Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως φτιάχνονται οι φακές ;;;


beba09

Recommended Posts

 

υγ: ζητω η χυτρα ταχυτητας!!!

 

Ζητωωωω!! Σε 5 λεπτα ετοιμες οι φακές!

 

Πάντως κορίτσια προτιμώ να αγοράζω φακές χύμα από μανάβη εμπιστοσύνης παρά από το σούπερ συσκευασμένες. Πάντα βράζουν καλύτερα αμα είναι φετινές.

 

Και ένα κολπάκι.. το πρώτο νερό δεν χρειάζεται σούρωμα απλά βάζεις την κατσαρόλα κάτω από τη βρύση και ρίχνεις κρύο νερό μέχρι να κάτσουν στον πάτο οι φακές. Ρίχνεις στο νεροχύτη τα νερά (αυτά τα κόκκινα που μένουν) και συνεχίζεις το μαγείρεμα. Ε να μην έχουμε ΚΑΙ το σουρωτήρι για πλύσιμο :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάνω κάτω οι συνταγες για τις φακές είναι ίδιες, αυτό που θα ήθελα να πω εγώ είναι ότι αν πετάξουμε το πρώτο νερό που βράζουμε τις φακές πετάμε και το μεγαλύτερο μέρος των βιταμινών που περιέχουν. Το έκανα και εγώ παλιότερα γιατί το θεωρούσα βρώμικο αλλά δεν είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω οι συνταγες για τις φακές είναι ίδιες, αυτό που θα ήθελα να πω εγώ είναι ότι αν πετάξουμε το πρώτο νερό που βράζουμε τις φακές πετάμε και το μεγαλύτερο μέρος των βιταμινών που περιέχουν. Το έκανα και εγώ παλιότερα γιατί το θεωρούσα βρώμικο αλλά δεν είναι σωστό.

 

Βασικά Ελένη εγω δεν τις ζεματάω γιατί το θεωρώ βρώμικο αλλα γιατί αν δεν το κάνω αυτό, πάει το στομάχι του αντρα μου θα ανατιναχτεί!!:)

Link to comment
Share on other sites

Κύβους κι εγώ δεν βάζω πουθενά. Αν ήταν να βάλω κύβους δεν καθόμουν να μαγειρεύω φρέσκα φαγητά.

 

Tί σχέση έχουν οι κύβοι με τα φρέσκα φαγητά? Προαιρετικά τους βάζεις και φυσικά όποτε έχω τη δυνατότητα φτιάχνω και δικούς μου και τους βάζω κατάψυξη. Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικές και ας μην μιλάμε με ειρωνικό τρόπο για τόσο απλά πράγματα. Εγώ απλώς είπα τί κάνω στο δικό μου φαγητό, από κει και πέρα ο καθένας διαλέγει και παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

Tί σχέση έχουν οι κύβοι με τα φρέσκα φαγητά? Προαιρετικά τους βάζεις και φυσικά όποτε έχω τη δυνατότητα φτιάχνω και δικούς μου και τους βάζω κατάψυξη. Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικές και ας μην μιλάμε με ειρωνικό τρόπο για τόσο απλά πράγματα. Εγώ απλώς είπα τί κάνω στο δικό μου φαγητό, από κει και πέρα ο καθένας διαλέγει και παίρνει.

Εννοούσα την ύπαρξη συντηρητικών στους κύβους όπως και στα έτοιμα φαγητά. Δεν επιθυμώ συντηρητικά στα φαγητά μου και γι αυτό τα φτιάχνω εγώ φρέσκα και δεν αγοράζω έτοιμα. Κατάλαβες τώρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια θα τα γράψω χωρίς quote γιατί δε θυμάμαι ποιά είπε τί.

Στις φακές μετά το σούρωμα, όσες το κάνουν, θέλει ζεστό νερό.

Φακές και κρέας αφού και βράσουν δεν μπαίνουν σε κρύο νερό, έτσι ξέρω εγώ τουλάχιστο.

Επίσης κάπου είδα ότι λέτε για πελτέ ντομάτας στο τέλος του μαγειρέματος, προσοχή και ο πελτές θέλει βράσιμο αρκετό.

Οσο για τους κύβους κι γω δεν βάζω πουθενά. Μόνο σούπες έκανα παλιά για μένα, προ γάμου, τώρα έκοψα κι αυτά που μαγειρεύω κανονικά φαγητά.

Χθες έφαγα 2 διπλά πιάτα φακές και δεν φούσκωσα καν, ούτε αέρια είχα, 5 λεπτά βράσιμο και χύσιμο νερού αρκούν για μένα. Το ξέβρασμα βοηθά την πέψη όπως είπατε!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σε όλους σας! Ψάχνοντας στο internet τρόπους να καταφέρω την μικρή μου να τρώει κάποιες τροφές που επιμόνως αρνείται, έπεσα επάνω στην συζήτησή σας για τις φακές. Όντας λάτρης της καλής κουζίνας θα ήθελα να σας προτείνω και 2 άλλους τρόπους για να μαγειρέψετε φακές. Ο πρώτος δεν είναι ιδανικός για τα παιδάκια σας νομίζω ούτε για ευαίσθητα στομάχια είναι όμως πεντανόστιμες και τις μαγειρεύουν έτσι οι μοναχοί στο Άγιο Όρος. Καταρχάς να σας πω ότι εμείς τις φακές τις τρώμε χωρίς ντομάτα! Βράζετε λοιπόν τις φακούλες σας όπως αγαπάτε (πετάτε ή δεν πετάτε το πρώτο νερό, μουλιάζετε ή δεν μουλιάζετε...) Εμείς ούτε μουλιάζουμε ούτε πετάμε το νεράκι. Κρατάμε όλες τις βιταμίνες κρατώντας το νερό και τις φακές μας πάντα τις χυλώνουμε λίγο. Στο νερό λοιπόν βάζουμε τις φακές μας, το αλάτι μας, το πιπέρι μας, την δάφνη μας και το σκόρδο κομμένο σε φετούλες και τις βράζουμε καλά καλά...σε ένα τηγανάκι βάζουμε το λάδι μας και τσιγαρίζουμε μέσα μπόλικο κρεμμύδι μέχρι να αλλάξει χρώμα και να γλυκάνει. Αφού βράσουν οι φακές και πριν σερβίρουμε, ρίχνουμε το λάδι με το κρεμμύδι και ανακατεύουμε. Σερβίρουμε με ξύδι και κόβουμε πάντα δίπλα συνοδευτικό ένα κρεμμύδι στα 4! Άλλη μία συνταγή που μας αρεσει πολύ είναι φακές σαλάτα! Βράζουμε τις φακές όπως στην προηγούμενη περίπτωση μόνο που αυτή την φορά δεν τις θέλουμε χυλωμένες αλλά σπυρωτές! Σουρώνουμε και τις κρατάμε στην άκρη. Σε ένα πιάτο βάζουμε έναν ντάκο και επάνω στον ντάκο τις φακές. Συμπληρώνουμε με φρεσκοκομμένο κρεμμυδάκι, άνιθο, κάπαρη, αρκετό ελαιόλαδο και λεμόνι! Τρώγεται και κρύο και είναι πεντανόστιμο! Καλή σας όρεξη από Θεσσαλονίκη...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θεματάκι με το χύλωμα αλλά έχω δει τεράστια διαφορά. Η ρίγανη πάει πολύ. Αν κάποια ξέρει από μαγειρική (όχι ότι οι άλλες δεν ξέρουν) γνωρίζοντας τι πρέπει να γίνεται, τι είναι το σωστό, το πετάμε ή όχι το νερό, ειδικά για παιδάκια. Η μάνα μου λέει το πετάμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θεματάκι με το χύλωμα αλλά έχω δει τεράστια διαφορά. Η ρίγανη πάει πολύ. Αν κάποια ξέρει από μαγειρική (όχι ότι οι άλλες δεν ξέρουν) γνωρίζοντας τι πρέπει να γίνεται, τι είναι το σωστό, το πετάμε ή όχι το νερό, ειδικά για παιδάκια. Η μάνα μου λέει το πετάμε.

 

Καλησπέρα σας!! Όλοι λατρεύουν τη μαγειρική μου οπότε ας σας πω και γω τη γνωμη μου. Εγώ το νερό δεν το πετάω διότι φεύγει μεγάλο μέρος από το σίδηρο και τις βιταμίνες. Βράζω πρώτα τις φακες με σκέτο νερό, διότι τυχαίνει κάποιες παρτίδες να μην βράζουν καθόλου, οπότε να μην πετάξω και τα υλικά που θα εχω βάλει. Αφού δω οτι είμαστε οκ από αυτό το θέμα, βάζω τα υλικά μου. Κρεμμύδι, σκόρδο, δάφνη, καρότο, αλατοπίπερο, λίγο ρίγανη και λάδι. Τέλος τη ντομάτα. Αυτό που λες για το χύλωμα, ισως φταίει η ντομάτα. Αν βάζεις φρέσκια ντομάτα (που την έχεις τρίψει εσυ) είναι πιο δύσκολο να χυλώσει. Αν βάζεις κονσέρβα, χρειάζεται μια κουταλιά της σούπας για τρια - τεσσερα πιάτα.. Πιστεύω οτι το μυστικό για το χύλωμα είναι η χαμηλή φωτιά.. Μπορεις να τη βράσεις για 2 ώρες σε χαμηλή προς μέτρια φωτιά? Θα είναι σούπερ!!!! Αυτά.. Πιστεύω να βοήθησα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θεματάκι με το χύλωμα αλλά έχω δει τεράστια διαφορά. Η ρίγανη πάει πολύ. Αν κάποια ξέρει από μαγειρική (όχι ότι οι άλλες δεν ξέρουν) γνωρίζοντας τι πρέπει να γίνεται, τι είναι το σωστό, το πετάμε ή όχι το νερό, ειδικά για παιδάκια. Η μάνα μου λέει το πετάμε.

Κάνε τη συνταγή που σου είχα βάλει πιο πάνω περυσι και ό,τι βοήθεια θες πες μου. Το χύλωμα είναι θέμα νερού. 1-2 φορές να το κάνεις θα βρείς πόσο νερό πρέπει να βάζεις.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα κοριτισια!Οι φακες ειναι το αγαπημενο μου φαγητο...αν δεν με φουσκωναν θα μπορουσα να τρωω καθε μερα!

Εδω και 2-3 χρονια δεν εχω πετυχει φακη της προκοπης και εχω απογοητευτει!Παλια μου εφερναν απο καλαβρυτα και ηταν υπεροχες!Αλλες δεν χυλωνουν,αλλες δεν βραζουν,προχτες εφτιαξα φακες σε 15 λεπτα( στο 4 εβραζαν) ειχαν ανοιξει τα φλουδια και ειχε σκορπισει το μεσα!Ενα ζουμι δηλαδη με φλουδια!Τρατζικ!

σας παρακαλω...πειτε μου τι φακες περνετε?Μενω Γλυφαδα αν ξερετε και κανα μπακαλικο με φακες χυμα εδω γυρω ακομη καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Επειδή τρώω μόνο εγώ συνήθως φτιάχνω πολύ λίγες.

Μετράω 3 φλυτζανάκια του καφέ για να φάω δύο μέρες.

 

1. Πλένω σε ένα λεκανάκι τις φακές και τις σουρώνω με το σουρωτήρι

 

2. Σε μια κατσαρόλα τις βράζω για 5 λεπτά περίπου, τις σουρώνω και χύνω το νερό.

 

3.΄Βάζω πάλι στην κατσαρόλα νερό περίπου μέχρι τη μέση, ρίχνω μέσα τις φακές, το λάδι, ένα σκόρδο, 2-3 φύλλα δαφνόφυλλο, 1-2 κτγ πελτέ και τις αφήνω να βράσουν σε σιγανή φωτιά μέχρι να χυλώσουν. 5 λεπτά πριν σβήσω το μάτι ρίχνω λίγη τριμμένη ρίγανη και αλάτι.

 

Γίνονται υπέροχες. Η ρίγανη κάνει τη διαφορά !!!! Ξύδι ρίχνω πάντα στο πιάτο όσο θέλω

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτισια!Οι φακες ειναι το αγαπημενο μου φαγητο...αν δεν με φουσκωναν θα μπορουσα να τρωω καθε μερα!

Εδω και 2-3 χρονια δεν εχω πετυχει φακη της προκοπης και εχω απογοητευτει!Παλια μου εφερναν απο καλαβρυτα και ηταν υπεροχες!Αλλες δεν χυλωνουν' date='αλλες δεν βραζουν,προχτες εφτιαξα φακες σε 15 λεπτα( στο 4 εβραζαν) ειχαν ανοιξει τα φλουδια και ειχε σκορπισει το μεσα!Ενα ζουμι δηλαδη με φλουδια!Τρατζικ!

σας παρακαλω...πειτε μου τι φακες περνετε?Μενω Γλυφαδα αν ξερετε και κανα μπακαλικο με φακες χυμα εδω γυρω ακομη καλυτερα![/quote']

 

Στο Βασιλόπουλο στην Λαζαράκη μια χαρά όσπρια πουλάει και μάλιστα τα περισσότερα είναι Ελληνικά.

 

Προσωπικά όλες οι φακές ίδιες μου φαίνονται αλλά η μητέρα μου λέει ότι δεν είναι έτσι. Παίρνει από το βασιλόπουλο και τώρα που μένουμε γαλάτσι από την λαική από άτομο που εμπιστεύεται. Εγώ πάντως βελτίωσα πολύ την συνταγή με τις συμβουλές που ακολούθησα. Πάντως δεν θέλει πολύ νερό. Δυστυχώς όσο καλή είμαι σε άλλα φαγητά τώρα σε αυτή την ηλικία έμαθα όσπρια. Αν δεν μάθεις από μικρός να τρως τα πάντα άστα. Ευτυχώς στην κόρη μου αρέσουν οι φακές....με τα λαδερά δεν γίνεται τίποτα. Και δυστυχώς στον παιδικό που πάει φέτος δεν τρώνε και πολλά λαδερά. Εγώ αδυνατώ στο σπίτι να την ταίσω έστω και μια κουταλιά. Στον περσινό παιδικό τρώγανε και λαδερά και όσπρια...φασόλια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

καθαρίζεις τις φακές απο τυχόν πετρούλες

σε μια κατσαρόλα βάζεις νερό μεχρι την μέση ρίχνεις ένα φλιτζανι του τσαγιού φακες , 2-3 σκελυδες σκόρδο και 2 κρεμυδια ψιλοκομένα , ενα κον κασέ , λαδι μπόλικο πιπέρι αλάτι πάπρικα μοσχοκάρυδο κυμινο και ξύδι 3-4 κουταλιές της σούπας και τα αφήνεις να βράσουν μέχρι να μαλακώσουν οι φακές κανα 45 με καμιά ώρα δηλαδή και είσαι έτοιμη. και έχεις κάνει κάτι φακές λουκούμι..

 

όσο για την μάρκα εγώ παίρνω τις χοντρες και μεγάλες και τις πιο φθηνές και είναι μια χαρά ..

Link to comment
Share on other sites

καθαρίζεις τις φακές απο τυχόν πετρούλες

σε μια κατσαρόλα βάζεις νερό μεχρι την μέση ρίχνεις ένα φλιτζανι του τσαγιού φακες , 2-3 σκελυδες σκόρδο και 2 κρεμυδια ψιλοκομένα , ενα κον κασέ , λαδι μπόλικο πιπέρι αλάτι πάπρικα μοσχοκάρυδο κυμινο και ξύδι 3-4 κουταλιές της σούπας και τα αφήνεις να βράσουν μέχρι να μαλακώσουν οι φακές κανα 45 με καμιά ώρα δηλαδή και είσαι έτοιμη. και έχεις κάνει κάτι φακές λουκούμι..

 

όσο για την μάρκα εγώ παίρνω τις χοντρες και μεγάλες και τις πιο φθηνές και είναι μια χαρά ..

 

συγνώμη βρε πωλίνα αν βάλεις όλα αυτά τα μπαχαρια που γράφεις σε συνδιασμό με τις φακές που ήδη είναι βαριές, θα εκκραγεί το στομάχι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνώμη βρε πωλίνα αν βάλεις όλα αυτά τα μπαχαρια που γράφεις σε συνδιασμό με τις φακές που ήδη είναι βαριές, θα εκκραγεί το στομάχι σου.

 

:lol::lol::lol:

δεν τα βάζεις βρε με τις χούφτες.. λίγο απο το καθενα

μιλάμε γίνονται λουκούμι.. βέβαια εμένα μου αρέσει να παίζω με τα μπαχαρικά και πάντα βαζω αρκετά αλλά δεν σου πολυφαίνονται ιδίως στις φακές λόγω του σκόρδου

Link to comment
Share on other sites

1.καθαριζω τις φακες απο τα πετραδακια

2.τις κανω ενα πρωτο βρασιμο να φυγει το μαυρο νερο,τις ξεπλενω

3.λαδι,φακες στην κατσαρολα

4.κρεμμυδι,σαλτσα,δαφνοφυλλο 1.,λιγη μουσταρδα,

5.αλατι,πιπερι και για εντυπωσιασμο,απιστευτη νοστιμια, μονο τωρα που ειμαι εγκυος δε βαζω επειδη εχει συντηρητικα,1 κυβο κνορ μοσχαρι η κοτα.

 

εγω φτιαχνω μισο σακουλακι φακες,1 κρεμμυδι,μισο πουμαρο κονκασε και βγαινει περιπου 4 μεριδες!αυτα!

w7ENp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Να ρωτήσω βρε κορίτσια...

 

Αν φτιάξω η άσχετη μάνα φακόρυζο...

 

Όπως μου είπαν χωριστά τις φακές και χωριστά το ρύζι τα ρίχνω μετά στο πιατάκι της και τα αλέθω;;;;

 

Μία φίλη μου μου είπε ότι δεν τα αλέθω γιατί θα γίνουν σαν τσίχλα αλλά εμείς είμαστε 8,5 μηνών και όλα αλεσμένα τα τρώμε....

 

Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεχωριστα τα ετοιμαζω αλλα θα βρεις και συνανταγες οπου τα βραζουν μαζι. Το προτιμω ξεχωριστα γιατι δεν χυλωνει το ρυζι ετσι. Οσον αφορα το να το αλεσεις, ειναι δικο σου θεμα δεν ξερω ολα τα φαγητα μπορεις να τα αλεθεις αν θελεις.

 

 

Εχω ομως μια παρατηρηση να κανω, διαβαζοντας τα ποστ παραπανω γιατι ειδα κατι που μου εκανε εντυπωση:

 

στις φακες, ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ αλλαζουμε το πρωτο νερο. Βαλτε ο,τι θελετε μεσα αλλα μετα την πρωτη βραση, σουρωστε το μαυρο νερο, ξαναβαλτε μεσα τις φακες στην κατσαρολα και μετα προσθεστε νερο και τα υπολοιπα υλικα σας. Ποτε δεν τρωμε το πρωτο νερο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Είμαστε 14 μηνών και ακόμα τις λιώνω...

 

Τις φακές πότε σταματήσατε να τις λιώνετε;

 

Απο σενα εξαρτάται και αν ειβαι έτοιμο το μπεμπακι

Τρωει τιποτα μη αλεσμένο; Τρωει κιμά με ρύζι η μπιφτέκια;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είναι αρκετά μεγάλη κ δεν αλέθουμε φαγητά γενικά τις φακές τις αλέθω μπας κ φάει λίγες κουταλιές αλλιώς μου τις φτύνει, ενώ σούπα πχ μου τρώει άνετα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...