Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μετά τη σαλπιγγογραφία είναι πιό εύκολη μια εγκυμοσύνη;


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι καινουρια εδω στο forum και σκέφτηκα να ανοιξω ένα θεματάκι μιας και είμαι και εγώ, όπως και τόσες άλλες γυναίκες, στην προσπάθεια για ένα παιδάκι! Μετά από 11 μήνες προσπαθειών, με τις βασικές εξετάσεις να έχουν γίνει, σπερμοδιάγραμμα, ορμόνες, ωορρηξία , όλα καλα, ήρθε η ώρα της σαλπιγγογραφίας!!! την άλλη εβδομάδα πάω να την κάνω! έχω ακούσει και διαβάσει ότι μετά από αυτήν την εξέτση η σύλληψη είναι πιό εύκολη ακόμη και τον ίδιο μήνα! ισχύει κάτι τέτοιο, υπάρχει καμία ή κάποιες που να έχετε μείνει μετά τη σαλπιγγογραφία, ενώ προσπαθούσατε πριν για καιρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καταρχας σ ευχαριστώ που απάντησες! πόνεσες? γιατί? σου εξήγησαν τον λόγο? ήταν καλή η σαλπιγγογραφία? έχω ακούσει ότι είναι σχετικά νώδυνη διαδικασία! Σου εύχομαι (και σε μένα μαζί) να έρθει το πολυπόθητο σκασμένο κάποια στιγμή και όλα αυτά να είναι παρελθόν! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

eleni_gt, μην ανησυχείς δεν είναι τόσο επώδυνη εξέταση. Κι εγώ ανησυχούσα αλλά τελικά μια χαρά ήταν...:D

Λοιπόν, εμένα μου έδωσαν να πάρω μια αντιβίωση -μία μέρα πριν- την οποία και συνέχισα και μία μέρα μετά την εξέταση.

Όταν έφτασα εκεί μου έδωσαν ένα παυσίπονο υπόθετο, περίμενα για ένα τέταρτο και μπήκα για την εξέταση. Η γιατρός με ρώτησε κάποια πράγματα και μετά μου εξήγησε περιλιπτικά όλη τη διαδικασία. Σε όλη τη διάρκεια μου έλεγε τι κάνει και μου συνιστούσε να μένω χαλαρή.

Ο πόνος που αισθάνθηκα ήταν (μεσαίος) πόνος περιόδου και διήρκησε κάποια δευτερόλεπτα (όταν έριξε το ειδικό υγρό).

Είχα μαζί μου και μια σερβιέτα για τα υγρά που ακολουθούν μετά την εξέταση (όχι πολλά, περισσότερο για την αίσθηση ασφάλειας)...Τα αποτελέσματα τα πήρα μετά από ένα τέταρτο...

Αυτή ήταν η εμπειρία μου. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Πάντως όσο πιο χαλαρός καταφέρνει να μείνει κανείς, τόσο το καλύτερο...Σκέψου ότι το κάνεις για καλό σκοπό. Είναι σημαντική εξέταση...:D

Έχω ακούσει κι εγώ ότι διευκολύνει τη σύλληψη και μάλλον είναι αλήθεια σε πολλές περιπτώσεις...Εγώ την έκανα Σεπτέμβριο 2011, επομένως είναι σχετικά νωρίς για να ξέρω από προσωπική εμπειρία...Το εύχομαι βέβαια;)!!!

Και σε 'σένα επίσης;)! Φιλιά!

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! κ εγώ Σεπτέμβρη την έκανα. Πόνεσα αρκετά.. σαν έντονος πόνος περιόδου αλλά 1 ώρα μετά ήμουν μια χαρά. Την έκανα στο Γαία (Ερρίκος Ντυνάν) αφού εκεί είναι η γυναικολόγος μου.. πλήρωσα 160 ευρω!!

Οι σάλπιγγες μου ήταν ανοιχτές μια χαρά!

Τώρα ακόμη προσπαθώ για μωράκι.. είναι σχετικά νωρίς ακόμη για να πω.

Πάντως μην φοβάσαι! Κ εγώ φοβόμουν πολύ πρίν πάω γιατί γενικά τον πόνο δεν τον αντέχω.. αλλά ήταν ανεκτό!

Έχω ακούσει πολλές κοπέλες που έμειναν έγκυες μετά την σαλπιγγογραφία..

Θα δείξει.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι καινουρια εδω στο forum και σκέφτηκα να ανοιξω ένα θεματάκι μιας και είμαι και εγώ, όπως και τόσες άλλες γυναίκες, στην προσπάθεια για ένα παιδάκι! Μετά από 11 μήνες προσπαθειών, με τις βασικές εξετάσεις να έχουν γίνει, σπερμοδιάγραμμα, ορμόνες, ωορρηξία , όλα καλα, ήρθε η ώρα της σαλπιγγογραφίας!!! την άλλη εβδομάδα πάω να την κάνω! έχω ακούσει και διαβάσει ότι μετά από αυτήν την εξέτση η σύλληψη είναι πιό εύκολη ακόμη και τον ίδιο μήνα! ισχύει κάτι τέτοιο, υπάρχει καμία ή κάποιες που να έχετε μείνει μετά τη σαλπιγγογραφία, ενώ προσπαθούσατε πριν για καιρό?

καλησπερα και απο μενα,και εγω εκανα την σαλπιγγογραφια πρι 2 εβδομαδες.πηγα μεσα στο αγχος!κοντευα να τρελαθω..και το αποτελεσμα?δεν πονεσα καθολου.μου ειπε ο ακτινολογος πως οσο γινεται να ειμαι χαλαρη και δεν θα πονεσω καθολου.ετσι και εγω χαλαρωσα και εκτος απο λιγα πονακια σαν περιοδος(αλλα καμια σχεση με οσο ποναω κανονικα)ολα πηγαν καλα!!η εξεταση βγηκε καθαρη!μου εδωσε μια αντιβιωση για 4 μερες.α και πριν την κανω 2 μπουσκοπαν μια ωρα πριν!γι αυτο μην αγχωνεσαι:oops:στ0 ιασω την εκανα..λενε παντως οτι μετα την εξεταση ειναι πιο ευκλο να μεινει εγκυος η γυναικα,γιατι με το υγρο αυτο που εισερχεται,καθαριζει στο περασμα του οτι εμποδιο υπαρχει και ανοιγουν και σαλπιγγες!μακαρι να μας συμβει σε ολα τα κοριτσακια που ειτε την εκαναν,ειτε οχι.σε πολλα κοριτσια εδω,μετα την σαλπιγγογραφια εμειναν εγγυουλες!στο ευχομαι;)καλη επιτυχια στην εξεταση και με το καλο να αποκτησεις και το δικο σου μωρακι.φιλακια

:P
Link to comment
Share on other sites

...κι εγώ πήγα για σαλπιγγογραφία πολύ φοβισμένη και αγχωμένη μήπως και πόναγα ξέροντας ότι πονάς όταν υπάρχει εμπόδιο στις σάλπιγγες..τελικά τζάμπα τόσο φόβος αφενός γιατί ο πόνος είναι όπως περιγράφουν τα κορίτσια μεσαίος περιόδου κι αφετέρου γιατί σε όλη τη διάρκεια της εξέτασης - περίπου 10 λεπτά - μου εξηγούσαν τί έκαναν και τί έβλεπαν! Το αποτέλεσμα το πήρα κι εγώ μετά από κανένα 20λεπτο κι ευτυχώς δεν υπάρχει κανένα εμπόδιο ούτε παθολογικό εύρημα!

Εύχομαι καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα!

Τώρα για το αν μένεις γρήγορα έγκυος μετά από την εξέταση, δεν είναι ο κανόνας αλλά βοηθάει από ό,τι ξέρω. Άλλες κοπέλες έμειναν αμέσως μέσα στον μήνα κι άλλες μετά από λίγους μήνες!!

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα βρε κοριτσια!!! ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις και για την ενημέρωση!!!Ήδη νιώθω καλύτερα!!:P! ελπίζω να πάνε όλα καλα!!αφού μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε και θα τα κάνουμε όλα, και τη σαλπιγγογραφία!! και ότι γίνει!! Whispering σου εύχομαι να πιάσεις παιδακι γρήγορα και να πάνε όλα όπως τα θες, bubs bunny και neraida11 σας εφχαριστω πολύ για τις πληροφορίες και τις ευχές!! η αλήθεια είναι ότι περισσότερο φοβάμαι μήπως βρεθεί κάτι στα αποτελέσματα, παρά στο ότι θα πονέσω! Επειδή όλα όσα κάναμε μέχρι τώρα σε επίπεδο εξετάσεων έχουν βγεί καλά (ωορρηξία - σπερμοδιάγραμμα - ορμόνικές - Simms Huhner test) γι αυτό θέλω πολύ να πάει καλά κι αυτή μπας και ηρεμήσουμε, μας φύγει το άγχος και το πιάσουμε το μπεμπέ!! ELENAGEM τώρα είδα και το δικό σου μήνυμα και μπράβο που πήγαν όλα καλά!!μακαρι όλες να επιβεβαιώσουμε την πεποίθηση ότι η σαλπιγγογραφία βοηθάει στη σύλληψη και σύντομα να γίνουμε μανούλες!!!μακαρι..............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eleni_gt,

τι είναι το Simms Huhner test; Δεν έχω κάνει ακόμη άλλες εξετάσεις και αυτήν πρώτη φορά την ακούω...Αν μπορείς να με κατατοπίσεις λιγάκι.....

Ευχαριστώ:D

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! mary ... σ ευχαριστώ πολύ και για τις δικές σου πληροφορίες! μακάρι να πάνε όλα καλά και για σένα και για όλες!!

Whispering... καλημέρα!! απαντάω λίγο ετεροχρονισμένα χλλά ελπίζω να σε κατατοπίσω! Λοιπόν, Simms Huhner Test ή αλλιώς Rost Coital Test είναι μια εξέταση που γίνεται για να βρεί την ασυμβατότητα τραχηλικής βλένης - σπέρματος ή να εντοπίσει κάποια παθολογία του σπέρματος ποιυ δεν εντοπίζεται απ το σπερμοδιάγραμμα! Συνήθως όταν αποβαίνει το τεστ αρνητικό τότε πολύ πάρα πολύ σπάνια συμβαίνει το πρώτο, συνήθως υπάρχει κάτι στο σπέρμα που δεν ανευρέθηκε στο σπερμα! Πώς γίνεται : Πρέπει να έρθει σε επαφή τπ ζευγάρι και μέσα σε 8 - 20 ώρες να πάει η γυναίκα στο γυναικο΄λογικό ιατρείο (εφόσον ο γυναικολόγος έχει μικροσκόπιο στο ιατρείο) ή σε μικροβιολογικό εργαστήριο και εκεί σσυλλέγεται δείγμα από τον ενδοτράχηλο και εξωτράχηλο και ελέγχεται στο μικροσκόπιο για να βρεθούν κινητά σπερματοζωάρια! αν βρεθούν έστω και λίγα τότε το τεστ είναι θετικό, αν δεν βρεθούν καθόλου ή είναι όλα νεκρά τότε το τεστ είναι αρνητικό και παίρνει θεραπεία ο άντρας! Εγώ το έκανα στην γυναικολόγο μου, κράτησε 5 λεπτά και ήταν θετικό. Παρόλο όμως που ο άντρας μου είχε καραμπινάτο καλό σπερμοδιάγραμμα, ωστόσο βρέθηκαν μόνο 2 σπερματοζωάρια κινητά ανα οπτικό πεδίο. Είναι πάλι θετικό, αλλά όχι και τέλειο. Θα το απαναλάβω αυτόν τον μήνα για να ΄συγκρίνω αποτελέσματα. Αυτά!!!

Α! οι περισσότεροι γιατροί λένε ότι είναι ξεπερσμένη εξέτση και δεν έχει ισχύ το αποτέλεσμα!!Δεν συμφωνώ! να επιδιώξεις να το κάνεις!

Ελπίζω να σε κατατόπισα! Καλή σου μέρα!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι είναι πιο εύκολο να συλλάβεις αμέσως μετά τη σαλπιγγογραφία.

Ο ίδιος ο γιατρός που μου την έγραψε το Μάη του 2010, αυτό μου είπε.

(Μου είπε μάλιστα: Τώρα θα μείνεις έγκυος από μόνη σου, αλλιώς έλα από Σεπτέμβρη)

Δεν κατάλαβα τίποτα από πόνο, ίσως γιατί οι σάλπιγγες δεν είχαν πρόβλημα.

Έγκυος δεν έμεινα τότε, γιατί υπήρχε τελικά πρόβλημα αλλού.

(έμεινα μετά από τη λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση αλλά αυτό πάει σε άλλο ποστ)

Καλή επιτυχία.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες!!

Εγώ την έκανα τη σαλπιγγογραφία τον Αύγουστο στο Μητέρα (173ευρω), μια χαρά ήταν, σύντομος ο πόνος (δευτερόλεπτα) και μόλις πήρα τα αποτελέσματα μου είπε η γιατρός να εντείνω τις προσπάθειες για το επόμενο 2-3μηνο. Λένε οτι λόγω του υγρού που περνάει από τις σάλπιγγες και τα καθαρίζει όλα, είναι πιο εύκολη η σύλληψη. Βέβαια το τρίμηνο πέρασε και εγώ έγκυος δεν έμεινα δυστυχώς!!! Τώρα έκανα σπερματέγχυση και περιμένω αποτελέσματα!!

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα Elenaki25! Μακαρι να είναι τυχερή η σπερματέγχυση και να είσαι έγκυος!! Έχω ακούσει για μετά τη σαλπιγγογραφία ακόμη και 4μηνο - 5μηνο να λένε ότι είναι πιό γόνιμο! εσύ είχες κάποιο άλλο θέμα και προχώρησες σε σπερματέγχυση? η απλώς δεν θέλατε να περιμένετε άλλο? συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη!

Link to comment
Share on other sites

Τι αδιάκριτη καλέ??!!!Εδώ βγάζουμε τα εσώψυχά μας και εσύ μιλάς για αδιακρισία???!!! Λοιπόν, πρόβλημα εμφανή δεν υπάρχει (ο σύζυγος σπέρμα τούρμπο, εγώ κανένα θέμα-μόνο ένας μικρός πολύποδας 4χιλ. που ο γιατρός είπε να μην τον βγάλω γιατί δεν ενοχλεί). Η σαλπιγγογραφία μου ήταν καλή, οι ορμονικές μου είναι σούπερ, η ωορρηξία μου (λόγω άστατου κύκλου) την ελέγχαμε αυτό το 2μηνο με χάπια clomiphene+pregnyl ένεση και εφόσον όλα καλά και η μη σύλληψη ήταν ανεξήγητη, είπαμε να δοκιμάσουμε μια μέθοδο που είναι πιο αποτελεσματική και πιάνει ακόμα και σε ζευγάρια με προβλήματα!!! Μάλιστα ο γιατρός μου είπε την ώρα που μου την έκανε οτι 'με τέτοιο σπέρμα αν δεν πιάσει, τότε...τι να πω??!!!'. Οπότε τώρα είμαστε στην αναμονή!! Δεν νομίζω βέβαια να είμαι από τις τυχερές και να πιάσω με την πρώτη αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!!:)

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

εγώ κανένα θέμα-μόνο ένας μικρός πολύποδας 4χιλ. που ο γιατρός είπε να μην τον βγάλω γιατί δεν ενοχλεί)

 

Σόρυ, αλλά πως είναι σίγουρος ότι δεν ενοχλεί?

Το να τον βγάλεις είναι κάτι πολύ απλό, υστεροσκόπηση θέλει, απλή διαδικασία, σαν απόξεση. Γίνεται με μέθη. Πολλοί εξωσωματικοί τη συστήνουν πριν από κάθε προσπάθεια, θεωρείται ότι ανανεώνει και το ενδομήτριο.

Ας σημειώσω ότι οι πολύποδές μου δεν φαίνονταν, αλλά από ότι φαίνεται ενοχλούσαν...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

χαχα!!οκ τοτε!! να ξέρω να ρωτάω χωρίς ενδοιασμούς!! έχω την αίσθηση ότι θα είσαι τυχερή γιατί αν το σπέρμα είναι τούρμπο, τότε θα τον βρεί τον δρόμο του!! και γιατί όχι από την πρώτη?? ξέρω από σχετική συζήτηση με την γυναικολόγο μου ότι σε περίπτώσεις σπέρματος με πρόβλημα χρειάζονται 4 και 5 κύκλοι σπερματέγχυσης!! δε νομίζω να χρειαστείς κι άλλη!! Σου εύχομαι να μείνεις τώρα και να μας πείς τα ευχάριστα! Το Huhner test εσύ το έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ, αλλά πως είναι σίγουρος ότι δεν ενοχλεί?

Το να τον βγάλεις είναι κάτι πολύ απλό, υστεροσκόπηση θέλει, απλή διαδικασία, σαν απόξεση. Γίνεται με μέθη. Πολλοί εξωσωματικοί τη συστήνουν πριν από κάθε προσπάθεια, θεωρείται ότι ανανεώνει και το ενδομήτριο.

Ας σημειώσω ότι οι πολύποδές μου δεν φαίνονταν, αλλά από ότι φαίνεται ενοχλούσαν...

 

Το αν ενοχλεί ή όχι, έχει να κάνει με τη θέση του πολύποδα στη μήτρα. Στο λέω, γιατί εγώ είχα 2 μικρά πολυποδάκια, και τα αφαίρεσα, αν και η γυναικολόγος έλεγε ότι εκεί που είναι δεν ενοχλούν, εγώ ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Τώρα σχετικά με τη σαλπιγγογραφία, δεν είναι ιατρικά εξακριβωμένο ότι διευκολύνει τη σύλληψη. Σε καμία περίπτωση δεν γίνεσαι πιο γόνιμη μετά, απλά σε περίπτωση που είχες ελαφρώς φραγμένη σάλπιγγα, ίσως με το που μπαίνει το σκιαγραφικό υγρό μέσα, την ανοίγει. Αν υπήρχαν όντως μεγαλύτερες πιθανότητες για σύλληψη μετά, οι γιατροί θα πρότειναν σαλπιγγογραφία ως θεραπεία για την υπογονιμότητα. Το ότι κάποιες έμεινεν έγκυες μετά, είναι καθαρά συμπτωματικό. Άλλες έμειναν έγκυες αμέσως μετά από απόξεση, να συμπεράνουμε κι ότι η απόξεση βοηθάει;

 

Εγώ πάντως μετά τη σαλπιγγογραφία δεν έμεινα έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα... ουτε εγω εμεινα εγκυος μετα την σαλπιγγογραφια... ουτε η νυφη μου.μειναμε μετα απο 2 χρονια.νομιζω οτι ειναι αυτο που λεει η niewbie!Bebaia ola einai sxetika!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συνονόματη όχι δεν έκανα το τεστ που λες γιατί με την σπερματέγχυση η τραχηλική βλέννα προσπερνάτε οπότε και να υπάρχει πρόβλημα δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα!!(καλά έχω γίνει γιατρός!!!). Όσο για τον πολυποδα, δεν ξέρω, αν αποτύχει και αυτή μου η προσπάθεια, θα πάω να τον βγάλω, για να μου φύγει και η ιδέα, ξέρω εγώ??!! Καλά αν είναι όντως αυτό και έχω χάσει τόσους μήνες και έχω φάει άλλες τόσες απογοητεύσεις εξαιτίας του, μαύρο φίδι που τον έφαγε τον βρωμο-πολύποδα!!! Θα τον πατήσω κάτω αλύπητα!!!:):)

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

τι να πώ!! μακάρι να μείνω σε λίγο καιρό και ας είναι και σύμπτωση! αυτά πάντως που έχω ακούσει περι γονιμότητας μετά τη σαλπιγγογραφία τα έχω πληροφορηθεί από τον κ. Ζησόπουλο ο οποίος μου παρέθεσε και στατιστικές επί του θέματος, οι οποίες έδειχναν μεγάλη αύξηση των επιτυχημένων συλλήψεων μετά την σαλπιγγογραφία, βέβαια σε περιπτώσεις πάντα που οι σάλπιγγες ήταν ανοιχτές η ωορρηξία ήταν καλή, το σπερμοδιάγραμμα και οι ορμονικές καλές και επιβίωναν και κινητά σπερματοζωάρια μετά την επαφή για αρκετές ώρες!! τώρα αν είναι σύμπτωση να έμειναν τόσες γυναίκες έγκυες μετά τη σαλπιγγογραφία, τι να πώ!! θα δείξει!! Βέβαια, καμια νομίζω δεν πιστεύει ότι η σαλπιγγογραφία είναι από μόνη της θεραπεία και ότι με το που θα την κάνεις τσούπ θα ρθει το μπεμπέ!! απλά ίσως βοηθάει και ψυχολογικά να αποφορτιστεί το σύστημα και να ηρεμήσουμε! Στο περιβάλλον μου από γνωστές, φίλες και κουνιάδα που δεν είχαν πρόβλημα και έκαναν σαλπιγγογραφία όλες έμειναν μετά από 1-2 μήνες ενώ προσπαθούσαν για χρόνο - χρόνια!! Μακάρι....Ελπίζω....

Συνονόματη Elenaki25 νομίζω ότι για να σου είπε ο γιατρός οτι δεν εμποδίζει κάτι θα ξέρει! πάρε και μια δεύτερη γνώμη όμως στην πορεία! μακάρι να μην χρειστεί τίποτα και όλα να τελειώσουν αυτόν τον μήνα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...