Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eιδική παροχή προστασίας της μητρότητας. Δεν ισχύει για χιλι


alvadi

Recommended Posts

Eιδική παροχή προστασίας της μητρότητας. Δεν ισχύει για χιλιάδες εργαζόμενες μητέρες

 

Mου το έλεγαν αλλά δεν το πίστευα! Απέρριξε ο ΟΑΕΔ μία φίλη μου που δουλεύει σε ναυτιλιακή εταιρεία... Το έψαξα και κοιτάχτε τα αποτελέσματα

:evil::evil::evil:

 

Με το άρθρο 142 του πρόσφατου ασφαλιστικού νόμου 3655 για τη Διοικητική και οργανωτική μεταρρύθμιση του Συστήματος Κοινωνικής Ασφάλισης, καθιερώνεται η ειδική παροχή προστασίας μητρότητας έξι (6) μηνών για τις εργαζόμενες μητέρες, που είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ και εργάζονται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις με σχέση εργασίας ορισμένου ή αορίστου χρόνου.

 

Κατά τη διάρκεια της ως άνω ειδικής άδειας, ο ΟΑΕΔ υποχρεούται να καταβάλλει στην εργαζόμενη μητέρα μηνιαίως ποσό ίσο με τον κατώτατο μισθό, όπως κάθε φορά καθορίζεται με βάση την ΕΓΣΣΕ, καθώς και αναλογία δώρων εορτών και επιδόματος αδείας με βάση το προαναφερόμενο ποσό.

 

Με βάση το Ν.3655/2008 και την απόφαση 33891/606/7.5.2008 της Υπουργού Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας, ως προϋποθέσεις για τη χορήγηση, στην εργαζόμενη μητέρα, της ειδικής παροχής προστασίας μητρότητας ορίζονται οι εξής δύο:

 

• να βρίσκεται σε ενεργή εργασιακή σχέση,

 

• να έχει λάβει επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ - ΕΤΑΜ.

 

Παρά ταύτα η εγκύκλιος του ΟΑΕΔ που αναφέρεται στο θέμα και η ερμηνεία που έχει δοθεί είναι ότι την ειδική παροχή προστασίας μητρότητας δεν τη δικαιούνται όσες εργαζόμενες μητέρες εργάζονται σε χώρους για τους οποίους μετά από υπογραφή συλλογικών συμβάσεων ισχύει ευνοϊκότερη ρύθμιση απʼ αυτήν που ορίζει το άρθρο 9 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. 2004 – 2005 για την ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια (3 ½ μήνες). Με δυο λόγια οι εργαζόμενες μητέρες που υπάγονται σε κλαδικές συλλογικές συμβάσεις ή έχουν κατακτήσει παροχές που είναι ευνοϊκότερες από αυτά τα οποία προβλέπονται στο άρθρο 9 της Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας (ΕΓΣΕΕ) 2004-2005, δεν δικαιούνται την ειδική άδεια μητρότητας των έξι μηνών και τη μηνιαία καταβολή στο διάστημα αυτό, ποσού ίσου με τον κατώτατο μισθό. Με αυτή την απαράδεκτη μεθόδευση εξαιρούνται από την ειδική παροχή προστασίας μητρότητας του άρθρου 142 του πρόσφατου (αντι)ασφαλιστικού νόμου 3655 πολλές κατηγορίες εργαζόμενων μητέρων που δουλεύουν π.χ. στους χώρους των Τραπεζών, της Ναυτιλίας, των Ξενοδοχείων, κτλ.

 

Παράλληλα, σε άλλο σημείο της εγκυκλίου του ΟΑΕΔ αναφέρεται ότι για να δικαιούται κάποια μητέρα την παροχή πρέπει να είναι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ – ΤΕΑΜ δηλαδή στο επικουρικό του ΙΚΑ που έχει ενταχθεί στο ΕΤΕΑΜ πράγμα το οποίο δεν έχει καμιά σχέση με τις προβλέψεις του άρθρου 142 του Ν. 3655. Κατʼ αυτό τον απαράδεκτο, επίσης, τρόπο εξαιρούνται της ειδικής παροχής προστασίας μητρότητας σημαντικές κατηγορίες εργαζόμενων μητέρων.

 

Επειδή με τέτοιου είδους μεθοδεύσεις η ειδική παροχή προστασίας μητρότητας, την οποία η κυβέρνηση πολυδιαφήμισε ως αντιστάθμισμα στο σφαγιασμό των πρόωρων συνταξιοδοτήσεων εργαζόμενων μητέρων με ανήλικα παιδία, καταντά κενό γράμμα

 

Eρωτάται η κα. Υπουργός:

 

1. Γιατί εξαιρούνται παρανόμως από την ειδική προστασία μητρότητας οι εργαζόμενες μητέρες ασφαλισμένες στο ΙΚΑ που έχουν πετύχει ευνοϊκότερες ρυθμίσεις από αυτήν της ΕΓΣΕΕ; Σκοπεύει να άρει αυτή την κατάφωρη αδικία;

 

2. Γιατί αποκλείονται από την ειδική παροχή προστασίας μητρότητας όσες εργαζόμενες μητέρες ασφαλισμένες στο ΙΚΑ δεν είναι ταυτόχρονα ασφαλισμένες και στο ΙΚΑ-ΤΕΑΜ (επικουρικό), αφού δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο στο νόμο; Τι πρόκειται να πράξει ώστε να αρθεί και αυτή η κατάφωρα αυθαίρετη και άδικη ερμηνεία του Νόμου;

 

Ο ερωτών βουλευτής

 

Λαφαζάνης Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ξερω που ανηκει κομματικα ο κυριος λαφαζανης και ειλικρινα δεν με ενδιαφερει, αλλα να αγιασει το στομα του και το χερι του που το γραψε.. μιλαμε για τεραστια αδικια . οι μαμαδες του δημοσιου τομεα ειναι περισσοτερο μαμαδες απο του ιδιωτικου και δικαιουνται ενα χρονο αδεια χωρις τον κινδυνο να χασουν την δουλεια τους? και τωρα στον ιδιωτικο τομεα 2 μετρα και 2 σταθμα?και μετα λενε για τη υπογενητικοτητα. τρομαζεις να κανεις ενα παιδι (εγω προσωπικα παιδευτηκα και πολλες αλλες κοπελες που ξερω) και μετα δεν εχεις που να το αφησεις, και εισαι υποχρεωμενη να εξαρτασαι απο την καλη διαθεση γονιων και πεθερικων να στο κρατανε για να πας στη δουλεια σου και αυτα αν υπαρχουν, μπορουν και θελουν. ελεος πια! δεν ζηταει κανεις χαρες, το αυτονοητο για ολους ζηταμε, λιγο χρονο για την αρχη της ζωης των παιδιων μας. σε χωρες λιγοτερο ανεπτυγμενες και υπαρχει τετοια παροχη και εδω τιποτα. μια κυρια γνωστη απο την αλβανια μου ειπε οτι η κορη της δικαιουται να μεινει ενα χρονο στο σπιτι απλα να πληρωνεται με τον αντιστοιχο κρατικο μισθο που ειναι πολυ μικροτερος, μπορει ομως να το επιλεξει.εδω ουτε την ισοχρονη προς το μειωμενο δεν σου δινουν αν δεν εχεις δυδιμα ή προβλημα υγειας παιδιου (μακρια απο εμας)πιστοποιημενο απο δημοσιο νοσοκομειο.τι να κανουμε? να πληρωνουμε τον μισθο μας σε ξενες γυναικες για να τα μεγαλωνουν με οτι κινδυνους αυτο συνεπαγεται ή να τα στειλουμε απο 2 μηνων σε βρεφικο σταθμο για να αισθανονται εγκαταλειψη, να συγκαιγονται και να αρωσταινουν καθε τρεις και λιγο? τι να προτιμησεις, τη σκυλλα ή τη χαρυβδη?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι Κατερίνα!

 

Σε τέτοια θέματα περί μητρότητας δε χωράνε κομματικές παρατάξεις. Το αποτέλεσμα για άλλη μία φορά η μητρότητα στον ιδιωτικό τομέα πάει περίπατο.......

Link to comment
Share on other sites

παντα ετσι ητανε και παντα ετσι θα μεινει.

Γιατι οι μαμαδες του δημοσιου υποφερουν περισσοτερο απο τις μαμαδες του ιδιωτικου.

Πονανε περισσοτερο :twisted:

Απο τη στιγμη που θα μαθουν οτι ειναι εγκυος ειναι σε αναρρωτικες και μεχρι να γινει το μωρο τους 1 ετους την δουλεια τους την εχουν ξεχασει. Και αν αφου γεννησουν και ειναι σε αδεια ξαναμεινουν εγκυος ε τοτε τις ξεχναει και η υπηρεσια τους αλλα μια χαρα ολα για αυτες.

Δεν τα βαζω με τις γυναικες αυτες, καλα κανουν, και εγω στη θεση τους ετσι θα εκανα. Με το κ@#@#κρατος τα εχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επιστολή προς την Υπ. Απασχόλησης κ. Φάνη Πάλλη - Πετραλιά, έστειλε σήμερα η Γ.Σ.Ε.Ε. ζητώντας να αρθούν όλες οι εξαιρέσεις που αφορούν στην εξάμηνη άδεια μητρότητας.

 

Η Γενική Συνομοσπονδία Εργατών Ελλάδας επισημαίνει ότι κατά παρέκλιση του πεύματος του νόμου για την προστασία της μητρότητας, εξαιρούνται από τη χρήση της 6μηνης άδειας μεγάλες κατηγορίες εργαζομένων μητέρων στις Τουριστικές και Ναυτιλιακές επιχειρήσεις, στις Τράπεζες, στις Ασφαλιστικές εταιρείες, στις Δημοτικές Επιχειρήσεις, καθώς και οι εργαζόμενες του Δημοσίου Τομέα με συμβάσεις εξαρτημένης εργασίας ορισμένου χρόνου, με αποτέλεσμα χιλιάδες γυναίκες να μην κάνουν χρήση του ευεργετήματος αν και ασφαλισμένες στο ΙΚΑ.

 

Επίσης η Συνομοσπονδία τονίζει ότι υπάρχουν και άλλα ουσιώδη ζητήματα, όπως η έλλειψη δυνατότητας εναλλακτικής χρήσης της άδειας αυτής από τον πατέρα (κατ' αναλογία της εναλλακτικής χρήσης του μειωμένου ωραρίου), με σκοπό την ισότιμη συμμετοχή των συζύγων στις οικογενειακές και επαγγελματικές υποχρεώσεις, η ανάγκη παράτασης κατά ένα 6μηνο του χρόνου προστασίας από την απόλυση, που δεν έχει ακόμη υιοθετηθεί, η δυνατότητα χρήσης της 6μηνης άδειας αυτής από τους θετούς και τους ανάδοχους γονείς κ.ά.

 

"Κυρία υπουργέ, σας ζητούμε να προβείτε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, προκειμένου να αρθούν οι εξαιρέσεις, οι συσταλτικές ερμηνείες, που περιορίζουν το πεδίο εφαρμογής μιας κατ' αρχήν θετικής νομοθετικής πρωτοβουλίας, η οποία όμως κατά την εφαρμογή της έχει λάβει αρνητικά χαρακτηριστικά, προκαλώντας απογοήτευση, αίσθημα αδικίας και αντιδράσεις μεγάλου αριθμού εργαζόμενων μητέρων" καταλήγει η επιστολή.

 

Ολόκληρη η επιστολή της ΓΣΕΕ: http://www.gsee.gr/news/news_view.php?id=953

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμην...και να πραγματοποιηθει......

Ελπιζω να διευθετηθει το θεμα αυτο .....

 

Γεγονός είναι ότι το τελευταίο διάστημα πληθαίνου οι φωνές που ζητούν να υπάρξει διευθέτηση αυτής της άνισης μεταχείρισης για χιλιάδες γυναίκες. Το θέμα ήρθε στη Βουλή από ερωτήσεις βουλευτών, άρχισε δειλά δειλά να κυκλοφορεί και στον τύπο και μετά την επιστολή της ΓΣΕΕ σίγουρα θα πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

 

Ενδιαφέρον θα έχει η απάντηση της κας Υπουργού που σύμφωνα με πληροφορίες δεν αποκλείεται να έχει θετικό ύφος, τουλάχιστον για την ένταξη και άλλων κλάδων στη ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι γιατι και εγω δουλευω σε ναυτιλιακη και ειχα αυτο το προβλημα!!!

Τουλαχιστον ας το κανει αμεσα...κριμα αλλες μαμαδες να το χασουν οπως εγω...

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ο νόμος στο μέτρο και στο βαθμό που δεν ερμηνεύεται βάσει του συνταγματικού δικαιώματος της μητρότητας είναι αντισυνταγματικός΄και πρέπει να τροποποιηθεί. Το θέμα είναι ότι με τόση επιβάρυνση που έχουν τα ασφαλιστικά ταμείααπό την κατασπατάληση, κακοδιαχείρηση, πώς να συμπεριλάβουν όλες τις εργαζόμενες μανούλες, με εξαρτημένη ή μη εργασία. Εγώ δεν έχω ασφάλεια ΙΚΑ. Δεν είμαι μάνα να φροντίσω το κλωσσοπουλάκι μου; Έχω ασφάλεια ΤΝ και ΤΥΔΕ. Πληρώνω κανονικά, αλλά δεν προστατεύομαι μισθολογικά. Παραμένω απλήρωτη για όσο είμαι άρρωστη ή ούσα έγκυος έχω αποκόλληση πλακούντα, για το χρονικό διάστημα άδειας τοκετού και λοχείας και φυσικά ούτε λόγος για 6μηνο.Μειωμένο έχω, γιατί με λυπήθηκε το αφεντικό. Πάλι καλά.

Αίσχος!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

επαναφερω το θεμα αυτο...

εχει αλλαξει τιποτα?

μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος στο 2ο κ δουλευω σε ναυτιλιακη και θελω να παρω το 6μηνο (λεμε τωρα)

οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη!

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα.συγνωμη-για-την-γραφη-μου.προβλημα-στο-pc.δουλευω-σε-εκτελωνισμουσ-κ-logistics.-συνεργjομαι-με-ναυτιλιακεσ.κοριτσια-του-χωρου-μου-ειπαν-πωσ-πλεον-η-συμβαση-ναυτικων-πρακτορων-ειναι-μεσα-στην-προστασια-μητροτητασ-η-τελοσπαντων-γινονται-ενεργειεσ-να-συμπεριληφθει.ψαξτε-το

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.συγνωμη-για-την-γραφη-μου.προβλημα-στο-pc.δουλευω-σε-εκτελωνισμουσ-κ-logistics.-συνεργjομαι-με-ναυτιλιακεσ.κοριτσια-του-χωρου-μου-ειπαν-πωσ-πλεον-η-συμβαση-ναυτικων-πρακτορων-ειναι-μεσα-στην-προστασια-μητροτητασ-η-τελοσπαντων-γινονται-ενεργειεσ-να-συμπεριληφθει.ψαξτε-το

 

Μακάρι κορίτσι να εχεις δίκιο!!! Εννοείται οτι θα το ρωτήσω εγώ πάντως!! Αν και η δική μου σύμβαση είναι Διαχειρίστρια εταιρεία ποντοπόρων πλοίων του Νόμου 89.

Link to comment
Share on other sites

angellikig, με το καλο σου ευχομαι! το πρωτο, ε?

παντως ειναι πολυ αδικο, ειδικα για τον κλαδο μας και σκοτωνομαστε τοσες ωρες στη δουλεια κ καμια υποστηριξη στις μητερες. τι να την κανω τη μιση ωρα παραπανω μειωμενο ωραριο που μας δινουν κ ειμαστε δηθεν προνομιουχες? δωστε το 6μηνο καλυτερα.

εγω τωρα κ με το 2ο κ τοσο κολλητα πως θα τα καταφερω? ενταξει στο πρωτο δε με ενοιαζε αλλα τωρα επιβαλεται!

εαν τελικα δεν ισχυει σκεφτομαι να ζητησω αντι για μειωμενο να καθησω παραπανω, δηλ οσο αναλογει το μειωμενο

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

angellikig, με το καλο σου ευχομαι! το πρωτο, ε?

παντως ειναι πολυ αδικο, ειδικα για τον κλαδο μας και σκοτωνομαστε τοσες ωρες στη δουλεια κ καμια υποστηριξη στις μητερες. τι να την κανω τη μιση ωρα παραπανω μειωμενο ωραριο που μας δινουν κ ειμαστε δηθεν προνομιουχες? δωστε το 6μηνο καλυτερα.

εγω τωρα κ με το 2ο κ τοσο κολλητα πως θα τα καταφερω? ενταξει στο πρωτο δε με ενοιαζε αλλα τωρα επιβαλεται!

εαν τελικα δεν ισχυει σκεφτομαι να ζητησω αντι για μειωμενο να καθησω παραπανω, δηλ οσο αναλογει το μειωμενο

 

Καλημέρα Ευανθία :P Με το καλό και το δικό σου μωράκι να έρθει στον κόσμο!!! Είναι όντως άδικο δεν το συζητώ, εκτός του ότι δουλεύουμε 9ώρο, κάποια Σαββάτα βάρδιες, και 1 αργία τον χρόνο... Εντωμεταξύ δεν λέω εχουμε παραπάνω μειωμένο ωράριο αλλά εσύ που δουλεύεις σε ναυτιλιακή λες να το τηρήσουν για πολύ? Πάντως εγώ θα το παλεψω δεν το συζητώ..είτε για το μειωμένο είτε για το 6μήνο! Οσο για να πάρεις μαζεμένο το μειωμένο σου το θέμα ειναι αν θα το δεχτεί ο εργοδότης γιατι δεν τον συμφέρει βλέπεις...σε πληρώνει κανονικά και λείπεις, ενώ με το μειωμένο σου λέει οκ κ στο τέλος βγαινει δουλειά κάποια στιγμή κ σου λέει τώρα έτυχε τι να κάνουμε? Εκει ειναι που πρέπει να υψώσουμε ανάστημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ! και εγω ειμαι στις περιπτωσεις των εξαιρεσεων αφου δουλευω σε τραπεζα και δεν δικαιουμαι το 6μηνο του ΟΑΕΔ. οταν ρωτησα γιατι μου απαντησαν οτι ο λογος που εξαιρεθηκαμε ειναι γιατι εμεις μπορουμε να παρουμε 9μηνο!!!!!!! φυσικα οπως καταλάβαινετε για να παρω 9μηνο πρεπει να συμφωνησει ο εργοδοτης ο οποιος δεν συμφωνησε και ετσι γυρισα στη δουλεια κανονικοτητα και αφησα το αγγελουδακι μου μωρακι 4 μηνων( πηρα και ολη μου την κανονικη αδεια) στη γιαγια του (παλι καλα!!!!!!) κατα τα αλλα ισχυει για ολο τον ιδιωτικο τομεα....εγω δεν το πιστευα!!!

το δικο μου ζητημα τελειωσε σε ολες εσας ευχομαι να τα καταφερετε και να μεινετε σπιτι να φροντισετε το μικρακι σας γιατι το εχει πολυ αναγκη στην αρχη....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλημερα! εγω εργαζομαι σε δημοσιο νοσοκομειο με συμβαση ενοσ ετουσ! σημερα ενημερωθηκα οτι ενω ανηκω στουσ ιδιωτικουσ υπαλληλους δεν δικαιουμαι 6μηνο γιατι με πληρωνει το δημοσιο και ανηκω στα κενα του νομου!!!!!!!!!ναι αλλα ουτε 9μηνο δικαιουμαι γιατι δεν ειμαι μονιμη...οταν ειναι να πληρωσω εισφορεσ και φορουσ ομωσ κσερουν που να με βρουνε................

ε τοτε να βρουν και τι θα κανω το 2 μηνων μωρο μου οταν θα πρεπει να πηγαινω για δουλεια....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κορίτσια έτσι είμαι!Εργάζομαι με σύμβαση σε Δήμο και δεν δικαιούμε το 6 μηνο.Θα ζητήσω να πάρω τουλάχιστον την άδεια μου ολόκληρη για να γυρίσω τουλάχιστον όταν η μπέμπα μου γίνει 3 μηνών και όχι 2 μήνων δηλ. 63 μέρες που μας αφήνουν μετά το τοκετό.Είναι πολύ άδικο αυτό μεταξύ εμάς και τον μονίμων υπαλλήλων.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές εταιρείες δεν έχουν ως ασφάλιση ΙΚΑ και πηγαίνουν με άλλα αντίστοιχα ταμεία π.χ. ΕΔΟΕΑΠ για δημοσιογράφους, ΝΑΤ κτλ.

 

Αυτα τα ταμεία έχουν άλλες παροχές π.χ. στον ΕΔΟΕΑΠ δίδεται επίδομα και στον πατέρα!! ενώ οι γνωστές άδειες του ΙΚΑ πριν και μετά, ειδικά μετά είναι μεγαλύτερες. Ενα ακομα παραδειγμα ειναι οτι στον ΕΔΟΕΑΠ σου πληρωνουν παιδικο σταθμό!!!!

 

Οπως και να έχει στον ΟΑΕΔ με ενημέρωσαν οτι αναλόγως του ταμείου που ειναι ο υπάρχει και μία εισφορά για τον ΟΑΕΔ. Στο ΙΚΑ αυτή η εισφορά υπάρχει, ενώ σε άλλα ταμεία είναι μειωμένη. Οπότε βάση αυτής της εισφοράς καλύπτονται ή οχι καποια πράγματα μέσω ΟΑΕΔ.

 

Άρα... δεν είναι πάντα θέμα τρέλας του Δημοσίου (που σίγουρα υπάρχει...) αλλά το τι κάνει το κάθε ταμείο και βέβαια ποιές ειναι οι παροχές αυτού του ταμείου. Δηλαδή δεν μπορουμε να παίρνουμε 9 μήνες άδεια απο το ταμείο (οχι το ΙΚΑ...) και μετα να θέλουμε να ζητάμε και το 6μηνο... Σιγουρα βέβαια υπάρχουν και περιπτωσεις που αυτες οι παροχες ειναι μηδαμινές ή ανύπαρκτες και τότε μιλάμε πραγματι για αδικία.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές εταιρείες δεν έχουν ως ασφάλιση ΙΚΑ και πηγαίνουν με άλλα αντίστοιχα ταμεία π.χ. ΕΔΟΕΑΠ για δημοσιογράφους, ΝΑΤ κτλ.

 

Αυτα τα ταμεία έχουν άλλες παροχές π.χ. στον ΕΔΟΕΑΠ δίδεται επίδομα και στον πατέρα!! ενώ οι γνωστές άδειες του ΙΚΑ πριν και μετά, ειδικά μετά είναι μεγαλύτερες. Ενα ακομα παραδειγμα ειναι οτι στον ΕΔΟΕΑΠ σου πληρωνουν παιδικο σταθμό!!!!

 

Οπως και να έχει στον ΟΑΕΔ με ενημέρωσαν οτι αναλόγως του ταμείου που ειναι ο υπάρχει και μία εισφορά για τον ΟΑΕΔ. Στο ΙΚΑ αυτή η εισφορά υπάρχει, ενώ σε άλλα ταμεία είναι μειωμένη. Οπότε βάση αυτής της εισφοράς καλύπτονται ή οχι καποια πράγματα μέσω ΟΑΕΔ.

 

Άρα... δεν είναι πάντα θέμα τρέλας του Δημοσίου (που σίγουρα υπάρχει...) αλλά το τι κάνει το κάθε ταμείο και βέβαια ποιές ειναι οι παροχές αυτού του ταμείου. Δηλαδή δεν μπορουμε να παίρνουμε 9 μήνες άδεια απο το ταμείο (οχι το ΙΚΑ...) και μετα να θέλουμε να ζητάμε και το 6μηνο... Σιγουρα βέβαια υπάρχουν και περιπτωσεις που αυτες οι παροχες ειναι μηδαμινές ή ανύπαρκτες και τότε μιλάμε πραγματι για αδικία.

 

εμεις οι συμβασιουχοι του δημοσιου εχουμε ικα και μονο ικα!!!αλλα στην περιπτωση παροχων μητροτητας δεν μασ καλυπτει ουτε το ιδιο μας το ταμειο....να μας κρατανε εισφορες ομως καθε μηνα ξερουν!!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

κοριτσια επαναφερω το θεμα των εξαιρεσεων για το 6 μηνο του οαεδ. ειχαμε κατι νεοτερο? εκανε προσπαθειες και ο συνηγορος του πολιτη αλλα δεν ξερω αν υπαρχει καποιο αποτελεσμα. ειμαι συμβασιουχος ορισμενου χρονου σε νπδδ (σε παιδικο σταθμο δημου στην αττικη) αλλα η συμβαση μου λεει "συμβαση εργασιας ιδιωτικου δικαιου" παρ ολα αυτα δεν την δικαιουμαι. μηπως εχει αλλαξει κατι γιατι σε λιγο καιρο θα κανω αιτηση. εννοειται οαεδ και επιθεωρηση εργασιας δεν το σηκωνουν....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

gogobaby κι εγώ είμαι συμβασιούχος ορισμενου χρονου σε νπδδ σε παιδικό σταθμό του δήμου μας, και μάλιστα είμαι διορισμένη με προσωρινά αποτελέσματα για μόνιμη θέση (είμαι στους επιτυχόντες στα οριστικά αλλά ο διορισμός μάλλον αργεί με τα όσα γίνονται..).

Έμαθες κάτι παραπάνω?

Ή κάποια άλλη κορίτσια ξέρει αν άλλαξε κάτι με τις εξαιρέσεις??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Distixos den ew kataferei na mathw kati. Exw symperanei omws oti einai telika thema oaed an tha mas to dwsoyn. Kserw sinadelfo se paidiko stathmo me symvasi san ti dikia sou pou tis ti dwsane kai sinadelfo se allo dimo me tin idia episis simvasi pou tin aporipsane . Twra exw mia elpida mipws mou dwsoun tin isoxroni ws pros to meiomeno wrario. Mporoun arage na mas aporipsoun kai afti ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αν ξερει καποιος...σημερα ξεκιναει το εξαμηνο..τους πηγα τα δικαιολογητικα αλλα δεν τα δεχτηκαν διοτι δεν εχω επικουρικο ειπαν δεν το δικαιουμαι.ειναι δυνατον?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...