Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μετά τη σαλπιγγογραφία είναι πιό εύκολη μια εγκυμοσύνη;


Recommended Posts

Εφόσον η σαλπιγγογραφία γίνει πριν την ωορρηξία μπορείς να κάνεις προσπάθειες σύλληψης τον ίδιο μήνα. Η αντιβίωση που δίνουν μετά είναι vibramycin και είναι ελαφρά. Ενδεχόμενο πρόβλημα θα ήταν η ακτινοβολία που δέχεσαι για αυτό και κάποιοι λένε να μη γίνεται προσπάθεια σύλληψης τον ίδιο μήνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν το ξερω σιγουρα αυτό! θα το ρωτησω γιατι δεν θελω να χασω και αλλο μηνα...Ισως είναι καποια αντιβίωση που επιτρέπεται... :confused: Θα πάω αυτες τις μερες σε καινούργιο γυναικολογο για 2η γνώμη και θα δούμε! θα τον ρωτήσω και για την σαλπιγγογραφία!

Εσένα σου ειπε ο γιατρος σου να κανεις ή απλά ρωτάς και σκεφτεσαι να κάνεις;

Όχι δεν μου έχει πει ο γιατρός,είναι λίγος ο καιρός που προσπαθούμε!αλλά να με τόσα που ακούς, θες νατο ψάξεις λίγο!εσύ τι φάση είσαι;ο γιατρός σου είπε να κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η σαλπιγγογραφία γίνει πριν την ωορρηξία μπορείς να κάνεις προσπάθειες σύλληψης τον ίδιο μήνα. Η αντιβίωση που δίνουν μετά είναι vibramycin και είναι ελαφρά. Ενδεχόμενο πρόβλημα θα ήταν η ακτινοβολία που δέχεσαι για αυτό και κάποιοι λένε να μη γίνεται προσπάθεια σύλληψης τον ίδιο μήνα...

Ευχαριστώ για την πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μου έχει πει ο γιατρός,είναι λίγος ο καιρός που προσπαθούμε!αλλά να με τόσα που ακούς, θες νατο ψάξεις λίγο!εσύ τι φάση είσαι;ο γιατρός σου είπε να κανείς;

 

Εγώ είμαι σχεδόν 36, έχω ενα παιδί 4χρονων που το απέκτησα με φυσιολογική σύλληψη, χωρίς φάρμακα και μετά από ελεύθερες επαφές 1,5μήνα! Όμως τώρα έχουμε ελεύθερες επαφές για 2ο παιδάκι από Φεβρουάριο αλλά πλεον ο οργανισμός μου τα έχει παίξει!!! Έχω συνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών με αντίσταση στην ινσουλίνη, οπότε έχω πρόβλημα με την ωορρηξία!!! Ο γιατρός μου είπε να κάνουμε σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα για να περάσουμε από επιτροπή εοπυυ για χορηγηση φαρμάκων πρόκλησης ωορρηξίας! Χωρίς ΕΟΠΥΥ, τα φάρμακα= ενέσεις είναι πανάκριβα 200?/κύκλο τουλάχιστον!!!

Εσύ μην αγχώνεσαι δίχως λόγο, δηλαδή αν απλά τωρα ξεκινησατε προσπάθειες και είστε ηλικιακά μικροί, έχετε περιθώριο να μεινετε μονο στις ελεύθερες επαφές. Σταδιακά κάντε και τις διάφορες εξετάσεις...

Καλή επιτυχία!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σχεδόν 36, έχω ενα παιδί 4χρονων που το απέκτησα με φυσιολογική σύλληψη, χωρίς φάρμακα και μετά από ελεύθερες επαφές 1,5μήνα! Όμως τώρα έχουμε ελεύθερες επαφές για 2ο παιδάκι από Φεβρουάριο αλλά πλεον ο οργανισμός μου τα έχει παίξει!!! Έχω συνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών με αντίσταση στην ινσουλίνη, οπότε έχω πρόβλημα με την ωορρηξία!!! Ο γιατρός μου είπε να κάνουμε σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα για να περάσουμε από επιτροπή εοπυυ για χορηγηση φαρμάκων πρόκλησης ωορρηξίας! Χωρίς ΕΟΠΥΥ, τα φάρμακα= ενέσεις είναι πανάκριβα 200?/κύκλο τουλάχιστον!!!

Εσύ μην αγχώνεσαι δίχως λόγο, δηλαδή αν απλά τωρα ξεκινησατε προσπάθειες και είστε ηλικιακά μικροί, έχετε περιθώριο να μεινετε μονο στις ελεύθερες επαφές. Σταδιακά κάντε και τις διάφορες εξετάσεις...

Καλή επιτυχία!

Πάνω κάτω είμαστε στην ίδια ηλικια , οντως δεν είναι πολυ το διαστημα , ισως το αγχος μου φταιει περισσοτερο , αλλα με τοσα που ακους και συμβαινουν , ψαχνεσαι ! Εχουμε κανει σπερμοδιαγραμμα ειναι καλο , εγω ενα κολπικο υπερηχο μαι χαρα , περιοδό καθε μηνα σταθερο με αποκλιση 1 ή 2 μέρες ! Τα πρώτα σημάδια ειναι καλα ... οποτε αναμενουμε ! τωρα τελειωνω με περιοδο ... και ξεκιναμε προσπαθεις! Αντε ευχομαι και στις δυο μας ... τα καλυτερα ! φιλακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

κορίτσια καλησπέρα! μου είπε ο γιατρός μου να κάνω σαλπιγγογραφία και σε 2-3 μέρες περιμένω περίοδο οπότε να κάνω και την εξέταση...αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν πονάει?? αν μετά είναι πιο εύκολη η σύλληψη??? και αν μπορώ να την κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο??? έχω αγχωθέι πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

 

Έχω προγραμματίσει να κάνω σαλπιγγογραφία την επόμενη εβδομάδα. Σκέφτομαι να πάω μόνη μου όμως... Από την εμπειρία σας, πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα να οδηγήσω μόνη μετά;

 

Ακόμα το ίδιο μεσημέρι έχω κλείσει να δω κάποιον άλλο γιατρό, ο οποίος φαντάζομαι θα θέλει να μου κάνει υπέρηχο. Υπάρχει πιθανότητα να μη γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Rosemaraki καλη επιτυχια να εχεις στη σαλπιγγογραφια!!!

Η διαδικασια σαν εξεταση ειναι πολυ συντομη, νιωθεις ενοχληση λιγο περισσοτερη απο τεστ παπ αλλα συνηθως μια ωρα πριν εχεις πιει 2 Buscopan.... μετα εχεις λιγο αιματακι και απλα νιωθεις λιγο κουραση (ισως λοιπον η οδηγηση να σε δυσκολεψει λιγακι...) Μετα αναλογως τί θα σου εχει πει ο γιατρος, συνηθως πινεις αντιβιωση. Επιπλεον για 2 μερες απο την ημερα της εξετασης, ο γιατρος που μου την εκανε, μου ειπε οχι ελευθερες επαφες γιατι πιθανη κυηση θα εχει προβλημα να παρασυρθει λογω υγρου που σου βαζουν μεσα...

 

Μηπως να αλλαζες το ραντεβου του γυναικολογου πριν την σαλπιγγογραφια; οχι επειδη θα πονας και δεν θα μπορεις να κανεις υπερηχο αλλα ισως το εναπομεινον υγρο να επηρεαζει εναν υπερηχο... Παρε τηλεφωνο και ρωτησε αν επιτρεπεται υπερηχος την ιδια μερα μετα απο σαλπιγγογραφια.

 

Νινι28 εγω την εκανα το καλοκαιρι στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο του Ριου στη Πατρα...ειχα παραπεμπτικο απο ιδιωτη γυναικολογο μου και την εκανα δωρεαν στο νοσοκομειο. Ειχα παρει απο εξωτερικο φαρμακειο το υγρο που χρειαζεται και πηγα στο νοσοκομειο και την εκανα.

Λενε οτι οι επομενοι 2-3 κυκλοι μετα την σαλπιγγογραφια, εχουν αυξημενες πιθανοτητες πιθανης συλληψης.

Καλη σας επιτυχια!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

eleni gt kai nini28, γεια σας, δεν ξερω αν εχετε κανει ηδη τη σαλπιγγογραφια ή οχι, αλλα εγω π την εκανα, θα ηθελα ν σας πω οτι πονεσα παρα πολυ κ ειχα παρει κ παυσιπονα οπως επρεπε. Και επισης πονουσα παρα πολυ και την επομενη μερα. Αιμα και τετοια δεν ειχα καθολου. Χωρις να θελω να σας απογοητευσω, δεν εμεινα εγκυος μετα τη σαλπιγγογραφια, ουτε τον πρωτο, ουτε το δευτερο ουτε τον τριτο μηνα! Που λενε οτι εχεις πολλες πιθανοτητες σοτυς πρωτους 3 μηνες μετα. Δεν σας τα λεω για ν σας στεναχωρησω, απλα για ν δειτε κ την αλλη πλευρα, μην απογοητευτητε.

Ευχομαι βεβαια ολοψυχα να ειστε πολυυυυυ πιο τυχερες απο εμενα και ν μεινετε εγκυουλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν κοριτσάρες... την έκανα κι εγώ τη σαλπιγγογραφία μου χθες. Είχα πάρει 2 buscopan πριν αλλά φυσικά... πόνεσα άουτς άουτς. Μου πέρασε υγρό 3-4 φορές νομίζω συνολικά. Ο πόνος ήταν στιγμιαίος αλλά πολύ έντονος. Δύο φορές με παρακάλεσε ο καημένος ο γιατρός να μη σφιχτώ, αλλά μου ήταν αδύνατο. Φαντάζομαι το ότι το υγρό δυσκολεύτηκε να περάσει από τη μία μου σάλπιγγα είχε κάποια σχέση με τον πόνο που αισθάνθηκα.

 

Μετά την εξέταση είχα μία πολύ αμυδρή ενόχληση, οδήγησα κανονικά, πήγα στο καπάκι για μανικιούρ :oops:, έφαγα και κοιμήθηκα το μεσημέρι και το απόγευμα έκανα κι έναν κολπικό υπέρηχο χωρίς να νιώσω καμία ενόχληση. Μόνο την πρώτη φορά που ούρησα μετά την εξέταση είδα αρκετό αίμα και όλη την ημέρα είχα κάποια κοκκινοκαφέ υγρά που δεν ξέρω αν ήταν αίμα ή ήταν ο σκιαγραφικό.

 

Τώρα , σχετικά με το αν είναι πιο εύκολη η σύλληψη μετά, δύο γιατροί μου είπαν ότι μπορεί να παίξει θετικό ρόλο, αν υπήρχαν βλέννες που με την εξέταση καθάρισαν. Ας ελπίσουμε ότι σε εμένα θα ισχύσει αυτό :P:p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλήμερα και από μένα. πριν 1 εβδομάδα έκανα κ εγώ σαλπιγγογραφια απαραίτητη εξέταση για την εξωσωματικη που θα κάνουμε. πονεσα αρκετα αλλα όντως ο πόνος ηταν στιγμιαίος,ευτυχως τα αποτελεσματα ηταν καλα οποτε χαλάλι. δεν ειχα καθολου αιμα αλλα μετα απο 6 ώρες χρειάστηκα αλλο ενα παυσιπονο. την επομενη μερα βεβαια ημουν μια χαρα.τωρα συνεχιζουμε κ ελπιζουμε ολα να πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έκανα κι εγώ χθες σαλπιγγογραφία στο ΜΗΤΕΡΑ. Πλήρωσα 156? (μαζί με το φάρμακο) και πόνεσα ελάχιστα. Είχα πάρει ένα mesulid και ένα spasmoapotel υπόθετο 1 ώρα πριν και φαντάζομαι ότι έπαιξε ρόλο στο ότι δεν πόνεσα. Τα αποτελέσματα ευτυχώς πολύ καλά οπότε μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος. Ο ακτινολόγος στο ΜΗΤΕΡΑ πολύ καλός κορίτσια. Διαθέσιμος να συζητήσετε όλες τις απορίες (όσο κουφές κι αν είναι) και επεξηγηματικότατος. έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Μου είπε ότι αυξάνει τις πιθανότητες σύλληψης κυρίως γιατί αν τα αποτελέσματα είναι καλά ηρεμείς και μετά είσαι πιο χαλαρή.... Θα δούμε. Ας ελπίσουμε αυτός ο μήνας να είναι και ο τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια,εμείς προσπαθουσαμε 8 μηνες,μετα απο ενα μικρόβιο που βρήκαν στον άντρα μου πιναμε 3 μερες αντιβιωση κ τον ίδιο μηνα που εκανα υστεροσαλπιγγογραφια εμεινα εγκυος !!!! Δεν ξέρω τι απ τα δυο βοήθησε η κ τα δυο μαζι απλα σας το λέω :) φιλακια κ καλη επιτυχία σε ολες :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Εφόσον η σαλπιγγογραφία γίνει πριν την ωορρηξία μπορείς να κάνεις προσπάθειες σύλληψης τον ίδιο μήνα. Η αντιβίωση που δίνουν μετά είναι vibramycin και είναι ελαφρά. Ενδεχόμενο πρόβλημα θα ήταν η ακτινοβολία που δέχεσαι για αυτό και κάποιοι λένε να μη γίνεται προσπάθεια σύλληψης τον ίδιο μήνα...

 

 

 

Δεν μου ειπε κατι τετοιο ο ακτινολογος μου,ισχυει???:roll:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Tελικά αδειαθέτησα :(. Παμε για τον επομενο μηνα παλι,

εχω αρχισει να ψιλοαπογοητευομαι, :(.

Σας ευχαριστω πάντως.

 

Τι απογοητεύεσαι, καλέ; Εσύ είσαι πλέον έμπειρη! Έχεις δύο υπέροχα ζουζούνια, απ' ότι βλέπω, και πας για το τρίτο! Μην αγχώνεσαι γιατί δε βοηθάς. Θα γίνει, έχε πίστη.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω Ροσαλι!

Αγχωνομαι γιατι προσπαθω ηδη 18 μηνες,βεβαια τωρα που εκανα

τη σαλπιγγογραφια ειχα πολυ βλεννη και απ'οτι μου ειπε ''ξεμπουκωσα''

κατα τ'αλλα φυσιολογικες διαβατες σαλπιγγες αλλα ειμαι ηδη 38.

Η γονιμοτητα μου σ'αυτη την ηλικια δεν πεταει κιολας.θα το προσπαθησω

κι αλλο,εχει μεινει το σπερματοδιαγραμμα.

Πρεπει να μπω σε αλλο τοπικ να δω πως θα γινει πως θα μεταφερθει,κλπ

Και αντε να δω πως θα πεισω τον αντρα μου να κλειστει στη τουαλετα με

τα παιδια εξω να τρεχουν πανω κατω,και μετα να τρεχουμε σαν τους τρελους

για καλλιεργεια κλπ :?.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα!ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ (το πηρα επιτελους αποφαση!) ειμαι 33 ετων και προσπαθω για παιδι με τον αντρα μου περιπου 2,5 χρονια. τον τελευταιο ομως χρονο εχω παει σε γιατρο και πια εχουμε μπει σε διαδικασια παρακολουθησης. τα αποτελεσματα ειναι τα εξης : ο αντρας μου ειναι μια χαρα με το σπερμαδιαγραμμα εγω παλι εχω την αριστερη σαλπιγγα κλειστη και η προγεστερονη μου κατα διαστηματα θελει ενισχυση. το καλο ειναι πως οταν παιρνω τα ουτροτζεσταν ανεβαινει...επισης προσφατα εκανα και λαπαροσκοπηση και ο γιατρος ειπε πως ειχα ενδομοιτριωση σταδιο 1 προς 2...εχω προβληματιστει που για το αν θα γινω μανουλα με τοσα θεματα...ο αντρας μου λεει πως ειναι ψυχολογικο και μου φωναζει να χαλαρωσω..ο γιατρος κατα διαστηματα ειναι αιδιοδοξος...δεν ξερω αν υπαρχει και κατι αλλο που πρεπει να κοιταξω..ο γιατρος δεν μιλαει πολυ και πολλες φορες εκνευριζομαι

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ (το πηρα επιτελους αποφαση!) ειμαι 33 ετων και προσπαθω για παιδι με τον αντρα μου περιπου 2,5 χρονια. τον τελευταιο ομως χρονο εχω παει σε γιατρο και πια εχουμε μπει σε διαδικασια παρακολουθησης. τα αποτελεσματα ειναι τα εξης : ο αντρας μου ειναι μια χαρα με το σπερμαδιαγραμμα εγω παλι εχω την αριστερη σαλπιγγα κλειστη και η προγεστερονη μου κατα διαστηματα θελει ενισχυση. το καλο ειναι πως οταν παιρνω τα ουτροτζεσταν ανεβαινει...επισης προσφατα εκανα και λαπαροσκοπηση και ο γιατρος ειπε πως ειχα ενδομοιτριωση σταδιο 1 προς 2...εχω προβληματιστει που για το αν θα γινω μανουλα με τοσα θεματα...ο αντρας μου λεει πως ειναι ψυχολογικο και μου φωναζει να χαλαρωσω..ο γιατρος κατα διαστηματα ειναι αιδιοδοξος...δεν ξερω αν υπαρχει και κατι αλλο που πρεπει να κοιταξω..ο γιατρος δεν μιλαει πολυ και πολλες φορες εκνευριζομαι

 

Ειναι γεγονος οτι ο αντρας σου εχει δικιο! Το θεμα ειναι βεβαια οτι ειναι πολυ δυσκολο να χαλαρωσεις οταν το θελεις τοσο πολυ! Και εγω στα 2,5 χρονια επιασα και εχουμε και ιδια ηλικια. Ηταν ομως παλλινδρομη. Τι σας συστησε ο γιατρος για την βουλωμενη σαλπιγγα? ισως καποια σπερματεχυση οταν θα εχεις ωαριο απο την αλλη..... Οσο για τον αμιλητο γιατρο με εκνευριζει και μενα παρα πολυ! Εγω κατεληξα στο συμπερασμα οτι σαυτην την περιπτωση θελει γυναικα γιατρο! Ενας αντρας δε μοορει να μας καταλαβει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγώ εμεινα έγκυος 2 μηνες μετα την σαλπιγγογραφια. Πονεσα ελαφρα (για να πω την αληθεια, νομιζω πως το υγρο που περασε με πιεση τις σαλπιγγες ίσως βοήθησε να ξεβουλώσουν λιγο).

Μια φιλη που προσπαθουσε και ειχε τελικα ενδομητριωση, εκανε μια μικρη επεμβαση και μια θεραπεια για 6 μηνες και μετα έμεινε αμέσως εγκυος. Μηπως να κοιταξεις την ενδομητριωση;

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...