Recommended Posts

Κάτι τέτοιες απόψεις είναι πολύ επικίνδυνες...

Ξεκινάμε από πολύτεκνους, πάμε σε ηλικιωμένους, ανάπηρους, μετανάστες.....

Σε λίγο θα πάμε σε αυτούς που έχουν "λάθος" πολιτικά πιστεύω, σε αυτούς που δεν έχουν συγκεκριμένο χρώμα μαλλιών, που δεν μένουν σε συγκεκριμένη περιοχή......

Η κοινωνική πολιτική ΔΕΝ είναι προνόμιο της Ελλάδας (με όποια μορφή και αν υάρχει εδώ, όσο αρκετή και αν είναι). Η κοινωνική πολιτική υπάρχει σε όλες τις χώρες, από τις πιο μικρές, μέχρι τις πιο μεγάλες. Προτοποριακή είναι στη Σουηδία...υπάρχει και στην Αγγλία, και στην Ελβετία, και στην Αμερική (σε μικρότερο βαθμό) και παντού...

Απόψεις του στυλ "για όλα φταίνε οι Χ" (όπου Χ=πολύτεκνοι/άτεκνοι/ξένοι/ηλικιωμένοι κλπ εκτός από τουε πολιτικούς) μπορεί να οδηγήσουν στην αναζήτηση μιας νέας άρειας κοινωνίας, όπου αυτοί που θα ζουν θα έχουν τα επιθυμητά χαρακτηριστικά και όλοι οι άλλοι στον Καιάδα.... Γυρνάμε στο 1936;;; Ελπίζω όχι..........

Emmaki, Δεν γυρνάμε στο 36 αλλα στο 31 με τις ουρές των ανέργων.

Και καθώς η Ευρώπη με τον πολιτισμό της ξεχώριζε απο τους υπόλοιπους βαρβάρους λαούς με την κοινωνική της πολιτική και το πιο ανθρώπινο πρόσωπο της .

Τώρα οι κινέζοι που είναι οι μόνοι που δανείζουν την Γερμανία κατα συνέπεια και την ευρωζώνη απαιτούν ούτε λίγο ούτε πολυ την διάλυση όλου αυτού του κοινωνικού κράτους.

Η Ελλάδα είναι το ξεκίνημα καθώς σε μια παγκοσμιοποιημένη κοινωνία τα κεφάλαια και τα μέτρα μεταφέρονται με την μορφή των συγκινωνουντων δοχείων.

Ο αποτερος στόχος είναι να καταργηθούν οι συντάξεις με τρομερή εξαθλίωση για τους ηλικιωμένους καθώς τα χρήματα αυτα σε πανευρωπαϊκό επίπεδο έχουν φαγωθεί στο μεγαλύτερο τους μέρος.

Το μεγαλο όμως διακύβευμα που με κάνει να φοβάμαι θα είναι το πείραμα για την κατάργηση της ιδιοκτησίας (αμφιβάλλω αν θα τα καταφέρουν) γιατι τους πειράζει ότι οι έλληνες έιναι δυνατοί στον τομέα της ιδιοκτησίας και της οικογένειας τα οποία είναι επικίνδυνα και αποτελούν εμπόδιο για τα σχέδια τους.

Άλλωστε τα μέτρα του Δντ,οι ελαστικές μορφές απασχόλησης σε Ελλάδα και Πορτογαλία έχουνε στόχο την μετακίνηση μεγάλων ομάδων πληθυσμού με σοβαρό αντίκτυπο στην οικογένεια και στην ακίνητη περιουσία.

Φαίνεται να τα καταφέρνουν διότι η νεολαία και άλλες ομάδες πληθυσμού έχουν ξεκινήσει στην αναζητηση μιας καλής τύχης. Άρα μόνο αθώα δεν είναι η μαζική εισροή μεταναστών τα τελευταία τρία χρόνια,όπως και τα πέντε χιλιάδες ισλαμικα σχολεία που συντηρούνται σε όλη την ευρώπη για να λειτουργήσουν την κατάλληλη στιγμή.

Τώρα θα έχουμε και στην χώρα μας αφού η ομάδα που θα αγοραστεί διαθέτει και γήπεδο στην περιοχή του οποίου έχει αποφασιστεί η δημιουργία τζαμιου , μόνο τυχαία δεν είναι όλα αυτα. Ελπίζω να μην σας κούρασα,πιστεύω σε ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδια μας.

Διαφημίσεις

Κατ΄αρχας θέλω να πω οτι δεν απανταω σε κανεναν.Θα πω μονο την αποψη μου.Αν πιστευα οτι αυτες οι αντιληψεις είναι γενικές τοτε θα ενιωθα πραγματικη απελπισια (οχι οτι ειναι και πολυ πιο ενθαρρυντικα οσα συμβαινουν). Βρισκω πολυ ενδιαφερουσα τη θεωρια του «ποναει κεφαλι, κοψει κεφαλι». Εκει αλλωστε πατησε και η κυβερνηση μας για να θεραπευσει τα στρεβλα του συστηματος. Διαβαζω καποια σημεια και μενω με το στομα ανοιχτο για τοποσο κοντοφθαλμα μπορει κανεις να βλεπει τα πραγματα. Αυτοι εκει πανω τουλαχιστον ξερουν πολυ καλα τι κανουν και τι αποφασιζουν και οπωσδηποτε δεν το κανουν απο αφελεια. Η λογικη του όλα αφορουν τους αλλλους και οχι εμας εχει παιξει το ρολο της στην κατασταση που βρισκομαστε σημερα αλλα ο τροπος που εκφραζεται εδω ειναι στην πιο μικροψυχη εκδοχη της. Ενα κρατος οφειλει κατʼ αρχας να ειναι κρατος προνοιας. Ασχετως αν αυτο τεινει να γινει μακρινο ονειρο για μας εδω. Ειναι τουλαχιστον αστειο να θεωρει κανεις οτι μη πληρωνοντας επιδοματα πολυτεκνων (τα οποια ειναι και απολυτα συμβολικα σε σχεση με τις αναγκες-και εξαιρετικα προσβλητικο να λεει κανεις οτι γιʼαυτο επιλεγει ο γονιος να κανει παιδια* εξοδα μειον επιδομα=θα κλεισει το μαγαζι), ανεργιας, υγειας κ.τ.λ. εχει λυσει το προβλημα. Γιατι οσο θα ζει σʼαυτη την κοινωνια κι οχι μεταναστης στην Ελβετια το προβλημα θα ειναι παντου γυρω του. Η πολιτικη του «διαιρει και βασιλευε» ειχε παντα εξαιρετικα αποτελεσματα στην ιστορια, στο χερι μας ειναι να ανοιξουμε το μυαλο μας ή να υποταχθουμε στο παιχνιδι εις βάρος μας.

Και για να το κλεισω εχω να προτεινω ενα καλο μετρο για την μειωση εξοδων υγειας, ανεργειας και λοιπων αναγκων αλλα και για την αποκατασταση του κρατους προνoιας στα ματια μας. Χαπακι ευθανασιας. Ποναει ποδι? Χαπακι. Ποναει δοντι? Χαπακι. Αρρωστησες? Χαπακι. Εισαι ηλικιωμενος, ανεργος κ.τ.λ. (με λιγα λογια βαρος στο μισθο μου και στο κρατος)? Χαπακι.

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

καποια πραγματα τα διαβαζω και μου σηκωνεται η τριχα!

παιδια ειναι πολυ σημαντικο να μην πεσουμε στην παγιδα να γινουμε κακιασμενοι!με τους γυρω μας γενικα...με ολο τον κοσμο...η κακία , η ψυχροτητα ,η απονια δε βοηθανε σε τιποτε..

κοπελα μου που ανοιξες το θεμα....φυσικα και δε θελω να σου την πω...με ποιο δικαιωμα αλλωστε?προσεχε ομως τι διαβαζεις και απο που επηρεαζεσαι,ψαξε λιγο τις πεποιθησεις σου πριν φανατιστεις...παρεπιπτοντως οι λαθρομεταναστες δε νομιζω να δικαιουνται επιδοτηση ενοικιου καθοτι σου ζητανε πολλα χαρτια για να σου τη δωσουν ..στον οαεδ επισης δεν εγγραφεσαι χωρις νομιμη αδεια διαμονης...στο μαιευτηριο χωρις ταμειο πληρωνεις κανονικα ειτε ελληνιδα ειτε ξενη εισαι....επομενως απο που προεκυψαν τα νουμερα που αναφερεις??μηπως τυχον αυτα τα λενε τιποτε φασιστοειδη στοιχεια που μου παριστανουν και τους Ελληνες με ε κεφαλειο τρομαρα τους...οι αρρωστημενοι...

