Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι να κανω??


olgagr

Recommended Posts

Βρε κορίτσια, συγνώμη είπε πουθενά η κοπέλα ότι ο σύντροφος της δεν θα δίνει λεφτά στο μελλοντικό παιδάκι τους;;;;Ανέφερε πουθενά ότι της είπε ότι αυτά τα λεφτά θα δίνει ανεξαρτήτως αν θα έχουν άλλες ανάγκες;;;;;;Καταδικάστηκε ο άνθρωπος χωρίς να έχει πει τίποτα...Εγώ νομίζω πως η θεματοθέτρια σκέφτεται διάφορα μόνη της και βουρλίζεται....Μπορεί αν κάτσουν να συζητήσουν, να τα βρούνε και ο άνθρωπος να πει ότι θα μειώσει τη διατροφή αν και εφόσον κάνουν παιδί μαζί.....

 

Τώρα για το ότι την ενοχλεί και που υπάρχει η πρώην, δεν το συζητώ, αυτό φαίνεται.....γι'αυτό και τα σχόλια για το πού πάνε τα λεφτά...Αλλά δεν μας είπε ότι αυτός τα στερεί από την ίδια αυτά τα λεφτά, μιλάμε τόση ώρα για ένα παιδί που δεν έχει συλληφθεί καν, και που δεν ξέρουμε αν αυτός έχει εκφράσει σχετική επιθυμία...μόνο ότι σκέφτονται να παντρευτούν μας είπε...

 

Γλυκιά μου ξεκαθάρισε λίγο την κατάσταση, μάλλον έχουν μπερδευτεί λίγο τα πράγματα. Ο σύντροφος σου τι λέει για το μέλλον μαζί σου;;;Ποια τα σχέδια του;;;Μπορεί άδικα να ανησυχείς!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εσυ πιστευεις οτι αυτος ο ανθρωπος βγαζει 100ο ευρω και δινει 600 στο παιδι? Δεν εχει αυτος αλλες αναγκες?

Και να πω και κατι, οπως το θεσατε πιο πανω δηλαδη, εαν αυτος βαζει για το παιδι που ΘΑ κανει με την νεα του συντροφο 600 ευρω, δεν πρεπει και αυτη να βαλει αλλα 600? Με την δικη σας λογικη βεβαια γιατι για εμενα δεν παει ετσι. Τα νεα του παιδια με την νεα του συντροφο αξιζουν περισσοτερο?

 

Το ίδιο ισχύει και για την πρώτη του γυναίκα... αν αυτός βάζει 600, αυτή βάζει άλλα 600? δηλαδή ενα 15 χρονο χρειάζεται 1200 ευρώ για να ζήσει?

Τέλος πάντων, σε τέτοιες περιπτώσεις τα νούμερα μιλάνε... πρέπει να ξέρουμε πόσα βγάζει ο τύπος, πόσα η πρώτη του γυναίκα, πόσα η μέλλουσα γυναίκα και να αποφασίσουμε αν τα 600 είναι πολλά ή όχι...εφόσον όλες αποφασίσαμε να κάνουμε τους δικαστές εδώ μέσα..

και ναι , η κολλητή μου είναι χωρισμένη με τρια παιδιά..και παλεύει για την διατροφή κάθε μήνα...και σκυλοβρίζει την νυν συνέχεια...αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλλες οι νυν είναι σκύλες...

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε για κάποια εισοδήματα τα 600 ευρώ είναι λίγα....π.χ. μπορεί να είναι γιατρός ή δικηγόρος ο άνθρωπος!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Η πρωην του ομως πριν απο 2 χρονια ξαναπαντρευτηκε και εχει τωρα αλλα 2 μωρα.Στα 2 χρονια που ειμαι τωρα εδω ομως,ανακαλυψα οτι η διατροφη συνεχιζεται και οτι το ποσο δεν ειναι σταθερο καθε μηνα.Δηλαδη επρεπε να δινει 350(αν και στο συμφωνητικο ειχαν συνφωνησει 120),δινει ομως 500 με 600 το μηνα.

Μπράβο του, γιατί ανήκει στο σπάνιο είδος των χωρισμένων πατεράδων που αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους και στηρίζουν τα παιδιά τους χωρίς να είναι φραγκοφονιάδες. Γιατί δεν αφήνει το παιδί του να νιώσει σαν υποχρέωση που την ανέλαβε πριν καιρό κι έχει μετανιώσει για αυτό.

Το πώς διαχειρίζεται τα χρήματά του, από την στιγμή που δεν αναγκάζεσαι να τον συντηρείς εσύ, δεν σε αφορά κι αν του κάνεις υποδείξεις για το τι θα προσφέρει στο παιδί του, απλά θα τον κάνεις εχθρό.

Όσο δεν στερείστε σαν ζευγάρι ή αργότερα σαν οικογένεια, δεν πρέπει να το κάνεις θέμα, στο κάτω κάτω δεν τα τρώει στα γαριδάκια. Θέλεις να σου πω παραδείγματα πού θα μπορούσε να τρώει τα λεφτά του; Σε χόμπυ, σε τζόγο, σε άχρηστες αγορές, τότε θα είχες δίκιο να επεμβαίνεις.

 

Το πρωιν ζευγος ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ τις αναγκες του παιδιου. Αν βαζει ο πατερας τα μισα και ειναι 600 η μανα βαζει αλλα 600 δλδ? Το παιδι θελετε να μου πειτε την βγαζει με 1200 τον μηνα. Παμε καλα?

Δεν είναι έτσι. Η πρώην έχει άλλα δύο παιδιά, άρα για τη συμμετοχή της στη διατροφή, συνυπολογίζεται και η υποχρέωσή της και προς τα άλλα παιδιά. Επίσης συνυπολογίζεται και η μη χρηματική συνεισφορά της στην διατροφή (φροντίδα, νοικοκυριό, φύλαξη) που είναι αποτιμητή σε χρήμα και αφαιρείται και αυτή. Και βέβαια τα ποσά της συμμετοχής είναι ανάλογα των αποδοχών του κάθε γονέα.

Link to comment
Share on other sites

οπως και η συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών ξεχνάει ότι το παιδί έχει και πατέρα
στο ποσοστο λοιπον αυτων των γυναικων, δυστυχως το μεγαλυτερο κομματι ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να τον ξεχασει....Τουλαχιστον απο αυτες που γνωριζω εγω...ΔΥΣΤΥΧΩΣ και παλι θα πω...μακαρι να συνεβαινε αυτο που λες εσυ.
Που μπαινει στην μεση μια Κυρια Κοκοβικου καινουργια η οποια ζηλευει αφορητα το παιδι και δεν αφηνει τον μελλοντα συζυγο να δινει τιποτα.....

.

αυτο δεν μπορω να το δεχτω...τι ειναι ο πατερας? ανηλικο? και δεν τον αφηνουν? ΔΙΚΗ ΤΟΥ ειναι η υποχρεωση....

 

Παν μέτρον άριστον..Αν βγάζεις 1000 ευρώ δεν μπορείς να δίνεις τα 600 στο πρώτο σου παιδί...από τη στιγμή μάλιστα που το δικαστήριο, λαμβάνοντας υπόψη την οικονομική δυνατότητα και των δύο γονιών όρισε πολύ μικρότερη διατροφή... .

ναι αλλα του ανθρωπου του περισσευουν και θελει να τα προσφερει στο παιδι του. Δεν εχει ΚΑΜΙΑ αλλη υποχρεωση τωρα.

Το ίδιο ισχύει και για την πρώτη του γυναίκα... αν αυτός βάζει 600, αυτή βάζει άλλα 600? δηλαδή ενα 15 χρονο χρειάζεται 1200 ευρώ για να ζήσει?

Τέλος πάντων, σε τέτοιες περιπτώσεις τα νούμερα μιλάνε... πρέπει να ξέρουμε πόσα βγάζει ο τύπος, πόσα η πρώτη του γυναίκα, πόσα η μέλλουσα γυναίκα και να αποφασίσουμε αν τα 600 είναι πολλά ή όχι......

το ποσα βγαζει η μελουσα δεν αφορα το δικαστηριο για να ορισει την διατροφη. Επισης μην ξεχναμε αυτα που προσφερει η μητερα...μπορει να προσφερει λιγοτερα χρηματα ας πουμε αλλα παρεχει στεγη, φροντιδα κλπ...

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγά βρε κορίτσια επιστημονική φαντασία το έχετε κάνει...Εκφράσεις του τύπου "Θα είναι μια ζωή δεύτερη" ή το άλλο θεικό "Ο δεύτερος άντρας της συζύγου δεν είναι αναγκασμένος να δίνει λεφτά και να χαρτζιλικώνει το παιδί" μου φαίνονται απίστευτες...

Ο άνθρωπος αυτός παντρεύτηκε, χώρισε, μέχρι τώρα έδινε όσα λεφτά του έμεναν στο παιδί τώρα τα πράγματα αλλάζουν ΘΑ ξαναπαντρευτεί, ΘΑ ξαναγίνει πατέρας, και ΘΑ αλλάξουν και τα πράγματα. Δεν θα του μένουν τόσα λεφτα, δεν θα δίνει τόσα, θα τσινίσει και το παιδί και η πρώτη γυναίκα και όλα καλά. Πάντα η ίδια ιστορία. Αυτό όμως είναι κάτι που πρέπει να αντιμετωπίσει ο ίδιος. κατα τη γνώμη μου πρέπει να του ξεκαθαρίσεις τα θέλω σου...σχετικά με γάμο, παιδί, ταμείο του σπιτιού και μετά προχωράτε αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά βρε κορίτσια επιστημονική φαντασία το έχετε κάνει...Εκφράσεις του τύπου "Θα είναι μια ζωή δεύτερη" ή το άλλο θεικό "Ο δεύτερος άντρας της συζύγου δεν είναι αναγκασμένος να δίνει λεφτά και να χαρτζιλικώνει το παιδί" μου φαίνονται απίστευτες...

Ο άνθρωπος αυτός παντρεύτηκε, χώρισε, μέχρι τώρα έδινε όσα λεφτά του έμεναν στο παιδίν τώρα τα πράγματα αλλάζουν ΘΑ ξαναπαντρευτεί, ΘΑ ξαναγίνει πατέρας, και ΘΑ αλλάξουν και τα πράγματα. Δεν θα του μένουν τόσα λεφτα, δεν θα δίνει τόσα, θα τσινίσει και το παιδί και η πρώτη γυναίκα και όλα καλά. Πάντα η ίδια ιστορία. Αυτό όμως είναι κάτι που πρέπει να αντιμετωπίσει ο ίδιος. κατα τη γνώμη μου πρέπει να του ξεκαθαρίσεις τα θέλω σου...σχετικά με γάμο, παιδί, ταμείο του σπιτιού και μετά προχωράτε αναλόγως.

 

 

κι εγω με την κουνελιτσα ειμαι. Θα δωσει οτι μπορει. Οπως και αν ζουσε με το παιδι, παλι ο,τι μπορουσε θα εδινε. Ετσι πανε αυτα. Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος...

Link to comment
Share on other sites

Χρυση τομη..αυτο ειναι το ζητουμενο στην ζωη μας...

Δεν εχουμε πολλα στοιχεια...αν ο μπαμπας βγαζει 1000 ευρω και δινει τα 600 + εξτρα τα υπολοιπα (γιατι αναφερει οτι τα φροντιστηρια και το ρουχισμο τα δινει εξτρα) τοτε ειναι πολλα γιατι αυτο σημαινει οτι (αν) δουλευει η κοπελα στην ουσια δινει κι αυτη για την διατροφη του παιδιου (γιατι με 400 ευρω δεν φτανουν να ζησεις με τιποτα)

 

Οποτε εγω προσωπικα για να καταληξω καπου θα ηθελα να ξερω

1.ποσα λεφτα παιρνει ο μπαμπας το μηνα

2.αν δουλευει η κοπελα

3.αν οντως περα απ τα 600 δινει κι αλλα εξτρα καθε μηνα και ποια ιεναι αυτα (αγγλικα? ρουχα? εκδρομες?)

4.αν η πρωην δουλευει και αν ναι ποσο παιρνει στο περιπου

5.καθε ποτε βλεπει ο μπαμπας το παιδι

6.αν νοικιαζουν σπιτι (ο μπαμπας )

7.το δικαστηριο που ειχε ορισει την διατροφη πριν ποσα χρονια ειναι γινει και τι ποσο ηταν

 

Αυτα προς το παρον...δεν ειναι ολα μαυρο ή ασπρο...υπαρχει και το ενδιαμεσο...και οπως τυχαινουν απαραδεκτοι μπαμπαδες ετσι μπορει να τυχει και τ αναποδο..και εμεις χωρις στοιχεια δεν μπορουμε να ξερουμε τι συμβαινει ακριβως .(οποτε δεν μπορουμε να κρινουμε συμφωνα με μια ιστορια που εχουμε ακουσει )

