Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΑΡΙΜΟΣ ΜΥΤΗς ΣΕ 3ΧΡΟΝΟ


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Πώς εξηγείτε δηλαδή πώς να φυσήξουν; αυτό είναι το θέμα μου. δεν καταλαβαινει, του βαζω το χαρτομάντιλο κ δεν κάνει τίποτα. δείχνω πώς φυσάω εγώ αλλά δεν είναι κάτι ορατό όπως όταν φυσάς με το στομα για να το μιμηθεί. φυσικα με ολες αυτες τθς διαδικασιες τωρα ουτε το χαρτομαντιλο δεν θελει. κατι εκανα με τον αποφρακτγρα αλλα του ειχε κοπει η ανάσα απο το κλαμα, ακομα βουίζουν τα αυτιά μου από την ένταση, δεν άντεξα να του το κάνω για Τρίτη φορά. τουλαχιστον φαινεται οτι εχει σταματησει το συναχι, αυτα ειναι απομεινάρια αλλα δυσκολευεται στην αναπνοή. 

 

Κ μιας κ τα λεμε αυτα, θερμόμετρο πώς τους βαζετε; δυο χρονια δεν το εχω καταφερει, ευτυχως δεν εχει χρειαστει. τωρα σκεφτομαστε να παρουμε με λέιζερ. 

Πραγματικά ο αποφρακτηρας είναι τραυματική εμπειρία....Τα δικά μου και τα τρία δυστυχώς μπουκωνουν πολύ συχνά και καταναλώνουμε τόνους όρου...Για να μάθουν  να φυσάνε λοιπόν τους έλεγα να βγάλουν τον αέρα τους από τη μυτούλα με δύναμη σαν να είναι θυμωμένες με κλειστό όμως το στοματακι.Και το έκανα και γω και το κατάλαβαν .Η μεσαια άργησε λίγο γιατί κρατούσε το στόμα ανοιχτό .Το μωρουλι ακόμα το ρουφάω και σπαραζει το καημενουλι.Ευτυχως με το θερμόμετρο δεν είχαμε πρόβλημα.Τους έλεγα ότι ήθελε να κρυφτεί λίγο στη μασχαλιτσα για να παίξει κρυφτό με τους φίλους του .Τον όρο,αν συνεργάζεται, να του τον ριχνεις με σύριγγα ενώ είναι σκυμμένος μπροστά για να μην τον πνίγουν οι μυξουλες.Καποιες φορές με αυτό τον τρόπο καθαρίζει πολύ καλά η μυτούλα και δεν χρειάζεται να φυσάει δυνατά  μετα.Το otrivin και γω θέλω να το αποφεύγω αλλά σώζει κάποιες φορές από τις ωτιτιδες.Επισης ένα πολύ καλό φυσικό αποσυμφορητικο είναι το nozalys.Παρα πολύ καλό και ξεμπουκωνουν αμέσως.Αλλα είναι για άνω των τριών αν δεν κάνω λάθος .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα συνειδητοποίησα ότι τον ορό τον βάζαμε λάθος. τον ξαπλωναμε ανασκελα κ ρίχναμε.μονο  τα σπρέι τα βάζαμε καθιστοί. μαλλον γι αυτο δεν εγινε τιποτα. αλλα πώς θα τον κρατάω ακίνητο αν πρέπει να σκύβει μπροστά;  κ με τη σύριγγα φοβάμαι μήπως σκύψει ή με τραβήξει με το χέρι του κ του βγάλω κανένα μάτια κ με το σπρέι το φοβάμαι αυτό. 

 

 

επειδή δεν είχαμε αρρώστιες κ δεν έχω εικόνα, κορόιδευα τον άντρα μου που φοβάται κ έλεγα ότι σιγά μωρε τι είναι ένα συναχι. αλλά πραγματικά με έχει πιάσει απελπισία από την αγωνία μην ξαναπαίξει ωτίτιδα, μέχρι κ να τον πάω στο κέντρο υγείας σκεφτηκα, που θα τα καταφέρνουν καλυτερα με τον αποφρακτηρα! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ο γιος μου δεν είναι τριών αλλά είνια το πλησιέστερο θέμα που βρήκα. Γενικά δεν είχε ποτέ βουλωμένη μύτη. Ορό ίσως είχα βάλει λίγο όταν ήταν νεογέννητο, μετά ξαναέβαλα, ή τέλος πάντων δοκίμασα, την πρώτη φορά που αρρώστησε όταν ήταν πλέον ενός, δεν γλιτώσαμε την ωτίτιδα, έκτοτε όμως δεν ξαναέκανε συνάχι μέχρι πριν από ένα μήνα, τότε πέρασε με ορό κ frezymar, μετά όμως ξαναέκανε και είναι τώρα 5η μέρα με έντονο μπούκωμα. Αυτή τη στιγμή δεν έχει συνάχι, απλώς έχει γεμίσει η μύτη με μύξες. Κάπ0οια φορά ίσως πόνεσε, ή κουνήθηκε κ του μπήκε το σπρέι στο μάτι, κι έτσι αντιδρά κ σε αυτό κ τον ορό, τέλος πάντων, τον κρατάμε χεροπόδαρα κ του βάζουμε, όμως αφού δεν φυσάει, δεν έχει και πολύ  νόημα. Πήρα και αποφρακτήρα, αλλά είναι κ αυτό τραυματική εμπειρεία, αλλά τέλος πάντων, κάτι έκανα, όμως δεν αρκεί. ΦΟβάμαι ξανά για ωτίτιδα, φοβάμαι και για καμιά ιγμορίτιδα με τόσο πράγμα που έχει μαζευτεί. αφού θα του ρίξω κ otrivin (σε συνεννόηση με την παιδίατρο) ενώ δεν θέλω τα φάρμακα για να μην καταλήξουμε πάλι σε αντιβίωση. πώς μάθατε στα παιδιά σας να φυσάνε τη μύτη τους;  μη μου αρχίσετε πάλι ότι είναι μεγάλος και θα έπρεπε ήδη να το ξέρει, αφού δεν έχει κάνει συνάχι από ενός, πώς να το μάθαινε; 

Πλακα κάνεις; Εμένα που έχει συνέχεια μυξες κ αυτές τις μέρες έχει αρχίσει κ φυσαει τη μύτη. Αλλά γενικά εγώ δε νιώθω, της κανω όρο κ ας χτυπιέται. Κάθε φορά που βουλώνει η μύτη καταλήγουμε με αντιβιωση, είτε για αμυγδαλίτιδα, είτε για ωτίτιδα (όπως τώρα καλή ώρα) είτε για βρογχίτιδα. Μόνο το φύσημα σώζει. Δεν ξέρω πως θα του το μάθεις, εγω με τα χίλια ζόρια την κατάφερα στα 3. Αρχικά την απειλω με την αντιβίωση που τη σιχαινεται και μετά της θυμίζω το νοσοκομείο που είχαμε μπει κ τον ορο. Στη συνέχεια ακολουθεί η τρομοκρατία του αποφρακτηρα κ στα μεγάλα ζόρια της τάζω σοκολατάκι. Είμαι πολύ παιδαγωγική το ξέρω, αλλά από τον Αύγουστο είναι η 4η φορά αντιβιωση.:roll: Δοκίμασε να του κλείνεις το ένα ρουθούνι κ να του λες να φυσάει από το άλλο. Κ να του δείχνεις πως φυσάς εσύ. Το ιδανικό είναι να αφήσεις κ λίγες μυξες να τρέξουν αν έχεις για να δει πως γίνεται και τι ακριβώς συμβαίνει όταν φυσαμε. Συγνώμη αν σας αηδιασα :mrgreen:

Α, ρωτα την παιδίατρο μήπως επιτρέπει να του δώσεις 1-2 μέρες αεριους.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ζόρι οι μύξες, εγώ με την μικρή ειδικά υπέφερα γιατί ήταν με μύξες από 3 μηνών, λόγω του μεγάλου που πήγαινε σταθμό και άρχισε ένα φαύλος κύκλος, καθώς οι μύξες οδήγησαν σε διόγκωση τα κρεατάκια όταν ήταν 3,5 περίπου και αυτό οδήγησε σε ωτίτιδες και σε συχνές λαρυγγιτιδες καθώς η τραχεία της είναι λόγω ανατομίας λίγο μεγάλη και έχει την τάση να κάνει φλεγμονή όταν κατεβαίνουν οι μύξες.

 

Για το φύσημα θα δείχνεις ξανά και ξανά, κάποια στιγμή θα το μιμηθεί και θα το κάνει....κι εμένα ο μεγάλος άργησε να μάθει (νομίζω μετά τα 3) καθώς δεν αρρώσταινε και πολυ συχνά, η μικρή μάλλον ενεργοποίησε το ένστιγκτο της επιβίωσης και 2 ετών φυσούσε ήδη αποτελεσματικά.

 

Εμένα στο ΜΗΤΕΡΑ μου είχαν δείξει να της κάνω πλύσεις με μεγάλη σύρριγγα ξαπλωμένη ανάσκελα και στο πλάι, όχι καθιστή ενώ ένας ΩΡΛ μου είχε πει να είναι τελείως ανάσκελα και να ρίχνω το ορό σιγά-σιγά και όχι με πίεση, με σκοπό να τον καταπίνει. Ο τελευταίος ωστόσο (ο ΩΡΛ) μου υπέδειξε τον συγκεκριμένο τρόπο με σκοπό να αποφράσσεται η ευσταχιανή σάλπιγγα και να μην μαζεύουν υγρό/πύον τα αυτιά, αλλά όταν υπάρχει δυσκολία στην αναπνοή αυτός ο τρόπος δεν ανακουφίζει. Γενικά οι ΩΡΛ δεν θέλουν πολλά φυσήματα (ούτε αποφρακτήρα) αλλά οι παιδίατροι "διαφωνούν".

 

Εντέλει, στα μεγάλα μπουκώματα εγώ εφάρμοζα το σχήμα άπειρος ορός (ξαπλωτά ανάσκελα στο πλάι) + φύσημα/αποφρακτήρας + otrivin το βράδυ + κάποιο αντισταμινικό όταν συνυπήρχε μεγάλη ενοχλητική καταρροή και έντονος βήχας.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρακτικό του θέματος θα συμφωνήσω, βάλε κ εσύ όρο να δει την διαδικασία, κ δείξε πως φυσας την μύτη χωρίς να έχεις μπροστά χαρτομαντηλο

Με το θερμομετρο δ ειχαμε ποτέ θέμα παίρνουν κ βάζουν κ χωρις να είναι αρρωστα, χαχα

Τα δικα μου κ φαρμακα ζητάνε, τους αρέσει κ το ντεπον:Pακομη κ η αντιβιωση που έχει πάρει η μεγάλη δυο φορες στα 5χρ

Αν είναι ο ένας άρρωστος πάντα ζηταει κ ο άλλος βιταμίνη η πρόπολη με μελι:shock:

Απλα δ το κάνουμε κ πολυ θέμα, το βλέπουμε κ σαν κτ σχετικά ευχάριστο. Όπως θα παρω εγω καραμέλα για τον λαιμό έτσι θα δώσω κ σε αυτα κτ αλλο καταλληλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ξεκίνησε λίγο μετά τον χρόνο να φυσάει την μύτη του. Τον έμαθα να το κάνει όπως το κάνω και γώ. Στην βρύση. Πηγαίνουμε δηλαδή στην βρύση ( του αρέσει πολύ και μου το ζητάει μόνος του), βρέχουμε λίγο την μυτούλα (οι μυξούλες βγαίνουν πιο εύκολα έτσι) και του λέω φύσα δυνατά. Βρέχω και γώ το χέρι μου και του τις παίρνω με το χέρι. επαναλαμβάνουμε 4-5 φορές και καθαρίζει τελείως. τ\Το βράδυ για να κοιμηθεί όταν είναι μπουκωμένος , βάζουμε physiomer, φυσάμε, και μετά μια σταγόνα otrivin στο κάθε ρουθούνι για 5 μέρες. Φωνάςι μόνος του μάλιστα, otrivin , otrivin! Αποφρακτήρα δεν με άφησε ποτέ να του κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει στο ίντερνετ κάποια στιγμή ότι για να μάθεις το παιδί να φυσάει απ' τη μύτη μπορείς να κάνεις τη διαδικασία παιχνιδάκι. Βάζεις στο τραπέζι μια μικρή μπαλιτσα από βαμβάκι κ προσπαθείτε να την μετακινήσετε μόνο με το να φυσάτε από τη μύτη.. Το κάνω πχ πρώτα εγώ για να το αντιληφθεί το παιδί κ μετά προσπαθεί κ το ίδιο. Έτσι σιγά σιγά μαθαίνουν. Εγώ η αλήθεια είναι ότι δεν το προσπάθησα ποτε γιατί ευτυχώς δεν αρρωσταίνει συχνά κ όταν της ζητάω φυσάει (όχι με πολύ δύναμη βέβαια)

Κ εμένα το θερμόμετρο πλέον το δέχεται αλλά κάποτε που δεν το ήθελε την έπαιρνα αγκαλιά ξαπλωτη όπως περνούμε τα μωρά, έβαζα το θερμόμετρο κ κρατούσα το χέρι της σφιχτά για να μην της φύγει κ την έλεγα τραγουδάκια κ περπατούσα στο σπίτι για να ξεχνιέται. έτσι κάνω κ με τον μπέμπη τωρα

Κ εμένα το θερμόμετρο πλέον το δέχεται αλλά κάποτε που δεν το ήθελε την έπαιρνα αγκαλιά ξαπλωτη όπως περνούμε τα μωρά, έβαζα το θερμόμετρο κ κρατούσα το χέρι της σφιχτά για να μην της φύγει κ την έλεγα τραγουδάκια κ περπατούσα στο σπίτι για να ξεχνιέται. έτσι κάνω κ με τον μπέμπη τωρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

αλλά κάποτε που δεν το ήθελε την έπαιρνα αγκαλιά ξαπλωτη όπως περνούμε τα μωρά, έβαζα το θερμόμετρο κ κρατούσα το χέρι της σφιχτά για να μην της φύγει κ την έλεγα τραγουδάκια κ περπατούσα στο σπίτι για να ξεχνιέται. έτσι κάνω κ με τον μπέμπη τωρα

Τι ωραία κ τρυφερή εικόνα! Εγώ δεν μπορώ να τον ακινητοποιήσω στην αγκαλιά μου, μόνο αν ήμουν χταπόδι θα μπορούσα, αλλά αν ήμουν μαμά χταποδίνα θα ήταν κι αυτός χταποδάκι κ θα είχε τόσα πλοκάμια που πάλι δεν θα τον έκανα καλά!!!! είναι ενα παιδάκι τόσο ήσυχο γενικά, ούτε πολλές φωνές, ούτε αντιδράσεις, αλλα αν πας να τον κρατήσεις ακίνητο μεταμορφώνεται. Τώρα είμαστε κ μια βδομα΄δα μετά από παιδίατρο, οπότε όλα αυτά τα έχει συνδυάσει κ με την εξέταση. Αλλιώς πριν από 15 μέρες μια χαρά καθόταν κ έβαζε ορό, κάποιες φορές έκανε κ μόνος του την κίνηση σαν να ζητούσε να του καθαρίσω τη μύτη. Αυτό το παιχνιδάκι θα το δοκιμάσω.

 

10 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Α, ρωτα την παιδίατρο μήπως επιτρέπει να του δώσεις 1-2 μέρες αεριους.

Μας το είπε αλλά το παρακάμψαμε προς το παρόν. Τώρα δεν έχει ακριβώς μπούκωμα από μύτη που τρέχει συνέχεια. έχει μύξες που έχουν κολλήσει κάπου ανάμεσα στα δυο ρουθούνια. οπότε δεν νομίζω ότι το αντιισταμινικό θα του κάνει κάτι.

 

10 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

λακα κάνεις; Εμένα που έχει συνέχεια μυξες κ αυτές τις μέρες έχει αρχίσει κ φυσαει τη μύτη. Αλλά γενικά εγώ δε νιώθω, της κανω όρο κ ας χτυπιέται. Κάθε φορά που βουλώνει η μύτη καταλήγουμε με αντιβιωση, είτε για αμυγδαλίτιδα, είτε για ωτίτιδα (όπως τώρα καλή ώρα) είτε για βρογχίτιδα. Μόνο το φύσημα σώζει. Δεν ξέρω πως θα του το μάθεις, εγω με τα χίλια ζόρια την κατάφερα στα 3. Αρχικά την απειλω με την αντιβίωση που τη σιχαινεται και μετά της θυμίζω το νοσοκομείο που είχαμε μπει κ τον ορο. Στη συνέχεια ακολουθεί η τρομοκρατία του αποφρακτηρα κ στα μεγάλα ζόρια της τάζω σοκολατάκι. Είμαι πολύ παιδαγωγική το ξέρω, αλλά από τον Αύγουστο είναι η 4η φορά αντιβιωση.:roll: Δοκίμασε να του κλείνεις το ένα ρουθούνι κ να του λες να φυσάει από το άλλο. Κ να του δείχνεις πως φυσάς εσύ. Το ιδανικό είναι να αφήσεις κ λίγες μυξες να τρέξουν αν έχεις για να δει πως γίνεται και τι ακριβώς συμβαίνει όταν φυσαμε. Συγνώμη αν σας αηδιασα :mrgreen:

Αυτό κανονικά πρέπει να το διαβάσει ο άντρας μου που φοβάται γενικώς κ αορίστως, αλλά θεωρεί κ βασανιστήριο τον αποφρακτήρα και δεν του αρέσει το σκηνικό γιατί ταλαιπωρούμε τον κανακάρη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό κανονικά πρέπει να το διαβάσει ο άντρας μου που φοβάται γενικώς κ αορίστως, αλλά θεωρεί κ βασανιστήριο τον αποφρακτήρα και δεν του αρέσει το σκηνικό γιατί ταλαιπωρούμε τον κανακάρη. 

 

Χαχαχαχα.....αν δεν έχεις δει τον πατέρα μου να προσπαθεί πανικόβλητος να μου πάρει τον αποφρακτήρα από τα χέρια φωνάζοντας "Μηηηη, τί κάνεις στο παιδί!!!!!" δεν έχεις δεί τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Χαχαχαχα.....αν δεν έχεις δει τον πατέρα μου να προσπαθεί πανικόβλητος να μου πάρει τον αποφρακτήρα από τα χέρια φωνάζοντας "Μηηηη, τί κάνεις στο παιδί!!!!!" δεν έχεις δεί τίποτα.....

όχι τώρα, μόλις ξύπνησε και θα τρομάξει, όχι πριν  κοιμηθεί γιατί θα αναστατωθεί, όχι πριν από το φαγητό γιατί θα του κοπεί η όρεξη, όχι μετά το φαγητό γιατί θα σφιχτεί και μπορεί να πάθει αναρρόφηση από το κλάμνα (ΕΛΕΟΣ), όχι τώρα που παίζει γιατί είναι χαρούμενος, όχι πριν από τη βόλτα γιατί θα το συνδυάσει στραβά, όχι μετά τη βόλτα γιατί είναι κουρασμένος. περιμένω πώς κ πώς να πάει στο σούπερμάρκετ ή για τσιγάρα για να κάνω την επιχείρηση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

όχι τώρα, μόλις ξύπνησε και θα τρομάξει, όχι πριν  κοιμηθεί γιατί θα αναστατωθεί, όχι πριν από το φαγητό γιατί θα του κοπεί η όρεξη, όχι μετά το φαγητό γιατί θα σφιχτεί και μπορεί να πάθει αναρρόφηση από το κλάμνα (ΕΛΕΟΣ), όχι τώρα που παίζει γιατί είναι χαρούμενος, όχι πριν από τη βόλτα γιατί θα το συνδυάσει στραβά, όχι μετά τη βόλτα γιατί είναι κουρασμένος. περιμένω πώς κ πώς να πάει στο σούπερμάρκετ ή για τσιγάρα για να κάνω την επιχείρηση!!

 

Κλαίω.....ταυτόχρονα καταλαβαίνω και την δική σου απόγνωση βέβαια...

 

Ο δικός μου σύζυγος από την άλλη ήταν πολύ hardcore, τρομερά στυγνός με τον ορό....το τί μύξα έχει καταπιεί ο καψερός δεν περιγράφεται.

 

Η νταντά ξέρει να κάνει? Η δικιά μου το είχε τέχνη, τα καθάριζε εντελώς, χωρίς να χρειάζεται άλλο ενήλικα μαζί, ακόμα απορώ πώς....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κ στον μεγάλο μου με τίποτα δε μπορούσαμε να του βάλουμε όρο από την έκρηξη θυμού που είχε χτύπαγε χέρια πόδια τον κρατούσαμε δύο άτομα να τον ακινητοποιησουμε κ τίποτα άσε που νομιζα έτσι που είναι αδύνατος πως θα του σπάσουμε κανένα κόκαλο.    Μια φορά τον έπιασε το πείσμα τον άντρα μου να του βάλει οτριβιν κ του άνοιξε τη μύτη...!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

Ο δικός μου σύζυγος από την άλλη ήταν πολύ hardcore, τρομερά στυγνός με τον ορό....το τί μύξα έχει καταπιεί ο καψερός δεν περιγράφεται.

 

Η νταντά ξέρει να κάνει? Η δικιά μου το είχε τέχνη, τα καθάριζε εντελώς, χωρίς να χρειάζεται άλλο ενήλικα μαζί, ακόμα απορώ πώς....

Νομίζω ότι όσες φορές έχει βοηθήσει ο άντρας μου, μετά πάει κρυφά στο μπάνιο και κλαίει. :D

 

Η νταντά του βάζει ορό η σπρέι σε στάση καθιστή ή ξαπλωτή, ή όρθια όπως όπως. ίσα ίσα για να ξεβουλώσει. όχι κάτι λιγότερο ή περισσότερο σχολαστικό από αυτό που κάνω εγώ, αλλά αρκετό για να ανακουφιστεί εκείνη την ώρα. 

 

Σήμερα πάντως δοκίμασα την όρθια στάση. όχι τόσο ωραία και παιδαγωγικά όπως τα περιγράφει η @samsympan στο άλλο ποστ. τον έβαλα να ακουμπήσει τα χέρια του στο κρεβάτι κ να κοιτάει το κρεβάτι. εγώ πήγα από πίσω για να μην μπορεί να φύγει. η όλη φάση είοναι σαν να έχει ακινητοποιήσει η αστυνομία κάποιον με τα χέρια του ακουμπισμένα στο πορτ μπαγκάζ του περιπολικού, για να του κάνει σωματικό έλεγχο. άδειασα δυο αμπούλες ορού έτσι κ μετά για  κάμποση ώρα έτρεχε k th skoypiza

Link to comment
Share on other sites

O ορός δεν είναι καλή ιδέα αν το παιδί δε συνεργάζεται, το να γίνει με πίεση και με ξεφυσήματα απλά αυξάνει τις πιθανότητες για ωτίτιδα, οπότε @Έσπερος δεν είναι λόγος ούτε να γίνεις χταπόδι, ούτε να κάνετε ολόκληρη επιχείρηση. Χίλες φορές ένα ζεστό μπάνιο, με κλειστή την πόρτα για να μαζευτούν υδρατμοί, παρά να παλεύετε με τις αμπούλες. Αν το δέχεται σχετικά ήρεμος, τέλεια, αλλιώς μάλλον κακό κάνει ο ορός. Και δουλεύετε το φύσημα εν ηρεμία, σαν παιχνίδι, θέλει χρόνο, δε γίνεται με προσπάθεια 1-2 μέρες, υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Νομίζω ότι όσες φορές έχει βοηθήσει ο άντρας μου, μετά πάει κρυφά στο μπάνιο και κλαίει. :D

 

Η νταντά του βάζει ορό η σπρέι σε στάση καθιστή ή ξαπλωτή, ή όρθια όπως όπως. ίσα ίσα για να ξεβουλώσει. όχι κάτι λιγότερο ή περισσότερο σχολαστικό από αυτό που κάνω εγώ, αλλά αρκετό για να ανακουφιστεί εκείνη την ώρα. 

 

Σήμερα πάντως δοκίμασα την όρθια στάση. όχι τόσο ωραία και παιδαγωγικά όπως τα περιγράφει η @samsympan στο άλλο ποστ. τον έβαλα να ακουμπήσει τα χέρια του στο κρεβάτι κ να κοιτάει το κρεβάτι. εγώ πήγα από πίσω για να μην μπορεί να φύγει. η όλη φάση είοναι σαν να έχει ακινητοποιήσει η αστυνομία κάποιον με τα χέρια του ακουμπισμένα στο πορτ μπαγκάζ του περιπολικού, για να του κάνει σωματικό έλεγχο. άδειασα δυο αμπούλες ορού έτσι κ μετά για  κάμποση ώρα έτρεχε k th skoypiza

Καλύτερα είναι τον όρο να τον αδειάζεις σε σύριγγα και να ρίχνει με λίγο πίεση  ενώ το παιδάκι είναι μπροστά και καθαρίζει έτσι πολύ καλά...Σου μιλάει ένας βετεράνος του ειδους...Τόνους όρου έχω καταναλώσει αλλά θέλει λίγο πίεση .Και ο δικός μας μπαμπάς παρόλο που έχει τρία παιδάκια φοβάται απίστευτα.Ολη την βρωμοδουλεια εγώ την κάνω.Ειδικα οταν ρουφάω τη μπέμπα ακούς από μακριά να φωνάζει"φτάνει..."

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Thean είπε:

Καλύτερα είναι τον όρο να τον αδειάζεις σε σύριγγα και να ρίχνει με λίγο πίεση  ενώ το παιδάκι είναι μπροστά και καθαρίζει έτσι πολύ καλά...Σου μιλάει ένας βετεράνος του ειδους...Τόνους όρου έχω καταναλώσει αλλά θέλει λίγο πίεση

Δοκίμασα με σύριγγα αλλά μέχρι να καταφέρω να τον ακινητοποιήσω είχε χυθεί ήδη όλο γιατί δεν την κρατούσα σταθερά.... άσε που φοβάμαι μην τον χτυπήσω. χθες σχεδόν του έβαλα το στόμιο του frezymar στο μάτι. τρελάθηκα από τον φόβο μου. αυτά είναι για παιδάκια που συνεργάζονται. εκτός αν κάθε φορά πέφτουν πάνω του οι δυο γονείς. εμένα πάντως δεν με βολεψε γιατί τουλάχιστον όταν τον κρατάω εγώ, αντιλαμβάνομαι ακριβώς πότε είναι έτοιμος να κουνήσει το κεφάλι του. όταν τον κρατάει ο άντρας μου, εγώ έχω μεν τα δυο χέρια ελεύθερα, αλλά δεν νιώθω τις κινήσεις του για να προλάβω. ειλικρινά πάντως έχω σκεφτεί να τον πάμε στο κέντρο υγείας, να πούμε ότι δεν μπορεί να αναπνεύσει, να του καθαρίσουν εκεί τη μύτη με αποφρακτήρα. κ πιο έμπειροι είναι, κ θα τον κρατάμε κ οι δύο γονείς ακίνητο, ίσως κ κανένας άλλος από εκεί, κ έτσι θα κάτσει κάμποση ώρα για να του αδειάσουν όλες τις μύξες από μέσα. 

 

Πάντως από χθες είναι πάλι λίγο πιο δεκτικός κ στον ορό κ στο σπρει αλλά όχι τόσο δεκτικός ώστε να κάτσει ακίνητος κ να κοιτάει κ μπροστά. με τον αποφρακτήρα σφαδάζει. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα κ μονο που σκέφτεσαι να τον πας στο κέντρο υγείας, για να τον καθαρίσουν έτσι, κ που το παρομοιάζεις με έλεγχο αστυνομίας, έχεις χάσει το μισο παιχνιδι

Προσωπικα με ενοχλει πάρα πολύ η αίσθηση του υγρού στην μύτη, το μόνο που ανέχομαι  κ μαλιστα μεγάλη είναι αυτά που κάνω στα παιδιά, όρο κ θαλασσινό νερό. Αλλα στα παιδιά το παρουσιάζω σαν απαραίτητο κ κτ πάρα πολύ απλό, που φυσικά έκανα κ εγω χωρίς να είμαι μπουκωμενη

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Ναι αλλα κ μονο που σκέφτεσαι να τον πας στο κέντρο υγείας, για να τον καθαρίσουν έτσι, κ που το παρομοιάζεις με έλεγχο αστυνομίας, έχεις χάσει το μισο παιχνιδι

Ε μα τι να κάνω, που μέχρι χθες με το που έβλεπε τον ορό χτυπιόταν; Πριν από κάποιες μέρες μια χαρά καθόταν για τον ορό. ίσως επειδή δεν οτ καθάριζα σωστά γιατί του το έβαζα ξάπλα, δεν καθάρισε όπως πρέπει κ άρπαξε ξανά το μικρόβιο. ΑΛλά κάτι τον ενόχλησε στην όλη φάση και αντιδρούσε. Ε τώρα δεν έχω περιθώριο, πόσο θα κάθομαι να σζητάω; έβαλα στη μύτη μου, φύσηξα, έδειξα βίντεο με παιδάκια που τους ρουφάνε τη μύτη, εξήγησα, κάποια στιγμή όπως πρέπει να γίνει αυτό. κ όσο το καθυστερούσα, ειδικά τον αποφρακτήρα, τα έκανα χειρότερα. Τώρα τον ξάπλωσα στο κρεβάτι, ξάπλωσα από πάνω του για να μην κουνιέται, του κρατούσα το κεφάλι ακίνητο κ μόνο έτσι έκανα καλή δουλειά. 

 

Μετά πηγαίνω κ δείχνω το περιεχόμενο στον άντρα μου για να πειστεί για τη χρησιμότητα αυτού του βασανισμού. :-P

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο υγείας, ναι, μπορούν να τραβήξουν αποτελεσματικά τις μύξες από τη μυτούλα ενός παιδιού.
-Το πιθανότερο είναι να χρησιμοποιήσουν συσκευή αναρρόφησης. Δε νομίζω ο νοσηλευτής να επιχειρήσει να καθαρίσει τη μυτούλα του παιδιού με τον οικιακό ρινικό αποφρακτήρα, ρουφώντας με το στόμα του (;). Ειδικά εάν η μυτούλα είναι "παραμελημένη" δε νομίζω ότι ο οικιακός ρινικός αποφρακτήρας μπορεί γενικότερα να κάνει πολλά. Οι συσκευές αναρρόφησης είναι χαρακτηριστικές και το έργο τους συγκεκριμένο. Έτσι γίνονται στα κέντρα υγείας και τα νοσοκομεία οι καθαρισμοί από βλέννες σε ρινικές κοιλότητες, σε τραχειοστομίες, κλπ. Η χρήση τους προορίζεται για άτομα με θέματα υγείας που δεν πρέπει ή δεν μπορούν να βήξουν, να φυσήξουν, κλπ. Μπορείτε να ρωτήσετε να σας ενημερώσουν για το πως γίνεται, στο δικό σας κέντρο υγείας. Μπορείτε να δείτε και σε σχετικά βίντεο τη διαδικασία.
- Επίσης η παιδική μυτούλα με ρινίτιδα αδειάζει απο μύξες και σε λίγη ώρα γεμίζει ξανά. Η παραγωγή εκκρίσεων δε σταματά μετά το άδειασμα. Σταδιακά με το πέρας των ημερών συμβαίνει αυτό. Πιθανότερο να χρειαστεί ξανά και ξανά αναρρόφηση.

Στο σπίτι, ναι, μπορεί να αδειάσει αποτελεσματικά η παιδική μυτούλα από τις μύξες.
- Εξηγούμε τη διαδικασία της ρινικής πλύσης στο παιδί και τον λόγο που γίνεται.
- Του δίνουμε σύριγγα (χωρίς βελόνη) να την περιεργαστεί. Τη γεμίζουμε με νερό, φέρνουμε παιχνιδάκια του, τους κάνουμε ορό πάνω από τον νιπτήρα. Αυτά που γεμίζουν με νερό και τα πατάς και βγαίνει προσφέρονται επίσης. "Να! Κοίτα βγήκαν οι μυξούλες!" λέμε. Το αφήνουμε να παίξει-να "κάνει ορό" και στη μαμά και στον μπαμπά.
- Εξηγούμε πόσο καλύτερα θα νιώσει όταν αδειάσει η μυτούλα από τις μύξες. Κάνουμε την πλύση. Αν χρειάζεται ακινητοποιώντας το παιδί, με λαβή σταθερή και ήπια, με σεβασμό. Εμείς, οι γονείς του. Στο σπίτι μας. (Όχι άγνωστα άτομα, σε άγνωστο περιβάλλον, υπό συνθήκες νοσοκομειακές).
- Κλείνουμε τη διαδικασία με κάτι αστείο. Χαιρετάμε τις μυξούλες. Ανασαίνουμε δυνατά με ανακούφιση. Λέμε-κάνουμε κάτι που ξέρουμε ότι αρέσει στο παιδί πχ. παίζουμε με σαπουνόφουσκες.
- Πάμε να παίξουμε και στο παιχνίδι μας τα κουκλάκια μας είναι συναχωμένα. Το παιδί τους κάνει ορό.
Σε ένα παιδί που δεν το έχει ξανά κάνει αυτό, δεν περιμένουμε αμέσως να συνεργαστεί δια μαγείας. Το δουλεύουμε με τρόπους σαν τον παραπάνω και του δίνουμε χρόνο.

Στα παραπάνω ας συνυπολογίσει κανείς τα παρακάτω:
α) Ποια διαδικασία είναι ηπιότερη-σέβεται περισσότερο το περιβάλλον της παιδικής μυτούλας. Μιλάμε για περίπτωσεις κοινού κρυολογήματος με συμφόρηση στη μύτη, σε κατά τα άλλα υγιές νήπιο (όχι για επιπλοκλη κρυολογήματος ή ειδικές περιπτώσεις). Υπάρχει άραγε παιδίατρος που να συστήνει καθαρισμό μύτης, με αναρρόφηση, σε κέντρο υγείας-νοσοκομείο(;!).
β) Ποιος χώρος είναι καταλληλότερος για να γίνετε αυτή η διαδικασία (δηλαδή το να αδειάζει η μυτούλα του παιδιού από τις μύξες, για αυτό μιλάμε). Το περιβάλλον του σπιτιού ή το νοσοκομειακό.
γ) Τι αποκομίζει το παιδί από κάθε διαδικασία και τι του προσφέρει μελλοντικά.

 

υγ:

Just now, Έσπερος είπε:

ειλικρινά πάντως έχω σκεφτεί να τον πάμε στο κέντρο υγείας, να πούμε ότι δεν μπορεί να αναπνεύσει, να του καθαρίσουν εκεί τη μύτη με αποφρακτήρα. κ πιο έμπειροι είναι, κ θα τον κρατάμε κ οι δύο γονείς ακίνητο, ίσως κ κανένας άλλος από εκεί, κ έτσι θα κάτσει κάμποση ώρα για να του αδειάσουν όλες τις μύξες από μέσα

το τι θεωρεί κάθε άνθρωπος "τρομακτικό" είναι πολύ σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

το έχει ξανά κάνει αυτό, δεν περιμένουμε αμέσως να συνεργαστεί δια μαγείας. Το δουλεύουμε με τρόπους σαν τον παραπάνω και του δίνουμε χρόνο.

Αυτό είναι το κλειδί όμως. Με το πολύ περίμενε, κλείσαμε εβδομάδα. προφανώς κ τα έχουμε κάνει ολα τα παραπάνω. Τώρα όμως τίθεται θέμα ευθύνης. θα ρισκάρουμε την ωτίτιδα; έχει πάθει ήδη μια φορά. δεν θελουμε να μείνει ευαισθησία ή να ξαναπάρει αντιβίωση. Ο δικός μου δεν είναι παιδί που συνεργάζεται σε θέματα περιποίησης. Κι αν παρει στραβα κατι δεν το λειπει ουτε σαν παιχνιδι. το μονο που με κραταει για το κεντρο υγειας ειναι οτι θα παθει σοκ. πριν απο 10 μερες καναμε εμβολιο κ απο τοτε αρχισε η αντιδραση στον ορο. πριν καθοταν μια χαρα απλως εμεις μαλλον το καναμε λαθος γιατι δεν μας ειχε ξαναπαθει συναχι κ δεν ξέραμε. μετα την παιδιατρο δεν ηθελε τον ορο κ σκεφτομαι οτι αν πεσουν πανω του τοσα ατομα στο κεντρο υγειας μετα μπορει παλι να μην θελει τον ορο στο σπίτι κ δεν γινεται να εχουμε τα ιδια παρατράγουδα καθε φορα. παντως νομιζω οτι εχει σταματησει η παραγωγη μύξας, συγγνώμη για την εκφραση. απλως εχει συσσωρευτεί, γι αυτο θα ηθελα να καθαρίσει αμεσα μια κ καλη για να τελειωνουμε. Έχω σκεφτεί να του το κάνω κ στον ύπνο αλλά ο άντρας μου σε αυτό είναι κάθετος, μην κουνηθεί κ τον τραυματισω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό είναι το κλειδί όμως. Με το πολύ περίμενε, κλείσαμε εβδομάδα.

Όταν λέω δίνουμε χρόνο στο παιδί να συνηθίσει, φυσικά και δεν εννοώ ότι δεν κάνουμε πλύσεις! Τουναντίον! Ξεκινάμε αμέσως και κάνουμε πλύσεις μέσα στην ημέρα. Και με τα τρικ αυτά, κάνουμε την διαδικασία ευχάριστη. Του δίνουμε χρόνο να συνηθίσει τη διαδικασία πλύσης και δεν αναμένουμε εξ'αρχής συνεργασία. Μετά από μερικές επαναλήψεις και όταν δει ότι δεν είναι κάτι δα το τραγικό και νιώσει αμέσως ανακούφιση που θα αποσυμφορηθεί το σύστημα και θα έχετε πάρει κι εσείς το κολάι και θα κάνετε την πλύση γρήγορα και σωστά, τότε θα αρχίσει να συνεργάζεται.

Αυτό προφανώς εννοούσα.

Just now, Έσπερος είπε:

Ο δικός μου δεν είναι παιδί που συνεργάζεται σε θέματα περιποίησης. Κι αν παρει στραβα κατι δεν το λειπει ουτε σαν παιχνιδι.

Αυτό το κατανοώ απόλυτα. Νομίζω ο οποιοσδήποτε πάρει στραβά κάτι, δεν το βλέπει σαν παιχνίδι. Άρα το θέμα είναι να το "ξεπάρει" στραβά και να το πάρει ορθά... και πρώτα πρώτα εσείς οι γονείς :wink:.

Just now, Έσπερος είπε:

Έχω σκεφτεί να του το κάνω κ στον ύπνο αλλά ο άντρας μου σε αυτό είναι κάθετος, μην κουνηθεί κ τον τραυματισω.

Επειδή μάλλον δεν αστειεύεσαι (μαύρο χιούμορ), θα έλεγα ότι αυτό ενισχύει το παραπάνω που έγραψα.

 

Καλή ανάρρωση εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι εγώ η άπειρη που έχω μωρό; Ο ορός που λέτε είναι ο φυσιολογικός ορός; Αυτές οι αμπουλίτσες; Και κάνουν δουλειά στα παιδιά; Γιατί όταν είχα δοκιμάσει να βάλω στον εαυτό μου κάποια στιγμή που ήμουν κρυωμένη στην εγκυμοσύνη δεν έκαναν τίποτα! Σε μερικά λεπτά ξαναβούλωνε. Και κατέληξα στο ρονάλ που μου το επέτρεψε ο γυναικολόγος. Γι' αυτό αναρωτιέμαι πώς στα παιδιά είναι τόσο θαυματουργός ο ορός! Εμείς στη δικιά μας που είναι 7 μηνών δεν έχει τύχει να βάλουμε ποτέ γιατί δεν έκανε ποτέ ρουθούνισμα. Μάλιστα έχουμε 4 κουτιά αμπούλες γιατί μας είχαν πει ότι είναι στα χρειαζούμενα και τις είχε πάρει ο άντρας μου μαζικά πριν γεννήσω, χαχα! Οπότε από αυτά που λέτε ελπίζω να χρησιμοποιηθούν κάποια στιγμή. Έχουμε και ένα μεγάλο μπουκάλι που απ' ό,τι έχω καταλάβει το τρυπάς με συριγγα επειδή μας είπαν στο μαιευτήριο να καθαρίζουμε τσίμπλες, αλλά μετά η παιδίατρος μας είπε μόνο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Στο κέντρο υγείας, ναι, μπορούν να τραβήξουν αποτελεσματικά τις μύξες από τη μυτούλα ενός παιδιού.
-Το πιθανότερο είναι να χρησιμοποιήσουν συσκευή αναρρόφησης. Δε νομίζω ο νοσηλευτής να επιχειρήσει να καθαρίσει τη μυτούλα του παιδιού με τον οικιακό ρινικό αποφρακτήρα, ρουφώντας με το στόμα του (;). Ειδικά εάν η μυτούλα είναι "παραμελημένη" δε νομίζω ότι ο οικιακός ρινικός αποφρακτήρας μπορεί γενικότερα να κάνει πολλά. Οι συσκευές αναρρόφησης είναι χαρακτηριστικές και το έργο τους συγκεκριμένο. Έτσι γίνονται στα κέντρα υγείας και τα νοσοκομεία οι καθαρισμοί από βλέννες σε ρινικές κοιλότητες, σε τραχειοστομίες, κλπ. Η χρήση τους προορίζεται για άτομα με θέματα υγείας που δεν πρέπει ή δεν μπορούν να βήξουν, να φυσήξουν, κλπ. Μπορείτε να ρωτήσετε να σας ενημερώσουν για το πως γίνεται, στο δικό σας κέντρο υγείας. Μπορείτε να δείτε και σε σχετικά βίντεο τη διαδικασία.
- Επίσης η παιδική μυτούλα με ρινίτιδα αδειάζει απο μύξες και σε λίγη ώρα γεμίζει ξανά. Η παραγωγή εκκρίσεων δε σταματά μετά το άδειασμα. Σταδιακά με το πέρας των ημερών συμβαίνει αυτό. Πιθανότερο να χρειαστεί ξανά και ξανά αναρρόφηση.

Στο σπίτι, ναι, μπορεί να αδειάσει αποτελεσματικά η παιδική μυτούλα από τις μύξες.
- Εξηγούμε τη διαδικασία της ρινικής πλύσης στο παιδί και τον λόγο που γίνεται.
- Του δίνουμε σύριγγα (χωρίς βελόνη) να την περιεργαστεί. Τη γεμίζουμε με νερό, φέρνουμε παιχνιδάκια του, τους κάνουμε ορό πάνω από τον νιπτήρα. Αυτά που γεμίζουν με νερό και τα πατάς και βγαίνει προσφέρονται επίσης. "Να! Κοίτα βγήκαν οι μυξούλες!" λέμε. Το αφήνουμε να παίξει-να "κάνει ορό" και στη μαμά και στον μπαμπά.
- Εξηγούμε πόσο καλύτερα θα νιώσει όταν αδειάσει η μυτούλα από τις μύξες. Κάνουμε την πλύση. Αν χρειάζεται ακινητοποιώντας το παιδί, με λαβή σταθερή και ήπια, με σεβασμό. Εμείς, οι γονείς του. Στο σπίτι μας. (Όχι άγνωστα άτομα, σε άγνωστο περιβάλλον, υπό συνθήκες νοσοκομειακές).
- Κλείνουμε τη διαδικασία με κάτι αστείο. Χαιρετάμε τις μυξούλες. Ανασαίνουμε δυνατά με ανακούφιση. Λέμε-κάνουμε κάτι που ξέρουμε ότι αρέσει στο παιδί πχ. παίζουμε με σαπουνόφουσκες.
- Πάμε να παίξουμε και στο παιχνίδι μας τα κουκλάκια μας είναι συναχωμένα. Το παιδί τους κάνει ορό.
Σε ένα παιδί που δεν το έχει ξανά κάνει αυτό, δεν περιμένουμε αμέσως να συνεργαστεί δια μαγείας. Το δουλεύουμε με τρόπους σαν τον παραπάνω και του δίνουμε χρόνο.

Στα παραπάνω ας συνυπολογίσει κανείς τα παρακάτω:
α) Ποια διαδικασία είναι ηπιότερη-σέβεται περισσότερο το περιβάλλον της παιδικής μυτούλας. Μιλάμε για περίπτωσεις κοινού κρυολογήματος με συμφόρηση στη μύτη, σε κατά τα άλλα υγιές νήπιο (όχι για επιπλοκλη κρυολογήματος ή ειδικές περιπτώσεις). Υπάρχει άραγε παιδίατρος που να συστήνει καθαρισμό μύτης, με αναρρόφηση, σε κέντρο υγείας-νοσοκομείο(;!).
β) Ποιος χώρος είναι καταλληλότερος για να γίνετε αυτή η διαδικασία (δηλαδή το να αδειάζει η μυτούλα του παιδιού από τις μύξες, για αυτό μιλάμε). Το περιβάλλον του σπιτιού ή το νοσοκομειακό.
γ) Τι αποκομίζει το παιδί από κάθε διαδικασία και τι του προσφέρει μελλοντικά.

 

υγ:

το τι θεωρεί κάθε άνθρωπος "τρομακτικό" είναι πολύ σχετικό.

Εμείς πάντως @samsympan τα έχουμε κάνει όλα αυτά που λες, ειδικά ο άντρας μου που είναι σαν της Έσπερος κ δε θέλει να τραυματίσει ψυχικά το παιδι (έλεος). Μέχρι κ τραγούδι έχουμε βγάλει. Δεν πιάνουν ιδιαίτερα γιατί η διαδικασία είναι άσχημη όπως κ να την παρουσιάσεις. Κ εγω δυσκολεύομαι να κάνω στον εαυτό μου, δε μου αρέσει σαν αίσθηση. Οταν ακούει για ορο την κυνηγάμε, όσο όμορφα κ αν το έχουμε παρουσιάσει. Αν δεν τη γραπωσω δεν πρόκειται να της κάνω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει όλοι να καταλάβουμε είναι ότι το καθάρισμα της μυτουλας είναι δικής μας ευθύνη και υποχρέωση.Αλλα παιδάκια είναι πιο δεκτικά και άλλα λιγότερο.Εμενα από τα τρία μου παιδιά τα δύο αντιδρούν πάρα πολύ.Και στη μυτούλα και στα σιρόπια .Το μεσαίο το διασκεδάζει από μωρό.Και επειδή και γω νιώθω καμιά φορά ότι τις βασανίζω σκέφτομαι τις επιπλοκές και το κάνω.Δυσκολες είναι συνήθως οι πρώτες δύο μέρες μετά συνεργάζονται λίγο καλύτερα.  ....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

γιατί η διαδικασία είναι άσχημη όπως κ να την παρουσιάσεις.

Αυτό είναι η αίσθηση που μπορεί να δημιουργεί σε κάποιον. Σε κάποιον άλλον πάλι όχι.

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν εντάξει τις ρινικές πλύσεις στην ρουτίνα της ζωής τους (όχι μόνο όταν έχουν ρινική συμφόρηση) και δεν έχουν καθόλου αυτή την αίσθηση. Υπάρχει ακόμη και ολόκληρη φιλοσοφία πίσω από τις ρινικές πλύσεις - Ayurvedic neti pot treatments -. Πάντως, και για να μην ξεφεύγω από το θέμα, συμπεραίνω ότι ο τρόπος που αντιμετωπίζει τις πλύσεις με ορό ένα παιδί είναι ανάλογος της εντύπωσης που έχουν σχετικά με αυτό οι γονείς-φροντιστές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...