eleni_gt

μετά τη σαλπιγγογραφία είναι πιό εύκολη μια εγκυμοσύνη;

Recommended Posts

εμείς προσπαθούμε εδώ και σχεδόν 1 1/2 χρόνο. Ο χρόνος περνάει δυστυχώς....

έλα μην στενοχωριέσαι όλα θα γίνουν..εξάλλου φτάνουν γιορτές οπότε θα δεις τι θα κάνεις και με τον πολύποδα αν και εύχομαι μέσα απ την ψυχή μου να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα,το ίδιο εύχομαι και για μένα γιατί αν αδιαθετήσω ξανά με βλέπω να πηγαίνω πλέον για επίσημο ψάξιμο!!!Εγώ είμαι 34!Εσύ?

Διαφημίσεις

εγώ είμαι 31.:(

Είπα θα περιμένω και αυτόν τον μήνα, θα κάνω την προσπάθεια μου και αν πάλι δεν μου κάτσει, θα πάω να τον βγάλω τον κερατά τον πολύποδα, όχι τίποτα άλλο να μου φύγει και η ιδέα (καθώς και μερικά ευρώ βεβαίως βεβαίως!!). Άσε που λόγω του οτι όλες οι γνωστές και οι φίλες είτε έχουν παιδιά (φρεσκομαμάδες) είτε είναι στον μήνα τους να γεννήσουν, δεν μπορώ να κανονίσω και τίποτα για τις γιορτές (κανένα ξενύχτι, κανένα χαρτάκι) και βλέπω να περνάνε δύσκολα οι ώρες!!! Ταξιδάκι πως να κανονίσω η καημένη που όλο σκέφτομαι πως άμα κάτσει και μείνω έγκυος, θα τα ακυρώσουμε και θα χάσουμε τόσα λεφτά (δεν είναι οι εποχές για σπατάλες!!!). Τελοσπάντων, ας μην μαυρίζω τη διάθεση, όλα καλά θα πάνε!!!:)

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

εγώ είμαι 31.:(

Είπα θα περιμένω και αυτόν τον μήνα, θα κάνω την προσπάθεια μου και αν πάλι δεν μου κάτσει, θα πάω να τον βγάλω τον κερατά τον πολύποδα, όχι τίποτα άλλο να μου φύγει και η ιδέα (καθώς και μερικά ευρώ βεβαίως βεβαίως!!). Άσε που λόγω του οτι όλες οι γνωστές και οι φίλες είτε έχουν παιδιά (φρεσκομαμάδες) είτε είναι στον μήνα τους να γεννήσουν, δεν μπορώ να κανονίσω και τίποτα για τις γιορτές (κανένα ξενύχτι, κανένα χαρτάκι) και βλέπω να περνάνε δύσκολα οι ώρες!!! Ταξιδάκι πως να κανονίσω η καημένη που όλο σκέφτομαι πως άμα κάτσει και μείνω έγκυος, θα τα ακυρώσουμε και θα χάσουμε τόσα λεφτά (δεν είναι οι εποχές για σπατάλες!!!). Τελοσπάντων, ας μην μαυρίζω τη διάθεση, όλα καλά θα πάνε!!!:)

έχεις δίκιο για τα οικονομικά,δυστυχώς τα έχουν κάνει χάλια όλα..όμως θα προσπαθήσουμε να είμαστε αισιόδοξες και να μην σκέφτεσαι έτσι το πότε θα μας κάτσει δεν το ξέρουμε,προσπάθησε να κανονίσεις κάτι έστω και ένα ταξιδάκι αυθημερόν για να ξεφύγετε λιγάκι.

Μη σε κουράζω άλλο, θα τα πούμε ξανά,φιλάκια πολλά και δεν το βάζουμε κάτω έ? Τί να πω κι εγώ σε περνάω κάτι χρονάκια?χαχαχα

Ναι πρόσεξε τα χρονάκια!!! Μακάρι το μόνο που θα έπαιζε ρόλο να ήταν η ηλικία και τίποτα άλλο!!!Θα τα ξαναπούμε!! Φιλάκια και καλό ΣΚ!!!:)

Την σκέφτομαι και εγώ την σαλπιγγογραφία...

Ο γιατρός μου είπε πως αν μετά από ένα 1 χρόνο εντατικών προσπαθειών , δεν έχω μεινει έγκυος, τότε να κάνω εγώ μια σαλπιγγογραφία και άντρας μου ένα σπερμοδιάγραμμα...

Έλεγα όμως στο 6μηνο προσπαθειών να τα κάνουμε...Επιβαρύνει η σαλπιγγογραφία πουθενά τον οργανισμό?

Να σημειώσω πως το καλοκαίρι είχα μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη μετά από σχεδόν 1 χρόνο προσπαθειών και γι'αυτό θέλω να κάνω κάποιες εξετάσεις στο 6μηνο... Τουλάχιστον αν έχει κάτι το σπέρμα ή η σάλπιγγα να το ξέρουμε..Μην χάσουμε και άλλο χρόνο..

Αγαπητή μου Poeta, η σαλπιγγογραφία είναι κάτι το τόσο απλό και όμως τόσο σημαντικό, που κατ'εμέ κακώς δεν την έχεις κάνει μέχρι τώρα!!! Περιμένεις να αδιαθετήσεις και αμέσως μόλις τελειώσεις πας και στην κάνουν. Διαρκεί δευτερόλεπτα, πονάει ελάχιστα (πόνους περιόδου να φανταστείς) και δεν έχεις κανένα μα κανένα απολύτως θέμα επιβάρυνσης του οργανισμού σου. Αντιθέτως κάποιοι λένε οτι ενισχύει τη γονιμότητα (γιατί καθαρίζει τις σάλπιγγες και έτσι γίνονται πιο διαβατές) και εντός 2-3μηνών μπορείς να πιάσεις παιδί (εγώ δεν το έπαθα αλλά άσχετο!). Συνεπώς, κλείσε αμέσως ραντεβού και κάνε την για να ξεμπερδέυεις. Πόσο χρονών είσαι?

Ελένη σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!Γρήγορα με ένα μωράκι!!!Μπορείς να μου πεις που έκανες την σαλπιγγογραφία γιατί μάλλον δεν θα την γλιτώσω κι εγώ...

Καλημέρα Niki27!! Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μενα ως Ελένη η στην Elenaki25 που ήδη σου απάντησε! Εγώ είμαι στην Έδεσσα πάντως, οπότε εδώ την έκανα την σαλπιγγογραφία και πλήρωσα 150 ευρώ. ΄Να την κάνεις την εξέταση αφού είσαι περίπου στον χρόνο προσπαθειών γιατί βοηθάει και την ψυχολογία καμιά φορά! όταν βλέπεις ότι όλα είναι καλά, ηρεμείς και χαίρεσαι την διαδικασία με τον αντρούλη σου περισσότερο!! Εγώ από όταν γύρισα από την σαλπιγγογραφία και ήταν όλα καλα έχω ένα μόνιμο χαμόγελο....από χθές τον έχω κάνει τον άντρα μου αεροπλάνο....σε ησυχία δεν τον αφήνω!!!Ξεκινήσαμε ήδη από αυτόν τον κύκλο τα ακροβατικά και βλέπουμε....!χαχαχα:-P!!Σου εύχομαι και σε σένα και σε όλες μας σύντομα όλα να τελειώσουν και εξετάσεις και μετρήματα και υπολογισμοί και όλα και να χαμογελάμε!!!Φιλιά σε όλες:-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P

Καλημέρα Niki27!! Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μενα ως Ελένη η στην Elenaki25 που ήδη σου απάντησε! Εγώ είμαι στην Έδεσσα πάντως, οπότε εδώ την έκανα την σαλπιγγογραφία και πλήρωσα 150 ευρώ. ΄Να την κάνεις την εξέταση αφού είσαι περίπου στον χρόνο προσπαθειών γιατί βοηθάει και την ψυχολογία καμιά φορά! όταν βλέπεις ότι όλα είναι καλά, ηρεμείς και χαίρεσαι την διαδικασία με τον αντρούλη σου περισσότερο!! Εγώ από όταν γύρισα από την σαλπιγγογραφία και ήταν όλα καλα έχω ένα μόνιμο χαμόγελο....από χθές τον έχω κάνει τον άντρα μου αεροπλάνο....σε ησυχία δεν τον αφήνω!!!Ξεκινήσαμε ήδη από αυτόν τον κύκλο τα ακροβατικά και βλέπουμε....!χαχαχα:-P!!Σου εύχομαι και σε σένα και σε όλες μας σύντομα όλα να τελειώσουν και εξετάσεις και μετρήματα και υπολογισμοί και όλα και να χαμογελάμε!!!Φιλιά σε όλες:-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P

χαχαχα!!!eleni_gt Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,εγω περιμένω να τελειώσει η ακατανόμαστη και μετα βουρ στο ψητό ..!!!αν και δεν μπορώ να καταλάβω, χτες ήμουν στην 4η μέρα του κύκλου και είχα πόνο απά χαμηλά δεξιά έως πάνω ψηλά δεξιά,σαν πονος ωορηξίας τι να πω?Πήρα παυσίπονο το βράδυ σήμερα είμαι καλύτερα.Όσο για την σαλπιγγογραφία αποφάσισα αυτό το μήνα εάν δεν γίνει κάτι θα πάω στο γιατρό για να ξεκινήσω εξετάσεις.Εγώ πάντως προσπαθώ να είμαι γενικά αισιόδοξη,παντρευτήκαμε τον Σεπτέμβριο του 2010,μόλις γυρίσαμε δυστηχώς έμαθα άσχημα πράγματα για την υγεία του πατέρα μου απο κει και μετά χαμός.Επιπλοκές απο χειρουργεία και τέλος μέσα σε ένα 3 χειρουργεία,τον έχω μακριά πηγαινοερχόμασταν,που διάθεση και ψυχολογία?Ακόμα ταλαιπωρείτε,πάει ένας χρόνος τώρα.Παρ όλα αυτά είπαμε από ένα σημείο και πέρα να το παλέψουμε μπας και έδινα χαρά και στο μπαμπάκα,δυστηχώς τίποτα ακόμα,θα το παλέψουμε πάντως,απλά πραγματικά όταν ξεκινήσαμε τις προσπάθειες αν και είχα ανοιχτό το μυαλό μου ότι μπορεί να μην συμβεί αμέσως μετα το Σεπτεμβριο με πέρνει πολύ απο κάτω όταν αδιαθετώ.Η επόμενη μέρα είναι καλύτερη.Συγνώμη για το μεγάλο μην απλά μάλλον είχα αάγκη να τα μοιραστώ μαζί σας που βιώνετε κι εσείς παρομοιες καταστάσεις...Φιλιά πολλά σε όλες και να έχουμε πίστη και υπομονή και θα γίνουμε όλες μανούλες..Φιλάκια πολλά

Νίκη μου, σου εύχομαι να μην προλάβεις να μπεις σε διαδικασία εξετάσεων και να μείνεις σαυτόν τον μήνα έγκυος! Αλλά ακομα κι αν μπεις ίσως αυτό σε βοηθήσει να δεις ότι όλα είναι καλά και να μην έχεις άγχος! Νομίζω οτι αυτό το άγχος είναι κλειδί για όλα! Να σκεφτόμαστε αισιόδοξα! Όσο για τον πατέρα σου ελπίζω να πανε όλα καλά με την υγεία του, σου εύχομαι ότι καλύτερο, να είναι γερός και δυνατός ο άνθρωπος και να χαρεί σύντομα και το εγγονάκι! Εγώ δυστυχώς τον πατερούλη μου τον έχω χάσει απ τα 16, αλλά σκέφτομαι ότι με βλέπει από ψηλά και περιμένει κι αυτός το εγγονάκι του!! Τελοσπάντων, να ξέρεις ότι ο 1 χρόνος προσπαθειών δεν είναι δα και τόοοσο μεγάλος!! Εγώ πιστεύω ότι απλά δεν μας έτυχε ακόμη! Όταν και ΑΝ χρειαστεί κάνε και τις εξετάσεις, θα νιώσεις ποοοοολύ καλύτερα μετά ξέροντας ότι όλα είναι οκ!!! εγώ πριν την σαλπιγγογραφία και το Huhner test ήμουν με ψυχολογία αίσχος!! αγχος μηπως μου βρουνε κάτι μηπως δεν κάνω παιδί μήπως μήπως.....Τώωωρα χαμογελάω μόνιμα και η ψυχολογία μου είμαι βέβαιη ότι θα βοηθήσει!! Είμαι σίγουρη! Σου εύχομαι λοιπόν 1ον ο πατέρας σου να είναι καλά 2ον το μπεμπάκι να φωλιάσει σύντομα στην κοιλιά σου!!! Φιλιααααααααααα:-P:razz::-P

Νίκη μου, σου εύχομαι να μην προλάβεις να μπεις σε διαδικασία εξετάσεων και να μείνεις σαυτόν τον μήνα έγκυος! Αλλά ακομα κι αν μπεις ίσως αυτό σε βοηθήσει να δεις ότι όλα είναι καλά και να μην έχεις άγχος! Νομίζω οτι αυτό το άγχος είναι κλειδί για όλα! Να σκεφτόμαστε αισιόδοξα! Όσο για τον πατέρα σου ελπίζω να πανε όλα καλά με την υγεία του, σου εύχομαι ότι καλύτερο, να είναι γερός και δυνατός ο άνθρωπος και να χαρεί σύντομα και το εγγονάκι! Εγώ δυστυχώς τον πατερούλη μου τον έχω χάσει απ τα 16, αλλά σκέφτομαι ότι με βλέπει από ψηλά και περιμένει κι αυτός το εγγονάκι του!! Τελοσπάντων, να ξέρεις ότι ο 1 χρόνος προσπαθειών δεν είναι δα και τόοοσο μεγάλος!! Εγώ πιστεύω ότι απλά δεν μας έτυχε ακόμη! Όταν και ΑΝ χρειαστεί κάνε και τις εξετάσεις, θα νιώσεις ποοοοολύ καλύτερα μετά ξέροντας ότι όλα είναι οκ!!! εγώ πριν την σαλπιγγογραφία και το Huhner test ήμουν με ψυχολογία αίσχος!! αγχος μηπως μου βρουνε κάτι μηπως δεν κάνω παιδί μήπως μήπως.....Τώωωρα χαμογελάω μόνιμα και η ψυχολογία μου είμαι βέβαιη ότι θα βοηθήσει!! Είμαι σίγουρη! Σου εύχομαι λοιπόν 1ον ο πατέρας σου να είναι καλά 2ον το μπεμπάκι να φωλιάσει σύντομα στην κοιλιά σου!!! Φιλιααααααααααα:-P:razz::-P

Έχεις δίκιο σε όλα...Σε ευχαριστώ πολύ.Δεν θέλω να σου διαλύσω την ψυχολογία απλα επειδή μου ανέφερες κι εσυ για τον μπαμπάκα σου να σου πω πως κι εγώ στα 13-14 έχασα την μητέρα μου αλλά πραγματικά πιστεύω κι εγω πως είναι εκεί και μας βλέπουν και είναι κοντά μας...έχεις δίκιο και για τα αποτελέσματα των εξετάσεων όταν είναι καλά,σίγουρα αλλάζει τελείως η ψυχολογία σου.Φιλάκια Ελενάκι να είσαι καλά και να έχουμε γρήγορα ευχάριστα!!!!

Διαφημίσεις

Αγαπητή μου Poeta, η σαλπιγγογραφία είναι κάτι το τόσο απλό και όμως τόσο σημαντικό, που κατ'εμέ κακώς δεν την έχεις κάνει μέχρι τώρα!!! Περιμένεις να αδιαθετήσεις και αμέσως μόλις τελειώσεις πας και στην κάνουν. Διαρκεί δευτερόλεπτα, πονάει ελάχιστα (πόνους περιόδου να φανταστείς) και δεν έχεις κανένα μα κανένα απολύτως θέμα επιβάρυνσης του οργανισμού σου. Αντιθέτως κάποιοι λένε οτι ενισχύει τη γονιμότητα (γιατί καθαρίζει τις σάλπιγγες και έτσι γίνονται πιο διαβατές) και εντός 2-3μηνών μπορείς να πιάσεις παιδί (εγώ δεν το έπαθα αλλά άσχετο!). Συνεπώς, κλείσε αμέσως ραντεβού και κάνε την για να ξεμπερδέυεις. Πόσο χρονών είσαι?

Καθυστέρησα λίγο να δω το μήνυμα..:oops::oops:

Είμαι αισίως 32 χρονών!!!

Σήμερα μόλις αδιαθέτησα...Θα αφήσω να περάσει και αυτός ο κύκλος και από τη νέα χρονιά (να είμαστε καλά) θα πάω για σαλπιγγογραφία...Επειδή είμαι άσχετη, που την κάνεις? Στο γραφείο του γυναικολόγου σου ή πρέπει να πας σε κάποιο νοσοκομείο?

Εγώ είχα πάει στο Μητέρα.Δεν νομίζω οτι γίνεται σε γραφείο γιατί είναι ένα ειδικό μηχάνημα (ψιλο-τεράστιο σε διάσταση). Παίρνεις τηλέφωνο μόλις αδιαθετήσεις και σου κλείνουν ραντεβού (συνήθως για μετά από περίπου 6-7μέρες). Πήγα, την έκανα, πλήρωσα 173ευρώ, πήρα το αποτέλεσμα αμέσως και πήγα σπιτάκι μου. ή μάλλον λάθος, πήγα στη δουλειά γιατί ήμουν μια χαρά.

Γεια σας κορίτσια!

Εύχομαι καλη επιτυχία σε όλες που προσπαθουν και σύντομα να έχετε ευχάριστα. Εύχομαι η ιστορία μου να σας δωσει λίγο θάρρος. Προσπαθούσαμε για μωράκι 18 μήνες. Οι ορμονικές εξετάσεις μου ήταν καλες, αλλά είχαμε ένα θεματάκι με τη κινητότητα στο σπέρμα, που οι γιατροι απλώς το χαρακτήριζαν οριακά καλο. Το δεκαπενταύγουστο έκανα σαλπιγγογραφία (δωράκι για τη γιορτή μου:rolleyes:) η οποία ήταν καλή. Πόνεσα ομως αρκετά όταν πέρασε το υγρό και είχα αιμα για δυο τρεις μέρες. Ημουν στην 11 με 12 μέρα, αλλά ο γιατρός μας είπε πως θα ήταν καλύτερο να το ασφήσουμε το μήνα εκείνον, λόγω της ακτινοβολίας (μάλλον ήταν της παλιας σχολής). Το σεπτεμβρη, μια απο τα ιδια αδιαθέτησα, ο Οκτώμβρης χάθηκε γιατι έπαθα κολπιτιδα (αρκετά επίπονη) και έλειπα και σε σεμινάριο στις γόνιμες, αλλά το Νοέμβρη τα καταφέραμε, 3 μήνες μετά τη σαλπιγγογραφία. Βέβαια τον Οκτώμβρη πήρε και μια αγωγή ο αντρούλης για το σπέρματάκι μας, και γενικά μετά το καλοκαίρι, βελτιώσαμε αρκετά τη διατροφή μας και οι δύο, αλλά στη δικιά μου τη περίπτωση πιστεύω πως η σαλπιγγογραφία άνοιξε το δρόμο για τους κολυμβητές μας! Τώρα περιμένω με αγωνία το πρώτο υπέρηχο, να δούμε αν το σποράκι μας αναπτύσσεται σωστά. Μακάρι να παν όλα καλά και τον αυγουστό να έχω το μωράκι μου, αλλά το πιο σημαντικό για εμάς (οσο παράξενο κι αν ακούγεται), αυτη τη στιγμή είναι το γεγονός ότι μπορώ να μείνω εγκυος!

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ! Και πάλι καλή επιτυχια σε όλες τις περιμενουσες και σύντομα πολλά πολλά ++++++++++++++++++++++++++

Γεια σας κορίτσια!

Εύχομαι καλη επιτυχία σε όλες που προσπαθουν και σύντομα να έχετε ευχάριστα. Εύχομαι η ιστορία μου να σας δωσει λίγο θάρρος. Προσπαθούσαμε για μωράκι 18 μήνες. Οι ορμονικές εξετάσεις μου ήταν καλες, αλλά είχαμε ένα θεματάκι με τη κινητότητα στο σπέρμα, που οι γιατροι απλώς το χαρακτήριζαν οριακά καλο. Το δεκαπενταύγουστο έκανα σαλπιγγογραφία (δωράκι για τη γιορτή μου:rolleyes:) η οποία ήταν καλή. Πόνεσα ομως αρκετά όταν πέρασε το υγρό και είχα αιμα για δυο τρεις μέρες. Ημουν στην 11 με 12 μέρα, αλλά ο γιατρός μας είπε πως θα ήταν καλύτερο να το ασφήσουμε το μήνα εκείνον, λόγω της ακτινοβολίας (μάλλον ήταν της παλιας σχολής). Το σεπτεμβρη, μια απο τα ιδια αδιαθέτησα, ο Οκτώμβρης χάθηκε γιατι έπαθα κολπιτιδα (αρκετά επίπονη) και έλειπα και σε σεμινάριο στις γόνιμες, αλλά το Νοέμβρη τα καταφέραμε, 3 μήνες μετά τη σαλπιγγογραφία. Βέβαια τον Οκτώμβρη πήρε και μια αγωγή ο αντρούλης για το σπέρματάκι μας, και γενικά μετά το καλοκαίρι, βελτιώσαμε αρκετά τη διατροφή μας και οι δύο, αλλά στη δικιά μου τη περίπτωση πιστεύω πως η σαλπιγγογραφία άνοιξε το δρόμο για τους κολυμβητές μας! Τώρα περιμένω με αγωνία το πρώτο υπέρηχο, να δούμε αν το σποράκι μας αναπτύσσεται σωστά. Μακάρι να παν όλα καλά και τον αυγουστό να έχω το μωράκι μου, αλλά το πιο σημαντικό για εμάς (οσο παράξενο κι αν ακούγεται), αυτη τη στιγμή είναι το γεγονός ότι μπορώ να μείνω εγκυος!

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ! Και πάλι καλή επιτυχια σε όλες τις περιμενουσες και σύντομα πολλά πολλά ++++++++++++++++++++++++++

καλημερα!!!

ολα καλα να σου πανε!!!

εμεις προσπαθουμε για μωρακι εναμιση χρονο...

εκανα προσφατα τη σαλπιγγογραφια κ ολα καλα!!!

ορμονικες δεν εχω κανει. ειναι απαραιτητες? ξερει καμια ποιες πρεπει να κανω?

εγω πονεσα λιγακι μονο κ μονο επειδη ειχα τραχηλιτιδα. αλλιως ειναι εντελως ανωδυνη εξεταση λενε.

βοηθαει η εξεταση αυτη, ειναι αληθεια...''καθαριζει'' το δρομο για το σπερμα.

δεν ειμαι ακομη εγκυος. περιμενουμε κ την εξεταση του αντουλη μου ... !!!

ελπιζω συντομα να περιμενουμε και το μωρακι μας!

yIwXp2.png

καλημερα!!!

ολα καλα να σου πανε!!!

εμεις προσπαθουμε για μωρακι εναμιση χρονο...

εκανα προσφατα τη σαλπιγγογραφια κ ολα καλα!!!

ορμονικες δεν εχω κανει. ειναι απαραιτητες? ξερει καμια ποιες πρεπει να κανω?

εγω πονεσα λιγακι μονο κ μονο επειδη ειχα τραχηλιτιδα. αλλιως ειναι εντελως ανωδυνη εξεταση λενε.

βοηθαει η εξεταση αυτη, ειναι αληθεια...''καθαριζει'' το δρομο για το σπερμα.

δεν ειμαι ακομη εγκυος. περιμενουμε κ την εξεταση του αντουλη μου ... !!!

ελπιζω συντομα να περιμενουμε και το μωρακι μας!

Καλημέρα spr!!

Μακάρι όντως όλες να κρατάμε το μωρουδάκι μας σύντομα στην αγκαλιά μας! Κι εμείς προσπαθούμε κάμποσο καιρό με τον αντρούλη μου! απο εξετάσεις, άλλο τίποτα! όλες τις έχουμε κάνει! έκανα κι εγώ την σαλπιγγογραφία, όπως θα διάβασες και ήταν οκ! Όσο για τις ορμονικές θα πρέπει να κάνεις στην 3-5 μέρα του κύκλου σου για να δεις την fsh, lh, prl (κ.α. που δεν θυμάμαι τώρα γιατί έχει καιρό που τις έκανα) και την 21η μέρα του κύκλου σου έλεγχο προγεστερόνης! Θα σου πει σχετικά και ο/η γυναικολόγος σου! Αν όμως έχεις σταθερό κύκλο λογικά θα βγουν εντάξει αυτές! Κράτα κι ένα θερμοδιάγραμμα για να δεις αν η ωορρηξία είναι οκ, εμένα με βοήθησε πολύ να καταλάβω πότε κάνω ωορρηξία!

Αυτά!! Για ότι άλλο, εδώ είμαστε!! Φιλιά :-P:razz:

Διαφημίσεις

κορίτσια είναι να αδιαθετήσω γύρω στις 20/12, πήγα σε άλλον γιατρό στη μέση του κύκλου και έκανα τεστ-παπ και υπέρηχο.Προσπαθούμε 1 χρόνο,έχω κάνει κάποιες ορμονολογικές οι οποίες είναι οκ.Ο υπέρηχος όμως μάλλον δείχνει πολύποδα στη μήτρα,το οποίο θα το επιβαιβεώσουμε στο τέλος της επόμενης περιόδου(ελπίζω να μην χρειαστει και να μην αδιαθετήσω) για να είμαστε σίγουροι.Μου μίλησε για απόξεση..Όμως εγώ έχω μια ανυσηχία μήπως πριν αφαιρέσω το πολύποδα πρέπει να κάνω την σαλπιγγογραφία..θα τον ρωτήσω φυσικά αλλά μήπως έχει κάποια κοπέλα σχετική εμπειρία..

Καλημέρα κορίτσια. Σαλπιγγογραφία έκανα το καλοκαίρι που μας πέρασε. Πόνεσα αρκετά κ είχα πάρει κ παυσίπονο πριν. Φαντάσου να μην είχα πάρει δλδ. Είχα αίμα περίπου 3 μέρες μετά. Τα αποτελέσματα τα πήρα αμέσως μετά την εξέταση τα οποία ήταν πολύ πολύ καλά! Το αν βοηθάει στη σύλληψη δεν το γνωρίζω. Έμεινα έγκυος τον Οκτώβριο αλλά παλλινδρόμησε στην 7 περίπου εβδομάδα. Έκανα κ απόξεση. Ούτε αυτό ξέρω αν βοηθάει στη σύλληψη...θα δείξει...έκανα επαναληπτικό υπέρηχο μετά την απόξεση κ ήταν καλός. Τώρα περιμένω τον Ιανουάριο για να κάνω έλεγχο θρομβοφιλίας κ κάποια άλλα πραγματάκια...μετά μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε.

αν πεσεις σε γιατρο που κανει συνεχεια σαλπιγγογραφιες τοτε μαλλον δε θα πονεσεις καθολου. η αιμοραγια δειχνει κακο χειρισμο των εργαλειων. μονο οσες εχουν τραχηλιτιδα δικαιολογουνται να πονεσουν...αλλιως ειναι εντελως ανωδυνη εξεταση. πονας 2 δευτερολεπτα μονο τη στιγμη που ριχνει το υγρο. τπτ δεν ειναι! ανωδυνη! τουλαχιστον αυτο λεει η δικη μου εμπειρια!!!

εγω ξεκινησα folivit χωρις να μου το δωσει ο γιατρος. ελπιζω να μην κανει κακο πουθενα. βιταμινουλες ειναι εξαλλου! φυλλικο οξυ και Β12! οτι καλυτερο για το βρεφος... ισως να βοηθαει λιγακι κ στη συλληψη. οι αποψεις διιστανται!

yIwXp2.png

Καλησπέρα. :rolleyes:

Καινούργιο μέλος και εγώ . θέλω να πω την εμπειρία μου απ την σαλπιγγογραφία . την έκανα χτες σε διαγνωστικό κέντρο . αν και με πρόσεξαν πολύ και μου φερθήκαν πολύ καλά εγώ πόνεσα, βέβαια ο πόνος αυτός κρατεί ελάχιστα.. πάντως ήταν όλα καλά κανένα πρόβλημα.

Έκανα ένα λάθος (για τον γιατρό μου) … δεν πήρα την άδεια του .. μ έπιασε πανικός, μετά από 4 μήνες προσπαθειών, κάπου διάβασα ότι η σαλπιγγογραφία λειτουργεί και σαν θεραπευτική εξέταση και πήρα την απόφαση να πάω να την κάνω.

όπως και να έχει εμένα μόνο από αποψη ψυχολογίας με βοήθησε λίγο . σήμερα δεν έχω το άγχος ότι κάτι έχω και ότι γίνει (έχω κάνει όλες τις άλλες εξετάσεις ορμονικές κτλ και ήταν καλές ) .

Όμως πρέπει πρώτα να φτιάξουμε την ψυχολογία μας όσον αφορά για εγκυμοσύνη και μετά αν χρειαστεί και το προτείνει ο γιατρός να υποστούμε σε αυτή την διαδικασία γιατί μερικές κοπέλες μπορεί να μην πονανε άλλες όμως ναι, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός .

Εύχομαι σε όλες μας , αυτά τα Χριστούγεννα οι άντρες μας να μας κάνουν το ομορφότερο δώρο τους. Φιλιά :wink:

ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ?ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΝΤΕΞΕΣ?ΕΓΩ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM..

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΒΕΒΑΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ..

ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙς ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟΝ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ..ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ!ΤΕΣΤ ΕΠΑΦΗς ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΕΠΕΙΣΗς ΚΑΛΗ!ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕς ΕΠΕΙΣΗς ΚΑΛΕς ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ ΑΚΟΜΑ..ΙΣΩΣ ΑΚΟΥΓΟΜΑΙ "ΑΧΑΡΙΣΤΗ" ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΠΕΛΕς ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΝΑΤΗ!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΜΑΔΕς!!!!

εμείς προσπαθούμε εδώ και σχεδόν 1 1/2 χρόνο. Ο χρόνος περνάει δυστυχώς....

Γεια σου Ελενακι και εμεις σχεδον 1 1/2 χρονο προσπαθουμε αλλα ακομα τιποτα!!!εχουμε κανει σχεδον ολες τις εξετασεις και ηταν πολυ καλες!αυτο που δεν εχω κανει ειναι υστεροσκοποιση και λαπαροσκοπηση!εδω και 3 μηνες ο γιατρος μου ειναι πολυ αισιοδοξος οτι θα μεινω πολυ συντομα εγκυος αλλα εγω δεν ειμαι και τοσο αισιοδοξη.μονο στεναχωριες ζω τον τελευταιο χρονο!!του επιμενω να κανουμε την υστεροσκοποιση αλλα δεν ειναι και τοσο ζεστος..αστο μου λεει 2-3 μηνες και θα δεις οτι θα μεινεις εγκυος..οι δυο μηνες ηδη περασαν..ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΛΕς ΜΑς!!!!!!!

Καλημέρα Εύη!! καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου και τις στεναχώριες σου! Όλες όσες προσπαθούμε λίγο πολύ ζούμε τα ίδια!! συγγενείς που ρωτάνε πότε θα κάνουμε παιδί, φίλες που μένουν έγκυες με τη μυρωδιά και μόνο, κάθε μήνα ελπίδες μήπως και το τσακώσαμε!!αστα! την ξέρω την αίσθηση και τη βιώνω! εγώ μόλις χθές αδιαθέτησα ΠΑΛΙ!! Αλλά ξέρεις τι λέω? ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?? τον άλλο μήνα! Πραγματικά τι να κάνουμε άλλο? εξετάσεις έχουμε κάνει όλα καλά, μετράμε γόνιμες, βρίσκουμε ωορρηξία, σεξ πολύ κάνουμε...που θα πάει θα το πιάσουμε το άτιμο το παιδί μας!! Δεν έχει να κάνει λοιπόν με το ότι δεν είσαι δυνατή, ισα ισα όσες προσπαθούμε καιρό και δεν τα έχουμε καταφέρει είμαστε πιό δυνατές γιατί αντέχουμε την ρημάδα την απογοήτευση κάθε μήνα και την απίστευτη υπομονή που πρέπει να κάνουμε και στο τέλος θα εκτιμήσουμε περισσότερο το δώρο της μητρότητας! Απλά θα πώ οτι στο συγκεκριμένο θέμα είμαστε λίγο πιό άτυχες!! Όσον αφορά την υστεροσκόπηση και την λαπαροσκόπηση νομίζω ότι έχει δίκιο ο γιατρός σου. Και εμένα η δική μου γυναικολόγος τα ίδια μου λέει. Κι αυτό γιατί 95% των βλαβών φαίνονται στην σαλπιγγογραφία, όπως υποστηρίζουν έρυνες και μελέτες, που μου έδειξε η γιατρός για να με πείσει ότι δεν μου χρειάζονται άλλες εξετάσεις! Εφόσον λοιπόν έχεις άψογη σαλπιγγογραφία και οι εξετάσεις είναι όλες καλές.....δεν χρειάζεται λαπαροσκόπηση ή κάτι άλλο!! Σπάνια λένε οι στατιστικές ότι με άψογη σαλπιγγογραφία βρίσκουν κάτι προβληματικό στην λαπαροσκόπηση, σπάνια λέγοντας της τάξης του 1% ! οπότε κάνε απλά υπομονή και σύντομα πιστεύω ότι θα μείνεις έγκυος, όπως όλες μας!! Εγώ πάντως θα περιμένω άλλους 3-4 μήνες, και μετά θα δοκιμάσω σπερματέγχυση! Φιλιά πολλά και σου έυχομαι ότι καλύτερο!!!:P:p

Γεια σου Ελενακι και εμεις σχεδον 1 1/2 χρονο προσπαθουμε αλλα ακομα τιποτα!!!εχουμε κανει σχεδον ολες τις εξετασεις και ηταν πολυ καλες!αυτο που δεν εχω κανει ειναι υστεροσκοποιση και λαπαροσκοπηση!εδω και 3 μηνες ο γιατρος μου ειναι πολυ αισιοδοξος οτι θα μεινω πολυ συντομα εγκυος αλλα εγω δεν ειμαι και τοσο αισιοδοξη.μονο στεναχωριες ζω τον τελευταιο χρονο!!του επιμενω να κανουμε την υστεροσκοποιση αλλα δεν ειναι και τοσο ζεστος..αστο μου λεει 2-3 μηνες και θα δεις οτι θα μεινεις εγκυος..οι δυο μηνες ηδη περασαν..ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΛΕς ΜΑς!!!!!!!

Θα σου πω το εξης!Προσπαθησε να μην αγχωνεσαι και να σκεφτεσαι απαισιοδοξα γτ ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις.Εμενα το αγχος μου με εκανε να μην πιανω παιδι με τπτ... ειχαμε κανει ολες τις εξετασεις.. ορμονικες, σαλπιγγογραφια, λαμπαροσκοπηση κλπ και ηταν ολα καλα συμφωνα με τον γιατρο μου.. καποιοι αλλοι γιατροι μου ειχαν πει οτι εχω καποιες μικρες εστιες ενδομητριωσης και καποιος αλλος οτι εχω κακη ποιοτητα ωαριοων.Εκανα σπερματεγχυση αποτυγχημενη... μετα εκανα εξωσωματικη με το ιδιο ασχημο αποτελεσμα ενω ολα ηταν ευνοικα.Το αποτελεσμα??Μετα απο 8 μηνες απο την εξωσωματικη .. εμεινα εγκυος φυσιολογικα.Το αγχος μου με καθυστερησε 4,5 χρονια.Μην το κανεις και εσυ αυτο στον εαυτο σου.Σκεψου απλα οτι θα γινει και απλα δεν ξερεις το ποτε.Ομως θα γινει!Ειναι θεμα χρονου.Πιστεψε αυτο ,χαλαρωσε, απολαυσε την επαφη ,σταματα να σκεφτεσαι οτι παει και αυτος ο μηνας... και θα δεις που ολα μα ολα θα πανε καλα !Οσο πιο γρηγορα χαλαρωσεις .. τοσο πιο γρηγορα αποτελεσματα θα εχεις.Οταν ειπα στον εαυτο μου οτι τερμα , δεν μπορω αλλο να στεναχωριεμαι τοσο καθε μηνα.. δεν το αντεχω αλλο.. Θα γινει αλλα προφανως οχι τωρα.. χαλαρωσα και δεν μου ξαναηρθε περιοδος,.Ομως το ειχα πιστεψει πραγματικα!Σου ευχομαι ολα να σου ερθουν συντομα καλα!

FvxMp3.png

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες...!!!!

Υγεία για έσας και την οικογενειά σας εύχομαι..!:P

Χρειάζομαι τα φωτα σας...

Σκέφτομαι να κάνω μια σαλπιγγογραφία και διάβασα πως καλό είναι να πας αφου τελειώσει η περίοδος...Εγώ λοιπόν αν δεν θέλω να χάσω τον μήνα πρέπει να πάω την επόμενη εβδομάδα...

Ο γιατρός μου λείπει διακοπές και δεν θέλω να τον πάρω τηλέφωνο..

Οπότε σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού σε ένα νοσοκομείο...Τα απότελέσματα/διάγνωση στα λένε εκείνη την ώρα ή παίρνεις τα αποτελέσματα και τα πας στον γιατρό σου...? Επίσης διάβασα πως μετα πρέπει να πάρεις αντιβίωση για 7 μέρες? Ισχύει..?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα