Ελένη

Εισαγωγή στις στερεές τροφές

Recommended Posts

fridoyla για την δυσκοιλιοτητα που της δημιουργησε το ριζάλευρο(που είναι και ένας λόγος που δεν το δίνω στο γιό μου) μην συνδιάζεις και στην φρουτόκρεμα μπανάνα με μήλο μαζί γιατί και αυτά προκαλούν.

del ti na doso les gia frouto?afto proteine h paidiatros alla ektos tou froutou genika den troei...den pinei oute to gala me to zori..alla gia frouto ti na kano?

Διαφημίσεις

del ti na doso les gia frouto?afto proteine h paidiatros alla ektos tou froutou genika den troei...den pinei oute to gala me to zori..alla gia frouto ti na kano?

Εαν είναι δυσκοίλιο το παιδί αυτό το διάστημα, αφαίρεσε το μήλο τουλάχιστον και βάλε περισσότερο αχλάδι.Θα το βοηθήσει να ενεργηθεί. Εαν έτρωγε πορτοκάλι θα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Έχετε ξεκινήσει φαγητό ? αν ναι τότε βάλε περισσότερο κολοκύθι,είναι ενεργητικό.

Επίσης πρέπει να ξέρεις πως όταν βγάζουν δοντάκια, κάποιες από τις κενώσεις τους είναι ιδαρώδης και κάποιες κανονικές.

Τη φάση της άρνησης την περάσαμε και εμείς για πολύ καιρό...υπομονή, θα περάσει.

Εαν είναι δυσκοίλιο το παιδί αυτό το διάστημα, αφαίρεσε το μήλο τουλάχιστον και βάλε περισσότερο αχλάδι.Θα το βοηθήσει να ενεργηθεί. Εαν έτρωγε πορτοκάλι θα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Έχετε ξεκινήσει φαγητό ? αν ναι τότε βάλε περισσότερο κολοκύθι,είναι ενεργητικό.

Επίσης πρέπει να ξέρεις πως όταν βγάζουν δοντάκια, κάποιες από τις κενώσεις τους είναι ιδαρώδης και κάποιες κανονικές.

Τη φάση της άρνησης την περάσαμε και εμείς για πολύ καιρό...υπομονή, θα περάσει.

ευχαριστω για την πληροφορια!ναι ηδη αυτο ξεκινησα και κανω βαζω περισσοτερο αχλαδι παρα μηλο η μπανανα...πορτοκαλι οχι δεν αρχισαμε ακομα οπως και το φαγητο...ειμαστε κοντα ομως γιατι θα παμε αυτες τις μερες για να μας δωσει οδηγιες και για το φαγητο της...εχει γκρινια και κλαιει και ακομα δεν φαινεται τιποτα σε δοντι...ευχαριστω και παλι...

ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΑ ΔΟΝΤΑΚΙ ΘΑ ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ.ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΚΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΤΗΡΙΟ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΔΟΚΙΜΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΜΗΛΟ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΑ.ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΑΝΘΟΣ ΑΡΑΒΟΣΙΤΟΥ ΤΗΣ ΓΙΩΤΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΩΝ.

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΡΕΜΟΥΛΑ.ΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΝΑ ΤΡΩΝΕ;ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ;(ΕΧΕΙ ΓΟΠ )ΜΗΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΡΟΛΟ;

Καλησπέρα κορίτσια.

Fridoula θα σου πω τι κανω εγω με τον γιο μου που ειναι 6μιση μηνών . Το πρωι του δίνω φρουτόκρεμα με μισό μήλο, μισή μπανάνα, μισό αχλάδι, μισό ακτινίδιο και μισό πορτοκάλι και ενεργείται κανονικά. Στην αρχή αντιμετώπιζε και αυτός δυσκοιλιότητα για πολύ λίγο αλλα με αυτόν τον συνδυασμό (μετά απο συνεννόηση με την παιδίατρο) όλα καλά.

Το μεσημέρι του δίνω εναλλάξ τώρα κοτόπουλο ή μοσχάρι με πατατα, σελινο, καρότο, κρεμμύδι.

Στην αρχή του έδινα μόνο πατατα,καρότο,σέλινο,κολοκύθι και δεν το έτρωγε, το εφτυνε. Ώσπου μου είπε η γιατρός για τρείς ημέρες μόνο να ρίχνω μεσα μια μεζούρα κρέμα ρυζάλευρο-βανίλια (σου συνιστώ αφου βεβαια συμβουλευτείς την παιδιατρό σου να την δοκιμάσεις). Εμένα σκέτο ρυζάλευρο δεν έτρωγε και τώρα την καταβροχθίζει κάθε απόγευμα. Έβαζα λοιπόν μια μεζούρα για 3 ημέρες και την τέταρτη δεν έβαλα. Απο εκείνη την ημέρα τρωει κανονικά.

Έχει και εμένα σάλια πολλά και θέλει πάντα να έχει κάτι στο στόμα του. Να ξέρεις οτι είναι λόγω των δοντιών και μην σε ανησυχεί που κατά διαστήματα δεν έχει όρεξη.

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΡΕΜΟΥΛΑ.ΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΝΑ ΤΡΩΝΕ;ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ;(ΕΧΕΙ ΓΟΠ )ΜΗΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΡΟΛΟ;

ειναι πολυ νωρις αλλα επειδη εχει γοπ σου ειπε να αρχισει κρεμες γιατι βλεπουν τρομερη βελτιωση οταν αρχιζουν κρεμες.για αυτο σου το ειπε μαλλον.ειναι πολυ δυσκολο με τη στερεα τροφη ενα μωρο να εχει αναγωγες.αντε καλη αρχη!!!!!;)

ΑΧ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΡΩΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΚΟΛΟΚΥΘΙ ΠΑΤΑΤΑ ΚΑΡΟΤΟ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΛΑΔΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΛΕΜΟΝΙ.ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΔΙΝΩ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΟΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΗΡΑ ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΑΝΤΙ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ....ΟΙ ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΑΙ..ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΑΤΙ!ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?ΒΑΖΕΤΕ ΑΛΑΤΙ ΕΣΕΙΣ?

Και ο γιός μου είχε Γ.Ο.Π. αλλά δεν ξεκινήσαμε τόσο νωρίς στερεές τροφές. Μόλις έκλεισε τον 5ο μήνα αρχίσαμε. Εμείς είχαμε και ΓΟΠ και αλλεργία στο γάλα άστα! Η ΓΟΠ υποχωρεί τελείως μετά το 1ο χρόνο. Θα βελτιωθεί η κατάσταση με τις στερεές τροφές αλλά όχι πολύ. Πολύ νωρίς μου φαίνεται 3,5 μηνών αλλά γιατρός είναι τι να πώ.

Διαφημίσεις

σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας ηδη αρχισαμε και τρωμε καλυτερα ειμαστε σχεδον εξιμιση αλλα το μοσχαρι και το κοτοπουλο ακομα δεν το εχω βαλει στα λαχανικα ειπα να το καθυστερησω λιγο αφου αρχισε και τρωει τα λαχανικα...απογευμα της εχω βαλει φαριν λακτε και την καταβροχθιζει ευτυχως...

Και ο γιός μου είχε Γ.Ο.Π. αλλά δεν ξεκινήσαμε τόσο νωρίς στερεές τροφές. Μόλις έκλεισε τον 5ο μήνα αρχίσαμε. Εμείς είχαμε και ΓΟΠ και αλλεργία στο γάλα άστα! Η ΓΟΠ υποχωρεί τελείως μετά το 1ο χρόνο. Θα βελτιωθεί η κατάσταση με τις στερεές τροφές αλλά όχι πολύ. Πολύ νωρίς μου φαίνεται 3,5 μηνών αλλά γιατρός είναι τι να πώ.

Κοριτσια,γεια! Πηγαμε στην παιδιατρο σημερα, κλεισαμε τον 4ο μηνα και μας ειπε ν' αρχισουμε φρουτοκρεμα (αχλαδι,μηλο,πορτοκαλι σε ποσοτητες 1/4 το καθενα, αλεσμενα στο multi ολα μαζι) & ρυζαλευρο-βανιλια.Διαβαζω αλλες κοπελες που τ' αρχιζουν στον 6ο. Ειχε πολλες αναγωγες & εκτος απ τον θηλασμο του δινω και αντιαναγωγικο γαλα. Φοβαμαι λιγακι ν αρχισω τις κρεμες,αλλα μου ειπε οτι θα μειωθει το προβλημα (των αναγωγων). Ειναι παρα πολυ φαγανος( καθε φορα που τρωμε κατι μπροστα του "καρφωνεται" στο στομα μας και ..γλειφεται!) Ισως να ναι σημαδι οτι ειναι ετοιμος & μου στελνει μηνυμα "Οκ,μανα,προχωρα!" ;;;;

Ειμαι προβληματισμενη!:?:?::confused:

fgjv5zdp43f3tnas.png

κ εμας ο γιατρος 4 μηνων μας ξεκινησε φρουτοκρεμα ( αχλαδι- μπανανα-μηλο).εχουμε ηπιας μορφης ΓΟΠ κ μπορω να πω πως εδω κ μισο μηνα που ξεκινησαμε ειδα τρομερη βελτιωση με την εισαγωγη της στερεης τροφης.στην αρχη ηταν δυσκολα( 2-3 μερες) γιατι αυξηθηκαν οι αναγωγες τωρα ομως υπαρχουν μερες χωρις καμια γουλια!

Καλησπέρα σας.Είμαι καινούργια στην σελίδα σας και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί με τις γνώσεις που έχετε και με βοηθάτε πραγματικά σε οτιδήποτε χρειάζομαι.Θα ήθελα να με βοηθήσετε έχω ένα όμορφο μωράκι 6,5 μηνών.Τρώμε φρουτόκρεμα με μεγάλη ευχαρίστηση το πρωί το ίδιο και βανίλια ρυζάλευρο.Πρίν απο 1 εβδομάδα ο μικρούλης μου ειχε βήχα και ο παιδίατρος του έδωσε 2 φάρμακα(spiropent & augmentin) εντωμεταξύ ξεκινήσαμε και χορτόσουπα την οποία όμως αν μπορούσε να μου την φέρει στο κεφάλι θα το έκανε.Δοκίμασα διαφορους τρόπους όπως μου είπαν προσθέτοντας η αφαιρόντας υλικά μήπως κάποιο δεν του άρεσε.Το αποτέλεσμα ίδιο έκανε εμετό.Το ζήτημα είναι οτι άρχισε να μην θέλει να φάει ούτε ρυζαλευρο και γάλα ξένο που του δίνω μόνο το βράδυ γιατί τον θηλάζω ακόμα απο 210ml μειώθηκε στα 180ml και απο αυτό ίσως φάει τα 100 ή 120ml.Υπάρχει περίπτωση τα φάρμακα να του προκάλεσαν την αλλαγή αυτης της συμπεριφοράς.Βάρος εχει πάρει κανονικά και η διάθεση του ειναι μια χαρά.Τι να κάνω για να φάει;

Διαφημίσεις

Καλέ τι ειναι το ΓΟΠ πείτε και σε εμένα την ασχετη :confused:

Γαστρο Οισοφαγική Παλινδρόμηση , σημαίνει : επιστροφή μέρους του περιεχομένου του στομάχου προς τον οισοφάγο , και στη συνέχεια στο στόμα.

9Af0p2.png

Καλησπέρα σας.Είμαι καινούργια στην σελίδα σας και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί με τις γνώσεις που έχετε και με βοηθάτε πραγματικά σε οτιδήποτε χρειάζομαι.Θα ήθελα να με βοηθήσετε έχω ένα όμορφο μωράκι 6,5 μηνών.Τρώμε φρουτόκρεμα με μεγάλη ευχαρίστηση το πρωί το ίδιο και βανίλια ρυζάλευρο.Πρίν απο 1 εβδομάδα ο μικρούλης μου ειχε βήχα και ο παιδίατρος του έδωσε 2 φάρμακα(spiropent & augmentin) εντωμεταξύ ξεκινήσαμε και χορτόσουπα την οποία όμως αν μπορούσε να μου την φέρει στο κεφάλι θα το έκανε.{...}Υπάρχει περίπτωση τα φάρμακα να του προκάλεσαν την αλλαγή αυτης της συμπεριφοράς.

Εμείς πήραμε αντιβίωση amoxil και επηρεάστηκε η όρεξή μας. Μας ρώτησε και ο γιατρός αν συνεχίζει να τρώει με όρεξη... Ισως πρέπει να ανοίξουμε ένα post και για τις επιδράσεις των φαρμάκων στα μωρά μας. Περαστικά και καλές ορέξεις...

9Af0p2.png

Έχει ακόμη βήχα; Αν έχει, μπορεί ο λαιμάκος του να είναι ακόμη ερεθισμένος και να τον ενοχλεί όταν τρώει. Το παθαίνουν κι αυτό συχνά τα μωρά.

wyaMp2.pngcEVCp2.png

Καλημέρα μανούλες!Να σας ρωτήσω κάτι σε μια βδομάδα αρχίζουμε λαχανικά και κρεατάκι΄πότε προσθέτουμε το μακαρονάκι στο φαγητό του μωρού;;;

Είναι 5,5 τώρα ο μπεμπάκος μου!Ποιές είναι οι εμπειρίες σας;

Καλημέρα μανούλες!Να σας ρωτήσω κάτι σε μια βδομάδα αρχίζουμε λαχανικά και κρεατάκι΄πότε προσθέτουμε το μακαρονάκι στο φαγητό του μωρού;;;

Είναι 5,5 τώρα ο μπεμπάκος μου!Ποιές είναι οι εμπειρίες σας;

εμεις ξεκινησαμε στον ογδοο το ζυμαρικο και το ρυζακι μεχρι τοτε μονο κρεατακι και κοτοπουλακι εναλλαξ με τα λαχανικα εννοω.στον παιδιατρο ειναι και αυτο,ο καθενας τα δικα του:P:p:p

Κοριτσια καλησπερα.Ειμαι νεο μελος κι ειναι η πρωτη φορα που εκφραζω τις αποριες μου...Η μικρη μου ειναι 6 μηνων και θελω να ρωτησω αν μπορω να αντικαταστησω το ρυζαλευρο(το απογευματινο μας) με καποια κρεμα που θα μπορουσα να φτιαχνω εγω, μια και δεν ειμαι πολυ υπερ αυτων.Γνωριζετε κατι ή εχετε καμια ιδέα?

για να φτιαξεις εσυ δεν γνωριζω ουτε εγω ειμαι υπερ αυτων αλλα ηταν λιγο το διαστημα γιατι τωρα που ειμαστε εννιαμιση μηνων δινω γιαουρτακι βιολογικο και αραια και που δινω φαριν λακτε η αραβοσιτου..μπορεις να δεις τις βιολογικες κρεμες οι οποιες εχω ακουσει οτι ειναι καλες αλλα παλι επιφυλασσομαι σ'αυτο που σου λεω..

Σ'ευχαριστω.Η αληθεια ειναι πως το γιαουρτι ειναι η καλυτερη λυση.Μου ειπαν και για κρεμα μπισκοτου που μπορω να φτιαξω στο μουλτι με παιδικα μπισκοτα...

Εδώ και τρεις βδομάδες περίπου που έχουμε ξεκινήσει τις στερεές τροφές (ρυζάλευρο και φρούτα) παρατηρώ πολλές πράσινες κενώσεις. Για κανα δυο μέρες στις αρχές που κόψαμε τα φρούτα γιατί δεν τα ήθελε, οι κενώσεις άρχισαν να σιγά σιγά να επανέρχονται στο φυσιολογικό τους (μουσταρδη), αλλά τελευταία που συνηθίσαμε και τρώμε πάλι φρουτόκρεμα η πρασινίλα επέστρεψε.

Έχει καμιά μανούλα παρόμοια εμπειρία; Γενικά πότε αλλάζει το χρώμα των κενώσεων σε πιο σκουρόχρωμο;

:confused:

vVzsp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα