Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΑΡΙΜΟΣ ΜΥΤΗς ΣΕ 3ΧΡΟΝΟ


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Παντως για να μη λετε, δοκιμασα με συριγγα κ ηταν χειροτερο απο οτιδηποτε άλλο κ αμφιβάλλω αν είχε αποτέλεσμα. Δεν είχα μεγάλη κ απλώς άδειασα μια αμπούλα σε σύριγγα των 5, καθίσαμε αγκαλιά μπροστά στον υπολογιστή για να βλέπουμε κ μουσική, κ με το που έβαλα τη σύριγγα στο ρουθούνι έφυγε πίσω, μετά άρχισα να εξηγώ οτι πρεοει να μεινει ακινητος, μετα δεν ξερω πώς κ τι, αρχισε να χτυπιέται κ να ουρλιάζει, με τα πολλα τον μάζεψα κ την άδειασα, παλι βεβαια εκανε πισω αντανακλαστικα, αλλά ειδα κατι να τρεχει απο τα ρουθούνια. δεν ξέρω πώς, έκανα κ στο άλλο την ίδια διαδικασία αλλά κ πάλι δεν είδα να γίνεται κάτι συγκλονιστικό. Πολυ πιο τραυματική εμπειρία πάντως κ φυσικά δεν βάζω αποφρακτγρα. κι ο άντρας μ να ήταν μαζί δεν θα γινόταν τιποτα, έπρεπε ένας να κρατάει το σώμα κ αλλος το κεφαλι. 

Πάντως όπως έγραψα κ παραπάνω ούτε ο μεγάλος μου γιος δε τα δεχόταν αυτά ουσιαστικά η αντίδραση του ήταν από τα δυο κ μετά ποιο πριν χρειάστηκε όταν ήταν 15 μηνών που κρύωσε πρώτη φορά κ τότε μπορούσα να το διαχειριστω .. μετά τα δυο με τίποτα χτυπούσε χέρια πόδια ούτε δύο άτομα δε μπορούσαμε να τον ακινητοποιησουμε εκείνη την ώρα είχε τόσο οργή που τεντονε σώμα χτυπούσε πόδια πίεζε το κεφάλι έσπρωχνε τα χέρια κ τα κόκκαλα στο σώμα του τα ένιωθα τόσο λεπτά που φοβόμουν μήπως σπάσουν έτσι όπως έκανε με την πίεση τη δική μας να τον κρατήσουμε ακίνητο κ μια φορά ήθελε ο άντρας μου να του βάλει οτριβιν κ του μάτωσε τη μύτη... Πάντως με κουβέντα συζήτηση παιχνίδι δέχτηκε το σπρέι κάποιες φορές το φυσιομερ .. κ το οτριβιν που ήταν ποιο εύκολο μετά το συνηθησε .. κ πέρυσι που τον ενοχλούσαν οι μυξες που έτρεχαν δεχόταν να κάποιες φορές τον αποφρακτηρα αν κ εγώ δεν θέλω να τον χρησιμοποιώ δεν τον θεωρώ κ τόσο απαραίτητο .. πλέον 4 χρόνων έχει μάθει κ καθαρίζει πολύ καλά τη μύτη του αλλά ορο ούτε για αστείο αν χρειαστεί η οτριβιν η φυσιομερ .. το φυσιομερ του το δίναμε κ ψεκαζε εκείνος στον αέρα μετά μας έβαζε εμάς κ κάπως έτσι κάπως το δέχτηκε ... Αλλά ο γιος μου βέβαια είναι από τα παιδιά που δε θέλει να του πέφτει νερό στο πρόσωπο του κ στο μπάνιο μάχη γίνεται για να του λουσω τα μαλλιά του ..!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Έσπερος μην σκέφτεσαι καν να κάνεις στο παιδι κοιμισμένο όρο. Στον ύπνο δεν έχουμε αντανακλαστικά κ δεν ξέρεις αν θα πνίγει, πως θα αντιδράσει, μετά δε θα το δέχεται με τπτ. Ο φυσιολογικός ορός είναι ισότονο διάλυμα που σημαίνει ότι έχει την ίδια περιεκτικότητα σε NaCl με τους ιστούς μας, εξού κ μας το χορηγούν κ ενδοφλέβια. Δεν είναι αποσυμφορητικος, απλώς συμπαρασύρει κ ρευστοποιεί μερικως τις παχυρευστες βλεννες. Υπάρχουν υπερτονα διαλύματα που περιέχουν περισσότερο αλάτι κ αυτά μέσω της ώσμωσης δρουν στο ρινικό βλεννογόνο κ συρρικνώνουν τα κύτταρα που παράγουν τη βλέννα. Όπως λειτουργούν τα αποσυμφορητικα τύπου οτριβιν που κάνουν αγγειοσύσπαση κ μειώνεται η έκκριση βλεννων, κάτι αντίστοιχο αλλά με φυσικό τρόπο (κ άρα πολύ πιο ήπιο). Δεν θυμάμαι αν κυκλοφορεί κάποιο υπερτονο προϊόν για την ηλικία του, είναι προτιμότερο απλά έχε υπόψη σου ότι τσούζει ελαφρώς λόγω παραπανω αλατιού.

Γενικά θα σου πρότεινα να απενοχοποιησεις τη σύριγγα. Μην περιμένεις να συνεργαστεί ιδιαίτερα, σε αυτή την ηλικία ειδικα. Απλά πάρτο απόφαση κ βαζε του με μεγάλη σύριγγα κ πίεση γιατί αλλιώς σχεδόν τσάμπα χαλιεστε, δώρο αδωρο τα 5ml. Να το κάνεις πριν το φαγητό κ πριν τον ύπνο κ να προσπαθείς να μην κλαίει μετά κ ξαναγεμίζει. Άσε τον να σου κάνει κ εσενα για μας σε εμπιστευτεί. Θα σου ξαναπροτεινω το αεριους. Επίσης, μπορείς να ρίξεις αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου σε συσκευή στο χώρο που είναι το παιδι ή να γεμίσεις με υδρατμούς το μπάνιο κ να μείνετε μεσα για να ανοίξει η μύτη του. 

Link to comment
Share on other sites

On ‎15‎/‎12‎/‎2019 at 2:55 ΠΜ, Έσπερος είπε:

κ αυτό με τον ύπνο δεν καταλαβαίνω γιατί το απορρίπτετε ολες. αφού δεν θα το καταλάβει κ θα είναι ανώδυνο! ούτε τραύμα ούτε πίεση. 

 

Τώρα πήρα χαμπάρι αυτή την ερώτηση....δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση να βάλεις ορό σε κοιμισμένο παιδί και να μην ξυπνήσει, όσο βαρειά κι αν κοιμάται. Εκτός αν εννοείς να κάνεις μόνο αποφρακτήρα (που και πάλι θα ξυπνήσει βέβαια), αλλά χωρίς να έχει προηγηθεί ορός δεν θα καταφέρεις τίποτα.

 

Επίσης, δεν νομίζω ότι κανένα παιδί κάθεται ακίνητο σε αυτή την ηλικία, τα δικά μου δηλαδή δεν καθόντουσαν, τα ακινητοποιούσαμε με τρόπο που πιθανόν για οποιαδήποτε άλλη αιτία θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί "κακοποιητικός", αν περιμένεις να συνεργαστεί από μόνο του σε αυτή την ηλικία θα περιμένεις καιρό....

 

Αν δεις τον τρόπο που κάνανε πλύση οι νοσηλεύτριες του ΜΗΤΕΡΑ στην κόρη μου όταν ήταν 2,5 ετών, θα πάθαινες σοκ!

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Τώρα πήρα χαμπάρι αυτή την ερώτηση....δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση να βάλεις ορό σε κοιμισμένο παιδί και να μην ξυπνήσει, όσο βαρειά κι αν κοιμάται. Εκτός αν εννοείς να κάνεις μόνο αποφρακτήρα (που και πάλι θα ξυπνήσει βέβαια), αλλά χωρίς να έχει προηγηθεί ορός δεν θα καταφέρεις τίποτα.

Ναι σκέτο αποφρακτηρα εννοουσα, δεν ηξερα οτι χωρις ορο δεν κανει δουλεια, νομιζα οτι εκανα κατι λαθος ή εφταιγε που κουνιόταν ο μικρος!

Just now, Deena είπε:

Επίσης, δεν νομίζω ότι κανένα παιδί κάθεται ακίνητο σε αυτή την ηλικία, τα δικά μου δηλαδή δεν καθόντουσαν, τα ακινητοποιούσαμε με τρόπο που πιθανόν για οποιαδήποτε άλλη αιτία θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί "κακοποιητικός", αν περιμένεις να συνεργαστεί από μόνο του σε αυτή την ηλικία θα περιμένεις καιρό....

Υποθέτω κάποια, ειδικά αν έχουν αρρωστήσει πολλές φορές, για κάποια καθονται. μιας φιλης μου πριν χρονίσει εβαζε μονος του τη μάσκα για το εισπνεομενο κ καθόταν κ με θερμόμετρο. κ ο δικός μου πέρσι τέτοια εποχή ακριβώς το φυσιομερ το έβαζε μόνος του στη μύτη για να το πατήσουμε εμεις, αλλα δεν ξανα χρειαστηκε κ το ξεχασε. αλλα κι εγω δεν θεωρω οτι το παιδι μου ειναι καποια εξαιρεση, σιγουρα εγω ειμαι λιγο άγαρμπη κ κατα καιρους τον εχω πονεσει/σφίξει/γρατζουνισει κι αυτο επιδεινώνει λιγο την αντιδραση. 

13 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Γενικά θα σου πρότεινα να απενοχοποιησεις τη σύριγγα. Μην περιμένεις να συνεργαστεί ιδιαίτερα

Η αλήθεια είναι ότι έφτιαξε σχεδόν τελείως! χθες βλακωδώς πέταξα τη σύριγγα πάνω στη στενοχώρια μου για το σκηνικό κ έτσι δεν ξαναδοκιμασα, θα πάρω μεγάλες όμως. το μεγάλο μπουκάλι πώς δεν χάνει την αποστείρωση; θα αφήσω μέσα τη βελόνα για να κρατήσει κλειστή την τρυπιτσα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι σκέτο αποφρακτηρα εννοουσα, δεν ηξερα οτι χωρις ορο δεν κανει δουλεια, νομιζα οτι εκανα κατι λαθος ή εφταιγε που κουνιόταν ο μικρος!

Υποθέτω κάποια, ειδικά αν έχουν αρρωστήσει πολλές φορές, για κάποια καθονται. μιας φιλης μου πριν χρονίσει εβαζε μονος του τη μάσκα για το εισπνεομενο κ καθόταν κ με θερμόμετρο. κ ο δικός μου πέρσι τέτοια εποχή ακριβώς το φυσιομερ το έβαζε μόνος του στη μύτη για να το πατήσουμε εμεις, αλλα δεν ξανα χρειαστηκε κ το ξεχασε. αλλα κι εγω δεν θεωρω οτι το παιδι μου ειναι καποια εξαιρεση, σιγουρα εγω ειμαι λιγο άγαρμπη κ κατα καιρους τον εχω πονεσει/σφίξει/γρατζουνισει κι αυτο επιδεινώνει λιγο την αντιδραση. 

Η αλήθεια είναι ότι έφτιαξε σχεδόν τελείως! χθες βλακωδώς πέταξα τη σύριγγα πάνω στη στενοχώρια μου για το σκηνικό κ έτσι δεν ξαναδοκιμασα, θα πάρω μεγάλες όμως. το μεγάλο μπουκάλι πώς δεν χάνει την αποστείρωση; θα αφήσω μέσα τη βελόνα για να κρατήσει κλειστή την τρυπιτσα;

 

Υπάρχουν μπουκάλια ορού με καπάκι, που μπορείς να αδειάζεις σε ποτηράκι και να τραβάς με την σύριγγα από εκεί. Το ίδιο φυσικά μπορείς να κάνεις και με τις αμπούλες (να τις αδειάζεις δηλαδή). Εγώ χρησιμοποιώ αυτά τα πλαστικά μικρα ποτηράκια που υπάρχουν σε κάποια σιρόπια.

 

Κατά τα άλλα, δεν νομίζω ότι πειράζει να μένει ανοιχτή η οπή στον ορό, η αποστείρωση φεύγει φυσικά αλλά ΟΚ, δεν τον παίρνει τον ορό ενδοφλέβια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

@Έσπερος μην σκέφτεσαι καν να κάνεις στο παιδι κοιμισμένο όρο. Στον ύπνο δεν έχουμε αντανακλαστικά κ δεν ξέρεις αν θα πνίγει, πως θα αντιδράσει, μετά δε θα το δέχεται με τπτ. Ο φυσιολογικός ορός είναι ισότονο διάλυμα που σημαίνει ότι έχει την ίδια περιεκτικότητα σε NaCl με τους ιστούς μας, εξού κ μας το χορηγούν κ ενδοφλέβια. Δεν είναι αποσυμφορητικος, απλώς συμπαρασύρει κ ρευστοποιεί μερικως τις παχυρευστες βλεννες. Υπάρχουν υπερτονα διαλύματα που περιέχουν περισσότερο αλάτι κ αυτά μέσω της ώσμωσης δρουν στο ρινικό βλεννογόνο κ συρρικνώνουν τα κύτταρα που παράγουν τη βλέννα. Όπως λειτουργούν τα αποσυμφορητικα τύπου οτριβιν που κάνουν αγγειοσύσπαση κ μειώνεται η έκκριση βλεννων, κάτι αντίστοιχο αλλά με φυσικό τρόπο (κ άρα πολύ πιο ήπιο). Δεν θυμάμαι αν κυκλοφορεί κάποιο υπερτονο προϊόν για την ηλικία του, είναι προτιμότερο απλά έχε υπόψη σου ότι τσούζει ελαφρώς λόγω παραπανω αλατιού.

 

Το frezymar normal μας ειπε η παιδίατρος ειναι υπερτονο κ γενικα αυτο συνιστα. τσούζει όντως, αλλά κατάλαβα να κάνει δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το frezymar normal μας ειπε η παιδίατρος ειναι υπερτονο κ γενικα αυτο συνιστα. τσούζει όντως, αλλά κατάλαβα να κάνει δουλειά. 

 

Είναι καλό όντως, ειδικά όταν αρχίσει να φυσάει το παιδί, θα βοηθάει και περισσότερο. Σε πολλές και πηχτές μύξες, με το που ρίχνεις τις βλέπεις να αρχίζουν να τρέχουν προς τα κάτω αμέσως (φανταστική η περιγραφή μου.....).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Είναι καλό όντως, ειδικά όταν αρχίσει να φυσάει το παιδί, θα βοηθάει και περισσότερο. Σε πολλές και πηχτές μύξες, με το που ρίχνεις τις βλέπεις να αρχίζουν να τρέχουν προς τα κάτω αμέσως (φανταστική η περιγραφή μου.....).

Δεν ειχαμε τετοιο θέαμα. μαλλον δεν ηταν πολλες, οπως ειχα υποψιαστει, απλως δεν εβγαιναν λογω κακης τεχνικής. παω για τον απογευματινο καφε μου τψρα μετα την ωραια συζητηση. 

 

ελπιζω το επομενο συναχι να αργησει αλλα τουλαχιστον θα εχω μαθει τα κολπα. Περσι ημασταν τόσο απροετοίμαστοι, έστελνα μηνύματα χριστουγεννιάτικα στην παιδίατρο για το τι ακριβώς κάνουμε με τον ορό, θα σκεφτόταν ότι είμαι τελείως ηλίθια. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

έστελνα μηνύματα χριστουγεννιάτικα στην παιδίατρο για το τι ακριβώς κάνουμε με τον ορό, θα σκεφτόταν ότι είμαι τελείως ηλίθια. 

Μην νιώθεις καθόλου άσχημα Όλες έχουμε στείλει τέτοια μηνύματα στους παιδιάτρους στο πρώτο μας παιδί και στο δεύτερο και στο τρίτο μη σου πω....Στο πρώτο συνάχι του παιδιού μου περίμενα τον παιδίατρο έξω από το ιατρειο,φυσικά δεν είχα κλείσει μάτι όλη νύχτα γιατί μετρούσα τις ανάσες της και είχα το βλέμμα της απόγνωσης στο πρόσωπο μου για αυτό το τρομερό που μας συνέβη..Γελούσε φυσικά ο άνθρωπος και μου εξήγησε ότι μονο τα πρώτα εκατό χρόνια της μητρότητας είναι δύσκολα:)...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Thean είπε:

Μην νιώθεις καθόλου άσχημα Όλες έχουμε στείλει τέτοια μηνύματα στους παιδιάτρους στο πρώτο μας παιδί και στο δεύτερο και στο τρίτο μη σου πω....Στο πρώτο συνάχι του παιδιού μου περίμενα τον παιδίατρο έξω από το ιατρειο,φυσικά δεν είχα κλείσει μάτι όλη νύχτα γιατί μετρούσα τις ανάσες της και είχα το βλέμμα της απόγνωσης στο πρόσωπο μου για αυτό το τρομερό που μας συνέβη..

Εγώ πάλι ήμουν τελείως αλλού., Είχα ακούσει ότι δεν ανησυχούμε για τον πυρετό γιατί τα παιδάκια είναι κεφάτα, έβλεπα ότι δεν του είχε κοπεί ιδιαιτέρως η όρεξη, λέω εντάξει δεν έχει κα΄τι. βρογχιολίτιδα τελικά και ωτίτιδα γιατί δεν ήξερα ότι το συνάχι έχει τέτοιες επιπτώσεις. Ο άντρας μου πάλι, πολύ ψύχραιμος. Έλεγε να πάμε το παιδί στα επείγοντα επειδή έβηχε και είχε συνάχι -μιλάμε για παιδί ενός έτους, όχι ενός μήνα.... Ήμασταν στην Αθήνα και συγκρατήθηκε κάπως, αν ήμασταν στο νησί θα είχαμε πάει σίγουρα στο κέντρο υγείας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ξανά με μυξες μεσα σε λιγες μερες... αλλα ειμαστε πια έμπειροι. εχω μια απορια ομως με τη συριγγα. δεν τα τρομαζει; επειδη την αλλη φορα ειχε δουλεψει, πηραμε των 10μλ ομως απο τοτε δεν τη θελει καθολου. γιατι μολις πεφτει ο όρος με πιεση, κανει πισω το κεφαλι, το μισο αδειαζει στο ματι του κ οσο ειχε προλαβει να μπει στη μυτη το κατσπινει κ πνιγεται κ λογικα καταπινει κ μυξες. αλλα φαίνεται να το θεωρεί πολύ επώδυνο. 

 

τελικα όμως βρήκαμε σλλη λυση. αποφρακτηρα χωρις ορο αρκετες φορες τη μερα κ το εχει σαν παιχνιδι. καθεται ησυχα ησυχα στα ποδια μου κ του ρουφάω. μετα απο καθε ρουφηξιά βεβαια τον ανοιγει για παιχνιδι (μπλιαχ) αλλα τουλαχιστον γινεται δουλεια χωρις κλαμα κ ακινητοποίηση με το ζορι. 

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισμό στον εαυτό σας με τη μεγάλη σύριγγα έχετε δοκιμάσει; είναι σαν να πνιγεστε ή εγω κανω κατι λαθος; σημερα άδειασα τη συριγγα των 10μλ στον μικρο κ απο τοτε σφαδάζει με ουρλιαχτα οποτε παω να του καθσρισω τη μυτη με τον αποφρακτηρα. χειροτερα απο αυτο που περιέγραφα πριν απο δυο βδομαδες. σχεδον πηγε να κανει εμετό απο το κλαμα. γι αυτο δοκιμασα να δω πώς εινσι κ ειναι οντως δυσάρεστη αισθηση. πρεπει να πετυχω καποια γωνία συγκεκριμενη ωστε αντι να καταπιει να περασει αναμεσα στα ρουθούνια κ να βγει απο την αλλη; γθατι δεν βλρπω να τρεχει τιποτα απο την αλλη. φταιει που του φευγει πισω το κεφαλι αντανακλαστικά; πρεοει να του ακινητοποιεί καποιος τπ κεφαλι σκυμμένο μπροςτα; 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Καθαρισμό στον εαυτό σας με τη μεγάλη σύριγγα έχετε δοκιμάσει; είναι σαν να πνιγεστε ή εγω κανω κατι λαθος; σημερα άδειασα τη συριγγα των 10μλ στον μικρο κ απο τοτε σφαδάζει με ουρλιαχτα οποτε παω να του καθσρισω τη μυτη με τον αποφρακτηρα. χειροτερα απο αυτο που περιέγραφα πριν απο δυο βδομαδες. σχεδον πηγε να κανει εμετό απο το κλαμα. γι αυτο δοκιμασα να δω πώς εινσι κ ειναι οντως δυσάρεστη αισθηση. πρεπει να πετυχω καποια γωνία συγκεκριμενη ωστε αντι να καταπιει να περασει αναμεσα στα ρουθούνια κ να βγει απο την αλλη; γθατι δεν βλρπω να τρεχει τιποτα απο την αλλη. φταιει που του φευγει πισω το κεφαλι αντανακλαστικά; πρεοει να του ακινητοποιεί καποιος τπ κεφαλι σκυμμένο μπροςτα; 

 

Το έκανα παλιότερα, όντως είναι πολύ δυσάρεστη αίσθηση. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το να καταπιεί το παιδί τον ορό και ό,τι βγάλει μαζί του. Πλέον χρησιμοποιώ αν χρειαστεί τα έτοιμα σκευάσματατύπου physiomer αντί για σύριγγα με ορό, την ίδια δουλειά κάνουν, αλλά λίγο λιγότερο δυσάρεστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με σύριγγα η αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει να της βάλω ορό.  Το βρίσκω κάπως βίαιο! Τις αμπούλες εδώ και λίγο καιρό αρνείται να της τις βάλουμε εμείς. Ξαπλώνει μόνη της σε ένα ψηλό μαξιλαρι και με τις οδηγίες μας τις βάζει μόνη της. Με το φύσημα της μύτης τα καταφέρνει επίσης καλούτσικα. Πάντα βέβαια ανάλογα με τα κέφια και την κούρασή της. Όταν βλέπω πως τπτ δε λειτουργεί την κάνω ένα ζεστό μπανακι και λύνεται το θέμα.  Σε περιπτώσεις που οι βλεννες κολλάνε στο λαιμό και δεν ανεβαίνουν στη μυτούλα,  με έχει σώσει ο νεφελοποιητης. Αλήθεια μας εσωσε από λαρρυγγιτιδα. Τον χρησιμοποιώ όμως και όταν εχει ένα επίμονο κρυολόγημα, πριν δλδ χειροτερέψει η κατάσταση. Οι βλεννες υγροποιουνται σε 2 μέρες και μετά είτε με αμπούλες είτε με φύσημα της μύτης τις απομακρύνουμε. Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

  Σε περιπτώσεις που οι βλεννες κολλάνε στο λαιμό και δεν ανεβαίνουν στη μυτούλα,  με έχει σώσει ο νεφελοποιητης.

Τι είναι ο νεφελοποιητής; για εμένα με ενδιαφέρει γιατί στα κρυολογήματα ταλαιπωρούμαι από  ξηρές βλέννες στο λαιμό για δυο τουλάχιστον εβδομάδες μετά το καθε συναχι, βήχω συνεχως σαν να πνίγομαι, σαν να μου εχει κατσει ψίχουλο στο λαιμο νιωθω. 

 

Ο μικρος ειναι καλυτερα σημερα, λιγοτερο μπουκωμένος. με σουπα ζεστη κ μπανιο μαλλον φτιάχτηκε η κατασταση, ετρεχε πολυ η μυτη κ μαλλον εφυγαν αρκετες. δεν τον ζόρισα πολυ, ρουφούσα συχνα αλλα μονο πριν αρχισει να σφαδάζει κ να κλωτσάει κ ετσι καθοταν καπως πιο ηρεμα. Το μεσημερι βεβαια ειχα απελπιστεί, μπηκα στον πειρασμο να ρουφήξω οσο κοιμοταν αλλα αλλαζε πλευρό κ δεν καταφερα κατι.  Μεγάλη ταλαιπωρία αυτή τον τελευταίο μηνα κ ημασταν αμαθοι. Απο τη μια δεν θελω τις υπερβολές του αντρα μου για να μην κολλησει τιποτα, απο την αλλη αυτο το αγχος για την ωτιτιδα ειναι βασανιστικο, πραγματικα δεν θελω φετος να ξανακολλησει. Βεβαθα αν δεν κολλησει δεν μαθει να φυσαει τη μυτη κ θα εχουμε τα ιδια. Μπρος γκρεμός κ πισω ρέμα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Τι είναι ο νεφελοποιητής; για εμένα με ενδιαφέρει γιατί στα κρυολογήματα ταλαιπωρούμαι από  ξηρές βλέννες στο λαιμό για δυο τουλάχιστον εβδομάδες μετά το καθε συναχι, βήχω συνεχως σαν να πνίγομαι, σαν να μου εχει κατσει ψίχουλο στο λαιμο νιωθω. 

 

Ο μικρος ειναι καλυτερα σημερα, λιγοτερο μπουκωμένος. με σουπα ζεστη κ μπανιο μαλλον φτιάχτηκε η κατασταση, ετρεχε πολυ η μυτη κ μαλλον εφυγαν αρκετες. δεν τον ζόρισα πολυ, ρουφούσα συχνα αλλα μονο πριν αρχισει να σφαδάζει κ να κλωτσάει κ ετσι καθοταν καπως πιο ηρεμα. Το μεσημερι βεβαια ειχα απελπιστεί, μπηκα στον πειρασμο να ρουφήξω οσο κοιμοταν αλλα αλλαζε πλευρό κ δεν καταφερα κατι.  Μεγάλη ταλαιπωρία αυτή τον τελευταίο μηνα κ ημασταν αμαθοι. Απο τη μια δεν θελω τις υπερβολές του αντρα μου για να μην κολλησει τιποτα, απο την αλλη αυτο το αγχος για την ωτιτιδα ειναι βασανιστικο, πραγματικα δεν θελω φετος να ξανακολλησει. Βεβαθα αν δεν κολλησει δεν μαθει να φυσαει τη μυτη κ θα εχουμε τα ιδια. Μπρος γκρεμός κ πισω ρέμα! 

Νεφελοποιητης είναι μια συσκευή η οποία μετατρέπει το φάρμακο υγρής μορφής σε νεφέλωμα έτσι ώστε νε μπορέσει να εισχωρήσει στους πνεύμονες πολύ πιο εύκολα. Με τον τρόπο αυτό η θεραπεία γίνεται πολύ στοχευμένα δια μέσου επιστομίου ή μάσκας. Κανονικά χρησιμοποιειται σε περιπτωσεις βροχιολιτιδας, λαρρυγγιτιδας ή κάποιου χρονιου αναπνευστικου προβληματος. Εγώ βέβαια βάζω μόνο ορό. Είναι δλδ σαν να βάζεις το κεφάλι σου πάνω από μια κατσαρόλα με αλατισμενο νερό που βράζει..  Μόνο στην περίπτωση που κοντευε να παθει λαρρυγγιτιδα μας εγραψε η γιατρος κατι εισπνεομενο που βοηθαει στη μειωση της βλεννας, το οποίο χρησιμοποιήσαμε αφού είχε αρχίσει η μικρή ήδη να συνερχεται

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τι είναι ο νεφελοποιητής; για εμένα με ενδιαφέρει γιατί στα κρυολογήματα ταλαιπωρούμαι από  ξηρές βλέννες στο λαιμό για δυο τουλάχιστον εβδομάδες μετά το καθε συναχι, βήχω συνεχως σαν να πνίγομαι, σαν να μου εχει κατσει ψίχουλο στο λαιμο νιωθω. 

 

Ο μικρος ειναι καλυτερα σημερα, λιγοτερο μπουκωμένος. με σουπα ζεστη κ μπανιο μαλλον φτιάχτηκε η κατασταση, ετρεχε πολυ η μυτη κ μαλλον εφυγαν αρκετες. δεν τον ζόρισα πολυ, ρουφούσα συχνα αλλα μονο πριν αρχισει να σφαδάζει κ να κλωτσάει κ ετσι καθοταν καπως πιο ηρεμα. Το μεσημερι βεβαια ειχα απελπιστεί, μπηκα στον πειρασμο να ρουφήξω οσο κοιμοταν αλλα αλλαζε πλευρό κ δεν καταφερα κατι.  Μεγάλη ταλαιπωρία αυτή τον τελευταίο μηνα κ ημασταν αμαθοι. Απο τη μια δεν θελω τις υπερβολές του αντρα μου για να μην κολλησει τιποτα, απο την αλλη αυτο το αγχος για την ωτιτιδα ειναι βασανιστικο, πραγματικα δεν θελω φετος να ξανακολλησει. Βεβαθα αν δεν κολλησει δεν μαθει να φυσαει τη μυτη κ θα εχουμε τα ιδια. Μπρος γκρεμός κ πισω ρέμα! 

 Υπομονή, ο χειμώνας έτσι είναι...

 

Παντως, από τις τρεις βασικές επιπλοκές που μπορεί να κάνει το μπούκωμα (ωτίτιδα, βρογχίτιδα, λαρυγγιτιδα), «ψηφίζω» ωτίτιδα δαγκωτό...χίλιες φορές προτιμότερη.

Link to comment
Share on other sites

On 6 Ιανουαρίου 2020 at 2:30 ΠΜ, Deena είπε:

 

Παντως, από τις τρεις βασικές επιπλοκές που μπορεί να κάνει το μπούκωμα (ωτίτιδα, βρογχίτιδα, λαρυγγιτιδα), «ψηφίζω» ωτίτιδα δαγκωτό...χίλιες φορές προτιμό

Α μαλιστα. τις άλλες δυο κυριες δεν τις εχουμε γνωρισει ακομα... εδω εθμαστε 9η μερα.... απελπισια κ  μας βλεπω για φαρμακο παλι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Α μαλιστα. τις άλλες δυο κυριες δεν τις εχουμε γνωρισει ακομα... εδω εθμαστε 9η μερα.... απελπισια κ  μας βλεπω για φαρμακο παλι...

 

Δες το σύστημα της nasaline για τον καθαρισμό της μύτης, προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά μου έχουν πει άλλοι γνωστοί πολύ καλά σχόλια, ειδικά για τις περιπτώσεις παιδιών που δεν συνεργάζονται και δεν φυσάνε.

 

Ρώτα και την γιατρό για κάποιο σιρόπι που μαλακώνει και ρευστοποιει τις εκκρίσεις μήπως σας βοηθήσει...και για το aerius φυσικά. Βήχει κιόλας το παιδί?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Δες το σύστημα της nasaline για τον καθαρισμό της μύτης, προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά μου έχουν πει άλλοι γνωστοί πολύ καλά σχόλια, ειδικά για τις περιπτώσεις παιδιών που δεν συνεργάζονται και δεν φυσάνε.

 

Ρώτα και την γιατρό για κάποιο σιρόπι που μαλακώνει και ρευστοποιει τις εκκρίσεις μήπως σας βοηθήσει...και για το aerius φυσικά. Βήχει κιόλας το παιδί?

ναι βήχει, κυρίως όταν βλέπω να μαζεύονται μύξες ή όταν καταπιεί που του βάζω ορό. Έπαιρνε σιρόπι για τον βήχα 6 μέρες αλλά μάλλον ο βήχας τώρα είναι μόνο από τις μύξες. Δεν θέλουμε φάρμακα γενικά αλλά δεν θέλουμε να γίνουμε και τίποτα γραφικοί γονείς που κρατάνε τα παιδιά τους άρρωστα... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ναι βήχει, κυρίως όταν βλέπω να μαζεύονται μύξες ή όταν καταπιεί που του βάζω ορό. Έπαιρνε σιρόπι για τον βήχα 6 μέρες αλλά μάλλον ο βήχας τώρα είναι μόνο από τις μύξες. Δεν θέλουμε φάρμακα γενικά αλλά δεν θέλουμε να γίνουμε και τίποτα γραφικοί γονείς που κρατάνε τα παιδιά τους άρρωστα... 

 

Το γεγονός είναι ότι οι μύξες μπορεί να διαρκέσουν πολλές μέρες, ακόμα και εβδομάδες, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά περισσότερα από το φροντίζεις να ανακουφίζεις το παιδί από τα συμπτώματα, είτε αυτό σημαίνει επιμονή στον καθαρισμό, είτε επιλογή πιο δραστικών σκευασμάτων (αντισταμινικά, εισπνεόμενα κ.λπ.), είτε (το συχνότερο) συνδυασμό όλων αυτών.

 

Στην αντίστοιχη ηλικία τα δικά μου είχαν κυριολεκτικά μύξες όλο τον χειμώνα, με ενδιάμεσα διαστήματα μερικής βελτίωσης (όχι εξαφάνισης) των συμπτωμάτων. Έκανα ορό 4 φορές την ημέρα στο σπίτι, έδινα και βάζανε και στον σταθμό, φυτικό σιρόπι κάθε μέρα πρωί - βράδυ, στα μεγάλα ζόρια έδινα aerius τα βράδια για 5-6 μέρες και πάλι το μόνο που κατάφερνα ήταν να μην αρρωστήσουν σοβαρότερα, δηλ. να μην κάνουν ωτίτιδα κλπ και να μην κάνουν πυρετό και έτσι δεν έχαναν και σχολείο γιατί είχα και θέμα αν έπρεπε να μένουν μέρες στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν θέλουμε φάρμακα γενικά αλλά δεν θέλουμε να γίνουμε και τίποτα γραφικοί γονείς που κρατάνε τα παιδιά τους άρρωστα... 

Ε καλα δεν ειναι οτι τα κρατας αρρωστα, ουτε το ευχαριστιεσαι, απλα κανεις υπομονη, δινοντας χρονο στο σωμα να καταφερει μονο του να ξεπερασει την αρρωστια, ωστε να γινει το ανοσοποιητικο το καλυτερο δυνατον που μπορει να γινει. Αν θελουμε να μην δινουμε φαρμακα (κι εγω τα αποφευγω) το μυστικο ειναι να πλουτιζουμε το σωμα μεσω της διατροφης γενικοτερα (φρουτα, προβιοτικα κλπ) αλλα και εκεινες τις μερες που ειναι αρρωστα. Βοηθαμε τον οργανισμο να δυναμωσει με βοτανα, ροφηματα, εισπνοες, καλο αερισμο του σπιτιου κλπ. Εγω ειμαι της αποψης οτι δεν θα παθει και τιποτα (ψυχολογικα εννοω) αν ειναι μπουκωμενος/βηχει/εχει πυρετο καποιες μερες, ειναι φυσιολογικο να αρρωσταινουμε και να κανουμε αντισωματα. Δηλαδη αν δωσω φαρμακο θα ειναι σπανιο, κι αυτο μονο αν δω το παιδι να ειναι πολυ χαλια (ή οταν ειναι μωρα και ζοριζονται πολυ με τα δοντια στον υπνο) και εχω εξαντλησει ολες τις φυσικες μεθοδους και τα φυσικα/ομοιοπαθητικα φαρμακα. Παρ'ολο που ο παιδιατρος μου προτεινει σε καθε ευκαιρια aerius, depon και αλλα τετοια , εγω λεω "ευχαριστω, δεν θα παρω" και την περναμε με τσαι, ζεστουλα, υπνο, ξεκουραση και συνηθως αφαγια (ναι, βοηθαει αυτο). 

 

Πιστευω οτι το να αφηνεις το σωμα του παιδιου να παλεψει μονο του την αρρωστια (με βοηθεια απο φυσικες πηγες αν χρειαστει) δεν σε κανει γραφικο, αλλα υπευθυνο για την υγεια της μετεπειτα ζωης του. Του δινεις την ευκαιρια να χτισει εναν δυνατο οργανισμο που δεν θα εξαρτιεται απο την υποστηριξη απο τα φαρμακα για να ξεπερασει τις αρρωστιες και εν τελει καποια στιγμη θα αρρωσταινει ολο και λιγοτερο. Το να δωσεις ενα φαρμακο για να καταπολεμησεις το συμπτωμα δεν λεει κατι, η ουσια βρισκεται βαθια. Εκει που βρισκεται το μικροβιωμα μας και η ανοσολογικη ικανοτητα του καθενα απο εμας. Εκει πρεπει να στοχευουμε για να προσπαθουμε να αναπτυσσουμε καλες συνηθειες, οπως ειναι η φυσικη διατροφη (φρουτα, βοτανα κλπ), η ασκηση, η ευδιαθεσια κλπ.

 

Περαστικα σας!

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...