konstadina80

ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ....

Recommended Posts

Απλώς θα ήθελα κι εγώ να καταγράψω τη στενοχώρια μου! Το στήθος μου ποτέ δεν ήταν στητό, αλλά τώρα μου φαίνεται για κλάματα πια. Δεν έχω αποθηλάσει ακόμη, αλλά δε φαντάζομαι πως πρέπει να περιμένω κάτι καλύτερο... Είναι ελαφρώς μικρότερο από προ εγκυμοσύνης, αρκετά πιο άδειο και χαλαρό και το δέρμα ας τα να πάνε, ζαρωμένο.

Τι να δείξω στο σύζυγο, μου λέτε; Διάβασα παραπάνω μια κοπέλα που δεν ήθελε να την αγγίζει ο άντρας της στο στήθος. Και για μένα ισχύει αυτό. Εν μέρει επειδή νιώθω πως ανήκει στο μωρό, επειδή είμαι υπερπλήρης από άγγιγμα εκεί, αλλά κι από την άλλη επειδή ντρέπομαι για την κατάντια του...

NLOdp3.png?XyVO1AM4

Διαφημίσεις

εμενα εχει φτασει στα πατωματα.οχι οτι ειχα το τελειο στητο,ουτε μικρο.κανονικο στηθος.μετα απο 2 μωρα κ οχι πολυ θηλασμο,τα νουμερο ανεβηκε.οσο για τον αντρα μου,ουτε εγω ηθελα να το βλεπει ποσο να το αγγιξει.σιγα σιγα ομως με εκανε να αισθανθω πως για εκεινον δεν εχει αλλαξει κατι,πως κ αν μεγαλωσε ,χαλαρωσε,δεν εγινε κατι τρομακτικο.ειναι αποτελεσμα 2 παιδιων,τα οποια ειχαν την αναγκη της μαμας να τα θηλασει..δεν ειναι ντροπη να σε δει ο αντρας σου...

λοιπον.... εγω η καιμενη φορουσα 3 νουμερο σουτιεν κ ειχα ενα στηθος που κοιτουσε τον ουρανο μετα απο 2 θηλασμους μοιαζει πλεον με ενα ξεφουσκοτο μπαλονι με μια αδεια σακουλα ειναι χαλιαααααα φοραω 1 νουμερο σουτιεν κ βαζω μεσα οτι ενησχηση υπαρχει αλλα το χαλι παραμενει χαλι:?:?:?

PrEjp2.png

knDrp2.png

Θα είχε ενδιαφέρον να είχαμε ένα άλμπουμ με φωτογραφίες πριν, στη διάρκεια, και μετά, από μας τις μαμάδες για να μη βασιζόμαστε μόνο στις περιγραφές! Πόσο χάλια δηλαδή έγινε; Μήπως είναι λίγο ιδέα μας ή πράγματι έγινε ερείπιο;

NLOdp3.png?XyVO1AM4

γεια σας κοριτσια..ειπα και εγω να μοιραστω την εμπειρια μου. ειμαι μικρη σχετικα για μαμα 22 χρονων και ο γιος μου ειναι ηδη 22 μηνων. τον θηλαζα μεχρι 19 μηνων περιπου. καθως ομως επαθα μαστιτιδα στο ενα στηθος μετα τον 7 μηνα θηλαζα απο το αριστερο στηθος.. η διαφορα που ειχα ηταν τραγικη..μπορουσα να φοραω μονο μπλουζες ριχτες για να μην φαινετε . πριν γεννησω για το υψος και τα κιλα μου ειχα ενα μεσαιο ωραιο στηθος. μετα ...αφηστε τα..το ενα ηταν στο μεγεθος μανταρινιου(αυτο που δν θηλαζα)και το αλλο λες και ηταν πορτοκαλι απο τα μεγαλα..:shock: μετα ομως που σταματησα τον θηλασμο..εγιναν ιδια..ιδια ομως μικρα και αχαρα...αλλα δν με πειραζει..απτο να εχω ενα μικρο και ενα μεγαλο..καλυτερα δυο μικρα..ραγαδες εχω..και μαλες αρκετες που πριν γεννησω ηταν και μωβ...τωρα δν φαινονται..αυτα και απο εμενα..κουραγιο...δωσαμε οτι καλυτερο ειχαμε στα μωρα μας και αυτο ειναι το σημαντικο!!

Άν και το θέμα είναι για το μετά...

Με τον θηλασμό μπόρεσα να πάρω ένα σουτιέν με αξιοπρεπές νούμερο.

Για μετά, τι να πω, αγωνία δεν έχω. Το πολύ πολύ να χαρίσω στον εαυτό μου μια καλή πλαστική...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Άν και το θέμα είναι για το μετά...

Με τον θηλασμό μπόρεσα να πάρω ένα σουτιέν με αξιοπρεπές νούμερο.

Για μετά, τι να πω, αγωνία δεν έχω. Το πολύ πολύ να χαρίσω στον εαυτό μου μια καλή πλαστική...

θεα:lol::lol:

κοριτσια αυτο το αγχος εχω και εγω . πως θα .......καταντησει το στηθος μετα τον θηλασμο.

πριν μεινω εγκυος ειχα ενα ωραιοτατο στηθος, στητο, σκληρο, γεματο, στρογγυλο και μεγεθος DD. τωρα που θηλαζω φοραω Fcup. ειναι ακομα γεματο χωρις ραγαδες αλλα φοβαμαι αυτα που λενε πως μετα τον θηλασμο θε ξεφουσκωσει σαν μπαλονι. θελω πολυ να επιστεψω στο παλιο μου νουμερο (δε με χαλαει και πιο κατω) αλλα με πιανει τρομος με το λεγομενο ... αδειασμα, σκεφτομαι πως μολις κοψω τον θηλασμο θα γινουν σαν αυτακια σκυλου.

καμια συμβουλη απο τις εμπειρες?

δεν φταιει ο θηλασμος για οτι πιθανον να συμβει στο στηθος..φταινε τα κιλα που ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ παιρνουν οι γυναικες στην εγκυμοσυνη..μετα την γεννα τα κιλα χανονται και μαζι με αυτα και το λιπς που υπηρχε πριν στο στηθος, με αποτελεσμα το στηθος να πεφτει..με τον θηλασμο, το στηθος επανερχεται σταδιακα στο αρχικο του μεγεθος και οχι αποτομα οπως εαν παρεις ενα χαπι για την διακοπη του..

αποθηλαστε σταδιακα και μια μικρη πτωση ειναι παντα μεσα στο προγραμμα..

απο κει και περα τα υπολοιπα εξαρτωνται απο το δερμα που εχει και η καθε μητερα..

83hKp3.png

paros σε ευχαριστω για την απαντηση, ΑΛΛΑ το σωμα μου εχει επανελθει πληρως μετα απο την εγκυμοσυνη, εχω χασει ολα τα κιλα μου, η κοιλιτσα ειναι οκ θελει ενα μικροοο μαζεματακι (τοσο μικρο που σιγουρα με λιγη διαιτα και γυμναστικη θα ειμαι οκ), αλλα τοσ στηθος ειναι συο νουμερα μεγαλυτερο. εχει πλακα γιατι χωραω σε ολα μου τα παντελονια και δε χωραω σε μπλουζες και φουστανια. συνεπως οτι ζημια ηταν να γινει με την εγκυμοσυνη εγινε, δηλαδη οτι φουσκωσε, ξεφουσκωσε και επανηλθε η σχεδον επανηλθε με το στηθος ομως τι γινεται ??? θα επανελθει? ασε που εκει γυμναστικη δε χωραει.

σκεφτομαι να αποθηλασω μετα τον χρονο και εφοσον το μωρο μου τρωει κανονικα, θα σας ενημερωσω για την πορεια. παντως αυτο που υποπτευομαι ειναι πως απο τα δυο νουμερα σουτιεν που ανεβηκα στανταρ το ενα θα μου μεινει ενθυμιο μαζι με μια μικρη πτωση ......

Διαφημίσεις

Κοριτσάκια,έτσι κι αλλιώς κάποτε θα πέσουν...οπότε ας προσφέρουμε στο μωράκι μας ό,τι καλύτερο μπορούμε (το γάλα μας) και με λίγη άσκηση και διατροφή ίσως είμαστε σε ένα καλό επίπεδο...σας το λέω εγώ που δεν έκλεισα ακόμα τα 25 και θηλάζω τον 19 μηνών γιο μου...πριν την εγκυμοσύνη είχα μικρό μεν αλλά πολύ στητό,στρογγυλό στήθος,χωρίς καμιά ατέλεια,στην εγκυμοσύνη παρέμεινε στητό και στρογγυλό αλλά με μια μικρή αύξηση,μόλις γέννησα ανέβηκα 1-2 νούμερα μέσα σε μια μέρα με αποτέλεσμα να κάνει ραγάδες και ειδικά το ένα που είχε προτίμηση ο μικρός έγινε τούμπανο και όπως ήταν αναμενόμενο έπεσε λιγάκι,το άλλο είναι σε καλή κατάσταση...μετά το 6μηνο θηλασμό άρχισαν να επανέρχονται στο προ εγκυμοσύνης νούμερο αλλά δεν είναι πια στρογγυλα...δεν είναι χάλια αλλά πύτε αψεγάδιαστα...στην αρχή με πείραξε κάπως αλλά πλέον το έχω συνηθίσει και είμαι οκ!Στην χειρότερη περίπτωση μόλις κλείσω με παιδιά και θηλασμούς,να κάνω και καμιά επέμβαση!!χιχιχιχιχ!!!:lol:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

εγω είχα μεγαλο στηθος αλλα ωραιο και στητό. Μετα το θηλασμός κρέμασε έγινε σαν της αγελαδας..... οταν σταματησα να θηλαζω ξεκινησα διαιτα και έχασα μερικα κιλα και κάααπως έγινε καλυτερο νομιζω ομως πως ποτε δεν θα εχω το στηθος που είχα. Τερμα το τριγωνο μαγιο, τώρα μαγιο με μπανελες και χοντρη τιράντα να το κραταει ψηλα. Αν πως πως δε με πειραξε θα πω ψεματα.

vaisp2.png

xrxup2.png

Παλιό θέμα αλλά ελπίζω να με βοηθήσει καποιος... ή έστω να μου συμπαρασταθεί...

Είμαι 30 ετών, γυμνάζομαι συστηματικά και είμαι αδύνατη. Από τις 2 εγκυμοσύνες μου δεν χάλασε το σώμα μου, δεν έκανα ραγάδες και το δέρμα στην κοιλίτσα σιγά σιγά σφίγγει (πριν 28 μήνες γέννησα το 2ο).

Πρίν 4-5 μήνες αποθήλασα ΣΤΑΔΙΑΚΑ και πλέον το σ΄τηθος μου είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ. Φορούσα cup B και πλέον δεν γεμίζω ούτε το Α. έΧΕΙ μείνει μόνο δέρμα το οποίο δεν "φουσκώνει" με τίποτα...

Τι λέτε; Να περιμένω λίγο ακόμα; Ο σύζυγος προτείνει κάποια αισθητική επέμβαση αλλά δεν είμαι και πολύ υπερ... Από την άλλη όμως έχω αρχίσει να έχω ανασφάλεια με το θέμα... Δεν με ενοχλέι το μικρό στήθος -ίσα ίσα- με ενοχλέι το ΑΔΕΙΟ όμως!

πρίν από 57 λεπτά , anath είπε:

Παλιό θέμα αλλά ελπίζω να με βοηθήσει καποιος... ή έστω να μου συμπαρασταθεί...

Είμαι 30 ετών, γυμνάζομαι συστηματικά και είμαι αδύνατη. Από τις 2 εγκυμοσύνες μου δεν χάλασε το σώμα μου, δεν έκανα ραγάδες και το δέρμα στην κοιλίτσα σιγά σιγά σφίγγει (πριν 28 μήνες γέννησα το 2ο).

Πρίν 4-5 μήνες αποθήλασα ΣΤΑΔΙΑΚΑ και πλέον το σ΄τηθος μου είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ. Φορούσα cup B και πλέον δεν γεμίζω ούτε το Α. έΧΕΙ μείνει μόνο δέρμα το οποίο δεν "φουσκώνει" με τίποτα...

Τι λέτε; Να περιμένω λίγο ακόμα; Ο σύζυγος προτείνει κάποια αισθητική επέμβαση αλλά δεν είμαι και πολύ υπερ... Από την άλλη όμως έχω αρχίσει να έχω ανασφάλεια με το θέμα... Δεν με ενοχλέι το μικρό στήθος -ίσα ίσα- με ενοχλέι το ΑΔΕΙΟ όμως!

Είμαι κ εγώ μία τέτοια περίπτωση σαν την δική σ.. Πότε δεν είχα μεγάλο στήθος, φορούσα τον 75β, σε κάποια ίσως κ το 70! Όταν θηλαζα φαινόταν κ μεγαλύτερο κ ήμουν μια χαρά. Όταν όμως αποθηλασα το στήθος όχι μόνο μίκρυνε υπερβολικά αλλά κ σακουλιασε τελείως.. Με το θηλασμο ειχα φτασει κ τα 49 κιλα κ οτι λιπος υπηρχε στο στηθος εφυγε κ αυτο.Υπήρχε δέρμα αλλα μέσα τπτ! 3 μήνες μετά μπορώ να πω ότι είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, όχι βέβαια ότι έγινε όπως παλιά (ή ίσως το συνήθισα!) Από συζητήσεις μ έχουν πει ότι μετά από κάποιους μήνες επανέρχεται στα φυσιολογικά.. Ελπίζω έτσι να είναι.. Πλαστική είχα σκεφτεί κ εγώ αλλά ο σύζυγος μου δεν είναι υπέρ του ψεύτικου αλλά κ σκέφτομαι ότι άμα έκανα κάποια τέτοια επέμβαση μετά λογικα δεν θα μπορούσα να ξανά θηλασω κάτι που το θέλω σε δεύτερο παιδί..

21 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Είμαι κ εγώ μία τέτοια περίπτωση σαν την δική σ.. Πότε δεν είχα μεγάλο στήθος, φορούσα τον 75β, σε κάποια ίσως κ το 70! Όταν θηλαζα φαινόταν κ μεγαλύτερο κ ήμουν μια χαρά. Όταν όμως αποθηλασα το στήθος όχι μόνο μίκρυνε υπερβολικά αλλά κ σακουλιασε τελείως.. Με το θηλασμο ειχα φτασει κ τα 49 κιλα κ οτι λιπος υπηρχε στο στηθος εφυγε κ αυτο.Υπήρχε δέρμα αλλα μέσα τπτ! 3 μήνες μετά μπορώ να πω ότι είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, όχι βέβαια ότι έγινε όπως παλιά (ή ίσως το συνήθισα!) Από συζητήσεις μ έχουν πει ότι μετά από κάποιους μήνες επανέρχεται στα φυσιολογικά.. Ελπίζω έτσι να είναι.. Πλαστική είχα σκεφτεί κ εγώ αλλά ο σύζυγος μου δεν είναι υπέρ του ψεύτικου αλλά κ σκέφτομαι ότι άμα έκανα κάποια τέτοια επέμβαση μετά λογικα δεν θα μπορούσα να ξανά θηλασω κάτι που το θέλω σε δεύτερο παιδί..

Ακριβώς τα ίδια... κι εγώ είχα χάσει πολλά κιλά, τώρα έχω πάρει 5 και πίστευα ότι θα δω βελτίωση... αλλά τίποτα! Θα περιμένω λίγο ακόμα....

Πόσο καιρό θήλασες;

Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, anath είπε:

Ακριβώς τα ίδια... κι εγώ είχα χάσει πολλά κιλά, τώρα έχω πάρει 5 και πίστευα ότι θα δω βελτίωση... αλλά τίποτα! Θα περιμένω λίγο ακόμα....

Πόσο καιρό θήλασες;

11,5 μήνες, έχω 3 μήνες που σταμάτησα κ μπορώ να πω ότι είναι λίγο καλύτερο δεν σακουλιαζει όπως στην αρχή.. Ελπίζω να επανέλθει!!

1 hour ago, mama16 είπε:

11,5 μήνες, έχω 3 μήνες που σταμάτησα κ μπορώ να πω ότι είναι λίγο καλύτερο δεν σακουλιαζει όπως στην αρχή.. Ελπίζω να επανέλθει!!

λες με 2 χρόνια να μην σώζεται η κατάσταση;;;;

Στο πρώτο θηλασα 8 μήνες και επανήλθε κανονικά...

14 ώρες πρίν, anath είπε:

λες με 2 χρόνια να μην σώζεται η κατάσταση;;;;

Στο πρώτο θηλασα 8 μήνες και επανήλθε κανονικά...

Για να επανήλθε την πρώτη φορά λογικά κ τώρα θα ξανά επανέλθει απλά ίσως κάνει περισσότερο καιρό.. Πόσο καιρό έχεις που αποθηλασες?? Στο πρώτο που είχες θηλασει 8 μήνες πόσο διάστημα έκανε να επανέλθει??

8 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Για να επανήλθε την πρώτη φορά λογικά κ τώρα θα ξανά επανέλθει απλά ίσως κάνει περισσότερο καιρό.. Πόσο καιρό έχεις που αποθηλασες?? Στο πρώτο που είχες θηλασει 8 μήνες πόσο διάστημα έκανε να επανέλθει??

Έχω 4,5 μήνες που αποθήλασα. Στο πρώτο αν θυμάμαι καλά μετά από 5-6 μήνες επανήλθε..

On 9/3/2018 at 6:20 ΜΜ, anath είπε:

Έχω 4,5 μήνες που αποθήλασα. Στο πρώτο αν θυμάμαι καλά μετά από 5-6 μήνες επανήλθε..

Εεε τοτε πιστεύω ότι θα επανέλθει πάλι απλα μπορει να χρειαστεις 10 μήνες με 1 χρόνο..

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα