eleni_gt

μετά τη σαλπιγγογραφία είναι πιό εύκολη μια εγκυμοσύνη;

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Εγώ είχα κάνει σαλπιγγογραφία πριν 4 χρόνια, μετά από πολλών μηνών προσπάθειες για να μείνω έγκυος, και μέσα στον ίδιο μήνα έμεινα έγκυος. Δεν ξέρω αν βοήθησε η σαλπιγγογραφία αλλά πολλοί το λένε αυτό. Εμένα μου είπε ο γιατρός ότι βοήθησε να ανοίξει ο τράχηλος που είναι λίγο κλειστός. Τώρα πάλι προσπαθούμε να κάνουμε παιδί εδώ και δύο χρόνια και δεν τα έχουμε καταφέρει. Μάλλον θα ξανακάνω σαλπιγγογραφία αλλά φοβάμαι μήπως αυτή τη φορά δεν βοηθήσει και απογοητευτώ ακόμα περισσότερο.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,

ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΗΤΑΝ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ,ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΜΕΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΡΟΠΟΙΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ.ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΕΙΧΕΣ??Π.Χ. ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ,ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ .....ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΜΟΥ,ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΤΕ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ.

Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,

ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΗΤΑΝ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ,ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΜΕΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΡΟΠΟΙΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ.ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΕΙΧΕΣ??Π.Χ. ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ,ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ .....ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΜΟΥ,ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΤΕ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ.

καλησπερα κ απο μένα κορίτσια και ευχομαι συντομα να γίνουμε όλες μανούλες. θα ήθελα να ρωτήσω πόσο κοστίζει μια σαλπιγγογραφία;

καλησπερα κ απο μένα κορίτσια και ευχομαι συντομα να γίνουμε όλες μανούλες. θα ήθελα να ρωτήσω πόσο κοστίζει μια σαλπιγγογραφία;

Εγώ πλήρωσα 150ευρώ.

9LS4p3.pngJWdVp3.png

ΚΑΙ ΕΓΩ 150 ΠΛΗΡΩΣΑ + 24Ε ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Πριν 3 μέρες έκανα και εγώ σαλπιγγογραφία. Όλα μια χαρά αν και το άγχος που είχα για το αποτέλεσμα και το αν θα πονέσω με τρελάνανε εντελώς και ενώ περίμενα το γιατρό να έρθει μισόγυμνη τα δάκρυα έτρεχαν ποτάμι..... Βέβαια όταν ήρθε η ώρα να πληρώσω με χτύπησε το 1. εγκεφαλικό. 200 Ευρώπουλα συν το φάρμακο που πρέπει να πάω να μου το γράψει γιατρός και να το αγοράσω απο φαρμακείο και να τους το πάω (2.εγκεφαλικό). Αλλά ας όψεται η λαχτάρα μου να γίνω μανούλα και ας μου έμειναν 30 ευρώ να βγάλω το μήνα!!!!! Διαβαζα και εγώ ότι βοηθάει!!!!Λέτε???? Μακάρι, αν και εμεις έχουμε και ένα θεματακι με το σπέρμα!!!!!

Εγώ την έκανα εχθές. Ήταν η δεύτερη φορά. Την πρώτη φορά έμεινα αμέσως έγκυος και τώρα έχω ένα γιο 4 χρονών. Ελπίζω και αυτή τη φορά να είμαι τόσο τυχερή όσο την πρώτη. Πάντως η εξέταση βγήκε καθαρή και η ωορυξία μου τους τελευταίους δύο μήνες που έκανα υπέρηχους είναι κανονική. Θα πάω πάλι στο γιατρό την Πέμπτη να δούμε την ωορυξία και ας ελπίσουμε ότι θα γίνει το θαύμα.

Διαφημίσεις

Προφανώς εξαρτάται από την κατάσταση στις σάλπιγγες. Ψάχνοντας κι εγώ-εκ των υστέρων βέβαια-παρατήρησα πως φίλες οι οποίες έγραψαν πως δεν πόνεσαν είχαν και καλά αποτελέσματα, δηλαδή οι σάλπιγγές τους ήταν μια χαρα. Εγώ πόνεσα πάρα πολύ, παρόλο που είχα προηγουμένως πάρει ισχυρό παυσίπονο και σπασμολυτικο, και φάνηκε πως η μια μου σάλπιγγα είναι φραγμένη. Το μόνο σίγουρο είναι πως διαρκεί λίγο, γι΄αυτό ό,τι και να'ναι μην φοβηθείς να την κάνεις.

Εγώ έκανα την Πέμπτη 13/12..

Είχα πολύ αγχος γιατί λόγω στένωσης δεν χωρούσε το σωληνάκι για το σκιαγραφικό...

Τελικά όλα μια χαρα...

Δεν πόνεσα καθόλου...όταν έριχνε το υγρό το ένιωθα αλλά όχι ότι πονούσε...

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Εγώ είχα πόνους περιόδου όσο πέρναγε το σκιαγραφικό από τις σάλπιγγες :(...οι οποίες ήταν βατές :)...η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα ότι θα υπάρχει πρόβλημα από αυτά που είχα διαβάσει εδώ, αλλά ευτυχώς πήγαν όλα καλά. Τα πονάκια περιόδου ήταν σε μεγάλο βαθμό, έτσι όπως όταν είμαι αδιάθετη, όπου χωρίς ponstan δεν πάω πουθενά τις 2 πρώτες μέρες!

IELnp2.pnghbu42uzbng.png

δεν ποναει καθολου η σαλπιγγογραφια.

Πόνεσαααααα πολύ παρόλο που αντέχω τον πόνο και δεν παίρνω καθόλου παυσίπονα!

eY7sp3.png

v2MFp3.png

Διαφημίσεις

Πόνεσαααααα πολύ παρόλο που αντέχω τον πόνο και δεν παίρνω καθόλου παυσίπονα!

πριν να κανεις την εξεταση δεν σου ειπαν να παρεις παυσιπονα? ή εσυ δεν ηθελες?

εμενα μου ειχα πει δυο ωρες πριν την εξεταση να παρω δυο buscopan.

μετα την εξεταση σου εδωσαν για μερικες μερες να παρεις αντιβιωση?

κ κατι χαπακια για τη μητρα (vidramicin)

8HiKp2.png

πριν να κανεις την εξεταση δεν σου ειπαν να παρεις παυσιπονα? ή εσυ δεν ηθελες?

εμενα μου ειχα πει δυο ωρες πριν την εξεταση να παρω δυο buscopan.

μετα την εξεταση σου εδωσαν για μερικες μερες να παρεις αντιβιωση?

κ κατι χαπακια για τη μητρα (vidramicin)

Δεν μου είπαν τπτ όχι,μετά την εξέταση πήρα μόνο 3 μέρες αντιβίωση.

eY7sp3.png

v2MFp3.png

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 200 ΕΥΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ Η ΑΝ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΠΙΣΩ?ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΥ

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 200 ΕΥΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ Η ΑΝ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΠΙΣΩ?ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΥ

Πάρε να κλείσεις ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο (μπορεί να έχει μεγάλη αναμονή βέβαια, δεν ξέρω σε ποια πόλη είσαι) και πήγαινε σε γιατρό του εοππυ να σου γράψει την εξέταση και αν σου πουν να σου γράψει και το σκιαγραφικό. Εγώ πλήρωσα μόνο 5 ευρώ...;)

kgi3p2?r=1359388468

Πάρε να κλείσεις ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο (μπορεί να έχει μεγάλη αναμονή βέβαια, δεν ξέρω σε ποια πόλη είσαι) και πήγαινε σε γιατρό του εοππυ να σου γράψει την εξέταση και αν σου πουν να σου γράψει και το σκιαγραφικό. Εγώ πλήρωσα μόνο 5 ευρώ...;)

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΡΑΦΕΤΑΙ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ 200 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΤΩΡΑ.Η ΤΑΡΙΦΑ ΕΙΝΑΙ 200

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΡΑΦΕΤΑΙ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ 200 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΤΩΡΑ.Η ΤΑΡΙΦΑ ΕΙΝΑΙ 200

Πάρε παιδί μου στο πανεπιστημιακό να κλείσεις ραντεβού που δεν γίνεται σε δημόσιο νοσοκομείο....τον Μάρτιο την έκανα! Αλλιώς έλα Πάτρα στο πανεπιστημιακό του Ρίου, πιο φτηνά θα σου έρθει πάντως!!! :shock:

kgi3p2?r=1359388468

Κορίτσια καλησπέρα ! Να ρωτήσω πως γίνετε η εξέταση ? και θέλει να πας πριν ή μετά την περίοδο ?? σας ευχαριστώ πολυ !

Κορίτσια καλησπέρα ! Να ρωτήσω πως γίνετε η εξέταση ? και θέλει να πας πριν ή μετά την περίοδο ?? σας ευχαριστώ πολυ !

Πρέπει να την κάνεις από το τέλος της περιόδου μέχρι την 10-11η μέρα του κύκλου! Κάθεσαι σε καρέκλα γυναικολόγου όπως στην εξέταση την κολπική και σου περνάνε σκιαγραφικό υγρό για να δουν την διαπερατότητα των σαλπίγγων. Συνήθως πίνεις πριν την εξέταση, παυσίπονο και νιώθεις πόνους περιόδου. Μετά παίρνεις για λίγες μέρες αντιβίωση.

Αυτά ξέρω...

Θα την κάνω για πρώτη φορά μέσα στον Ιούλιο στο Πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Ρίου. Μόλις αδιαθετήσω, θα κλείσω τηλεφωνικώς ραντεβού στο νοσκομείο. Θα μου την γράψει ο ιδιώτης γυναικολόγος μου και με το παραπεμπτικό και το σκιαγραφικό υγρό θα πάω στο νοσοκομείο και θα πληρώσω ελάχιστα (περίπου 5?).

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση ! Άρα να υποθέσω οτι χάνεις και τις προσπάθειες εκείνο τον μηνα που την κανεις . μια που θα χρειαστεί να πάρεις αντιβίωση ?

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση ! Άρα να υποθέσω οτι χάνεις και τις προσπάθειες εκείνο τον μηνα που την κανεις . μια που θα χρειαστεί να πάρεις αντιβίωση ?

Δεν το ξερω σιγουρα αυτό! θα το ρωτησω γιατι δεν θελω να χασω και αλλο μηνα...Ισως είναι καποια αντιβίωση που επιτρέπεται... :confused: Θα πάω αυτες τις μερες σε καινούργιο γυναικολογο για 2η γνώμη και θα δούμε! θα τον ρωτήσω και για την σαλπιγγογραφία!

Εσένα σου ειπε ο γιατρος σου να κανεις ή απλά ρωτάς και σκεφτεσαι να κάνεις;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα