Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΑΡΙΜΟΣ ΜΥΤΗς ΣΕ 3ΧΡΟΝΟ


Recommended Posts

ταλαιπωρουμαστε πανω απο μηνα με μυξες.Την τελευταια εβδομαδα πηρε και αντιβιωση λογω λαιμου με πυρετο.Η ερωτηση ειναι η εξης...το οτι εχει παρα πολλες μυξες ειναι γεγονος.Πως ομως να τις καταπολεμησω?...Φυσιολογικο ορο βαζω αλλα η μικρη δεν φυσα δυνατα για να βγαλει τις μυξες.πως να την βοηθησω ωστε να μην υποτροπιαζουν?να σημειωσω οτι δινω αγωγη, aerius και sungulair.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

martha με τι τρόπο της βάζεις ορό? 5 ή 10μλ σύριγγα και γέμισμα από μπουκάλι φυσιολογικού ορού. Ρίχνουμε όλο τον ορο της σύριγγας με τη μια στο ένα ρουθούνι και της λες φύσα δυνατά. Επαναλαμβάνεις απ το ίδιο ρουθούνι 2-3 φορές ή μέχρι να μη βγαίνουν παχιές μυξούλες πια. Συνεχίζεις το ίδιο στο άλλο ρουθούνι.

Εμείς έτσι κάνουμε και καθαρίζουμε. Βέβαια της αρέσει ο ορός, φυσάει δυνατά και το ζητάει μόνη της όταν βλέπει ότι έχει βουλωμένη μυτούλα

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου δυστυχώς δε συνεργάζεται καθόλου με τον ορό.

Η μόνη λύση που εχω βρει και δεχεται, ειναι το σπρευ φυσιολογικού ορού. Τον βαζω καθιστό, ρίχνω σπρευ στο ενα ρουθούνι, αρκετή ποσότητα, και με ενα χαρτομανδηλο σκουπίζω ό,τι βγαινει. Κάτι κανει, δεν ειναι τοσο καλό όσο ο ορός (όπως περιγράφει πιο πανω η ravT), αλλά από το ολότελα... κάτι ειναι και αυτό.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι η δικιά μου δεν συνεργάζεται αλλά ο ένας την κρατάει χειροπόδαρα και ο άλλος το κεφάλι σταθερό και της βάζει ορό.Βάρβαρο μεν, αλλά προτιμότερο απο την ωτίτιδα... Ευτυχώς φέτος δεν χρειάστηκε ακόμα αλλά και μετά τον ορό ρούφηγμα με οτρισαλίν. ¨εχουμε βγάλει τόσο πράγμα που μια φορά κόντεψε να τα πιεί ο άντρας μου τόσο που γέμισε:mrgreen: Πάντως και την αμπούλα του ορού δεν θέλει να ρίχνεις σταγόνες , με δύναμη τη μισή αμπούλα στο ένα ρουθούνι και την άλλη στο άλλο , απο την μία βάζεις απο την άλλη πετάγονται..

Link to comment
Share on other sites

martha με τι τρόπο της βάζεις ορό? 5 ή 10μλ σύριγγα και γέμισμα από μπουκάλι φυσιολογικού ορού. Ρίχνουμε όλο τον ορο της σύριγγας με τη μια στο ένα ρουθούνι και της λες φύσα δυνατά. Επαναλαμβάνεις απ το ίδιο ρουθούνι 2-3 φορές ή μέχρι να μη βγαίνουν παχιές μυξούλες πια. Συνεχίζεις το ίδιο στο άλλο ρουθούνι.

Εμείς έτσι κάνουμε και καθαρίζουμε. Βέβαια της αρέσει ο ορός, φυσάει δυνατά και το ζητάει μόνη της όταν βλέπει ότι έχει βουλωμένη μυτούλα

 

Και εμείς αυτό κάνουμε, με το ζόρι γιατί δεν του αρέσει, αλλά με υπομονή και επιμονή έμαθε να συνεργάζεται !!

Link to comment
Share on other sites

εμεις χρησιμοποιούμε ένα σύστημα που μας σύστησε η γιατρός που λέγετε baby vac.Βασικά είναι ένα σωληνάριο που το βάζεις...μη φρικάρετε:-P στην ηλεκτρική σκούπα και τα ρουφάει όλα άψογα και γρήγορα αφού βάζουμε πρώτα ορό. δεν ρουφάει με την δύναμη της σκούπας αφου η δύναμη μειώνετε κατά πολύ λόγο κάπιον κενών που έχει το σωληνάριο. Ψαχνοντας να σας το βρω να το δείτε είδα ότι υπάρχουν και ηλετρονικά πλέον.

 

http://www.target.com/s/baby+nasal+aspirator#?ref=tgt_adv_XS000000&AFID=msn&CPNG=rtcs+safety+activity+gear&adgroup=rtcs++nasal+aspirators&LNM=baby%20nasal%20aspirator&MT=broad&LID=9p5140988&KID=31942b68-238b-8389-1a0b-000051210206

 

Το βρήκα

 

http://www.babyvac.com.au/

 

εγώ το πήρα στην Κύπρο 35 Ευρώ

Link to comment
Share on other sites

η συσκευη physiomer ειναι και για πιο μεγαλα παιδακια...και τα δικα μου τωρα που μεγαλωσαν δεν μπορουσα να τις τραβηξω με την παλια και πηρα αυτη

 

http://www.e-farmacy.gr/product_info.php?manufacturers_id=116&products_id=5318

ειναι καταπληκτικηηηηη

 

και αφου δεν μπορει ακομα να φυσαειπρεπει να την καθαριζεις εσυ ειναι κριμα να φορτωνετε με φαρμακα

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγώ τον πόνο μου: Από το καλοκαίρι είμαστε συνέχεια με πολύ μύξα , η οποία του δημιουργεί βήχα διότι οι βλέννες στάζουν στο φάρυγγα...τον είδε παιδίατρος μου είπε ότι ο βήχας είναι από βλέννες , τον πήγα σε ΩΡΛ μου είπε τα ίδια με μια υποψία ότι μπορεί να υπερτροφήσουν τα κρεατάκια αλλά

προς το παρόν υπομονή , όχι φάρμακα και καθαρισμό της μύτης με αμπούλα φυσιολογικού ορού και ένα aerious ή άλλο βλεννολυτικό...

 

 

Σας μιλάω ότι το παιδί είχε τέτοιο βήχα που 2-3 φορές έκανε εμετό...

Κι ερχόμαστε στο θέμα αμπούλα : Πρέπει να τον κρατάμε χειροπόδαρα 2 άτομα και να του βάζω τη μισή στο ένα ρουθούνι και τη μισή στο άλλο και ο καημένος να σπαράζει στο κλάμα και τον λυπάμαι...

 

Τώρα είναι λίγο καλύτερα , ο βήχας έχει υποχωρήσει αλλά έχει περάσει και ένα 3 μηνο...τι να πω ζηλέυω την κοπέλα που έγραψε ότι η κόρη της γουστάρτει την αμπούλα :cool:

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι αμπούλα, σύριγγα... Με την αμπούλα δεν ασκείτε μεγάλη πίεση ώστε να βγούν οι μύξες. Ενώ με την σύριγγα είναι απολύτως πετυχημένη η υπόθεση. Και ειδικά αν τα παιδιά σας δεν κάθονται, καλύτερα σύριγγα... Και οικονομικότερα...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις εχουμε παλη με τις αμπουλες αδυνατον καθε φορα να τις βαλουμε σωστα χωρις κλαμματα και μπουνιες κλωτσιες. Παντως μου εκανε εντυπωση μια μερα εβλεπα στην τηλεοραση ενα καθηγητη παιδιατρικης ο οποιος ελεγε οτι πρεπει να χρησιμοποιουνται με πολυ μετρο ολα αυτα τα διαλυμματα στα παιδια και παντα σταγονα σταγονα οχι σε μεγαλες ποσοτητες και βιαια, γιατι ο βλενογονος της μυτης δεν ειναι κατασκευασμενος να δεχεται αλατουχα διαλυμματα, καταστρεφεται. Μου εκανε εντυπωση γιατι ξερω οτι οι παιδιατροι γενικα συνιστουν ορους για τη μυτη. Ειπε οτι ειναι λανθασμενη τακτικη. Ελα ομως που π.χ. σε ενα νεογεννητο πως θα καθαρισεις τη μυτουλα ή ακομη και σε μεγαλο παιδακι πως θα φυγουν οι μυξουλες αφου σπανια φυσανε καλα??

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

:mrgreen:Κορίτσια, μην παιδεύεστε άδικα και παιδεύετε και τα παιδάκια σας... Αν δείτε τα σχόλια και τα αντίστοιχα τικεράκια, θα δείτε ότι άνω των 2 ετών, τα παιδάκια δεν κάθονται πια για καθαρισμό με σύριγγα και αμπούλα..Εκτός απο την κόρη της ravT που προφανώς αποτελεί την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα..χαχα!!!:mrgreen:

Κι εμένα είναι 3 και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να καθίσει να του καθαρίσω τη μύτη με σύριγγα και ορό... Του το έκανα όταν ήταν μικράκι, αλλά απο ένα σημείο και μετά ήταν αδύνατο.

Δοκιμάστε αυτό που προτείνει η momitsi ή η twinmama ή ξεκινήστε εντατική εκπαίδευση για να μάθουν να φυσάνε μόνα τους τη μυτούλα τους. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις εχουμε παλη με τις αμπουλες αδυνατον καθε φορα να τις βαλουμε σωστα χωρις κλαμματα και μπουνιες κλωτσιες. Παντως μου εκανε εντυπωση μια μερα εβλεπα στην τηλεοραση ενα καθηγητη παιδιατρικης ο οποιος ελεγε οτι πρεπει να χρησιμοποιουνται με πολυ μετρο ολα αυτα τα διαλυμματα στα παιδια και παντα σταγονα σταγονα οχι σε μεγαλες ποσοτητες και βιαια, γιατι ο βλενογονος της μυτης δεν ειναι κατασκευασμενος να δεχεται αλατουχα διαλυμματα, καταστρεφεται. Μου εκανε εντυπωση γιατι ξερω οτι οι παιδιατροι γενικα συνιστουν ορους για τη μυτη. Ειπε οτι ειναι λανθασμενη τακτικη. Ελα ομως που π.χ. σε ενα νεογεννητο πως θα καθαρισεις τη μυτουλα ή ακομη και σε μεγαλο παιδακι πως θα φυγουν οι μυξουλες αφου σπανια φυσανε καλα??

 

Η συχνότητα είναι αυτή που δημιουργεί το πρόβλημα, όχι η ποσότητα που θα βάλεις εκείνη τη μια φορά.

Και το μεγαλύτερο πρόβλημα δημιουργούν τα σκευάσματα τύπου Otrivin παρά ο φυσιολογικός ορός. :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ή ξεκινήστε εντατική εκπαίδευση για να μάθουν να φυσάνε μόνα τους τη μυτούλα τους. ;)

 

Kαι πως ακριβως γινεται αυτο γιατι εμενα μπορει να μου βγαζει τη ψυχη αλλα τη μυξα οχι ακομα...δεν καθεται με τιποτα να μαθει να την φυσαει τη μυτη του σαν μεγαλος και οχι σαν μωρο....και μου ζηταει ορο και παλι ορο...Ειναι 3,5 χρονων τωρα...

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι πως ακριβως γινεται αυτο γιατι εμενα μπορει να μου βγαζει τη ψυχη αλλα τη μυξα οχι ακομα...δεν καθεται με τιποτα να μαθει να την φυσαει τη μυτη του σαν μεγαλος και οχι σαν μωρο....και μου ζηταει ορο και παλι ορο...Ειναι 3,5 χρονων τωρα...

 

Ουπ! να κι άλλος! :P Ε αφού σου ζητάει ορό, τότε τι προβληματίζεσαι? θα μάθει να φυσάει τη μύτη του αργότερα.

Ο δικός μου, έκανε σαν αφηνιασμένο αγρίμι όταν έβλεπε τον ορό και γι'αυτό άρχισε να προσπαθεί να φυσήξει τη μύτη του...:mrgreen:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Η συχνότητα είναι αυτή που δημιουργεί το πρόβλημα, όχι η ποσότητα που θα βάλεις εκείνη τη μια φορά.

Και το μεγαλύτερο πρόβλημα δημιουργούν τα σκευάσματα τύπου Otrivin παρά ο φυσιολογικός ορός. :D

 

Φανταζομαι πως οντως τα σκευασματα τυπου οτριβιν θα προκαλουν μεγαλυτερες παρενεργειες, αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι μιλουσε για τις αμπουλες φυσιολογικου ορου και το ποσο η χρηση τους επηρεαζει το βλενογονο της μυτης. Εγω ας πουμε τις χρησιμοποιουσα καθε βραδυ στον μικρο μεχρι τον πρωτο χρονο, μετα απο το μπανιο ετσι προληπτικα, τωρα με τον μπεμπουλη που περιμενουμε μαλλον θα το αποφυγω υστερα απο αυτο που ακουσα.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι πως οντως τα σκευασματα τυπου οτριβιν θα προκαλουν μεγαλυτερες παρενεργειες, αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι μιλουσε για τις αμπουλες φυσιολογικου ορου και το ποσο η χρηση τους επηρεαζει το βλενογονο της μυτης. Εγω ας πουμε τις χρησιμοποιουσα καθε βραδυ στον μικρο μεχρι τον πρωτο χρονο, μετα απο το μπανιο ετσι προληπτικα, τωρα με τον μπεμπουλη που περιμενουμε μαλλον θα το αποφυγω υστερα απο αυτο που ακουσα.

 

Sorry που θα σε στεναχωρήσω, αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα με τον γιατρό...Κάπου εδώ μέσα είχα διαβάσει μια παρόμοια περίπτωση και είχα φρικάρει... Ένα ΧΡΟΝΟ, ΚΑΘΕ μέρα, φυσιολογικό ορό?:shock: Εννοείται ότι δεν επιτρέπεται...

Εδώ μιλάμε μόνο για τις περιπτώσεις που είναι άρρωστο το μωρό ή για τις πρώτες μέρες του βρέφους που πρέπει να καθαρίσει το σύστημα...

Μέτρον άριστον Πεζή μου...όχι υπερβολές... :wink:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Παντως και γω ξερω για τα σκευασματα οτι μπορει να ερεθισουν τον αδενα της μυτης. Και οχι μονο στα παιδακια αλλα κ στους μεγαλους. Το λενε και στις οδηγιες χρησης τους.

Εμας και ο γιατρος κ ο φαρμακοποιος μας εχουν πει οτι απο φυσιολογικο ορο δεν παθαινει τιποτα, μονο να μην το βαζετε με πολυ δυναμη. Αλλιως ειναι πολυ υγιεινο κ πιο καλο κανει παρα κακο. Αφου μου παν οτι κ να μην εχει το παιδι τιπιοτα, ειναι καλο να του βαζεις ορο εστω κ προληπτικα οταν θα γυρναει απο το παιδικο γιατι προλαμβανει κ αρρωστιες.

Mom προβληματιζομαι γιατι ειναι πλεον σε ηλικια να φυασει τη μυτη και καιρος ειναι να ξεμπερδευουμε με ορους κ σωληνακια κλπ. Αυτο μονο.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ποια ειναι η φαση??? Οτι αυτο ολως παραδοξως το κανουν 2-3 φιλες μαμαδες που εχω και μαλιστα για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα, απο αυτες το εμαθα και οταν ρωτησα τον παιδιατρο μου ειπε οτι ειναι προεραιτικο αλλα οτι δεν κανει και κακο ομως. Οποτε που να ξερω και εγω??? Αυτα ακουσα αυτα εκανα. Και γενικα παιζει πολυ η χρηση του ορου στα παιδακια. Λαθος το ξερω, τωρα θα το κανω καλυτερα τη δευτερη φορα!!!;)

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Παντως και γω ξερω για τα σκευασματα οτι μπορει να ερεθισουν τον αδενα της μυτης. Και οχι μονο στα παιδακια αλλα κ στους μεγαλους. Το λενε και στις οδηγιες χρησης τους.

Εμας και ο γιατρος κ ο φαρμακοποιος μας εχουν πει οτι απο φυσιολογικο ορο δεν παθαινει τιποτα, μονο να μην το βαζετε με πολυ δυναμη. Αλλιως ειναι πολυ υγιεινο κ πιο καλο κανει παρα κακο. Αφου μου παν οτι κ να μην εχει το παιδι τιπιοτα, ειναι καλο να του βαζεις ορο εστω κ προληπτικα οταν θα γυρναει απο το παιδικο γιατι προλαμβανει κ αρρωστιες.

Mom προβληματιζομαι γιατι ειναι πλεον σε ηλικια να φυασει τη μυτη και καιρος ειναι να ξεμπερδευουμε με ορους κ σωληνακια κλπ. Αυτο μονο.

 

ΠΑΣΟΥΜΙ αυτα ηξερα και εγω αλλα τελικα μαλλον δεν ειναι ολοσωστα. Και ο φυσικολογικος ορος μπορει να επηρεασει τη μυτουλα ειδικα σε μωρακι. Οπως ειπε η ΜΟΜ ολα με μετρο.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

σας διαβασα ολες...τα εχω παιξει.Την παω χθες στην παιδιατρο και μου λεει ειναι φουλ στη μυξα...εντωμεταξυ χουρχουρητο δεν εχει καθολου.δεν βγαζει τπτ, παρα μονο κατι λιγες.Οσο φυσαει δεν καταφερνει να βγαζει.Οταν ηταν μωρο δεν ανησυχουσα γιατι την εβαζα κατω τις τραβουσα και τελος.Τωρα?...Μου κανει εντυπωση παντως οτι δεν τρχει καθολου η μυξα βρε παιδι μου.Βλεπω παιδια που ειναι ετοιμα να την φανε!!!.Η δικια μου εκει κολλημενη, δεν τρεχει.

θα δω για τις συσκευες που προτεινουν τα κοριτσια .Αυτο με την ηλεκτρικη δεν το καταλαβα.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις χρησιμοποιούμε ένα σύστημα που μας σύστησε η γιατρός που λέγετε baby vac.Βασικά είναι ένα σωληνάριο που το βάζεις...μη φρικάρετε:-P στην ηλεκτρική σκούπα και τα ρουφάει όλα άψογα και γρήγορα αφού βάζουμε πρώτα ορό. δεν ρουφάει με την δύναμη της σκούπας αφου η δύναμη μειώνετε κατά πολύ λόγο κάπιον κενών που έχει το σωληνάριο. Ψαχνοντας να σας το βρω να το δείτε είδα ότι υπάρχουν και ηλετρονικά πλέον.

 

http://www.target.com/s/baby+nasal+aspirator#?ref=tgt_adv_XS000000&AFID=msn&CPNG=rtcs+safety+activity+gear&adgroup=rtcs++nasal+aspirators&LNM=baby%20nasal%20aspirator&MT=broad&LID=9p5140988&KID=31942b68-238b-8389-1a0b-000051210206

 

Το βρήκα

 

http://www.babyvac.com.au/

 

εγώ το πήρα στην Κύπρο 35 Ευρώ

 

για πες περισσοτερα ...ενδιαφερομαι!

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω γι'άυτο ανοιξα θεμα...μπας και βρω κανενα μαραφετι να ρουφαει.Αυτο το ηλεκτρονικο εαν ειναι δοκιμασμενο να το παρω.Μπορω ακομα να την βαζω απο κατω και να τραβαω μυξες.το θεμα ειναι να εχω αποτελεσματικο μαραφετι.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...