αντιβίωση, αλλά ο γυναικολόγος δεν σύστησε να πάρει και ο σύζυγος. να σημειώσω πως στην καλλιέργεια σπέρματος βρέθηκε καθαρός από μικρόβια. τοσπερμοδιάγραμμά του όμως είναι πολύ κακό. μήπως έχει το μικρόβιο και έγινε λάθος;;; γιατί να μην πάρει αντιβίωση προληπτικά έστω; είναι λογικό αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα καλλιέργεια και έδειξε ουρεόπλασμα και κολοβακτηρίδια. Παίρνω αντιβίωση, αλλά ο γυναικολόγος δεν σύστησε να πάρει και ο σύζυγος. να σημειώσω πως στην καλλιέργεια σπέρματος βρέθηκε καθαρός από μικρόβια. τοσπερμοδιάγραμμά του όμως είναι πολύ κακό. μήπως έχει το μικρόβιο και έγινε λάθος;;; γιατί να μην πάρει αντιβίωση προληπτικά έστω; είναι λογικό αυτό;;;

 

Ρώτησες τον γιατρό σου και σου είπε ότι δεν χρειάζεται; Είχα και γώ και πήρα αντιβίωση και όταν τον είδα από κοντά τον ρώτησα για τον άντρα μου αν πρέπει να πάρει και μου είπε ναι. Χωρίς να κάνει εξέταση, αν έχεις επαφές χωρίς προφύλαξη λογικά θα έχει κολλήσει και θα ξανακολλήσεις έτσι δεν είναι; Ρώτατον καλύτερα.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες τον γιατρό σου και σου είπε ότι δεν χρειάζεται; Είχα και γώ και πήρα αντιβίωση και όταν τον είδα από κοντά τον ρώτησα για τον άντρα μου αν πρέπει να πάρει και μου είπε ναι. Χωρίς να κάνει εξέταση, αν έχεις επαφές χωρίς προφύλαξη λογικά θα έχει κολλήσει και θα ξανακολλήσεις έτσι δεν είναι; Ρώτατον καλύτερα.

ναι τον ρωτησα και ειπε πως αφού ειναι καθαρός στην καλλιεργεια σπέρματος δε χρειάζεται! και ρωτησα και τη φαρμακοποιό και μου ειπε τα ίδια! τι να πω ρε παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα ουρεοπλασμα και πηρε και ο αντρας μου αντιβιωση.Αλλα κατι παραπανω θα ξερει ο γιατρος σου.

εσενα ο ανδρας σου είχε κάνει καλλιέργεια σπέρματος και βρήκε το μικρόβιο, ή τα πήρε προληπτικά τα χάπια;

Link to comment
Share on other sites

ααα εμενα εκανε καλλιέργεια και βγήκε καθαρή. τι να πω, δεν είναι να έχει κανείς εμπιστοσύνη σε κανενα! γι αυτό ρωτω!

 

Αφού βγήκε καθαρός στην εξέταση για το μικρόβιο σημαίνει ότι λογικά δεν χρειάζεται να πάρει αντιβίωση . Εμείς δεν κάναμε εξέταση στον σύζηγο και την πήρε προληπτικά, ήμουν έγκυος τότε. Έχε εμπιστοσύνη στο γιατρό σου. Για να σου λέει κάτι θα υπάρχει λόγος.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού βγήκε καθαρός στην εξέταση για το μικρόβιο σημαίνει ότι λογικά δεν χρειάζεται να πάρει αντιβίωση . Εμείς δεν κάναμε εξέταση στον σύζηγο και την πήρε προληπτικά, ήμουν έγκυος τότε. Έχε εμπιστοσύνη στο γιατρό σου. Για να σου λέει κάτι θα υπάρχει λόγος.

καλά τα λες. απλά μου φαίνεται περίεργο σε κάτι που είναι μεταδοτικό να μην παίρνουν και οι 2 αντιβιωση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δεν ξερω τι συμβαινει παντως ειχα μεσα σε 6 μηνες δυο προωρες αποβολες...βιοχημικες εγκυμοσυνες και ποθανον να φταει το ουρεοπλασμα διοτι ολες οι υπολοιπες εξετασεις ειναι πεντακαθαρες και πολυ καλες....τωρα παιρνουμε αντιβιωση και εγω και ο αντρας μου και ελπιζουμε ολα να πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

καλημερα .Ειχα ουρεοπλασμα και δεν μου δωσε ο γιατρος καμια θεραπια γιατι μου πε ηταν χαμηλο.. 5

9 εβδομαδων επαθα παλινδρομη κυηση μετα απο 2 φυσιολογκες εγκυκοσνες.  Τωρα κανω θεραπια με αντιβιωση. Λετε να εφτεγε το οτι δεν μου κανε καμια θεραπια κ απεβαλα; σε 2 περιοδους μου πε να ξανα προσπαθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...