οσο για τους πολυτεκνους,δεν ξερω κοπελα μου την ηλικια σου ,ουτε αν δεν εχεις παιδια απο επιλογη ή οχι,αλλα ο αγωνας ενος ανθρωπου να ξεχασει τον εαυτο του και να τα δωσει ολα για 4-5 και παραπανω ψυχες

και μελλοντικους πολιτες δε σου λεει τιποτε?και αν του δωσει το κρατος

300 ευρω το διμηνο ειναι πολυ δηλαδη?:shock:α ..και ποσοι πολυτεκνοι εχουν απομεινει την εποχη μας?εγω απο ενα πολυ μεγαλο κυκλο ανθρωπων 3 περιπτωσεις ξερω...στο 12θεσιο σχολειο που εργαζομαι η συντριπτικη πλειοψηφια εχουν 1-2 παιδια

Έχεις μπερδέψει τις φούστες με τις βούρτσες, δεν εξηγείται αλλιώς. Στο ίδιο θρεντ τα έχεις βάλει με πολύτεκνους, μετανάστες, μουσουλμάνους, κινέζους, το ΔΝΤ, την ιδιοκτησία, τις παγκόσμιες συνομωσίες ΚΑΙ τον Παναθηναϊκό!

Αυτό το τελευταίο ειδικά είναι ασυγχώρητο!!!:lol::lol::lol::lol:

h71pf2r0z.png

παιδια ειναι πολυ σημαντικο να μην πεσουμε στην παγιδα να γινουμε κακιασμενοι!με τους γυρω μας γενικα...με ολο τον κοσμο...η κακία , η ψυχροτητα ,η απονια δε βοηθανε σε τιποτε..

κοπελα μου που ανοιξες το θεμα....φυσικα και δε θελω να σου την πω...με ποιο δικαιωμα αλλωστε?προσεχε ομως τι διαβαζεις και απο που επηρεαζεσαι,ψαξε λιγο τις πεποιθησεις σου πριν φανατιστεις...παρεπιπτοντως οι λαθρομεταναστες δε νομιζω να δικαιουνται επιδοτηση ενοικιου καθοτι σου ζητανε πολλα χαρτια για να σου τη δωσουν ..στον οαεδ επισης δεν εγγραφεσαι χωρις νομιμη αδεια διαμονης...στο μαιευτηριο χωρις ταμειο πληρωνεις κανονικα ειτε ελληνιδα ειτε ξενη εισαι....επομενως απο που προεκυψαν τα νουμερα που αναφερεις??μηπως τυχον αυτα τα λενε τιποτε φασιστοειδη στοιχεια που μου παριστανουν και τους Ελληνες με ε κεφαλειο τρομαρα τους...οι αρρωστημενοι...

οσο για τους πολυτεκνους,δεν ξερω κοπελα μου την ηλικια σου ,ουτε αν δεν εχεις παιδια απο επιλογη ή οχι,αλλα ο αγωνας ενος ανθρωπου να ξεχασει τον εαυτο του και να τα δωσει ολα για 4-5 και παραπανω ψυχες

300 ευρω το διμηνο ειναι πολυ δηλαδη?:shock:α ..και ποσοι πολυτεκνοι εχουν απομεινει την εποχη μας?εγω απο ενα πολυ μεγαλο κυκλο ανθρωπων 3 περιπτωσεις ξερω...στο 12θεσιο σχολειο που εργαζομαι η συντριπτικη πλειοψηφια εχουν 1-2 παιδια

Τα στοιχεία για την περίθαλψη των λαθρομεταναστών προκύπτουν απο το υπουργείο υγείας. Αν διαβάσεις προσεκτικά αναφέρω ότι επίδομα ενοικίου παίρνουν οι Αλβανοί και όχι οι γονείς μας που δούλεψαν ,μόχθησαν και πολέμησαν για την χώρα.

Φανατισμενη δεν είμαι ,αυτο που ξέρω είναι ότι χρόνια τώρα κρατάνε απο το μισθο μας χρήματα για την ανεργία και αν αύριο τύχει να μείνεις άνεργη που δεν στο εύχομαι....και έχεις δικο σου σπίτι επίδομα γιοκ. Στα χρόνια που θα έρθουν αν δεν κάνουμε κάτι με αφορμή την δηθεν κοινωνική πολιτική ,τις δήθεν πολιτικές εκδηλώσεις,βρίσκουν την αφορμή να κάνουν τεράστια σπατάλη και να την χρεώνουν σε όλους εμάς με την μορφή των φόρων..(χαρακτηριστικό παράδειγμα υπουργός υγείας αγόρασε δεκαέξι εκατ εμβόλια απο τους έλληνες γιατι δήθεν ενδιαφέρεται για το καλο μας) *φεσωσε την χώρα με 200.000.000 εκατ ευρω και μετα πήγε και απόλαυσε το καινούριο του κοτερο μήκους 35 μέτρων fereti.*

Άρα λοιπόν το πρόβλημα δεν είναι το επίδομα των πολυτέκνων αλλα η γενικότερη απαίτηση που πρέπει να υπάρχει για περιορισμό και συρρίκνωση του κράτους σε όλες μα σε όλες τις δραστηριότητες. Δυστυχώς αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να μην κλέβουν οι τωρινοί και οι επόμενοι. Εκτός *εάν γίνει απαίτηση του λαού όπως πριν απο 150 χρόνια στο Σύνταγμα ότι οποίος κλέβει δημόσια περιουσια δεσμεύεται είτε για ένα ευρω είτε για εκατ...ολόκληρη η περιουσια του (ΦΠΑ,κονδύλια,φόροι,οτιδήποτε). Αλλα τα λαμόγια φωνάζουν ότι ταχα μου είναι δρακόντειοι οι νόμοι. Αν γινόταν αυτο να δούμε πόσοι και ποιοι πολιτικοί επαγγελματίες θα κατέβαιναν....... Πετάνε στον λαό ένα ξεροκομματο για να μπορούν να κλέβουν ανενόχλητοι τα δις.

Έχεις μπερδέψει τις φούστες με τις βούρτσες, δεν εξηγείται αλλιώς. Στο ίδιο θρεντ τα έχεις βάλει με πολύτεκνους, μετανάστες, μουσουλμάνους, κινέζους, το ΔΝΤ, την ιδιοκτησία, τις παγκόσμιες συνομωσίες ΚΑΙ τον Παναθηναϊκό!

Αυτό το τελευταίο ειδικά είναι ασυγχώρητο!!!:lol::lol::lol::lol:

Εσύ νομίζεις ότι έτσι ξαφνικά ο πρίγκιπας αγάπησε το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα;

Ο πρώτος στόχος είναι το mall που διαθέτει το γήπεδο,και μετα αφού φτιάξουνε ένα πολυτελές πολυχώρο...πρέπει να φτιάξουν και ένα χώρο ακριβώς δίπλα για την πολιτιστική κληρονομιά. Τυχαίο που ο χώρος έχει και άδεια ανέγερσης τζαμιου απο την βουλή;

Συνομωσια δεν είναι ότι υπάρχουν στο Λονδίνο ισλαμικες σχολές που χρηματοδοτούνται απο τον βασιλιά της αραβιας,σε γειτονιές που είναι αδιάβατες απο θνητούς και αστυνομικούς όπου κυριαρχεί ο νόμος της άρειας .... Σε ότι αφορά την Κίνα είναι οι δηλώσεις του προέδρου της Κίνας ότι η κρίση της Ευρώπης οφείλεται στα επιδόματα και στο κοινωνικο κράτος. Δεν έχω ξεχάσει κάτι νομίζω έτσι; *

Και κάτι άσχετο... Στο καινούριο φορολογικό νομοσχέδιο επειδή βλέπουν ότι ο κόσμος αγοράζει μικρά αυτοκινητα κυβισμού 1000 εώς 1400 κυβικά...σκέφτονται να αυξήσουν πολυ την φορολογία σε αυτα για να μην μπορει να γλιτώσει κανένας. Το μόνο που έχει απομείνει να φορολόγησουν και τα ποστς...:lol::lol::P

Και κάτι άσχετο... Στο καινούριο φορολογικό νομοσχέδιο επειδή βλέπουν ότι ο κόσμος αγοράζει μικρά αυτοκινητα κυβισμού 1000 εώς 1400 κυβικά...σκέφτονται να αυξήσουν πολυ την φορολογία σε αυτα για να μην μπορει να γλιτώσει κανένας. Το μόνο που έχει απομείνει να φορολόγησουν και τα ποστς...:lol::lol::P

Βούι βούι βούιιιιι... κι έχω πολλά!!! :mrgreen:

Ειλικρινά αδυνατώ να σε παρακολουθήσω...

Από τη μια φταίνε τα επιδόματα των πολυτέκνων από την άλλη οι Κινέζοι που θέλουν την κατάργηση της κοινωνικής πολιτικής.

Από τη μια λες ότι δεν έχει σημασία να μείνουμε 5 εκ. από την άλλη λες ότι φταίνε οι ξένοι.

Ότι δεν πρέπει να πληρώνουμε ειφορές και φόρους αλλά ότι δεν πρέπει να καταργηθούν οι συντάξεις.

Σαν να διαβάζω απόψεις διαφορετικών ανθρώπων.

δεν μπορει ολοι οι ανεπτυγμενοι λαοι του κοσμου να εχουν επιδοματα και μαλιστα ειδικα αυτα για τα παιδια να ειναι μεγαλα και εμεις να ειμαστε εξυπνοι και τα καταργουμε. μια λεξη θα πω "αφανσιμος" καταλαβαινετε υποθετω...

ειναι δυνατον να δεχομαστε να κοπουν τα επιδοματα των πολυτεκνων και να ειμαστε απλοι παρατηρητες? ή μηπως νομιζουμε οτι ειναι η επιβαρυνση για την τσεπη μας τετοια που να απαιτει την μειωση της σχετικης δαπανης?? και καλα ποιος θα μεινει σε αυτη τη χωρα? πλεον ολοι σχεδον κανουμε 1-2 παιδια και αντι να ευχαριστουμε τους ανθρωπους αυτους που δινουν ανανεωση και πνοη σε μια γερασμενη Ελλαδα , εμεις τους καταδικαζουμε? γιατι μηπως ζουν με τα τεραστιααααα επιδοματα που χορηγουνται στην Ελλαδα? αυτο που κανουμε ειναι εγκληματικο!!!! σε μερικα βεβαια χροναι θα το εχουμε καταλαβει αλλα θα ειναι πλεον πολυ αργα! αλλα αν το δουμε και αλλιως ισα ισα που αυτοι συνεισφερουν στο εργατικο δυναμικο της χωρας και θα διασφαλισουν τις συνταξεις του μελλοντος ή μηπως εχουμε την ψευδαισθηση οτι θα δουλευουν ενα εκατομυριο εργαζομενοι και θα πληρωνονται 5 εκ. συνταξιουχοι?? αν δεν αλλαξουμε νοοτροπια δεν μας βλεπω καλα...:roll:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Διαφημίσεις

εισαι θεα!!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Τα στοιχεία για την περίθαλψη των λαθρομεταναστών προκύπτουν απο το υπουργείο υγείας. Αν διαβάσεις προσεκτικά αναφέρω ότι επίδομα ενοικίου παίρνουν οι Αλβανοί και όχι οι γονείς μας που δούλεψαν ,μόχθησαν και πολέμησαν για την χώρα.

Επίδομα ενοικίου δικαιούνται και οι Έλληνες και οι Αλβανοί και οι Κινέζοι .... ανάλογα με το εισόδημα δίνετε.

http://oek.siteline.gr/%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1-%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/218-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%BF%CF%85-2011.html

και όχι για τον αν πολέμησες για τη χώρα σου ή όχι.

Όσα για τα υπόλοιπα που είπες

α) πρόσεχε τι ψηφίζεις

β) και οι κοινωνικές παροχές να κοπούν τα λαμόγια που μας κυβερνάνε πάλι θα μας κλέβουν εφόσον τους αφήνουμε

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Ειλικρινά αδυνατώ να σε παρακολουθήσω...

Από τη μια φταίνε τα επιδόματα των πολυτέκνων από την άλλη οι Κινέζοι που θέλουν την κατάργηση της κοινωνικής πολιτικής.

Από τη μια λες ότι δεν έχει σημασία να μείνουμε 5 εκ. από την άλλη λες ότι φταίνε οι ξένοι.

Ότι δεν πρέπει να πληρώνουμε ειφορές και φόρους αλλά ότι δεν πρέπει να καταργηθούν οι συντάξεις.

Σαν να διαβάζω απόψεις διαφορετικών ανθρώπων.

Δεν γραφω οτι φταινε οι ξενοι, αλλα οταν πληρωνουμε 400 εκατ..σε αυτους που δεν εχουν προσφερει τιποτα σε αυτη την χωρα..

περικοπτουμε ταυτοχρονα τον κοπο και τον ιδρωτα των συνταξιουχων.

Δεν λεω οτι φταινε τα επιδοματα αλλα οι πολιτικοι και ξαναλεω τα ιδια...πετανε ενα ξεροκομματο στον λαο

και απο την πισω πορτα θησαυριζουν τα δεκαπλασια... Σε οτι αφορα τους συνταξιουχους η γηρανση του πληθυσμου στις δυτικες κοινωνιες σε συνδιασμο με την καταστροφη των αποθεματων των ταμειων δημιουργει τις συνθηκες εκεινες

για μειωση και περιορισμο των συνταξεων.

Ο κοσμος λοιπον βουβος αποδεχεται τον περιορισμο των δικαιωματων του με αποτερο στοχο του πειραματος την δοκιμη ακομα και της καταργησης της ιδιοκτησιας,και οταν αυριο

το κρατος θα επιβαλει φορους ταχα με την λογικη του ασφαλιστρου κυνδυνου στο σπιτι που μενει ενας ανεργος,

θα βεβαιωνει φορους στην εφορια που θα αυξανονται με στοχο μετα απο 4-5 χρονια να ερθουν κερδοσκοπικα κεφαλαια

να αγορασουν αυτες τις ιδιοκτησιες απο τις τραπεζες και το κρατος...εγινε στην ανατολικη γερμανια.

Το νοημα ειναι οτι οι πολιτικοι εκτος απο επικινδυνοι εως και ανικανοι να διαχειριστουν τα χρηματα των πολιτων,

θα επρεπε ολοι εμεις να ζητουμε την καταργηση καθε ειδους εισφορας με ταυτοχρονο περιορισμο των αντιστοιχων

φορων. Δεν ειναι λογικο να πληρωνω εισφορα υπερ της ανεργιας και οταν απολυθω να μην παρω τιποτα γιατι τα χρηματα τα εχουν φαει καποιοι επιτηδιοι,

η να πληρωνω εισφορες για συνταξεις πολλα χρονια και να ερχεται ενα κομμα για να κονομησει και να παιζει τον ιδρωτα μου στο χρηματιστηριο & τοξικα προιοντα.

Και τωρα που στερεψαν τα χρηματα εχουν βαλει στοχο την περιουσια του κρατους,υποδομες,λιμανια,αεροδρομια,κοινη οφελεια,επισειοντας την απειλη των φορων στους πολιτες.

Για ψαξτε λιγο ποιοι ειναι πισω απο το σχεδιο ευρηκα των γερμανων...μηπως ειναι ολες οι πολιτικες οικογενειες και οι ανθρωποι εκεινοι που κυβερνησαν και υπερχρεωσαν την ελλαδα

τα τελευταια χρονια.;;

.......

Αμα περιοριστει η δυναμη των πολιτικων και το μελι στο οποιο βουτανε το δαχτυλο τους

να δουμε ποιοι θα ειναι εκεινοι που θα κατεβαινουν για δημαρχοι και βουλευτες...

Επίδομα ενοικίου δικαιούνται και οι Έλληνες και οι Αλβανοί και οι Κινέζοι .... ανάλογα με το εισόδημα δίνετε.

http://oek.siteline.gr/%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1-%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/218-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%BF%CF%85-2011.html

και όχι για τον αν πολέμησες για τη χώρα σου ή όχι.

Όσα για τα υπόλοιπα που είπες

α) πρόσεχε τι ψηφίζεις

β) και οι κοινωνικές παροχές να κοπούν τα λαμόγια που μας κυβερνάνε πάλι θα μας κλέβουν εφόσον τους αφήνουμε

Eιπα οτι τα περνουν οι αλβανοι....οχι μονο αυτοι... αντι τα χρηματα αυτα να τα περνουν μοναχα οι συνταξιουχοι που εργαστηκαν σκληρα σε αυτη την χωρα.

α) ειπα εγω πουθενα οτι ψηφιζω?

β) οχι γιατι αντιστοιχα πρεπει να κοπουν και οι φοροι/δικοι τους μισθοι...τωρα αυτο προσπαθουν να κανουν να περιορισουν το κοινωνικο κρατος για να διατηρησουν τα δικα τους προνομια....θα περασει ετσι;;;;

Eιπα οτι τα περνουν οι αλβανοι....οχι μονο αυτοι... αντι τα χρηματα αυτα να τα περνουν μοναχα οι συνταξιουχοι που εργαστηκαν σκληρα σε αυτη την χωρα.

α) ειπα εγω πουθενα οτι ψηφιζω?

β) οχι γιατι αντιστοιχα πρεπει να κοπουν και οι φοροι/δικοι τους μισθοι...τωρα αυτο προσπαθουν να κανουν να περιορισουν το κοινωνικο κρατος για να διατηρησουν τα δικα τους προνομια....θα περασει ετσι;;;;

Να ψηφίζεις τότε. Δεν μπορείς να γκρινιάζεις, αλλά συγχρόνως να αδιαφορείς για το μέλλον αυτού του τόπου απέχοντας από τις εκλογές.

Διαφημίσεις

Ελπίζω να μην σας κούρασα,πιστεύω σε ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδια μας.

Ένα καλύτερο παρόν και μέλλον - θέλω να πιστεύω - πως είναι το ζητούμενο όλων μας.

Στο δια ταύτα τώρα :

Δεν με κούρασες, με μπέρδεψες. Σ' ένα θέμα, με τίτλο "επιδόματα" έχεις ανοίξει πολλά άλλα και διαφορετικά θέματα (ίσως σχετικά μεταξύ τους) που είναι δύσκολο όμως ν' απαντηθούν ταυτόχρονα.

Τέλος πάντων. Για το θέμα της περίθαλψης των παράνομων μεταναστών, καταρχήν να σε διορθώσω. Το κόστος ανέρχεται (κατά τον Λοβέρδο) σε 150 περίπου εκατομμύρια ευρώ έναντι του συνολικού ελλείματος μας των 400 εκατομμυρίων ευρώ στην υγεία που ψάχνουν να βρουν από που είναι...

Δηλαδή, 400 εκ - 150 εκ = 250 εκατομμύρια ευρώ στον αέρα ή μάλλον στο σκοτάδι... (μία από τις πηγές αυτού που λέω : http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=%CE%BA%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82%20%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CF%82%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CF%89%CE%BD%20%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%89%CE%BD&source=web&cd=1&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fnews.in.gr%2Fgreece%2Farticle%2F%3Faid%3D1231063304&ei=7wmtToLlHYWD8gOVje2GCw&usg=AFQjCNH7r-KwH_SOufw8XR15fdD5oi692Q)

Και ρωτάω : Ακόμα κι αν είναι άδικο/δυσβάσταχτο/επιβαρυντικό το κόστος αυτό των 150 εκ ευρώ... γιατί δεν στρέφεις την οργή σου σε όσους υπέγραψαν/στήριξαν την συμφωνία του Δουβλίνου ΙΙ? Ή με όσους π.χ. υπέγραψαν το 1987 την διακρατική συμφωνία με την Αλβανία στα θέματα της Δημόσιας Υγείας?

Τελικά, ποιός μας φταίει? Ο γάιδαρος, το σαμάρι, ποιός?

Τέλος, αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα να μου απαντήσεις συγκεκριμένα σε αυτά που σ' έχω ξαναρωτήσει :

- Τι εννοείς, όσοι λιγότεροι τόσο καλύτερα?

- Γιατί χρεωκοπήσαμε? Ποιά είναι η δική μας ευθύνη (στο οποιοδήποτε παγκόσμιο σχέδιο)?

- Τι πιστεύεις για τα επιδόματα που παίρνουν οι συμπατριώτες μας Έλληνες μετανάστες στις χώρες που ζουν, είτε είναι νόμιμοι είτε είναι παράνομοι? Για τα όποια προνόμια απολαμβάνουν?

Θα αναφερθω μονο στο θεμα της περιθαλψης υγειας γιατι ειναι ενας τομεας που τον γνωριζω και τον ζω καθημερινα...δυστυχως οντως ΕΝΑΣ απο τους λογους που εχει πεσει εξω το συστημα υγειας ειναι ΚΑΙ οι λαθρομεταναστες...τυγχανουν περιθαλψης και μαλιστα πολλες φορες ιδιαιτερως ακριβης χωρις να καταβαλουν κανενα αντιτιμο...απλα εισερχομενοι δεν εχουν βιβλιαριο λενε οτι θα το προσκομισουν, εννοειται οτι κατι τετοιο δεν γινεται και μεχρι να τους βρει το λογιστηριο εχουν παρει εξιτηριο. Το εχω δει να συμβαινει χιλιαδες φορες και ειμαι σιγουρη οτι θα το δω να συμβαινει και αλλες...οπως εχω δει και αλλοδαπο οφθαλμιατρο ο οποιος διαμενει στη χωρα του που με καποιο τροπο εχει βγαλει βιβλιαριο προνοιας και ερχεται οποτε χρειαζεται και τον νοσηλευουμε κανονικοτατα χωρις να πληρωνει μια!!!!

Και η ερωτηση ειναι η εξης...τι ενοχλει περισσοτερο ο λαθρομεταναστης που δεν εχει στον ηλιο μοιρα και τυγχανει να αρρωστησει ή ο αλλος ο καθόλα (τυποις) νομιμος οσον αφορα το συστημα υγεις (αφου εχει βιβλιαριο) που με καποιο τροπο (παρανομο σαφως) βγαζει βιβλιαριο???? Εμενα συγνωμη κιολας αλλα με ενοχλει περισσοτερο ο δευτερος γιατι αισθανομαι οτι με κοροιδευει μεσα στα μουτρα μου...

bjTVp2.pngDG1bp2.png

Ο τρόπος που δίνονται τα πολυτεκνικά επιδόματα στην Ελλάδα είναι τρομερά άδικος και μόνο ως κοινωνικά επιδόματα δεν μπορεί να τα χαρακτηρίσει κανείς.

Πραγματικά μέχρι σήμερα με κανένα εισοδηματικό κριτήριο δικαιούνταν να πάρει επίδομα ο οποιοσδήποτε αποκτούσε τρίτο παιδί, ακόμα και αν αυτός ήταν σε πολύ καλή οικονομική κατάσταση.

Αντίθετα, άνθρωποι με ένα ή δύο παιδιά και πολύ χειρότερη οικονομική κατάσταση δεν δικαιούνται απολύτως τίποτα.

Αυτό είναι εξαιρετικά άδικο και γι' αυτούς τους λόγους εγώ προσωπικά θα μπορούσα να θεωρήσω το πολυτεκνικό επίδομα ως μια επιβράβευση - bonus :cool: στον γονιό που αποκτά περισσότερα παιδιά αλλά όχι ως κοινωνικό επίδομα.

Υ.Γ. Το εισοδηματικό κριτήριο που καθιερώθηκε πρόσφατα γι' αυτά τα επιδόματα δεν άρει την αδικία, καθώς οι οικογένειες με ένα και δύο παιδιά εξακολουθούν να μην παίρνουν κανένα επίδομα γι' αυτά....

Σε άλλα ευρωπαϊκά κράτη, βοηθιούνται οι οικογένειες από το πρώτο παιδί και όχι από το τρίτο και πάνω.

Που ήσουνα καλή μου κοπέλα τόσο καιρό?

Με είχες κακομάθει να μην χρειαζετε να γράφω τίποτα άλλο πέρα από ότι συμφωνω με marandnik και ξαφνικά χάθηκες, και αναγκαζόμουν να γράφω σεντόνια...

Για να γιορτάσω την επιστροφή σου, γυρνω στην παλιά, καλή μου συνηθεια.:lol:

Συμφωνώ ακριβώς με ότι λέει η marandnik!!!!!!!!!!

Ω, Χριστέ και Παναγιά. Κρύβε λόγια κοπέλα μου μην το ακουσει κανένας εξαποδω και το κάνει πράξη...

Και δεν έχω και λίγα....

Πάντως Likando πραγματικά δεν έχω καταλάβει που το πας...

Μάλλον μας δουλεύεις. Ή τελείς εν τρικυμία. Ούτε εσύ δεν έχει ξεκαθαρίσει στο μυαλό σου όλα αυτά που λες.

Τελικά να τα δίνουμε τα επιδόματα ή όχι?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Η κοινωνική πρόνοια είναι παράγοντας κοινωνικής σταθερότητας οπότε αν είναι στοχευμένη είναι προς όφελος όλων μας. Στην Ελλάδα βέβαια όπως όλα κατάντησε ρουσφετολογική. Βάζοντας εισοδηματικά κριτήρια γίνεται δικαιότερη και αποτελεσματικότερη και φυσικά εφόσον λεφτά δεν υπάρχουν πρώτα πρέπει να καλύψει τους πιο αδύνατους.

Αν υπάρχουν χρήματα να επιβραβεύσει το γονιό που έκανε πολλά παιδιά μπορεί να του αναγνωρίζει συντάξιμα χρόνια όπως κάνουν στην Κύπρο που αναγνωρίζουν 3 χρόνια για κάθε παιδί. Γνωστή μου με 6 παιδιά και 7 χρόνια εργασίας συμπλήρωσε 25 συντάξιμα χρόνια και στα 60 πήρε σύνταξη πλήρη.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα