Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΕΣΗΚΩΜΑ- τι κανετε???


LA LATINA

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι προσπαθειες για εξηγηση που εκανα εγω ως τωρα ηταν οι εξης

 

1) τα μικρα παιδακια δε φευγουν απο το σπιτι τους το βραδυ

2) η μαμα ανησυχει οταν λειπετε το βραδυ

3) τωρα που θελεις να φυγεις, ο φιλος σου ειναι σπιτι του και κοιμαται, ενω αν πας το πρωι θα παιξετε κιολας

 

 

δεν ξερω τι αλλο, δεν πιανει τιποτα......και κανουν μια χαρα οι αφιλοτιμοι που χτυπιεται, σας λεω καθονται 20 λεπτα ορθιοι στην πορτα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

μα ετσι ειναι, εγω αν εβλεπα το εγγονι μου να σπαραζει και ηξερα οτι δε θα μου το δωσουν δε θα μιλουσα μπροστα του........αυτοι αντιθετως καθονται με το ρολοι 20 λεπτα στην πορτα πριν φυγουν, τα παιρνουν αγκαλια, και αρχιζουν........."θες να πας στη μαμα η θα ερθεις μαζι μου?" ελεος ρε παιδια...........

Πωπω...τι μου θυμισες;;;...μια φορα που ο πεθερος μου σηκωθηκε να φυγει και παει στην πορτα της εξοδου και λεει στον μικρο...φευγω πουλακι μου ελα να σε φιλησω...τον φιλαει ο μικρος και φευγει στο δωματιο ,στα παιχιδακια του....μετα απο 2 δευτερα ξαναλεει ο παππους με δυνατη φωνη...φευγωωωωωω...τρεχει ο μικρος στην αγκαλια του και λεει αυτος...αχ το πουλακι μου δεν θελει να φυγω και θα κλεει τωρα..:twisted::twisted::twisted:οπως και εγινε εφυγε αυτος και ο μικρος εκλεγε...φυσικα του εξηγησα πως αυτο που κανει δεν ειναι σωστο γιατι το μονο που δημιουργει ειναι προβλημα......το καταλαβε και δεν το ξαναεκανε...
Link to comment
Share on other sites

μα κι εμενα πριν λιγο καιρο ελεγε "αντε γεια σου παππου!!!!!!!" και εφευγαν

εχει τωρα απ την ανοιξη περιπου

"σε ψαχνει ο φιλος σου, ρωταει που εισαι!"

"θες να ερθεις να παμε στο -----???? (την περιοχη τους)" εμεις ειμαστε απ το ........

"ποτε θα ερθετε να μεινετε με τη γιαγια που κλαιει???"

και κοντοστεκονται, και αρχισαν αμα δε δωσει σημασια

"καλαααααααααα, δε θες να ρθεις, θα παρω τον αδερφο σου!!!!!!!"

και μια ωρα αγκαλια το μωρο και απλωνει τα χερακια του να ερθει σε μενα και το τραβαει η αλλη πισω......(ο μικρος μου ειναι πολυ μαμακιας καμια σχεση με τον μεγαλο)

και παντα τα ιδια με το γειτονακι

"ηρθε και σε εψαχνε και ελεγε ποτε θα ερθει ο -----????"

"δε θα ερθεις να παιξεις με το φιλο σου?"

 

εν τω μεταξυ το εν λογω παιδακι ειναι αλλος ενας λογος που δε θελω να πηγαινω εκει, εχει γεννηθει εδω αλλα οι γονεις του ειναι αλβανοι και εχουμε θεμα

τι εννοω.........

η πεθερα "απ το μπαλκονι να το δωσει η μανα του, δεν τη βαζω μεσα την τουρκαλα"

ε ΟΚ εγω ντρεπομαι να κρεμανε το παιδακι απ το μπαλκονι για να μη μπει μεσα η μανα του

επισης μου ελεγαν τοσο καιρο οτι το αγορακι το ταιζουν και το ποτιζουν, και δυο τρεις φορες που ετυχα μπροστα, τα δικα μου με τις μπιφτεκαρες τους κι εκεινο διεταξε ο πεθερος να του δωσουν ενα κομματι ψωμι......ουτε μια πατατουλα ρε παιδια, παιδι ειναι τι εγινε αν ειναι αλβανακι ελεος πια, σ αυτο θα εξαντλησουμε τον ρατσισμο μας???

προχτες δωσανε χυμους στα δικα μας κι ενα σ εκεινο και ερχονται τα ψητα, και λεει το καημενο, "αχ κρεατακι μυριζει" (η μαμα του ειναι λιγο καπως, πατατακια το ταιζει λεει το μικρο) και λεει ο πεθερος "μην τυχον και δωσεις σ αυτον κρεας, ειναι για τα παιδια μας"

και τον μαλωσαμε με τον αντρα μου και τσατιστηκε κιολας, του εδωσα τελικα κρυφα να φαει στο μπαλκονι αλλα δεν μπορω νιωθω τοσο απαισια που του φερονται ετσι......

εμενα η μανα μου ολη τη γειτονια ταιζε για να εχω παρεα στο σπιτι επειδη ημουν μοναχοπαιδι και τιποτα δεν ελεγε...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακόμα ο δικός μου είναι μωρό (17 μηνών ) και δεν τον ζητάει η πεθερά μου.Δεν τολμάει φυσικά γιατί πριν καιρό της είχα πεί το παιδί έχει σπίτι και μάνα και ποτέ δεν φεύγει εκτός εάν υπάρχει ανάγκη.στράβωσε λίγο εώς πολύ αλλά δεν τολμάει να πεί κοβέντα. άσε και να της τον αφήσω δεν ξέρει να το κοιμίζει και τον ταίζει. όταν μεγαλώσει και έρθει με το καλό το δεύτερο( σε 5 μήνες) δεν θα αλλάξω στάση και θα απαντάω έτσι. Ο πεθερός μου μια μέρα μου απάντησε ειρωνικά οτάν είχα πεί δεν δίνω το παιδί < οτάν βρεθείς στην αναγκή και εσύ θα το δώσεις>.μετα απο αυτό δεν νομίζώ να κοιμηθεί το παιδί σπίτι τους εκτός εάν γίνει κάτι το τρομερό. Για να είμαι δίκαιη στη μητέρα μου(μένει απο κάτω) κοιμάται το παιδί όταν λείπω κάποια βράδια για δουλειά γιατί το ζήτησε ο άντρας μου μιάς και δεν έχει αντοχές να τον ξενυχτήσει (άλλη κουβέντα αυτή) οπότε δεν μπορεί να μου πεί γιατί δεν το δίνω στην μητέρα του μιας και αυτός προτιμάει την δίκή μου .

συνεπώς κορίτσια πρέπει να είμαστε πολύ αυστηροί με τους παππουδογιαγιαδες για να μην μας καβαλήσουν!!!!

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε στα παιδια απλα θα εξηγεις καθε φορα τα ιδια και τα ιδια, καποια στιγμη θα το καταλαβουν και αυτα και θα σταματησει το νταβαντουρι. Ειναι ακομη μικρα για να μην κανουν σκηνες και λογικο το βρισκω να ξεσηκωνονται οταν ειναι να πανε καπου που περνανε καλα. Και μενα ο μικρος κανει σκηνες οταν ειναι να φυγουν οι γονεις μου απο το σπιτι μας αλλα ολο και με κατι τον απασχολω και ετσι ξεχνιεται. Αλλα ξερει πως καποια αλλη μερα συνηθως καθε Σαββατο θα παει στη γιαγια και τον παππου να κοιμηθει οποτε ικανοποιειται κατευθειαν. Ευτυχως οι γονεις μους δεν εχουν τετοιες συνηθειες με το παιδι και ετσι δεν το ξεσηκωνουν και μαλιστα τον βαζουν στη θεση του οταν πρεπει.

 

Οσο για τα πεθερικα απο οτι εχω καταλαβει οτι και να τους πεις το δικο τους θα κανουν παλι οποτε μη χανεις το χρονο σου να εκνευριζεσαι κλπ.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα στα παιδιά: Η γιαγιά Α. σας αγαπάει πολύ αλλά δεν μπορεί να σας φροντίσει όσο θέλω εγώ. Οπότε η μανούλα δεν επιτρέπει να μείνετε σπίτι της το βράδυ γιατί δεν αισθάνομαι ασφάλεια.

Η γιαγιά Β σας φροντίζει γιατί με ακούει και κάνει ό,τι της λέω. Επομένως, αν θέλετεμ, μπορείτε να μένετε το βράδυ σπίτι της.

Η θεία Γ. δεν οδηγεί όσο προσεκτικά θέλω, γι αυτό δεν επιτρέπω να πάτε μαζί βόλτα. Μπορεί να έρθει να παίξετε εδώ.

Η θεία Δ. είναι καλή οδηγός και προσεκτική. Αισθάνομαι ασφάλεια όταν είστε μαζί της, μπορεί να σας πάει βόλτα.

 

Έτσι το έχω εξηγήσει στα παιδιά, γιατί δεν θέλω να νομίζουν ότι δεν αγαπώ τη θεία ή τη γιαγιά τους. Τα παιδιά το έχουν καταλάβει ότι για πολλά χρόνια ακόμα θα πηγαίνουν μόνο όπου εγώ ασθάνομαι ασφάλεια.

Η γιαγιά παραπονιέται, δεν πειράζει, καλή καρδιά να έχουμε. Αλλά ο μεγάλος της είπε προχθές, 'γιαγία πότε θα αρχίσεις να ακούς τις οδηγίες της μαμάς, για να μπορώ να μένω σπίτι σου?':lol::lol::lol::lol::lol:

πανέξυπνο μου φαίνεται αυτό, κι έστι δεν γίνονται και παρεξηγήσεις, μεγάλοι μικροί ξέρουν την αλήθεια, περνάει και το δικό σου, κι όποιος θέλει να κρατήσει μούτρα, ξυδάκι!

Είσαι και ειλικρινής, μπράβο σου! Και τα παιδιά καταλαβαίνουν περισσότερα απ'όσα νομίζουμε, έτσι τα αντιμετωπίζεις σαν μεγάλους και τους αρέσει και ακούνε. Ωραία ιδέα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

[quote=erma79;

 

εγω επειδη κρατησαν τον μεγαλο 3 νυχτες οταν ημουν στο νοσοκομειο περυσι, μπηκα βγηκα 3-4 φορες σε 10 μηνες, οταν ειπα μετα οτι δεν τον δινω εκτος αν ειναι μεγαλη αναγκη ξερεις τι ακουσα????

 

"οχι μονο οταν εχουν οι γονεις αναγκη να τα δινουν!"

λες και το εδωσα για να παω βολτα, με τετραπληγια ημουν..........δεν υπαρχει σωτηρια που λεει και ο αντρας μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

παει καιρος πια που δεν εκνευριζομαιμε δαυτους, το πηρα αποφαση, αλλα το γιαβρακι μου ειδικα το μεγαλο το λυπαμαι να κλαιει και να χτυπιεται.......ο μικρος σε κανα 5λεπτο το ξεχναει κιολας..........

Link to comment
Share on other sites

[quote name=erma79;

 

εγω επειδη κρατησαν τον μεγαλο 3 νυχτες οταν ημουν στο νοσοκομειο περυσι' date=' μπηκα βγηκα 3-4 φορες σε 10 μηνες, οταν ειπα μετα οτι δεν τον δινω εκτος αν ειναι μεγαλη αναγκη ξερεις τι ακουσα????

 

"οχι μονο οταν εχουν οι γονεις αναγκη να τα δινουν!"

λες και το εδωσα για να παω βολτα, με τετραπληγια ημουν..........δεν υπαρχει σωτηρια που λεει και ο αντρας μου!

δεν θα το σχολιάσω!!!

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος σε κανα 5λεπτο το ξεχναει κιολας..........
αχ τα μικρά αγοράκια που έχουν μαμακίασει γι'αυτό μου αρέσουν! Ο,τι πεί η μανούλα! Γκρινιάζουν λίγο στην αρχή σαν παιδιά αλλά μετά το ξεχνούν!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

αχ τα μικρά αγοράκια που έχουν μαμακίασει γι'αυτό μου αρέσουν! Ο,τι πεί η μανούλα! Γκρινιάζουν λίγο στην αρχή σαν παιδιά αλλά μετά το ξεχνούν!

 

στο παιδι ειναι

ο μεγαλος μου απο μικρουλης (διδυμακι γαρ)

του ελεγε καποιος ελα

"αντε γεια μαμα!"

του λεγαμε θα ερθει ο παλιατζης που μαζευει τα παιδακια να κατσει καλα

"ελα παλιατζη παμε βοτα!!!"

τον χαιρεταει ενας αγνωστος του λεει ελα, ξεκιναει να παει (αμολα καλουμπα!!!!!!!!)

 

ο μικρος ειναι καρκινακι

οποιος και να ερθει, κλαιμε κανα μισαωρο, μετα αγκαλιαζομαστε αλλο ενα, μετα απο καμια ωρα σηκωνει το βλεμμα του να δει

τι να πεις!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά να είναι τα παιδάκια σου και όλα θα τα κάνεις. Δεν διαβάσα ακόμα τα άλλα θέματα σου, θα το κάνω, κι από ότι κατάλαβα θα φρικάρω. Γι'αυτό δεν το κάνω τώρα :)

Θα βρείς τη λύση, ο διάλογος με το παιδί είναι το καλύτερο. Πού ξέρεις μπορεί να σε εκπλήξουν τα παιδάκια σου, όταν οι μεγάλοι δεν παίρνουν από λόγια οι μικροί παίζει να είναι πιο...μεγάλοι!:rolleyes:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλά να είναι τα παιδάκια σου και όλα θα τα κάνεις. Δεν διαβάσα ακόμα τα άλλα θέματα σου, θα το κάνω, κι από ότι κατάλαβα θα φρικάρω. Γι'αυτό δεν το κάνω τώρα :)

Θα βρείς τη λύση, ο διάλογος με το παιδί είναι το καλύτερο. Πού ξέρεις μπορεί να σε εκπλήξουν τα παιδάκια σου, όταν οι μεγάλοι δεν παίρνουν από λόγια οι μικροί παίζει να είναι πιο...μεγάλοι!:rolleyes:

 

ευχαριστω ντιμι μου!!! οταν κατσεις να με διαβασεις κοιτα να εισαι ηρεμη γιατι θα φουντωσεις!

Link to comment
Share on other sites

μα κι εμενα πριν λιγο καιρο ελεγε "αντε γεια σου παππου!!!!!!!" και εφευγαν

εχει τωρα απ την ανοιξη περιπου

"σε ψαχνει ο φιλος σου, ρωταει που εισαι!"

"θες να ερθεις να παμε στο -----???? (την περιοχη τους)" εμεις ειμαστε απ το ........

"ποτε θα ερθετε να μεινετε με τη γιαγια που κλαιει???"

και κοντοστεκονται, και αρχισαν αμα δε δωσει σημασια

"καλαααααααααα, δε θες να ρθεις, θα παρω τον αδερφο σου!!!!!!!"

και μια ωρα αγκαλια το μωρο και απλωνει τα χερακια του να ερθει σε μενα και το τραβαει η αλλη πισω......(ο μικρος μου ειναι πολυ μαμακιας καμια σχεση με τον μεγαλο)

και παντα τα ιδια με το γειτονακι

"ηρθε και σε εψαχνε και ελεγε ποτε θα ερθει ο -----????"

"δε θα ερθεις να παιξεις με το φιλο σου?"

 

εν τω μεταξυ το εν λογω παιδακι ειναι αλλος ενας λογος που δε θελω να πηγαινω εκει, εχει γεννηθει εδω αλλα οι γονεις του ειναι αλβανοι και εχουμε θεμα

τι εννοω.........

η πεθερα "απ το μπαλκονι να το δωσει η μανα του, δεν τη βαζω μεσα την τουρκαλα"

ε ΟΚ εγω ντρεπομαι να κρεμανε το παιδακι απ το μπαλκονι για να μη μπει μεσα η μανα του

επισης μου ελεγαν τοσο καιρο οτι το αγορακι το ταιζουν και το ποτιζουν, και δυο τρεις φορες που ετυχα μπροστα, τα δικα μου με τις μπιφτεκαρες τους κι εκεινο διεταξε ο πεθερος να του δωσουν ενα κομματι ψωμι......ουτε μια πατατουλα ρε παιδια, παιδι ειναι τι εγινε αν ειναι αλβανακι ελεος πια, σ αυτο θα εξαντλησουμε τον ρατσισμο μας???

προχτες δωσανε χυμους στα δικα μας κι ενα σ εκεινο και ερχονται τα ψητα, και λεει το καημενο, "αχ κρεατακι μυριζει" (η μαμα του ειναι λιγο καπως, πατατακια το ταιζει λεει το μικρο) και λεει ο πεθερος "μην τυχον και δωσεις σ αυτον κρεας, ειναι για τα παιδια μας"

και τον μαλωσαμε με τον αντρα μου και τσατιστηκε κιολας, του εδωσα τελικα κρυφα να φαει στο μπαλκονι αλλα δεν μπορω νιωθω τοσο απαισια που του φερονται ετσι......

εμενα η μανα μου ολη τη γειτονια ταιζε για να εχω παρεα στο σπιτι επειδη ημουν μοναχοπαιδι και τιποτα δεν ελεγε...........

Καλά αδυνατώ να τα πιστέψω όλα αυτά!!!!:shock::shock::shock:

Κι η μάνα του παιδιου συνεχίζει να στέλνει το παιδί στα πεθερικά σου???:confused::confused::confused::confused:

Αν κάποιος έχει προβλημα μαζί μου, σιγά μη στείλω το παιδί μου σ αυτόν!

Link to comment
Share on other sites

Καλά αδυνατώ να τα πιστέψω όλα αυτά!!!!:shock::shock::shock:

Κι η μάνα του παιδιου συνεχίζει να στέλνει το παιδί στα πεθερικά σου???:confused::confused::confused::confused:

Αν κάποιος έχει προβλημα μαζί μου, σιγά μη στείλω το παιδί μου σ αυτόν!

 

η μανα δεν ριχνει ουτε μια ματια παιδια

ολη τη μερα το παιδι ειναι με μια γειτονισσα που δεν εχει παιδια αλλα που δε στεκει και πολυ καλα στα μυαλα της βεβαια η καημενη ποσο το αγαπαει δε λεγεται

η μανα ολη μερα τηλεοραση και βραδυ βγαινει να το μαζεψει και ειναι 4,5 χρονων και ειναι πολυ καλο παιδακι

χτες φυγανε ειπανε θα πανε αλλου να μεινουν πιο φθηνα

 

ειναι δυνατον μες τα μουτρα του παιδιου να βαζεις πατατες και μπιφτεκι στα αλλα και σ εκεινο ενα ξεροκοματο ψωμι???????? καλυτερα να φωναζε τη μαμα του η ιδια να το παρει αφου ηταν μεσημερι και τσιγκουνευτηκε τοσο πια..........και μετα του εδωσα μια παντσετα εγω κρυφα και ηρθε η πεθερα και την εσκισε και αφησε ενα κομματακι σαν το μικρο μου δαχτυλο "του φτανει του βρωμο------" ε ενταξει μαλωσαμε κι εφυγα

 

και ειναι τοσο καλοι φιλοι με το γιο μου..........

Link to comment
Share on other sites

ο άντρας σου που είναι σε όλο αυτό? Γονείς του είναι αν κατάλαβα καλά?! Να τους βάλει στη θέση τους.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα,ο αντρας σου πρέπει να τους βάλει στη θέση τους και όχι εσύ.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα,ο αντρας σου πρέπει να τους βάλει στη θέση τους και όχι εσύ.

 

γεια σου ρε φιλεναδα

το απαντησα πουλακι μου! τους λεει και ο ιδιος ακριβως οτι εγω και πολυ χειροτερα.....μας γρααααφουν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ρε φιλεναδα

το απαντησα πουλακι μου! τους λεει και ο ιδιος ακριβως οτι εγω και πολυ χειροτερα.....μας γρααααφουν!!!!!

 

Γραφτους κι εσυ λοιπον.Μια φορα θα τους πιασεις στα σοβαρα χωρις φυσικα να ειναι μπροστα τα παιδια και θα τους εξηγησεις οτι με αυτο που κανουν το μονο που καταφερνουν ειναι να στεναχωρουν τα παιδια χωρις λογο.Δεν επιτρεπεται το παιδι να μενεις σε αλλο σπιτι...και αυτο δεν θα αλλαξει....end of story.Αν συνεχισουν το χαβα τους απλα τους αγνοεις...δεν απαντας τπτ...σα να μη το ακουσες ενα πραγμα...τυς αποχαιρετας και με συντομες διαδικασιες κλεισεις την πορτα του σπιτιου σου....ασε τις ευγενιες στην ακρη για λιγο.

 

Στο παιδι εγω θα εμενα απλα στο οτι ο καθενας κοιμαται στο σπιτι του....δεν επιτρεπεται να κοιμομαστε σε ξενα σπιτια....ειναι κανονας και τελος.

Link to comment
Share on other sites

ξενα σπιτια??????? πωπω αμα το πω αυτο...........μαυρο φιδι........

κι οσες φορες ειπα να μην τα ξεσηκωνουνε γιατι στεναχωριουνται μου ειπαν οτι εγω τα στεναχωρω που δεν τους κανω το χατηρι λες και αυτοι δε μεγαλωσαν παιδια η δεν θα τα προσεχουν..........καμενη ιστορια

γι αυτο τα παιδια μου θελω να καταλαβουν και οχι αυτοι

Link to comment
Share on other sites

ξενα σπιτια??????? πωπω αμα το πω αυτο...........μαυρο φιδι........

κι οσες φορες ειπα να μην τα ξεσηκωνουνε γιατι στεναχωριουνται μου ειπαν οτι εγω τα στεναχωρω που δεν τους κανω το χατηρι λες και αυτοι δε μεγαλωσαν παιδια η δεν θα τα προσεχουν..........καμενη ιστορια

γι αυτο τα παιδια μου θελω να καταλαβουν και οχι αυτοι

 

 

Ναι ξενα σπιτι...ετσι ακριβως θα το πεις κι αν πεταχτει κανεις και παει να μιλησει σηκωνεις επιδεικτικα το δαχτυλο....σα τη κακια δασκαλα ενα πραγμα....και λες "Σας παρακαλω μην ανακατευεστε".Νομιζω....με το φτωχο μου το μυαλο οτι αυτο εναι και το πιο σωστο για τα παιδια...τους δινεις ξεκαθαρα το μυνημα οτι η μαμα θετει κανονες και κανενας αλλος δεν αποφασιζει.

 

Εσυ το λαθος που κανεις με τα πεθερικα ειναι πως πιανεις κουβεντα μαζι τους.Προσπαθεις να εισαι ευγενικη,να μη στεναχωρηθουν,να μη θυμωσουν....κι εκει καπου το χανεις.Και αυτο το καταλαβαινουν τα απιδια και αρχιζουν την γκρινια.Πρεπει να μιλας με τονο πολυ αυστηρο...χωρις να δινεις περιθωρια για να σου απαντησουν.Μονο ετσι θα τους μαζεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Όσο δεν είχα το παιδί, δεν τους έδινα σημασία, σχεδόν περνιόμουν και για ευγενική (μ#$%^ς δηλαδή...). Απ όταν γέννησα και πλέον η βλακεία άγγιζε επικίνδυνα το παιδί μου, οι ευγένειες σχόλασαν. Και πιστέψτε με, βρήκα την ησυχία μου. Τώρα το σκυλί γαυγίζει και είναι και ανεμβολίαστο. Άρα δεν πλησιάζουμε και δεν διεκδικούμε (συχνά). Η πεθερά μου λέει συχνά στο παιδί "πότε θα ρθεις σπίτι μου?" συνήθως η απάντησή μου είναι "το παιδί έχει σπίτι". Επειδή η ιστορία συνεχίζεται και το παιδί μεγαλώνει κάνω ότι δεν ακούω. Μέθοδος αλάνθαστη και επιτυχημένη. Δεν έχετε ιδέα πόσο τρελαίνεται όταν κάνω ότι δεν ακούω...

Και επιτέλους, πρόκειται για τα παιδιά μας... Εμπιστοσύνη έχω στη μάνα μου γιατί ξέρω ότι με ακούει και υιοθετεί τις πρακτικές μου/απόψεις μου. Επίσης βάζει στη θέση του τον πατέρα μου όταν παρεκτρέπεται. Η πεθερά μου είναι ο τελευταίος άνθρωπος που θα εμπιστευτώ. Λόγω χαρακτήρα, συμπεριφοράς, γνώσεων και ειδικών συνθηκών...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...