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε αυτόν τον καταιγισμό από κακίες ανάλογα με τα προσωπικά βιώματα του καθενός θα επαναλάβω αυτό που είπα στο πρώτο μου Post με άλλα λόγια. Όταν κάποιος βγάζει 1000 ευρώ το μήνα είναι ανεύθυνος αν σπέρνει παιδιά με διαφορετικές γυναίκες/άντρες γιατί είναι σίγουρο ότι και τα παλιά και τα καινούρια παιδιά θα στερηθούν. Χωρίζει λοιπόν και δεν κάνει άλλα παιδιά κατά τη γνώμη μου. Μια νέα κοπέλα που θέλει να φιάξει τη ζωή της είναι πολύ καλύτερα να μην το κάνει με κάποιον χωρισμένο με παιδιά και 1000 ευρώ εισόδημα. Φυσικά και πάμπλουτος να είναι το διαζύγιο υποβάλει τα παιδιά σε μια συναισθηματική διαδικασία, όμως εδώ μιλάμε για τα λεφτά, οπότε ναι οι πλούσιοι έχουν τελικά περισσότερα δικαιώματα γιατί βολεύουν καλύτερα τα πρακτικά ζητήματα τουλάχιστον. Ετσί είναι η ζωή. Άδικη.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε αυτόν τον καταιγισμό από κακίες ανάλογα με τα προσωπικά βιώματα του καθενός θα επαναλάβω αυτό που είπα στο πρώτο μου Post με άλλα λόγια. Όταν κάποιος βγάζει 1000 ευρώ το μήνα είναι ανεύθυνος αν σπέρνει παιδιά με διαφορετικές γυναίκες/άντρες γιατί είναι σίγουρο ότι και τα παλιά και τα καινούρια παιδιά θα στερηθούν. Χωρίζει λοιπόν και δεν κάνει άλλα παιδιά κατά τη γνώμη μου. Μια νέα κοπέλα που θέλει να φιάξει τη ζωή της είναι πολύ καλύτερα να μην το κάνει με κάποιον χωρισμένο με παιδιά και 1000 ευρώ εισόδημα. Φυσικά και πάμπλουτος να είναι το διαζύγιο υποβάλει τα παιδιά σε μια συναισθηματική διαδικασία, όμως εδώ μιλάμε για τα λεφτά, οπότε ναι οι πλούσιοι έχουν τελικά περισσότερα δικαιώματα γιατί βολεύουν καλύτερα τα πρακτικά ζητήματα τουλάχιστον. Ετσί είναι η ζωή. Άδικη.

 

 

:shock::shock::shock::shock::shock: Τι λες τώρα!!!! Δλδ κάποιος που χώρισε, απογορεύεται να ξαναθέλει να κάνει οικογένεια, αν δεν βγάζει πάνω από 1000 ευρώ; Για βάλε λίγο τον εαυτό σου στη θέση της κοπέλας αυτής που λες. Γνωρίζεις κάποιον, ερωτεύεστε, κάνετε όνειρα για το κοινό σας μέλλον και ξαφνικά σου λέει "ώπα, ξέρεις βγάζω μόνο 1000 ευρώ και δεν μπορώ να κάνω κι άλλο παιδί μαζί σου, γιατί έχω υποχρεώσεις από τον πρώτο μου γάμο" Φιλενάδα, πόσο εύκολα μιλάς έξω απ' το χορό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

newbie G θεωρητικα ειναι οπως τα λες, στην πραξη ομως το κουταβακι ειναι σωστο...κατα την αποψη μου...

Το θεμα δεν ειναι μονο τι θελουμε να κανουμε αλλα και τι μπορουμε.

Αρα η αμεσως επομενη εναλλακτικη ειναι να αυξησουμε το εισοδημα μας.

 

Επισης, το δικαστηριο βγαζει διατροφη 120 ευρω...σας φαινεται λογικο?? Οκ τα 600 ειναι πολλα...αλλα τα 120??

Ενα παιδι στα 15 του δεν εχει εξοδα 600 με 800 ευρω συμπεριλαμβανομενων ρουχισμου και φροντιστηριων??

Αρα, στην πραγματικοτητα, ο πατερας θα πρεπει να δινει τουλαχιστον 300 ευρω κατα την αποψη μου (εφ'οσον μπορει). ΚΑι τι μενει απο τον μισθο? 700 ευρω.....Αν μπορει με αυτα να πορευτει η εν δυναμει συζυγος οκ, κανενα προβλημα...αν δουλευει και εκεινη μαλλον θα μπορει.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock: Τι λες τώρα!!!! Δλδ κάποιος που χώρισε, απογορεύεται να ξαναθέλει να κάνει οικογένεια, αν δεν βγάζει πάνω από 1000 ευρώ; Για βάλε λίγο τον εαυτό σου στη θέση της κοπέλας αυτής που λες. Γνωρίζεις κάποιον, ερωτεύεστε, κάνετε όνειρα για το κοινό σας μέλλον και ξαφνικά σου λέει "ώπα, ξέρεις βγάζω μόνο 1000 ευρώ και δεν μπορώ να κάνω κι άλλο παιδί μαζί σου, γιατί έχω υποχρεώσεις από τον πρώτο μου γάμο" Φιλενάδα, πόσο εύκολα μιλάς έξω απ' το χορό!

 

συμφωνώ ή τουλαχιστον όταν γνωρίζει μια κοπελα να της εξηγει απο την αρχη οτι δεν προκειται να ξαναδημιουργησει οικογενεια λογω οικονομικων υποχρεσεων . Ειναι πιο εντιμο και εννοειται κατανοητο.

Link to comment
Share on other sites

Ενα παιδι στα 15 του δεν εχει εξοδα 600 με 800 ευρω συμπεριλαμβανομενων ρουχισμου και φροντιστηριων??

 

Με συγχωρείς, αλλά τόσα έξοδα δεν έχω εγώ που είμαι ενήλικη και που θέλω 350 ευρώ το μήνα μόνο βενζίνες να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά μου. 600 ευρώ το μήνα για ένα παιδί είναι υπερβολικά πολλά. Δλδ όσοι έχουν 2 παιδιά, ξοδεύουν μίνιμουμ 1200 ευρώ το μήνα για τα παιδιά μόνο; Τα παιδιά ούτε ψωνίζουν ρούχα κάθε μήνα, ούτε χρειάζονται πολύ μεγάλο χαρτζιλίκι. Τα φροντιστήρια είναι ένα σεβαστό ποσό, ΟΚ, αλλά δεν τα πληρώνεις κάθε μήνα, ούτε τα πληρώνει μόνο ο ένας γονιός.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, αλλά τόσα έξοδα δεν έχω εγώ που είμαι ενήλικη και που θέλω 350 ευρώ το μήνα μόνο βενζίνες να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά μου. 600 ευρώ το μήνα για ένα παιδί είναι υπερβολικά πολλά. Δλδ όσοι έχουν 2 παιδιά, ξοδεύουν μίνιμουμ 1200 ευρώ το μήνα για τα παιδιά μόνο; Τα παιδιά ούτε ψωνίζουν ρούχα κάθε μήνα, ούτε χρειάζονται πολύ μεγάλο χαρτζιλίκι. Τα φροντιστήρια είναι ένα σεβαστό ποσό, ΟΚ, αλλά δεν τα πληρώνεις κάθε μήνα, ούτε τα πληρώνει μόνο ο ένας γονιός.

 

Ξανασυμφωνω :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θωρω οτι ενα 15χρονο παιδι εχει 600 ευρω εξοδα τουλαχιστον.

Στεγη παρεχει η μητερα, φαγητο επισης (θεωρητικα μιλαω και οχι για το συγκεκριμενο παραδειγμα). χαρτζηλικι 120 ευρω το μηνα (30 ευρω την εβδομαδα ειναι πολλα?)Ρουχισμος 50 ευρω το μηνα .Αγγλικα και φροντιστηρια για το σχολειο που πανω του 70% κανουν ειναι τουλαχιστον 350 ευρω. Δεν μιλαω για δευτερη ξενη γλωσσα....ουτε για καποιο αθλημα η ωδειο....αντε να παει και σε ενα παρτυ γεννεθλιων, να'το το 600αρι.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως θωρω οτι ενα 15χρονο παιδι εχει 600 ευρω εξοδα τουλαχιστον.

Στεγη παρεχει η μητερα, φαγητο επισης (θεωρητικα μιλαω και οχι για το συγκεκριμενο παραδειγμα). χαρτζηλικι 120 ευρω το μηνα (30 ευρω την εβδομαδα ειναι πολλα?)Ρουχισμος 50 ευρω το μηνα .Αγγλικα και φροντιστηρια για το σχολειο που πανω του 70% κανουν ειναι τουλαχιστον 350 ευρω. Δεν μιλαω για δευτερη ξενη γλωσσα....ουτε για καποιο αθλημα η ωδειο....αντε να παει και σε ενα παρτυ γεννεθλιων, να'το το 600αρι.

 

εγω ποτε μου δεν επερνα χαρτζιλικι 150 ευρω !επίσης δεν ψώνιζα κάθε μήνα ρούχα , ούτε πηγαινα καθε μηνα σε παρτυ γενεθλιων, ουτε είχα καποιο άθλημα ή ωδείο . Ειχα μονο το φροντιστηριο και αγγλικα.

ΥΓ: ΜΙΛΑΩ ΓΕΝΙΚΑ δεν μιλαμε για την συγκεκριμενη κοπελα που εβαλε το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι οταν παντρευεσαι καποιον που εχει ηδη καποιες υποχρεωσεις παντρευεσαι και τις υποχρεωσεις του

Εμενα ο αντρας μου εχει ενα παιδι απο προηγουμενο γαμο και ηξερα απο την αρχη οτι δεν μπορω σε καμια περιπτωση να κανω 3 παιδια ..ισως με πολυ κοπο να προχωρησουμε σε δευτερο Και αν ο ιδιος καμια φορα λεει επιπολαια να κανουμε μαζι 2 και 3 παιδια ..τον επαναφερω στην πραγματικοτητα

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι οταν παντρευεσαι καποιον που εχει ηδη καποιες υποχρεωσεις παντρευεσαι και τις υποχρεωσεις του

Εμενα ο αντρας μου εχει ενα παιδι απο προηγουμενο γαμο και ηξερα απο την αρχη οτι δεν μπορω σε καμια περιπτωση να κανω 3 παιδια ..ισως με πολυ κοπο να προχωρησουμε σε δευτερο Και αν ο ιδιος καμια φορα λεει επιπολαια να κανουμε μαζι 2 και 3 παιδια ..τον επαναφερω στην πραγματικοτητα

 

Επιτελους !!!!!! μια κοπελα που βιωνει ολα αυτα που γραφουμε και δεν γραφει τιποτα παραλογο!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι οταν παντρευεσαι καποιον που εχει ηδη καποιες υποχρεωσεις παντρευεσαι και τις υποχρεωσεις του

Εμενα ο αντρας μου εχει ενα παιδι απο προηγουμενο γαμο και ηξερα απο την αρχη οτι δεν μπορω σε καμια περιπτωση να κανω 3 παιδια ..ισως με πολυ κοπο να προχωρησουμε σε δευτερο Και αν ο ιδιος καμια φορα λεει επιπολαια να κανουμε μαζι 2 και 3 παιδια ..τον επαναφερω στην πραγματικοτητα

α μπραβο!!! λογικοτατο

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Πολύ διστακτικά γράφω γιατί διαβάζοντας το θέμα φοβήθηκα, πόνεσα, αγχώθηκα...

Σκέφτηκα το παιδί μου μπορεί κάποια στιγμή να γίνει να θεωρήσει τον εαυτό του βάρος στους γονείς? Λάθος συνέπεια απο ένα λάθος γάμο???

Μα τι λέτε??? Παρασυρόμαστε απο την θεωρητική λογική και ξεχναμε ότι οι συμβουλές που δίνουμε έχουν αντίκτυπο σε παιδιά??

Γλυκιά μου θεματοθέτρια ο έρωτας είναι πολύ όμορφο πράγμα και το να σχεδιάζεις το μέλλον σου με τον άνθρωπο που αγαπάς είναι εξίσου όμορφο. Ο άνθρωπος που αγαπάς όμως είναι αυτός που έχει ήδη ένα παιδάκι το οποίο αγαπά και φροντίζει γιατί είναι μπαμπάς και έτσι νιώθει. Εκείνος γνωρίζει καλύτερα από κάθε άλλον τι πρέπει να κάνει στο παιδί του που είναι κομμάτι του εαυτού του. Με δεδομένη λοιπόν αυτήν την αγάπη και την φροντίδα σχεδιάστε το μέλλον σας και έτσι θα βρείτε κατ' εμέ τις καλύτερες λύσεις.

Όσες για όλες τις φίλες που έγραψαν εδώ για τα έξοδα ενός παιδιού πρέπει να σας πω ότι ακόμα κι εγώ που έχω παιδί σε αυτήν την ηλικία δεν μπορώ να γνωρίζω για άλλα παιδιά γιατί το κάθε παιδί έχει τις δικές του ανάγκες και πιστέψτε με αν εγώ ήμουν υποχρεωμένη να δίνω διατροφή για το παιδί μου δεν θα δεχόμουν από κανέναν να μου πει γιατί να δώσω παραπάνω για το ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, κανέναν να κοστολογήσει το πως νιώθω γι αυτό, όπως και φυσικά κανείς δεν μπορεί να νιώσει πως επιδρά η χαρά του παιδιού μου σε μένα, το χαμογελάκι του και η αγκαλιά του.

Υποχρέωση μου σαν γονιός είναι να το φροντίζω και ανάγκη μου να το βλέπω χαρούμενο με όποιο τρόπο επιλέγω εγώ.

Από την άλλη υποχρέωση μου σαν συντροφος είναι να στέκομαι δίπλα στο σύντροφο μου στηρίζοντας και υποστηρίζοντας αυτή την σχέση ισότιμα αποδεχόμενη τα δεδομένα αυτής της σχέσης και σχεδιάζοντας ένα ακόμα καλύτερο μέλλον.

Συγγνώμη για τη μακροσκελή απάντηση μου αλλά φίλη μου τα 50 και 100 ευρώ που μπορεί με οποιοδήποτε τρόπο να γλιτώσεις δεν θα σε κάνουν ευτυχισμένη ούτε θα προσφέρουν ουσιαστικά στη σχέση σας αλλά αν γίνεις ουσιαστική κοινωνός και εσύ της αγάπης του για το παιδί του και κρατώντας του το χέρι του ζητήσεις να χαράξετε και εσείς τον δικό σας δρόμο, θα βρείτε άπειρες λύσεις που θα σε οδηγήσουν στην χαρά , πίστεψε το.

 

Εύχομαι ειλικρινά όλα να πάνε καλά...

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι αυριο μεθαυριο χωρισω (φτου φτου μακρια απο μας)και ο αντρας μου δινει ενα αξιοσεβαστο ποσο για το παιδι μας περισσοτερα ισως απο οσα ξοδευει το παιδι.Εγω δλδ για να ειμαι η καλη θα πρεπει να του επιστρεψω τα παραπανω χρηματα που δινει?Σιγα μη του τα δωσω...

Εννοειται προτιμω να τα αποταμιευσω σε ενα λογαριασμο για το παιδι μου γιατι σημερα δινει...αυριο θα δινει ο μπαμπακας?

Αν αυτο με κανει εκμεταλλευτρια...ε τοτε μαλλον ειμαι...

Συμφωνώ απόλυτα.

 

 

Μη τα βλέπουμε όλα μόνο από τη δική μας σκοπιά. Υπάρχει ένα παιδί στη μέση, το οποίο είναι το αδερφάκι του παιδιού σου, είτε σ'αρέσει, είτε όχι. Αυτός ο πατέρας έχει υποχρεώσεις και στα ΔΥΟ του παιδιά. Πώς να το κάνουμε δηλαδή;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Πολύ διστακτικά γράφω γιατί διαβάζοντας το θέμα φοβήθηκα, πόνεσα, αγχώθηκα...

Σκέφτηκα το παιδί μου μπορεί κάποια στιγμή να γίνει να θεωρήσει τον εαυτό του βάρος στους γονείς? Λάθος συνέπεια απο ένα λάθος γάμο???

Μα τι λέτε??? Παρασυρόμαστε απο την θεωρητική λογική και ξεχναμε ότι οι συμβουλές που δίνουμε έχουν αντίκτυπο σε παιδιά??

Γλυκιά μου θεματοθέτρια ο έρωτας είναι πολύ όμορφο πράγμα και το να σχεδιάζεις το μέλλον σου με τον άνθρωπο που αγαπάς είναι εξίσου όμορφο. Ο άνθρωπος που αγαπάς όμως είναι αυτός που έχει ήδη ένα παιδάκι το οποίο αγαπά και φροντίζει γιατί είναι μπαμπάς και έτσι νιώθει. Εκείνος γνωρίζει καλύτερα από κάθε άλλον τι πρέπει να κάνει στο παιδί του που είναι κομμάτι του εαυτού του. Με δεδομένη λοιπόν αυτήν την αγάπη και την φροντίδα σχεδιάστε το μέλλον σας και έτσι θα βρείτε κατ' εμέ τις καλύτερες λύσεις.

Όσες για όλες τις φίλες που έγραψαν εδώ για τα έξοδα ενός παιδιού πρέπει να σας πω ότι ακόμα κι εγώ που έχω παιδί σε αυτήν την ηλικία δεν μπορώ να γνωρίζω για άλλα παιδιά γιατί το κάθε παιδί έχει τις δικές του ανάγκες και πιστέψτε με αν εγώ ήμουν υποχρεωμένη να δίνω διατροφή για το παιδί μου δεν θα δεχόμουν από κανέναν να μου πει γιατί να δώσω παραπάνω για το ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, κανέναν να κοστολογήσει το πως νιώθω γι αυτό, όπως και φυσικά κανείς δεν μπορεί να νιώσει πως επιδρά η χαρά του παιδιού μου σε μένα, το χαμογελάκι του και η αγκαλιά του.

Υποχρέωση μου σαν γονιός είναι να το φροντίζω και ανάγκη μου να το βλέπω χαρούμενο με όποιο τρόπο επιλέγω εγώ.

Από την άλλη υποχρέωση μου σαν συντροφος είναι να στέκομαι δίπλα στο σύντροφο μου στηρίζοντας και υποστηρίζοντας αυτή την σχέση ισότιμα αποδεχόμενη τα δεδομένα αυτής της σχέσης και σχεδιάζοντας ένα ακόμα καλύτερο μέλλον.

Συγγνώμη για τη μακροσκελή απάντηση μου αλλά φίλη μου τα 50 και 100 ευρώ που μπορεί με οποιοδήποτε τρόπο να γλιτώσεις δεν θα σε κάνουν ευτυχισμένη ούτε θα προσφέρουν ουσιαστικά στη σχέση σας αλλά αν γίνεις ουσιαστική κοινωνός και εσύ της αγάπης του για το παιδί του και κρατώντας του το χέρι του ζητήσεις να χαράξετε και εσείς τον δικό σας δρόμο, θα βρείτε άπειρες λύσεις που θα σε οδηγήσουν στην χαρά , πίστεψε το.

 

Εύχομαι ειλικρινά όλα να πάνε καλά...

 

Μπράβο κοπέλα μου......ότι πιο σωστό διάβασα εδώ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Πολύ διστακτικά γράφω γιατί διαβάζοντας το θέμα φοβήθηκα, πόνεσα, αγχώθηκα...

Σκέφτηκα το παιδί μου μπορεί κάποια στιγμή να γίνει να θεωρήσει τον εαυτό του βάρος στους γονείς? Λάθος συνέπεια απο ένα λάθος γάμο???

Μα τι λέτε??? Παρασυρόμαστε απο την θεωρητική λογική και ξεχναμε ότι οι συμβουλές που δίνουμε έχουν αντίκτυπο σε παιδιά??

Γλυκιά μου θεματοθέτρια ο έρωτας είναι πολύ όμορφο πράγμα και το να σχεδιάζεις το μέλλον σου με τον άνθρωπο που αγαπάς είναι εξίσου όμορφο. Ο άνθρωπος που αγαπάς όμως είναι αυτός που έχει ήδη ένα παιδάκι το οποίο αγαπά και φροντίζει γιατί είναι μπαμπάς και έτσι νιώθει. Εκείνος γνωρίζει καλύτερα από κάθε άλλον τι πρέπει να κάνει στο παιδί του που είναι κομμάτι του εαυτού του. Με δεδομένη λοιπόν αυτήν την αγάπη και την φροντίδα σχεδιάστε το μέλλον σας και έτσι θα βρείτε κατ' εμέ τις καλύτερες λύσεις.

Όσες για όλες τις φίλες που έγραψαν εδώ για τα έξοδα ενός παιδιού πρέπει να σας πω ότι ακόμα κι εγώ που έχω παιδί σε αυτήν την ηλικία δεν μπορώ να γνωρίζω για άλλα παιδιά γιατί το κάθε παιδί έχει τις δικές του ανάγκες και πιστέψτε με αν εγώ ήμουν υποχρεωμένη να δίνω διατροφή για το παιδί μου δεν θα δεχόμουν από κανέναν να μου πει γιατί να δώσω παραπάνω για το ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, κανέναν να κοστολογήσει το πως νιώθω γι αυτό, όπως και φυσικά κανείς δεν μπορεί να νιώσει πως επιδρά η χαρά του παιδιού μου σε μένα, το χαμογελάκι του και η αγκαλιά του.

Υποχρέωση μου σαν γονιός είναι να το φροντίζω και ανάγκη μου να το βλέπω χαρούμενο με όποιο τρόπο επιλέγω εγώ.

Από την άλλη υποχρέωση μου σαν συντροφος είναι να στέκομαι δίπλα στο σύντροφο μου στηρίζοντας και υποστηρίζοντας αυτή την σχέση ισότιμα αποδεχόμενη τα δεδομένα αυτής της σχέσης και σχεδιάζοντας ένα ακόμα καλύτερο μέλλον.

Συγγνώμη για τη μακροσκελή απάντηση μου αλλά φίλη μου τα 50 και 100 ευρώ που μπορεί με οποιοδήποτε τρόπο να γλιτώσεις δεν θα σε κάνουν ευτυχισμένη ούτε θα προσφέρουν ουσιαστικά στη σχέση σας αλλά αν γίνεις ουσιαστική κοινωνός και εσύ της αγάπης του για το παιδί του και κρατώντας του το χέρι του ζητήσεις να χαράξετε και εσείς τον δικό σας δρόμο, θα βρείτε άπειρες λύσεις που θα σε οδηγήσουν στην χαρά , πίστεψε το.

 

Εύχομαι ειλικρινά όλα να πάνε καλά...

Συμφωνω απολυτα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων με εναν πατερα παντελως αδιαφορο που οχι μονο χρηματα δεν εχει δωσει αλλα ουτε και αγαπη και φροντιδα εχω να πω ενα μεγαλο μπραβο στον συντροφο σου και εισαι πολυ τυχερη που εχεις διπλα σου εναν τετοιο ανθρωπο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...οσοι εχουν μικρο εισοδημα..να δεσουν πετρα και να πνιγουν..οχι να κανουν και παιδι-ια...πως σκεφτονται ετσι...

 

Απορω γιατι βλεπετε μονοπλευρα...το θεμα ειναι να βλεπουμε ολες τις πλευρες... να στεκομαστε στην μεση ... οι αναγκες αλλαζουν ... και σαφως πρεπει να δινει ενα σεβαστο ποσο στο παιδι του γιατι οσο ξεφτιλα ειναι τα 200 ευρω τοσο πολλα ειναι και τα 600 απο καποιον που βγαζει 1000 ...γιατι υποψιαζομαι...οτι στην ουσια αυτος συντηρειτε απ την νυν ....

 

Ξαναλεω... κραταμε πισινη (τουλαχιστον εγω ,,βλεπω πολλα κενα στην ιστορια..την μια μας λεει οτι δινει 600 + τα φροντιστηρια ρουχα εξτρα και μετα οτι δεν παει φροντιστηριο και οτι το εισοδημα του ειναι χαμηλο.... δλδ θεωρητικα οχι πανω απο 1000...μα πως ζει τοτε με 200 ευρω?)....ας ξεκαθαρισουμε πρωτα τι γινεται..και με βαση τα δεδμενα...τοτε θα απαντησω πιο καταλληλα (γιατι αν παιρνει 5000 ευρω και λιγα δινει...)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...