Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγιεινές προτάσεις (+συνταγές) για μεσημεριανό γεύμα


Julianna

Recommended Posts

Εδώ μπορούμε να μοιραζόμαστε τις προτάσεις μας για μεσημεριανό γεύμα όσο το δυνατόν πιο υγιεινό, ακολουθούμενες, αν θέλουμε, και από τη διαδικασία παρασκευής τους. Νομίζω ότι το πόσο υγιεινό είναι ένα γεύμα εξαρτάται τόσο από τα υλικά που χρησιμοποιούνται για την ετοιμασία του όσο και από τον τρόπο ετοιμασίας/μαγειρέματος, οπότε ενδιαφερόμαστε για φαγητά που να ανταποκρίνονται και στα δύο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Προσωπικά δυσκολεύομαι πολύ να βρω τέτοιες προτάσεις/συνταγές, γιʼ αυτό θα ήθελα να διαβάσω τις δικές σας! Θα ξεκινήσω με μια συνταγή που πιστεύω ότι είναι αρκετά υγιεινή:

 

Μοσχάρι σούπα στην κατσαρόλα με ρύζι ή αστράκι

 

Βράζουμε το κρέας για περίπου 1.5-2 ώρες σε σιγανή φωτιά με κλειστό καπάκι και στο τέλος προσθέτουμε το ρύζι ή το αστράκι (ανάλογα με το πόσο χρόνο χρειάζεται για να μαλακώσει) και αλάτι. Μπορούμε να προσθέσουμε στο τέλος λίγο ελαιόλαδο και λεμόνι.

 

Επίσης, διορθώσεις-παραλλαγές σε συνταγές προς το υγιεινότερο είναι καλοδεχούμενες!

 

Άλλες συνταγές που θεωρώ υγιεινές είναι:

1. κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο

2. κοτόσουπα

3. μπριζόλα στο φούρνο με πατάτες ή ρύζι ή χυλοπίτες ή πουρέ

4. σπανακόρυζο

5. φακές

6. γιουβαρλάκια

7. τουρλού (πατάτες, καρότα, κολοκυθάκια, μελιτζάνες, πιπεριές, μαϊντανός, δυόσμος)

 

Γενικά το κριτήριό μου αυτή τη στιγμή είναι να αποφεύγεται κατά το δυνατό το τσιγάρισμα/σοτάρισμα, καθώς και το μαγείρεμα του ελαιόλαδου, δηλ. να προστίθεται το ελαιόλαδο στο τέλος ή καθόλου.

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας...

Αυτό που θα κάνω σήμερα είναι πολύ υγιεινό και νόστιμο.

Μπιφτέκια στο φούρνο με πατάτες και μανιτάρια.

 

Τις πατάτες ποτε δεν τις τηγανίζω, πάντα στο φούρνο σε ρηχό ταψάκι με λίγο λάδι ρηγανι και αλάτι.....γίνοντε απλά τέλειες, καλύτερες και από τηγανιτές.

Τα μανιτάρια σε ένα πυρίμαχο(αφόυ τα πλύνω και κόψω το κοτσανάκι), ολόκληρα τους ρίχνω λαδάκι και τα αλατίζω και τα βάζω, κάτω στο φούρνο όσο θα ψήνετε το φαι στη σχάρα. Η 2,5 χρόνων κόρη μου μπορεί μπιφτέκια να μην φάει αλλά τα μανιταρια θα τα φάει ΟΛΑ!!! πολύ νόστιμα και θρεπτικά!!!

Πως κάνω τα μπιφτέκια και είναι υγιεινά και θρεπτικά.

Βάζω πάντα μοσχαρίσιο, κουάκερ αντί για ψωμί, λίγο λάδι, ρηγανι και/ή όποιο μυρωδικό σας αρέσει, στο multi βάζω μιση τομάτα, 1 κρεμμύδι, λίγο γάλα(αφρατεύουν) και κάποιο λαχανικό π.χ. μελιτζάνα η κολοκύθι η πιπερια... ότι έχω και τα αλέθω. Τα ρίχνω στον κιμά μαζί με λίγο ξύδι και 1 αυγό(η κόρη μου δεν τα τρώει οπότε προσπαθώ να της τα βάζω όπου μπορώ), και αλατοπιπερώνω. Αφου ζυμώσω τον κιμα καλά τον βάζω στο ψυγείο για κανα μισάωρο ......πλάσιμο και στο φούρνο!!! Είνια πεντανόστιμο και εξαιρετικά θρεπτικό.....!!!!!

Και μην φοβηθείτε να κάνετε συνδυασμούς.... χθες πχ δεν είχα ουτε κρεμμύδι , ουτε ντομάτα και έβαλα σκόρδο και πιπεριά..... φαγώθηκαν με μία ανάσα όλα!!!

Καλή επιτυχία και καλή σας όρεξη...

bMZ0p2.png
Link to comment
Share on other sites

κεκτημένη ταχύτητα.... προχθες έκανα τα μπιφτέκια με την πιπεριά στους μικρούς φίλους της κόρης μου.... Μη νομίζετε πως κάθε μέρα τρώμε κρέας.... το αντίθετο τρώμε μόνο μία φορά την εβδομάδα.

Κάποια στιγμή ίσως θα ήταν ωραία ιδέα να παραθέτουμε εβδομαδιαία μενού.... εγώ τουλάχιστον έτσι λειτουργώ, με εβδομαδιαίο μενού... σε οργανώνει, σου εξοικονομεί χρόνο και χρήμα!

 

Καλή σας μέρα....

bMZ0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας λοιπον ενα καλο μεσημεριανο γευμα για ενα ατομο κ ενηλικα θα μπορουσε να ειναι ο παρακατω¨:90 γρ κοτοπουλο στηθος (χωρις δερμα)με 1 μεγαλη πατατα 180 γρ στο φουρνο με 1 κουταλια σουπας ελαιολαδο ,1 σαλατα με 2 φλιτζανια μαρουλι 120 γρ με 1 φλυτζανι κρεμμυδακια χλωρα κ 1 φλυτζανι καροτο ωμο 120 γρ κ 2 κουταλιες γλυκου λαδι ,1 γιαουρτι κ 1 μικρο πορτοκαλι

 

ΥΓ1 συγνωμη για τις ποσοτητες αλλα λογω μελοντικου επαγγελματος το χω θεσει πια στην καθημερινοτητα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας...

Αυτό που θα κάνω σήμερα είναι πολύ υγιεινό και νόστιμο.

Μπιφτέκια στο φούρνο με πατάτες και μανιτάρια.

 

Τις πατάτες ποτε δεν τις τηγανίζω, πάντα στο φούρνο σε ρηχό ταψάκι με λίγο λάδι ρηγανι και αλάτι.....γίνοντε απλά τέλειες, καλύτερες και από τηγανιτές.

Τα μανιτάρια σε ένα πυρίμαχο(αφόυ τα πλύνω και κόψω το κοτσανάκι), ολόκληρα τους ρίχνω λαδάκι και τα αλατίζω και τα βάζω, κάτω στο φούρνο όσο θα ψήνετε το φαι στη σχάρα. Η 2,5 χρόνων κόρη μου μπορεί μπιφτέκια να μην φάει αλλά τα μανιταρια θα τα φάει ΟΛΑ!!! πολύ νόστιμα και θρεπτικά!!!

Πως κάνω τα μπιφτέκια και είναι υγιεινά και θρεπτικά.

Βάζω πάντα μοσχαρίσιο, κουάκερ αντί για ψωμί, λίγο λάδι, ρηγανι και/ή όποιο μυρωδικό σας αρέσει, στο multi βάζω μιση τομάτα, 1 κρεμμύδι, λίγο γάλα(αφρατεύουν) και κάποιο λαχανικό π.χ. μελιτζάνα η κολοκύθι η πιπερια... ότι έχω και τα αλέθω. Τα ρίχνω στον κιμά μαζί με λίγο ξύδι και 1 αυγό(η κόρη μου δεν τα τρώει οπότε προσπαθώ να της τα βάζω όπου μπορώ), και αλατοπιπερώνω. Αφου ζυμώσω τον κιμα καλά τον βάζω στο ψυγείο για κανα μισάωρο ......πλάσιμο και στο φούρνο!!! Είνια πεντανόστιμο και εξαιρετικά θρεπτικό.....!!!!!

Και μην φοβηθείτε να κάνετε συνδυασμούς.... χθες πχ δεν είχα ουτε κρεμμύδι , ουτε ντομάτα και έβαλα σκόρδο και πιπεριά..... φαγώθηκαν με μία ανάσα όλα!!!

Καλή επιτυχία και καλή σας όρεξη...

 

Τι μανιταράκια χρησιμοποιείς?? Τα αγκαρικους??

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mocha, καταρχήν σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Μου άρεσε η ιδέα της βρώμης αντί για ψωμί στα μπιφτέκια:) Τη ρίχνεις μουσκεμένη ή έτσι όπως την αγοράζεις;

Και μια απορία: το ελαιόλαδο καθώς μαγειρεύεται δε γίνεται βλαβερό; δηλ. με την έκθεσή του σε υψηλές θερμοκρασίες; Γιατί πολλές συνταγές το μαγειρεύουν... Όποιος-α γνωρίζει περισσότερα πάνω σ' αυτό θα με βοηθήσει πολύ!

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Κατερινούλα ναι αυτά τα μανιτάρια χρησιμοποιώ..... προσοχή όμως γιατί κυκλοφορουν Πολωνίας με ελληνική συσκευασία!!!!

 

Julianna μου άρεσε πάρα πολύ το θέμα που ξεκίνησες! Ναι τη βρώμη την βάζω στη μορφή που την αγοράζω, αυτή από μόνη της απορροφά τα υγρα του κιμά και φουσκώωωώνει τα μπιφτέκια!!!

Αυτό που ξέρω καθότι η μητέρα μου από Κρήτη και αγοράζουμε λάδι από συγκεκριμένο παραγωγό, είναι πως το παρθένο ελαιόλαδο αντέχει ακόμα και στις υψηλότερες θερμοκρασίες, δλδ και τηγανιτές πατάτες να θες να κάνεις, χρησιμοποίησε ελαιόλαδο είναι πολύ πιο υγιεινό από οποιοδήποτε άλλο έλαιο.

Επίσης ένα κόλπα για περισσότερη υγεία... στα ψητά φούρνου που ρίχνουμε ελαιόλαδο στο ταψί, αν προσθέσουμε και λίγο νεράκι, το φαί γίνεται εξαιρετικά πιο ελαφρύ, γιατί το λάδι με το νέρο δεν πιάνει τις θερμοκρασίες που λες και δεν καίγεται.

bMZ0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινούλα ναι αυτά τα μανιτάρια χρησιμοποιώ..... προσοχή όμως γιατί κυκλοφορουν Πολωνίας με ελληνική συσκευασία!!!!

 

Julianna μου άρεσε πάρα πολύ το θέμα που ξεκίνησες! Ναι τη βρώμη την βάζω στη μορφή που την αγοράζω, αυτή από μόνη της απορροφά τα υγρα του κιμά και φουσκώωωώνει τα μπιφτέκια!!!

Αυτό που ξέρω καθότι η μητέρα μου από Κρήτη και αγοράζουμε λάδι από συγκεκριμένο παραγωγό, είναι πως το παρθένο ελαιόλαδο αντέχει ακόμα και στις υψηλότερες θερμοκρασίες, δλδ και τηγανιτές πατάτες να θες να κάνεις, χρησιμοποίησε ελαιόλαδο είναι πολύ πιο υγιεινό από οποιοδήποτε άλλο έλαιο.

Επίσης ένα κόλπα για περισσότερη υγεία... στα ψητά φούρνου που ρίχνουμε ελαιόλαδο στο ταψί, αν προσθέσουμε και λίγο νεράκι, το φαί γίνεται εξαιρετικά πιο ελαφρύ, γιατί το λάδι με το νέρο δεν πιάνει τις θερμοκρασίες που λες και δεν καίγεται.

 

Εμείς χρησιμοιποιούμε αποκλειστικά ελαιόλαδο μου φαίνεται πιο υγειινο ακόμα κ στο τηγάνι( αν κ τηγανιζω εξαιρετικά σπάνια λιγοτερο από 1φορά το μήνα)..

 

Χα χα κι εγώ τα μπιφτέκια έτσι σχεδόν τα κάνω με βρώμη κ είναι κ πιο νόστιμα!! Τα στουμπώνω κ στα λαχανικά κάποιες φορές γιατί μόνο έτσι τα τρώει η μικρή, ωμά δεν τα ακουμπάει καν!! Γι'αυτό ρώτησα για τα μανιτάρια μπας κ της αρέσουν με αυτό τον τρόπο!!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μοσχάρι καπαμά με κολοκυθάκια (μερίδες 6)

 

Υλικά:

 

1 κιλό μοσχάρι κομμένο σε μερίδες

1/4 φλ. τσαγ. ελαιόλαδο - προαιρετικά

1 ξερό κρεμμύδι ψιλοκομμένο

1 κιλό κολοκυθάκια τρυφερά και μικρά

2 πατάτες κομμένες σε μέγεθος μπουκιάς

2 καρότα κομμένα σε χοντρές φέτες

2 κ.σ. φρεσκοτριμμένη ντομάτα

1 πρέζα ζάχαρη

2 κ.σ. μαϊντανός ψιλοκομμένος

αλάτι

φρεσκοτριμμένο πιπέρι

 

Εκτέλεση:

 

1. Ρίχνουμε στην κατσαρόλα το κρέας, το σκεπάζουμε καλά με νερό και το σιγοβράζουμε για περίπου 1,5 ώρα, να μαλακώσει, με σκεπασμένη την κατσαρόλα.

2.Αφού βράσει για 40', προσθέτουμε το κρεμμύδι, τις πατάτες, τα καρότα και τη ντομάτα και πασπαλίζουμε με τη ζάχαρη. Συμπληρώνουμε αν χρειάζεται με νερό ίσα που να σκεπάζει τα υλικά.

3. Πλένουμε και στραγγίζουμε τα κολοκυθάκια κι αφαιρούμε τα κοτσάνια τους. Τα προσθέτουμε ολόκληρα στο κρέας. Ίσως χρειαστεί να προσθέσουμε ελάχιστο νερό (θα κατεβάσουν και τα κολοκυθάκια τα υγρά τους). Πασπαλίζουμε με το μαϊντανό και αλατοπιπερώνουμε.

4. Σιγοβράζουμε για περίπου 10΄. Να μην παραβράσουν τα κολοκυθάκια! Το φαγητό πρέπει να μείνει με ελάχιστη δεμένη σάλτσα.

5. Προσθέτουμε το ελαιόλαδο, αν θέλουμε.

 

 

Σημείωση: η παραπάνω είναι δική μου εκδοχή της ομότιτλης συνταγής που βρήκα στο: http://argiro.gr στην κατηγορία Ελαφριές.

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριναρισμένο ψαρονέφρι με ψητά λαχανικά (12 μερίδες)

 

Υλικά:

 

2 μελιτζάνες τσακώνικες

2 μεγάλα κρεμμύδια άνυδρα κόκκινα

3 πιπεριές χρωματιστές

6 ασπρομανίταρα μεγάλα

1 κ.σ. μπαλσάμικο

1/2 κ.γλ. θυμάρι

1/2 κ.γλ. ρίγανη

αλάτι

φρεσκοτριμμένο πιπέρι

*(δεν έγραφε ποσότητα κρέατος)

 

Για τη μαρινάτα:

 

2 κ.σ. μουστάρδα

2 κ.σ. μπαλσάμικο

1 σκελίδα σκόρδο πολτοποιημένο

1 κ.γλ. μέλι

1 κ.γλ. ρίγανη ή θυμάρι

αλάτι

φρεσκοτριμμένο πιπέρι

 

Εκτέλεση:

 

Σ' ένα μπολ βάζουμε τα υλικά της μαρινάτας και τα χτυπάμε με πιρούνι να ενωθούν. Κόβουμε το ψαρονέφρι σε φέτες 2 εκ. και αλείφουμε κάθε φέτα γύρω γύρω με τη μαρινάτα. Τοποθετούμε σε σκεύος το κρέας, κοντά το ένα κομμάτι στο άλλο, και ρίχνουμε όση μαρινάτα περισσέψει από πάνω. Σκεπάζουμε καλά και τα αφήνουμε στο ψυγείο το λιγότερο 1 ώρα.

 

Κόβουμε τις μελιτζάνες σε φέτες, τα κρεμμύδια σε τέταρτα, τις πιπεριές σε τέταρτα και τα μανιτάρια στη μέση κι όλα μαζί τα βάζουμε σε ταψί. Περιχύνουμε με το μπαλσάμικο, πασπαλίζουμε με τα μυρωδικά και αλατοπιπερώνουμε. Τοποθετούμε από πάνω τις φέτες μαριναρισμένες και ψήνουμε στους 180°C στις αντιστάσεις για 35΄-40΄. Αν θέλουμε, μπορούμε να προσθέσουμε στο τέλος 2 κ.σ. ελαιόλαδο.

 

 

Σημείωση: η παραπάνω είναι δική μου εκδοχή της ομότιτλης συνταγής που βρήκα στο: http://argiro.gr στην κατηγορία Ελαφριές.

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Λοιπόν έχω στερέψει από ιδέες. Μαγειρεύω όλο τα ίδια και τα ίδια, γτ μόνο αυτά τρώει η μικρή! Θα ήθελα να μαγειρέψω και κάτι άλλο αλλά όσα βρίσκω στο ίντερνετ έχουν πολλά τσιγαρισματα, τηγανισματα κτλ που προσπαθώ όσο γίνεται να τα αποφεύγω.  Δώστε μου καμία καλή ιδέα.. τι μαγειρεύετε στα παιδάκια σας; Η μικρή μου είναι 20 μηνών και γίνεται όσο πάει και πιο επιλεκτική στο φαγητο! Αυτά κυρίως που με δυσκολεύουν είναι τα λαχανικά( κλασικά θα μου πειτε) και κυρίως μπρόκολο, κουνουπίδι, μελιτζάνα, κολοκυθάκι. Η αλήθεια κι εμεις δεν τρελαινομαστε κι έτσι τα αποφευγω.

Έχω διαβάσει ότι για να είναι ισορροπημένο ένα πιάτο χρειάζεται 2 είδη λαχανικών, 1 είδος υδατάνθρακα και 1 είδος πρωτεΐνης! Αυτό προσπαθώ να τηρώ λοιπόν, όχι πάντα με επιτυχία!

Και για να κάνω την αρχή θα αναφέρω μερικές δικές μου προτάσεις. 

-Σπανακορυζο

-Φασολάκια/αρακας/μπαμιες γιαχνι

-Μακαρόνια με κιμά,κρεμμύδι, σαλτσα,καρότο και κολοκυθακια

-Πατάτες με χοιρινο κρέας, σνίτσελ ή κοτοπουλο στο φούρνο με καρότα, μανιτάρια ή/και σελινοριζα.

-Σούπα μοσχαρακι με λαχανικα (κολοκυθάκια, σελινοριζα, κρεμμύδια  και πατάτα)

-κεφτεδάκια κοτοπουλο με μπροκολο  (τελευταία δεν το τρώει όμως)

-ψαρι με ριζοτο λαχανικών (αρακας, καροτακι, καλαμποκι)

-ψαρόσουπα με λαχανικά(πατάτα, καρότο, κρεμμύδι, κολοκυθάκια και αν έχω φοινόκιο)

-μοσχαράκι κοκκινιστό με πιλάφι

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και εγω

 

Φακορυζο με ντομάτα κοκκινιστό και καρότο κολοκυθάκια σε μικρά κομμάτια να μην φαίνονται 

 

Κοτόπουλο μπουκιτσες λεμονατο-ριγανατο με ρυζι η πατάτες 

 

Γιουβαρλακια 

 

Γεμιστά με κιμά μοσχαρισιο ντομάτα καροτο κολοκυθάκια 

 

Κεφτεδακια κοκκινιστα με ρυζι η μακαρόνια

 

Φασόλια λεμονατα

 

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα. ..τραχανά πολύ τρώμε επίσης, ομελέτες με διάφορα μέσα πιο πολύ για απόγευμα βέβαια 

 

Μυρωδικά φρέσκα όπως ρίγανη μελισσοχορτο δυόσμο σελινο κτλ

 

Φρέσκο κρεμμυδακι και σκορδακι

 

Αυτό που βλεπω είναι ότι τα παιδιά μου θέλουν ζουμερά φαγητά αλλιώς το κρεας το τρώνε σε στυλ κεφτέδες η κοτομπουκιες η σουβλακι πιο εύκολα. ..Δεν τους άρεσει ας πούμε ψήτο στο φουρνο...

 

Παραλλαγές γίνονται σε όλα καί παντού τα φρέσκα λαχανικά και μυρωδικά προσθέτουν γεύση και θρεπτική αξία

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Να προσθεσω και εγω

 

Φακορυζο με ντομάτα κοκκινιστό και καρότο κολοκυθάκια σε μικρά κομμάτια να μην φαίνονται 

 

Κοτόπουλο μπουκιτσες λεμονατο-ριγανατο με ρυζι η πατάτες 

 

Γιουβαρλακια 

 

Γεμιστά με κιμά μοσχαρισιο ντομάτα καροτο κολοκυθάκια 

 

Κεφτεδακια κοκκινιστα με ρυζι η μακαρόνια

 

Φασόλια λεμονατα

 

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα. ..τραχανά πολύ τρώμε επίσης, ομελέτες με διάφορα μέσα πιο πολύ για απόγευμα βέβαια 

 

Μυρωδικά φρέσκα όπως ρίγανη μελισσοχορτο δυόσμο σελινο κτλ

 

Φρέσκο κρεμμυδακι και σκορδακι

 

Αυτό που βλεπω είναι ότι τα παιδιά μου θέλουν ζουμερά φαγητά αλλιώς το κρεας το τρώνε σε στυλ κεφτέδες η κοτομπουκιες η σουβλακι πιο εύκολα. ..Δεν τους άρεσει ας πούμε ψήτο στο φουρνο...

 

Παραλλαγές γίνονται σε όλα καί παντού τα φρέσκα λαχανικά και μυρωδικά προσθέτουν γεύση και θρεπτική αξία

 

 

Ναι μπράβο όσπρια ξέχασα να αναφέρω από τα οποία τρώμε φακες και φασολάδα ή γίγαντες στο φουρνο(προσθέτω εκτός από πατάτες ,καροτάκι και σελινόριζα) 

Καλή ιδέα μες στις φακες να βάλω και κολοκυθάκια.

Επίσης το μελισσοχορτο δεν το εχω δοκιμάσει ποτέ..  με τι φαγητά ταιριάζει;

Τέλος μια σούπα που εμένα μου φαίνεται αρκετά νόστιμη αλλά η μικρή δεν τη τρώει ούτε ο άνδρας μου επομένως δεν τη μαγειρεύω συχνά είναι μπρόκολο, καρότα, πατάτες με λιγη κρέμα γάλακτος σε βελουτέ υφή με φρέσκο ψωμάκι! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Ναι μπράβο όσπρια ξέχασα να αναφέρω από τα οποία τρώμε φακες και φασολάδα ή γίγαντες στο φουρνο(προσθέτω εκτός από πατάτες ,καροτάκι και σελινόριζα) 

Καλή ιδέα μες στις φακες να βάλω και κολοκυθάκια.

Επίσης το μελισσοχορτο δεν το εχω δοκιμάσει ποτέ..  με τι φαγητά ταιριάζει;

Όπου βαζεις ρίγανη δυόσμο ματζουρανα . ..Εγώ κάνω ένα ματσάκι με φρέσκα αρωματικά χόρτα και τα βάζω σχεδόν παντού. ..Σε Κεφτεδακια σάλτσες για μακαρόνια κρεατοσουπες. .Εκεί που πάνε τα πράσινα μυρωδικά δηλαδή. ..Λίγο για ισορροπία γεύση και άρωμα. ..

Just now, Astrien είπε:

Τέλος μια σούπα που εμένα μου φαίνεται αρκετά νόστιμη αλλά η μικρή δεν τη τρώει ούτε ο άνδρας μου επομένως δεν τη μαγειρεύω συχνά είναι μπρόκολο, καρότα, πατάτες με λιγη κρέμα γάλακτος σε βελουτέ υφή με φρέσκο ψωμάκι! 

Χαχα  εμένα το αντίθετο. ..κάνω βελουτε με λαχανικά,κολοκυθα κτλ ο άντρας μου την λατρεύει ρίχνει και μπουκοβο από πάνω. ..Εγώ ούτε να την πλησιάσω...τα παιδιά ακόμη δεν έχουν αποφασίσει. ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fenia27 είπε:

Όπου βαζεις ρίγανη δυόσμο. ..Εγώ κάνω ένα ματσάκι με φρέσκα αρωματικά χόρτα και τα βάζω σχεδόν παντού. ..Σε Κεφτεδακια σάλτσες για μακαρόνια κρεατοσουπες. .Εκεί που πάνε τα πράσινα μυρωδικά δηλαδή. ..Λίγο για ισορροπία γεύση και άρωμα. ..

Θα κοιτάξω άμα το βρω σε σούπερ μάρκετ να το δοκιμάσω..  Κι εμένα μ αρέσουν τα μυρωδικά! Δίνουν στιλ  στο φαγητό! :) εγώ χρησιμοποιώ πολύ εκτος απο ριγανη θυμάρι,δυοσμο και πιο σπάνια δενδρολίβανο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Θα κοιτάξω άμα το βρω σε σούπερ μάρκετ να το δοκιμάσω..  Κι εμένα μ αρέσουν τα μυρωδικά! Δίνουν στιλ  στο φαγητό! :) εγώ χρησιμοποιώ πολύ εκτος απο ριγανη θυμάρι,δυοσμο και πιο σπάνια δενδρολίβανο!

 

Σπάνια το δεντρολίβανο και εγώ. ..ρίγανη πλέον μόνο φρέσκια και ματζουρανα επίσης.απογειώνει το φαγητό ενώ η ξερή πικριζει. . .δυόσμο,  μαϊντανό σελινο και φρέσκο κρεμμυδακι εχω στην κατάψυξη για ώρα ανάγκης. ..

Το σχοινοπρασο είναι ωραίο επίσης. ..

 

Link to comment
Share on other sites

Για τον μικρό μου μαγειρεύω πολύ συχνά κατσίκι και κουνέλι (από κρεοπώλη αλλά σπιτικά, χωριάτικα). Το κατσικάκι το κάνω λεμονάτο και το συνοδεύω με οτιδηποτε: μπρόκολο, αρακα, σπανακορυζο, ρεβυθια.... ο,τι εχει λεμονι δηλαδη. Ειναι πολυ μαλακο και το τρώει εύκολα. 

 

 

Το κουνέλι το κάνω είτε κοκκινιστό με ρύζι ή κριθαράκι ή φακές ή φασολάδα, ή λεμονάτο ριγανατο με πατατούλες κ καποια πρασινάδα που παει με λεμονι. 

 

Ακομα δινω 4-5 φορες την εβδομαδα κρεας (τις αλλες ψαρι) κι ετσι εχουμε ποικιλια κ αποφευγω το πολυ κοκκινο κρεας. Οταν δεν έχω ποικιλία απο λαχανικα συνοδεύω απλα με πατατα ή σελινοριζα και καροτο κ χρωματιςτες πιπεριές. Μια φορα την εβδομάδα όσπρια οπωσδήποτε. Τις φακές τις εμπλουτίζω με χρωματιστές πιπεριές κ καρότα. Στη φασολάδα βαζω ντοματα καροτο σελινοριζα πιπεριά Φλώρινης κρεμμύδι κ σέλινο. στους γίγαντες το ίδιο. καροτο βαζω κ στα φασολακια κ τον αρακα. 

 

Συχνα κάνω σπανακοπρασορυζο δλδ προσθέτω αρκετά πράσα κ φρέσκα κρεμμυδάκια εκτός από το σπανάκι. Επισης κολοκυθοπατατα με προσθήκη καρότου. Εμεις κανονικα αυτο το κανουμε με μελιτζάνα κυριως κ πολλα αλλα λαχανικα αλλα του μικρου η μελιτζάνα δεν του αρεσει κ ετσι πού κ πού του φτιαχνω το δικο του. 

 

Ζυμαρικά ή ρύζι δίνω κάθε 15 περίπου δυο φορές (μαγειρεύω για δυο μέρες). Ακόμα κ στα κοκκινιστα με το κριθαράκι βάζω καρότο ή κ λίγα φασολάκια.  

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρή μου από κρέας τρώει μόνο μπριζόλα μοσχαρισια στη σχάρα κ αρνί ή κατσίκι στο φούρνο, κιμά με μακαρόνια κ σουβλάκι απ' εξω (μια στο τόσο όταν βγαίνουμε). Πολύ επιλεκτική. Μπιφτέκια, κοτόπουλα, χοιρινά, κουνελια ούτε από μακριά κ είναι κρίμα γιατί έχει από όλα τα είδη ο πεθερός μου κ μας στέλνει. Από όσπρια τρώει τα πάντα εκτός από φάβα (λιωμένο γαρ), δεν τρώει με τπτ ντομάτα, πατάτα, μελιτζάνα, μπάμιες. Τρώει με τα κιλά όλα τα φρούτα, αγγούρια, αβοκάντο, χόρτα βραστά κ μαρουλι. Ότι να ναι. Σούπες ούτε να τις δει, ψάρι μόνο ψητό στη σχαρα, αυγά δικά μας ευτυχώς και αν μπορούσε θα ζούσε μόνο με παγωτό σοκολατα <_<. Το μόνο που μας σώζει είναι ότι τα περισσότερα προϊόντα είναι δικά μας.

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθεσω το σπανακορυζο, φακορυζο, ρεβυθορυζο, σουπα με λαχανικα (λαχανο, πατζαρι, ντοματα, καροτο, κρεμμυδι, μυρωδικα), χορτοσουπα (λαπατα, τσουκνιδα, αυγο, μυρωδικα, λεμονι) και ενα απο τα αγαπημενα του ειναι κριθαρακι με λουκανικο χωριατικο, σπανακι, ντοματα, φρεσκο κρεμμυδακι.

 
Link to comment
Share on other sites

+ μπιφτέκια με βρώμη (αντί για ψωμί ή φρυγανιά) και με αλεσμένο κολοκυθάκι στο μούλτι, μπορείτε να τους το δώσετε (εάν είναι μεγάλα παιδάκια) σε ψωμάκι χάμπουργκερ με μία φέτα τυρί τοστ. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το καλό να μένεις Ελλάδα, όλα φρέσκα και χωριάτικα! :) κουνελάκι κι εμείς τρώμε και της αρέσει και πολύ, αλλά σπάνια! Όταν φέρνουν οι παππούδες από το χωριό! Πόσα να χωρέσει αυτή η έρημη η βαλίτσα! 

Μελιτζάνες τρώνε τα παιδάκια σας; Ή είναι ακόμα μικρά και επειδή είναι πικρή δεν την προτιμούν; είναι της εποχής γι αυτό ρωτάω! Εγώ τις προάλλες έβαλα λαχανικά στο γκριλ(μελιτζάνες, κολοκυθάκια,μανιτάρια,κρεμμύδι, πιπεριες) σε αλουμινένια ατομικά ταψάκια με λάδι και μυρωδικά! Έγιναν πεντανόστιμα αλλά η μικρή ούτε να δοκιμάσει. Μόνο λίγα μανιτάρια έφαγε και το σουβλάκι!

@annoulen  τη βρώμη τη βάζεις κατευθείαν σε νιφάδες ή τη μουλιάζεις/βράζεις πρώτα; 

 

6 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Εμένα η μικρή μου από κρέας τρώει μόνο μπριζόλα μοσχαρισια στη σχάρα κ αρνί ή κατσίκι στο φούρνο, κιμά με μακαρόνια κ σουβλάκι απ' εξω (μια στο τόσο όταν βγαίνουμε). Πολύ επιλεκτική. Μπιφτέκια, κοτόπουλα, χοιρινά, κουνελια ούτε από μακριά κ είναι κρίμα γιατί έχει από όλα τα είδη ο πεθερός μου κ μας στέλνει. Από όσπρια τρώει τα πάντα εκτός από φάβα (λιωμένο γαρ), δεν τρώει με τπτ ντομάτα, πατάτα, μελιτζάνα, μπάμιες. Τρώει με τα κιλά όλα τα φρούτα, αγγούρια, αβοκάντο, χόρτα βραστά κ μαρουλι. Ότι να ναι. Σούπες ούτε να τις δει, ψάρι μόνο ψητό στη σχαρα, αυγά δικά μας ευτυχώς και αν μπορούσε θα ζούσε μόνο με παγωτό σοκολατα <_<. Το μόνο που μας σώζει είναι ότι τα περισσότερα προϊόντα είναι δικά μας.

Αυτό θα πει ξέρει τι τρώει! Τα καλύτερα διαλέγει!

Just now, Sentir...natureza είπε:

Nα προσθεσω το σπανακορυζο, φακορυζο, ρεβυθορυζο, σουπα με λαχανικα (λαχανο, πατζαρι, ντοματα, καροτο, κρεμμυδι, μυρωδικα), χορτοσουπα (λαπατα, τσουκνιδα, αυγο, μυρωδικα, λεμονι) και ενα απο τα αγαπημενα του ειναι κριθαρακι με λουκανικο χωριατικο, σπανακι, ντοματα, φρεσκο κρεμμυδακι.

Πρωτοτυπες συνταγές για σούπες! Θα μου άρεσε να δοκίμαζα αλλά δε διακινδυνεύω να τις φτιάξω μόνη μου! Δε νομίζω να τις φάμε ούτε εμείς οι ενήλικες! Ειδικα ο ανδρας μου!Εσείς τις τρώτε όλοι στο σπίτι;  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Πρωτοτυπες συνταγές για σούπες! Θα μου άρεσε να δοκίμαζα αλλά δε διακινδυνεύω να τις φτιάξω μόνη μου! Δε νομίζω να τις φάμε ούτε εμείς οι ενήλικες! Ειδικα ο ανδρας μου!Εσείς τις τρώτε όλοι στο σπίτι;  

Tην χορτοσουπα εχει καποιους μηνες που σταματησε να την τρωει ο μικρος αλλα η αλλη του αρεσει πολυ. Ξεχασα να γραψω και την πατατα (και στις 2 σουπες). 

 
Link to comment
Share on other sites

Κουνελι, παπια(ειδικα στιφαδο), γαλοπουλα κ κατσικι τρωνε πολυ κ τα δικα μου

Μελιτζανα τρωνε, οπως ειπες ετσι ψητα αστριεν, αλλα δ τους αρεσει οσο τα κολοκυθακια. Πιο ευκολα σε παπουτσακι η μελιτζανα βαρκουλες με κοτοπουλο(το φαγαμε στη σαντορινη με λευκη) κ μουσακα

Επισης γινονται κ μελιτζανοκεφτεδες. Κ γενικα για τα λαχανικα μπιφτεκια λαχανικων, τυπου τουρλου στον φουρνο

Η κορη μου δ τρωει βελουτε αλλα μια που αρεσει σε μενα ειναι με κολοκυθα, καρυ, καροτο, κολιανδρο, τζιντζερ, γαλα καρυδας

Γενικα μυρωδικα, μπαχαρικα, τζιντερ χρησιμοποιω πολυ. Στην μεγαλη αρεσει η παπρικα γλυκια κ ο σιναποσπορος

Γενικα στα μπιφτεκια τριβω πολλα λαχανικα κ στις σαλτσες ντοματας. Κ εγω βρωμη ολοκληρη βαζω στα μπιφτεκια

Οπου η συνταγη απαιτει τσιγαρισμα απλα τα αχνιζω με λιγο νερο. Κ οπου εχει τηγανι αν μπορω τα βαζω φουρνω. Κ το σνιτσελ τους αρεσει

Διαφορα λαχανικα σαν στικ ψητα στον φουρνο, ειδικα με ελαφρυ παναρισμα με τριμμενο τυρι, κολοκυθακια, μελιτζανες, κιτρινη κολοκυθα μικρη, σπαραγγια(σαν τηγανητα γινονται). Μεγαλα μανιταρια ψητα γεμιστα

Κοτοπουλο με πρασο, γιαουρτι κ μουσταρδα(ηταν σαν τηγανια το εχω προσαρμοσει στις νεες μεθοδους πια) 

Μπροκολο-κουνουπιδι γινονται ωραια σε πουρε με πατατα, μακαροναδα με μπροκολο κ τυρι κρεμα, μπροκολο σε σαλτσα πεστο, η ψητα μπροκολο η κουνουπιδι με λαδι η βουτυρο, σκορδο, παρμεζανα, καρυ η παπρικα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...