Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΕΣΗΚΩΜΑ- τι κανετε???


LA LATINA

Recommended Posts

Άδικα προσπαθούμε να αλλάξουμε μυαλά στους μεγάλους ανθρώπους. Ένας εύκολος τρόπος να τους έχουμε 'ήσυχους' είναι να τους αναθέτουμε δουλειά να κάνουν. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ, κάτι θα μπορούν να κάνουν. Ακόμα και ένα δύσκολο φαί -γιατί το παιδί τρελαίνεται για το φαί αυτό, και καλά-, ακόμα και να πάει να αγοράσει κάτι για το παιδί, ό,τι να' ναι. Φτάνει να αιστανθούν χρήσιμοι. Εμένα ο άντρας μου είχε βάλει τον πατέρα μου να μας καθαρίσει την αποθήκη, λέγοντάς του ότι ΜΟΝΟ εκείνος εμπιστεύεται. Οπότε κρατούσαμε τον παππού απασχολημένο για κανένα μήνα, τη γιαγιά απασχολημένη με τον παππού και .... πάει λέοντας!

Καλό είναι να υπάρχει ειρήνη στην οικογένεια, αν όμως βέβαια δεν συνεργάζεται κάποιος, ΟΚ, τότε ..... πόλεμος!

Απλά έχω πει σε 2-3 φίλες μου, αν μεγαλώσω και κάνω τα ίδια στα παιδιά μου ...... να με πετροβολήσουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας.

Διάβαζα τα παραπάνω και καταλήγω στα εξής

1) τους αναθέτεις να κάνουν πράγματα που δεν επειρεάζουν άμεσα εσένα(π.χ εγώ έβαλα την πεθερά να μαγειρέψει σχεδον όλα τα φαγητά στο πάρτι του μικρού , να δείς καμάρι), οποτε νομίζουν οτι κάτι κάνουν!!!

2)τους λές με αυστηρό ύφος οτι το παιδί δεν φεύγει απο το σπίτι του ώστε να καταλάβουν οτι εσύ βάζεις τους κανόνες και οτι και να λένε εσύ συνεχίζεις την ίδια τακτική και

3) προγραμματιζεις κάθε εβδομάδα να βλέπουν τα εγγόνια τους είτε σπίτι σου είτε στο δικό τους ( και δεν μπορείς τα πάει ο γίος τους) ωστέ να μην έχουν τίποτα να σου πουν του στύλ οτι εγώ δεν τα βλέπω (μια φορά που τσακωθήκαμε άσχημα κάνω στην πεθερά μου δεν νομίζω να έχεις παράπονο οτι δεν βλέπεις το παιδί και δεν μου είπε τίποτα)

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

προγραμματιζεις κάθε εβδομάδα να βλέπουν τα εγγόνια τους είτε σπίτι σου είτε στο δικό τους ( και δεν μπορείς τα πάει ο γίος τους) ωστέ να μην έχουν τίποτα να σου πουν του στύλ οτι εγώ δεν τα βλέπω (μια φορά που τσακωθήκαμε άσχημα κάνω στην πεθερά μου δεν νομίζω να έχεις παράπονο οτι δεν βλέπεις το παιδί και δεν μου είπε τίποτα)

 

Για τα πρώτα συμφωνω. Για το τελευταίο (το οποίο κάνω εγώ), θέλω μόνο να πω ότι δεν είναι πάντα εύκολο. Εμένα και οι δύο γιαγιάδες ποτέ δεν έρχονταν σπίτι μας, οπότε αυτό μας διευκόλυνε, τα πηγαίναμε όποτε θέλαμε και όσο θέλαμε.

Υπάρχει όμως και η κατηγορία που πηγαίνουν σπίτι. Ειδικά στην επαρχία, που οι αποστάσεις είναι μικρές, είναι συνηθισμένο αυτό. Στο σπίτι της αδερφής μου δεν έχω πάρει ποτέ τηλέφωνο και να μην το σηκώσει μία από τις δύο γιαγιάδες.

Και για να μην φάω πάλι επίθεση, να διευκρινίσω ότι αυτά τα λέμε για τους κουραστικούς ανθρώπους. Αν είναι νορμαλ ο άλλος, λύνονται τα προβλήματα και του συγχωρείς και κάποια φάουλ.

Link to comment
Share on other sites

Για τα πρώτα συμφωνω. Για το τελευταίο (το οποίο κάνω εγώ), θέλω μόνο να πω ότι δεν είναι πάντα εύκολο. Εμένα και οι δύο γιαγιάδες ποτέ δεν έρχονταν σπίτι μας, οπότε αυτό μας διευκόλυνε, τα πηγαίναμε όποτε θέλαμε και όσο θέλαμε.

Η κάθε μητέρα το κάνει όπως βολεύεται. Εμενα με βολεύει να έρχεται σπίτι ( έχουμε ξεκαθαρίσει ποιές ώρες και πότε, βασικό αυτό) αντί να πηγαίνω μιάς και όταν είναι εδώ εγώ κάνω κάποιες δουλείες που πρέπει να γίνουν (οχι του σπιτιού αλλά για την δουλειά μου).Είναι λίγο αγένεια αυτό αλλά δεν έρχονται να δούν εμένα ( μου το έχουν πεί έμμεσα!!!). Συνεπώς καλύτερα να έρχονται σπίτι μας τις ώρες που μπορούμε σαν οικογένεια( φυσικά για να γίνει αυτό έγινα κακιά στην αρχή και τώρα λεέι στις φίλες της οτι είμαι και παράξενη!!!!).Βέβαια και άντρας μου βολεύεται έτσι γιατί είναι τόσο πτώμα απο την δουλεία που δεν έχει κουράγιο να πολυ πηγαίνει.

Άλλα όπως είπα και πριν ο καθένας όπως βολεύεται !!

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote=erma79;

 

εμας δεν τους φτανει μια την εβδομαδα, κι οταν πηγαιναμε δυο, θελανε τρεις και παει λεγοντας

ο γιος τους να παει χωρις εμενα εκει?????? ΑΠΟ ΚΑΙ ΚΛΕΙΕΤΑΙ εχει μαζι τους ενα σωρο απο παιδακι κι αυτος.........

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=93755

οποτε ο κληρος πεφτει στη μαμα παλι.............

 

και δεν ειναι θεμα απασχολησης, οταν την ωρα που φευγουν γινεται το ολο σκηνικο, τι να πεις, δε στο δινω πανε μαγειρεψε μας αυτο...........δεν κολλαει !!!

απ την αλλη να το λες καθε φορα και να ξαναγινεται...............ελεος!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε μητέρα το κάνει όπως βολεύεται. Εμενα με βολεύει να έρχεται σπίτι ( έχουμε ξεκαθαρίσει ποιές ώρες και πότε, βασικό αυτό) αντί να πηγαίνω μιάς και όταν είναι εδώ εγώ κάνω κάποιες δουλείες που πρέπει να γίνουν (οχι του σπιτιού αλλά για την δουλειά μου).Είναι λίγο αγένεια αυτό αλλά δεν έρχονται να δούν εμένα ( μου το έχουν πεί έμμεσα!!!). Συνεπώς καλύτερα να έρχονται σπίτι μας τις ώρες που μπορούμε σαν οικογένεια( φυσικά για να γίνει αυτό έγινα κακιά στην αρχή και τώρα λεέι στις φίλες της οτι είμαι και παράξενη!!!!).Βέβαια και άντρας μου βολεύεται έτσι γιατί είναι τόσο πτώμα απο την δουλεία που δεν έχει κουράγιο να πολυ πηγαίνει.

Άλλα όπως είπα και πριν ο καθένας όπως βολεύεται !!

 

με λιγη κσλη συνεννοηση ολα γινονται

αλλα δεν υπαρχει!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, διάβασα και τα παλιά σου ποστ για το εξοχικό και φρίκαρα τελείως!!!!!Τι άνθρωποι είναι αυτοί;;;;;;Έλεος, πραγματικά!!!!Απαράδεκτοι!!!!!Δεν είσαι καθόλου υπερβολική, έχεις δίκιο και απορώ πως τους μιλάς ακόμα!!!!Αφού και ο άντρας σου που είναι και γονείς του δεν τους αντέχει, τότε γιατί υποβάλλεις τον εαυτό σου σε αυτή τη δοκιμασία;;;;Καταλαβαίνω ότι το θεωρείς χρέος σου, αλλά μερικές φορές δεν αξίζει να κάνουμε πράγματα που ο άλλος δεν τα εκτιμά!!!!Έχεις και την υγεία σου να σκεφτείς, ψυχική και σωματική στο κάτω κάτω!

 

Εγώ θα προτείνω κάτι πιο ριζοσπαστικό!Σταμάτα εδώ και τώρα όλες τις επαφές μαζί τους!Κόψε κάθε επικοινωνία μεταξύ αυτών και των παιδιών σου μέχρι να αποφασίσουν να αλλάξουν συμπεριφορά. Πες τους: έχετε ένα μήνα να σκεφτείτε αν θα ακολουθείτε τις οδηγίες μου για την ανατροφή των παιδιών μου, οπότε και θα είστε ξανά ευπρόσδεκτοι, ή θα κάνετε του κεφαλιού σας, οπότε και σας απαγορεύω πλέον να τα βλέπετε!Μάνα τους είμαι, ό,τι θέλω κάνω, συννενοηθήκαμε;;;

 

Για ένα μήνα, δεν σηκώνεις τηλέφωνα, δεν απαντάς σε κουδούνια, άμα σε περιμένουν από κάτω εξαφανίζεσαι αμέσως!Στα παιδιά εξηγείς ότι η γιαγιά και ο παππούς δεν ακούνε τη μαμά, γι'αυτό δεν θα έρχονται μέχρι να συμμορφωθούν με τους κανόνες - ένα καλό μάθημα και για τα παιδιά αυτό. Θα δασκαλέψεις τον μεγάλο να λέει το ίδιο, αν τυχόν τον πετύχει η δαιμόνια πεθερά κάπου!Δεν πιστεύω ο άντρας σου να έχει πρόβλημα!

 

Τέτοιοι άνθρωποι μόνο με τρομοκρατία καταλαβαίνουν! Αν έχεις απέναντι σου όπλο δεν βγάζεις μαχαίρι, βγάζεις κι εσύ όπλο και όποιος επιβιώσει γλυκιά μου!Η υγεία σου και η υγεία της οικογένειας σου είναι πάνω απ'όλα κι αφού ο άντρας σου σε καταλαβαίνει μη φοβάσαι τίποτα!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρώτα από όλα έχω φρικάρει με το θέμα του παιδιού από την Αλβανία...νιώθω πολύ λύπη και ντροπή για τα πεθερικά σου, αν είναι δυνατόν να μπορούν να φερόνται σε μια αθώα ψυχούλα..

στο θέμα μας τώρα..τι θα έκανα εγώ..θα καραδοκούσα σαν κοράκι να γίνει το γνωστό σκηνικό..παππούδες φεύγουν-ξεσηκώνουν παιδάκια-παιδάκια κλαίνε..και θα τους έκανα ένα καυγά που θα με άκουγε όλη η περιοχή (όχι δεν είμαι έτσι γενικώς-το αντίθετο μάλιστα) αλλά επειδή το συγκεκριμένο δίδυμο δεν παίρνει από λόγια θα τους σόκαρα για να ξυπνήσουν..θα τους έλεγα ότι δεν είναι δυνατόν κάθε μα κάθε φορά να μου δημιουργούν το ίδιο πρόβλημα και ότι έχω φτάσει μέχρις εδώ, ότι λυπάμαι πολύ για λογαριασμό τους που προκειμένου να ικανοποιήσουν τον εγωισμό τους και να παραστήσουν κάτι που δεν καταλαβαίνω κι εγώ τι φτάνουν τα παιδάκια σε σημείο να κλαίνε και φυσικά εν κατακλείδι ότι πρέπει να συμμορφωθούν με τους κανόνες που θέτω εγώ ως μητέρα τους αλλιώς με το κυάλι...

Link to comment
Share on other sites

3) προγραμματιζεις κάθε εβδομάδα να βλέπουν τα εγγόνια τους είτε σπίτι σου είτε στο δικό τους ( και δεν μπορείς τα πάει ο γίος τους) ωστέ να μην έχουν τίποτα να σου πουν του στύλ οτι εγώ δεν τα βλέπω (μια φορά που τσακωθήκαμε άσχημα κάνω στην πεθερά μου δεν νομίζω να έχεις παράπονο οτι δεν βλέπεις το παιδί και δεν μου είπε τίποτα)

 

Σας διαβάζω και παίρνω ιδέες...

Τι κάθε εβδομάδα...κάθε μέρα και τα παράπονα - παράπονα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που λέει το χριστινάκι! και εγώ αυτό θα σου έλεγα. Έχω κάνει κάτι παρόμοιο, βασικά εγώ είμαι ακόμα πιο αυστηρή, αλλά πιστεύω ότι είναι το σωστό... και στα παιδιά εγώ λέω όλη την αλήθεια όπως τα περιέγραψε η Kyra παραπάνω... νομίζω ότι είναι πολύ σωστή τακτική!

 

Επιπλέον, όσον αφορά στα πεθερικά, ακόμα και στους γονείς μας, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είμαστε ευγενικές όταν αυτοί δεν είναι. Ακόμα και το savoir vivre μας επιτρέπει να αντιστεκόμαστε σθεναρά σε αυτούς που μας πατάνε κάτω! Και για να μην παρεξηγηθούμε μιλάμε για τις προβληματικές καταστάσεις και όχι για φυσιολογικούς ανθρώπους οπότε παραβλέπεις και μερικά πράγματα... όπως έχει ήδη προαναφερθεί στο thread.

eNortjKzUjI0NDQ2slCyBlwwFVcCzQ,,48.pngeNortjKzUjI0NDQ2slSyBlwwFVoCzg,,98.png
Link to comment
Share on other sites

πρώτα από όλα έχω φρικάρει με το θέμα του παιδιού από την Αλβανία...νιώθω πολύ λύπη και ντροπή για τα πεθερικά σου, αν είναι δυνατόν να μπορούν να φερόνται σε μια αθώα ψυχούλα..

στο θέμα μας τώρα..τι θα έκανα εγώ..θα καραδοκούσα σαν κοράκι να γίνει το γνωστό σκηνικό..παππούδες φεύγουν-ξεσηκώνουν παιδάκια-παιδάκια κλαίνε..και θα τους έκανα ένα καυγά που θα με άκουγε όλη η περιοχή (όχι δεν είμαι έτσι γενικώς-το αντίθετο μάλιστα) αλλά επειδή το συγκεκριμένο δίδυμο δεν παίρνει από λόγια θα τους σόκαρα για να ξυπνήσουν..θα τους έλεγα ότι δεν είναι δυνατόν κάθε μα κάθε φορά να μου δημιουργούν το ίδιο πρόβλημα και ότι έχω φτάσει μέχρις εδώ, ότι λυπάμαι πολύ για λογαριασμό τους που προκειμένου να ικανοποιήσουν τον εγωισμό τους και να παραστήσουν κάτι που δεν καταλαβαίνω κι εγώ τι φτάνουν τα παιδάκια σε σημείο να κλαίνε και φυσικά εν κατακλείδι ότι πρέπει να συμμορφωθούν με τους κανόνες που θέτω εγώ ως μητέρα τους αλλιώς με το κυάλι...

 

Αυτό μάλιστα. Στέλλα στην δική σου περίπτωση μόνο αυτό μπορεί να αποδόσει...Αν έχεις τα ------ κάντο και θα δεις αποτελέσματα σίγουρα. Εγώ απλά δν αφήνω. Όταν έρχεται η πεθερά μου και μου λεει να την πάρω μια βόλτα κάτω,,λέω όχι. Ευτυχώς δεν λέει κάτι στο παιδί πριν ρωτήσει εμένα (σημειώνω όμως οτι η επαφή είναι καθημερινή οπότε δεν βρίσκω και τον λόγο για μια τέτοια κίνηση).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρώτα από όλα έχω φρικάρει με το θέμα του παιδιού από την Αλβανία...νιώθω πολύ λύπη και ντροπή για τα πεθερικά σου, αν είναι δυνατόν να μπορούν να φερόνται σε μια αθώα ψυχούλα..

.

 

 

Και αυτη την συμπεριφορα την βλεπουν και τα παιδια ετσι;;Ειναι δυνατον.:?::?:.

Να πω την αληθεια εμενα αυτο με τσατισε περισσοτερο απο ολα (δεν εχω παρακολουθησει παλιοτερα θεματα και δεν ξερω πως συμπεριφερονται στα παιδακια σου) αλλα γι αυτο και μονο το λογο δεν θα ηθελα να εχουν επαφες (που ειμαι και ''χαλαρη''δεν εχω θεματα με παππουδογιαγιαδες,δυσκολα θα φρικαρω με κατι και θα πω δεν θελω να πηγαινουν..αυτο ομως θα ηταν λογος για μενα και μαλιστα σοβαρος!)

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και αυτη την συμπεριφορα την βλεπουν και τα παιδια ετσι;;Ειναι δυνατον.:?::?:.

Να πω την αληθεια εμενα αυτο με τσατισε περισσοτερο απο ολα (δεν εχω παρακολουθησει παλιοτερα θεματα και δεν ξερω πως συμπεριφερονται στα παιδακια σου) αλλα γι αυτο και μονο το λογο δεν θα ηθελα να εχουν επαφες (που ειμαι και ''χαλαρη''δεν εχω θεματα με παππουδογιαγιαδες,δυσκολα θα φρικαρω με κατι και θα πω δεν θελω να πηγαινουν..αυτο ομως θα ηταν λογος για μενα και μαλιστα σοβαρος!)

 

Συμφωνώ και εγώ απολύτως!

eNortjKzUjI0NDQ2slCyBlwwFVcCzQ,,48.pngeNortjKzUjI0NDQ2slSyBlwwFVoCzg,,98.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που "πετιέμαι" αλλά έχω να δώσω μια συμβουλή και μόνο: ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ. Δώστε τους ό,τι ζητάνε και σε 2 χρόνια (εγγυημένα) δεν θα θέλουν να βλέπουν ΟΥΤΕ εσας, και το σημαντικότερο ΟΥΤΕ και τα παιδιά σας... Λειτουργεί άψογα. Θα παρακαλάτε κάποιον να τα πάρει για 2 ώρες και ΟΛΟΙ θα έχουν κάτι πολύ σημαντικό εκείνες τις δύο ώρες... Οπότε, η νίκη είναι δική σας... Απλά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που "πετιέμαι" αλλά έχω να δώσω μια συμβουλή και μόνο: ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ. Δώστε τους ό,τι ζητάνε και σε 2 χρόνια (εγγυημένα) δεν θα θέλουν να βλέπουν ΟΥΤΕ εσας, και το σημαντικότερο ΟΥΤΕ και τα παιδιά σας... Λειτουργεί άψογα. Θα παρακαλάτε κάποιον να τα πάρει για 2 ώρες και ΟΛΟΙ θα έχουν κάτι πολύ σημαντικό εκείνες τις δύο ώρες... Οπότε, η νίκη είναι δική σας... Απλά.

 

σε εμας αυτο θα συμβει μονο οταν γεννησει ο κουνιαδος μου, οταν με το καλο παντρευτει

παντως το θεμα ξαναλεω ειναι τι να πουμε στα παιδια..............

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια μου έχουν τυχει πολύ περίεργα πεθερικά. Μόνοι τους παρεξηγούντε, μόνοι τους ξεκόβουν απο μας και μόνοι τους αποφασίζουν πως εγω φτέω που αυτοί αποφάσισαν να ξεκόψουν. Δεν θα μπω σε λεπτομέριες, αλλά η κατάσταση είναι πραγματικά παρανοική ώρες ωρες. Ειχαν 1 μήνα να μιλήσουν στο παιδί στο τηλέφωνο και αφού του μίλησαν μια φορά έκαναν μετά άλλο έναμήνα για το επόμενο τηλέφωνο. Στο ενδιάμεσο, παραπονιόντουσαν που δεν έχουμε πάει να τους δούμε.

Το μωρό, είναι ανύπαρκτο. Η πεθερά μου ρώτησε τί κάνει μετά απο 2 μήνες που έχει να το δει. Ο πεθερός μου τίποτα. Δεν τον ενδιαφέρει τίποτα εκτώς απο το όνομα...

Θεωρούν πως πρέπει να τους πηγαίνουμε τον μικρό να τον κρατανε γιατι αυτοί λεει δεν μπορούν να έρθουν (και καλά λόγω κρίσης, και καλά είναι μαρκια... δικαιολογίες πολλές!). Δεν σκέφτονται τί είναι καλό για το παιδί ούτε ποια είναι η δική μας καθημερινότητα και αν είναι εύκολο να ανέβουμε για ΣΚ Αθήνα όποτε τους βολεύει αυτούς.

Η κατάσταση είναι ένας παραλογισμός!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να παρω μερικες γνωμες....τι κανετε οταν ξεσηκωνουν οι παππουδες τα παιδια σας και μετα κλαινε και ουρλιαζουν??? Πχ εχω πει ρητα και κατηγορηματικα οτι δεν τα δινω νυχτα για κανενα λογο, ερχονται επισκεψη βραδακι, "αντε, παμε τωρα σπιτι ΜΑΣ?" και κλαααααμα τα παιδια....λεω εγω η κακια "τα παιδακια κοιμουνται σπιτι τους το βραδυ"..........με μαθηματικη ακριβεια μετα απο λιγες μερες τα ιδια.........."θα ερθεις μαζι μας, αυριο ειναι Σαββατο" ξανα η μαμα γινεται κακια, "βραδυ δε χρειαζεται να λειπουν" .........."μα ειναι Σαββατο αυριο"

τα παιδια δεν ειναι χαζα, ακουνε .........

Το ιδιο γινεται για ολα, πχ εχουμε τελη Οκτωβριου και ακομα καθε ΣΚ λενε στα παιδια να τα πανε στο εξοχικο και θυμωνουν που δε δεχομαι....γενικα "σπιτι μας" ειναι το δικο τους και οχι το δικο μας....και αλλα ξεσηκωματα τυπου "θα παμε να κουρευτεις εισαι χαλια" και να σου ο γιοκας μου θελει να κουρευτει, χτες ειχαμε σχολικη γιορτη και ηθελαν να παρουν τα παιδια απ το σπιτι μου και να παω εγω "αδεια" και δεν δεχτηκα.

Ξερετε οι περισσοτερες γιατι δεν θελω να τα δινω εχετε διαβασει πολλες φορες τους λογους μου και δε θελω να επαναλαμβανομαι, αλλα οσο τα παιδια μεγαλωνουν τοσο γκρινιαζουν κι αυτα....δε μπορεις να παρεις το παιδι που εχει διαρροια δεκα μερες να το πας στο εξοχικο ΣΚ μες την υγρασια, θελει μυαλο???

Δε θελω να δυσαρεστω και τους παππουδες, αυριο πχ ειναι Κυριακη και θα τους πω μονη μου να ερθουν να τα παρουν κατα τις 11 και να τα κρατησουν ως το απογευμα, και ξερω οτι θα τα παραλαβω και νηστικα, και αυπνα, αλλα κανω υπομονη γιατι εχουν κι αυτοι δικαιωματα........αλλα μεχρι που δεχομαστε το ξεσηκωμα???

Και δε μιλαω για τα απλα, να μου ερθουν πχ και να μοιραζουν σοκολατες την ωρα του φαγητου, η πιτακια κτλ, αλλα για να τα παρουν ντε και καλα εκει, ντε και καλα χωρις εμας τους γονεις....

Οτι κι αν ειπα, "ΒΡΟΝΤΟΣ ΕΚΕΙ????????"

και αφου οι μεγαλοι δεν καταλαβαινουν, τι να πω στα παιδια?????????

 

 

λες και τα εγραψα εγω!!!!!!!!!!!! και φυσικα συμφωνω και με τις υπολοιπες ομοιοπαθουσες

Link to comment
Share on other sites

τα παιδακια λυπαμαι

οι μεγαλοι ειναι υπευθυνοι για τις πραξεις και τα μυαλα τους

το παιδακι ομως δεν καταλαβαινει και ξεσηκωνεται...........

Link to comment
Share on other sites

γεια σου μαμα του Κωνσταντινου...

για να ειμαι ειλικρινης ειμαι πολυ ενοχικο ατομο κι ευκολα με τουμπαιρνει κανεις......δε θελω να μαλωνω, ουτε να αντιμιλαω, ουτε να φερνω τον αλλο σε δυσκολη θεση........λεω γιαγια ειναι, παππους ειναι, θελουν τα εγγονακια τους, κριμα ειναι, αυτο το "κριμα ειναι " μ εχει φαει ως τωρα..........σε ολα τα θεματα.......να φανταστεις πριν ενα μηνα χτυπησε ο αντρας μου και πηγαμε για ραμματα στο νοσοκομειο.....ο μπαμπας του, ο αδερφος του, κι εγω.......αμα σου πω οτι καθε 10 λεπτα επαιρνα τηλ τη μαμα του να της λεω τα νεα.......στο τελος μου λεει ο πεθερος μου "καλε αστην εκει περα, θα παω εγω σπιτι σε λιγο και θα της τα πω..." εγω ελεγα "κριμα ειναι, μανα ειναι , περιμενει να δει για το παιδι της, αν ημουν εγω στη θεση της δε θα ηθελα να με παιρνει καποιος να μου λεει?"

αυτο το ενοχικο συνδρομο με εχει φερει ως εδω, συν το οτι νοσημευτηκα αρκετες φορες και κρατησαν τον μεγαλο μου, και οταν σου λενε "οχι μονο οταν εχεις εσυ αναγκη" ειναι σα να σε ψιλοεκβιαζουνε, δεν ειναι???

ας τα προσεχαν που να παρει, και θα τα εδινα με ολη μου την καρδια, ειναι νεοτατοι ανθρωποι, ειναι 58 και 60 - εμενα η μαμα μου ειναι 80!!!!!!!!! αλλα δεν τα προσεχουν ειναι αλλου ντ αλλου......

και το παιδακι δεν καταλαβαινει γιατι δεν αφηνει η μαμα να παει στον παππου,και μελανιαζει στο κλαμα.......κι αυτοι το βλεπουν και χασκουν.......αλλα 20 λεπτα στο κατωφλι, "θα ερθεις???"

Εγω δεν ειμαι ανθρωπος ουτε πορτα να κλεισω, ουτε να πω "ξενο" το σπιτι τους, ουτε να κανω φασαρια, το πιο τραγικο που εχω πει ειναι οτι τα παιδακια το βραδυ δε φευγουν απο το σπιτι τους.......την αλλη βδομαδα ξανα τα ιδια.........ειναι σα να μη μιλησα ποτε

και το παιδι μαλλον μονο εγω το λυπαμαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...