Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για ενήλικες (γενικής θεματολογίας)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 740
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα εχω φαει μεγαλο κολλημα με τα βιβλια εδω κ δυο χρονια δανειζομαι κ αγοραζω ασταματητα!!! Τωρα διαβαζω το βιβλιο ''Χαμενο χθες'' της Αναστασιας Καλλιοντζή, ειμαι λιγο παρακατω απο τη μεση κ ξεκινησε να γινεται πολυ ενδιαφερον, σας το προτεινω ειναι πολυ ωραιο, αν το εχει διαβαζει κ καποια αλλη ας μου πει τη γνωμη της!!!

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο το Μάνου Ελευθερίου "Άνθρωπος στο πηγάδι" εκδ. Μεταίχμιο

 

Χρειάζεται η ενδοσκόπηση και μάλιστα ανά τακτά χρονικά διαστήματα...

 

Ταπεινη μου γνώμη πάντα

 

Διαβασα στο internet κριτικες κτλ και το βρηκα αρκετα ενδιαφερον.Μαλλον θα ειναι ενα απο τα επομενα

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο ειναι και ''η ουρανια προφητεια'' του james redfield και το ''τι τραβαμε κι εμεις οι μανες'' της κατερινας μανανεδακης

ασχετο το ενα απο το αλλο βεβαια...

αγαπημενα μου ''ο υφαντοκοσμος''και ''ο χορος των 7 πέπλων''

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

"O έρωτας στα χρόνια της χολέρας " του πολυαγαπημένου Gabriel Garcia Markes. Ισως ο μεγαλύτερος έρωτας που έχει ζήσει ποτέ άντρας για γυναίκα. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα, ιδιαίτερα στις ρομαντικές κυρίες !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"O έρωτας στα χρόνια της χολέρας " του πολυαγαπημένου Gabriel Garcia Markes. Ισως ο μεγαλύτερος έρωτας που έχει ζήσει ποτέ άντρας για γυναίκα. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα, ιδιαίτερα στις ρομαντικές κυρίες !

 

οντως παρα πολυ καλο

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

TOTEM-bookPage.jpg

 

ΤΟ ΤΟΤΕΜ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ

 

Συγγραφέας:Ζιανγκ Ρονγκ

Εκδοτικός: ΟίκοςΨΥΧΟΓΙΟΣ

Μετάφραση:Χρύσα Μπανιά

Κατηγορία:Ξένη Λογοτεχνία

Σελίδες:681

ISBN978-960-453-080-9

 

Ξέρεις τι είναι το τοτέμ του λύκου; Μια πνευματική δύναμη ενός προς δέκα, προς εκατό, χίλιους, δέκα χιλιάδες. Προστατεύει τη μεγάλη ζωή στο βοσκότοπο. Ο ουρανός ανέκαθεν έβλεπε ότι η μεγάλη ζωή κουμαντάρει τη μικρή, ότι η ζωή του ουρανού κουμαντάρει εκείνη των ανθρώπων. Αν τιμάς πραγματικά το τοτέμ του λύκου, πρέπει να στηρίξεις τον ουρανό και τη γη, τη φύση και τη μεγάλη ζωή του βοσκότοπου, οφείλεις να συνεχίσεις να παλεύεις όσο υπάρχει έστω κι ένας λύκος. Στα τέλη του 1960, ο Κινέζος φοιτητής Τσεν Ζεν προσφέρει εθελοντική εργασία σ' έναν απομονωμένο καταυλισμό νομάδων στη Μογγολία. Εκεί ανακαλύπτει έναν κόσμο που δεν είχε ποτέ του φανταστεί: μια ειδυλλιακά απλή ζωή βασισμένη στην αιώνια μάχη μεταξύ λύκων και ανθρώπων, σ' έναν συνεχή αγώνα για επιβίωση. Ένα θαυμάσιο πορτρέτο ενός τόπου και ενός πολιτισμού που δεν υπάρχει πια, σκιαγραφημένο σ' ένα βιβλίο που ξάφνιασε, συγκίνησε και προκάλεσε τους αναγνώστες σε όλο τον κόσμο. Πρόλογος στην ελληνική έκδοση από τον δημοσιογράφο και συγγραφέα Αναστάση Βιστωνίτη.

 

 

 

Σανταράμ

 

54447_2000361153.jpg

 

 

 

Συγγραφέας: Γκρέγκορι Ντέιβιντ Ρόμπερτς

Εκδότης: Διήγηση

Κατηγορία: Ξένοι Συγγραφείς

ISBN: 9607951625

Διαστάσεις: 23Χ15 εκ.

Σελίδες: 976

Μετάφραση: Μούμα Ευαγγελία

 

Το Σανταράμ είναι ένα ημιαυτοβιογραφικό μυθιστόρημα που παραπέμπει σε αντίστοιχα επικά έργα (Λόρενς Ντάρελ, Χέρμαν Μέλβιλ).

Ο αφηγητής είναι φυγάς. Μετά το χωρισμό του από τη γυναίκα του και την αδυναμία επαφής με την κόρη του, η ζωή του μεταμορφώθηκε σε μια σκοτεινή άβυσσο. Ήταν νεαρός ερευνητής της φιλοσοφίας κι εξαιρετικός πολιτικός ακτιβιστής στο Πανεπιστήμιο της Μελβούρνης, αλλά έγινε ένας επαναστάτης που έπνιξε τα ιδανικά του στην ηρωίνη, ένας φιλόσοφος που έχασε την ακεραιότητά του στο έγκλημα, ένας ποιητής που έχασε την ψυχή του σε μία φυλακή υψίστης ασφαλείας, ένας από τους πλέον καταζητούμενους ανθρώπους στην Αυστραλία. Είχε καταδικαστεί σε 19 χρόνια φυλάκιση για ένοπλη ληστεία, αλλά δραπέτευσε από τη φυλακή υψίστης ασφαλείας του Πέντριτζ. Κατέφυγε στη Βομβάη, μέσα στην απίστευτη ποικιλία του όχλου της, μ' ένα διαβατήριο που είχε το όνομα κάποιου Λίντσεϊ και μια πρωτόφαντη χαρά να σκιρτάει στην καρδιά του. Στη Βομβάη η μοίρα έριξε τα χαρτιά της για τον αφηγητή. Στη Βομβάη θα γίνει ένας Σανταράμ, ένας άνθρωπος της ειρήνης του Θεού. Θα ανοίξει ένα νοσοκομείο για τους ζητιάνους και τους αυτόχθονες, θα παίξει σε ταινίες του Μπόλιγουντ, θα δημιουργήσει επικίνδυνες σχέσεις με την ινδική μαφία. Από τη Βομβάη θα ξεκινήσει να πολεμήσει στο Αφγανιστάν, στις τάξεις των μαχητών του Ισλάμ...

 

 

Η διεθνής κριτική το θεώρησε λογοτεχνικό αριστούργημα ανεκτίμητης ομορφιάς (Kirkus Reviews). Το Σανταράμ δεν είναι μόνο μια "μεγαλειώδης σάγκα" (London Daily Mail), αλλά κι ένα από εκείνα τα σπάνια μυθιστορήματα στα οποία η ασίγαστη αναζήτηση του καλού αγγίζει το νου και το συναίσθημα.

Η πλοκή του βιβλίου εντυπωσίασε τους κινηματογραφικούς κύκλους και τα δικαιώματά του αγοράστηκαν από τον Τζόνι Ντεπ με το υψηλό ποσό των δύο εκατομμυρίων δολαρίων. Η ταινία, που θα γυριστεί από την εταιρεία Γουόρνερ Μπρος, θα σκηνοθετηθεί από τη γνωστή Ινδή σκηνοθέτιδα Μίρα Ναΐρ και θα προβληθεί στις αίθουσες στα τέλη του χρόνου.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχικό μήνυμα απο lianakleopatra

Πάρτε την τριλογία "Μπρούτζινος Καβαλάρης", "Τατιάνα και Αλεξάντερ" και "Οι κήποι της Τατιάνας" της Πολίνα Σίμμονς και θα με θυμηθείτε. Ειδικά το πρώτο είναι το πιο αγαπημένο μου βιβλίο.

Επίσης: Ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη-Κώστας Καρακάσης

Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι ΄-Λένα Μαντά

 

πολύ καλή επιλογή όλα τα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί κάποιο που σου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση(πες κανένα τίτλο για να διαβάσουμε)

 

Εύα Λούνα

Το επουράνιο σχέδιο

Του έρωτα και της σκιάς

 

Δεν μπορώ να ξεχωρίσω το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

2638598.jpg

 

Το πιο λευκό λουλούδι

 

Συγγραφέας: Graham, Brendan

Εκδοτικός Οίκος: ΩΚΕΑΝΙΔΑ

Έτος έκδοσης: 6/1999

Σελίδες: 640

ISBN: 9789604101092

 

..Αλλά το κατάλευκο λουλούδι θα γίνει κατάμαυρο, κι εσύ, κοκκινομάλλα Έλεν, θα πρέπει να λιώσεις τα πέταλά του μέσα στη χούφτα σου... Μ' αυτά τα λόγια, που ψιθύρισε η μάγισσα στην Έλεν Ρούα Ο'Μάλλευ, αρχίζει μια τρομερή μα και συγκινητική ιστορία: η μάχη για επιβίωση μιας νέας γυναίκας με φόντο το Μεγάλο Λιμό της Ιρλανδίας και τον τύφο που σάρωσαν τη χώρα, αφήνοντας ένα εκατομμύριο νεκρούς και διώχνοντας στην ξενιτιά άλλο ένα εκατομμύριο, μιας Ιρλανδίας μοιρασμένης ανάμεσα σε πλούτο και αποτρόπαιη φτώχεια. Από την Ιρλανδία στην Αυστραλία και από κει στην Αμερική, η ιστορία της Έλεν είναι η τρυφερή ιστορία ενός έρωτα και ένας ύμνος στη μητρική αφοσίωση, μα πάνω απ' όλα ο θρίαμβος του ανθρώπου ενάντια στις φουρτούνες της ζωής.

 

 

159x230_b70013.jpg

 

Μάνα ρύζι

 

Εκδότης: Ωκεανίδα

Συγγραφέας: Manicka, Rani

Μεταφραστής: Εμμανουήλ, Αλέξης

ISBN: 960-410-237-0

Τίτλος πρωτοτύπου: The rice mother

Έτος Έκδοσης: 2002

Σελ.: 637

Εξώφυλλο: Μαλακό εξώφυλλο

Διαστάσεις: 21χ14

 

Από ένα φτωχικό χωριό της Κεϋλάνης, η πεισματάρα κι όμορφη Λάκσμι θα βρεθεί στα δεκαπέντε της στη Μαλαισία, παντρεμένη μ' ένα φτωχό και πολύ μεγαλύτερό της άντρα. Όμως δεν υποκύπτει στη μοίρα της. Στήνει το καινούργιο της σπιτικό, γεννάει κι ανατρέφει έξι παιδιά κι όταν ξεσπάει ο Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος τα βάζει με θεούς και δαίμονες για χάρη της οικογένειάς της.

Μέσα από τις αφηγήσεις σε πρώτο πρόσωπο όλων μελών της οικογένειας, ξετυλίγεται μια σύγχρονη σάγκα, όπου κυριαρχεί η αγέρωχη μορφή της μάνας και γιαγιάς Λάκσμι, σε μια διαδρομή που φτάνει ως τα τέλη του 20ου αιώνα. Ιστορία και καθημερινότητα μαζί. Η εποποιία της επιβίωσης των ανώνυμων ανθρώπων.

Σ' αυτό το εξαιρετικό μυθιστόρημα, που είναι ένας ύμνος στην αδάμαστη φύση της γυναίκας, η Μαλαισιανή Ράνι Μανίκα μας δίνει μια συναρπαστική περιγραφή της ζωής και της κουλτούρας ενός άλλου τόπου.

 

 

assets_LARGE_t_1401_739892_type11104.jpg

 

Ένα τελευταίο καλοκαίρι

 

Συγγραφέας: Collier, Catrin

Εκδοτικός Οίκος: ΩΚΕΑΝΙΔΑ

Έτος έκδοσης: 1/2008

Σελίδες: 551

ISBN: 9789604104963

 

 

1939, Aνατολική Πρωσία. Oι γονείς της Σαρλότε φον Nτάτσκι δίνουν μια λαμπρή δεξίωση για να γιορτάσουν τα γενέθλια της κόρης τους και νʼ αναγγείλουν τους αρραβώνες της μ' έναν ωραίο και πλούσιο Πρώσο κόμη. Λίγες μέρες αργότερα ο Xίτλερ βυθίζει την Eυρώπη στον πόλεμο και ο παραμυθένιος κόσμος τής Σαρλότε καταρρέει. 1946, Aγγλία. H Σαρλότε, θύμα κι αυτή του ναζισμού μαζί με εκατομμύρια συμπατριώτες της, καταφεύγει στην Aγγλία. Στα τρίσβαθα της καρδιάς της κρύβει ένα μυστικό που της δίνει δύναμη αλλά και τη βασανίζει. Eίκοσι χρόνια μετά, βγαίνει κρυφά από ένα ρωσικό γκουλάγκ και γίνεται διεθνές μπεστ σέλερ ένα βιβλίο με τίτλο Ένα τελευταίο καλοκαίρι. Στις σελίδες του ξετυλίγεται ο μεγάλος έρωτας ανάμεσα σʼ ένα Pώσο αιχμάλωτο πολέμου και μια Γερμανίδα αριστοκράτισσα - το πολύτιμο μυστικό της Σαρλότε.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί κάποιο που σου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση(πες κανένα τίτλο για να διαβάσουμε)

 

Τώρα διαβάζω το τελευταίο της, «όλες οι μέρες».

Προτείνω: Το σπίτι των πνευμάτων και Εύα Λούνα.

Επίσης, την τριλογία που απευθύνεται και σε νεανικό κοινό: Η πόλη των θηρίων, Το Βασίλειο του Χρυσού Δράκοντα, Το δάσος των πυγμαίων.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διαβάζω το τελευταίο της, «όλες οι μέρες».

Προτείνω: Το σπίτι των πνευμάτων και Εύα Λούνα.

Επίσης, την τριλογία που απευθύνεται και σε νεανικό κοινό: Η πόλη των θηρίων, Το Βασίλειο του Χρυσού Δράκοντα, Το δάσος των πυγμαίων.

 

Η τριλογία αυτή είναι της Αλιέντε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

CHILD OF LOVE

 

22528.jpg

 

 

Έτσι απλά, τον πέταξαν στο ίδρυμα νεογέννητο μωρό κι ύστερα τον πήγαν πίσω στη φυσική του οικογένεια δυο χρονών παιδάκι. Έτσι απλά, τον έφεραν στην Αθήνα στα τέσσερά του κι ύστερα τον έδωσαν σε ανάδοχη οικογένεια στα δέκα του. Έτσι απλά, τώρα τον φέρνουν πάλι πίσω στο ίδρυμα, δώδεκα χρονών παιδί. Πόσο απλό ακούγεται, μα την αλήθεια! Με τη διαφορά ότι δε μιλάμε για βαλίτσα, αλλά για έναν άνθρωπο, για ένα αθώο παιδί.

Η αληθινή ιστορία του Στέλιου και της μοναδικής μητέρας που γνώρισε ποτέ.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια & Αγόρια,

 

Μου αρέσουν πάρα πολύ τα βιβλία!

 

Και τώρα που θα μετατεθεί ο σύζυγός, θα έχω λίγο παραπάνω χρόνο για διάβασμα.

 

Επίσης, μιας και είναι καλοκαιράκι, μήπως έχετε διαβάσει κάτι καλό τώρα τελευταία?

 

Διαβάζω με μανία,

 

Μακάρι να μου προτείνετε κάτι που δεν έχω διαβάσει!

 

 

Περιμένω τις γνώμες σας!!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κορίτσια, μιας και είναι καλοκαίρι και ζητάτε ελαφριά κι ευκολοδιάβαστα βιβλία για παραλία, σας γράφω κάποια.

ΧΡΥΣΑ ΔΗΜΟΥΛΙΔΟΥ

- Τα δάκρυα του Θεού

- Το φιλί του Δράκου

- Στο σταυροδρόμι των ψυχών

Το τελευταίο είναι το πιο καινούριο, καλούτσικο είναι.

Τα βιβλία της τα έχω διαβάσει όλα, απλώς παρέθεσα αυτά που μου άρεσαν περισσότερο

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΚΑΛΛΙΟΝΤΖΗ

- Μη μου λες αντίο

- Πες πως ήταν όνειρο

- Έσχατοι καιροί

- Χαμένο χθες

Το τελευταίο της είναι καλούτσικο. Έχω διαβάσει όλα τα βιβλία της, αυτά που παραθέτω μου άρεσαν περισσότερο.

ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΑΚΑΣΗΣ

- Αθηνά, ευτυχώς που δε γεννήθηκα όμορφη

- Ο βιολονίστας

ΛΕΝΑ ΜΑΝΤΑ

- Το σπιτι δίπλα στο ποτάμι

- Θεανώ, η λύκαινα της πόλης

Τα υπόλοιπα της Μαντά δεν μου άρεσαν, ούτε για παραλία δεν έκαναν, κάτι λέει το τελευταίο της "Ερωτας σαν βροχή"

ΤΖΕΝΙΦΕΡ ΝΤΟΝΕΛΙ

- Το τριανταφυλλάκι

- Το τριαντάφυλλο του χειμώνα

Πρώτα θα διαβάσετε το 1ο και μετά το 2ο, γιατί είναι μια ιστορία

Θεωρώ ότι και τα δύο είναι κορυφαία

ΑΛΚΥΟΝΗ ΠΑΠΑΔΑΚΗ

- Σαν χειμωνιάτικη λιακάδα

- Το σκισμένο ψαθάκι

Έχω διαβάσει και όλα τα υπόλοιπα, τα οποία είναι πολύ ωραία, απλώς αυτά τα δύο εμένα με συγκλόνισαν.

ΡΟΖΑΜΟΥΝΤ ΠΙΛΤΣΕΡ

- Ψάχνοντας για κοχύλια

Τα υπόλοιπα δεν κάνουν ούτε για την παραλία. Εξαιρώ τον "Γυρισμό", το οποίο δεν έχω διαβάσει.

ΓΙΟΒΑΝΝΑ

- Ο δρόμος για το νότο

ΛΕΝΑ ΔΙΒΑΝΗ

- Οι γυναίκες της ζωής της

ΜΠΕΤΙ ΜΑΧΜΟΥΝΤΙ

- Ποτέ χωρίς την κόρη μου

ΝΤΟΡΑ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ

- Πρόβα νυφικού

- Ο μεγάλος θυμός

Τα υπόλοιπα απλώς δεν διαβάζονται

ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΩΜΕΝΙΔΗΣ

- Το σοφό παιδί

- Στο ύψος των περιστάσεων

- Η φωνή

- Υπερσυντέλικος

- Το σπίτι και το κελλί

ΠΕΤΡΟΣ ΜΑΡΚΑΡΗΣ

- Νυχτερινό Δελτίο

- Άμυνα Ζώνης

- Ο Τσε αυτοκτόνησε

- Βασικός μέτοχος

- Παλιά, πολύ παλιά

Αν σας αρέσουν τα αστυνομικά, είναι άπαιχτος. Θα τα διαβάσετε με τη σειρά που τα δίνω. Τα τρία τελευταία είναι κορυφαία.

ΔΑΦΝΗ ΝΤΙ ΜΩΡΙΕ

- Ρεβέκκα

ΝΤΑΝ ΜΠΡΑΟΥΝ

Όλα μου άρεσαν.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

ΡΟΖΑΜΟΥΝΤ ΠΙΛΤΣΕΡ

- Ψάχνοντας για κοχύλια

Τα υπόλοιπα δεν κάνουν ούτε για την παραλία. Εξαιρώ τον "Γυρισμό", το οποίο δεν έχω διαβάσει.

"Ο γυρισμός" είναι πάρα πολύ ωραίο.

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...