Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΑΡΙΜΟΣ ΜΥΤΗς ΣΕ 3ΧΡΟΝΟ


Recommended Posts

μαρθα καλή μου, ορό δοκίμασες να της βαλεις? Οι μύξες είναι τόσο πηχτές που δεν τρέχουν. Μένουν πίσω οι βλένες και δημιουργούν μη ορατό πρόβλημα στα παιδάκια.

Η δικιά μου αυτές τις μέρες υποτίθεται πως είναι καλά μετά από 50 μέρες αλλά της βάζω ορό πρωι - βράδυ και βγαίνουν τούβλα σε πληροφορώ...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια όπωε είπα και παραπάνω εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη με το "μαραφέτι" που βάζεις στην σκούπα. το έχουν συνιθίσει πλέον και κάθονται, στην αρχή για να μην φοβούνται με την σκούπα την έβαζα σε ένα δωμάτιο και τα παιδιά τα είχα απ' έξω για να μειώνεται ο θόρυβος.:P

Link to comment
Share on other sites

ααααα και κάτι άλλο , εγώ μετά απο συμβουλή της γιατρού ( την ίδια δουλειά μου είπε κάνει) δεν βάζω φισιομερ ούτε αμπούλες, πέρνω απο το φαρμακείο ένα λίτρο (1.5 Ευρώ) ορό σαν αυτό που έχουν στα νοσοκομεία γεμίζω 10 ml την σύριγγα και κάνω επίθεση:P

Link to comment
Share on other sites

μαρθα καλή μου, ορό δοκίμασες να της βαλεις? Οι μύξες είναι τόσο πηχτές που δεν τρέχουν. Μένουν πίσω οι βλένες και δημιουργούν μη ορατό πρόβλημα στα παιδάκια.

Η δικιά μου αυτές τις μέρες υποτίθεται πως είναι καλά μετά από 50 μέρες αλλά της βάζω ορό πρωι - βράδυ και βγαίνουν τούβλα σε πληροφορώ...

 

 

ορο κανω συνεχεια.Πλεον μονο ορο σε σπρει καταφερνω να της βαλω και σιγουρα της κανω 10 φορες την μερα.Δεν βγαζει τουβλα....

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όπωε είπα και παραπάνω εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη με το "μαραφέτι" που βάζεις στην σκούπα. το έχουν συνιθίσει πλέον και κάθονται, στην αρχή για να μην φοβούνται με την σκούπα την έβαζα σε ένα δωμάτιο και τα παιδιά τα είχα απ' έξω για να μειώνεται ο θόρυβος.:P

 

στην ηλεκτρικη σκουπα που καθαριζουμε την συνδεεις την συσκευη?...Πως γινεται αυτο?

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ταλαιπωρουμαστε πανω απο μηνα με μυξες.Την τελευταια εβδομαδα πηρε και αντιβιωση λογω λαιμου με πυρετο.Η ερωτηση ειναι η εξης...το οτι εχει παρα πολλες μυξες ειναι γεγονος.Πως ομως να τις καταπολεμησω?...Φυσιολογικο ορο βαζω αλλα η μικρη δεν φυσα δυνατα για να βγαλει τις μυξες.πως να την βοηθησω ωστε να μην υποτροπιαζουν?να σημειωσω οτι δινω αγωγη, aerius και sungulair.

 

Φυσιομερ bebe :D (νομιζω ετσι το λενε. Αυτο με το αλατονερο)

Για το τραβηγμα ασε το ορτισαλιν και παρε μια απλη πουαφ απο το φαρμακειο. Εχουν πιο φαρδυ στομιο (και μερικα και εναλαγες για χρηση σε πανω απο ενα παιδια)

 

Και εγω με 10αρα συριγγα "πυροβολαω"παντως :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Μπουκώσαμε κι εμείς!:( Μόνο που ο δικός μου δεν κάθεται ούτε για ορό, ούτε για να φυσήξει, ούτε για να τις ρουφήξω, ούτε καν να του σκουπήσω τη μύτη που τρέχουν... Τον βάζω κάτω με το ζόρι :( και του βάζω ορό αλλα μετά δεν κάθεται καν να του σκουπήσω τη μύτη. Πειράζει λέτε να του βάλω οτριβιν που του έβαζα πέρυσι που μας είχε πει ο γιατρός; Τότε άνοιγε αμέσως η μυτούλα.:confused:

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μήπως παίζει ρόλο και η στάση του παιδιού όταν του ρίχνουμε το φ. ορό? εμείς τον βάζουμε να σταθεί μπροστά στην μπανιέρα, του δείχνουμε πώς να σκύψει λίγο προς τα εμπρός οπότε ο ορός και ό,τι άλλο συμπαρασύρεται βγαίνει προς τα έξω και δεν τα καταπίνει... και αμέσως ο πατέρας του κάνει ότι φυσάει κι εκείνος τη μύτη κλείνοντας μια το ένα ρουθούνι και μια το άλλο, μήπως και αρχίσει και ο μικρός να πιάνει το μήνυμα.... βέβαια προς το παρόν μόνο το ρουθούνι έχει μάθει να κλείνει.... το φύσημα θα είναι το επόμενο στάδιο ελπίζω...

eNortjKzUjIyMjA2tVSyBlwwFW8C0g,,43.pngeNortjKzUjIyMjA2M1CyBlwwFVgCyg,,70.png

Link to comment
Share on other sites

Μπουκώσαμε κι εμείς!:( Μόνο που ο δικός μου δεν κάθεται ούτε για ορό, ούτε για να φυσήξει, ούτε για να τις ρουφήξω, ούτε καν να του σκουπήσω τη μύτη που τρέχουν... Τον βάζω κάτω με το ζόρι :( και του βάζω ορό αλλα μετά δεν κάθεται καν να του σκουπήσω τη μύτη. Πειράζει λέτε να του βάλω οτριβιν που του έβαζα πέρυσι που μας είχε πει ο γιατρός; Τότε άνοιγε αμέσως η μυτούλα.:confused:

 

το οτριβιν ειναι για την καταροη. Στο μπουκωμα εμεις βαζουμε αλλο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια είναι για την καταροή γιατί τελικά του έβαλα και τώρα τρέχει σαν τρελή η μύτη του!:shock:

Εσείς ποιό βάζετε να ρωτήσω τον παιδίατρο αν είναι να το πάρω γιατί υποφέρει ο καημενούλης και έχει και κάτι νεύρααα!!!:-(

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην ηλεκτρικη σκουπα που καθαριζουμε την συνδεεις την συσκευη?...Πως γινεται αυτο?

 

 

 

Δες το λινκ που έβαλα πιο πάνω...αυτό που κρατάει το παιδάκι και έχει σχήμα κόνου το βάζεις στην μύτη του, το άλλο άκρο το βαζεις εκεί που ένώνεται το κοντάρι με το μαλακό σωλήνα της σκούπας.

Link to comment
Share on other sites

Δες το λινκ που έβαλα πιο πάνω...αυτό που κρατάει το παιδάκι και έχει σχήμα κόνου το βάζεις στην μύτη του, το άλλο άκρο το βαζεις εκεί που ένώνεται το κοντάρι με το μαλακό σωλήνα της σκούπας.

 

Καλά μιλάμε, μόνο που έφερε στο μυαλό μου την εικόνα του παιδιού με το κοντάρι της σκούπας στη μύτη, έχω λιώσει στο γέλιο...χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν το περιγράφω καλά....δεν πάει το κοντάρι....το πλαστικό σε σχήμα κόνου απο το μαραφέτι πάει...λες να ανεβάσω βιντεάκι παρουσιασης?:P:p

 

όχι βρε, κατάλαβα τι λες... Και με το σωλήνα πάλι γελοίο μου φαίνεται...:-P

 

Μπορεί να κάνει δουλειά, αλλά τι να κάνω...μου φαίνεται πολύ αστεία εικόνα.. Φαντάσου δε, να σε βλέπει κάποιος άσχετος απο το παράθυρο..θα φρικάρει!!!:shock::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

αποψε που της εκανα μπανιο της εριξα ορο με 10ρα συριγγα.βαλαμε 5-6 δοσεις...εβγαλε ελαχιστες μυξες.Γιατι δεν βγαινουν...απορω.φυσαει και βγαζει τον εναπομειναντα ορο της μυτης με κατι μυξουλες.θα σκασω...

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο με την ηλ. σκουπα μου κανει πολύ βαρβαρο!! Εμεις καθαριζουμε μυτες με την συρηγγα και το μεγαλο μπουκαλι του ορου απο ημερων.... οπλίζω συρηγγα, κραταω και μια πετσετα απο κατω στο πηγουνι τους και μαζευω "μακαρονια" ! Ο γιατρός λεει να μην φυσανε όπως εμεις οι μεγαλοι, για τα αυτιά τους, μονο ότι βγαινει με την συρηγγα.... και 2 και 3 φορες σε καθε ρουθουνι αν χρειαστει... και αυτο αν ειναι μπουκωμενα, αλλιως δεν το κανω...

 

Παντως συνεργαζονται και τα δυο τους, δεν εχω προβλημα σε αυτο, αλλα ειναι συνηθεια πλεον... στην αρχη ειχαμε κλωτσιες, κεφαλοκλείδωμα απο τον μπαμπα... τωρα ειναι ενταξει

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την ηλ. σκουπα μου κανει πολύ βαρβαρο!! Εμεις καθαριζουμε μυτες με την συρηγγα και το μεγαλο μπουκαλι του ορου απο ημερων.... οπλίζω συρηγγα, κραταω και μια πετσετα απο κατω στο πηγουνι τους και μαζευω "μακαρονια" ! Ο γιατρός λεει να μην φυσανε όπως εμεις οι μεγαλοι, για τα αυτιά τους, μονο ότι βγαινει με την συρηγγα.... και 2 και 3 φορες σε καθε ρουθουνι αν χρειαστει... και αυτο αν ειναι μπουκωμενα, αλλιως δεν το κανω...

 

Παντως συνεργαζονται και τα δυο τους, δεν εχω προβλημα σε αυτο, αλλα ειναι συνηθεια πλεον... στην αρχη ειχαμε κλωτσιες, κεφαλοκλείδωμα απο τον μπαμπα... τωρα ειναι ενταξει

 

οτι χρειαζεται,,,αρκει να καθαριζει η μυτη!!!

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Ο γιος μου δεν είναι τριών αλλά είνια το πλησιέστερο θέμα που βρήκα. Γενικά δεν είχε ποτέ βουλωμένη μύτη. Ορό ίσως είχα βάλει λίγο όταν ήταν νεογέννητο, μετά ξαναέβαλα, ή τέλος πάντων δοκίμασα, την πρώτη φορά που αρρώστησε όταν ήταν πλέον ενός, δεν γλιτώσαμε την ωτίτιδα, έκτοτε όμως δεν ξαναέκανε συνάχι μέχρι πριν από ένα μήνα, τότε πέρασε με ορό κ frezymar, μετά όμως ξαναέκανε και είναι τώρα 5η μέρα με έντονο μπούκωμα. Αυτή τη στιγμή δεν έχει συνάχι, απλώς έχει γεμίσει η μύτη με μύξες. Κάπ0οια φορά ίσως πόνεσε, ή κουνήθηκε κ του μπήκε το σπρέι στο μάτι, κι έτσι αντιδρά κ σε αυτό κ τον ορό, τέλος πάντων, τον κρατάμε χεροπόδαρα κ του βάζουμε, όμως αφού δεν φυσάει, δεν έχει και πολύ  νόημα. Πήρα και αποφρακτήρα, αλλά είναι κ αυτό τραυματική εμπειρεία, αλλά τέλος πάντων, κάτι έκανα, όμως δεν αρκεί. ΦΟβάμαι ξανά για ωτίτιδα, φοβάμαι και για καμιά ιγμορίτιδα με τόσο πράγμα που έχει μαζευτεί. αφού θα του ρίξω κ otrivin (σε συνεννόηση με την παιδίατρο) ενώ δεν θέλω τα φάρμακα για να μην καταλήξουμε πάλι σε αντιβίωση. πώς μάθατε στα παιδιά σας να φυσάνε τη μύτη τους;  μη μου αρχίσετε πάλι ότι είναι μεγάλος και θα έπρεπε ήδη να το ξέρει, αφού δεν έχει κάνει συνάχι από ενός, πώς να το μάθαινε; 

Link to comment
Share on other sites

Κ δ το έμαθε ενός; :Pόχι εντάξει, μια χαρα αναπτυξιακό στάδιο είναι το φύσημα στα δυο:grin:

Πέρα από την πλάκα, δ μπορεις να κανεις κ πολλα. Ορο, θαλασσινό νερό, οτριβιν στην αναγκη κ πολυ μπλα μπλα

Ότι τώρα που είναι μπουκωμένη η μυτη πρέπει να την καθαρίζουμε, αν δ το κανεις θα πονανε τα αυτάκια, το κεφάλι. Αν δ καθαρίζει με το χαρτί βάζουμε το φάρμακο. Του καθαρίζεις εσύ την μύτη, τον αφήνεις να προσπαθεί κ μόνος κ σιγα σιγα θα το κάνει. Μην περιμένεις σε αυτην την ηλικια να την φυσάει τόσο καλά που δ θα χρειάζεται κτ αλλο

Εμενα με βολεύει πολύ όταν κάνουμε μπάνιο κ βοηθανε οι υδρατμοί να καθαρισουμε

Ετυχε να αρρωστήσει η μεγάλη 18μ,κ ο μικρος όλο τον χειμωνα περυσι 2χρ είχε μυξες, παρόλο που δ πήγαινε σχολειο. Κ έτσι ετυχε κ το μάθαμε νωρις. Βεβαια μετά τα 4 την λες την μεγαλη αποτελεσματική. Είναι όμως κ συνεργασιμα κ σπρευ θα κάνουν χωρις πολλά πολλα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ο γιος μου δεν είναι τριών αλλά είνια το πλησιέστερο θέμα που βρήκα. Γενικά δεν είχε ποτέ βουλωμένη μύτη. Ορό ίσως είχα βάλει λίγο όταν ήταν νεογέννητο, μετά ξαναέβαλα, ή τέλος πάντων δοκίμασα, την πρώτη φορά που αρρώστησε όταν ήταν πλέον ενός, δεν γλιτώσαμε την ωτίτιδα, έκτοτε όμως δεν ξαναέκανε συνάχι μέχρι πριν από ένα μήνα, τότε πέρασε με ορό κ frezymar, μετά όμως ξαναέκανε και είναι τώρα 5η μέρα με έντονο μπούκωμα. Αυτή τη στιγμή δεν έχει συνάχι, απλώς έχει γεμίσει η μύτη με μύξες. Κάπ0οια φορά ίσως πόνεσε, ή κουνήθηκε κ του μπήκε το σπρέι στο μάτι, κι έτσι αντιδρά κ σε αυτό κ τον ορό, τέλος πάντων, τον κρατάμε χεροπόδαρα κ του βάζουμε, όμως αφού δεν φυσάει, δεν έχει και πολύ  νόημα. Πήρα και αποφρακτήρα, αλλά είναι κ αυτό τραυματική εμπειρεία, αλλά τέλος πάντων, κάτι έκανα, όμως δεν αρκεί. ΦΟβάμαι ξανά για ωτίτιδα, φοβάμαι και για καμιά ιγμορίτιδα με τόσο πράγμα που έχει μαζευτεί. αφού θα του ρίξω κ otrivin (σε συνεννόηση με την παιδίατρο) ενώ δεν θέλω τα φάρμακα για να μην καταλήξουμε πάλι σε αντιβίωση. πώς μάθατε στα παιδιά σας να φυσάνε τη μύτη τους;  μη μου αρχίσετε πάλι ότι είναι μεγάλος και θα έπρεπε ήδη να το ξέρει, αφού δεν έχει κάνει συνάχι από ενός, πώς να το μάθαινε; 

Αρχικά ξεκίνησα το μπλα μπλα που λέει ή βικυ πως θα πονεσουν τα αυτιά του και και και. Του έδωσα δύο επιλογές ή αποφρακτήρα ή χαρτομάντιλο. Τον αποφρακτήρα δεν τον πήγαινε ποτέ οπότε στράφηκε στο χαρτομάντιλο. Του έλεγα φυσά απ την μύτη κ φυσουσα κ γω ταυτόχρονα για να με μιμηθεί. Δεν το έπιασε απ την πρωτη αλλά απ τις πολλές επαναλήψεις μέσα στην μερα. Όταν το έκανε λάθος του το έλεγα κ όταν κάπως τα κατάφερνε του έλεγα μπράβο κ αλλά ενθαρρυντικά. Δεν είναι εύκολο όμως βοηθάει πολύ αν πιο πριν έχεις ρίξει λίγο ορό. 

 

Περαστικά! 

Link to comment
Share on other sites

Πώς εξηγείτε δηλαδή πώς να φυσήξουν; αυτό είναι το θέμα μου. δεν καταλαβαινει, του βαζω το χαρτομάντιλο κ δεν κάνει τίποτα. δείχνω πώς φυσάω εγώ αλλά δεν είναι κάτι ορατό όπως όταν φυσάς με το στομα για να το μιμηθεί. φυσικα με ολες αυτες τθς διαδικασιες τωρα ουτε το χαρτομαντιλο δεν θελει. κατι εκανα με τον αποφρακτγρα αλλα του ειχε κοπει η ανάσα απο το κλαμα, ακομα βουίζουν τα αυτιά μου από την ένταση, δεν άντεξα να του το κάνω για Τρίτη φορά. τουλαχιστον φαινεται οτι εχει σταματησει το συναχι, αυτα ειναι απομεινάρια αλλα δυσκολευεται στην αναπνοή. 

 

Κ μιας κ τα λεμε αυτα, θερμόμετρο πώς τους βαζετε; δυο χρονια δεν το εχω καταφερει, ευτυχως δεν εχει χρειαστει. τωρα σκεφτομαστε να παρουμε με λέιζερ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πώς εξηγείτε δηλαδή πώς να φυσήξουν; αυτό είναι το θέμα μου. δεν καταλαβαινει, του βαζω το χαρτομάντιλο κ δεν κάνει τίποτα. δείχνω πώς φυσάω εγώ αλλά δεν είναι κάτι ορατό όπως όταν φυσάς με το στομα για να το μιμηθεί. φυσικα με ολες αυτες τθς διαδικασιες τωρα ουτε το χαρτομαντιλο δεν θελει. κατι εκανα με τον αποφρακτγρα αλλα του ειχε κοπει η ανάσα απο το κλαμα, ακομα βουίζουν τα αυτιά μου από την ένταση, δεν άντεξα να του το κάνω για Τρίτη φορά. τουλαχιστον φαινεται οτι εχει σταματησει το συναχι, αυτα ειναι απομεινάρια αλλα δυσκολευεται στην αναπνοή. 

 

Κ μιας κ τα λεμε αυτα, θερμόμετρο πώς τους βαζετε; δυο χρονια δεν το εχω καταφερει, ευτυχως δεν εχει χρειαστει. τωρα σκεφτομαστε να παρουμε με λέιζερ. 

Μπορείς να βάλεις και εσύ λίγο όρο στην μύτη για να δει από που να φυσήξει. Το λες ότι φυσάει απ την μύτη και το κανεις κι εσύ. Κάποια στιγμή θα το μιμηθεί, απλά θέλει πολυ επανάληψη. 

 

Γενικά πάνω από ένα λεπτό έναμισή δεν τον προσπαθω. Αφήνω να περάσει λίγο, να ηρεμισει και μετά απο δέκα λεπτά του λέω να φυσήξει ξανά. 

 

Νομίζω ειπες πως ρωτησες παιδίατρο για οτριβιν για να κοιμηθεί ανετα, εγώ δίνω και ντεπον αν δεν νιώθει καλά για να μπορέσει να κοιμηθεί. 

 

Θερμόμετρο έχω ηλεκτρονικό, τον παίρνω αγκαλιά και του λέω "κάτσε να δούμε πόσο πυρετο έχεις, περίμενε θα ακούσεις μπι μπι μπι!" Του αρέσει τόσο που άνετα το βάζουμε δύο τρεις φορές για να σιγουρευτουμε πως μπήκε σωστά στην μασχάλη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πώς εξηγείτε δηλαδή πώς να φυσήξουν; αυτό είναι το θέμα μου. δεν καταλαβαινει, του βαζω το χαρτομάντιλο κ δεν κάνει τίποτα. δείχνω πώς φυσάω εγώ αλλά δεν είναι κάτι ορατό όπως όταν φυσάς με το στομα για να το μιμηθεί. φυσικα με ολες αυτες τθς διαδικασιες τωρα ουτε το χαρτομαντιλο δεν θελει. κατι εκανα με τον αποφρακτγρα αλλα του ειχε κοπει η ανάσα απο το κλαμα, ακομα βουίζουν τα αυτιά μου από την ένταση, δεν άντεξα να του το κάνω για Τρίτη φορά. τουλαχιστον φαινεται οτι εχει σταματησει το συναχι, αυτα ειναι απομεινάρια αλλα δυσκολευεται στην αναπνοή. 

 

Κ μιας κ τα λεμε αυτα, θερμόμετρο πώς τους βαζετε; δυο χρονια δεν το εχω καταφερει, ευτυχως δεν εχει χρειαστει. τωρα σκεφτομαστε να παρουμε με λέιζερ. 

Κ εμείς έχουμε θερμόμετρο με λέιζερ τα άλλα με τίποτα κ οι δύο .... 

Όσο για τις μυξες πιστεύω είναι αρκετά δύσκολο κ ανάλογα το παιδί .. ο μεγάλος από τα τρία κ μετά καταλάβαινε κ έκανε προσπάθεια να φυσήξει τη μύτη του πλέον 4 χρόνων το κάνει πολύ καλά κ το ζητάει κ ο ίδιος για όρους κτλπ δε το συζητώ ούτε κατά διάνοια μάχη γινόταν σπίτι .. ο μικρός από την άλλη που είναι 20 μηνών φυσάει τη μύτη του ( όχι βέβαια για να βγουν οι μυξες αλλά την κίνηση τη κάνει ) γιατί βλέπει τον μεγάλο κ είναι πάρα πολύ δεχτικος στον αποφρακτηρα τον βλέπει σαν παιχνίδι παίρνει θέση κ γελαει .. για όρο όμως κ εκείνος με τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...