eleni_gt

μετά τη σαλπιγγογραφία είναι πιό εύκολη μια εγκυμοσύνη;

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες...!!!!

Υγεία για έσας και την οικογενειά σας εύχομαι..!:P

Χρειάζομαι τα φωτα σας...

Σκέφτομαι να κάνω μια σαλπιγγογραφία και διάβασα πως καλό είναι να πας αφου τελειώσει η περίοδος...Εγώ λοιπόν αν δεν θέλω να χάσω τον μήνα πρέπει να πάω την επόμενη εβδομάδα...

Ο γιατρός μου λείπει διακοπές και δεν θέλω να τον πάρω τηλέφωνο..

Οπότε σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού σε ένα νοσοκομείο...Τα απότελέσματα/διάγνωση στα λένε εκείνη την ώρα ή παίρνεις τα αποτελέσματα και τα πας στον γιατρό σου...? Επίσης διάβασα πως μετα πρέπει να πάρεις αντιβίωση για 7 μέρες? Ισχύει..?

Η σαλπιγγογραφία γίνεται συγκεκριμένες μέρες του κύκλου και όχι όποτε θέλεις ή σε βολεύει. Νομίζω 7η-11η. Πάρε τηλ. εκεί που θα την κάνεις για να κλείσεις ραντεβού και θα σου πουν. Αντιβίωση ίσως χρειαστεί να πάρεις, ίσως όχι. Εγώ πρέπει να πήρα μόνο για 3 μέρες μετά, αλλά δεν είμαι και σίγουρη, έχει 2 χρονια που την έκανα και δεν θυμάμαι.Τα αποτελέσματα σου τα δίνουν εκείνη την ώρα, βγαίνει σε 10 λεπτά, αλλά πρέπει να τη δει κι ο γιατρός σου.

Διαφημίσεις

σωστα!

γινεται 7η με 11η μερα του κυκλου

μετα τη σαλπιγγογραφια παιρνεις προληπτικα μια αντιβιωση για 3 ημερες

σου βαζουν με κολποδιαστολεα το υγρο που χρωματιζει την περιοχη και σου κανου μια ακτινογραφια(κατα καποιον τροπο)

εμενα μου ειχαν δωσει να παρω και ενα υποθετο (πρωκτο) μυοχαλαρωτικο για να χαλαρωσει ο τραχηλος

τ αποτελεσματα βγαινουν κατευθειαν και το αν ειναι διαβατες οι σαλπιγγες στο λενε απευθειας εκεινη την ωρα

καλη επιτυχια

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις..!

Ποια αντιβίωση θα πάρεις κτλ στη δίνουν από το ιατρικό κέντρο που πας?

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις..!

Ποια αντιβίωση θα πάρεις κτλ στη δίνουν από το ιατρικό κέντρο που πας?

Εμένα μου την είχε γράψει η γιατρός μου.

poeta εχει 4 χρ που εκανα σαλπγογραφια.να σου πω πηγαινεις στο κεντρο σου βαζουν ενα πραγμα περιπου σαν υπερηχο που βγαζει απο μεσα ενα σκιαστικο υγρο κ αυτο πεναει μεσα απτις σαλπιγγες στη μητρα.περναει απο πανω σου ενα μηχανημα που βγαζει ακτινα την κοιλια σου για να φανει το υγρο στις σαλπιγγες αν εχει περασει(αν ειναι διαβατες οι σαλπιγγες).αυτο ηταν.

ο μονος πονος ειναι το υγρο που περναει μεσα σου με μεγαλη πιεση.μετα θελει μονο για την ιδια μερα ξεκουρασηκ οχι πιεση στην κοιλια.θα σου δωσει αντιβιωση για τυχον μολυνση.την επομενη ολα καλα.

δε ειναι κατα ιδιαιτερο σαν διαδικασια μην φοβασαι(εγω φοβομουν)κ ισως λιγο πονο.

πολλες γινεκες ακουω που μενουν εγκυες μετα τη διαδικασια (μου το ειχαν πει κ απτο κεντρο)(επειδη ανοιγουν κ καθαριζουν οι σαλπιγγες) εγω ομως αν κ οι σαλπιγγες ειναι μια χαρα δεν εμεινα εγκυος μεχρι τωρα!

αυτα απο εμενα!

καλα αποτελεσματα κ καλη χρονια!!!!!!!!!!!!!!

Poeta, μισή ώρα πριν τη σαλπιγγογραφία μπορείς να πάρεις ένα παυσίπονο (buscopan, feldene ή ponstan) και δεν θα πονεσεις καθόλου.

Καλή χρονιά!!!!

Θα παω τον επόμενο μήνα να κάνω την σαλπιγγογραφία γιατί αυτόν τον έχασα..!!

Ελπίζω να είναι όλα καλά..!

είχα κάνει και γω σαλπιγγογραφία αλλά έπιασα παΐδι μόλις το έβγαλα απ το μυαλό μου και είπα ότι γίνει ... εδω και 1 μηνά είμαι μαμά και εύχομαι να γίνετε όλες σύντομα

Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια θα κανω σαλπιγγογραφια τη παρασκευη τα αποτελεσματα μας τα δινουν την ιδια ωρα ?

εχω ακουσει οτι ποναει η διαδικασια για δωστε τα φωτα σας !!

qOUNp2.png.

καλησπερα κοριτσια θα κανω σαλπιγγογραφια τη παρασκευη τα αποτελεσματα μας τα δινουν την ιδια ωρα ?

εχω ακουσει οτι ποναει η διαδικασια για δωστε τα φωτα σας !!

γεια σου αννα!εκανα και εγω σαλπιιγγογραφια τον Νοεμβριο.Εγω δεν μπορω να πω οτι δεν πονεσα αλλα ηταν στιγμιαιο.μια συνεχη πιεση ενιωθα και καποια στιγμη ζαλιστικα λιγακι.τα αποτελεσματα τα παιρνεις μετα απο λιγο.καλα αποτελεσματα να εχεις και συντομα ενα νινακι...;)

Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα.

ευχαριστω πολυ Νικολετα!!!

δν ξερω αν εχεις νινακι παντως αν οχι σου ευχομαι απο καρδιας συντομα να αποκτησεις!!!

qOUNp2.png.

Κοριτσια εκανα σαλπιγγογραφια στο Λητω και δεν έχω αποτελεσματα (δεν μπορεί να πει αν ειναι φραγμένες ή όχι). Μου ειπε ο γιατρος οτι ο τραχυλος μου ειναι πολυ χαλαρος και δεν έχει πιεση να περασει το σκιαγραφικό και ετσι δεν φτανει μεχρι τις σαλπιγγες. Αλλα μαλλον δεν φαινονται φραγμένες. Εχει τυχει σε καμια αυτο; Αυτος που μου εκανε την εξεταση ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι αλλο, αλλά ο γιατρος μου μου ειπε πως πρεπει να ξανακανω σαλπιγγογταφλια και οτι αυτα ειναι μπουρδες! Τι θα γίνει κάθε μήνα θα πηγαίνω για ακτίνες;;; Το έχετε ξανακούσει;

καλημέρα atalanti! αυτό που λες περί χαλαρού τραχήλου δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό! Δεν ευθύνεται ο τράχηλος για την πίεση του υγρού, ο γιατρός βάζει ένα σωληνάκι και μέσα από αυτό ρίχνει με πίεση (σαν ένεση) το υγρό μέσα στην μήτρα και αυτό τρέχει ούτως ή άλλως ως τις σάλπιγγες γιατί δεν έχει και που αλλού να πάει, δεν μπορεί να μείνει μέσα στην μητρα, από κάπου πρέπει να φύγει!

αυτό που πιστεύω λοιπόν, είναι ότι κάτι δεν έκαναν καλά και εξαρχής δεν άφησαν το υγρό να περάσει στην μήτρα. Δική μου γνώμη είναι να κάνεις ξανά την σαλπιγγογραφία, αλλά αυτή τη φορά συνεργάσου με τον γυναικολόγο σου να διενεργήσει αυτός τη διαδικασία έγχυσης του υγρού, έχει μεγάλη σημασία αυτό που σου λέω, γιατί οι ακτινολόγοι δεν είναι και ότι καλύτερο!!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να τελειώσει η ταλαιπωρία σου και να γίνεις και συ όπως και όλες όσες το παλεύουμε μανούλες!!!

Διαφημίσεις

Γεια σας.Και εγω καινουρια ειμαι αλλα παρακολουθω αρκετο καιρο το forum.Εω εκανα σαλπιγγογραφια την παρασκευη και ηταν πολυ καλη οπως μου ειπε και ο γυναικολογος μου και ο ακτινολογος!Η αληθεια ειναι πως πονεσα αρκετα ιδιαιτερα στις 2 τελευταιες ληψεις.Και ο γυναικολος μου και ο ακτινολογος μου ειπαν οτι μετα την εξεταση αυξανονται οι πιθανοτητες συλληψης

Ναι, μετά την σαλπιγγογραφία μένεις πιο εύκολα έγκυος. Εγώ ένα μήνα μετά έπιασα το σποράκι μου. Και μην φοβάστε, δεν είναι τίποτα, απλοί ή πιο έντονοι πόνοι περιόδου.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ:P

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ!!! ΣΤΙΣ 02-04-2012 ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 05-04-2012 ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΤΑ ΜΟΥ... ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ!!!

ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ 'Α ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ:P:p

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΜΕΣΑ!!!!!!!!!!!!

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ:P

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ!!! ΣΤΙΣ 02-04-2012 ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 05-04-2012 ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΤΑ ΜΟΥ... ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ!!!

ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ 'Α ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ:P:p

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΜΕΣΑ!!!!!!!!!!!!

Εγώ την έκανα τον Μάρτιο, είχα έντονους περιόδου αλλά δεν έχω μείνει ακόμα έγκυος.

9LS4p3.pngJWdVp3.png

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΧΘΕΣ.. ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΣΤΟ ΠΟΝΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΥΓΡΟ...Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΕΛΑΦΡΙΑ ΤΡΑΧΙΛΗΤΙΔΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΟΝΟΥΣΑ ΤΟΣΟ.. ΧΩΡΙΣ ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ ΚΑΙ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ... ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ!!!! ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗΣ ΚΑΗΜΕΝΗΣ ΤΗΣ ΝΟΣΟΚΟΜΑΣ ΠΟΥ ΚΟΝΤΕΥΑ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΞΕΡΙΖΩΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ...:shock: ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ... ΟΥΤΕ ΑΙΜΑ ΕΙΧΑ ΜΕΤΑ ΟΥΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ.. ΛΙΓΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ..

ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΓΙΑ 2-3 ΜΕΡΕΣ..ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ :-P:-P:-P

κοριτσια οντως μετα απο σαλπιγγογραφια ειναι πιο ευκολα να τυχη εγκυμοσινη μου εχει τυχη ειχα κανει σαλπιγγογραφια και τον επομενο μηνα ειχα μεινη εγκυος(εξωσωματικη) αλλα ατυχισα.

προσφατα εκανα υστεροσκοπιση και θα κανω εξωσ. ελπιζω να πετυχο και αυτη τη φορα να μεινη.

ευχομαι ολες να αποκτησουμε ενα γερο μωρακι και να γεμιση η αγκαλια μας

8HiKp2.png

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια που προσπαθουν για ενα μωρακι!!!Πριν απο λιγες μερες εκανα κ εγω τη σαπλιγγογραφια στο Μητερα.Οφειλω να πω πως ο ακτινολογος μαζι με το βοηθο του με καθησυχασαν μου ειπαν να ειμαι χαλαρη γιατι ειδαν πως ημουν αρκετα αγχωμενη.Μια ωρα πριν ειχα παρει ενα depon κ buskopan αλλα τελικα καθυστερησα να μπω λογω καποιων ενδονοσοκομειακων περιστατικων.Τελοσπαντων η διαδικασια αρχισε σαν πονους περιοδου,οταν περναει το υγρο.Θεωρω το αν πονας ή οχι εξαρταται απο το αν εχεις καποιο προβλημα.Στην περιπτωση μου ειχα μια κλειστη σαλπιγγα κ η αλλη ηταν περιορισμενης διαβατοτητας.Πονεσα εως μουδιασα ολοκληρη,γιατι ο ακτινολογος εκανε τη διαδικασια 2 φορες (αφου με ρωτησε αν αντεχω για επαναληψη με το υγρο-ιωδιο).Εκανα υπομονη να τελειωσει κ να σιγουρευτω για την απαντηση.Επειτα σου βγαζουν κ μια ακτινογραφια ορθια πανω απο τα ρουχα.Μου εγραψε μια αντιβιωση για 4 μερες.Ειπαν ξεκουραση κ οχι βαριες δουλειες για 2 μερες.Πονακια περιοδου ειχα το απογευματακι με λιγο αιμα κ πιο εντονα την επομενη μερα στη σαλπιγγα οπου προφανως δεν περασε το υγρο απο την επιμονη προσπαθεια του γιατρου.Το κοστος 173 ευρω κ την απαντηση την πηρα σε μιση ωρα αφου μου εξηγησε ο ακτινολογος.Ελπιζω να σας διαφωτισα τωρα περιμενω τον επομενο κυκλο για να ξεκινησω την 1η ευχομαι κ τελευταια εξωσωματικη.Καλη επιτυχια σε ολες μας!!!:wink:

Έκανα σλπιγγογραφία το Μάιο και μετά από 2 μήνες προσπαθειών δεν έχει γίνει τίποτα... Δε θεωρώ ότι είναι πιο εύκολο μετά τη σαλπιγγογραφία. Αν ήταν θα το σύστηναν και οι γιατροί σαν λύση στο πρόβλημα υπογονιμότητας. Πάντως θεωρώ ότι είναι μια εξέταση που πρέπει όλες να κάνουμε στην αρχή των προσπαθειών, για να ξέρουμε τυχόν προβλήματα και να τα λύσουμε έγκαιρα!! Σαν διαδικασία δε θεωρώ ότι είναι κάτι τραγικό! Οκ πονάει λίγο, αλλά στην περίοδο πονάω πολύ περισσότερο οπότε... μια χαρά!

Καλησπέρα κορίτσια! έχω καιρό να μπω! Δυστυχώς ακόμα παλεύω για παιδάκι! Δεν λειτούργησε η σαλπιγγογραφία για μένα ωστε να έρθει πιο γρήγορα!! ευτυχώς όμως βρήκαμε τι φταίει! αφού είχε κάνει ο άντρας μου 2 σπερμοδιαγράμματα που ήταν μια χαρά είχαμε κανει και ένα huhner τεστ, που αποδείχτηκε πολύ σημαντική εξέταση τελικά! το αποτέλεσμα ήταν φτωχό κι όχι όπως το θέλαμε και για αυτό θορυβηθήκαμε και κάναμε σπερμοδιάγραμμα σε διαγνωστικό κέντρο κι όχι σε μικροβιολογικό, όπου φάνηκε όντως ότι το σπερμοδιάγραμμα είχε υπερεκτιμηθεί! Τα αποτελέσματα ήταν αποκαρδιωτικά! Έφταιγε το ουρεόπλασμα που βρέθηκε στην καλλιέργεια και μάλλον υπήρχε για μήνες μιας και το προηγούμενο σπερμοδιάγραμμα από το τελευταίο απείχαν 1 χρόνο! όποτε μπορεί και 1 χρόνο να το είχαμε!απ ότι μας είπαν αν το ουρεόπλασμα δεν δημιουργεί προβλήματα, είναι οκ και ίσως να μην χρειάζεται και αντιβίωση, στην περίπτωση μας όμως που επιδείνωσε τόσο πολύ τα πράγματα, πήραμε αντιβίωσηκαι μόλις την τελειώσαμε!οπότε θα δούμε αν έφυγε και σε κανα 2μηνο αν έχει βελτιωθεί το σπερμα!

Τι να πω πια! ότι μπορούμε θα κάνουμε, αλλά έλεος κουράστηκα να το σκέφτομαι, φτάνει! φεύγουμε για Χαλκιδική την Πέμπτη, θα περάσουμε ζάχαρη...!!κι αν θέλει, όποτε θέλει, με όποιον τρόπο θέλει ας έρθει το σκασμένο!!!Αλλιώς θα κάνω το παιδικό στούντιο να βάλει ο αντρούλης μου τις κιθάρες του και εγώ να τραγουδάω,...χαχαχα!! Ευχομαι πραγματικά τα καλύτερα σε όλες μας και πάνω από όλα ,με παιδί ή χωρίς ,να χαμογελάμε!!:lol::P:D

Καλησπέρα,

Εγώ είχα κάνει σαλπιγγογραφία πριν 4 χρόνια, μετά από πολλών μηνών προσπάθειες για να μείνω έγκυος, και μέσα στον ίδιο μήνα έμεινα έγκυος. Δεν ξέρω αν βοήθησε η σαλπιγγογραφία αλλά πολλοί το λένε αυτό. Εμένα μου είπε ο γιατρός ότι βοήθησε να ανοίξει ο τράχηλος που είναι λίγο κλειστός. Τώρα πάλι προσπαθούμε να κάνουμε παιδί εδώ και δύο χρόνια και δεν τα έχουμε καταφέρει. Μάλλον θα ξανακάνω σαλπιγγογραφία αλλά φοβάμαι μήπως αυτή τη φορά δεν βοηθήσει και απογοητευτώ ακόμα περισσότερο.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα