Recommended Posts

Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα..

σημερα διαβασα το θέμα....εχω ζήσει στο εξωτερικό και ξερω πως εκει όλα είναι αλλιως...δεν σε βλεπουν σαν ξένι...σε δέχονατι και προσπαθουν να σε ενταξουν στο συστημά τους...

Ομως εδω δεν φατίνε μόνο τα παιδακια ...το σύστημα δεν είναι σωστό!..σίγουρα δεν εχει σημασια από που είναι ο καθένας..αλλά καλό θα ήταν όλοι να ΄΄σεβονται΄΄ οτι βρίσκονται στην Ελλάδα...δεν μποιρεί τα βιβλία μας να αναφερουν και αλβανικα π.χ. έθιμα η ονοματα για να μας κανουν ένα??/αυτό είναι το ν'οημα?? εμεις είμαστε στην πατρίδα μας ,καλώς η κακώς εδω που έχουμε φτάσει...γιατι πρεπει να αρνηθουμε τις αρχες μας για να δεχτουμε τουα αλλους...όποιος θελει να μεινει εδω πρεπει να σεβαστει τις δικες μας αρχες...ετσι γίνεται στο εξωτερικό...

αμα πας γαλλια ,ισπανια, σουηδία..παντου!!!δεν υπαρχει ρατσισμός ..αρκρι να θέλεις να είσαι ένας απο αυτους...να ακολουθεις το προγραμμα τους..

αυτο ειναι το λαθος εδω!! αρνουμαστε τα δικα μας για να δειξουμε οτι δεν ειμαστε ρατσιστες..

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟς!!

Κορίτσια καλημέρα..

καλό θα ήταν όλοι να ΄΄σεβονται΄΄ οτι βρίσκονται στην Ελλάδα...δεν μποιρεί τα βιβλία μας να αναφερουν και αλβανικα π.χ. έθιμα η ονοματα για να μας κανουν ένα??/αυτό είναι το ν'οημα?? εμεις είμαστε στην πατρίδα μας ,καλώς η κακώς εδω που έχουμε φτάσει...γιατι πρεπει να αρνηθουμε τις αρχες μας για να δεχτουμε τουα αλλους...όποιος θελει να μεινει εδω πρεπει να σεβαστει τις δικες μας αρχες...ετσι γίνεται στο εξωτερικό...

αμα πας γαλλια ,ισπανια, σουηδία..παντου!!!δεν υπαρχει ρατσισμός ..αρκρι να θέλεις να είσαι ένας απο αυτους...να ακολουθεις το προγραμμα τους..

αυτο ειναι το λαθος εδω!! αρνουμαστε τα δικα μας για να δειξουμε οτι δεν ειμαστε ρατσιστες..

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟς!!

Συμφωνώ απόλυτα!Φοβόμαστε πια να δείξουμε ότι αντιπαθούμε κάποιον μόνο και μόνο για να μην μας πούνε ρατσιστές!Και δεν εννοώ ότι τον αντιπαθούμε γιατί είναι αλλοδαπός αλλά για χίλιους δυο άλλους λόγους, όπως και έναν Έλληνα ή μια Ελληνίδα...Αν πεις ότι δεν πάω τον τάδε ή τη δείνα γιατί έτσι ρε παιδί μου, δεν τους πάω και είναι Έλληνες, όλοι το δέχονται. Αν όμως πεις κάτι τέτοιο για Αλβανό, Πακιστανό κτλ είσαι ρατσιστής με τη βούλα!:-(

Άσε που μη μου πείτε ότι δεν σφίγγεστε όταν περνάνε δίπλα σας αλλοδαποί βράδυ πλεόν (ή και μέρα). Μπορεί αυτό το παιδάκι σας να το νιώθει κι ενστικτωδώς να τους αντιπαθεί. Γιατί πολύ απλά η εγκληματικότητα έχει φτάσει στα ύψη και δεν λέω ότι δεν υπάρχουν εγκληματίες Έλληνες...εννοείται, πάμπολλοι!Αλλά, οι αλλοδαποί εγκληματίες πρώτα σκοτώνουν και μετά ληστεύουν (αναρίθμητα τα περιστατικά δυστυχώς :-(), ενώ οι Έλληνες ποτέ μα ποτέ δεν το κάνουν αυτό, εκτός κι αν μιλάμε για πρεζόνια (κατηγορία από μόνη της). Φυσικά τα παιδιά δεν μισούν εκ φύσεως, αλλά ούτε και οι μεγάλοι...Ποιος μπορεί να κατηγορήσει αυτούς τους γονείς που τους έχουν ληστέψει, απειλήσει, φοβήσει κτλ αλλοδαποί και πλέον φυλάνε τα νώτα τους;Και το μαθαίνουν και στα παιδιά τους για να μην βρεθούν προ απροόπτου αύριο μεθαύριο που θα μεγαλώσουν και μπορεί να μπλέξουν, όχι απλώς σε κακές παρέες,αλλά σε παρέες με καλάσνικοφ...Αυτό το έχετε σκεφτεί;;;

Δεν φταίει το μικρό παιδάκι φυσικά, αλλά αύριο μπορεί να ζητήσει το παιδί να πάει σπίτι του και ο γονιός να μην εμπιστεύεται...Μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα λοιπόν...γιατί έχουμε δει και διάσημους ηθοποιούς που δήλωναν ''αντιρατσιστές'' και αφού τους έδειραν μέρα μεσημέρι στην Αθήνα λαθρομετανάστες, άλλαξαν γνώμη (.χ. Ζαχαρίας Ρόχας)!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Θέλω να συμπληρώσω ότι όταν κάποιος λέει για τους Αμερικάνους ότι είναι χαζοί ή κάτι τέτοιο, ή για τους Γερμανούς και τους Άγγλους ότι είναι βάρβαροι ή για τους Γάλλους ότι είναι σοβινιστές, τότε δεν είναι ρατσιστής...Όλοι συμφωνούν και γελάνε...Θεός φυλάξοι αν κατηγορήσεις όμως μια άλλη ''φυλή'' που δεν σου αρέσουν τα χαρακτηριστικά τους αλλά ζουν ως επί το πλείστον παράνομα στην Ελλάδα...Είσαι ρατσιστής πάει και τελείωσε!Δεν έχεις δικαίωμα να μην κάνεις χωριό ρε παιδί μου...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Τους Γερμανούς Άγγλους, Γάλλους, Αμερικάνους παρά τους χαρακτηρισμούς δεν τους αποφεύγει κανείς για παρέα... Το παιδάκι έπρεπε να αποφύγει το άλλο παιδάκι γιατί ήταν Βούλγαρος! Όχι επειδή έβαζε το χέρι στη μύτη, ούτε γιατί είχε τον πωπό μπροστά, ούτε γιατί σκότωνε ο πατέρας του! Γιατί ήταν Βούλγαρος!!!!

Όλα τα άλλα ρατσιστικά που μπλέξατε είναι εκτός θέματος! Συγκρατηθείτε γιατί γαλουχείτε παιδιά που αύριο μπορεί να πάρουν ένα κουμπούρι και να σκοτώνουν τους 'βαρβάρους' υπό το πρίσμα 'πας μη Έλλην βάρβαρος' και τότε απλά θα έχετε δημιουργήσει τέρατα!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Τους Γερμανούς Άγγλους, Γάλλους, Αμερικάνους παρά τους χαρακτηρισμούς δεν τους αποφεύγει κανείς για παρέα... Το παιδάκι έπρεπε να αποφύγει το άλλο παιδάκι γιατί ήταν Βούλγαρος! Όχι επειδή έβαζε το χέρι στη μύτη, ούτε γιατί είχε τον πωπό μπροστά, ούτε γιατί σκότωνε ο πατέρας του! Γιατί ήταν Βούλγαρος!!!!

Όλα τα άλλα ρατσιστικά που μπλέξατε είναι εκτός θέματος! Συγκρατηθείτε γιατί γαλουχείτε παιδιά που αύριο μπορεί να πάρουν ένα κουμπούρι και να σκοτώνουν τους 'βαρβάρους' υπό το πρίσμα 'πας μη Έλλην βάρβαρος' και τότε απλά θα έχετε δημιουργήσει τέρατα!

Μα οι ¨Αγγλοι, Γάλλοι, Αμερικάνοι και λοιποί είναι "πολιτισμένοι".... Συνήθως έχουν και μια οικονομική επιφάνεια...

Δεν είναι σαν τον Αλβανό ή το Βούλγαρο ή ακόμα χειρότερα τον Πακσιτανό και τον Ιρακινό που ήρθαν στην Ελλάδα χωρίς να έχουν στον ήλιο μοίρα και δουλεύουν ολημερίς και ολονυχτίς για να ζήσουν....

Επίσης, συνήθως τα Αγγλάκια, Αμερικανάκια, Γαλλάκια είναι και άσπρα άσπρα, ξανθούλικα, άρα πιο "όμορφα", πιο "χαριτωμένα" από το "μαυρογκαγκανιασμένο" παιδάκι από το Ιράκ που φοράει και δανεικά ρούχα....

Μην κρίνετε ένα λαό από τη συμπεριφορά κάποιων! Και τους Έλληνες έξω τους λένε τεμπέληδες.... Είμαστε όλοι, όμως;

Εμμάκι ακόμα ένας λόγος παραπάνω γιατί ούτε οι Έλληνες έχουν στον ήλιο μοίρα... και δεν φταίνε οι 'βαρβαροι' γι' αυτό!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Επίσης, συνήθως τα Αγγλάκια, Αμερικανάκια, Γαλλάκια είναι και άσπρα άσπρα, ξανθούλικα, άρα πιο "όμορφα", πιο "χαριτωμένα" από το "μαυρογκαγκανιασμένο" παιδάκι από το Ιράκ που φοράει και δανεικά ρούχα....

Να προσθέσω εδώ μιας και έχω πάει κάμποσες φορές και στα εξωτερικάς αλλά επίσης διαθέτω tv και dvd, υπάρχουν άπειρα Αγγλάκια, Αμερικανάκια και Γαλλάκια (ω ναι, κι αυτοί!) που είναι εντελώς μαυροχαρχαλιασμένα, δηλαδή σκούρα, μαύρα, αραπάκια πώς το λενε βρε παιδάκι μου. Αυτά να υποθέσω δεν πρέπει να αφήνω τη μικρή να τα πλησιάζει, γιατί αν και προέρχονται από πολιτισμένες χώρες ίσως...ξεβάψουν και λερωθούμε. (Αυτό ήταν ένα χιουμοριστικό σχόλιο προσφορά του καταστήματος).

χριστινάκι π., σύμφωνα με τα λεγόμενά σου από το να σε κλέψει Αλβανός εγκληματίας που πρώτα σκοτώνει και μετά κλέβει, καλύτερα είναι να σε περιλάβει ο Έλληνας που πρώτα θα σε κλέψει και θα σε σκοτώσει έπειτα με το πάσο του! Έτσι θα πας στον παράδεισό σου ευχαριστημένη, άλλωστε πήγες από χέρι τιμημένου και ηρωικού Έλληνα..

h71pf2r0z.png

Θέλω να συμπληρώσω ότι όταν κάποιος λέει για τους Αμερικάνους ότι είναι χαζοί ή κάτι τέτοιο, ή για τους Γερμανούς και τους Άγγλους ότι είναι βάρβαροι ή για τους Γάλλους ότι είναι σοβινιστές, τότε δεν είναι ρατσιστής...Όλοι συμφωνούν και γελάνε...Θεός φυλάξοι αν κατηγορήσεις όμως μια άλλη ''φυλή'' που δεν σου αρέσουν τα χαρακτηριστικά τους αλλά ζουν ως επί το πλείστον παράνομα στην Ελλάδα...Είσαι ρατσιστής πάει και τελείωσε!Δεν έχεις δικαίωμα να μην κάνεις χωριό ρε παιδί μου...

κανεις παρα πολυ μεγαλο λαθος εδω.

Οποιοδηποτε σχολιο που αποδιδει σε εναν ολοκληρο λαο αρνητικα χαρακτηριστικα για τη νοημοσυνη, την ευγενεια, τον πολιτισμο, την εγκληματικη συμπεριφορα, ειναι ρατσιστικο και οποιος το βρισκει αστειο ανεγκεφαλος. Αν οι φιλοι μου γελουσαν με τετοια θα αλλαζα φιλους.

Εχεις δικαιωμα να κανεις "χωριο" μ'οποιον θελεις, αλλα οταν λες οτι οι αλλοδαποι πρωτα σκοτωνουν και μετα σε κλεβουν, οτι σφιγγεσαι οταν περνανε διπλα σου αλλοδαποι, , και εισαι σιγουρη οτι ολοι αισθανομαστε το ιδιο, τοτε θεωρω οτι δεν εισαι τοσο αμεροληπτη οσο θελεις να δηλωνεις.

Αυτα απο μια μαμα αλλοδαπων...

“Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric.”

Bertrand Russell

κανεις παρα πολυ μεγαλο λαθος εδω.

Οποιοδηποτε σχολιο που αποδιδει σε εναν ολοκληρο λαο αρνητικα χαρακτηριστικα για τη νοημοσυνη, την ευγενεια, τον πολιτισμο, την εγκληματικη συμπεριφορα, ειναι ρατσιστικο και οποιος το βρισκει αστειο ανεγκεφαλος.

Παράδειγμα της Φραου Χιτλερ (συγνώμη Μέρκελ):

ΟΙ Έλληνες είναι τεμπέληδες................

τι λες μαρή που να σου πει ο παπάς τ'αυτί, δουλεύω πάνω από 20 χρόνια για το βασικό μισθό ίσα για να τα φέρω βόλτα και θα με πεις και τεμπέλα:mad::mad:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Διαφημίσεις

Να προσθέσω εδώ μιας και έχω πάει κάμποσες φορές και στα εξωτερικάς αλλά επίσης διαθέτω tv και dvd, υπάρχουν άπειρα Αγγλάκια, Αμερικανάκια και Γαλλάκια (ω ναι, κι αυτοί!) που είναι εντελώς μαυροχαρχαλιασμένα, δηλαδή σκούρα, μαύρα, αραπάκια πώς το λενε βρε παιδάκι μου. Αυτά να υποθέσω δεν πρέπει να αφήνω τη μικρή να τα πλησιάζει, γιατί αν και προέρχονται από πολιτισμένες χώρες ίσως...ξεβάψουν και λερωθούμε. (Αυτό ήταν ένα χιουμοριστικό σχόλιο προσφορά του καταστήματος).

αι ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και Έλληνες "μαυρογκαγκανιασμένοι"....

Αυτούς άραγε τους πλησιάζουμε;;;;;

χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ

Καλά τους μαύρους που ανφέρεις εννοείται ότι δεν τους πλησιάζουμε.... Μπορεί να ξεβάψουν και να μας λερώσουν (όσο και αν φαίνεται αστείο ή τραγικό, αυτό μου είπε μια συνάδελφος όταν με είδε να φιλάω μια μαύρη φίλη....)

Εγώ θα ήθελα να προσθέσω πως ναι εχω δικαίωμα να μην θέλω το παιδί μου να κανει παρέα με ξένους...και μάλιστα όχι όλους...δηλαδη οι αγγλοι,γαλλοι ,ισπανοι κλπ...ακόμη και οι ρωσοι που ειναι ορθόδοξοι είναι οκ για μένα..

Αλλά ναι δεν θέλω να κανει παρέα με τον αλβανό ,ιρακινό η κάθε αλλο που ειναι μουσουλμάνος η αλλόθρησκος....δεν με νοιαζει αν ειναι το καλύτερο παιδί..!δεν τους κατηγορώ ότι δεν είναι καλοί..

αλλά με αυτούς που κάνουν παρεα τα παιδάκια από μικρά..με αυτούς θα μεγαλώσουν και μεθαύριο απο αυτούς θα διαλέξουν και σύντροφο να κάνουν οικογένεια...

και ναι δεν μου αρέσει καθόλου το παιδι μου να μπλέξει με αλλοθρησκο!!!!

αν αυτο ειναι ρατσιμός δεν έχω κανένα πρόβλημα να με πουν ρατσίστρια...

Εγώ θα ήθελα να προσθέσω πως ναι εχω δικαίωμα να μην θέλω το παιδί μου να κανει παρέα με ξένους...και μάλιστα όχι όλους...δηλαδη οι αγγλοι,γαλλοι ,ισπανοι κλπ...ακόμη και οι ρωσοι που ειναι ορθόδοξοι είναι οκ για μένα..

Αλλά ναι δεν θέλω να κανει παρέα με τον αλβανό ,ιρακινό η κάθε αλλο που ειναι μουσουλμάνος η αλλόθρησκος....δεν με νοιαζει αν ειναι το καλύτερο παιδί..!δεν τους κατηγορώ ότι δεν είναι καλοί..

αλλά με αυτούς που κάνουν παρεα τα παιδάκια από μικρά..με αυτούς θα μεγαλώσουν και μεθαύριο απο αυτούς θα διαλέξουν και σύντροφο να κάνουν οικογένεια...

το δικαιωμα το εχεις... να σε δω στην πραξη θελω 8-)8-):cool:

“Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric.”

