Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για ενήλικες (γενικής θεματολογίας)


Recommended Posts

Τελειωσα το πολυσυζητημενο "Υποθεση Jacob"....το εχετε διαβασει? Ειναι ενα βιβλιο που σου κραταει το ενδιαφερον... με ανατροπες στις τελευταιες του σελιδες και χαρακτηρες που μπορουν ανετα να αναλυθουν σε βαθος....θα μ ενδιεφερε να ακουσω κ αλλες αποψεις... γιατι κλεινοντας το βιβλιο, σκεφτηκα "αμερικανια"...καλως το σκεφτηκα;;χαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 740
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας!!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει διαβάσει καμία βιβλία του Γιάννη Καλπούζου. "ΙΜΑΡΕΤ", "ΑΓΙΟΙ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ".

 

Εγώ!! Και τα δύο. Το ιμαρέτ το δανείστηκα, το διάβασα, ενθουσιάστηκα και πήγα και το αγόρασα για να το έχω (έτσι κάνω εγώ, ότι μου αρέσει το αγοράζω για να το ξαναδιαβάσω). Μετά πήρα και το "Άγιοι και δαίμονες", μου άρεσε εξίσου πολύ.

Ο συγγραφέας γράφει πολύ ωραία, έχει καλή πένα που λένε και σου μεταφέρει και ιστορικά στοιχεία που φαντάζομαι έχουν βάση.

ΟΜΩΣ: Τώρα που πήρα να ξαναδιαβάσω το ιμαρέτ το ψιλοβαρέθηκα. Βέβαια πέρασε ένα εξάμηνο από την πρώτη φορά, τρέχω με τη δουλειά και το παιδί, είμαι και έγκυος και αναγουλιάζω όλη την ώρα... άρα η ψυχολογία μου είναι τελείως ντάουν και μπορεί να φταίει και αυτό.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις διάβασα το βιβλίο " ο χορός των μυστικών" της Ελένης Τσαμαδού....συγκλονιστικό .....και θα συνεχίσω με ένα δικό της πάλι "της ζωής και της αγάπης"..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν μόλις το τέλειωσα κι έπαθα την πλάκα μου! Ένα βιβλίο που μακάρι να το 'χα διαβάσει νωρίτερα και μακάρι να μας το δίδασκαν στα σχολεία. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. "Το Μικρό Προβάδισμα" του Jeff Olson. Ο,τι καλύτερο για να βελτιωθείτε σε οποιονδήποτε τομέα της ζωής σας!

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα Κάμπους, "3.096 μέρες": η πραγματική ιστορία της κοπέλας από την Αυστρία που απήχθη σε ηλικία 10 ετών και παρέμεινε αιχμάλωτη του απαγωγέα της για οκτώ ολόκληρα χρόνια. Συγκλονιστικό, πολύ αληθινό και με βαθειές αλήθειες για την ανθρώπινη φύση. Σε λίγες ημέρες βγαίνει και η ταινία στους κινηματογράφους (στο εξωτερικό, για Ελλάδα δεν ξέρω). Σκληρό αλλά εκπληκτικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Μόλις διάβασα το βιβλίο " ο χορός των μυστικών" της Ελένης Τσαμαδού....συγκλονιστικό .....και θα συνεχίσω με ένα δικό της πάλι "της ζωής και της αγάπης"..

 

Αυτο τελειωσα κι εγω πριν δυο μερες, ειναι οντως εκπληκτικο, δεν πληττεις και εχεις περιεργεια τι θα γινει παρακατω...

Σοφια, ενημερωσε μας για το "της ζωης και της αγαπης", αν και κατι μου λεει οτι θα ναι κι αυτο πολυ καλο...

 

Επισης, πριν απο το βιβλιο της τσαμαδου διαβασα "το τεστ"...ειναι παρα πολυ καλο αν και φαντασιας, με καθηλωσε....το 2ο μερος του θα το αγορασω συντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν τελειώσα το "κάτι τρέχει με τον κέβιν"... Πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, με πολύ ωραίο γράψιμο. Καιρό ειχε να με αποροφήσει έτσι βιβλίο. Αλλά μου εξυσε τα άντερα! Ειδικά στο τέλος δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Ένα ανάλαφρο βιβλιαράκι για την παραλία:P

Απ'την άλλη δεν είμαι σίγουρη αν καταλαβα που ήθελε ακριβως να το πάει. Στο ότι δεν είναι υποχρεωμένος ο γονιός να συμπαθεί το παιδί του; Ότι ο εγκληματίας γεννιέται, δεν γίνεται;

Είχε μια ειλικρίνεια στο γράψιμο γοητευτική αλλά για μένα έλειπε κατά κύριο λόγο το ρεαλιστικό κομμάτι που σου επιτρέπει να ταυτιστείς.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελειώσα το "κάτι τρέχει με τον κέβιν"... Πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, με πολύ ωραίο γράψιμο. Καιρό ειχε να με αποροφήσει έτσι βιβλίο. Αλλά μου εξυσε τα άντερα! Ειδικά στο τέλος δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Ένα ανάλαφρο βιβλιαράκι για την παραλία:P

Απ'την άλλη δεν είμαι σίγουρη αν καταλαβα που ήθελε ακριβως να το πάει. Στο ότι δεν είναι υποχρεωμένος ο γονιός να συμπαθεί το παιδί του; Ότι ο εγκληματίας γεννιέται, δεν γίνεται;

Είχε μια ειλικρίνεια στο γράψιμο γοητευτική αλλά για μένα έλειπε κατά κύριο λόγο το ρεαλιστικό κομμάτι που σου επιτρέπει να ταυτιστείς.

 

Η ταινία ήταν καλύτερη απ το βιβλίο:P

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία ήταν καλύτερη απ το βιβλίο:P

Δεν ξέρω γιατί δεν έχω δει την ταινία.

Δεν σ'αρεσε το βιβλίο; Σε πιο επίπεδο ήταν καλύτερη;

Εμένα με σκιάζει η ιδέα να δω την ταινία. Είχα πει ότι θα την δω μετά που θα διαβάσω το βιβλίο, τώρα που διάβασα το βιβλίο νομίζω ότι δεν την παλεύω να δω την ταινία. Θα βλέπω κανα μηνα εφιάλτες και θα νομίζω ότι μεγαλώνω τρεις υποψήφιους δολοφόνους :rolleyes:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηταν η πρώτη φορά που μου άρεσε η ταινία περισσότερο απ το βιβλίο.Δε ξέρω ίσως επειδή είδα πρώτα τη ταινία και μετά διάβασα το βιβλίο??Γιατί συνήθως διαβάζω το βιβλίο,φτιάχνω τις δικές μου εικόνες και μετά αν βγει σε ταινία και τη δώ,απογοητεύομαι.Ασχετα απ αυτό είναι καλογυρισμένη,με καλούς ηθοποιούς,ειδικά ο πιτσιρικάς σε όλες τις ηλικίες είναι εκπληκτικός αλλά η παράνοια στο έπακρο..Νομίζω πραγματι θα βλέπεις εφιάλτες άμα τη δεις:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ή ίσως επειδή την ταινία την είδες μέσα σε ένα δίωρο, ενώ το βιβλίο κράτησε πολύ περισσότερο, οπότε όλη η ιστορία σε "συνόδευε" για κάποιες μέρες (όσο το διάβαζες δηλαδή). Μια υπόθεση κάνω, γιατί κι εγώ έχω διαβάσει το βιβλίο και μετά είδα την ταινία και δεν μπορώ να πω μεν ότι μου άρεσε πιο πολύ η ταινία (που είναι όντως φοβερή, οι ερμηνείες όπως λες κι εσύ, εκπληκτικές), αλλά σίγουρα με τάραξε λιγότερο από το βιβλίο. Αναρωτιέμαι λοιπόν το γιατί και κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα (για τον εαυτό μου φυσικά!). Ότι επειδή το βιβλίο το διάβαζα για κάποιες μέρες, οπότε κοιμόμουν και ξυπνούσα με τη σκέψη του, με συγκλόνισε πιο βαθειά σε σύγκριση με την ταινία που ήταν μιάμιση ώρα και μετά τέλος!

Πάντως τη συνιστώ την ταινία, παρότι δεν είμαι καθόλου αυτού του στυλ των έργων. Τρέμω να δω θρίλερ, τα παιδιά μου με κοροϊδεύουν. Όμως εδώ πρόκειται για κάτι διαφορετικό, βλέπεις τα πράγματα από μια άλλη οπτική γωνία και νομίζω ότι τελικά αυτό ήθελε απλώς να πει η συγγραφέας, ότι υπάρχει πάντα και μια άλλη οπτική που δεν έχουμε φανταστεί και να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά, να μην κλεινόμαστε σε κλισέ και έτοιμες απαντήσεις, χωρίς όμως αυτό να πει ότι πρέπει να βλέπουμε και παντού ... δολοφόνους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Και με την ευκαιρία, να συμπληρώσω ότι το τελευταίο βιβλίο της Μεταξίας Κράλλη (Η αγάπη φόβο φέρνει) είναι πραγματικά πολύ καλό, με συνεκτική ροή, πολύ ενδιαφέρον θέμα και πολύ ευκολοδιάβαστο, ό,τι πρέπει για το καλοκαιράκι...

Link to comment
Share on other sites

Α, επίσης να πω ότι επειδή την ταινία την είδα μαζί με τα μεγάλα μου παιδιά (17 και 16 χρονών), όταν τα ζορίζω με κάτι, μου πετάνε γελώντας "μαμά, πρόσεξε θα φέρω τα τόξα!!!!".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τώρα ξεκίνησα το "Τότε που σκοτείνιασε ο ουρανός" για τα "χαμένα παιδιά" του Σουδάν, αληθινή ιστορία και ψυχοπλακωτική...

Κέρδισα σε ένα διαγωνισμό τον "Επισκέπτη του Πάπα"- το έχει διαβάσει καμία να μου πει;

Επίσης, πριν από λίγο καιρό τελείωσα "το κυνήγι" του Άντριου Φουκούντα, κάτι σαν τους Αγώνες Πείνας αλλά με βρικόλακες. Δεν περίμενα ότι θα μου αρέσει, ακριβώς λόγω βρικολάκων, αλλά ήταν πολύ καλό. Τόσο, που θα πάρω και τη συνέχεια, το Θήραμα.

Τη Τριλογία 50 αποχρώσεις του γκρί την διαβάσατε; το πρώτο πολυ καλό μου φάνηκε, τα άλλα 2 μάπα- τζάμπα λεφτά κατά τη γνώμη μου. το διάβασα αρχές καλοκαιριού

(και φούντωσα...χαχα).

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Minnie μου δυστυχώς δεν το έχω διαβάσει. Μ'αρέσει το thread που άνοιξες. Θα πάρουμε ενδιαφέρουσες ιδέες. Προσωπικά "σνόμπαρα" τον Dan Brown. Γενικότερα δε μ'αρέσουν οι τέχνες που μπλέκονται και γίνονται mainstream. Φέτος, έπεσε στα χέρια μου το βιβλίο του (Inferno) και πραγματικά η γραφή του, οι περιγραφές του και οι ιστορίες του είναι τέλειες. Υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι μόλις τελειώσω αυτό που διαβάζω τώρα, θα προμηθευτώ και τα υπόλοιπά του βιβλία.

 

Γενικότερα, οι αγαπημένοι μου συγγραφείς είναι η Katherine Neville, η Μάρω Βαμβουνάκη και επειδή μένουμε πάντα παιδιά, η Ζωρζ Σαρή και ο Neil Gaiman. Συγκεκριμένα για τον τελευταίο, βρίσκω τα βιβλία του εθιστικά και ενδιαφέρονται και για μικρά, αλλά και για μεγάλα παιδιά.

 

Αυτήν την περίοδο, διαβάζω το περσινό βιβλίο της Βαμβουνάκη (Κυριακή απόγευμα στη Βιέννη).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια..!!!ενδιαφερομαι να αγορασω η να ανταλλαξω βιβλια της ΛΕΝΑ ΜΑΝΤΑ ανταλλασω απο μωρουδιακα οτι θελετε..!! ρουχα παππουτσια μαρσιπο παιδικο μπανακι αχριημοποιητες πιπιλες νουκ στο κουτι και μπιμπερα αχρησιμοποιητα ζιπουνακια φορμακια μπιτζαμακια αφορετα μπουφανακια ζακετακια γιλεκακια σαλοπετες τζιν φουστακια οτι τραβαει η ορεξη σας εχω τα παντα οτι σας ενδιαφερει και θα σας στειλω και φωτο να δειτε οτι ειναι ολοκαινουρια...!!!καποια απλα τα αγορασα τα επλυνα και τα φυλλαξα...!!(μαρκα ζαρα jumbo,diesel,alluet,baby gap και αλλες)εχω επισης εγκυκλοπαιδειες της ελληνικης επαναστασης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Minnie μου δυστυχώς δεν το έχω διαβάσει. Μ'αρέσει το thread που άνοιξες. Θα πάρουμε ενδιαφέρουσες ιδέες. Προσωπικά "σνόμπαρα" τον Dan Brown. Γενικότερα δε μ'αρέσουν οι τέχνες που μπλέκονται και γίνονται mainstream. Φέτος, έπεσε στα χέρια μου το βιβλίο του (Inferno) και πραγματικά η γραφή του, οι περιγραφές του και οι ιστορίες του είναι τέλειες. Υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι μόλις τελειώσω αυτό που διαβάζω τώρα, θα προμηθευτώ και τα υπόλοιπά του βιβλία.

 

Γενικότερα, οι αγαπημένοι μου συγγραφείς είναι η Katherine Neville, η Μάρω Βαμβουνάκη και επειδή μένουμε πάντα παιδιά, η Ζωρζ Σαρή και ο Neil Gaiman. Συγκεκριμένα για τον τελευταίο, βρίσκω τα βιβλία του εθιστικά και ενδιαφέρονται και για μικρά, αλλά και για μεγάλα παιδιά.

 

Αυτήν την περίοδο, διαβάζω το περσινό βιβλίο της Βαμβουνάκη (Κυριακή απόγευμα στη Βιέννη).

 

Christina87 γειά σου και από εδώ, φαίνεται πως έχουμε κοινά ενδιαφέροντα και στα βιβλία :), καθώς μου αρέσει πολύ ο Gaiman!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημέρα, ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: μου αρέσει πάρα πολύ η ζωρζ σαρή και η άλκη ζέη, αλλά καθώς έχω εξαντλήσει τα βιβλία τους, ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε κάποιον παρόμοιο συγγραφέα που να γράφει έτσι βιβλία που είναι κατάλληλα και για εφήβους και για παιδιά. Ψάχνω στα βιβλιοπωλεία για κάτι παρόμοιο, αλλά καθώς δεν θα ήθελα να διαβάσω κάτι που δεν θα μου αρέσει ή θα μου κάνει κακή εντύπωση σκέφτηκα να σας ρωτήσω. Ευχαριστώ πολύ!

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...