Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγιεινές προτάσεις (+συνταγές) για μεσημεριανό γεύμα


Julianna

Recommended Posts

Just now, Astrien είπε:

 

@annoulen  τη βρώμη τη βάζεις κατευθείαν σε νιφάδες ή τη μουλιάζεις/βράζεις πρώτα; 

 

 

κατευθείαν σε νιφάδες από το σακουλάκι - με το μάτι υπολογίζω , τόσο όσο για να μπορείς να πλάσεις τα μπιφτέκια - για μισο κιλό κιμά θέλει 1,5 φλυτζάνι περίπου, αν όμως π.χ. βάλεις και αλεσμένη/τριμμένη ντομάτα ή αν βάλεις πολύ κρεμμύδι αλεσμένο, θέλει περισσότερο γιατί έχει πολλά ζουμιά. Εγώ βασικά όλα τα αλέθω στο μούλτι, γιατί, αν και είναι μεγάλα τα παιδιά μου πια (8 και 6,5 ετών), εάν βρουν κομματάκι κρεμμύδι μέσα στο μπιφτέκι δεν μπορούν να το φάνε :x, οπότε τους τα "εξαφανίζω" όλα.

και πίστεψέ με, δεν φαίνεται καθόλου στο ψήσιμο - κανείς δεν το καταλαβαίνει !!! αλλά επειδή η βρώμη δεν έχει κάποια ιδιαίτερη γεύση, φροντίζω να βάζω πολύ πάπρικα γλυκιά, ρίγανη κλπ 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

-Αρακάς λεμονατος

-Μελιτζάνες με πατάτες και κολοκυθακι στο φούρνο

-Μπιφτεκακια με βρώμη και οτιδήποτε λαχανικό λιωμένο στο μουλτι.

-γεμιστες ντομάτες, πιπεριές, κολοκυθάκια

-χοιρινο με πρασοσελινο λεμονατο

Εγώ κάνω συχνά και θαλασσινά πχ χταπόδι κοκκινιστό, ριζοτο με καλαμαρακια και γαριδες.

 

Δοκιμαστε να δώσετε και συνοδευτικά τυρί στα παιδιά σας. Ο δικός μου από τότε που ανακάλυψε την φέτα τρώει τα πάντα ακόμα και φασολάδα με φέτα! 

Πάρτε μαζί σας τα παιδιά στο μανάβη να διαλέξουν τα φρούτα και τα λαχανικά που τους αρέσουν. Ή αν έχετε κήπο στο σπίτι σας φυτεψτε μαζί λαχανικά και φροντιστε τα μαζι. Ο γιος μου έτσι έφαγε πιπεριές και αγγούρι!

 

Και για δροσιστικό επιδόρπιο μπορείτε να δώσετε γρανίτες με φρούτα και γιαούρτι.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Κουνελι, παπια(ειδικα στιφαδο), γαλοπουλα κ κατσικι τρωνε πολυ κ τα δικα μου

Μελιτζανα τρωνε, οπως ειπες ετσι ψητα αστριεν, αλλα δ τους αρεσει οσο τα κολοκυθακια. Πιο ευκολα σε παπουτσακι η μελιτζανα βαρκουλες με κοτοπουλο(το φαγαμε στη σαντορινη με λευκη) κ μουσακα

Επισης γινονται κ μελιτζανοκεφτεδες. Κ γενικα για τα λαχανικα μπιφτεκια λαχανικων, τυπου τουρλου στον φουρνο

Η κορη μου δ τρωει βελουτε αλλα μια που αρεσει σε μενα ειναι με κολοκυθα, καρυ, καροτο, κολιανδρο, τζιντζερ, γαλα καρυδας

Γενικα μυρωδικα, μπαχαρικα, τζιντερ χρησιμοποιω πολυ. Στην μεγαλη αρεσει η παπρικα γλυκια κ ο σιναποσπορος

Γενικα στα μπιφτεκια τριβω πολλα λαχανικα κ στις σαλτσες ντοματας. Κ εγω βρωμη ολοκληρη βαζω στα μπιφτεκια

Οπου η συνταγη απαιτει τσιγαρισμα απλα τα αχνιζω με λιγο νερο. Κ οπου εχει τηγανι αν μπορω τα βαζω φουρνω. Κ το σνιτσελ τους αρεσει

Διαφορα λαχανικα σαν στικ ψητα στον φουρνο, ειδικα με ελαφρυ παναρισμα με τριμμενο τυρι, κολοκυθακια, μελιτζανες, κιτρινη κολοκυθα μικρη, σπαραγγια(σαν τηγανητα γινονται). Μεγαλα μανιταρια ψητα γεμιστα

Κοτοπουλο με πρασο, γιαουρτι κ μουσταρδα(ηταν σαν τηγανια το εχω προσαρμοσει στις νεες μεθοδους πια) 

Μπροκολο-κουνουπιδι γινονται ωραια σε πουρε με πατατα, μακαροναδα με μπροκολο κ τυρι κρεμα, μπροκολο σε σαλτσα πεστο, η ψητα μπροκολο η κουνουπιδι με λαδι η βουτυρο, σκορδο, παρμεζανα, καρυ η παπρικα

Μπράβο, έχεις πάντα πολύ ωραίες συνταγές, κάνα δυο που έχω κάνει κατά καιρούς βγήκαν πολύ νόστιμα, ευχαριστούμε :)

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

-Αρακάς λεμονατος

-Μελιτζάνες με πατάτες και κολοκυθακι στο φούρνο

-Μπιφτεκακια με βρώμη και οτιδήποτε λαχανικό λιωμένο στο μουλτι.

-γεμιστες ντομάτες, πιπεριές, κολοκυθάκια

-χοιρινο με πρασοσελινο λεμονατο

Εγώ κάνω συχνά και θαλασσινά πχ χταπόδι κοκκινιστό, ριζοτο με καλαμαρακια και γαριδες.

 

Δοκιμαστε να δώσετε και συνοδευτικά τυρί στα παιδιά σας. Ο δικός μου από τότε που ανακάλυψε την φέτα τρώει τα πάντα ακόμα και φασολάδα με φέτα! 

Πάρτε μαζί σας τα παιδιά στο μανάβη να διαλέξουν τα φρούτα και τα λαχανικά που τους αρέσουν. Ή αν έχετε κήπο στο σπίτι σας φυτεψτε μαζί λαχανικά και φροντιστε τα μαζι. Ο γιος μου έτσι έφαγε πιπεριές και αγγούρι!

 

Και για δροσιστικό επιδόρπιο μπορείτε να δώσετε γρανίτες με φρούτα και γιαούρτι.

 

 

 

 

Κ εμένα τρώει φέτα κ πάρα πολύ ανθότυρο, μιλάμε μπορεί να φάει ένα κεφαλάκι ολόκληρο! Τις γρανίτες που λες τις έχω φτιάξει κ εγώ, πήραμε σιλικονουχες βάσεις με στικ, τα βάλαμε κατάψυξη κ ξετρελαθηκε η μικρή!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Σημερα εκανα φρεσκο μπακαλιαρο πλακι (με ντοματα, πατατα, κρεμμυδι, ριγανη, δαφνη) και ο μικρος ξετρελαθηκε! Αν δεν το εχετε κανει δοκιμαστε το!

Ένα παρόμοιο φαγητό κάνω κι εγώ. Πατάτες κρεμμύδι ντομάτα πιπεριά και γαύρος σε μία φαρδιά κατσαρόλα ή στο φουρνο! Ο μικρός τρώει πολύ τα ψαράκια ευτυχώς! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάρια τρώει και η μικρή μου πολύ! Ακόμα και χταπόδι ή καλαμαράκια που έτυχε να κάνω με κριθαρακι ή ρύζι τα τσάκισε. Δυστυχώς εδώ που είμαι δύσκολα βρίσκεις φρέσκο ψάρι.  Έτσι συνήθως παίρνω κατεψυγμένο. 

Φετα τρώει επίσης με το τουλούμι! Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τρελαίνεται για ελιές, γίνεται μάχη για να μη φάει πολλες! όταν είμαστε μόνες μας αποφεύγω να βγάζω. Εκτός αν είναι φαγητά που ξέρω ότι δεν της πολυαρεσουν πχ φασολάκια. 

Στον αρακά λεμονατο ή φασολια λεμονάτα εννοείτε ότι δε βάζετε μέσα σάλτσα;

1 hour ago, vicky86 είπε:

Κουνελι, παπια(ειδικα στιφαδο), γαλοπουλα κ κατσικι τρωνε πολυ κ τα δικα μου

Μελιτζανα τρωνε, οπως ειπες ετσι ψητα αστριεν, αλλα δ τους αρεσει οσο τα κολοκυθακια. Πιο ευκολα σε παπουτσακι η μελιτζανα βαρκουλες με κοτοπουλο(το φαγαμε στη σαντορινη με λευκη) κ μουσακα

Επισης γινονται κ μελιτζανοκεφτεδες. Κ γενικα για τα λαχανικα μπιφτεκια λαχανικων, τυπου τουρλου στον φουρνο

Η κορη μου δ τρωει βελουτε αλλα μια που αρεσει σε μενα ειναι με κολοκυθα, καρυ, καροτο, κολιανδρο, τζιντζερ, γαλα καρυδας

Γενικα μυρωδικα, μπαχαρικα, τζιντερ χρησιμοποιω πολυ. Στην μεγαλη αρεσει η παπρικα γλυκια κ ο σιναποσπορος

Γενικα στα μπιφτεκια τριβω πολλα λαχανικα κ στις σαλτσες ντοματας. Κ εγω βρωμη ολοκληρη βαζω στα μπιφτεκια

Οπου η συνταγη απαιτει τσιγαρισμα απλα τα αχνιζω με λιγο νερο. Κ οπου εχει τηγανι αν μπορω τα βαζω φουρνω. Κ το σνιτσελ τους αρεσει

Διαφορα λαχανικα σαν στικ ψητα στον φουρνο, ειδικα με ελαφρυ παναρισμα με τριμμενο τυρι, κολοκυθακια, μελιτζανες, κιτρινη κολοκυθα μικρη, σπαραγγια(σαν τηγανητα γινονται). Μεγαλα μανιταρια ψητα γεμιστα

Κοτοπουλο με πρασο, γιαουρτι κ μουσταρδα(ηταν σαν τηγανια το εχω προσαρμοσει στις νεες μεθοδους πια) 

Μπροκολο-κουνουπιδι γινονται ωραια σε πουρε με πατατα, μακαροναδα με μπροκολο κ τυρι κρεμα, μπροκολο σε σαλτσα πεστο, η ψητα μπροκολο η κουνουπιδι με λαδι η βουτυρο, σκορδο, παρμεζανα, καρυ η παπρικα

Πωπω Βικη ποικιλία! Αυτό το κοτοπουλο με το πράσο πώς το κανεις; έχεις καμιά σελίδα να προτείνεις ή είναι δικές σου ιδέες; 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ένα παρόμοιο φαγητό κάνω κι εγώ. Πατάτες κρεμμύδι ντομάτα πιπεριά και γαύρος σε μία φαρδιά κατσαρόλα ή στο φουρνο! Ο μικρός τρώει πολύ τα ψαράκια ευτυχώς! 

@Mama_Anesti_ μπορείς να γράψεις λίγο αναλυτικά τη συνταγη; το γαύρο τον καθαριζεις; τσιγαρίζεις πρώτα τα λαχανικα;

Link to comment
Share on other sites

@Astrien 

Just now, Astrien είπε:

 

Στον αρακά λεμονατο ή φασολια λεμονάτα εννοείτε ότι δε βάζετε μέσα σάλτσα;

Φασόλια λεμονάτα δεν ξερω παρα μονο τα μαυρομματικα σαλατα. Αρακα λεμονάτο εννοούμε χωρις σάλτσα ντοματα. Κρεμμυδι λεμονι κ άνηθος μονο. Πολυ νοστιμο κ ωραια συνοδεία σε λεμονάτο μοσχαράκι ή κατσικακι, ή σκέτος με μπόλικη φέτα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα φασολια λεμονατα εγω τα κανω οπως την κλασσικη φασολαδα εκτος απο την ντοματα και "σβηνω" στο τελος με λεμονι....Και οι δυο φασολαδες πολυ νοστιμες απλα με το λεμονι γινονται ισως πιο ελαφρια...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Ψάρια τρώει και η μικρή μου πολύ! Ακόμα και χταπόδι ή καλαμαράκια που έτυχε να κάνω με κριθαρακι ή ρύζι τα τσάκισε. Δυστυχώς εδώ που είμαι δύσκολα βρίσκεις φρέσκο ψάρι.  Έτσι συνήθως παίρνω κατεψυγμένο. 

Φετα τρώει επίσης με το τουλούμι! Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τρελαίνεται για ελιές, γίνεται μάχη για να μη φάει πολλες! όταν είμαστε μόνες μας αποφεύγω να βγάζω. Εκτός αν είναι φαγητά που ξέρω ότι δεν της πολυαρεσουν πχ φασολάκια. 

Στον αρακά λεμονατο ή φασολια λεμονάτα εννοείτε ότι δε βάζετε μέσα σάλτσα;

Πωπω Βικη ποικιλία! Αυτό το κοτοπουλο με το πράσο πώς το κανεις; έχεις καμιά σελίδα να προτείνεις ή είναι δικές σου ιδέες; 

@Mama_Anesti_ μπορείς να γράψεις λίγο αναλυτικά τη συνταγη; το γαύρο τον καθαριζεις; τσιγαρίζεις πρώτα τα λαχανικα;

Εγω κανω φασολια λεμονατα, με κρεμμυδι, καροτο, σελινο, (κ αλλα μυρωδικα-λαχανικα οπως δυοσμο, φινοκιο, φρεσκο κρεμμυδακι, πρασο) κ λεμονι. Ειναι πολυ πιο ελαφρυ-δροσερο για καλοκαιρι

Επισης παιρνω ποικιλια, αλλη φορα κανονικα φασολια, αλλη κοκκινα, αλλη μαυροματικα. Οπως κ φακες. Κλασικες, κοκκινες, πρασινες. Ροβιτσα. Οσπριαδα, ετοιμο μιξ με διαφορα 

Σελιδα δ εχω να προτεινω ειναι οσα εχω μαζεψει τα τελευταια 15χρ απο βιβλια, εκπομπες μαγειρικης, ψαξιμο στο ιντερνετ

Πχ μ αρεσουν πολυ του ολιβερ.καλλιδης πετρετζικης

Το κουνουπιδι γινεται ωραιο χορτοφαγικο καρυ

Απο ταξιδι μας εχει μεινει το σταμνατο, κοκκινιστο μοσχαρι σε πηλινο, απο κατω πατατες(τηγανητες αλλα κ φουρνου), απο πανω πατατες κ τυρια τριμμενα

Μωραιτικο μηλου. Σε σφολιατα γεμιση γιαουρτι κ κοτοπουλο με πιπερια κ ντοματα το κοτοπουλο κ τα λαχανικα τα εχεις σωταρει πρωτα

Επισης τρελαινομαι για ξενες κουζινες οποτε παιρνω στοιχεια απο εκει

Το κοτοπουλο με πρασο αρχικα ηταν τηγανια με κοτοπουλο, πρασο, λευκο κρασι, λεμονι, μουσταρδα κ στο τελος γιαουρτι. Εγω εβαλα φιλετακια κοτοπουλο στο φουρνο με πρασα, αλατι, πιπερι, λεμονι, μουσταρδα κ αφου ψηθηκαν απο πανω το γιαουρτι 

Κ ενα απο βραζιλια νομιζω, χοιρινο κατσαρολας με καλαμποκι κ κοκκινα φασολια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας γράψω μια χανιώτικη συνταγή ...!!!! Το χανιώτικο μπουρεκι .. 

Κόβετε κολοκύθια κ πατάτες στρογγυλά σε λεπτές φέτες τους βάζετε αλάτι πιπέρι δυόσμο λάδι προεραιτικα τρίβετε φρέσκια ντομάτα κ λίγο σκόρδο ..

Σε ένα ταψί στρώνετε τα κολοκύθια με τις πατάτες από πάνω βάζετε μπόλικη μυζήθρα ( κάποιο την ανακατεύουν με φέτα ανθότυρο κ λίγο γάλα ) μετά από πάνω άλλη μια στρώση με πατάτες κολοκύθια μετά χτυπάτε αυγό γάλα κ λίγο αλεύρι κ το ρίχνεται από πάνω για να κάνει λίγη κρουστά .. κ οποίος θέλει βάζει λίγο φρέσκο βούτυρο να λιώσει εμείς εδώ βάζουμε στακοβουτυρο .! Τα βάζετε στο φούρνο σε χαμηλή φωτιά να ψηθούν το κολοκύθι βγάζει υγρά κ ψήνεται με τα υγρά του αν στεγνώσει στο ψήσιμο συμπληρώνεται λίγο νεράκι ..!!

πρίν από 40 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Σημερα εκανα φρεσκο μπακαλιαρο πλακι (με ντοματα, πατατα, κρεμμυδι, ριγανη, δαφνη) και ο μικρος ξετρελαθηκε! Αν δεν το εχετε κανει δοκιμαστε το!

Αυτό μας το έφτιαχνε πάντα η μαμά μου η στη κατσαρόλα η στο φούρνο με πατάτες στο φούρνο έβαζε ντομάτα μαϊντανό κ κρεμμύδι ..!!

Όπως στην κατσαρόλα αντί κοκκινιστό τον κάνουμε κ αυγολέμονο ...!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fenia27 είπε:

Τα φασολια λεμονατα εγω τα κανω οπως την κλασσικη φασολαδα εκτος απο την ντοματα και "σβηνω" στο τελος με λεμονι....Και οι δυο φασολαδες πολυ νοστιμες απλα με το λεμονι γινονται ισως πιο ελαφρια...

ναι κατάλαβα. εμεις βαζουμε ελάχιστη ντοματα ψιλοκομμένη, κ οχι σάλτσα, οποτε μαλλον καπως ετσι ειναι κ η δικη μας. κ παντα λεμονι στο τελος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Εγώ θα σας γράψω μια χανιώτικη συνταγή ...!!!! Το χανιώτικο μπουρεκι .. 

Κόβετε κολοκύθια κ πατάτες στρογγυλά σε λεπτές φέτες τους βάζετε αλάτι πιπέρι δυόσμο λάδι προεραιτικα τρίβετε φρέσκια ντομάτα κ λίγο σκόρδο ..

Σε ένα ταψί στρώνετε τα κολοκύθια με τις πατάτες από πάνω βάζετε μπόλικη μυζήθρα ( κάποιο την ανακατεύουν με φέτα ανθότυρο κ λίγο γάλα ) μετά από πάνω άλλη μια στρώση με πατάτες κολοκύθια μετά χτυπάτε αυγό γάλα κ λίγο αλεύρι κ το ρίχνεται από πάνω για να κάνει λίγη κρουστά .. κ οποίος θέλει βάζει λίγο φρέσκο βούτυρο να λιώσει εμείς εδώ βάζουμε στακοβουτυρο .! Τα βάζετε στο φούρνο σε χαμηλή φωτιά να ψηθούν το κολοκύθι βγάζει υγρά κ ψήνεται με τα υγρά του αν στεγνώσει στο ψήσιμο συμπληρώνεται λίγο νεράκι ..!!

Αυτό μας το έφτιαχνε πάντα η μαμά μου η στη κατσαρόλα η στο φούρνο με πατάτες στο φούρνο έβαζε ντομάτα μαϊντανό κ κρεμμύδι ..!!

Όπως στην κατσαρόλα αντί κοκκινιστό τον κάνουμε κ αυγολέμονο ...!!!!!

Ξέχασα να διευκρινίσω με παστό μπακαλιάρο όμως ..! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Astrien είπε:

 μπορείς να γράψεις λίγο αναλυτικά τη συνταγη; το γαύρο τον καθαριζεις; τσιγαρίζεις πρώτα τα λαχανικα;

Λοιπόν, καθαρίσεις πατατες, κρεμμύδια, πιπεριές, ντομάτα ψιλοκομμενη χωρίς την φλούδα, λίγο αλάτι, αν θες βάζεις και μαϊντανό, μπορείς να βάλεις και λίγο ντοματοπελτε ή χυμό ντομάτας και λάδι. Αυτά τα βάζεις σε μία φαρδιά κατσαρόλα , εγώ χρησιμοποιώ και τηγάνι χωρίς να τσιγαρισω τίποτα. Από πάνω βάζεις τον γαυρο χωρίς κεφάλια και καθαρισμένο.Αν έχεις την υπομονή βγαζεις και το κόκκαλο διαφορετικά το βγάζει ο καθένας στο πιάτο του. Νερό δεν χρειάζεται πολύ ίσα ίσα να ακουμπα τα ψάρια ίσως και λιγότερο. Για αυτό λέω πως θέλει σκεύος φαρδύ με μικρό ύψος για να μην γίνει σούπα αλλά φαγακι με λίγη σάλτσα. Απαραίτητα σκεπάζεις με καπακι και μόλις βράσει ή πατάτα είναι έτοιμο. Μισή ώρα πάνω κάτω, μπορεί και λιγοτερο αναλογα την κουζίνα. Το ίδιο κάνεις αν θες στο φούρνο βάζοντας ελάχιστο νερό στο ταψί. 

 

  Επίσης αν βάλεις σέλινο, χωρίς μαϊντανό, και λεμόνι γίνεται σαν σουπιτσα. 

 

Για τον αρακά: βάζω πατάτα, καρότο, κρεμμύδι, άνηθο, κολοκυθι, λάδι και νερό. Μόλις βράσει ρίχνω λεμόνι. Τον έχω αυγοκοψει κιολλας και γίνεται πολύ νόστιμος! 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

 

Σπάνια το δεντρολίβανο και εγώ. ..ρίγανη πλέον μόνο φρέσκια και ματζουρανα επίσης.απογειώνει το φαγητό ενώ η ξερή πικριζει. . .δυόσμο,  μαϊντανό σελινο και φρέσκο κρεμμυδακι εχω στην κατάψυξη για ώρα ανάγκης. ..

Το σχοινοπρασο είναι ωραίο επίσης. ..

 

Ούτε μαντζουράνα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ!  Το σχοινοπρασο μου αρέσει φρέσκο με αυγό μάτι.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Εγω κανω φασολια λεμονατα, με κρεμμυδι, καροτο, σελινο, (κ αλλα μυρωδικα-λαχανικα οπως δυοσμο, φινοκιο, φρεσκο κρεμμυδακι, πρασο) κ λεμονι. Ειναι πολυ πιο ελαφρυ-δροσερο για καλοκαιρι

Επισης παιρνω ποικιλια, αλλη φορα κανονικα φασολια, αλλη κοκκινα, αλλη μαυροματικα. Οπως κ φακες. Κλασικες, κοκκινες, πρασινες. Ροβιτσα. Οσπριαδα, ετοιμο μιξ με διαφορα 

Σελιδα δ εχω να προτεινω ειναι οσα εχω μαζεψει τα τελευταια 15χρ απο βιβλια, εκπομπες μαγειρικης, ψαξιμο στο ιντερνετ

Πχ μ αρεσουν πολυ του ολιβερ.καλλιδης πετρετζικης

Το κουνουπιδι γινεται ωραιο χορτοφαγικο καρυ

Απο ταξιδι μας εχει μεινει το σταμνατο, κοκκινιστο μοσχαρι σε πηλινο, απο κατω πατατες(τηγανητες αλλα κ φουρνου), απο πανω πατατες κ τυρια τριμμενα

Μωραιτικο μηλου. Σε σφολιατα γεμιση γιαουρτι κ κοτοπουλο με πιπερια κ ντοματα το κοτοπουλο κ τα λαχανικα τα εχεις σωταρει πρωτα

Επισης τρελαινομαι για ξενες κουζινες οποτε παιρνω στοιχεια απο εκει

Το κοτοπουλο με πρασο αρχικα ηταν τηγανια με κοτοπουλο, πρασο, λευκο κρασι, λεμονι, μουσταρδα κ στο τελος γιαουρτι. Εγω εβαλα φιλετακια κοτοπουλο στο φουρνο με πρασα, αλατι, πιπερι, λεμονι, μουσταρδα κ αφου ψηθηκαν απο πανω το γιαουρτι 

Κ ενα απο βραζιλια νομιζω, χοιρινο κατσαρολας με καλαμποκι κ κοκκινα φασολια

Κι εμένα με πιάνει που και που διάθεση για πειραματισμούς και δοκιμάζω συνταγές από ξένες κουζίνες. 

Αυτές που μας άρεσαν και φτιάχνω όταν θέλουμε κάτι διαφορετικό είναι οι εξης:

-τηγανια κοτοπουλο με χρωματιστές πιπεριές σε τορτιγια με κρεμ φρες, γουακαμόλε,ντομάτα, φρέσκο κρεμμυδάκι και αϊσμπεργκ

-σαλάτα με κόκκινα φασολια και σωταρισμένα λαχανικα(πράσο, καρότο και σελινοριζα) με ντρεσινγκ από ελαιόλαδο, λεμόνι,λίγο μέλι και τσιλι που εγώ παραλειπω

-φιλετο σολωμού με σάλτσα ταρταρ και λαχανικά στο φούρνο(πατάτες, καρότα, κολοκυθάκια)

 

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Λοιπόν, καθαρίσεις πατατες, κρεμμύδια, πιπεριές, ντομάτα ψιλοκομμενη χωρίς την φλούδα, λίγο αλάτι, αν θες βάζεις και μαϊντανό, μπορείς να βάλεις και λίγο ντοματοπελτε ή χυμό ντομάτας και λάδι. Αυτά τα βάζεις σε μία φαρδιά κατσαρόλα , εγώ χρησιμοποιώ και τηγάνι χωρίς να τσιγαρισω τίποτα. Από πάνω βάζεις τον γαυρο χωρίς κεφάλια και καθαρισμένο.Αν έχεις την υπομονή βγαζεις και το κόκκαλο διαφορετικά το βγάζει ο καθένας στο πιάτο του. Νερό δεν χρειάζεται πολύ ίσα ίσα να ακουμπα τα ψάρια ίσως και λιγότερο. Για αυτό λέω πως θέλει σκεύος φαρδύ με μικρό ύψος για να μην γίνει σούπα αλλά φαγακι με λίγη σάλτσα. Απαραίτητα σκεπάζεις με καπακι και μόλις βράσει ή πατάτα είναι έτοιμο. Μισή ώρα πάνω κάτω, μπορεί και λιγοτερο αναλογα την κουζίνα. Το ίδιο κάνεις αν θες στο φούρνο βάζοντας ελάχιστο νερό στο ταψί. 

 

  Επίσης αν βάλεις σέλινο, χωρίς μαϊντανό, και λεμόνι γίνεται σαν σουπιτσα. 

 

Για τον αρακά: βάζω πατάτα, καρότο, κρεμμύδι, άνηθο, κολοκυθι, λάδι και νερό. Μόλις βράσει ρίχνω λεμόνι. Τον έχω αυγοκοψει κιολλας και γίνεται πολύ νόστιμος! 

Θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε! :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου τρώει και τα φτιάχνω συχνά, δηλαδή μέσα στο μήνα είναι στάνταρ φαγητά

Ψαρι σούπα η ψητό, ψάρι κόκκινοψαρο η μυλοκοπι η μπακαλιάρο η ξιφια, ειδικά η μικρή τρώει μόνο ξιφια που δε μυρίζει ψάριλα

Φακορυζο

Ε καλά μακαρόνια με κιμά τι να αναφέρω.. Απλώς κάνω παραλλαγές στο μακαρόνι βάζω πένες η τορτελινια η αχιβάδα  τελευταία κάνω κανελλονια τι όρεξη κι αυτή φάση ειναι λέω που περνάω.. Κάνω 2 ώρες να τα φτιάξω έλεος.. 

Μπιφτέκια με πατάτες στο φούρνο 

Κοτοπουλο στο φούρνο η λεμονατο η κοκκινιστό 

Μοσχαράκι κοκκινιστό ποτέ δεν το βάζω φούρνο, μοσχαροσουπα το χειμώνα και γενικά σούπες τον χειμώνα 

Γιουβαρλακια 

Χοιρινό με σέλινο τύπου φρικασε

Κατσικακι στο φούρνο 

Σουτζουκακια με πουρέ πατάτας 

σαρδέλες παστες(!) η Γαύρο

Όλα τα λαχανικά τα κλασσικά 

Κάνω μια φορά το μήνα χταποδακι με κοφτό μακαρονάκι, τρώει το μακαρονάκι αλλά αν της έχω ψιλό λιώσει το χταπόδι το τρώει αλλιώς βαριέται να μασάει πολυ ώρα, δεν είναι πάντα μαλακο

Πήρα και σουπιές αλλά δεν τις έφαγε οπότε εμμένω στο χταπόδι της φαίνεται αστείο μέσα στο πιάτο με τα πλοκαμακια.. Του μιλάει κιόλας το κάνει και καμμια χαψιά :D

Τρώμε πολύ επίσης γαρίδες τηγανητές η στη μακαρονάδα 

Καλαμαράκια η θραψαλα  επίσης τηγανητά η φούρνου με λεμόνι 

Φασολάδα σπάνια γιατί δεν την τρώω εγώ όπως και ρεβυθια δεν ξέρω να τα μαγειρεύω ενώ ο Αντρας μου τρελαινεται 

Μαυρομάτικα σαλατα

Φαβα

Αρακα

Χορτα βλητα η ιταλικά 

Σπανακορυζο αλλά μόνο όταν έχω φρέσκο σπανακι

Κατηργησα τις μπάμιες δεν τις τρώει κανενας μόνο εγώ άρα δεν τις φτιάχνω... 

Φασολάκια 

Μακαρόνια με τόνο 

Ομελετα με ότι έχω.. 

Αυγά ματιά τηγανητά η βραστά 

Ντακος τρώμε συχνά συνήθως απόγευμα η βράδυ 

 

 

Αυτά δε μου ρχονται αλλά.. 

 

Αποφεύγω τα τηγανητά, τα τσιγαρισματα δυστυχώς τα κάνω αλλά σκέφτομαι να αρχίσω να τα καταργω σιγά σιγά.. Κακό κάνουν... 

 

Γενικά μαγειρεύω πατροπαραδοτα από την καλή μου τη μανουλα συνταγές. 

Καημό το χω να μαγειρέψω λαχανοντολμαδες αλλά έχουν τόση φασαρία... Κι εγώ δεν έχω χρόνο. 

 

Επίσης μια το τριμηνο κάνω μουσακά που φεύγει ένα ταψί σε ένα 24ωρο. Δηλαδή κρίμα ο κόπος μου 3 ώρες πάνω από τις κατσαρόλες και να εξαφανιστεί το φαι!

 

Παστιτσιο δεν φτιάχνω γιατί δεν αρέσει σε εμένα. Γενικά οι κρέμες δε μου αρέσουν... Μπεσαμελ και τέτοια. 

 

Κι εγώ βαριέμαι τα ίδια και τα ίδια και γενικώς νιώθω το εξής :πως μου λείπει η ποικιλία σε λαχανικά διότι φρούτα παίρνω διαφορά και δοκιμάζω ενώ λαχανικά όλο τα ίδια και τα ίδια

 

Επίσης φασολάκια και τέτοια παίρνω κατεψυγμένα γιατί δεν έχω χρόνο να καθαρίζω. Εσείς αλήθεια τα παίρνετε φρέσκα και τα καθαρίζετε? 

Α! Τελευταία κάνω και κοτόπουλο στο φούρνο με σπανάκι συνταγή μιας φίλης, δηλαδή ανοιγω φέτες το κοτόπουλο και βάζω σπανάκι και gouda, συνοδεύω με ρυζι, το ρύζι το κάνω πάντα με κουρκουμα για χρώμα και γεύση 

 

Επισης δεν έχω ιδέα από συνδυασμούς απλώς κάθε τι που μαγειρςυω συνοδεύεται από σαλατικο. Πάντα έχουμε αγγούροντομάτα το καλοκαίρι και μαρούλι σαλάτα με φρέσκο κρεμμυδάκι χειμώνα. Και ότι άλλο έχω προσθέτω. Καμμια πιπερια.. Αλλά αυτά ειναι τα στάνταρ.. 

 

Μπριζόλες τις κάνω πάντα χάλια. Δεν ξέρω πως τα καταφέρνω και εν πιάσει περιπτώσει είναι ένα φαΐ που τρώγεται εκείνη την ώρα. Εγώ προσπαθώ να φτιάχνω φαΐ για δύο μέρες διότι εργαζόμενη μαμά........ Εχουμε κι άλλες δουλειές να κάνουμε δε θα μας τρώει η κουζίνα!!!! :/

 

Παντως άμα Ειχα μια μαγείρισσα στο σπίτι για μένα θα ήταν ευτυχία. Για εσάς μπορεί να ειναι ευχάριστο και σα χομπυ αλλά εγώ το βρίσκω μπελά το μαγείρεμα. Αλλά μαγειρεύω ωραία έτσι μου λένε παρολαυτα :P ΌΧΙ μην νομίζετε επειδή δε μου αρέσει δε τα κάνω ωραία.. Άμα κάτσω να μαγειρέψω ασχολούμαι πλήρως. Απλώς δε μου αρέσει το βρίσκω φασαρία, το κάνω αναγκαστικά αλλά άμα το κάνω θα το κάνω σωστά. Και πλύνε κατσαρόλες και σκούπισε και βάλε εκεί και μαζεψε το άλλο και όλοι πεινάνε όλη μέρα εδώ μέσα.  Μια μαγείρισσα οεο. Μια μαγείρισσα εσωτερική. :Dκλαψ

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

πίσης φασολάκια και τέτοια παίρνω κατεψυγμένα γιατί δεν έχω χρόνο να καθαρίζω. Εσείς αλήθεια τα παίρνετε φρέσκα και τα καθαρίζετε? 

Κατεψυγμένα! καμια φορα φερνει φρεσκα ο αντρας μου αλλα κυριως ειδη που δεν βρισκουμε κατεψυγμένα οπως αμπέλοφασουλα. παντα τον υποδέχομαι με δολοφονικό βλέμμα αλλα καθαρίζει και εκείνος όποτε τον συγχωρώ, αλλιώς θα τον πετούσα έξω μαζί με την πρασινάδα. κατα βαθος ξερω οτι θα ηθελε και αυτο να το τρωμε φρεσκο οταν ειναι η εποχη του και δεν εχει θεμα να ασχοληθει, αλλα δεν θελει και τη δεσμευση οτι θα το κανει εκεινος εξολοκλήρου, γιατι ξερει οτι δεν με ενθουσιαζει η ιδεα, οποτε το εχω γλιτώσει. Αν ήταν να τα τρώμε φρέσκα δεν θα τα μαγειρευα ποτε. Δεν με τρελαίνουν σαν φαγητα αλλα ειναι μεγαλη ευκολια να τα ρίχνεις κατευθειαν στην κατσαρολα, εγω κανω καποιο τετοιο λαδερο μια φορα την εβδομαδα σε ποσοτητα για δυο μερες σιγουρα και με διευκολυνει γιατι βαριεμαι και το μαγειρεμα. και ειναι κ ευκολη λυση κ για τη συνοδεία στο φαγητο του παιδιου. 

 

Το μαγειρεμα για μενα ειναι αγγαρεία χειροτερη απο οποιαδηποτε διυλεια. Γενικα δλδ μπορει να μαγειρευω κ να σκεφτομαι οτι την θδια ωρα θα ηθελα να καθαρισω το σπιτθ. αλλα ειμαι λιχουδω, μου αρέσει το φαγητό κ θέλω να τα κάνω ωραία, ειδικά για το παιδί. ή αν έχουμε κόσμο, χαιρομαι απο τη μια οταν κατι το εχει κανει ο αντρας μου, απο την αλλη σκεφτομαι και μη με πουν ακαματρα και θελω να φτιαχνω κατι κι εγω. λογω του παιδιου ανανεώθηκε καπως το ενδιαφερον μου για το μαγειρεμα γιατι το βλεπω σαν μια ωραια οικογενειακη συνηθεια. κανουμε παρα πολλα πραγματα σπιτικα, δικο μας ψωμι, granola, μαρμελάδες, γλυκα, σπιτικους μεζέδες οπως μαρινάτα ψαρια ή λιαστές ντομάτες κλπ, φυλλο πιτςας ή πίτας, βλεπω τη διαφορα απο το αγοραστό κ μ αρεσει κ η γευση, δεν θελω κ να σερβίρω ή να κερναω αγοραστά πραγματα οσο μπορω, αλλα ειναι μεγαλη κουραση. αν ο αντρας μου δεν ειχε μαθει ετσι με σπιτικα, κ σιγουρα αν δεν ασχολιοταν κ ο ιδιος, πολλα δεν θα τα εκανα. αφου σκεφτομαι καμια φορα οτι εχω γιο κ εχει κακομαθει κ η νυφη μου θα με βριζει που δημιούργησα τετοιο κακο προηγουμενο. γι αυτό θα μάθει από μικρός ότι αν θέλει τετοια, πρώτα από όλα θα τα κάνει μόνος του κ δεν θα τα θεωρεί δεδομένα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Εμένα η κόρη μου τρώει και τα φτιάχνω συχνά, δηλαδή μέσα στο μήνα είναι στάνταρ φαγητά

Ψαρι σούπα η ψητό, ψάρι κόκκινοψαρο η μυλοκοπι η μπακαλιάρο η ξιφια, ειδικά η μικρή τρώει μόνο ξιφια που δε μυρίζει ψάριλα

Φακορυζο

Ε καλά μακαρόνια με κιμά τι να αναφέρω.. Απλώς κάνω παραλλαγές στο μακαρόνι βάζω πένες η τορτελινια η αχιβάδα  τελευταία κάνω κανελλονια τι όρεξη κι αυτή φάση ειναι λέω που περνάω.. Κάνω 2 ώρες να τα φτιάξω έλεος.. 

Μπιφτέκια με πατάτες στο φούρνο 

Κοτοπουλο στο φούρνο η λεμονατο η κοκκινιστό 

Μοσχαράκι κοκκινιστό ποτέ δεν το βάζω φούρνο, μοσχαροσουπα το χειμώνα και γενικά σούπες τον χειμώνα 

Γιουβαρλακια 

Χοιρινό με σέλινο τύπου φρικασε

Κατσικακι στο φούρνο 

Σουτζουκακια με πουρέ πατάτας 

σαρδέλες παστες(!) η Γαύρο

Όλα τα λαχανικά τα κλασσικά 

Κάνω μια φορά το μήνα χταποδακι με κοφτό μακαρονάκι, τρώει το μακαρονάκι αλλά αν της έχω ψιλό λιώσει το χταπόδι το τρώει αλλιώς βαριέται να μασάει πολυ ώρα, δεν είναι πάντα μαλακο

Πήρα και σουπιές αλλά δεν τις έφαγε οπότε εμμένω στο χταπόδι της φαίνεται αστείο μέσα στο πιάτο με τα πλοκαμακια.. Του μιλάει κιόλας το κάνει και καμμια χαψιά :D

Τρώμε πολύ επίσης γαρίδες τηγανητές η στη μακαρονάδα 

Καλαμαράκια η θραψαλα  επίσης τηγανητά η φούρνου με λεμόνι 

Φασολάδα σπάνια γιατί δεν την τρώω εγώ όπως και ρεβυθια δεν ξέρω να τα μαγειρεύω ενώ ο Αντρας μου τρελαινεται 

Μαυρομάτικα σαλατα

Φαβα

Αρακα

Χορτα βλητα η ιταλικά 

Σπανακορυζο αλλά μόνο όταν έχω φρέσκο σπανακι

Κατηργησα τις μπάμιες δεν τις τρώει κανενας μόνο εγώ άρα δεν τις φτιάχνω... 

Φασολάκια 

Μακαρόνια με τόνο 

Ομελετα με ότι έχω.. 

Αυγά ματιά τηγανητά η βραστά 

Ντακος τρώμε συχνά συνήθως απόγευμα η βράδυ 

 

 

Αυτά δε μου ρχονται αλλά.. 

 

Αποφεύγω τα τηγανητά, τα τσιγαρισματα δυστυχώς τα κάνω αλλά σκέφτομαι να αρχίσω να τα καταργω σιγά σιγά.. Κακό κάνουν... 

 

Γενικά μαγειρεύω πατροπαραδοτα από την καλή μου τη μανουλα συνταγές. 

Καημό το χω να μαγειρέψω λαχανοντολμαδες αλλά έχουν τόση φασαρία... Κι εγώ δεν έχω χρόνο. 

 

Επίσης μια το τριμηνο κάνω μουσακά που φεύγει ένα ταψί σε ένα 24ωρο. Δηλαδή κρίμα ο κόπος μου 3 ώρες πάνω από τις κατσαρόλες και να εξαφανιστεί το φαι!

 

Παστιτσιο δεν φτιάχνω γιατί δεν αρέσει σε εμένα. Γενικά οι κρέμες δε μου αρέσουν... Μπεσαμελ και τέτοια. 

 

Κι εγώ βαριέμαι τα ίδια και τα ίδια και γενικώς νιώθω το εξής :πως μου λείπει η ποικιλία σε λαχανικά διότι φρούτα παίρνω διαφορά και δοκιμάζω ενώ λαχανικά όλο τα ίδια και τα ίδια

 

Επίσης φασολάκια και τέτοια παίρνω κατεψυγμένα γιατί δεν έχω χρόνο να καθαρίζω. Εσείς αλήθεια τα παίρνετε φρέσκα και τα καθαρίζετε? 

Α! Τελευταία κάνω και κοτόπουλο στο φούρνο με σπανάκι συνταγή μιας φίλης, δηλαδή ανοιγω φέτες το κοτόπουλο και βάζω σπανάκι και gouda, συνοδεύω με ρυζι, το ρύζι το κάνω πάντα με κουρκουμα για χρώμα και γεύση 

 

Επισης δεν έχω ιδέα από συνδυασμούς απλώς κάθε τι που μαγειρςυω συνοδεύεται από σαλατικο. Πάντα έχουμε αγγούροντομάτα το καλοκαίρι και μαρούλι σαλάτα με φρέσκο κρεμμυδάκι χειμώνα. Και ότι άλλο έχω προσθέτω. Καμμια πιπερια.. Αλλά αυτά ειναι τα στάνταρ.. 

 

Μπριζόλες τις κάνω πάντα χάλια. Δεν ξέρω πως τα καταφέρνω και εν πιάσει περιπτώσει είναι ένα φαΐ που τρώγεται εκείνη την ώρα. Εγώ προσπαθώ να φτιάχνω φαΐ για δύο μέρες διότι εργαζόμενη μαμά........ Εχουμε κι άλλες δουλειές να κάνουμε δε θα μας τρώει η κουζίνα!!!! :/

 

Παντως άμα Ειχα μια μαγείρισσα στο σπίτι για μένα θα ήταν ευτυχία. Για εσάς μπορεί να ειναι ευχάριστο και σα χομπυ αλλά εγώ το βρίσκω μπελά το μαγείρεμα. Αλλά μαγειρεύω ωραία έτσι μου λένε παρολαυτα :P ΌΧΙ μην νομίζετε επειδή δε μου αρέσει δε τα κάνω ωραία.. Άμα κάτσω να μαγειρέψω ασχολούμαι πλήρως. Απλώς δε μου αρέσει το βρίσκω φασαρία, το κάνω αναγκαστικά αλλά άμα το κάνω θα το κάνω σωστά. Και πλύνε κατσαρόλες και σκούπισε και βάλε εκεί και μαζεψε το άλλο και όλοι πεινάνε όλη μέρα εδώ μέσα.  Μια μαγείρισσα οεο. Μια μαγείρισσα εσωτερική. :Dκλαψ

Από χόμπι μαγειρεύουν αυτές που το κάνουν όποτε έχουν διάθεση, όλες οι υπόλοιπες που έχουμε να ετοιμάσουμε 3 γεύματα σε καθημερινή βάση+τα πλυσιματα(ευτυχώς που έχουν εφευρεθεί τα πλυντήρια) τα κάνουμε επειδή πρέπει! Αγγαρεία και για μένα! Δλδ αν ήταν να το κάνω όποτε το θέλω και έχω χρόνο θα μου άρεσε αλλά αυτό το καθημερινό δεν το αντέχω. Ας όψεται η μικρή που προσπαθώ  να της φτιάχνω τα καλύτερα! Ειδικα τωρα που σε λιγο καιρο θα ξεκινησω δουλεια πολύ το σκέφτομαι. 

 

Κατά τα άλλα φασολάκια κι εμείς κατεψυγμένα ακόμα και αν βρω φρέσκα. Αυτό που με ταλαιπωρεί πολύ είναι το καθάρισμα των ψαριών και θαλασσινων όταν τα παίρνω φρέσκα ή όταν φέρνουν οι δικοί μας από κάτω! Ο πεθερός μου πηγαίνει συχνά για ψάρεμα και έτσι όταν θα έρθει κάποιος στέλνουν φρέσκα ψάρια και χταπόδια! Στο καθάρισμα καταριεμαι την ώρα και τη στιγμή που τα έβγαλα, έπειτα ομως  όταν τα τρώμε λέω πως άξιζε! Επίσης αυτό που βαριέμαι είναι τα σαρμαδάκια με αμπελόφυλλα που ομως λατρεύω! Η αδερφή μου μια φορά που έτυχε και με βοήθησε στο τυλιγμα είπε πως πρεπει να ειναι αν..λος καποιος, για να κάθεται να ετοιμάζει τόση ώρα ένα φαγητό! :) είναι βλέπετε ακόμα single  και μαγειρεύει ότι πιο γρήγορο μπορεί ή και τπτ αν βαριέται! απο τοτε κάθε φορά που αρχίζω να τυλίγω, τη σκέφτομαι και γελάω μόνη μου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνουν όλες από αγγαρεία το καθημερινο. καποιες το θεωρουν δημιουργικό κ το προτιμουν απο άλλες δουλειές. φαντάζομαι βέβαια δεν το νιώθουν έτσι καθε μερα. 

 

Ψαρια καθαριζει ο αντρας μου. Εγώ αρνούμαι να μάθω!!! επίσης τεμαχίζει κρέατα αν πάρουμε κάτι ολόκληρο για να κάνει τις μερίδες όπως θελουμε. Κι αυτό με εκνευρίζει γιατι το θεωρω περιττή δουλεια που του κλέβει χρονο απο κατι που θα μπορουσε να κανει για να απαλλάξει εμενα. τουλαχιστον αφηνει την κουζινα άψογη μετα. πιο καλη απ' ο,τι την αφήνω εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Ε καλά μακαρόνια με κιμά τι να αναφέρω.. Απλώς κάνω παραλλαγές στο μακαρόνι βάζω πένες η τορτελινια η αχιβάδα  

 Πλέον περνουμε μακαρόνια ολικής,  με κινοα, ρεβυθιού και χυλοπιτακι ολικής για τα παιδιά ειδικά. ..

 

3 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Επίσης φασολάκια και τέτοια παίρνω κατεψυγμένα γιατί δεν έχω χρόνο να καθαρίζω. Εσείς αλήθεια τα παίρνετε φρέσκα και τα καθαρίζετε? 

Φρέσκα από το χωριό δικά μας...Και μου τα καθαρίζουν η μαμά και η γιαγιά μου...τα χωρίζω και τα βάζω καταψυξη. Έτσι και με τον αρακά και το σπανάκι. ..

 

3 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Μπριζόλες τις κάνω πάντα χάλια. Δεν ξέρω πως τα καταφέρνω και εν πιάσει περιπτώσει είναι ένα φαΐ που τρώγεται εκείνη την ώρα.

 Μπριζόλες μοσχαρισιες μόνο σχάρα και γκριλ. ..Ποτέ φουρνο σαν σόλα γίνονται. ..Άν βρεις και σιτεμενες ακόμα καλύτερα. ..χοιρινες γκριλ αέρα στο φουρνο κάτι γίνεται. ..Την επόμενη μέρα τρώγονται σελίδα σάντουιτς μόνο. ..κριμα είναι. ..Καλύτερα ένα μαγειρευτό που κρατάει. ..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν το κάνουν όλες από αγγαρεία το καθημερινο. καποιες το θεωρουν δημιουργικό κ το προτιμουν απο άλλες δουλειές. φαντάζομαι βέβαια δεν το νιώθουν έτσι καθε μερα. 

 

 

Κοίτα, σαφώς αν έχω να επιλέξω ανάμεσα στο να μαγειρεύω ή π.χ. να σιδερώνω, σαφώς προτιμάω να μαγειρεύω 7 πιάτα τη μέρα, κάθε μέρα. Αλλά αν ήταν να επιλέξω ανάμεσα στο να μαγειρέψω και να πάω στην παραλία, ε δε θα επέλεγα να κάνω ένα παστίτσιο, κι ας μου αρέσει το μαγείρεμα ;)

Και άλλο να σου αρέσει σε καθημερινή βάση αν κάθεσαι σπίτι και είναι μέρος της ρουτίνας σου, άλλο αν μπαίνεις σπίτι στις 6 και έχεις να μαγειρέψεις βραδινό και το μεσημεριανό της επόμενης. Όταν ήμουν σε άδεια μητρότητας, όντως μου άρεσε η ρουτίνα που κάθε πρωί μαγείρευα, τώρα, μαζεύω τα μισά γεύματα της βδομάδας και τα μαγειρεύω όλα μαζί την Κυριακή.

 

Για να επανέλθω στο κυρίως θέμα, αγαπημένα καθημερινά φαγητά μέσα στα χρόνια:

-παστίτσιο ή κανελόνια, συνήθως παστίτσιο, στάνταρ κάθε 1-2 βδομάδες

-μπριζολάκια/κοτόπουλο στο γκριλ

-κοτόπουλο στο φούρνο

-κοκκινιστό, κατά προτίμηση με λαχανικά (κολοκυθάκια/μελιτζάνες/φασολάκια/αρακά)

-μπριαμ

-παπουτσάκια

-κοτόπουλο ή μοσχάρι κινέζικο, τύπου stir-fry, παραδόξως εκεί τρώνε τα παιδιά μέχρι και περίεργα λαχανικά

-τυρόπιτα/σπανακόπιτα/μανιταρόπιτα/κοτόπιτα (συνήθως 2-3 μαζί στο ίδιο ταψί, γιατί ο καθένας έχει άλλα αγαπημένα)

-όσπρια (φακές σούπα, γίγαντες/ρεβύθια στο φούρνο)

-σνίτσελ, ειδικά μοσχάρι ή κοτόπουλο

-ειδικά όταν τα παιδιά ήταν πολύ μικρά, έκανα αρκετές σπιτικές πίτσες, τους άρεσε πάρα πολύ να "βοηθάνε"και στο ζύμωμα 

-άλλο αγαπημένο όταν τα παιδιά ήταν πολύ μικρά, η πίτα του βοσκού από την αγγλική κουζίνα (shepherd's pie), δηλαδή, μία στρώση κιμάς, μία στρώση αρακάς με καρότα, και πουρες από πάνω

-από ψάρια, συνήθως κάτι σε φιλέτο που δε λερώνει και δε θέλει κόπο: σολωμός, γλώσσα, πέρκα. Στα παιδιά αρέσει και η ψαρόσουπα, αλλά την κάνω σπάνια, γιατί δεν αρέσει σε εμένα

-μακαρόνια με θαλασσινά

 

Παραδόξως μπιφτέκια, κεφτέδες κλπ σπάνια μαγειρεύω, γιατί σε όλα τα παιδιά αρέσουν μόνο φρεσκοψημένα, και αποκλείεται να μπω στον κόπο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπριζόλες ωραίες γίνονται και στο σχαροτήγανο. Θυμίζουν αρκετά της σχάρας. Τρώγονται ωραίες και κρύες, εγώ κι ο άντρας μου τουλάχισοτν τις τρώμε και έτσι αλλά βέβαια δεν είναι το ίδιο με κανονικό ζεστό φαγητό που δίνεις στα παιδιά. Το σχαροτήγανο κάνει ωραία και τα μπιφτέκια. Αλλιώς τα κάνουμε αχνιστά, γιατί στον φούρνο δεν μας αρέσουν καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν το κάνουν όλες από αγγαρεία το καθημερινο. καποιες το θεωρουν δημιουργικό κ το προτιμουν απο άλλες δουλειές. φαντάζομαι βέβαια δεν το νιώθουν έτσι καθε μερα. 

 

Ψαρια καθαριζει ο αντρας μου. Εγώ αρνούμαι να μάθω!!! επίσης τεμαχίζει κρέατα αν πάρουμε κάτι ολόκληρο για να κάνει τις μερίδες όπως θελουμε. Κι αυτό με εκνευρίζει γιατι το θεωρω περιττή δουλεια που του κλέβει χρονο απο κατι που θα μπορουσε να κανει για να απαλλάξει εμενα. τουλαχιστον αφηνει την κουζινα άψογη μετα. πιο καλη απ' ο,τι την αφήνω εγώ. 

Ναι ίσως έχεις δίκαιο. Απλά αυτο το καθημερινό με την αίσθηση του υποχρεωτικού φθείρει τη δημιουργικότητα. 

 

Κρέατα κόβει κι εμένα ο άνδρας μου. Ψάρια όμως επειδή το καθάρισμα τους θέλει επιμονή στη λεπτομέρεια, τα κάνω  εγώ. Όσες φορές τον άφησα να τα καθαρίσει  τα  φάγαμε με λίγα λέπια και γενικά όχι πολύ καλά καθαρισμένα :/

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Ναι ίσως έχεις δίκαιο. Απλά αυτο το καθημερινό με την αίσθηση του υποχρεωτικού φθείρει τη δημιουργικότητα. 

Εγώ προσωπικά συμφωνώ σ' αυτό. Αλλά ξέρω άλλες κοπέλες και με μικρά παιδιά και περιορισμένο χρόνο, που το μαγείρεμα το βλέπουν σαν κάτι να ξεσκάνε και να νιώθουν δημιουργικές, και μάλιστα επιδιώκουν να μαγειρεύουν, δηλαδή κάνουν πράγματα και παραπάνω από τα υποχρεωτικά. Κι εγώ κάνω καμιά φορά αλλά δεν το επιδιώκω επί τούτου για να νιώσω ευχάριστα. Πιο ικανοποιημένη νιώθω όταν καταφέρνω να έχω ένα σπίτι που να αστράφτει από καθαριότητα και τακτοποίηση. Αλλά δυστυχώς αυτό δεν μου συμβαίνει συχνά και ακόμα κι αν το πετύχω, δεν κρατάει πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...