Bertrand Russell

και γω ειμαι ρατσιστρια με τους ανεγκεφαλους...και δεν θα ηθελα να υπαρχουν στο φόρουμ και να τους διαβαζω..αλλά τι να κανουμε , ειναι δημοσιο...αν δεν σου αρεσει και σενα γραφτο σε κανενα ιδιωτικο θρησκευτικό σχολειο να ησυχασεις...

και αποθηλασε επιτελους!

Πολύ σωστά τα λες, έχεις κάθε δικαίωμα να διαπαιδαγωγήσεις το παιδί σου σύμφωνα με τις δικές σου αρχές.

Πιστευω δεν θα έχεις πρόβλημα όταν εγώ πχ θα λέω στο δικό μου παιδί να μην κάνει παρέα με το δικό σου επειδή ειναι χοντρό/φοράει γυαλιά κλπ κλπ

Διαφημίσεις

Πολύ σωστά τα λες, έχεις κάθε δικαίωμα να διαπαιδαγωγήσεις το παιδί σου σύμφωνα με τις δικές σου αρχές.

Πιστευω δεν θα έχεις πρόβλημα όταν εγώ πχ θα λέω στο δικό μου παιδί να μην κάνει παρέα με το δικό σου επειδή ειναι χοντρό/φοράει γυαλιά κλπ κλπ

δεν έχω πρόβλημα κοπέλα μου...ήδη εχω βιώσει το ρατσισμό επειδη το παιδακι μου εχει κινητικο θεμα και δεν μπορει να τρεξει μαζι με τα αλλα παιδια...και του εχουν πει δεν σε κανω παρεα...δικαιωμα τους...και δικαιωμα μου να θελω να διαφυλαξω την πιστη μου...δεν ειπα κατι του στυλ μην κανεις παρεα με χοντρους ετσι απο καπριτσιο...!

το θέμα κλειδώνεται προσωρινά

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

Αγαπητά μέλη

Ο σχολιασμός της συμπεριφοράς των μελών, και η παρέμβαση για την εξομάλυνση διαφορών είναι αποκλειστικά θέμα της διαχείρισης και των συντονιστών του forum της ΕΕ:

Δημοσιεύσεις που σχολιάζουν / κρίνουν / χαρακτηρίζουν την συμπεριφορά/τα γραπτά άλλων μελών δεν επιτρέπονται.

Η ελευθερία απόψεων ενισχύεται με την δημοσίευση κειμένων που απλώς δηλώνουν τα επιχειρήματα και ή την προσωπική άποψή κάποιου.

Οι δημοσιεύσεις είναι απαραίτητο να μην: χαρακτηρίζουν, ερίζουν, απαξιώνουν, ειρωνεύονται, χλευάζουν, υποστηρίζουν ρατσιστικές εκφράσεις.

Ειδικά για το τι είναι ο Ρατσισμός / οι Διακρίσεις : η μεροληπτική συμπεριφορά εναντίον κοινωνικών ή εθνικών ομάδων (χρήση απαξιωτικών/προσβλητικών εκφράσεων), της οποίας η διάδοση και εδραίωση έχει στο παρελθόν και στο παρόν οδηγήσει στην περιθωριοποίηση των ομάδων αυτών, αλλά και στην χρήση βίας.

Ρατσισμός κ Διακρίσεις ασκούνται απέναντι :

σε εθνικές και φυλετικές μειονότητες ,σε άτομα με ειδικές ανάγκες ,σε αποφυλακισμένους , σε φορείς του ιού του aids ,σε απεξαρτημένους και μη τοξικομανείς ,σε ομοφυλόφιλους , σε εκδιδόμενες γυναίκες κλπ.

Εξαιτίας του ότι ο ρατσισμός και γενικότερα οι διακρίσεις σε ομάδες ανθρώπων ενισχύονται με την διάδοση (μέσω της δημοσίευσης) σχολίων που τον υποστηρίζουν, είναι επιλογή της ΕΕΕΓ να μην δώσει καθόλου χώρο, σε τετοιου είδους σχόλια στο φόρουμ.

(Συγκεκριμένα για τo θέμα της ομοφυλοφιλίας έχει εκδοθεί η εξής ανακοίνωση: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55591)

Εξαιτίας των παραπάνω σας ενημερώνουμε ότι: στο forum της ΕΕΕΓ δεν είναι αποδεκτά τέτοια σχόλια.

Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης δείτε εδώ πως λειτουργεί http://parents.org.gr/news/a354

Κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

Infractions : http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55586

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

Guest
    Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις