Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ μετά τον τοκετό


Νιτσούλα

Recommended Posts

Just now, irin είπε:

Aν κρίνω από την προσωπική μου πείρα, ίσως εννοεί ότι υπάρχει τεράστια διαφορά από το ένα στα δύο. Εγώ τουλάχιστον έτσι το έζησα, ένιωσα ότι τελικά το ένα είναι πολύ εύκολο σε σχέση με τα δύο. Όμως, και πάλι, προφανώς είναι ανάλογα τί ένα είναι το παιδί, πώς είναι το 2ο, τί κάνει ο κάθε γονιός και πώς τα αντιλαμβάνεται.

Άλλωστε, όντως, αυτά που λές για δραστηριότητες και τρέξιμο κάθε μέρα, και προσπάθεια για να περάσει μια όμορφη μέρα, εγώ δεν τα κάνω! Γιατί μετά τη δουλειά δεν προλαβαίνω να καλύψω δραστηριότητες 2 παιδιών. Και δεν το βρίσκω απαραίτητο να γίνω χίλια κομμάτια για να τα πηγάινω πχ συνέχεια σε παιδότοπους, όπως ακούω από άλλες μαμάδες. Επομένως, όντως ο καθένας το περνάει διαφορετικά.

Ναι ετσι το εννοω! Ετσι το βιωνω.. με το ενα κουράζομουν αλλα με τα δυο...δη μικρα.. αλλη ζωη! Σαφως πιο επίπονη αλλα σιγουρα πιο ενδιαφέρουσα! Επισης άσχετα με την κουραση, Εγω μεσα απο τα δυο για καποιο περιεργο λογο βρηκα ας πουμε τις ισορροπιες μου.. με το ενα αντιλαμβάνομουν καπως αλλιως τα πράγματα, με τα δυο αλλιως. Φαντάζομαι οσοι 3τεκνοι και πολυτεκνοι αλλαζει κι εκει δραματικά η ζωη τους αν κι εχω ακούσει οτι το 2ο κουραζει,το 3ο ουτε που το καταλαβαίνεις, στο 4ο ζοριζει κοκ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, diane2020 είπε:

Ναι ετσι το εννοω! Ετσι το βιωνω.. με το ενα κουράζομουν αλλα με τα δυο...δη μικρα.. αλλη ζωη! Σαφως πιο επίπονη αλλα σιγουρα πιο ενδιαφέρουσα! Επισης άσχετα με την κουραση, Εγω μεσα απο τα δυο για καποιο περιεργο λογο βρηκα ας πουμε τις ισορροπιες μου.. 

Εγώ το βίωσα πολύ...άυπνα! Και ζόρικα. Αλλά υπάρχουν πλέον πολλές ευχάριστες στιγμές, με ωραία επικοινωνία κλπ. Άλλοι το περνάνε πολύ εύκολα και ευχάριστα από την αρχή! Άλλοι μετά τολμάνε να κάνουν και τρίτο! εγώ ούτε που θα το σκεφτόμουν!

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Εγώ το βίωσα πολύ...άυπνα! Και ζόρικα. Αλλά υπάρχουν πλέον πολλές ευχάριστες στιγμές, με ωραία επικοινωνία κλπ. Άλλοι το περνάνε πολύ εύκολα και ευχάριστα από την αρχή! Άλλοι μετά τολμάνε να κάνουν και τρίτο! εγώ ούτε που θα το σκεφτόμουν!

Κι εγω ζοριστηκα στην αρχή με τα δυο αλλα ειναι αυτο που λες εχει τα πολυ ωραια του! Τριτο θα ηθελα αλλα ειναι αλλοι οι λογοι που δε μου επιτρεπουν: οικονομικοι και βοηθειας... οψόμεθα..εχω 6_7 Χρόνια αν το αποφασίσω... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin said:

Ναι! Αν και αυτά που κάνεις εσύ και κουράζεσαι, χωρίς παρεξήγηση και δεν τα υποτιμώ, αλλά είναι επιλογές.

Η άλλη κοπέλα μάλλον μιλούσε για αυτά που περνάει "υποχρεωτικά" μια μαμά, πχ αϋπνία, δυσκολίες πχ. του να καλύψει ανάγκες 2 μωρών συγχρόνως, πχ. μπάνιο, φαγητά κλπ. Τα υπόλοιπα, παιδότοποι, βόλτες κλπ, έρχονται έξτρα, και είναι σημαντικά, αλλά είναι και λίγο στο χέρι μας το αν θα τα κάνουμε και σε τί βαθμό. Το να έχεις όμως 2 παιδιά που θυμούνται συγχρόνως ότι σε χρειάζονται κάτι, είναι ζόρι. Ή το να πρέπει να πας κάπου το ένα, και να κουβαλάς και το 2ο που πιθανώς να μην έχεις που να το αφήσεις, και μαζί με το 2ο, να κουβαλάς και το γάλα του ή το φρούτο του ή οτιδήποτε γιατί είναι πχ 7 μηνών και εκείνη την ώρα που το μεγάλο έχει δραστηριότητα, το μικρό πρέπει να φάει.

Φυσικά και είναι επιλογές, δεν λέω το αντίθετο. Επίσης τόνισα πως δεν πιστεύω πως οι γονείς με δύο ή τρία παιδιά δεν κουράζονται περισσότερο (που και το δέυτερο παιδί επιλογή είναι βέβαια ), δεν είναι το ίδιο να μεγαλώνεις ένα με δύο ή τρια, αλλά όχι ότι ο γονέας με ένα παιδί δεν ξέρει τι θα πει κούραση, εκεί διαφώνησα, γιατί αυτό ειπώθηκε ξεκάθαρα. Από όπου και αν προέρχεται η κούραση είναι το ίδιο, εγώ πχ οκ δεν έχω να καλύψω τις ανάγκες δύο παιδιών, όμως θεωρώ αδύνατο να μην πάω το παιδί μου στην πισίνα, να μην το κατεβάσω στην πλατεία να παίξει , να μην καλέσω έναν φίλο του σπίτι, να μην το παώ σε ένα πάρκο να παίξει, για εμένα αυτά είναι δεδομένα πως θα τα παρέχω στο παιδί μου, δεν θα βγάλω μαμαδόμετρο, δεν με νοιάζει κιόλας τι γονέας έιναι ο καθένας, αλλά σαν φράση ας είμαστε ειλικρινείς για παρεξήγηση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Ναι! Αν και αυτά που κάνεις εσύ και κουράζεσαι, χωρίς παρεξήγηση και δεν τα υποτιμώ, αλλά είναι επιλογές.

Η άλλη κοπέλα μάλλον μιλούσε για αυτά που περνάει "υποχρεωτικά" μια μαμά, πχ αϋπνία, δυσκολίες πχ. του να καλύψει ανάγκες 2 μωρών συγχρόνως, πχ. μπάνιο, φαγητά κλπ. Τα υπόλοιπα, παιδότοποι, βόλτες κλπ, έρχονται έξτρα, και είναι σημαντικά, αλλά είναι και λίγο στο χέρι μας το αν θα τα κάνουμε και σε τί βαθμό. Το να έχεις όμως 2 παιδιά που θυμούνται συγχρόνως ότι σε χρειάζονται κάτι, είναι ζόρι. Ή το να πρέπει να πας κάπου το ένα, και να κουβαλάς και το 2ο που πιθανώς να μην έχεις που να το αφήσεις, και μαζί με το 2ο, να κουβαλάς και το γάλα του ή το φρούτο του ή οτιδήποτε γιατί είναι πχ 7 μηνών και εκείνη την ώρα που το μεγάλο έχει δραστηριότητα, το μικρό πρέπει να φάει.

Αστα να πανε... δεν ξέρεις που να πρωτοπας.. στο μικρο τα όρια τα παλεύω απο νωρις ενω το μεγάλο το άργησα σε αυτα.. αφου εβαλα ορια και στον δικο μου εαυτο.. ειδικα αυτο του να μη θες να αδικήσεις Και να παλεύεις με τα μεσα σου αλλα νομιζω αυτο θα το χουμε για παντα δεν ειναι μια φαση!

Just now, kotsifikos είπε:

, αλλά όχι ότι ο γονέας με ένα παιδί δεν ξέρει τι θα πει κούραση, 

Μα εγώ δεν εγραψα αυτο.. φυσικα και υπαρχει κούραση.. και αγχος του πρώτου..ειπα δεν μπορει ενας γονέας να αντιληφθει την κουραση οταν εχει ενα, την κουραση με τα δυο.

Τελοσπαντων δεν νομιζω να έχει νοημα αυτη η συζητηση απο δω κι έπειτα για μενα τουλάχιστον! :) αλλα σας παρακαλω μη με αναφέρετε αλλο καθως επεξηγησα! Καλη Συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστικό είναι να μεγαλώνεις παιδί ακόμα και με ένα .

Με κάθε καλή διάθεση θα σου πω πως η φράση αυτή είναι λίγο άσχημη για τους γονείς με ένα παιδί, είναι σαν μηδενίζεις την κούραση και τον αγώνα τους!

Έχω στον κύκλο μου γονείς με δύο και τρία παιδιά και το τρέξιμο που ρίχνω εγώ για τον γιο μου δεν το ρίχνουν, είτε σε δραστηριότητες, είτε σε βόλτες, είτε σε προσπάθεια που καταβάλω προκειμένου να περάσει μία όμορφή μέρα!

Σε καμία περίπτωση δεν λέω πως οι γονείς με περισσότερα από ένα παιδιά δεν κουράζονται περισσότερο,  αντίθετα, αλλά ρε κορίτσι μου μη μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι , δεν ξέρεις πως μεγαλώνει το παιδί του καθέ ένας! Άκου δεν μπορούμε να καταλάβουμε την κούραση εμείς που έχουμε ένα !

Πραγματικά ο τρόπος που γράφεις μου θυμίζει άλλο μέλος, το οποίο τώρα που το σκέφτομαι έχω να το δω καιρό να γράφει...

 

 

@Λιανικ για να μην βγαίνω και εκτός θέματος, με την αδερφή μου έχω διαφορά 17 μήνες, ήμασταν πάντα σαν φίλες, δεν θυμάμαι τον εαυτό μου χωρίς εκείνη, είχαμε κοινές παρέες πάντα και ήταν ο άνθρωπος που ήξερα πως θα έχω πάντα δίπλα μου, η μητέρα μου ακόμα και τώρα λέει πόσο πολύ κουράστηκε, εγώ θα σου πω πως άξιζε. Σίγουρα θα είναι δύσκολα αλλά να θυμάσαι πάντα πως τα δύσκολα θα περάσουν γρήγορα. Καλή δύναμη και εύχομαι να έχεις μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

 

Συμφωνώ απόλυτα και επιπλέον δεν ξέρεις τι ζωηράδα του κάθε παιδιού. Φαντάσου ότι το δικό μου που είναι αγόρι είναι φουλ υπέρ κινητικό και η φίλη μου έχει δυο κοριτσάκια ... είναι τόσο ήρεμα όπου τα αφησεις κάθονται. Μου λέει λοιπόν η γυναίκα δεν ξέρω πως τα βγάζεις πέρα ευτυχώς οι δικές μου είναι τόσο ήσυχες. Είναι και στο παιδί είναι και στον γονιό και στις δραστηριότητες μέσα στην μέρα. Είναι κάτι παιδιά που κάνουν για δυο χαχα :p και για τρία μην σου πω 

Link to comment
Share on other sites

Νέα εγκυμοσύνη και εδώ, ναι πάλι, και έχω πάθει σοκ! Τι πράγμα είναι αυτό; 3 παιδιά και τα 3 με την πρώτη. Βασικά αυτή την φορά δεν ήταν καν προσπάθεια για σύλληψη, δεν είχα καν περίοδο λόγω θηλασμού και έγινε μια και μόνο φορά. Απείχαμε γι αυτόν ακριβώς τον λόγο, γιατί δεν ήθελα κι άλλο παιδί. Είχα πάρει και τα αντισυλληπτικα να τα ξεκινήσω όταν θα μου ερχόταν περίοδος. Έχω μουδιασει με τα νέα η αλήθεια είναι. 3 παιδιά που θα έχουν μεταξύ τους όλα 20 μηνες διαφορά (20 η πρώτη με την δεύτερη και 20 η δεύτερη με το τρίτο) και με τρομάζει και μόνο που το λεω. Δεν πέρασα καθόλου εύκολα όταν γεννήθηκε η δεύτερη μου κόρη μέχρι που έγινε 6 μηνών,  οπότε τώρα σκέφτομαι πως θα είναι να μην έχω ένα, αλλά 2 άλλα παιδιά να φροντίζω παράλληλα με το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Νέα εγκυμοσύνη και εδώ, ναι πάλι, και έχω πάθει σοκ! Τι πράγμα είναι αυτό; 3 παιδιά και τα 3 με την πρώτη. Βασικά αυτή την φορά δεν ήταν καν προσπάθεια για σύλληψη, δεν είχα καν περίοδο λόγω θηλασμού και έγινε μια και μόνο φορά. Απείχαμε γι αυτόν ακριβώς τον λόγο, γιατί δεν ήθελα κι άλλο παιδί. Είχα πάρει και τα αντισυλληπτικα να τα ξεκινήσω όταν θα μου ερχόταν περίοδος. Έχω μουδιασει με τα νέα η αλήθεια είναι. 3 παιδιά που θα έχουν μεταξύ τους όλα 20 μηνες διαφορά (20 η πρώτη με την δεύτερη και 20 η δεύτερη με το τρίτο) και με τρομάζει και μόνο που το λεω. Δεν πέρασα καθόλου εύκολα όταν γεννήθηκε η δεύτερη μου κόρη μέχρι που έγινε 6 μηνών,  οπότε τώρα σκέφτομαι πως θα είναι να μην έχω ένα, αλλά 2 άλλα παιδιά να φροντίζω παράλληλα με το μωρό.

Συγχαρητήρια!!! Μια χαρά θα τα καταφέρεις! Έχεις χρόνο να σκεφτείς και να οργανωθείς! Μην αγχώνεσαι τώρα! Απόλαυσε τα υπέροχα νέα! Εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη !! 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό λοιπόν και η το τρίτο παιδάκι να έχεις μια καλή και τελειωμηνη εγκυμοσύνη κ να την απόλαυσης όσο καλύτερα γίνετε 

Δεν έχω να σου πω πολλά γιατί ώστε να σε βοηθήσω αυτό που σκέφτομαι είναι ότι το πρώτο σου παιδάκι θα είναι μεγάλο πλέον κ θα συνεργάζεται κ θα σε βοηθάει το δεύτερο σου παιδάκι θα έχει μάθει να συν υπάρχει κ με άλλο μέλος κ έτσι ίσως ενθουσιαστεί με την ιδέα ενός μωρού στην οικογένεια σας κ τέλος επειδή κάθε παιδί είναι διαφορετικό το τρίτο μπορεί να είναι τόσο ήσυχο εσύ δε θα έχεις κ το άγχος στο πως να μεγαλώσεις ένα βρέφος γιατί πλέον με δύο παιδιά Ίδη το γνωρίζεις κ να μη καταλάβεις πως πέρασε ο καιρός κ μεγάλωσε.. 

Με το καλό λοιπόν κ εύχομαι τα καλύτερα για την οικογένεια σου... :)

 

Κ να απαντήσω κ στην άλλη κοπέλα με το καλό η δεύτερη σου εγκυμοσύνη.. 

Συμφωνώ με μια κοπέλα πάρα πανω που σου έγραψε ότι το πρώτο θα είναι μικρό κ δε θα είναι τόσο κτητικο απέναντι στο νέο μέλος κ ουσιαστικά θα μεγαλωσουν μαζι.. 

Κ να σου πω κ κάτι ενθαρρυντικό από τη δική μου μεριά με την αδερφή μου έχουμε ένα χρόνο διαφορά ακριβώς την ίδια μέρα γενννεθλια εγω σαν μωρό κ νήπιο ειμουν τόσο ήσυχη που η μαμά μου δε δυσκολεύτηκε καθόλου με τον ερχομό της αδερφής μου, εύχομαι όλα να πάνε καλά..!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Νέα εγκυμοσύνη και εδώ, ναι πάλι, και έχω πάθει σοκ! Τι πράγμα είναι αυτό; 3 παιδιά και τα 3 με την πρώτη. Βασικά αυτή την φορά δεν ήταν καν προσπάθεια για σύλληψη, δεν είχα καν περίοδο λόγω θηλασμού και έγινε μια και μόνο φορά. Απείχαμε γι αυτόν ακριβώς τον λόγο, γιατί δεν ήθελα κι άλλο παιδί. Είχα πάρει και τα αντισυλληπτικα να τα ξεκινήσω όταν θα μου ερχόταν περίοδος. Έχω μουδιασει με τα νέα η αλήθεια είναι. 3 παιδιά που θα έχουν μεταξύ τους όλα 20 μηνες διαφορά (20 η πρώτη με την δεύτερη και 20 η δεύτερη με το τρίτο) και με τρομάζει και μόνο που το λεω. Δεν πέρασα καθόλου εύκολα όταν γεννήθηκε η δεύτερη μου κόρη μέχρι που έγινε 6 μηνών,  οπότε τώρα σκέφτομαι πως θα είναι να μην έχω ένα, αλλά 2 άλλα παιδιά να φροντίζω παράλληλα με το μωρό.

Σου εύχομαι μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη επίσης μπορώ να σου πω ότι στην ζωή μας δίνονται πράγματα που μπορούμε να τα αντέξουμε οπότε με το καλό να έρθει και το τρίτο και όλα καλα θα πανε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xaroumenh mama said:

Με το καλό λοιπόν και η το τρίτο παιδάκι να έχεις μια καλή και τελειωμηνη εγκυμοσύνη κ να την απόλαυσης όσο καλύτερα γίνετε 

Δεν έχω να σου πω πολλά γιατί ώστε να σε βοηθήσω αυτό που σκέφτομαι είναι ότι το πρώτο σου παιδάκι θα είναι μεγάλο πλέον κ θα συνεργάζεται κ θα σε βοηθάει το δεύτερο σου παιδάκι θα έχει μάθει να συν υπάρχει κ με άλλο μέλος κ έτσι ίσως ενθουσιαστεί με την ιδέα ενός μωρού στην οικογένεια σας κ τέλος επειδή κάθε παιδί είναι διαφορετικό το τρίτο μπορεί να είναι τόσο ήσυχο εσύ δε θα έχεις κ το άγχος στο πως να μεγαλώσεις ένα βρέφος γιατί πλέον με δύο παιδιά Ίδη το γνωρίζεις κ να μη καταλάβεις πως πέρασε ο καιρός κ μεγάλωσε.. 

Με το καλό λοιπόν κ εύχομαι τα καλύτερα για την οικογένεια σου... :)

 

Κ να απαντήσω κ στην άλλη κοπέλα με το καλό η δεύτερη σου εγκυμοσύνη.. 

Συμφωνώ με μια κοπέλα πάρα πανω που σου έγραψε ότι το πρώτο θα είναι μικρό κ δε θα είναι τόσο κτητικο απέναντι στο νέο μέλος κ ουσιαστικά θα μεγαλωσουν μαζι.. 

Κ να σου πω κ κάτι ενθαρρυντικό από τη δική μου μεριά με την αδερφή μου έχουμε ένα χρόνο διαφορά ακριβώς την ίδια μέρα γενννεθλια εγω σαν μωρό κ νήπιο ειμουν τόσο ήσυχη που η μαμά μου δε δυσκολεύτηκε καθόλου με τον ερχομό της αδερφής μου, εύχομαι όλα να πάνε καλά..!!!! 

Αν κρίνω από το πώς ήταν η πρώτη μου κόρη όταν γεννήθηκε η δεύτερη (η δεύτερη θα έχει την ίδια ηλικία που είχε τότε η πρώτη) δεν θα καταλαβαίνει και πολλά από αυτά που γίνονται. Η μεγάλη μου ήταν και είναι ένα πιο απαιτητικό παιδί. Μεγάλη εξάρτηση από την μαμά και πολύ να πολύ ευαίσθητη και ευσυγκίνητη, για να καταλάβεις πιο πολύ κουβαλάω στην αγκαλιά την μεγάλη που είναι 2,5 χρόνων πάρα την μικρή που είναι 12 μηνών. Η μικρή είναι πολύ πιο "εύκολη" και ανεξάρτητη. Άρα αν έχω πρόβλημα, θα έχω με την μεγάλη. Απλά είναι που επιτέλους είπα ότι μπήκαμε σε ρυθμούς. Ξέρεις πάμε μια βόλτα και δεν χρειάζεται να είμαι μες το άγχος τι ώρα πήγε, να φύγουμε πριν το μωρό κουραστεί πολύ/πεινάσει πολύ και το πιάσει αμοκ και δεν μπορώ να το ηρεμήσω στην μέση του δρόμου. Δεν χρειάζεται να έχω ειδικό φαγητό γιατι μπορω και στην μικρή να της πάρω κάτι να φάει αν πεινάσει και δεν έχω μαζί μου. Κοιμάμαι κιόλας τα βράδια πλέον σχετικά καλά. Έστρωσε και ο ημερήσιος ύπνος της μικρής και κοιμάται χωρίς την παρουσία μου ένα 2 ωρο μέσα στην ημέρα, οπότε και ασχολούμαι με την μεγάλη. Εγινε γενικά τους τελευταίους 2 - 3 μηνες η ζωή πιο εύκολη. Τωρα παλι από την αρχή για 1 χρόνο. Και το άλλο μου πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να ανταπεξέλθω στις ανάγκες και των τριών. Ήδη με τις 2 και πολλές φορές νιώθω ότι δεν ανταποκρινομαι όσο θα έπρεπε στις ανάγκες τους. Δεν μπορούμε να περνάμε πάντοτε ποιοτικό χρόνο για παράδειγμα. Φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να κάνω όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω (που θα ήθελα να κάνω) και απλά θα εφησυχαζομαι ότι είναι 3 και έχουν παρέα το ένα το άλλο, άρα γιατί να πάμε βόλτα / παιδότοπο; ή να κάνουν παρόμοιες δραστηριότητες για να μπορώ να τα πηγαίνω τις ίδιες ώρες πχ. Με στεναχωρεί αυτό όταν το σκέφτομαι, αλλά πόσα κομμάτια να γίνει ένας άνθρωπος; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Αν κρίνω από το πώς ήταν η πρώτη μου κόρη όταν γεννήθηκε η δεύτερη (η δεύτερη θα έχει την ίδια ηλικία που είχε τότε η πρώτη) δεν θα καταλαβαίνει και πολλά από αυτά που γίνονται. Η μεγάλη μου ήταν και είναι ένα πιο απαιτητικό παιδί. Μεγάλη εξάρτηση από την μαμά και πολύ να πολύ ευαίσθητη και ευσυγκίνητη, για να καταλάβεις πιο πολύ κουβαλάω στην αγκαλιά την μεγάλη που είναι 2,5 χρόνων πάρα την μικρή που είναι 12 μηνών. Η μικρή είναι πολύ πιο "εύκολη" και ανεξάρτητη. Άρα αν έχω πρόβλημα, θα έχω με την μεγάλη. Απλά είναι που επιτέλους είπα ότι μπήκαμε σε ρυθμούς. Ξέρεις πάμε μια βόλτα και δεν χρειάζεται να είμαι μες το άγχος τι ώρα πήγε, να φύγουμε πριν το μωρό κουραστεί πολύ/πεινάσει πολύ και το πιάσει αμοκ και δεν μπορώ να το ηρεμήσω στην μέση του δρόμου. Δεν χρειάζεται να έχω ειδικό φαγητό γιατι μπορω και στην μικρή να της πάρω κάτι να φάει αν πεινάσει και δεν έχω μαζί μου. Κοιμάμαι κιόλας τα βράδια πλέον σχετικά καλά. Έστρωσε και ο ημερήσιος ύπνος της μικρής και κοιμάται χωρίς την παρουσία μου ένα 2 ωρο μέσα στην ημέρα, οπότε και ασχολούμαι με την μεγάλη. Εγινε γενικά τους τελευταίους 2 - 3 μηνες η ζωή πιο εύκολη. Τωρα παλι από την αρχή για 1 χρόνο. Και το άλλο μου πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να ανταπεξέλθω στις ανάγκες και των τριών. Ήδη με τις 2 και πολλές φορές νιώθω ότι δεν ανταποκρινομαι όσο θα έπρεπε στις ανάγκες τους. Δεν μπορούμε να περνάμε πάντοτε ποιοτικό χρόνο για παράδειγμα. Φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να κάνω όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω (που θα ήθελα να κάνω) και απλά θα εφησυχαζομαι ότι είναι 3 και έχουν παρέα το ένα το άλλο, άρα γιατί να πάμε βόλτα / παιδότοπο; ή να κάνουν παρόμοιες δραστηριότητες για να μπορώ να τα πηγαίνω τις ίδιες ώρες πχ. Με στεναχωρεί αυτό όταν το σκέφτομαι, αλλά πόσα κομμάτια να γίνει ένας άνθρωπος; 

Καταλαβαίνω τις σκέψεις σου, στο θέμα της βόλτας κ εμένα ο μεγάλος 5 χρόνον τον Οκτώβρη θέλει αγκαλιά είναι σίγουρα πολύ κουραστικό που να ζητάνε κ δύο ταυτόχρονα σε μικρές ηλικίες όπως τα δικά σου, ο μεγάλος στη βόλτα κάθετε στο καρότσι κ ο μικρός το σπρωχνει μαζί με εμενα... 

Έξι μήνες σχεδόν είναι πολύ μεγάλη περίοδο για ένα νήπιο κ μπορεί η μεγάλη σου κόρη να έχει μεταλλαχτεί, αν θυμάμαι κ καλα οι συγγενείς σας είναι μακρυά κ δεν υπάρχει βοήθεια κ έτσι δεν έχεις κ εσύ λίγο χρόνο για τον εαυτό σου να χαλαρώσεις λίγο κ να κάνεις κάτι που σε ευχαριστεί κ όμως μέχρι τώρα τα έχεις καταφέρει πολύ καλά...!!! 

Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να το σκεφτεί το σοκ όπως είπες ήταν μεγάλο 

Κ για το τελευταίο σου ερώτημα πιστεύω πως τα παιδιά δε θέλουν κ πολλά για να είναι Χαρούμενα εσύ πιστεύεις ότι θα εφησιχαζεσαι που θα έχουν το ένα παρέα το άλλο κ δε θα έχεις τη δυνατότητα να τα πηγαίνεις βόλτες κ όμως αυτό ίσως να είναι το καλύτερο για εκείνα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Αν κρίνω από το πώς ήταν η πρώτη μου κόρη όταν γεννήθηκε η δεύτερη (η δεύτερη θα έχει την ίδια ηλικία που είχε τότε η πρώτη) δεν θα καταλαβαίνει και πολλά από αυτά που γίνονται. Η μεγάλη μου ήταν και είναι ένα πιο απαιτητικό παιδί. Μεγάλη εξάρτηση από την μαμά και πολύ να πολύ ευαίσθητη και ευσυγκίνητη, για να καταλάβεις πιο πολύ κουβαλάω στην αγκαλιά την μεγάλη που είναι 2,5 χρόνων πάρα την μικρή που είναι 12 μηνών. Η μικρή είναι πολύ πιο "εύκολη" και ανεξάρτητη. Άρα αν έχω πρόβλημα, θα έχω με την μεγάλη. Απλά είναι που επιτέλους είπα ότι μπήκαμε σε ρυθμούς. Ξέρεις πάμε μια βόλτα και δεν χρειάζεται να είμαι μες το άγχος τι ώρα πήγε, να φύγουμε πριν το μωρό κουραστεί πολύ/πεινάσει πολύ και το πιάσει αμοκ και δεν μπορώ να το ηρεμήσω στην μέση του δρόμου. Δεν χρειάζεται να έχω ειδικό φαγητό γιατι μπορω και στην μικρή να της πάρω κάτι να φάει αν πεινάσει και δεν έχω μαζί μου. Κοιμάμαι κιόλας τα βράδια πλέον σχετικά καλά. Έστρωσε και ο ημερήσιος ύπνος της μικρής και κοιμάται χωρίς την παρουσία μου ένα 2 ωρο μέσα στην ημέρα, οπότε και ασχολούμαι με την μεγάλη. Εγινε γενικά τους τελευταίους 2 - 3 μηνες η ζωή πιο εύκολη. Τωρα παλι από την αρχή για 1 χρόνο. Και το άλλο μου πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να ανταπεξέλθω στις ανάγκες και των τριών. Ήδη με τις 2 και πολλές φορές νιώθω ότι δεν ανταποκρινομαι όσο θα έπρεπε στις ανάγκες τους. Δεν μπορούμε να περνάμε πάντοτε ποιοτικό χρόνο για παράδειγμα. Φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να κάνω όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω (που θα ήθελα να κάνω) και απλά θα εφησυχαζομαι ότι είναι 3 και έχουν παρέα το ένα το άλλο, άρα γιατί να πάμε βόλτα / παιδότοπο; ή να κάνουν παρόμοιες δραστηριότητες για να μπορώ να τα πηγαίνω τις ίδιες ώρες πχ. Με στεναχωρεί αυτό όταν το σκέφτομαι, αλλά πόσα κομμάτια να γίνει ένας άνθρωπος; 

Σε καταλαβαινω και να σου πω μονο πως συνήθεια ειναι ολα και καθε αρχη και δυσκολη! Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Λιανικ είπε:

Κορίτσια Καλημέρα τελικά πήγα στον γιατρό και μου είπε ότι δεν βλέπει έμβρυο η γιατί είναι πάρα πολύ νωρίς η δεν υπάρχει..με τελευταία περίοδο 20 Ιουνίουμε 27 τι νομίζετε? Αύριο θα βγουν τα αποτελέσματα..αγχώθηκα πολυ

Οντως ειναι νωρις. Αν θυμαμαι καλα μετα τη δεύτερη βδομαδα καθυστέρησης  φαινεται..

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Chrysoum said:

Νέα εγκυμοσύνη και εδώ, ναι πάλι, και έχω πάθει σοκ! Τι πράγμα είναι αυτό; 3 παιδιά και τα 3 με την πρώτη. Βασικά αυτή την φορά δεν ήταν καν προσπάθεια για σύλληψη, δεν είχα καν περίοδο λόγω θηλασμού και έγινε μια και μόνο φορά. Απείχαμε γι αυτόν ακριβώς τον λόγο, γιατί δεν ήθελα κι άλλο παιδί. Είχα πάρει και τα αντισυλληπτικα να τα ξεκινήσω όταν θα μου ερχόταν περίοδος. Έχω μουδιασει με τα νέα η αλήθεια είναι. 3 παιδιά που θα έχουν μεταξύ τους όλα 20 μηνες διαφορά (20 η πρώτη με την δεύτερη και 20 η δεύτερη με το τρίτο) και με τρομάζει και μόνο που το λεω. Δεν πέρασα καθόλου εύκολα όταν γεννήθηκε η δεύτερη μου κόρη μέχρι που έγινε 6 μηνών,  οπότε τώρα σκέφτομαι πως θα είναι να μην έχω ένα, αλλά 2 άλλα παιδιά να φροντίζω παράλληλα με το μωρό.

Με το καλό!!!Εύχομαι να έχεις μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Λογικό να σε πιάνει άγχος, είναι μικρή η διαφορά τους όμως να σκέφτεσαι τα οφέλη που θα έχεις αργότερα, όπως είπα και πριν θεωρώ πως ο δύσκολος καιρός κρατάει λίγο, να σκέφτεσαι θετικά, όλα θα πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Αν κρίνω από το πώς ήταν η πρώτη μου κόρη όταν γεννήθηκε η δεύτερη (η δεύτερη θα έχει την ίδια ηλικία που είχε τότε η πρώτη) δεν θα καταλαβαίνει και πολλά από αυτά που γίνονται. Η μεγάλη μου ήταν και είναι ένα πιο απαιτητικό παιδί. Μεγάλη εξάρτηση από την μαμά και πολύ να πολύ ευαίσθητη και ευσυγκίνητη, για να καταλάβεις πιο πολύ κουβαλάω στην αγκαλιά την μεγάλη που είναι 2,5 χρόνων πάρα την μικρή που είναι 12 μηνών. Η μικρή είναι πολύ πιο "εύκολη" και ανεξάρτητη. Άρα αν έχω πρόβλημα, θα έχω με την μεγάλη. Απλά είναι που επιτέλους είπα ότι μπήκαμε σε ρυθμούς. Ξέρεις πάμε μια βόλτα και δεν χρειάζεται να είμαι μες το άγχος τι ώρα πήγε, να φύγουμε πριν το μωρό κουραστεί πολύ/πεινάσει πολύ και το πιάσει αμοκ και δεν μπορώ να το ηρεμήσω στην μέση του δρόμου. Δεν χρειάζεται να έχω ειδικό φαγητό γιατι μπορω και στην μικρή να της πάρω κάτι να φάει αν πεινάσει και δεν έχω μαζί μου. Κοιμάμαι κιόλας τα βράδια πλέον σχετικά καλά. Έστρωσε και ο ημερήσιος ύπνος της μικρής και κοιμάται χωρίς την παρουσία μου ένα 2 ωρο μέσα στην ημέρα, οπότε και ασχολούμαι με την μεγάλη. Εγινε γενικά τους τελευταίους 2 - 3 μηνες η ζωή πιο εύκολη. Τωρα παλι από την αρχή για 1 χρόνο. Και το άλλο μου πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να ανταπεξέλθω στις ανάγκες και των τριών. Ήδη με τις 2 και πολλές φορές νιώθω ότι δεν ανταποκρινομαι όσο θα έπρεπε στις ανάγκες τους. Δεν μπορούμε να περνάμε πάντοτε ποιοτικό χρόνο για παράδειγμα. Φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να κάνω όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω (που θα ήθελα να κάνω) και απλά θα εφησυχαζομαι ότι είναι 3 και έχουν παρέα το ένα το άλλο, άρα γιατί να πάμε βόλτα / παιδότοπο; ή να κάνουν παρόμοιες δραστηριότητες για να μπορώ να τα πηγαίνω τις ίδιες ώρες πχ. Με στεναχωρεί αυτό όταν το σκέφτομαι, αλλά πόσα κομμάτια να γίνει ένας άνθρωπος; 

Mε το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας! Λογικο ειναι να εισαι μουδιασμενη, ειναι ακομη πολυ νωρις! Εχεις 9 μηνες να το συνειδητοποιησεις και να συνηθισεις στην ιδεα. Επισης, εχεις ακομη 9 μηνες να χαρεις την πιο ξεγνοιαστη καθημερινοτητα που εχεις εδω και 2-3 μηνες! Σιγουρα θα ειναι δυσκολα αλλα οχι ακατορθωτα και σταδιακα θα βρεις τροπους να ανταποκρινεσαι στις αναγκες τους. Εξαλλου, εδω ειμαστε κι εμεις να σου δινουμε ιδεες και κουραγιο :wink: 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα και γω να ρωτήσω. Γέννησα 29 εβδομάδα 13 Ιούνιου με διακοπή κύησης λόγο νανισμου που βρέθηκε στο μικρό. 23 Ιουλίου με ήρθε πρώτη περιοδος περίπου 40 ημέρες μετά. Ο κύκλος μου πριν ήταν 32 με 33 ημέρες. Ήρθαμε πραγματικά 4 φορές σε επαφή ελεύθερα με τον αντρα μου αλλά χωρίς να ολοκλήρωση μέσα μου. Να σημειώσω ότι ο γιατρός με έβαλε να κάνω και 2η φορά σαλπιγγογραφια να δούμε ότι δεν υπάρχουν αυμφησεις και όλα καλά ευτυχώς. Τώρα έχω 5 με 6 ημέρες καθυστέρηση. Είναι πιθανόν να έμεινα έγκυος πάλι? Ο γιατρός μας είπε μετα τον 5ο με 6ο. Θα περιμένω κάνα 2 μέρες να κάνω τεστ. Τι γίνεται αν μείνεις έγκυος μετά. Τι φόβοι υπάρχουν γνωρίσει κάποια? Χίλια ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Maryfraoula είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα και γω να ρωτήσω. Γέννησα 29 εβδομάδα 13 Ιούνιου με διακοπή κύησης λόγο νανισμου που βρέθηκε στο μικρό. 23 Ιουλίου με ήρθε πρώτη περιοδος περίπου 40 ημέρες μετά. Ο κύκλος μου πριν ήταν 32 με 33 ημέρες. Ήρθαμε πραγματικά 4 φορές σε επαφή ελεύθερα με τον αντρα μου αλλά χωρίς να ολοκλήρωση μέσα μου. Να σημειώσω ότι ο γιατρός με έβαλε να κάνω και 2η φορά σαλπιγγογραφια να δούμε ότι δεν υπάρχουν αυμφησεις και όλα καλά ευτυχώς. Τώρα έχω 5 με 6 ημέρες καθυστέρηση. Είναι πιθανόν να έμεινα έγκυος πάλι? Ο γιατρός μας είπε μετα τον 5ο με 6ο. Θα περιμένω κάνα 2 μέρες να κάνω τεστ. Τι γίνεται αν μείνεις έγκυος μετά. Τι φόβοι υπάρχουν γνωρίσει κάποια? Χίλια ευχαριστώ. 

Καλησπέρα κοπέλα μου, απ' ότι ξέρω μετά τη γέννα μπορείς να πιάσεις πιο εύκολα μωρό! Κάνε ένα τεστ βέβαια για να είσαι σίγουρη. Αν έκανες καισαρική απ' ότι νομίζω θέλουν να περάσουν ένα εξάμηνο μην τυχόν κ ανοίξει η τομή μεγαλώνοντας η κοιλιά, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος λόγος. Αν γεννήσες φυσιολογικά δεν πιστεύω να αντενδείκνυται, αλλά ας ρωτησεςις καλύτερα τον γιατρό σου γιατι δεν αφήνει

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Maryfraoula είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα και γω να ρωτήσω. Γέννησα 29 εβδομάδα 13 Ιούνιου με διακοπή κύησης λόγο νανισμου που βρέθηκε στο μικρό. 23 Ιουλίου με ήρθε πρώτη περιοδος περίπου 40 ημέρες μετά. Ο κύκλος μου πριν ήταν 32 με 33 ημέρες. Ήρθαμε πραγματικά 4 φορές σε επαφή ελεύθερα με τον αντρα μου αλλά χωρίς να ολοκλήρωση μέσα μου. Να σημειώσω ότι ο γιατρός με έβαλε να κάνω και 2η φορά σαλπιγγογραφια να δούμε ότι δεν υπάρχουν αυμφησεις και όλα καλά ευτυχώς. Τώρα έχω 5 με 6 ημέρες καθυστέρηση. Είναι πιθανόν να έμεινα έγκυος πάλι? Ο γιατρός μας είπε μετα τον 5ο με 6ο. Θα περιμένω κάνα 2 μέρες να κάνω τεστ. Τι γίνεται αν μείνεις έγκυος μετά. Τι φόβοι υπάρχουν γνωρίσει κάποια? Χίλια ευχαριστώ. 

αν εχεις κανει καισαρικη ειναι αυτο που ειπε κ.η αλλη κοπελα η τομη μεσα στην μητρα δεν εχει επουλωθει κ υπαρχει μεγαλος κινδινος να ανοιξει φυσιολογικη γεννα εκτος απο το να ξεκουραστει η μητρα απο την γεννα δεν υπαρχει αλλος φοβος. 

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά γέννησα. Ο ακτινολόγος που με έκανε την σαλπιγγογραφια με είπε ότι όλα είναι καλά και επανήλθαν στην 'θεση' τους. Απλά ο γιατρός μας τρόμαξε και δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Και διαβάζοντας το φόρουμ που κοπέλες με καισαρική τα κράτησαν τα μωράκια τους δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Έχω ήδη χάσει 3 μωράκια και το τελευταίο ήταν πολύ δύσκολο. Σας ευχαριστώ παρα πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου, απ' ότι ξέρω μετά τη γέννα μπορείς να πιάσεις πιο εύκολα μωρό! Κάνε ένα τεστ βέβαια για να είσαι σίγουρη. Αν έκανες καισαρική απ' ότι νομίζω θέλουν να περάσουν ένα εξάμηνο μην τυχόν κ ανοίξει η τομή μεγαλώνοντας η κοιλιά, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος λόγος. Αν γεννήσες φυσιολογικά δεν πιστεύω να αντενδείκνυται, αλλά ας ρωτησεςις καλύτερα τον γιατρό σου γιατι δεν αφήνει

Εγώ που είχα κάνει καισαρική έπιασα το δεύτερο παιδάκι όταν είχαν περάσει 7 μήνες. Αλλά ο γιατρός μου είχε πει μετά το 3μηνο κανένα θέμα. Τώρα μάλλον είναι στον γιατρό της κάθε μιας

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maryfraoula είπε:

Φυσιολογικά γέννησα. Ο ακτινολόγος που με έκανε την σαλπιγγογραφια με είπε ότι όλα είναι καλά και επανήλθαν στην 'θεση' τους. Απλά ο γιατρός μας τρόμαξε και δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Και διαβάζοντας το φόρουμ που κοπέλες με καισαρική τα κράτησαν τα μωράκια τους δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Έχω ήδη χάσει 3 μωράκια και το τελευταίο ήταν πολύ δύσκολο. Σας ευχαριστώ παρα πολύ. 

Κάποιες περαιτέρω εξετάσεις έκανες που έχασες 3 μωράκια? Μήπως για αυτό σου είπε να περιμένεις για να κάνεις διάφορες αιματολογικές. Αν θες πήγαινε ζητά κ την γνώμη αλλού γυναικολόγου κ ελπίζω γρήγορα να έχεις ένα γερό κ υγιή μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Είχα 2 βιοχημικες και η 3η ενώ πήγαινε καλά, στον μεγάλο υπέρηχο έδειξε αχονδροπλασια 1 στις 50000 κυησεις. Ο γιατρός είπε λαθοι της φύσης. Κάναμε εξετάσεις και όλα είναι καλά. Δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα. Απλά δεν μας κάθεται. Τι να πω δε ξέρω. Τρέμω να πάω στον γιατρό να δούμε καρδούλα και να πρέπει να κάνω πάλι διακοπή. :(

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Maryfraoula είπε:

Είχα 2 βιοχημικες και η 3η ενώ πήγαινε καλά, στον μεγάλο υπέρηχο έδειξε αχονδροπλασια 1 στις 50000 κυησεις. Ο γιατρός είπε λαθοι της φύσης. Κάναμε εξετάσεις και όλα είναι καλά. Δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα. Απλά δεν μας κάθεται. Τι να πω δε ξέρω. Τρέμω να πάω στον γιατρό να δούμε καρδούλα και να πρέπει να κάνω πάλι διακοπή. :(

Δεν ήρθα ποτέ στη θέση σου αλλά μπορώ να φανταστώ στο περίπου πως θα νιώθεις.. Λυπάμαι πολύ, μακάρι η επόμενη φορά να είναι κ τυχερή σου..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Η χοριακη μου έδειξε περίπου 800. Πήγα στο γιατρό κ με είπε ότι δεν υπάρχει φόβος που πιάστηκε αρκετά νωρίτερα καθώς γέννησα φυσιολογικά κ με ευχήθηκε με το καλό. Το θέμα μου είναι ότι τρέμω μην δεν ακούσω καρδούλα.. Μην είναι πάλινδομη. Με αυτά που έχω περάσει μόνο άσχημα σκέφτομαι.:( Πέμπτη θα κάνω καινούργια χοριακη. Ελπίζω Ν πάνε όλα καλά κ η 4η εγκυμοσύνη μου να ολοκληρωθεί με ένα νινακι στην αγκαλίτσα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...