Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΧΑΝΕΙ ΒΑΡΟΣ - Βοήθεια :(


Recommended Posts

Γράφω εκ μέρους μιας φίλης μου που γέννησε πριν 9 μέρες και επικοινωνούμε καθημερινά τηλεφωνικά. Δεν έχει μεγάλη ευχέρεια με το ιντερνετ και μου ζήτησε να ανοίξω αυτό το θέμα εκ μέρους της.. Λοιπόν παραθέτω με λεπτομέρειες που σημείωσα για να μην ξεχάσω τίποτα:

 

Το μωράκι γεννήθηκε 1η Νοέμβρη ξημερώματα με φυσιολογικό τοκετό και βάρος 3300. Είναι αγοράκι.

 

Στις 2 Νοεμβρίου το βάρος του ήταν 3140, δεν πήρε ξένο γάλα, μόνο πρωτόγαλα από τη μαμά του.

 

Στις 3 του μήνα καταγράφηκε βάρος 3020, χωρίς ξένο.

 

Στις 4 του μήνα 3050 και είχε πιει 50 μλ ξένο μετά από πιέσεις στο μαιευτήριο.

 

Στις 5 νοέμβρη μέτρησαν ίκτερο 13,5 και το πήραν από τη μαμά του για να το βάλουν στη λάμπα όπου έμεινε 15 ώρες. Σε αυτό το διάστημα του έδωσαν ξένο γάλα κάθε 2,5 με 3 ώρες και το μωράκι έπεινε απίστευτες ποσότητες είπαν (70, 80 και 90 ml ακόμα!).

Το βάρος εκείνη την ημέρα σημείωσε εννοείται αύξηση και ήταν 3150.

Η μητέρα του όπως φαντάζεστε ταλαιπωρήθηκε πολύ γιατί το στήθος της είχε αρχίσει να κατεβάζει γάλα και πρήστηκε, πέτρωσε, τρόμαξε να συνέλθει εν ολίγις,, Συνήλθε ευτυχώς.

Το μωράκι βγήκε από τη λάμπα με ίκτερο 11,8 και ευτυχώς τους άφησαν να πάνε στο σπίτι τους χωρίς γκρίνιες.

 

Από τις 6 του μήνα λοιπόν το μωράκι είναι στο σπίτι του και θηλάζει αλλά απ' ότι μου λέει η μαμά του δε θηλάζει πάντα καλά. Γενικά το "στυλ" του είναι να θηλάζει περίπου κάθε 2 με 3 ώρες και ανάμεσα να κοιμάται. Σχεδόν σε κάθε θηλασμό κάνει κακά και τσίσα και τα κακά είναι μουσταρδί με σποράκια. Δεν έχει εμφανίσει βλέννες στα κακά ή κάτι τέτοιο.

 

Σε πολλές απόπειρες θηλασμού κλαίει πάρα πολύ, και φαίνεται να μη θέλει το στήθος. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση δημιουργει.. Δεν το πιάνει λέει καλά, ή κάνει μερικές θηλαστικές κινήσεις και μετά τα παρατάει και κλαίει. Αυτό συμβαίνει (παραδόξως??) κυρίως μέσα στη μέρα και όχι τόσο τα βράδια. Τα βράδια λέει είναι πιο ζωηρός αλλά κάθεται και θηλάζει πολύ ώρα και μετά κοιμάται ήρεμος.

 

Σήμερα τον είδε και ο παιδίατρος γιατί οι γονείς του είδαν τα τσίσα του μωρού κοκκινωπά και τον κάλεσαν αμέσως. Τους είπε ότι το μωράκι έχει αφυδατωθεί λίγο αλλά να μην ανησυχούν. Να το βάζει συνέχεια στο στήθος και να προσπαθήσει μία εβδομάδα ακόμα αποκλειστικά θηλασμό αφού θέλει να το παλέψει η μαμά και αν δεν έχει στρώσει η κατάσταση βλέπουν. Το μωράκι πάλι εμφανίστηκε να έχει χάσει βάρος, η ζυγαριά του γιατρού το δείχνει 2970.

Βέβαια με το θέμα του βάρους οι γονείς έχουν ψιλοτρελαθεί.. είναι το πρώτο τους παιδάκι οπότε αντιλαμβάνεστε..

 

Σε σχέση με το πόσες πάνες λερώνει μου είπε αρκετές, καμιά 10αρια με τσίσα και 6 με 7 με κακά μέσα στο 24ωρο.

 

Η μαμά έχει αγχωθεί φυσικά μήπως δεν καλύπτει το γάλα της τις ανάγκες του μωρού της, μήπως είναι πολύ ανυπόμονο μωρό και δεν καταφέρει να θηλάσει αποκλειστικά, έχει πολύ αγωνία..

Προσπαθώ όσο μπορώ να την ενθαρρύνω αλλά δε θέλω να της δίνω και λάθος συμβουλές.. Επίσης έχει νοικιάσει νοσοκομειακό θήλαστρο και θα μπορούσε να του δίνει δικό της γάλα με το μπιμπερό αλλά ξέρει ότι μπορεί να πάθει σύγχγυση θηλής το μωράκι και προς το παρόν το αποφεύγει.

 

Εγώ έχω δύο παιδάκια, και τα δύο θήλασαν αποκλειστικά. Το δεύτερο θηλάζει ακόμα και είναι 20 μηνών. Σε αυτό το φόρουμ και στην Αγλαϊα συγκεκριμένα το χρωστάω γιατί όταν στην αρχή κι εγώ δυσκολεύτηκα μου απάντησε άμεσα, απόλυτα και υπεύθυνα.

 

Σας παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει, θα είμαστε ευγνόμωνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

Σε σχέση με το πόσες πάνες λερώνει μου είπε αρκετές, καμιά 10αρια με τσίσα και 6 με 7 με κακά μέσα στο 24ωρο.

 

Η μαμά έχει αγχωθεί φυσικά μήπως δεν καλύπτει το γάλα της τις ανάγκες του μωρού της, μήπως είναι πολύ ανυπόμονο μωρό και δεν καταφέρει να θηλάσει αποκλειστικά, έχει πολύ αγωνία..

 

Με δεδομένο ότι το μωρό βρέχει τόσες πάνες, φαίνεται ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

Οι κενώσεις τι χρώμα έχουν; Θα πρέπει να είναι μουσταρδί με σποράκια.

 

Αν η μητέρα είναι πολύ αγχωμένη, μπορεί να νοικιάσει έναν βρεφικό ζυγό για να ζυγίζει το μωρό.

 

Είναι καλό να έχει μία σταθερή ζυγαριά αναφοράς. Οι ζυγίσεις του παιδιάτρου και τις κλινικής έγιναν σε διαφορετική ζυγαριά και η σύγκριση δεν είναι αξιόπιστη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς της είπα κι εγώ για τη ζυγαριά..

Αν συνεχίσει παρόλα αυτά να χάνει βάρος δεν είναι ανησυχητικό;

Η αφυδάτωση δεν είναι επικίνδυνη;

Μήπως θα έπρεπε να της προτείνω να κανονίσει να την δει κάποια σύμβουλος θηλασμού (εφόσον μένει στην αθήνα φαντάζομαι θα είναι εύκολο..)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς της είπα κι εγώ για τη ζυγαριά..

Αν συνεχίσει παρόλα αυτά να χάνει βάρος δεν είναι ανησυχητικό;

Η αφυδάτωση δεν είναι επικίνδυνη;

Μήπως θα έπρεπε να της προτείνω να κανονίσει να την δει κάποια σύμβουλος θηλασμού (εφόσον μένει στην αθήνα φαντάζομαι θα είναι εύκολο..)

 

Ένα νεογένητο που είναι υγιές, κάνει 3-4 κενώσεις το 24ωρο και βρέχει τουλάχιστον 6 πάνες το 24ωρο, δεν μπορεί να πάθει αφυδάτωση.

 

Αν συνεχίσει να χάνει βάρος, ενώ βρέχει τόσες πάνες και έχει τις κενώσεις που αναφέρεις, θα πρέπει να πάει στο νοσοκομείο γιατί το πρόβλημα δεν είναι η τροφή.

 

Στην Αθήνα υπάρχουν γιατροί που είναι και σύμβουλοι θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ, θα επικοινωνώ μαζί της καθημερινά ώστε να δούμε αν θα υπάρξει βελτίωση ή αλλαγή σε κάποιο από τα νούμερα που μου είπε.

Θα κοιτάξω στο φόρουμ ή σε site για το θηλασμό να βρώ στοιχεία για παιδιάτρους που είναι και σύμβουλοι θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

το πορτοκαλι χρωμα των ουρων οφειλεται σε συγκεντρωση ουρικων αλατων και οντως ειναι ενας δεικτης καποιου βαθμου αφυδατωσης,χωρις να ειναι απο μονο του ανησυχητικο συμπτωμα,συχνα παρατηρειται μετα απο αφυδατωση που ανατασσεται με γρηγορη ενυδατωση,πχ σε βρεφη που αφυδατωθηκαν απο γαστρεντεριτιδα και ελαβαν ορο και ενυδατωθηκαν ταχεως

η παιδιατρος ειχε δικιο,δεν ειναι κατι ανησυχητικο,ειναι συνηθες φαινομενο σε πολλα νεογνα

η απωλεια βαρους ειναι αλλο πακετο,τοσο μεγαλη αποκλιση της ταξης των 200 γραμμαριων ειναι δυσκολο να οφειλεται σε διαφορα ζυγαριας,εκτος κι αν η μια απο τις δυο ειναι χαλασμενη η θελει καλιμπραρισμα(η οπως το λενε τελος παντων),σωστη η οδηγια της παιδιατρου,το περιμενεις λιγο ακομα,το πας οπως το πας και αν παραμεινει σε στασιμοτητα βαρους συστηνεται παραπερα ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω και εγώ την ιστορία μου ίσως κ μπορέσετε να με βοηθήσετε!!!

 

 

Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος :36 και 4

 

Β. Το φύλο του βρέφους :θυλ.

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.: Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.:7,5 μου είπαν

 

 

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. μείναμε παραπάνω 3 μέρες λόγο πρωορότητα

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

γέννηση (31/10)2270 . (04/10) 2140 έξοδος (06/10) 2220

ζυγαριά στο σπίτι (12/10)2205

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

10-15

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει :όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: έπαιρνε μέχρι 06/11 ξενο γαλα 30-40μλ ανά γεύμα!! Μόλις γυρίσαμε σπίτι θηλάζαμε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ!!

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο):

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

medela swing

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο: 1

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι :1 με 1.5 ωρα μετα το γευμα

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση: 20-25 λεπτα τα δυο

ποσότητα που βγάζω από 100μλ

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.:

...

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

5-6

 

Πήρα την παιδίατρο μου σήμερα τηλέφωνο και της είπα πόσο ζυγίζει το μωρό και μου είπε να δίνω εναλλάξ ξένο γάλα, φοβάμαι γιατί είναι μικρή και πρόωρη!!

jlUpp3.pngSotBp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Πήρα την παιδίατρο μου σήμερα τηλέφωνο και της είπα πόσο ζυγίζει το μωρό και μου είπε να δίνω εναλλάξ ξένο γάλα, φοβάμαι γιατί είναι μικρή και πρόωρη!!

Το βάρος του μωρού είναι στάσιμο και θα πρέπει άμεσα να πάρει συμπλήρωμα.

 

Ακολούθησε τη συμβουλή της παιδιάτρου άμεσα και παρακολούθησε τις πάνες και το βάρος. Επικοινώνησε μαζί της σε 3 ημέρες αν το μωρό βάζει βάρος και την επόμενη μέρα αν δεν βάζει βάρος, για να προσθέσεις επιπλέον συμπλήρωμα αν χρειάζεται.

 

Για να αυξήσεις τη γαλουχία, θα πρέπει να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

 

με διπλό σύστημα άντλησης (ενοικιάζονται παντού στην Ελλάδα) και να κάνεις τακτικές αντλήσεις, 5-6 το 24ωρο, μετά το θηλασμό.

Αν το μωρό θηλάζει το βράδυ, έστω και λίγο, δεν χρειάζεται να κάνεις νυχτερινές αντλήσεις.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πορτοκαλι χρωμα των ουρων οφειλεται σε συγκεντρωση ουρικων αλατων και οντως ειναι ενας δεικτης καποιου βαθμου αφυδατωσης,χωρις να ειναι απο μονο του ανησυχητικο συμπτωμα,συχνα παρατηρειται μετα απο αφυδατωση που ανατασσεται με γρηγορη ενυδατωση,πχ σε βρεφη που αφυδατωθηκαν απο γαστρεντεριτιδα και ελαβαν ορο και ενυδατωθηκαν ταχεως

η παιδιατρος ειχε δικιο,δεν ειναι κατι ανησυχητικο,ειναι συνηθες φαινομενο σε πολλα νεογνα

η απωλεια βαρους ειναι αλλο πακετο,τοσο μεγαλη αποκλιση της ταξης των 200 γραμμαριων ειναι δυσκολο να οφειλεται σε διαφορα ζυγαριας,εκτος κι αν η μια απο τις δυο ειναι χαλασμενη η θελει καλιμπραρισμα(η οπως το λενε τελος παντων),σωστη η οδηγια της παιδιατρου,το περιμενεις λιγο ακομα,το πας οπως το πας και αν παραμεινει σε στασιμοτητα βαρους συστηνεται παραπερα ψαξιμο.

 

Συμβαινει συχνα αυτο παντως (η αποκλιση). Καλυτερα να γίνεται το ζυγισμα στην ιδια ζυγαρια για να υπαρχει συγκριση και κατω απο τις ιδιες συνθηκες..

Ldp5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει συχνα αυτο παντως (η αποκλιση). Καλυτερα να γίνεται το ζυγισμα στην ιδια ζυγαρια για να υπαρχει συγκριση και κατω απο τις ιδιες συνθηκες..

 

ναι φυσικα και συμβαινει!

δεν ειπα πως αποκλειεται!

ισχυει αυτο με τη ζυγαρια,απλως δυσκολα να πετυχεις ιδιες συνθηκες(παλι λεω δυσκολα,οχι οτι αποκλειεται)!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...