Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6ΜΗΝΟ - ΕΚΛΙΠΑΡΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ... (ΤΣΜΕΔΕ)


patousaki

Recommended Posts

Εγώ πιο πολύ στεναχωρήθηκα με τη συμπεριφορά των υπαλλήλων στο νοσοκομείο που εργάζομαι, καταχαρούμενες μου έδειξαν το χαρτί που δεν εγκρίνει το εξάμηνο για μένα...

 

Σου έχω καλύτερο Χριστίνα...

Εμένα με ενημέρωσε "φίλη", συνάδελφος, γυναίκα και μάνα, η οποία με θυμάται ΜΟΝΟ όταν έχει ή κάτι δυσάρεστο που αφορά εμένα να μου ανακοινώσει ή κάτι ευχάριστο που αφορά την ίδια. Λόγου χάριν... ενώ κάνω προσπάθειες άκαρπες για παιδί και έχω υποβληθεί σε 100 εξετάσεις, χωρίς να έχει ενδιαφερθεί ποτέ να δει τί κάνω βρε αδερφέ, με παίρνει για να μου πει χαρούμενη πώς από την πρώτη εβδομάδα προσπαθειών κατάφερε να μείνει έγκυος! Ή όταν μετά κόπων και βασάνων μένω έγκυος στη Νικολέττα μας, με ξαναθυμάται για να μου πει πως είναι έγκυος στο δεύτερο...

Τί μου λες λοιπόν? Περίμενες οι υπάλληλοι που δε ξέρουν ούτε τί τραβάς στη δουλειά να σε πονέσουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξαναπηρα σημερα στον ΟΑΕΔ και μου ειπαν οτι η 6μηνη αδεια και η μηνιαια επιδοτηση ειναι διαφορετικα πραγματα. Δηλ. δικαιούμαστε όλες την 6μηνη άδεια αλλά οχι και την επιδοτηση. Όσες δεν δικαιούνται την επιδότηση μπορούν να πάρουν το 6μηνο άνευ αποδοχών βέβαια και ο εργοδότης ειναι υποχρεομένος να την δώσει..

Τι να πώ; Αυριο μπορει να τα πουν διαφορετικά...

qLVMp3.png

 

 

jWhHp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!!

 

ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ!!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ

ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΣΦΙΞΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ.

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΩΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΤΑΞΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΣΤΟ ΙΚΑ- ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ?

 

ΧΘΕΣ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ... ΤΟΤΕ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΤΟ 6ΜΗΝΟ?

 

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ????

 

ΑΝ ΜΑΘΩ ΝΕΩΤΕΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ...

 

ΚΑΛΟ ΠΡΩΙΝΟ!!! :?

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

κοριτσια επαναφερω αυτο το θεμα γιατι ο τιτλος του ειναι σχετικος με την ερωτηση μου: Υπάρχει καμία μηχανικος του Τσμεδε που να ειναι υπαλληλος, οποτε πληρώνει και εισφορά στο ικα, και να έχει παρει το 6μηνο απο τον οαεδ? Εχω βρει υλικο που αποδεικνυει οτι το δικαιούμαστε, αλλά απο διαφορες συζητησεις βλεπω οτι υπαρχει μια αγνοια γενικώς και οι αποψεις διαφερουν. Αν κάποια το έχει ήδη πάρει, σας παρακαλώ ας μου απαντησει αν συναντησε δυσκολιες και τι ειδους

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

xristina, δε το ξερω το θεμα σου, γιατι δεν ειμαι υπαλληλος. αλλα ενα αλλο θεματακι που υπαρχει με το τσμεδε ειναι οτι για ενα χρονο μετα τη γεννα δικαιουσαι μειωση κατα 50% στις εισφορες. και αυτο ειναι κατι που δεν ειναι ευρεως γνωστο, μιας και οι υπαλληλοι δεν αξιωνονται να στο πουν....

 

πρεπει να τους πεις εσυ να σου κανουν αιτηση. και σε περιπτωση που καποιους μηνες τους εχεις πληρωσει ηδη, πρεπει να τους πεις να σου κανουν αιτηση για επιστροφη εισφορων....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xristina, δε το ξερω το θεμα σου, γιατι δεν ειμαι υπαλληλος. αλλα ενα αλλο θεματακι που υπαρχει με το τσμεδε ειναι οτι για ενα χρονο μετα τη γεννα δικαιουσαι μειωση κατα 50% στις εισφορες. και αυτο ειναι κατι που δεν ειναι ευρεως γνωστο, μιας και οι υπαλληλοι δεν αξιωνονται να στο πουν....

 

πρεπει να τους πεις εσυ να σου κανουν αιτηση. και σε περιπτωση που καποιους μηνες τους εχεις πληρωσει ηδη, πρεπει να τους πεις να σου κανουν αιτηση για επιστροφη εισφορων....

Ραννια ευχαριστώ πολύ για την αμεση απαντηση. αυτό για τις μειωμενες εισφορες το γνωριζω, τη δικη μου εισφορα την πληρωνει η εταιρια (καθοτι υπαλληλος) και το τμημα προσωπικου το γνωριζε. οντως δεν σε ενημερωνουν για τετοια θεματα, λες και απο την τσεπη τους τα δινουν τα λεφτά! ελεος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...